Allerlei(ds) ,,Mes moet in gezondheidzorg Vandalen richten aan scholen in Leiden jaarlijks 2 ton schade aan Alle Merenwijk- kinderen misschien toch in eigen wijk op school Ouders betrekken bij vervoer gehandicapten Betere spreiding leerlingen basisscholen professorenwijk is noodzaak Warhol moet zich bij zijn leest houden 'VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 LE1DSE COURANT PAGINA 3 illilliiiiiiiiltiiiiiiiiiiiilil"iiiiiiii"iii"ii""ii Van een onzer verslaggevers LEIDEN Door vernielzucht wordt in Leiden aan alle openbare scholen samen een schade aangericht van 200.000 per jaar. Dat is gisteravond van ambtelijke zijde meegedeeld in de gemeenteraadscommissie voor onderwijs. Het genoemde be drag zou ongeveer de kosten dekken van vijf onderwijzers extra in Leiden. Wethouder Tesselaar kondigde in dit verband aan dat overwo gen wordt in de scholen alarm-installaties aan te brengen die in werking treden zodra vandalen de school betreden. Het gemeenteraadslid Bosch (CDA) deed de suggestie om omwonenden van de verschillende scholen voor te stellen tegen een vergoeding een oogje in het zeil te houden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het is niet uitgesloten dat alle kinderen uit de Merenwijk ook dit schooljaar in hun eigen wijk op school kunnen. Volgens wethouder Tesselaar zullen hooguit één d twee klassen per bus naar de school aan de Lusthoflaan moeten worden vervoerd. Die verwachting heeft hij gisteravond uitgesproken tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor onder wijs. Indien het instellen van de schoolbussendienst noodzakelijk mocht blijken, zo zei de wethouder verder, zal de bus op zijn route tevens de in de Merenwijk wonende buitenlandse kinderen oppikken die schoolgaan in het Noorderkwartier. Veel van de kinderen van buitenlanders in de Merenwijk zijn tot de scholen in hun eigen wijk niet toegelaten omdat de toelatingscapaciteit hiervan niet toereikend was. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder Tesselaar zal laten onderzoeken of het mogelijk is ouders en/of andere familieleden van geestelijk en lichamelijk gehandicapte leerlingen te betrekken bij de begelei ding van het vervoer van deze kinderen naar hun scholen. Dat heeft hij gisteravond toegezegd een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor onderwijs. De PvdA-voor- man had gewezen op de gevaren waaraan de gehandicapte kinderen momenteel blootstaan tijdens het vervoer naar hun school. Hij signaleerde dat in de bestaande situatie bijvoor beeld agressieve kinderen en door hun handicap lichamelijk of geestelijk weerloze kinderen op weg naar school langere tijd samen zijn in één bus zonder dat in geval van moeilijkhe den iemand anders kan optreden dan de chauffeur. De wethouder liet er geen twijfel over bestaan dat op de Leidse begroting voor het aanstellen van betaalde begeleiders in ieder geval dit jaar geen ruimte is te maken. Leiden Aan ouders van kinderen die basisscholen bezoeken in de Professorenwijk zal worden gevraagd mee tewerken aan een betere spreiding van de kinderen over de vier in de wijk gevestigde scholen. Dat heeft wethouder Tesselaar gisteravond aangekondigd in de gemeenteraadscommissie voor onderwijs. Een betere sprei ding is nodig omdat op dit moment sommige scholen teveel leerlingen tellen en andere er zo weinig hebben dat ze dreigen onder het voor de in stand houding van scholen vereiste minimaal aantal te geraken. De wethouder beklemtoonde gisteravond dat geruchten die circuleren over een eventuele sluiting van één van de vier scholen in de professorenwijk elke grond missen. Hij zei dat voor scholen die qua leerlingen-aantal het vereiste minimum in het komende schooljaar niet halen, bij het rijk ontheffing zal worden aangevraagd van de geldende bepalingen. Dit op grond van de overweging dat de huidige tendens in de Professorenwijk volgens de gemeente Leiden een tijdelijke is. Als stok achter de deur beschikken b. en w. over de bevoegd heid om voor scholen die dreigen uit hun krachten te groeien te stellen aan het aantal leerlingen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllll Juffrouw Hakvoort heeft gisteren afscheid genomen als leidster van het kinderdagverblijf aan de Zoeterwoud- sesingel. Het werd een vrolijke dag voor de peuters, die door onze fotograaf voor het laatst met hun „juf" werden vereeuwigd. DR. LAMBERTS CONTRA STAATSSECRETARIS Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De structuurnota gezondheids zorg van staatssecretaris Hendriks lijkt op menukaart met lekkere gerechten van restaurant, dat het echter aan personeel ontbreekt om ze klaar te maken. Zodoende en uiteindelijk genoodzaakt zich tevre den te stellen met een opgewarmde prak". Met deze woorden kritiseerde de Rotterdam se arts dr. H. J. Lamberts (zoon van het PvdA-Kamerlid) de structuurnota gezond heidszorg die in april onderwerp van discus- de Tweede Kamer zal zijn. Hij deed dit gisteren tijdens een studium generale over de gezondheidszorg aan de universiteit Voor hem had staatssecretaris Hendriks een korte inhoud geschetst van zijn nota en de daaraan ten grondslag liggende opvattingen. Volgens Hendriks moet er in de tuin van de gezondheidszorg hier en daar wat worden gesnoeid. Hij wil komen tot zijn herstructu rering door doelbewuste decentralisatie van de gezondheidszorg, waardoor deze meer toegankelijk en efficiënter zou kunnen wor den. Daarnaast wil hij een scheiding aan brengen tussen „eerste lijnshulp" en „twee de lijnshulp" (echelonnering). Daaronder verstaat hij het onderverdelen van sektoren in de gezondheidszorg die voorzieningen om vatten met ongeveer dezelfde kenmerken. De diskussie beperkte zich gisteren tot het zgn. eerste echelon, waarin alle voorzienin gen zouden moeten worden opgenomen, die vrij toegankelijk zijn. Hierin zou de huisarts een centrale plaats moeten krijgen. Dit laat ste werd fel bestreden door Dr. Lamberts. Volgens hem neemt de huisarts juist een funeste monopoliserende plaats in, waar door samenwerking met bv. een fysiothera peut, wijkverpleegster en maatschappelijk werker een ver verwijderd ideaal blijft. Vol gens hem moet het mes in de gezondheids zorg gezet worden: „In de tuin van Hendriks moet drastisch de zeis worden gehanteerd. We blijven allang verouderde structuren van bv. de wijkverpleging door subsidie in stand houden", aldus Lamberts, die aan de hand van zijn eigen ervaringen in Rotterdam een pleidooi hield voor het tot stand komen van wijkgezondheidscentra met groepspraktij- ken, waarin van échte samenwerking ge sproken kan worden. Bij zo'n opzet mag er volgens Lamberts geen sprake van zijn, dat de geestelijke gezondheidszorg wordt losge maakt van goed opgezette teams, die net goed op gang zijn gekomen. De door Hen driks gewenste herstructurering in zgn. RIAGG's (regionale instituten voor de ambu lante geestelijke gezondheidszorg), waarin de bestaande voorzieningen zouden moeten worden samengevoegd, konden dan ook in zijn ogen geen genade vinden. Volgens Lam berts zou dit een scheiding geestelijke ge zondheidszorg arts betekenen, aangezien bijna 20% van de patiënten juist klachten blijken te hebben die ten nauwste met leef problemen samenhangen. Leidse bioscopen Camera: Hogewocrd 49, tel. 24919. „Melizia", 18 jaar Dagelijks! 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Asterix en de helden", a.l. woensdag en za terdag: 14.30 uur. Zondag: 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: ..Blow up", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag: 24.00 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210. „The man with the golden gun", 14 jaar. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur Zondags: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Lido: Steenstraat 39, tel. 24130. „De kaping van Pelham", 14 jaar. Dage lijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zon dags: 14.30, 16.45, 19 00 en 21 15 uur. Trianon: Breestraat 31, tel 23875. „Frankenstein". 18 jaar. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondags: 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. teL 25414. ..Sex in Tirol", 18 jaar Dage lijks: 19 00 en 21 15 uur Kindermati nee: „Goofy. de held van de Olympi sche Spelen", a.l. Zaterdag en woensdag: 14.30 uur. Nachtvoorstel ling: „De Onverzadigbare", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag: 23.30 uur. Leidse agenda tie-orkest; aanvang 20. f5 i Micor-theater-Vestestraot, to ,ieel- groep Imperium speelt „Sleutelen" van Wolkers; aanvang 20.30 uur. (Creatief Sentrum-Cine Club; aan vang 22.00 uur. Hot House-Rapenburg 24, jazzcon cert; aanvang 22.00 uur. LAK-theater-Levendaal (boven Con- sumarkt), Bonte avond; aanvang 20.30 uur. SOS-Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman: Koomburgsteeg 7, tel. 43171, spreekuren maandag van 11.30-14 uur en donderdagavond van 19-21 uur. Apothekersdienst: Beker, Lijtweg 4, Oegstgecst, tel. 53274. Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 58, tel. 21060. Burgerlijke stand Ondertrouwd: G A Bakker- H H Lepelaar, R H r Bakker-Y S dc Ru. H Boekkoo.-C t F M Strijk- J H 1 C J Trouwoe-A A v sn-H A van den Akker Deze week in de Leidse bioseopen Leiden Pop-art-man Andy Warhol heeft met zijn huisregis seur Paul Morrissey al heel wat meters celluloid uit zijn weinig conventionele filmfabriek laten rollen. Het waren sombere produkten, maar meestal wel boeiend. Na zich in „Lonesome cowboy" aan een Western-satire gewaagd te hebben zijn de heren met „Frankenstein" het griezelpad opgegaan. De film is deze week te zien in het Leidse Trianon-theater. Onvermijdelijk volgt de nors ogende Joe Dallessandro als steracteur het tweetal ook op deze weg. Verkleed als een Servische boerenjongen, die als huisknecht (zeg maar gerust lijfeigene) bij barones Frankenstein in dienst komt. Haar man is een groot medisch geleerde, die uit machtsmotieven zijn proefpersonen uit elkaar peutert, om uit de diverse geselecteer de organen en ledematen twee „Uebermenschen" te scheppen, een man en een vrouw. Hij knipt en naait er lustig op los, geassisteerd door zijn nogal overspannen hulpje Otto. Als de baron eindelijk de ideale neus voor zijn mannelijk proefmodel gevonden heeft, knipt hij de bezitter ervan maar direct het hele hoofd af. ter transplantatie. Het wordt een gruwelijke vertoning, handen, nieren en darmen vliegen in het rond, begeleid door dikke stralen bloed. In deze menselijke slagerij wordt dan ook nog erotisch-afwijkend rondgekropen, wat het er niet frisser op maakt. Frankensteins kinderen blijken tenslotte een geestelijke tik van de lancet te hebben opgelopen, als ze de laatste overlevende grimmig te lijf gaan. Als de makers gepoogd hebben een satire op een uitgemolken gegeven te maken, missen ze één essentieel element: humor. Mocht het in de bedoeling gelegen hebben supergruwel te maken, dat is een onstellende hoeveelheid onsmakelijkheden nog geen basis voor succes. Net als bij „Lonesome cowboy" blijkt dat Warhol, zich bij zijn leest moet houden. Hij is geen satiricus. Wel leerde regisseur Paul Morrissey ons een knap stuk anatomie, maar hij deed geen moeite de menselijke karakters hoe abnormaal ook uit te benen. En daar ligt juist zijn kracht. Pim Wallis de Vries Kaping „De kaping van de Pelham 1-2-3" is de titel van de poging van regisseur Joseph Sargent en scenario-schrijver Peter Stone om het zeventigerjaren verschijnsel „kaping" op het celluloid vast te leggen. Robert Shaw speelt een hoofdrol, United Artists bracht hem op de markt en Lido haalde hem naar Leiden. Vier met machinegeweren bewapende mannen kapen een van de treinen van de metro van New-York en wensen binnen het uur een bedrag van een miljoen dollar in hun bezit te krijgen. De burgemeester mag betalen. Het leven van 17 gegijzelden staat op het spel. Ziehier het gegeven. Meer is er niet van te vertellen, behalve dan dat de uitwerking door mijn neefje van acht, die onder het spelen met zijn eigen treintjes wel eens naar de televisie kijkt als het journaal aanstaat, bedacht had kunnen worden en dat het einde van de film door iedereen vooraf geraden kan worden. Nou hoeft een voor de handliggend einde per definitie niet te betekenen dat de film slecht is. Tussen begin en einde kan een hoop aardigs gebeuren. We krijgen het alleen dit keer niet te zien. Zelfs Robert Shaw, we kennen hem nog van „the Sting" weet maar matig te boeien. Aan en uit floepende lichtjes in computers, rinkelende telefoons, elke vijf minuten „shit" roepende politieagenten; dat kennen we in Nederland toch ook wel; Philips maakt al jarenlang computers, vier van de vijf Nederlandse huizen heeft een telefoon, die weieens drie keer achter elkaar rinkelt en ook bij de Nederlandse politie loopt niet alles op rolletjes en valt dus wel eens een vies woord. Dat die Amerikanen nou werkelijk denken dat we daar nog een nacht van wakker liggen. Nee, ik heb alleen maar momenten van verveling gekend, inplaats van spanning. Ton van Brussel Blijvers Luxor vertoont voor de tweede week „Kung Fu Slavinnen". „The man with the golden gun" draait voor de tiende week in Studio en Rex prolongeert de sex met „De Beierse blaaska pel stort zich in het Liefdesspel". Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. 'f Begijntje t Begijntje (informatie-centrum voor relatievorming en seksuali teit) organiseert op maandag 24 februari een discussie-avond over „Kerk en sexualiteit". Die samenkomst wordt gehouden in het onderkomen van de Studen tenvereniging Augustinus op het Rapenburg 24. In een aankondiging voor deze discussie-vergadering zegt 't Be gijntje: „Door de eeuwen heen heeft de kerk het tot haar taak gerekend door gebods- en ver bodsbepalingen de samenleving een seksueel verkeersreglement voor te houden:'eenrichtingsver keer in de man-vrouw verhou ding, een inrijverbod vóór het huwelijk enzovoort Onze opvat tingen en zelfs onze persoonlijke gevoelens over seksualiteit zijn hierdoor sterk beïnvloed. De door de Kerk gepropageerde (voorj-oordelen hebben als voor behoedsmiddel tegen een geva rieerd seksueel gedrag gewerkt. De bijeenkomst op „Augusti nus" begint met een film over „onze seksuele moraal". Daarna houdt pastor H. van Breukelen een inleiding over de man vrouw-kerk verhouding. Vol gens de aankondiging van 't Be gijntje kunnen de bezoekers zo wel met de inleider als onder ling naar wordt geclausuleerd „althans verbaal" communise- Vis op z'n Japans ste Amerikaanse toeristen van dit jaar in een groep zijn neer gestreken, hetgeen zeer vroeg genoemd mag worden - gaat iets exotisch aan zijn assortiment toevoegen. Met ingang van he denavond kunt u zich voortaan elke vrijdagavond laten vergas ten op een Japanse visschotel. U betaalt dan een bedragje van een gulden of 18, maar daar kun je je dan ook ongans voor eten: onbeperkt Japans eten, beet dat, ofwel: net zoveel als je wilt Mocht men zich op de hoeveel heid hebben verkeken en zijn maag voorbij hebben gegeten, dan wordt men vriendelijk ver zocht de bijkomstige consequen ties buiten hun beloop te doen hebben. Maar zover zal het bij de meeste Japanse vis-liefheb- bers niet komen, dunkt ons. Als kennismaking laat de chef-kok vanavond (vanaf een uur of 5) de schotel Kaki Age aanrukken. Daarop ligt tong met scampi en kabeljauw, het geheel zwem mend in een pittige sojasaus met gember. Daarna kunt u dus zonder schroom uw bord op nieuw laten vullen. Vangrail In het Lak-theater heeft volgen de woensdagavond een optre den plaats van de cabaretgroep „Vangrail", de winnaars van het cabaret-festival dat vorig jaar november in Delft werd gehou den. De groep, die bestaat uit Reina Boelens. Cees Rutgers, Elsje Slats, Ad de Bont en Guus Ponsioen, won destijds zowel de jury- als de publieksprijs. Woensdag zijn ze te zien met hun programma: „Kabaret in de bocht". Vangrail zegt daar zelf over:en dat heeft zijn voor en zijn nadelen; als je in de bocht van een weg staat, overzie je beide weghelften, maar je kunt geen kant op óf je staat niet meer in de bocht. Vangrail is dus een statisch cabaret op de rand van een labiel even wicht. Kortom: stof genoeg om in de pauze over na te denken. Maar denk alsjeblieft niet dat je het moet snappen want Van grail betekent: nooit te hoeven zeggen: Ik snap het". De voorstelling wordt georgani seerd door het Lak-theater, kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar en telefonisch te be stellen onder nummer 24890. LAK-leden en houders van een cultureel jongeren paspoort be talen 2,50 en de „normale" toe gangsprijs bedraagt 3,50. De voorstelling begint om kwart over acht. Huisvrouwen Cabaretgroep „Vangrail". om de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bij te wonen. Me vrouw Van der Tück nam af scheid als penningmeester. Zij wordt opgevolgd door mevrouw Huizinga. Tevens werd me vrouw Mendels in het bestuur van de afdeling Leiden gekozen. Op de vergadering maakte de voorzitter, mevrouw Van Aken het programma voor de komen de maanden bekend. Belang rijkste punt daarvan is het op treden van de Nieuwe Komedie op 27 mei in het Lak. Basketbal Het school basketbal team van de Scholengemeenschap Bona Ven tura Kijckenborg" verdedigt op zaterdag 1 maart in de Arnhem se Rijnhal zijn Nederlandse ti tel. Het Leidse team, Neder lands kampioen in 1973 en 1974, is door de Stichting Nationale Schoolsport ingedeeld in één poule met de kampioenen van Limburg (Bemardinuscollege uit Heerlen) en van Utrecht (Rijksscholengemeenschap Amersfoort) en met de organise rende Thomas A Kcmpis scho lengemeenschap uit Arnhem. Er is slechts één andere poule, waarin uitkomen de kampioen van Noord-Brabant (Jacob Roe- lants lyceum Boxtel), de kam pioen van Noord-Holland (nog niet bekend), de kampioen van Friesland (Drachter lyceum) en de titelhouder van Gelderland (GSSD Doetinchem). In voorgaande jaren waren Boxtel en Trinitcits uit Haarlem de grootste concurrenten voor de titel, het feit dat de beide concurrenten ingedeeld zijn in één poule is voor Bonaventura dan ook bijzonder gunstig. De Leidenaars, die vorige week moeiteloos kampioen van Zuid- Holland en Zeeland werden, gel den als grote favoriet voor de titel. Het team kijkt dan ook al stiekem uit naar de wereldkam pioenschappen school basketbal in Rome, waar de Nederlandse kampioen mag uitkomen. Al stelt trainer-coach Kallenberg: „Over Rome praten we pas na 1 maart, ik wil met vooruitlopen op de feiten". Zijn team bestaat uit zes spelers van BS Leiden, tw. Hans van Rooden, Wil Moe- rer, Peter Paul Maassen, Gerard de Wolf, Eric-Jan Berendsen en Paul Litjens plus vier spelers van BV Luba, Rinus van den Nieuwendijk, Kees Blonk, Peter Waltman en René Kallenberg. Reserve is Ton Kallenberg jr., eveneens van Luba. Alma Materkoor uur in de Hartcbrugkerk een uitvoering van het Passiespel van Hendrik Andriesaen. Dit passiespel met declamatie werd destijds door prof Andriessen speciaal voor dit koor geschre ven. Het Alma Materkoor wordt begeleid door leden van het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Hol land. De declamatie wordt ver zorgd door Wim Quint. Het ge heel staat onder leiding van Wim van der Vange. Kaarten voor het concert zijn verkrijg baar bij muziekhandel Servaas. Koombrugsteeg en op 9 maart aan de kerk. Prijs van toegang bedraagt inclusief een tekst boekje/ 3,50. Wijkcentrum In de leegstaande kerk in het gebied Herengracht-Zijlsingel zou mogelijk een wijkcentrum kunnen worden Ingericht Die suggestie heeft het gemeente raadslid mevrouw Van de Zon de gisteravond gedaan tijdens een vergadering van de gemeen teraadscommissie voor samenle vingsopbouw. Wethouder Tesse laar heeft beloofd de suggestie ter harte te zullen nemen. Demonstratie Het Leidse actiecomité tegen de werkloosheid is van plan mee te doen aan de demonstratie die de vakbonden morgen in Utrecht organiseren. Het comité heeft bussen gehuurd om deelnemen uit Leiden te vervoeren. Voor kaarten kan men terecht bij J. Möller, Korte Hansenstraat 7, en bij G. v.d. Steeg, Obrechtstraat 21, Vertrektijd morgenochtend 10.30 uur, op het Schuttersveld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3