KOUDE OORLOG VAN DE RUSSISCHE DELEGATIE Slechte start van Dofferhof inlibre Transol moest voorsprong afstaan Sippie Tigchelaar hoopt korte werk goed te doen W/MJjtt'M8 Connors en Evert weer bij elkaar Van Daele twee duels non-actief VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PACINI II ASSEN „Ik heb sterk de indruk dat de Russen bezig zijn met het voeren een koude oorlog. Inverband met de opkomst van de Russische schaats sport wil men zelf wel weer een WK- of EK- organiseren en daarom wordt er naar de nodige kritiek gezocht". Voor directeur Aad Zoet van de Asser kunstijsbaan is die kritiek „erg ge zocht", maar de anders zo gemoedelij ke Russische gasten schoten deze week toch wel enkele malen uit hun slof. Tijdens de gistermiddag op de kunstijsbaan gehoudenpersconferen tie, waarbij nagenoeg alle teamleiders aanwezig waren, maakte de Russische ISU-official Viktar Kapitonov zich erg boos dat Gerard Maarse zich tegen over de nationale pers van het Neder lands bediende. „Maandag maakte Ka pitonov ook al stampij over de drukte op de baan, toen de Russen wilden trainen. Er kwamen onverwachts 500 schoolkinderen. Kapitonov wilde dat de baan vrij zou zijn zoals in Rusland. Maar wij hebben het rekreatieve pu bliek hard nodig", aldus Zoet. Toen dinsdagmiddag het busje, dat de deel nemers van hun logiesadres naar de baan pendelt, tien minuten te laat bij de Russen arriveerde, was de boot ook aan. Nu beschikt de Russische delega tie over een aparte bus, die ze zelf betalen. nodige kritiek gekregen. In een com mentaar in het 4 miljoen lezers tellen de dagblad Sovjet Sport heeft de in Heerenveen aanwezige journalist Vla dimir Cuchmij de „vloer met de Frie zen aangedweild". Met name het feit dat de Russische ploeg niet van Schip hol werd afgehaald, en in Heerenveen niet werd verwelkomd door een lid van het organisatiecomité, wordt fel veroordeeld. Het feit dat Cuchmij geen verbinding met Rusland tot stand wist brengen, wordt ook op de creditzijde van de organisatie geschre- De Russen hebben niet alleen hun Kwaliteit ontstemming over de organisatie in Assen laten blijken, ook Heerenveen Niet alleen de organisatie, ook het ijs heeft na het EK-heren inmiddels de word hevig gekritiseerd door de Rus sen in Assen. Die bij monde van Boris Stenin lieten weten, dat de belang rijkste zaak voor het kampioenschap zou zijn, dat er goed ijs is. Overigens, ook Gerard Maarse liet zich dermate ontevreden over de ijstoestand uit, dat hij met de kernploeg naar Heeren veen reisde om te trainen. „We generen ons ten opzichte van de buitenlandse ploegen, voor wat het ijs in Assen betreft Er zouden over de moeilijkheden van voorbereiding pro testen kunnen komen, want dit was onwaardig. We betreuren het erg dat we zelf moesten uitwijken. Gelukkig is de baan nu weer uitstekend". helemaal ongelukkig. „Gerard praat zichzelf tegen, want we hebben nu niets buitengewoons aan de baan ge daan. Het probleem zit in het wissel vallige weer, met soms een tempera tuurverschil van 18 graden per etmaal. Maandag was er kans op regen, maar om in het weekeind een dunne ijslaag te krijgen, moesten we een zachte bovenlaag riskeren. Vandaag was de baan goed, maar dat kwam omdat er geen regen meer wordt verwacht en we ons daarop kunnen instellen". De ijs-speedway van enige weken terug laat geen nadelige sporen na". Alleen zullen de deelnemers moeten leren op Nederlands ijs te rijden, on der Nederlandse omstandigheden. We kunnen ons nooit meten met de hoog- De dames om wie het het ko mend weekeinde gaat eens in een andere dan de schaatsplunje. Aan de gezichten te zien wordt het wereldkampioen schap niet zo somber tegemoet gezien door v.l - n.r. Annie Borc- kink. Haitske Pijl man, Gerard Maarse, Sophie Westenbroek en Sippie Tigchelaar. landbanen in Inzeil en Davos". Hoewel de kaartverkoop tot dusverre boneden de verwachtingen blijft (ruim 1500 over twee dagen) is er goede hoop dat met de gunstige weersom standigheden voor de boeg, alsmede koninklijk bezoek en huldiging van wereldkampioen Harm Kuipers, een 5000 bezoekers naar Assen zullen ko men. Dat zou de totale uitgavenpost van 56.000 gulden in evenwicht kun nen brengen. Omtrent een eventuele prognose stelde Gerard Maarse: „Onze dames komen zeker bij de eerste twaalf". De veertienjarige Heidi Schalch speelt een dubbele rol: zij is de eerste Zwit serse op een WK en tevens de jongste van de 30 deelnemende dames. REINDER BOSMA SIPPIE TIGCHELAAR ASSEN Voor Sippie Tigchelaar, de opvolgster van Atje Keulen als Nederlands kampioene hard rijden op de schaats, is dit weekeinde in Assen de grote vraag: Herhaalt de geschiedenis zich of niet? De geschiedenis van de 22-jarige bezigheids therapeute is dat zij bij internationale wedstrij den altijd zoveel op de 500 meter verliest dat er aan medailles eenvoudig niet meer valt te den ken. Pas op de afsluitende 3000 meter slaat Sippie Tigchelaar haar slag, maar hoger dan een vijfde plaats in het klassement (WK '73 in Strömsund) is zij nog nimmer gestegen. Dat moet nu in Assen anders, beter gaan. Sippie Tigchelaar: „Ik heb er echt erg veel aan gedaan. En het gaat ook beter. Vorige week reed ik nog 46.9 op de 500 meter. Op een Nederlandse baan is me dat nog nooit gelukt".„Ik ben vooruitgegaan, maar het is natuurlijk altijd de vraag of het er uit komt Mijn lange afstanden zitten in elk geval goed. Die zijn door al dat korte werk niet minder geworden. Ik geloof er niet in dat het een ten koste gaat van het ander. Kijk maar naar Schenk en Kuipers". Sippie Tigchelaar heeft het als ontspannend erva ren dat zij een weekje buiten de kernploeg heeft geleefd. Toen deze afreisde naar Gothenburg voor het wereldkampioenschap sprint bleef de Neder landse kampioene (hobbies lezen en muziekin Nederland. Sippie: „Bij die sprinterij had ik niets te zoeken. Ik heb lekker doorgewerkt en ben af en toe bij mijn club-trainer Klaas Visser geweest". Naturalisatie ijshockeyers roept vragen op (Van onze sportredactie) DEN HAAG De giste ren door de Tweede Ka mer aanvaarde naturali satie-aanvraag van de vroegere Tsjechische ijs hockeyers: Jiri Anton, Ji- ri Bulecjik, Vaclav Tuma en Mirek Vosatko heeft enkele vragen opgeroe pen. De naturalisatie is gewoonlijk een langlo pende procedure, die dit keer versneld werd inge past in het programma van de Kamer, omdat de Nederlandse ploeg in zijn sterkste samenstelling op het wereldkampioen schap in Japan wil ver schijnen. De opgeroepen vragen, hadden in hoofdzaak betrekking op de konsekwenties voor de toekom st. Zouden andere sportmensen voor een zelfde versnelde proce dure in aanmerking kunnen ko men? Dat blijkt toch niet te concluderen te zijn uit het een en ander. Als normen voor na turalisatie gelden een verblijf van vijf jaar, een redelijke be heersing van de Nederlandse taal en een onbesproken gedrag. Aan deze voorwaarden voldoen de ijshockeyers. Het enige wat korter duurde was de afhande ling van de formaliteiten na het voldoen aan alle voorwaarden. Normaal neemt deze procedure kwestie ongeveer Jjvee maanden in beslag. Op verzoek van de kamervoorzitter is deze termijn voor de ijshockeyers aanzienlijk teruggebracht. JOOP VAN DAELE DEN HAAG De tuchtcommissie van de de KNVB heeft Feyenoorder Joop van Daele voor twee wedstrijden geschorst en hem een boete van 200 gulden opgelegd. Van Daele had zondag in de wedstrijd Feyenoord—Haarlem een waarschuwing van scheidsrechter Keizer gekregen wegens het neerleggen van Peys. Het was de tweede strafzaak tegen Van Daele in dit jaar. De overige straffen in het betaalde voetbal van deze week zijn: ROD A JC: S. Ziegler: 200 boete. Sparta: W. J. Meutstege: een wedstrijd geschorst, 150 boete. Van Maurik (Utrecht) en De Jonge (De Graafschap) behoorden tot de acht spelers wier waarschuwing werd gehonoreerd met een boe king. De strafzaken tegen R. Spelbos (AZ'67), J. Havermans (Willem II) en J. Heezen (Vitesse) zullen vandaag mondeling worden behandeld. Lotto/toto DEN HAAG De gege vens lotto en toto zijn: Lotto no 7: deelnemers: 1.079.722; inleg: 4.145,032; prijzen 2.150.282; eerste prijs: geen (bedrag verdeeld over 2e t/m 5e prijs deze week en jackpot volgende week); tweede: zes win naars A 01.831; derde: 243 winnaars A 1.931; vierde: 12.820 winnaars A 44; vijfde: 18.605 win naars A 30. Toto no. 7: Deelnemers: 281.024; Inleg: 773.299; prijzen: 367.317; eerste prijs: geen winnaars (be drag verdeeld over 2e en 3e prijs deze week en jackpot volgende weck); tweede: 15 winnaars A 9.386; derde: 181 win naars A 980. Franse profs in Overbosch DEN HAAG Aad Jansen, de Nederlandse bokskampioen bij de profs in het weltergewlcht is één van de vier Rotterdamse beroepsboksers die op maandag 10 maart in sporthal Overbosch in Den Haag in de ring komt. Jansen ontmoet Jacques van Mellaerts die onlangs door een nederlaag op punten onttroond werd als Frans kampioen. Promotor Theo Huizenaar. heeft voor Joop Verbon ook een Franse tegenstander, middenge wicht Philippe Jacques gecon tracteerd. Zwaarwelter Stan van de Driessche, die weer vol ledig hersteld is van een ernsti ge kaakblessure, bokst tegen Joel Bonnetasz (Fra.) Lichtwel- tergewicht Gerard Bok neemt het op tegen de Fransman An- dré Jordan. Alle partijen gaan over acht ronden. WILDERVANK Nico Doffer hof is het toernooi om de natio nale biljarttitel ereklasse libre niet al te best gestart. De Lei- denaar leed op de openingsdag van bet in Wildervank gisteren begonnen toernooi twee neder- Jijn openingspartij veiiep wel bij zonder onfortuinlijk. Tegen stander Van der Kruisweg pro duceerde zijn eerste serie van 500 caramboles uit zijn carrière en hiertegen kon Dofferhof slechts een produktie van 198 stellen, 's Avonds was ook Piet Vet te sterk voor Dofferhof, die ditmaal in drie beurten aan de kant werd gezet: 500-140. In het noorden ontbreken twee vedetten, Hans Vultink en Crist van der Smissen. Vultink had aanvankelijk niet ingeschreven voor dit toernooi omdat hij een week later in Marseille om het Europees kampioenschap 47-1 moest spelen. Toen echter dit kampioenschap naar een ander tijdstip in Rotterdam werd ver plaatst omdat de Franse orga nisatoren het toernooi niet rond konden krijgen, was Vultink wel bereid naar Wildervank te komen. De biljartbond echter had nu wel reglementaire be zwaren tegen het meespelen van Vultink omdat de inschrij ving al verstreken was. Crist van der Smissen moest van deelname afzien omdat hij geen vrij van militaire dienst kon krijgen. Door de afwezigheid van Vultink en Van der Smis sen gelden Piet Vet en Theo Platjouw, die het vorig jaar in de titelstrijd de tweede plaats bezette met o.a. een overwin ning op Vultink. Er wordt ook ernstig rekening gehouden met Henk van der Kruisweg, die in de voorronden een sterke in druk heeft gemaakt. Piet Vet had zeven beurten nodig om de jongste deelnemer van het toernooi, de 18-jarige Jos Bongers, die een serie van 400 produceerde, achter zich te la ten. Moeizaam ook verging het Theo Platjouw tegen de „thuis- spclende" Joop Boelens. In de achtste beurt maakte de crack uit Axel de partij uit, Boelens bleef op 404 staan. Cris Nobels maakte tegen Bennie Velthuis met een slotserie van 269 in vijf beurten uit, maar Velthuis wist fraai remise te halen door in de nastoot met een serie van 125. Gisteravond kwam ook Platjouw tot een serie van 500. Tegen Nobels miste hij de beginstoot, maar in de tweede beurt kreeg hij de ballen in de gewenste positie en wikkelde toen de zaak in vijftig minuten pro bleemloos af. En ook Van der Kruisweg, die na het missen van de beginstoot eerst maar moeilijk op gang kon komen, herstelde zich in de zesde beurt met een serie van 487 waarmee hij de partij uitmaakte. Boclens kwam tot slechts 59 carambo les. Bennie Velthuis tenslotte won na een beginscrie van 400 in twee beurten van Bongers. Uitslagen: eerste ronde: Van der Kruisweg (Wezep)—Dofferhof (Lei den) 500-198/1; Nobel» (Haarlem)— Velthuis (Oldcnzaal) 500-500/5; Vet (Berkhout)—Bongers (Nijmegen) 500- 426/7; Platjouw (Axel)—Boelens (Wil- TWEEDERONDe! Platjouw-Nobels 500-18/2; Velthuis—Bongers 500-90/2; Vet—Dofferhof 500-140/3; v. d Kruis- weg—Boelen* 500-59/6. STAND: 1. v. d. Kruisweg 4.500.142.85; 2 Platjouw 4.500,100; 3. Vet 4,483.100; 4 Velthuis 3,400,142,85; 5. Nobels 1,269,74.00; 6. Dofferhof 0,198,84,50; 7. Bongers 0,400,58,33; 8. Boelen» 0,173,33,07. Een moment uit beter tijden. Na afloop van het succesvol verlopen Wimbledontoernooi vórig jaar, toen alles nog koek en ei was, openden Chris Evert en Jim Connors het bal. Daarna ging het mis, maar zie: het tennispaar is weer bijeen. FORT LAUDERDALE De Wimbledomkampioenen Chris Evert en Jim Connors hebben de draad weer opgenomen, die zij op 2 oktober, zes weken voor bun voorgenomen huwelijk, loslieten. Deze week loopt het tweetal weer hand-in-hand door Fort Lauderdale, waar Chris Evert woont en het nabijgelegen Boca Raton, waar Jim Connors een toernooi speelt. Connors, die Chris Evert niet meer gezien had sinds de dag dat zij hun verloving verbraken, eet en slaapt bij de familie Evert voor de duur van het toernooi in Boca Raton. „Wij voelen nog steeds veel voor elkaar. Ieder die anders dacht nadat wij onze verloving verbraken, heeft zich vergist", vertelde Chris Evert. „Trouwen is op dit moment onmoge lijk", voegde Jim Connors er aan toe. „Tennis is nu het belangrijkste in ons leven en wij tennissen erg veel. Er is een tijd voor fennis en een tijd voor hef de". Rotterdam Tot zeven minuten voor het einde heeft Transol RZ in de waan geleefd voor een grote surprise te kunnen zorgen tegen Real Ma drid. Op dat moment had de Nederlandse titel houder een voorsprong van acht punten opge bouwd (65-57) en het machtige Real was duidelijk aangeslagen. Transol kon echter niet doordrukken en moest terug, toen de Spaanse kampioen even alle registers opentrok en binnen enkele minuten zelf een voordelige marge van acht punten had opgebouwd. Real Madrid, de Europese titelhou der, zegevierde tenslotte met 81-89. Na het eerste duel met 104-74 te hebben gewonnen. Transol hoeft zich voor de nederlaag zeker niet te schamen. Verliezen van de Madrileense formatie is heel normaal. De sterrenformatie van Real Madrid, die in de afgelopen drie weken in de nationale competitie twee maal klop kreeg (tegen Juventud en Barcelona) - hetgeen in vier jaar niet was voorgekomen - dacht in het begin met rustig spel de zaak onder controle te kunnen houden. De Amerikaan Brabender bleef voor de pauze vrijwel voortdurend op de bank en Walter en Luyck vonden het niet nodig zich overmatig in te spannen. Transol profiteerde slechts matig van deze Spaanse concentratieverslapping en kon de zenuwen nauwelijks de baas. De ruim 4000 toe schouwers in het Rotterdamse sportpaleis vonden het overigens al lang best dat de score voor de rust gelijk opging. Bij de equipe van Jan Bruin kwamen de Amerikanen Dinkins en Battle zeker niet tot grootse daden. Real verdedigde zeer uitge kookt om vervolgens met flitsende counters toe te slaan. Na de pauze, die met 38-38 was ingegaan, drukte Transol aanvankelijk feller door dan voor de rust en kwam het zelfs op een voorsprong van acht punten (65-57) hetgeen de 4000 tot groot enthousiasme bracht Toen echter was het genoeg. Brabender, die reeds in het veld was gekomen, Walter, Luyck en Cabrera vonden elkaar plotse ling blindelings en het was onthutsend om te zien hoe gemakkelijk ze toen scoorden. Real Madrid heeft zich nu geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, terwijl voor Transol nog slechts een confrontatie met de Zweedse titelhouder Al- viks Stockholm staat te wachten. Transol is door het verbes tegen Real echter kansloos geworden voor kwalificatie. De tweede ploeg die zich waar- schijnbjk in deze groep voor de halve eindstrijd zal plaatsen zal de Israëlische kampioen Maccabi Tel Aviv zijn. De topscorers waren: Transol RZ: Van Eek (7), Dekker (0), Battle (13), Weem- hoff (12), Vervoorn (6). Welch (8) Loorbach (6) en Dinkins Real Madrid: Brabender (12), Rodriguez (8), Cabrera 16), Paniagua (4), Walter (23), Corbalan (8), Ftullan (20) «n Luyck (8). In Stockholm toonde Franse titelhouder Berck zich op nieuw sterker dan Alviks Stockholm 73-78 (38-40). De eerste ontmoeting eindigde in een 121-81-zege voor Berck. Jan Dekker bemachtigt de bal temidden van Rodriguez en Scozerbiak van Real Madrid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11