Computer kiest vervolgonderwijs voor 90.000 zesde klassers Vriendin Annie is Baudrin in Spanje vergeten Minister Boersma verwerpt verlangens werklozencomité Italiaanse ontvoerder ontsnapt Personeel krant vraagt excuus CcidbcSoivuMit xv Verbetering betrekkingen tussen Egypte en Moskou Kort geding over EO uitzending BVD verricht 4000 veiligheidsonderzoeken VNO vindt actie bij Meeus-bedrijf betreurenswaardig WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ARNHEM Voor zo'n 90.000 leerlingen van lagere scholen rijn 27 februari, 4 en 5 maart belangrijke dagen: die drie dagen wordt hun de zogeheten Cito-toets (van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling in Arnhem) afgenomen. De uitkomsten van de toets zijn basis voor een advies over het type van vervolgonderwijs waarvoor het kind het meest geschikt lijkt De Cito-toets is een van de vier manieren die de wet noemt om de mogelijkheden van zesde kklassers te onderzoeken. De Cito-toets wordt door de eigen onderwijzer of onderwijzeres afge nomen. Ongeveer twee weken na Pasen ontvangt het schoolhoofd de resultaten van de toets die de computer heeft berekend. De toets is een soort proefwerk, dat door de zesdeklassers op hetzelf de moment wordt gemaakt. De toets bestaat uit driehonderd opgaven over stillezen, taal, rekenen en algemene kennis. De opgaven zijn in zogehe ten meerkeuze vorm (multiple choise). Door de toets krijgt men een inzicht in de vraag of de school is geslaagd in het bijbrengen van een tevoren omschreven minimumkennis en kkun- de en in de vraag voor welk schooltype het kind het meest geschikt lijkt Wanneer de computer het halfmiljoen antwoord bladen heeft nagekeken worden de resultaten van de leerling eerst uitgedrukt in een zogeheten ruwe score. Dat is het aantal antwoorden dat de leerling goed had. Daarna wordt de zogeheten percentiel-score bepaald. Dat getal geeft aan hoeveel procent van de leerlingen in een bepaal de regio of groep net zoveel goed had of minder. Die percentielscore wordt aangegeven in een getal tussen nul en honderd. Een percentielscore van zestig betekent dat zestig procent van de leerlingen in dezelfde regio of in dezelfde groep evenveel of minder goede antwoorden heeft gege ven. Veertig procent van de leerlingen deed het in dat geval beter. Een kritiek op het systeem van keuze uit ver schillende antwoorden is, dat de leerlingen door middel van raden naar het juiste antwoord een goed eind kunnen komen. Als dat zo is werkt de Cito-toets onzuiver. Volgens de Cito is die kritiek niet gegrond. Er is eens uitgerekend dat de kans op een voldoende door middel van raden iets kleiner is dan een op een miljoen. „Naarmate de percentielscore hoger Is, is de kans op succes in een moeilijker type van vervolgon derwijs groter", schrijft het Cito in een „toets- krant 75" die speciaal voor de ouders is uitgege ven. ..Maar bij welke score de kans op succes zo klein is dat toelating tot een bepaald type van vervolgonderwijs kan worden afgeraden is niet bekend. Veel hangt in dit geval af van zaken die niet door de toets zijn onderzocht". IJver en doorzettingsvermogen zijn twee factoren waarmee in de toets geen rekening is gehouden. Een leerling met een lage score kon, wanneer hij over veel doorzettingsvermogen beschikt, toch nog geschikt zijn voor een moeilijk type voortge zet onderwijs. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De gearresteerde Belgische PTT-chef, Germain Bau drin, blijkt niet 25 miljoen franc (1,75 min. gulden), maar zeker 35 tot 45 miljoen franc (2,5 tot ruim 3 min. gulden) door corruptie te hebben verkregen in nauwelijks drie jaar tijd. Baudrin, die al een jaar gevangen zit en tegen wie 25 miljoen franc boete en een lange gevangenisstraf is geëist, blijkt verliefd te zijn geweest op de dochter van een nachtclub-eigenaar in Brussel, Annie de Gén, die toen het schandaal met Baudrin in de pers kwam, met haar vader en zuster naar Spanje vluchtte. Het onderzoek van de justitie heeft inmiddels de aanwijzingen bevestigd, dat Baudrin ook vele miljoenen had gedeponeerd bij banken in Luxemburg. Baudrin, wiens proces in april wordt hervat, heeft steeds volgehouden uiterst spaarzaam te hebben geleefd, nooit vertier te hebben gezocht buitenshuis en veel geld te hebben gekregen van zijn schoonmoeder en vader. In feite kreeg hij miljoenen door corruptie, kocht hij een bedrijf voor zijn zoon (Etimo) en gaf hij dit bedrijf opdrachten door van de Belgische PTT. Bovendien zou Baudrin de Belgische staat voor een slordige 400 miljoen gulden hebben benadeeld, door bij de aanbesteding van gebouwen, steeds de duurste en dezelfde firma's de kans te geven. De familie De Gén in wier bar Baudrin menig uurtje doorbracht en waar hij verschillende malen verteringen maakte van tegen 4000 gulden per middag of avond, woont intussen in Valencia en drijft er een restaurant. Dochter Annie, de aanbedene van Baudrin, blijkt zelf niet vteel van haar oudere vriend gehad te moeten hebben, maar wel van zijn geld. Ofschoon het nog niet helemaal vaststaat heeft ze waarschijnlijk van Baudrin twee tot drie miljoen franc (150.000-200.000 gulden) gekregen „om haar een dame van de wereld te maken", zo heeft zij gezegd. Thans is ook uitgekomen, dat Baudrin het meisje meenam op verre buitenlandse reizen zoals naar Perzië, Spanje en Amerika. Deze reizen op staatskosten leverden haar menig maal dure kleren en juwelen op. Kamerleden ARP: BESCHERM BEWONERS KATENDRECHT DEN HAAG (ANP) „De bo nafide inwoners van de Rotter damse wijk Katendrecht ver dienen de krachtigste bescher ming tegen de binnengedrongen malafide elementen", aldus de Tweede- Kamerleden Van Dam, Schakel en De Kwaadsteniet (allen ARP) in gisteren aan de ministers Van Agt van Justitie en De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken gestelde schriftelijke vragen. Zij menen dat na de jongste gebeurtenis sen (de aanslag op de woning van een wethouder en de brand in het wijkgebouw) krachtig in grijpen ter beteugeling van de excessen geboden is. Gevraagd is of de bewindslie den niet van mening zijn dat door de voortdurend toenemen de agressieve prostitutie en de daarmee gepaard gaande crimi nele activiteiten voor de oor spronkelijke bewoners van Ka tendrecht een welhaast on draaglijk leefklimaat wordt ge schapen. Regisseur George Marshall overleden "Los Angeles George F. Mars- hall, een Amerikaanse filmregis seur die meer dan 425 rolpren ten op zijn naam heeft staan, is -maandag in een ziekenhuis in Los Angeles overleden. Hij was 84 jaar. Marshall was gespecialiseerd in actiefilms en komedies. Hij re- •gisseerde o.m. Jerry Lewis, Bop Hope, Stan Laurel en Oliver Hardy en W.C. Fields. Een van zijn meest bewonderde werken was „Destry rides again" uit 1940 met Mariene Dietrich en James Stewart. Wervelstorm Het stadje Fort Valley in de Amerikaanse staat Georgia en zijn omgeving zijn gisteravond getroffen door een wervelstorm. Naar mededeling van de burgemeester zijn er een dode en talrijke gewonden, waarschijnlijk tussen de 50 en 100. Het Landelijk Aktiecomitè Werklozen bood minister Boersma gisteren een kist met 53.000 handtekeningen aan ingezameld ter ondersteuning van de eisen van de werklozen in ons land. „Proberen bedrijfssluitingen tegen te gaan'" Terwijl Kissinger met de sjah in de buurt van een ijsbaan in Zurich met elkaar een ontmoeting hadden, hielden zwaar gewapende veilig heidstroepen in de buurt de wacht. Kinderen die kwamen schaatsen keken vol ontzag naar de mannen met machinepistolen. CESALE MONFERRATO Renato Curcio, die beschouwd wordt als één van de leiders van de Rode Brigades, in Italië is uit de gevangenis van Casale Monferrato, in de Italiaanse streek Piemont, ontsnapt. Hij bevond zich reeds verscheidene maanden in deze gevangenis. De Rode brigades hebben spec taculaire ontvoeringen in Italië georganiseerd zoals die van rechter Mario Sossl, in de herfst van 1974. De onsnapping van Curcio is mogelijk gemaakt door een groep van vijf of zes man. Twee van hen belden aan de gevange nis aan. Een cipier die open deed werd in bedwang gehou den met een revolver. Daarna drong de groep het gevangenis gebouw binnen en bevrijdde Curcio na nog meer cipiers en ook het hoofd van de gevange nis „buiten gevrecht" te hebben gesteld en de telefoonverbinding doorgesneden te hebben. DEN HAAG (ANP) - „Wij doen er alles aan om de werkloosheid in ons land te bestrijden. Donderdag zal de interimnota werkloos heidsbestrijding verschijnen en zal de regering nieuwe maatrege len bekend maken. Aan uw wensen kan echter thans niet tegemoet woren gekomen". Dit zei gisteren minister Boersma van Sociale Zaken tegen het Landelijk Actiecomité Werklozen, die hem een wensenpakket en 53.000 handtekeningen overhandigden. In de petitie vroeg het actiecomité een uitkering van 200 gulden netto, verlenging van de werkloosheidswetuitkering van 26 naar 52 weken, verhoging van de uitkering van 80 naar 90 procent en optrekking van de werkloosheidsvoorziening van 75 naar 85 pro cent. Ook werd erop aangedrongen de werkloze niet na twee jaar terecht te laten komen ift de bijstandswet. De enige toezegging die de minister de delegatie deed, was dat mettertijd mogelijk de huidige uitkeringsduur wordt verlengd. Tevens zei hij, dat bij de bestrijding van de werkloosheid in de eerste plaats gelet wordt op de oudere en langdurige werklozen, omdat deze mensen de meeste problemen zullen hebben om terug te keren in het arbeidsproces. Minister Boersma liet ook weten, dat in de komende werkgelegenheidsnota vooral zal worden ge tracht de bedrijfssluitingen tegen te gaan. De verschillende actiecomités van werklozen waren dinsdagmorgen al bijeengekomen. Na het gesprek met de minister trokken de werklozen door de Haagse binnenstad. Ze droegen spandoeken en sandwichborden met zich mee, waarop leuzen stonden als „Geen werklozen in de bijstand" en „Werklozen, duurtetoeslag nu". Om streeks half vier werd de demonstratie beëindigd. ALMELO (ANP) Het niet-redactionele personeel van het Dagblad van het Oosten heeft in een pagina grote advertentie excuses aangeboden voor het niet verschijnen van de krant op maandag. Dit personeel keurt de 24-uurstaking van dc redactie ten sterkste af. Volgens de opstellers van de advertentie (150 man) wil de redactie (30 man) ten kosten van alles de eigen identiteit van de krant handhaven. Daaraan wordt de werkgelegenheid van al le 180 personeelsleden on dergeschikt gemaakt Zij noemen „opgaan in een groter verband" voor de krant onvermijdelijk omdat de exploitatie van het dag blad daar alle reden toe geeft. De advertentie werd besloten met: „Buiten onze schuld konden wij de slo gan „De krant kunt u met n issen, geen dag" niet waarmaken, waarvoor onze excuses". Starfighters NIET ALLEEN NEDERLAND zit met problemen wat het kiezen van de opvolger van de Starfighter betreft; in bijna alle Westeuro-, pese landen is dat een zaak met veel complicaties. Dan denken we niet in de eerste plaats aan parlementaire en met-parlementaire druk; het gevoel dat de miljarden die dit aspect van militaire veiligheid kost, beter besteed zouden kunnen worden aan andere doeleinden, leeft bij velen, maar vrijwel alle met verantwoordelijkheid belaste regeringen, weten dat zij in de prak tijk helaas niet zo kunnen handelen. MEER GEWICHT IN DE SCHAAL legt de overweging, dat Europa tegenover Amerika, ook in de N.A.T.O., zoveel mogelijk zijn onafhankelijke positie moet bewaren. En doorslaggevend lijkt op dit moment wel te zijn, dat in de verschillende landen de nationale werkgelegenheid erop vooruit gaat, wanneer een vliegtuig van een bepaalde keuze uit de bus komt. Daarnaast denken politieke kringen in enkele landen bijvoorbeeld België aan de mogelijkheid om de vervanging van de Starfighter in een wat trager tempo te laten plaats vinden, zodat de kosten over een wat langere termijn kunnen worden uitgesmeerd. HET MERKWAARDIGE IS dat buiten het militair bedrijf maar weinig mensen zich druk maken om de kwaliteit van het vliegtuig dat de NAVO voor het bewaren van een redelijk n ilitair evenwicht en ook om preventief zo goed mogelijk te kunnen werken, nodig heeft In het Nederlands parlement en in de discussies daarom heen, is naar onze mening dit facet ook onvol doende belicht. Zij die hierover oordelen kunnen, vormen slechts een kleine groep; toch zal ook naar hun advies moeten worden geluisterd. Anders begaan de NAVO-landen de fout, dat ze zeer dure knollen voor citroenen kopen en voor militaire veiligheid offers brengen die zelfs als preventief middel weinig te betekenen hebben. Weeroverzicht Luchthaven Rotterdam het Noorden van ons Eindhoven land nagenoeg droog bleef, viel cr in de zuidelijke provincies 8 Twcnt A 12 mm. Inmiddels breidde een vh*»ini»n hogedrukgebied boven Enge- Ab^rdMn6"'1 land zich naar de Noordzee en Athen. onze omgeving uit. Dit hoge- druk ge bied moet echter weer Bordeaux spoedig voor nieuwe oceaansto- ringen wijken, zodat morgen c«n*v* opnieuw wat regen kan vallen. HeUmki De temperaturen blijven bij dit {|5£33„ alles vooral overdag enkele gra- Li...tx>n den hoger dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Lu*cmburs Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog, plaatselijk mÏuo"*» mist en weinig verandering in Munch*n temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Stockholm Min. tem.: omstreeks 1 graad. wm«» Max. temp.: omstreeks 9 graden. cb« Bi»nc« Kans op een droge periode van Uuntxwi minstens 12 uur: 90 procent N^York** Kans op een geheel droog etmaal: th-Aviv 70 procent Tunui EGYPTISCHE MINISTER FACHMI: CAIRO De betrekkingen tus sen Egypte en de Sovjet-Unie vertonen ontegenzeggelijk voor uitgang. Dit heeft de Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Ismail Fachmi, gisteren verklaard. Zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko had hem bij zijn bezoek aan Cairo in het begin van deze maand verzekerd dat partijlei der Leonid Brezjnjev in de naaste toekomst Egypte zal be zoeken. Fachmi die sprak op een bijeen komst van de parlementscom missies van buitenlandse zaken en Arabische aangelegenheden, zei dat de verhoudihg met Mos kou gebaseerd is op volledige openhartigheid en wederzijdse erkenning van eikaars invloed en gewicht Volgens hem was het een ernstig misverstand te geloven dat Egypte de Sovjet- Unie uitsluitend ziet als een wa- penleverancier. De Egyptische minister ver- Amsterdam Negen uur voordat vanavond mogen worden vertoond, het TV-programma van de Evangelische Omroep „Voel wat je voelt: sensitivitytrai- Regisseur Samuel Meyering en een in de ning" op het scherm komt heeft de president film optredende sensitivitytrainer willen dit van de rechtbank in Amsterdam uitspraak niet cn spanden een kort geding aan tegen moeten doen of daarin fragmenten uit de de E.O. dat dinsdag namiddag diende voor film over dit onderwerp „Latsi in training" de rechtbank-president mr. W. J. Borgerhoff Mulder. De drie eisen een vertoningsverbod op straffe van een dwangsom van 100.000. De 54 minuten durende in 1972 gemaakte kleurenfilm over deze tegenwoordig in veel opleidingen en vormingscentra toegepaste' sensitivitytraining werd reeds door de VPRO-tv vertoond en in de bioskoop. Prof. Kueng mag niet meer publiceren TUEBINGEN (AP) De theo loog Hans Kueng heeft gisteren verklaard, dat het Vaticaan heeft besloten hem een publika- tieverbod op te leggen wegens zijn omstreden denkbeelden over de onfeilbaarheid. Hij ver wachtte het officiële document in de loop van de dag. Een woordvoerder van de bis schoppen weigerde commen taar, maar liet blijken, dat de voorzitter van de bisschoppen conferentie, kardinaal Doepf- ner, een verklaring wil uitgeven. Prof. Kueng zei tegenover A. P., dat het onderzoek door het Vati caan is geëindigd, zonder dat hij zelf is gehoord. DEN HAAG (ANP) De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) verricht per jaar ongeveer 4.000 zogenaamde veiligheidson- denzoeken. Dit zijn onderzoeken inverband met de vervulling van vacatures in „ver- trouwensfuncties" bij ministeries. In totaal zijn er ongeveer 65.000 vertrou wensfuncties. Dit zijn functies die „de moge lijkheid bieden de veiligheid of andere ge wichtige belangen van de staat te schaden". De helft van alle vertrouwensfuncties komt voor rekening van Defensie en Buitenlandse Zaken, waar alle functies vertrouwensfunc-, ties zijn. Dit zegt minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer De veiligheidsonderzoeken bij vacatures be treffen ongeveer 6è 7 procent van het totaal aantal vertrouwensfuncties. De onderzoeken behoren tot het terrein van de Binnenlandse Veiligheidsdienst en van de militaire inlich tingendiensten, als het burgerfuncties bij Defensie betreft klaarde dat er geen misverstan den zijn tussen de twee landen, maar dat er slechts twee vraag stukken bestaan. Dit zijn de ver vanging van dc wapens die in de oktoberoorlog van 1973 ver loren zijn gegaan, en de kwestie van de betaling van de Egypti sche schulden aan Moskou. Wat het eerst punt betreft zei Fach mi dat de geruchten over de hervatting van de levering van „enige Sovjet-wapens aan Egyp te juist zijn. Hij trad niet in bijzonderheden. Volgens het Amerikaanse blad Newsweek zou o.m. een beperkt aantal mo derne Russische jachtbommen werpers van het type Mig-23 zijn geleverd. Een ctappesgewijze beëindiging van de staat van oorlog tussen Egypte en Israël achtte Fachmi niet mogelijk. Beëindiging van de oorlogstoestand zou pas in het kader van een volledige op lossing van het conflict aan de orde kunnen komen. KISSINGER ALS EZEL In New York hebben Grieks Cyprioten bij het gebouw van de Verenigde Naties gedemonstreerd tegen de proclamatie van een Turks-Cyprische staat op het verdeelde eiland. De demonstranten droegen karikaturen van minister Kissinger mee die zich als ezel in dienst stelt van de Turkse expromier Ecevit. De vergelijking van Kissinger met Hitier laat ook weinig onduidelijks over de gevoelens van de demonstranten bestaan. DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ondernemers (VNO) vindt de boycot-actie van de vakbonden bij Mee us Transportbedrijf in Bergen op Zoom „betreurenswaardig". .Meewerken aan de on dergang van het bedrijf is een oplossing die belde partijen in het conflict tot verliezers maakt", aldus het commentaar vjui het VNO op de actie, die de bonden voeren om 25 ontslagen stakers bij Mee us Urug in het bedrijf te krijgen. Het commentaar ataat deze week in het VNO-blad „Onderneming". Het is bijzonder ongelukkig, dat andere bedrijven bij het conflict dreigen te worden betrokken, die hieraan part noch deel hebben, aldus het VNO. Het vraagt deze bedrijven blijvende schade bij mee us te voorko men. De vervoersbonden zetten hun acties tegen het bedrijf vandaag voort. Men is ook gaan posten bij Shell in Pernis, een van de grotere klanten van Meeus. om het personeel over te halen het transportbedrijf te boycotten. De bouw- en industriebonden van het NW hebben hun steun toegezegd. Directeur D. Meeus heeft inmiddels de deurwaarder ingeschakeld om de schade die het bedrijf tijdens de actie heeft geleden bij de bonden te kunnen verhalen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9