PROCES- AUGUSTIN BEGINT IN BELEGERDE VESTE Afdoende bestrijding van luchtvervuiling kost zeker 1.9 miljard Nieuw overheidsbeleid voor de natuur nodig Schaduw kabinet van Thatcher Rookverbod in openbare gebouwen Regenmantel weer helemaal modieus 11 li Metro-saboteurs gevangen gezet WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 19 IllilllllllllllllllllUIIIIIIII VERDEDIGING PROBEERT UITSTEL TE KRIJGEN BUCKEBURG (ANP) Zoals zij vorige week al aankondigden, hebben verdedi gers van de Nederlander Ronald Augus- tin op de eerste dag van het Baader Meinhofproces in de gevangenis van het Westduitse plaatsje Bückeburg gepro beerd de behandeling van de zaak uitge steld te krijgen of op zijn minst ver plaatst te krijgen naar een „echte" rechtszaal. De woordvoerder van Augus- tins advocaten-equipe, de bekende Ham- burgse jurist Claus Croisant, omschreef' gisteren het Bückeburgse veiligheidscir cus met rondcirkelende helikopters, me taaldetectors, tot de tanden gewapende politiemannen, prikkeldraad en fouille ringen, als heschamend. „Hier is sprake van een demonstratie van een machts wellustige staat. Door al die gedoe is Augustin in de openbaarheid al als schuldig veroordeeld", aldus Croisant, die onmiddellijke schorsing van het pro ces vroeg om het later te laten plaatsvin den en wel daar waar het naar zijn oordeel hoort, namelijk in het paleis van justitie in Osnabrück. De uit drie beroeps- en twee lekenrech- ters bestaande rechtbank wees het ver zoek na enig beraad af. Evenmin succes had het verdedigers-collectief met een poging om de rechtbank, zoals die voor de behandeling van de zaak tegen Augus tin is samengesteld, naar huis te sturen. Volgens de verdediging kan Roland Au gustin niet rekenen op een eerlijk proces, omdat een deel van de rechtbank partij dig zou zijn. De eerste dag van het proces tegen de 25-jarige Amsterdamse typograaf Ronald Augustin, die al ruim anderhalf jaar gevangen zit, bestond uit juridische touw trekkerij. Gisteren kwam er overigens ook nauwelijks een woord uit de mond van de bleke Augustin. die met zonnebril op tussen zijn verdedigers het proces volgt. Alleen kort voor rechtbankpresi dent Haack de zaak schorste, siste Au gustin plotseling tot de door de recht bank aan hem toegevoegde verdediger Blaser: „Ik heb je niet gekozen, rat, ik wil je niet". Dit incidentje speelde zich af, terwijl Augustins „eigen" verdedigers bezig waren advocaat Blaser uit het pro ces te werken. Verdediger Grönewold: „Blaser hoort hier niet, omdat hij niet het vertrouwen heeft van de verdachte". Bla ser zelf verklaarde dat dit juist is en dat hij bijna door Augustin uit diens cel is geslagen. Hij vroeg de rechtbank hem te laten vervangen, maar president Haack wees dit af. De andere verdedigers vroe gen toen, 'Blaser in ieder geval ergens anders in de rechtzaal te plaatsen. De eerste dag van het proces, dat wel drie maanden kan duren, begon gisteren meteen al een uur te laat. De enorme politiemacht kon het controleren van be zoekers en pers lang niet aan. Buiten het gebouw werden twee maal door gewa pende politiemannen de identiteitspapie ren gecontroleerd, terwijl helicopters in de lucht cirkelden. Na prikkeldraadver sperringen en electronisch bestuurde hekken en deuren volgde de laatste con trole-sluis. Gewapende veiligheidsmensen fouilleerden iedereen en er werd met metaaldetectors gecontroleerd. Er mocht geen vulpen of balpen mee naar binnen. Paspoorten en perskaarten van alle be zoekers werden gefotocopieerd. De recht bankpresident verzekerde dat dat alleen gebeurde uit veiligheidsoverwegingen en dat na iedere procesdag de copieën wor den vernietigd. Mevrouw Augustin, kon gisteren nog niet gehoord worden. Wel mocht zij een kwar tier met haar zoon spreken. Na het ge sprek zei ze: „Ik ben erg geschrokken, Hij zag er slecht uit". Vanmorgen om half tien is het proces voortgezet. Gisteren was al bekend dat de verdediging met meer verzoeken zou komen die tot doel hebben uitstel te gezondheid van Augustin aanvoeren. II Israëlische minister niet naar Nederland DEN HAAG (ANP) - Het be. zoek dat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Allon op 14, 15 en 16 maart aan Ne derland zou brengen, is uitge steld. Dit is gebeurd in verband met het bezoek dat de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Kissinger, in die tijd aan Israël zal brengen tijdens zijn nieuwe ronde van bespre kingen in het Midden-Oosten. Een nieuwe datum voor het be zoek van Allon aan Nederland staat nog niet vast, zo heeft de woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Bij een prikkeldraadversperring moet een journalist zijn papieren laten zien aan bewapende politiemannen: het S proces-Augustin in Bückeburg wordt met alle denkbare veiligheidsmaatregelen omgeven. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rendieren in Flevoland LELYSTAD (ANP) Nog dit jaar zullen elanden en rendie ren te zien zijn in Flevoland, waar de rijksdienst voor de Uv selmeerpoldcrs met ArtLs een natuurgebied aanlegt. In totaal worden tien dieren losgelaten op een terrein van 90 hectare. In het natuurpark komen moge lijk ook bisons, wisenten en przewalskl-paarden. Langs de rand van het park legt de rijksdienst een pad van één kilometer lengte aan. Door het pad hier en daar op te hogen kunnen bezoekers genieten van een steeds wisselend uitzicht Het aantal dieren in het park is voorlopig beperkt tot tien om de nog erg jonge beplanting te spa- LONDEN (Rtr) - Mevrouw Mar garet Thatcher, sinds vorige week de nieuwe conservatieve partijleider in Groot-Brittan- nië, heeft gisteren de samen stelling van haar schaduwkabi net bekend gemaakt. Het meest opvallende ervan is de verdwij ning van Geoffry Rippon, Peter Walker en Robert Carr, scha- duwministers die nauw verbon den waren met de verslagen partijleider Edward Heath. Verrassend is de terugkeer van de vroegere minister van Bui tenlandse Zaken Reginald Maudling. Maudling trad in 1972 af als minister in verband met een omkoopaffaire. Een belangrijke plaats in het schaduwkabinet krijgt sir Keith Joseph. Ook Wil liam Whitelaw, die door me vrouw Thatcher verslagen werd in de strijd om het leiderschap ran de partij, is een minister spost toebedacht Politieke waarnemers menen dat het schaduwkabinet geen „ruk naar rechts" heeft ge maakt, zoals wel werd voor speld. Het evenwicht tussen de traditionele conservatieven en de meer vooruitstrevende rich ting lijkt te zijn bewaard. Weer Franse kernproeven PARIJS (AFP) Frankrijk heeft de scheepvaart gewaar schuwd uit de buurt te blijven van de Atollen Moeroeroa en Fangataoefa in de Stille Oceaan in verband met onder grondse kemproeven die daar zullen plaatsvinden. In tegenstelling tot vroeger, toen de waarschuwing betrekking had op een periode van mei tot september, geldt zij nu perma nent. Een woordvoerder van het ministerie van defensie ver klaarde gisteren dat de waar schuwing niet inhoudt dat de proeven binnenkort gehouden worden. Het gebied rond de atollen is tot gevarenzone ver klaard, maar er geldt nog geen vaar- of vlfegverbod. Na de golf van protesten tegen de Franse kemproeven in de atmosfeer verklaarde president Giscard vorig jaar dat Fran krijk in 1975 zou overgaan tot proeven onder de grond. Pokkenprik voor baby's afgeschaft (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Middels een Ko ninklijke Boodschap is de Inen- tingswet van 1939, die het inen ten van zuigelingen tegen pok ken verplicht stelde, ingetrok ken. In een toelichting zegt staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid, dat het risico van het uitbreken van een pok kenepidemie in ons land zo ge ring is geworden, dat het steeds onzekerder werd of het voordeel van de inenting wel opwoog te gen de (kleine) risico's van com plicaties. Bijen moeten frambozenteelt verbeteren KAPELLE (ANPI De centra- Ie veilingvereniging Kapelle- Terneuzcn heeft in een circulai re aan de frambozentelers in de omgeving van Kapelle-Biezelin- gen gevraagd of zij bijen willen gaan houden. Het gaat de laatste jaren slecht met de frambozenteelt in de buurt van Kapelle-Biezelinge. Na een onderzoek is men tot de conclusie gekomen dat de moge lijke oorzaak van de problemen schuilt in een tekort aan bestui vende insecten in de bloeiperio de. In Kapelle en omgeving is een areaal van ongeveer 50 ha. frambozen. De vuist gaat omhoog van majoor Megistoe. leider van de Ethiopische junta, bij een grote demonstratie in Addis Abeba. Links een andere topman, majoor Atnafoe Abate. Ethiopische junta verscheen voor het eerst in het openbaar ADDIS ABEBA (AFP/AP) Voor het eerst sinds de machts greep, nu een jaar geleden, is de Ethiopische militaire regering gisteren voor het eerst in het openbaar verschenen.Majoor Mengistoe Haile Mariam, het brein achter de revolutie, ver scheen met zijn medewerkers op de trappen van het oude keizerlijke paleis in Addis Abe ba, om tienduizend regeringsge zinde betogers toe te spreken. Hij zei dat overwogen wordt een deel van de miljoenen man ster ke volksmilitie naar Eritrea te sturen om het leger daar te helpen. De junta heeft Amerika om wapenhulp gevraagd omdat men kampt met munitietekor ten. Mengistoe zei dat nooit in menging van Arabische landen in Eritrea zou worden geduld. De Arabieren staan sympathiek tegenover de opstandelingen. In de Eritrese hoofdstad Asmara is ook gisteren weer hevig gevoch ten. Stichting Natuur en Milieu (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De stichting „Natuur en Milieu" wil, dat er ten aanzien van natuur en milieu een heroriëntatie van het overheidsbeleid komt. Ver ouderde plannen en beslissingen moeten opnieuw bekeken worden. De stichting, een werkorganisa tie voor natuurbehoud en milieubeheer, zal de regering binnenkort een lijst aanbieden van soor ten projekten, waarvoor een herbezinning op uit gangspunten, richtlijnen en besluitvormingspro cedures dringend noodzakelijk wordt geacht. Dit blijkt uit een verslag van drie jaar werken van de stichting, toegelicht op een persconferentie in Den Haag. De stichting „Natuur en Milieu" is vooral teleurgesteld over het feit dat de minister van Landbouw niet de schadelijke gevolgen van de bio-industrie voor het landschap heeft beperkt. Men bepleit vergoedingen aan boeren die het landschap in stand willen houden. Door de nood zaak van optimale bedrijfsvoering is de boer niet meer in staat houtwallen en andere soorten „groen" in stand te houden, waardoor sommige landschappen er uit gaan zien als een soort „een heidsworst" aldus stichtingsdirecteur P. Nijhoff. Natuur en Milieu zou graag ook een herbezinning zien van de wegenbouw. Ook bepleit men een planologie voor de Noordzee; men heeft liever dat bijvoorbeeld gaswinning en de winning van zand en grind dóér plaats vinden, in plaats van in kostbare natuurgebieden op het land. De „aftake ling van het landschap door ruilverkaveling" is eveneens een doorn in het oog van de stichting. Schaalvergroting, mechanisatie, en specialisatie zijn trefwoorden bij een ontwikkeling die meestal leidt tot nivellering en verarming van landschap en natuur. De heer Nijhoff: „Er groeit dan wel gras, maar slechts één soort". Mevrouw Jihan Sadat. echtgenote van de Egypti sche president, is voor haar eerste officiële bezoek aangekomen in West-Duitsland. Tijdens een vijf daagse rondreis zal zij diverse so ciale instellinen bezoeken. Ze wordt daarbij be geleid door me vrouw Mildred Scheel (rechts), do vrouw van de Duitse president Water Scheel. Kamerlid vraagt: Den Haag Een rookverbod in openbare gebouwen. Deze wens heeft het Tweede-Kamerlid Van der Mei (CHU) gisteren neergelegd in schriftelijke vra gen aan minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Hij wil weten wlke mo gelijkheden de bewindsvrouw ziet om desbetreffende maatre gelen te nemen. De regering van de Westduitse deelstaat Baden-Wiirttemberg vaardigde onlangs een rookver bod voor de openbare gebou wen uit, vooral ook ter bescher ming van de niet-rokers tegen het zogenaamde passief roken. Van der Mei vindt uit een oog punt van milieuhygiëne en volksgezondheid een dergelijke maatregelen in Nederland op- haar plaats. DEN HAAG De bestrijding van de luchtverontreiniging in ons land zou volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek investe ringen van IX tot 1.9 miljard gulden vergen. De jaarlijkse lasten zouden neerkomen op een bedrag tussen de 370 en 600 miljoen gulden. De verontreiniging door zwaveldioxyde zou hierdoor met 80 procent verminderen, die van aerosolen (kleine vaste en vloeibare deeltjes die lang blijven zweven) met ongeveer 50 procent en die van stikstofoxyden met ongeveer 15 procent. De belangrijkste prijsverhoging die door het nemen van het maxi mum aantal maatregelen zou voortkomen, zou de prijsverhoging van stookolie zijn. De kostprijs zou met ongeveer de helft per ton duurder geworden. treinigde gassen en stoffen i nen en dan vooral van het weg- land de lucht in gaan door verkeer was twee en een half zo groot en bedroeg in totaal 2.069.2 miljoen kg. verbranding van fossiele brand stoffen in ovens (huisbrand, in dustrie en elektriciteitscentrale) door mobiele bronnen (voor- Het veel hogere cijfer dat het dingsovens 827 miljoen kg gas- '72 produceerden. De verbran- Het modebeeld van de komende maanden: de regenjas. Hier een jas van „toile d'avion" met ingerimpelde taille en mouwen met manchetten. Van onze moderedactie) AMSTERDAM - Voorjaar '75 wordt het seizoen van de regenjas. Dit is het weinig optimistische, maar misschien wel noodzakelijke modebeeld dat modehuis Witteveen voor ogen staat. Voor het eerst sinds jaren heeft het wereldje van mode-ontwerpers zich weer eens intensief bezig gehouden met het uiterlijk van de regenjas. Met als resultaat: superwij- de lange jassen met ruime ingezette mouwen en nonchalante strikceintuurs, gemaakt van vderlichte stoffen als bijvoor beeld poplin, om het geheel elegant te houden. In Amsterdam presenteerde Witaeveen, die zo'n 19 filialen verspreid over ons land heeft, gisteren haar nieuwe collectie. Duidelijker dan ooit bleek hier dat Witteveen vooral mikt op de vrouw fussen de 20 en 30 jaar. Niet alleen de regenjassen bij Witteveen zijn wid, maar het hele modebeeld voor de komende maanden is wijd. Het zit in de robe housses (zakjurken), in de klok- en cirkelrokken, die ruim over de knie vallen en in de vesten en t-shirts met aangeknipte korte mouwtjes. De grote voorjaarsmodekleur is resedagroen. Daarnaast zijn veel voorkomende tinten bleu, kaky-grijs en abrikoos. Rood wordt getipt als belangrijke accessoirekleur. dingsovens brachten daarente gen „slechts" 83 miljoen kg in de lucht. Deze ovens produceer den wel de grootste hoeveelheid zwaveloxide: 500 miljoen kg. Volgens het CBS zijn er twee methoden om de vervuiling door het wegverkeer tegen te gaan: de uitlaatgassen kataly- tisch naverbranden of wijzigin gen in de motor aanbrengen. De tweede mogelijkheid blijkt het beste te voldoen. Een globale raming van de kosten voor een personenauto komen neer op een bedrag van 150 tot 260 gul den per auto en jaarlijkse lasten van zo'n 38 tot 72 gulden. De verontreiniging door de auto's zou door deze maatregelen kun nen worden teruggebracht tot 40 procent van de koolwater stoffen, 20 procent van de kool- monoxyden en 50 procent van de stikstofoxyden. De beperking van emissies van lood zou zelfs 100 procent zijn omdat de gewij zigde motor op loodvrije benzi-" ne zou kunnen lopen. Voor de verbrandingsovens dapht het CBS bijvoorbeeld aan de ont zwaveling van de fossiele brand stof (olie) in de raffinaderijen. alsmede diverse wijzigingen aan de verbrandingsinstallaties. In hoeverre de luchtverontrei niging schadelijk is voor de menselijke gezondheid is een vraag waarop het CBS geen antwoord heeft kunnen geven. Statistische onderzoeken heb ben dit in ons lang nog nooit aangetoond. Wel bestaan er sterke vermoedens, dat astma- patiënten nadeel ondervinden van luchtverontreiniging. Het optreden van hinder door de verontreiniging is echter on miskenbaar: stank en belemme ring van het zicht bijvoorbeeld. De invloed van luchtverontreini ging op vee kan ernstig zijn. De op het gras neergedaalde stof fen (fluoriden) zijn het voor naamste probleem en veroorza ken ziekte en sterfte van scha pen en runderen. Ook op plan ten (gladiolen, fresia's, maar ook naaldbomcn) kunnen gas vormige fluoriden een nadelige 'invloed hebben. Materialen kun- nen door verontreiniging vuil worden of aan corrosie gaan lijden. Zwaveloxydc en aeroso len spelen daarbij de belangrijk ste roL trim je fit met stimorol kauwgom 99 (Van onze correspondent) AMSTERDAM - Drie van de zes verdachten In de zogenaamde metro-sabotagekwestie, zijn gisteren voor de officier van justitie geleid en vervolgens naar het huis van bewaring In Amsterdam overgebracht. Een van hen is dc echtgenoot van het voormalige raadslid voor de Boerenpartij Eliie B.M., de 41-jarige J.B. Tijdens de verhoren is gebleken, dat B. al jaren lid is van een schietvereni ging met het oogmerk zijn mannetje te kunnen staan als zijn ultrarechtse geestverwanten ooit nog eefts aan de macht komen. De drie andere verdachten, die zondagnacht in Amsterdam en in Utrecht werden gearresteerd, hebben (nog) geen bekentenis afgelegd. De 55-jarige koopman Max L., hoofdredacteur van het blad „De Vrije Pers", heeft tot nog toe ontkend iets met de mislukte activiteiten uitstaande te hebben. Het wijkcentrum „D'Oude Stad", waarin een aantal anti- metrogroeperingen verenigd is, verlangt overigens openbare ex cuses van burgemeester Sam- kalden. Deze had gesuggereerd dat de actiegroepen voor de po ging tot sobotage verantwoorde lijk waren. Ais er geen excuses komen, wordt een kort geding aangespannen tegen de gemeen te. Naar verluid zou de heer Samkalden vanmiddag, voor de aanvang van de raadsvergade ring, terugkomen op het com mentaar dat hij mede i zijn wethouders (exclusief Roel van Duyn) gaf op de sabotage- kwestie. MOSKOU (AFP) - In het Russi sche dorp Koetol, in de Kauka- sus is op honderdveertigjarigc leeftijd de boerin Hfaf Lazoeria overleden. Zij wordt beschouwd als de oudste vrouw ter wereld. De rouw was bekend als vertel ster van legenden van het land. Ze laat meer dan honderd klein kinderen en achterkleinkinde ren na die allemaal in hetzelfde dorp wonen en werken. het beste van twee landen samen op RAI-stand nr. 203 DAFen Volvo

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7