Allerlei(ds) Alexanderstraat nu gasvnj BEVOLKINGSONDERZOEK NAAR LONGZIEKTEN Parochianen zelf gaven Lodewijkskerk goede beurt Sluiting dreigt voor kindertehuis Warmonderhek WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 |TWEE GEZINNEN MOGEN NA VIJF DAGEN WEER TERUG IN HUIS j Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van de I Alexanderstraat in Leiden- Noord haalden gistermiddag op- "gelucht adem. Het gevaar was geweken. Alle gasleidingen in de straat waren vernieuwd. De I stank die het leven meer dan een week ondragelijk had ge maakt was verdwenen. Alleen Lvoor de families Vermeer en F Siera was alle ellende nog niet I voorbij. Zij moesten nog een nacht logeren in hotel Nieuw I Minerva. De electriciteit in hun huis was namelijk nog niet aan gesloten. Het was derhalve te koud om er te verblijven. Pas vanmorgen konden zij in hun woning terugkeren. Daarmee was een einde gekomen aan an derhalve week kommer en kwel. Het begon vorige week maan dag. De familie Siera kon de gaslucht in huis toen niet langer harden en belde de gemeentelij ke woningstichting. Al gauw werd duidelijk dat het niet om een gaslek binnenshuis ging en daarom werden er mensen van de gasfabriek bijgehaald. Deze stelden een vluchtig onderzoek in en zeiden daarna dat het niet om aardgas ging, maar om rioolgas. Vervolgens kwamen er mensen van gemeentewerken mee men aard- van rioolgas kon onderscheiden. De families Sie ra en Vermeer raakten ten einde raad. Ze voelden zich een speelbal van gemeentelijke in stanties, die zich achter elkaar verscholen. En het ellendigste was nog, dat ze zich steeds zie ker gingen voelen door de on passelijk makende gaslucht. Wanhopig nam mevr. Vermeer tenslotte vrijdag contact op met de Burgerraadsman, de heer Quadekker. Deze schakelde on middellijk de brandweer i aan te pas, die op hun beurt explosieve gasvorming consta- verklaarden, dat er wel teerde en ontruiming van de degelijk sprake aard- huizen eiste. De gasfabriek gas. Zekerheid kon evenwel niet voerde daarop enkele werk- worden verkregen omdat er zaamheden uit. maar 's avonds geen apparatuur bestaat waar- stelde de brandweer ODnieuw llllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIII gasvorming vast. De gezinnen Siera en Vermeer mochten niet langer in hun huis blijven. Van de brandweer niet wegens ex plosiegevaar en van de inmid dels ook gewaarschuwde GG en GD niet met het oog op de gezondheid. Beide families wer den ondergebracht in de depen dance van Nieuw Minverva op de hoek van de Aalmarkt en de Mandemakerssteeg. Maandag was er nog steeds niets aan de situatie veranderd. Ofschoon de gasfabriek wel re paraties had uitgevoerd, stonk het nog steeds naar gas. Verba zing alom over de nonchalante wijze waarop de gasfabriek ken nelijk te werk was gegaan. Gis teren werd de zaak eindelijk grootscheeps aangepakt. De he le straat werd opengebroken, al le leidingen werden vernieuwd. En vanmorgen konden de fami lies Siera en Vermeer dan eind elijk terug in hun huis. Hoofdbrandmeester Van der Staay van de Leidse brandweer: „Ik verwacht in de nabije toe komst meer klachten over gas. Dat kan niet anders met al die oude leidingen in de grond en dat zware verkeer, dat er over heen dendert". Het is voor de betrokkenen dan wel te hopen, dat de gemeente lijke instanties sneller en ade quater reageren dan nu het ge val is geweest De heer Vermeer kon vanmorgen eindelijk weer zijn huis in. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Doezastraat wil geen hinder, geen parkeerhavens en geen vluchtheuvels in Van een onzer verslaggevers IC LEIDEN De Doezastraat- vereniging is boos op de ge- imeente, omdat de bewoners A van de straat niet zijn gekend in plannen het profiel van de straat te wijzigen. In een brief aan het college van b. en w. 8 noemt de vereniging de plan- 1 nen onnodig, overbodig, ver- j keersgevaarlijk, geld verkwis- >1 tend en dus onaavaardbaar". Zoals bekend bestaan de plan- Inen uit de aanleg van vlucht heuvels op de kruispunten van de Doezastraat met de Raam- steeg en Molensteeg, de aanleg van parkeerhavens en het planten van linde-bomen. 'Toen een man van gemeente werken eind vorige week met i|de werkzaamheden wilde be- wginnen, werd hij door de win- «keliers min of meer gedwon- te stoppen. Vandaag ver- 1B gaderde de ambtelijke werk- 21 groep Verkeer over de situatie ui in de Doezastraat. Tijdens de- ze vergadering werd wethou- Ider Waal (stadsontwikkeling) over de gang vqn zaken,op de ■^hoogte gesteld. Bij het ter per se gaan van deze editie waren de resultaten van het gesprek log niet bekend. De werk- imheden aan de Doeza- aat zijn inmiddels wel opge- :hort. Doezastraat-vereniging jkant zich tegen het planten [van linden, omdat deze boom i grote kroon heeft, waar- ze veel licht en uitzicht wegnemen. Bovendien vreest [ze de „witte neerslag" van de [bomen, die wordt veroorzaakt jdoor de vrijwel altijd aanwezi- luis op het blad van de inde. Niet alleen de auto's die fonder de bomen geparkeerd zouden daarvan te lij eden krijgen, maar ook de pro- .dukten die de winkeliers voor de deur uitstallen. vereniging meent dat een lizuil-vormige boom, zoals de Jltaliaanse populier, het best Jgeschikt is voor de Doeza- Jstraat. Deze boomsoort wordt rfook geadviseerd door de vroe- tfeere chef-plantsoenendienst A-an de universiteit ^De vereniging is voorts bang dat door de aanleg van par keerhavens de parkeercapaci- ^eit van de Doezastraat wordt verkleind. Dit zou funest zijn ^oo r de winkeliers, want die horen regelmatig van klanten ^jdat ze de Doezastraat prefere-» "en omdat ze er de auto nog cunnen parkeren. De aanleg "van parkeerhavens zou tevens een versmalling van ^hèt trottoir, waardoor het be- ,lang van de voetganger weer Htou worden geschaad. Het rij- ■^edeelte zou daarentegen wor- n den verbreed, waardoor het terkeer weer harder gaat rij fden en de Doezastraat daar door de kans loopt een race- n baan te worden la de Sitter- "yaan. De vereniging stelt daar- Mn voor parkeermeters te 13 ilaatsen bij getekende par keervakken. Ef liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiuiiiiiiiiiniiaitiiituiniiiniiiiiuiiiinniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiniiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiii Parochianen bezig met de laatste schoonmaakwerkzaamheden in de Lodewijkskerk. „"tsar rv- Van een onzer verslaggevers Leiden Nog een paar weken en de Lodewijks kerk ziet er van binnen weer pico bello uit. Dank zij het enthousiasme van een aantal parochianen zijn de muren en de plafonds van Leiden's meest knusse kerkje weer spierwit en steken ze weer af bij de donker gebeitste preekstoel en banken. Ook het beeld van de Heilige Lodewijk boven het altaar heeft een wit verfje gekregen en het weinige blauw in de kerk kan nu weer met recht blauw genoemd worden. Vier weken geleden vond een groepje parochianen het tijd worden om eens een witte tornado door het gebouwtje te laten gaan. De vergeler, in de vorm van de eeuwig brandende kaarsen en de tot voor kort frequent gebruikte gasverwarming, had al sinds de laatste opknapbeurt in '56 vrij spel. De gaskachels, die vorig jaar werden afgedankt, toen de hete luchtverwarming in de kerk haar intrede deed („Gelukkig zijn die dingen weg, want het kwam er op neer dat de mensen een warm hoofd maar kouwe voeten kregen", aldus pastoor Sayes), hadden naast een aantal bruine plekken ook nogal wat gaten in het plafond achtergelaten. Het werk naderde gisteren het stadium van vol tooiing. De steigers werden afgebroken, het grote werk zat er op („dat moet ook, want morgen hebben we hier weer een trouwtje"). De komende tijd werken de parochianen nog wat „kleine" dingetjes af, maar de verwachting is dat de kerk met Pasen echt helemaal klaar is. Het hoogfeest van Pasen kan dan werkelijk in een feestelijke ruimte gevierd worden. Pastoor Sayes mag trots op zijn parochianen zijn. Groep jongens zoekt onderdak in Leiden Van een onzer verslaggevers. Leiden De wethouders Ver boom en Oosterman zullen op korte termijn met enkele groepsleiders van het Warmond- se kindertehuis „Warmonder hek" gaan praten over een mo gelijke toekomst voor een ge deelte van het tehuis in Leiden. Een vertegenwoordiging van het kindertehuis voor zwak begaaf de jongens was gisteravond bij een vergadering van de commis sie Huisvestingsvraagstukken aanwezig en bood de commissie leden een stencil aan, met daar in een uiteenzetting van de moeilijkheden rond het tehuis. Waarschijnlijk valt eind van de ze maand de beslissing dat het kindertehuis in Warmond moet sluiten. Dit zou betekenen dat de huidige groepen worden ont bonden en dat de kinderen naar verschillende andere tehuizen in het land moeten worden overge plaatst. Eén van de groepen van de Warmonderhek wil echter niet uiteen gaan en heeft tot de gemeente Warmond een verzoek om huisvesting gericht. De ge meente heeft daarop te kennen gegeven op korte termijn geen mogelijkheden te zien om de groep onder te brengen. In dit geval vond commissie-lid mevr. Van der Sande (PPR- PSP-D'66) het „logisch" dat Lei den de aangewezen gemeente is om de groep te helpen. Commis sie-lid Ham (KVP) (die de rol van commissie-voorzitter gister avond spoedig van Verboom overnam) achtte het gewenst eerst uitvoeriger rond de situa tie geinformeerd te worden, al vorens concrete toezeggingen te kunnen doen. Daarop beloofde wethouder Verboom spoedig met de groep te gaan praten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Dinsdag 4 maart a.s". begint in Leiden het tiende be volkingsonderzoek naar tuber culose en andere longziekten, georganiseerd door de Stichting „Fonds tot opsporing van Tu berculose Leiden". Tot begin mei krijgen Leidena- ren van 30 jaar en ouder de gelegenheid zich op vijf ver schillende plaatsen in de stad te laten onderzoeken: Bevrijdings kerk, de Zuiderkerk, de Petra- kerk, de Maranathakerk en het Hooglandse Huis. bepaalde datum en tijd te mel den bij een van deze onderzoek plaatsen. Jongeren van 15 jaar en ouder kunnen ook meedoen. Zij krijgen geen oproep, maar kunnen zich bij een van de on- derzoeklokalen melden en wor den dan gelijk onderzocht. Met nadruk wijzen de organisa toren erop dat dit longonder zoek iets anders is dan het lo pende onderzoek naar borstkan ker, dat thans onder Leidse vrouwen wordt ingesteld. Het is dus niet zo, dat deelname aan het ene onderzoek het andere overbodig maakt. Bij het laatst gehouden onder zoek, in 173 nam 21,4% van de totale Leidse bevolking aan het, onderzoek deel. In de jaren '71, '69 en '67 lag dat percentage aanmerkelijk hoger: resp. 32,8, 34,8 en 33%. Tijdens de onderzoeken van de afgelopen 10 jaar zijn steeds minder aantal gevallen van ac tieve long LB gevonden, daaren- Met het oog op het grote belang van een spoedige opsporing hoopt het plaatselijk comité dat vooral de inwoners van 30 jaar en ouder zich bij de onderzoek- posten zuilen melden. Politieke scholing Subsidie Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. Op 26 februari a.s. gaat de kur- politieke scholing voor (ochtend- en avond bijeenkomst) in één van de za len van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg te Leiden van start. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigsters van afde lingen van diverse vrouwen ver enigingen heeft zich weten te verzekeren van de medewerking van de Tweede-Kamerleden mej. R. de Boois (PA/.d.A.), mr. F. Portheine (WD), mr. J. G. Rietkerk (WD), Gen. b.d. J. van Elzen (K.V.P.), H. Wisselink (CHU) en voorts van dr L. Gin jaar (WD), Ir W. Riedijk (P.P.R.), P. Kroon (C.N.V.fA.- R.P.), W. Verwey (WD), mevr. drs. M. Beckers-de Bruyn (voor zitter P.P.R.), mevrouw E. W. van Seters-Banen (P.v.d.A.) en mevrouw G. J. de Jonge (D.S. •70). In vier bijeenkomsten komen achtereenvolgens aan de orde: energie en water, werkgelegen heid, defensie en onderwijs. Voor belangstellenden zijn tel. inl. te verkrijgen op de nrs.: (071) 31335-92963 en 52773. Commissie De gemeente Leiden is in het verleden een paar ton subsidie van provincie en rijk misgelo pen door bij de restauratie van walmuren te werk te gaan zon der insteming van de rijksdienst voor de monumentenzorg. Dit is de stellige vrees van het raadslid L. Beijen (PPR/PSP/D '66) die hierover een serie vra gen heeft gesteld aan het college van b. en w. Volgens Beijen bestaat het gevaar dat Leiden nog eens tonnen subsidie mis loopt als de gemeente de rijks dienst blijft negeren. Het college wordt gevraagd dit te voorko men. Bingo De adviescommissie Huisves tingsvraagstukken blijft voorlo pig op de huidige wijze functio neren. Een voorstel van mevr. A. van der Sande om te komen tot een sub-commissie met daar in behalve raadsleden ook ex terne adviseurs, is tijdens een gisteravond gehouden vergade ring van de commissie, na eerst te zijn aangenomen, in tweede instantie toch van de hand ge wezen. Voorzitter wethouder Verboom gaf zijn (doorslagge vende) stem, waarmee het voor stel was aangenomen. A.R.- raadslid mevr. Kramer achtte het echter nog te vroeg om nu al tot het hanteren van een an dere formule over te gaan. „De commissie is pas drie keer bij eengeweest Ik geloot niet dat je dan al veel kan zeggen over het functioneren", was haar oor deel. Besloten werd de goedkeu ring in te trekken en verdere behandeling van het voorstel op de agenda van de eerstkomende vergadering (over twee maan den) te plaatsen. Grof vuil De grofvuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Rijnsburger- weg, Terweepark, Boerhaave- laan, Mariënpoelstraat, Kage- straat, Zweilandlaan, v. Swie- De Wandelkring loeiden en om streken organiseert in samen werking met de wandelsportver eniging Zuid-West en „Willen is kunnen" een bingo-avond op vrijdag 28 februari in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn. Ook niet-leden kunnen meedingen naar de prijzen. Aanvang 20 l ADVERTENTIE] trim je fit met stimorol kauwgom tenstr., Faljerilstr., Houtlaan, A. Duycklaan, van Beuningenlaan, van Slingelandtlaan, J. de Win straat, J. van Oldenbameveld- straat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, War- monderweg, Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Roodborststraat, Merelstraat, Wassenaarseweg, Leeuwerikstraat, Stationsweg, Paviljoenshof, Stationsplein, Morssingel, Pesthuislaan, het Paalt jenspad, Mors weg, (va Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krügerstraat. Pres Steyn- straat Transx-aalkade en hof Joubertstraat, Lopsenstraat, Rijnzichtstraat, de Wettstraat, Reitzstraat, de la Reystraat, Pre- toriusstraat. Wandeltocht Zaterdag 3 mei wordt de 5e Zuid-West-wandeltocht gehou den over 5, 10, 15, 20 en 40 km. De start is bij het Ontmoetings centrum, Boshuizcrkade 38b. De starttijd is tussen 9 en 10 uur. Men kan zich voor deze tochten o.a. laten inschrijven bij mevr. Pol, 's-Gravenzandestraat 69, Leiden, tel. 071-66137. I ADVERTENTIE] het beste van tweetanden samen op RAI-stand nr. 203 DAFen Volvo ZAALVOETBAL LDWS laat weer steekje vallen (Van onze sportredactie) LEIDEN Voor de tweede achtereenvolgende keer heeft zaalvoetbalkoploper LDYVS een steek laten vallen. Swift speelde vooral in de tweede periode een grandiose partij en won verdiend met 5—2. Daar Stormvogels Wernink de baas bleef is de voorsprong van LDWS nu geslonken tot twee punten met nog cvenzo- vele wedstrijden te gaan. Ondanks het sublieme kee perswerk van Wim Visser wa ren de snelle counters van Swift zo gevaarlijk, dat ook hij machteloos moest toezien hoe de LDWS-verdediging keer op keer werd overrompeld. Welis waar opende Henk Spies vin de paal en verdediger Gu- bler de score, maar Leen de Graaff had hier nog voor de doelwisseling na aangeven van Siem v.d. Linden een ant woord op. LDWS drong aan, maar volkomen onverwacht hielp Hans v.d. Starp Swift aan een voorsprong. Toen Siem v.d. Linden voor twee minuten naar de kant moest rook LDWS haar kans, maar juist in deze periode sloeg Swift nogmaals toe. Leen de Graaff soleerde langs diverse verdedigers en plantte de bal moeiteloos tegen het net: 3—1. Nog was de koek niet op. Een magistrale knal van Dock van Weerlee betekende 4—1 en Hans v.d. Starp hij was weer eens ongrijpbaar— snel de langs doelman Visser om 51 te laten registreren. Een minuut voor tijd haalde Pim v.d. Meer nog uit naar 5—2, maar belangrijk was dat niet meer. De spanning in de com petitie is weer volledig terug. Aantrekkelijk was ook het duel tussen Stormvogels en Wernink. Isaac Klinkhamer pakte namens Wernink uit (10) en ook in de tien mnuten die daarop volgden behield Wernink de beste kansen ter vergroting van de voorsprong. Henk Smits raakte de binnen kant van de paal en een gave truuk van Werner mislukte op het nippertje. Toch werd Stormvogels allengs sterker maar de sterk keepende Ten Have moest pas in de tweede helft naar het net Nadat Klinkhamer voor open doel had gefaald dat was Wer- ninks laatste reéele doelkans fabriceerde Collé na een pass van Matters de gelijkma ker. Toen Collé vervolgens twee man voorbijvloog en 1—2 scoorde, zakte Wernink verder terug. Ook in het laatste doel punt had Gijs Collé een aan deel. Hij liet de eer echter aan Wetselaar, die' de strijd met een droog schot definitief be sliste: 31. k 10 4 2 4 28-28 10 II "'-LHdtn UITSLAGEN 2* kim A: Rilnib.l Qodyla S—2; 2» kin. B VNA— 0-3. Lugdunum—LJSC 4-2; 3e kim A Or Groen—LAr 4-1.3» kU. b L»id.» Boy»- Houtwartnhork 3—3. 3» kim C: Van Dam G B SVLV 1-2, RHW—Unl- la. 4-5; RES I ASC 2-LDWS 2 4-4. 2-ASC 3 1-3. - gretl i J-l; Hrt 12-4. UnlU» 2-I.1SC 2 3-7. ASC 4— Katwijk 3 3—4. Re, 3A ASC 5- -Stormvogel» 3 2-4, b&T 2—Cazvll» 3 4-3. UV8 2-Leidtn 3 gratR»« 3DS Unito» 4—SVLV 3 H2. Jun. Al LDWS ..I ASC ol 2-1. LFC ol-LuKdunum al 2—2; Jun a2: Leldm Boy» al—Swift al

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3