CcidócSomant Slachtoffer geweld krijgt uitkering Volledige leerplicht tot 16 jaar we maken het goed met 'n bloemetje Senaat staat in meerderheid achter huurwet Laatste gang Heintje Davids ADVIES VAN WORSTEL-OMA Zwakke afremming ndustrie Rijnmond Rust tussen de flessen NCBO wil geen medezeggenschap ongeorganiseerde ambtenaren WTI-ROOK Israël zendt cheque van Unesco terug Woningen, winkels kantoren en bibliotheek boven parkeergarage Ir. Driessenstraat 31 Woensdag 19 februari 1975, 65e jaargang no. 20047 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jr-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J Haltewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune iur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76jaar f 135,1S losse nummers SO cent. IFassen en föhnen. Een kapper die ten gronde gaat aan de kostenstijgingen in het tv-spel „Wassen en föhnen" van Dick Walda met Piet Romer als de kapper op Ned. II om 20.36 uur. Om 21.50 uur wordt er wederom naar kinderen geke ken. Op Ned. I is het om 19.05 uur „Jouw beurt" en om 21.50 uur Sensitivity Training. Enkele opklaringen. Van het westen uit opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in uiteenlopende richtingen. Ma xima omstreeks 8 graden. Morgen zon: 7.47—18.02. Schev. Hoogw.: 8.46—21.25. Maan: 11.3-43.19. Laagw.: 4.11-16.53. Georgette Krieger. een vaste bezoekster van de worstelwedstrijden in de New York- se Madison Square Garden, heeft altijd een grootmoederlijk advies voor haar "jongens". Zo was het ook deze week weer, toen ze waarschuwingen en aanspo ringen losliet om tenslotte in gejuich uit te barsten. Hoe oud mevrouw Krieger is, wil ze niet vertellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer Is vrijwel unaniem voor de instelling van een fonds, waar uit slachtoffers van ernstige geweldmisdrijven een schade-uitkering kunnen krijgen. Dit bleek gisteren bij de Kamerbehandeling van een desbe treffend wetsontwerp. Van enkele zijden werd er echter op aangedrongen, dat dit niet mag leiden tot een mildere aanpak van de misdadigers, die de schade veroorzaken. rijksoverheid. Aan de hand van de ervaringen zal worden nagegaan of in de toekomst ook andere dan geweldsmisdrijven aanleiding kunnen geven voor schadevergoeding uit het fonds. Uitgangspunt voor het fonds is, dat de maatschappij een verant woordelijkheid heeft tegenover de slachtoffers van delicten, omdat verhaal van schade (materiële en immateriële) bij de daders doorgaans niet mogelijk is. Gedacht wordt aan een minimum-uitkering van 25.000 bij materiële en van 10.000,- bij immate riële schade. De Kamerleden Van Schaik (namens de drie con fessionele partijen) Rietkerk (WD), Kosto (na mens de progressieve partijen) en Wolff (CPN) betoogden, dat, ook al worden slachtoffers schade loos gesteld, de misdaad ernstig blijft, zodat scha deloosstelling niet mag leiden tot lichtere straffen. Kosto vond ook, dat de daders wat zouden moeten bijdragen aan het fonds, al was het alleen maar symbolisch. En ook de GPV-er Jongeling meende, dat de dader bepaalde tegenprestaties zou moeten leveren voor het schadeloos stellen van zijn slach toffer. De heer Jongeling zal waarschijnlijk tegen stemmen omdat hij de rechtsgrond van het voor stel niet zag zitten. Minister Van Agt (Justitie) zou vanmiddag op deze opmerkingen ingaan. 'en Haag Als het aan de drie confessionele partijen en de rVD lag zou de selectie investeringsregeling (S.I.R.) die de jidustriële vestiging en uitbreiding in de Randstad wil beperken tn gunste van de zwakkere regio's, voorlopig de ijskast ingaan, Mang de investeringen stagneren en de conjunctuur tegen zit ij gaan echter akkoord met het wijzigingsvoorstel van de regering n als gevolg van de huidige behoefte aan nieuwe arbeidsplaatsen :t heffingen- en vergunningenstelsel voorshands te beperken tot :t Rijnmondgebied. Wie zich daarbuiten wil vestigen met een ïderneming behoeft dat alleen maar te melden. b KVP-er Peijnenburg maande eergisteren in de Tweede Kamer j de behandeling van het wijzigingsvoorstel van minister Lubbers conomische Zaken) tot terughoudendheid omdat alles wat de vesteringslust schaadt, vermeden moet worden. De CHU en AR aren het hiermee eens. e confessionelen gaan akkoord met de beperking tot het Rijn- ondgebied als maar een soepel beleid wordt gevoerd. De WD as het er niet mee eens dat installaties zwaarder kunnen worden ilast dan gebouwen en diende dan ook een moüe in om de rschillen af te zwakken. r.d.A. en P.P.R. gingen ook akkoord met de wijziging al zouden de touwtjes wel wat strakker willen houden, inister Lubbers zou vandaag antwoorden. fans v.d. Werf naar Brussel ILVERSUM Hans van der Werf, chef van de politieke redactie het NOS-joumaal in Den Haag, is met ingang van 1 mei op gen verzoek benoemd tot correspondent van het NOS-journaal' Brussel. Dit als uitvloeisel van interne problemen. deze functie zal Van der Werf volgens de NOS voornamelijk ilast zijn met de berichtgeving uit België en de berichtgeving /er {ie Europese samenwerking. Lege kluis uit muur gehakt Rotterdam (ANP) Als de In brekers, die een kraak hebben gezet bij het filiaal van „Boek en Plaat" in Rotterdam hun buit nog niet geïnspecteerd hebben, dan kunnen zij zich de moeite besparen. De kluis die zij na binnengekomen te zijn door het forceren van een draadglasruit, met heel veel moeite uit de muur hakten en wegsjouwden, is leeg. Dit is de Rotterdamse politie gebleken uit de aangifte van „Boek en Plaat." (Van onze parlementaire redaktle) DEN HAAG Een duidelijke meerderheid van de Eerste Kamer zal volgende week dinsdag akkoord gaan met het zgn. huurwetje, dat bepaalt, dat huurverhogingen boven de acht procent moeten worden gemeld. Staatssecretaris Van Dam zal bovendien de bevoegdheid krijgen om huren aan een maximum te binden. Vlak voor de Kerstvakantie leidde de behandeling van deze wet bijna tot een crisis. Het werd echter uit de crisissfeer gehaald door het amendement-Scholten (ARP) om de wet slechts voor een jaar te laten gelden Ook in de Eerste Kamer waren bedenkingen tegen het verlenen van bevoegdheden aan de staatssecretaris. Het kabinet vindt de bevoegdheden echter gewenst om "te voorkomen dat verhuurders na het aflopen van de machtigingswet de huren buitensporig zullen verhogen om de matiging uit 1974 goed te maken". De beperkte duur van de wet is voor de Eerste Kamer-fractie van D'66 reden om dinsdag niet tegen te stemmen. Volledige steun werd toegezegd door de PvdA en PPR. Ook de christen-democratische fracties zullen in meerderheid vóór stemmen. Daarbij komen dan wellicht nog de stemmen van de CPN. Genoeg om de huurwet over de streep te halen. Uitgesproken tegen waren de fracties van WD en SGP. Russell Dupuis, een Amerikaans docent in de architectuur aan de universiteit van Louisiana, komt tot rust In zijn ongewone leefruimte. Hij heeft 3.500 flessen gebruikt om een patio te bouwen, maar dat had tot gevolg dat de wind een 3 500-voudig geluid veroorzaakte. Er waron dus weer evenveel kurken nodig om stilte te brengen in de patio. UTRECHT (ANP) "Wij zijn niet van plan de in de loop der jaren opgebouwde overlegstructuur op te geven voor onrijpe vormen van participa tie". Aldus voorzitter W. Wieringa van de Neder landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) vanmorgen in de hoofdbestuursvergade ring van zijn organisatie naar aanleiding van het idee van PPR-Kamerlid Pier van Gorkum om medezeggenschap te verlenen aan de ongeorgani seerden in overheidsdienst De heer Van Gorkum vindt dat er maar een actie "van .onderop" moet komen nu de minister van Binnenlandse Zaken en de organisaties van over heidspersoneel zijn suggestie van de hand hebben gewezen. De heer Wieringa zegde toe, "elk plaatse lijk initiatief met kracht te bestrijden". "Wij ver weren ons juist in het belang van de ambtenaar. Alleen via zijn organisatie kan hij invloed uitoefe nen. De politieke partijen en de PPR zouden er verstandig aan doen deze en soortgelijke onrijpe ideeën te laten varen", aldus de heer Wieringa. Hij noemde het een schromelijke misvatting van de heer Van Gorkum dat met het geven van medezeggenschap aan ongeorganiseerden deze op hun beurt de weg naar de organisatie vinden en lid worden. en tweede kamerlid van de CHU ieft om 'n rookverbod ge- aagd.... PAT isA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft het plan om op zeer korte termijn de leer plicht te verlengen tot 16 jaar. De offi ciële aankondiging ervan wordt ver wacht in de nieuwe werkgelegenheidsno- ta, die morgen waarschijnlijk zal wor den gepubliceerd. De Tweede Kamer zal Onderwijsminister Van Kemenade heeft reeds eerder aangekondigd, dat hem een lèerplichtverlenging tot 18 jaar voor ogen staat. Dit jaar nog is een beleidsnota van hem te verwachten, waarin hij het invoe ringsplan zal bekend maken. Geleidelijk heid bij de invoering is nodig, omdat het onderwijs een abrupte uitbreiding van het aantal leerlingen niet zou kunnen verwerken. De volledige leerplicht eindigt nu op de vijftiende verjaardag van een scholier, maar daarna wordt hij wel on derworpen aan de gedeeltelijke leer plicht De vijftienjarigen zullen op korte termijn een jaar langer leerplichtig worden om aldus te voorkomen, dat er duizenden schoolverlaters moeten worden toege voegd aan het leger werklozen. Het on- derwijsapparaat kan deze uitbreiding wel aan, mede omdat het lager beroepsonder wijs sinds kort vier jaar in plaats van drie jaar duurt Westerveld Een lange rij fa milieleden, oud-collega's en vrienden van Henriette Davids, ongeveer duizend in getal, wa ren dinsdagmiddag naar Wes terveld gekomen om afscheid te nemen van deze gevierde klein- kunstenares. Dat was helemaal in de geest van Henriette Da vids, zei Wim Verhagen in zijn dankwoord. Zij hadeen draai boek gemaakt, waarin stond hoe de plechtigheid diende te verlo pen. Dit draaiboek was bij een notaris gedeponeerd en Wim Verhagen was benoemd tot exe cuteur testamentair. Ze had gevraagd om muziek uit de Peer Gynt suite van Edward Grieg. Naar aanleiding van deze muziek herinnerde de heer Ver hagen aan de dood van moeder Aase, die „vrij entree kreeg". Dat vond hij ook van toepassing op Henriette Davids. Ook zij heeft een bijzonder leven geleid. Ze streefde er naar niet een vergeten vrouw te worden. Dat is haar gelukt, maar haar vrien den wilden en konden haar ook niet Met Henriette Davids wordt een tijdperk afgesloten van de familie Davids, maar de heer Verhagen was van mening, dat er over honderd jaar nog ge sproken zal worden over deze familie die zozeer een stempel heeft gedrukt op het amuse mentsleven in het eerste deel van deze eeuw. Voor men naar het crematorium vertrok was de kist met het stoffelijk overschot van de vori ge week vrijdag op 87-jarige leeftijd overleden artieste opge baard in de hal van het theater Carré in Amsterdam, waar zij zovele triomfen had gevierd. De eerste dodenwacht bij de kist, die omringd was door een schat van bloemen en kransen, werd betrokken door Willy Alberti, Wim lbo, Herman Emmink en Ronnie Tober. Na hen kwamen o.a. de 79-jarige Silvain Poons en de clown Rexis. JERUZALEM Het Israëlische Unesco-comité, dat verbon den is aan het Israëlische ministerie van onderwijs en cultuur, heeft enkele dagen geleden de Unesco een cheque van 3.000 dollar teruggestuurd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Leiden heeft momenteel contact met een belegger, die geïnteresseerd is in de bouw van een parkeergarage op de hoek van de Ir. Driessenstraat en de Hooigracht. Om een en ander exploitabel te maken wordt gedacht aan de bouw i een gedeeltelijk ondergrondse par- opzet keergarage met een capaciteit van 200 A 250 auto's, een aantal woningen, een nieuwe behuizing de openbare bibliotheek, alsmede enige winkel- en kantoorruimten. Het college van b. en w. heeft de raad gevraagd zich in principe uit te spreken voor een dergelijke Of liever gezegd: met een fraai, geurig boekef bloomen van een Fleurop-bloomist dat wij u toesiuron alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmakor'. nietwaar!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1