Zuinige opzet voor schaatstitelstrij d dames Asser ijsbaan JASTREMSKI VINDT EINDKLASSERING NIET BELANGRIJK promoting KNSB Teleurstelling Heineken over Ontmaskerde voetbalster tekende vrede met leider Biljarter Janssen greep libretitel WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT P AC1N 11 (Van onze sportredactie) DEVENTER Judith Son oto, het elfjarige meisje dat afgelopen za terdag werd ontdekt in de pupillenwedstrijd La borDaventria heeft de vrede getekend met jeugdleider Segers die verantwoordelijk was voor haar ontmaskering. De jeugdleider van Da ventria heeft enkele moeilijke dagen gehad. Vele telefoontjes, waarin adhesie werd betuigd met zijn kordate optre den, gaven hem de mo rele steun die hij zo hard nodig had. Daarte genover stond een groot aantal telefoontjes met sympathiebetuigingen aan het adres van het Labor-meisje, Judith So- noto, die door haar „ont dekking" voor de ko mende drie jaar is uitge schakeld. Judith Sonoto zal de ko mende drie jaar niet meer van haar geliefde sport mogen genieten. Voor meisjes van deze leeftijd is er in het Ne derlandse voetbal im mers geen plaats. Het damesvoetbal mag dan wel geaccepteerd zijn, maar dat is alleen weg gelegd voor meisjes van 14 jaar en ouder. Daven- tria-jeugdleider Segers vindt het jammer dat de affaire-Sonoto zo opge blazen in de publiciteit is gekomen. Hij zegt: ik was grensrechter en had voor de wedstrijd al ont dekt dat het meisje zou meespelen. Toen ik Ju dith Sonoto uit de ach terste kleedkamer zag komen, had ik onmid dellijk vastgesteld dat er een meisje in de ploeg was opgesteld. Nadat ik contact had opgenomen met de jeugdleider van Labor was het voor mij een duidelijke zaak. Ik heb gezegd: „pupillen- voetbal is toch voor jon gens. Ik kan dit niet goedkeuren". Het is dus onjuist dat er gemeld werd dat ik er pas na 10 minuten achter was ge komen want in werke lijkheid wist ik het tien minuten voor de wed strijd. „Ik heb haar mee laten spelen omdat een foto graaf enkele plaatjes moest maken. Daarna hebben we Judith uit het veld laten gaan en hebben we de wedstrijd alleen met jongens her vat Op de vraag of hij dan niet onjuist had gehan deld omdat hij toch me dewerking had gegeven aan een onrechtmatige daad in het pupillen- voetbal, zei de jeugdlei der: „Achteraf bekeken wel. Ik was echter niet helemaal op de hoogte van de reglementen. Martens raakt leiding kwijt CORDOBA De Spanjaard Domingo Perurena heeft giste ren de derde etappe van de 22ste ronde van Andalusie ge wonnen en de leiding in het algemeen klassement overgeno men van de Belg Freddy Mar tens. De Nederlander Roy Schuiten werd tweede, gevolgd door Martens en de Nederlan der Jan Raas, allen in de tijd van de Zege RVC op Bern (Van onze sportredactie) RIJSWIJK RVC heeft giste ren een uiterst verdienstelijke overwinning behaald op het Zwitserse FC Bern. De Rijs- wijkers zegevierden met 1—0 door een doelpunt van Ruis na een voorzet van Blijie. Spe ler-trainer Bert Theunissen van FC Bern kwam zelf niet in actie. Doelman Ton Bak huis van RVC speelde een sterke wedstrijd. (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG - Het inmiddels reeds traditioneel geworden en door de biljartvereniging „De Spoorwegen" georganiseerde li- bretoernooi voor de bejaarden uit Den Haag en omgeving werd gewonnen door J. Janssen van de Senioren. In de beslis sende partij tegen clubgenoot L. de Klerk maakte hij de kort ste partij van het toernooi, 75 caramboles in 15 beurten, en versloeg hij deze overtuigend. De Klerk tweede in de eind rangschikking. J. van Lier van de b.v. SVGT eiste de derde plaats voor zich op door te winnen van C. Wit kam, jarenlang voorzitter van de biljartvereniging De Senio ren, die tijdens dit toernooi af scheid nam wegens verhuizing naar Doetinchem. Titelverdediger Roodenburg Sr. gelukte het niet zijn titel te pro longeren. Verlies tegen de toer- nooiwinnaar Janssen en Witkam waren hiervan de oorzaak. In totaal speelden 60 bejaarden minstens twee wedstrijden, de finalisten enkele meer. De b.v. De Spoorwegen kan op een geslaagd toernooi terug zien. Vele gezellige uurtjes op vele zaterdagen in de afgelopen drie maanden waren het gevolg en denkbare deelnemers zien uit naar het volgende jaar. Biljartfinale 2e klas kader 38/2 Op 22 en 23 februari en 1 en 2 maart a.s. wordt in De Galerij, Laan van Meerdervoort alhier, de finale 2e klas kader 38/2 gespeeld met organisatie van de b.v. BVO. De moyennegrenzen in deze klas zijn van 10.00 tot 18.00, de partijlengte bedraagt 300 caramboles. In deze finale plaatsten zich A. C. A. Droog (BVO), die zijn titel verdedigt, N. Resman Sr. (Tha lia). M. P. M. Koekkoek. (Wilhel- mina). J. C. Henderson (RCC) en J. Goedraad, J. Neefe, M. v. Deventer, R. v. Deventer (allen Select). Reserves zijn C. Buiten dijk (Thalia) en R. v. Ulft (Wil- helmina). De complete ijshockeyselectie die tijdens het wereldkampioenschap B-groep in Sapporo moet trachten^ bij de eerste vijf te komen om kwalifikatie voor de Olympi sche Spelen in Innsbruck volgend jaar af te dwingen UTRECHT Bob Ja- stremski, de coach van het nationale ijshockey- team zal op aanraden van het om informatie gevraagde NOC (Neder lands Olympisch Comi té) en vooral arts De Jongste, de Nederlandse selectie waar de voer taal het grootste gedeel te van de tijd Engels is in het trainingskamp van 4 tot en met 11 maart in een nog onbe kende plaats niet aan passen aan Japanse om standigheden. Het lag in de bedoeling 's nachts te oefenen en overdag te slapen. Volgens het NOC, dat ervaring heeft met de spelen in Tokio en de winterspelen in juist Sapporo, haalt een dergelijke aanpassing nauwelijks iets uit. Ja- stremski besloot er toen van af te zien. I Een zorg .Jastremski zal het in eerste instantie een zorg zijn op wel ke plaats Nederland eindigt. Bij de voorstelling van zijn ploeg in t'trecht zei hij: „Het lijkt misschien een smoesje, maar ik eis slechts inzet. Als dat er is zal de rest mij niet veel zorgen baren". Nederland verliest IIEERENVEEN De Nederlandse ijshockey- ploeg heeft gisteravond in Heerenveen met 43 verloren van het team van St. Clair College (Canada). De standen per periode waren I—I, 0-1 en 2—2. Dc doelpunten van Oranje werden gemaakt door Klaas van der Broek, Joe Simons en Leo Koopmans. Nederland, dat was ge handicapt door het ont breken van de „Duitse" topscorer Dick dc Cloe en het wegens een bles sure maar „half" mee doen van Krikke, heeft de Canadezen redelijk kunnen bijbenen. Tussen Harry van Bilsen en Jiri Bulejcik (midden) zal moeten worden beslist wie de tweede doelman wordt achter Gerry Göbel (links). „Die wil om er iets van te maken moet de basis voor al les zijn. Ik geloof dat wij qua karakter meer hebben dan on ze tegenstanders. Als je in ne gen dagen zeven (zware) wed strijden moet afwerken heb je dat nodig. Met kwaliteit alleen kom je er dan meestal niet. Deze ploeg is dan ook geen bijeenschraping van sterren, maar van mensen die samen tot iets in staat zijn". De selectie voor Sapporo ver schilt niet veel van die van vorig jaar voor Ljubljana Er zijn vier nieuwe gezichten: George Petmousek, Ron Krik ke, Jiri Anton en Huub van Dun. Jastremski is alleen nog niet zeker van Zijn tweede doelverdediger. In twee oefen duels tegen het Canadese St. Clair College zullen Jiri Belej- eik en Harry van Bilsen om die plaats moeten strijden. De selectie ziet er als volgt uit: Doel: Gobel (Tilburg Trap pers), Van Bilsen (Duyvestein) of Bulejcik (TT). Verdediging: Christiaans, Van Dun. Petmousek. Bakker (al len TT). Brand (UIJC) en Scia- rone (Nijmegen). Centers: Anton (Smoke Ea ters), Van der Broek (TT), Hunting (Oakville, Canada) en De Graauw (ORWO). Left wing: De Heer, McDonald (beiden TT), Decloe (Krefeld, West-Duitsland), Koopmans (Thialf). Right wing: Krikke. Schacffer (beiden HIJS), Jellema (Nijme gen), en Simons (TT). MiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiB WK 1975 ASSEN DEELNEEMSTERS VOOR ASSEN ASSEN Bij het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor dames zijn het komende weekeinde op de kunstijsbaan "Drenthe" in Assen dertien landen vertegenwoordigd met in totaal 30 deelneemsters. Nederland. Rusland en de Verenigde Staten starten met vier rijdsters. De deelneemsters zijn: Nederland: Sippie Tigchelaar, Haitske Pijlman, Sophie Westen broek en Annie Borckink. Rusland: Ljoedmilla Ankoedimova, Tatjana Averina, Tatjana Sjele- kova en Galinka Stepanskaja. Verenigde Staten: Sheila Young, Leah Poulos, Denise Chlapaty en Conny Carpenter. Canada: Elisabeth Appleby, Gail Gordon en Cathy Priestner. Japan: Makiki Sugawara, Chiko Ito en Makiko Nagaya. Noorwegen: Lisbeth Korsmo, Berit Haugard en Sigrid Sundby. Zweden: Silva Filipsson en Ann-Sofie Jaernstroem. Polen: Erwina Rys en Janina Korowicka. Oost-Duitsland: Karin Hessow. West-Duitsland: Monika Holzner. i Finland: Paula Halonen. China: Foe Hoei-Min. Zwitserland: Heidi Schalch. (Van onze sportredactie) ALKMAAR De eerste reacties op het nieuwe promoting van marathon schaatsen van de KNSB dat maandag werd gelanceerd, was die van verontwaardiging. Het kwam uit de mond van perschef Rob Elferink van Heineken. De grote promotor achter de martflhon schaatserij in do afgelopen drie jaar. "Ik kan me niet voorstellen dat er voor Heineken nog mogelijkheden zijn", merkte hij in een eerste reactie op. "Want als wij niet in het plan van de KfiSB in te passen zijn hoeven we ons om schaatsen niet meer druk te maken". "We hebben van het begin af gestreefd naar een totale promotie van de schaatssport in ons land en hebben daar erg veel ervaring bij opgedaan. Ik vind het dan ook stijlloos dat de KNSB, in casu de landelijke technische commissie marathonschaatsen ons zo laat heeft ingelicht dat er een nieuw plan voor het marathonschaatsen werd gepresenteerd. In de houding van de KNSB ben ik wel erg teleurgesteld". Leeds United ronde verder LONDEN - Leeds United en Middlesborough hebben zich gisteravond geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Engelse voetbalbeker (FA cup). Leeds United won de moeilijke uitwedstrijd tegen Derby County met l—0 en Middlesborough won de replay tegen Peterborough thuis met 2—0. In de kwartfinales speelt Leeds United uit tegen Ipswich Town en Middlesborough uit te gen Birmingham City. Voor de competitie won Bir mingham voor eigen publiek van Tottenham Hotspur met l—0 „Ze zijn onze gasten", aldus Ton Kuis, die twee nationaliteiten uit het gastenboek kon schrappen. De Belgische Linda Rombouts komt niet en de enige Zuidko- reaanse deelneemster is ziek. Blijven over 30 rijdsters uit 13 landen en een handvol kandida tes voor een (vacante) titel. REINDER BOSMA Resultaten Hilversum HILVERSUM - De uitslagen van de koersen die gisteren zijn gehouden op de draversbaan te Hilversum, zijn: Paulona's prijs, le afd., 2000 ra.: 1. Mister B (C. Zeilmaker) 2.52.9, 1.26.5, 2. Marc Anthony, 3. Nova Zembla. Winn 3,40 pl. 2,40 2,90 3.- kopp 10,50 trio 184,70. Princes Olga-prijs, 2020 ra.: 1. Niagara (R. Kromkamp) 2.52.0, I.26.0, 2. Mariette Star (R v.d. Lubbe), 3. New Pride. Winn 3,20 pl. 2,10 2,70 1,60 kopp 17,50. Prince Doluth-prijs, 2000 m.: 1. King Baker (M. C. Vergay), 2. Kes Rozenhout, 3. Katja. Winn 7,80 pl. 3,90 3,60 11,30 kopp 65,80 trio 15.355,20. Anlezy-prijs, le afd., 2020 m.: 1. Komtesse D (G. van Eykelcn- borg), 2. Jay Rodney J, 3. Lissy. Winn 4,30 pl. 2,20 1,70 kopp II,60. Chilene-prijs, 1600 m.: 1. Javelin (W. Strooper) 2.10.4. 1.21.5, 2. Lowina K, 3. Krone van Nora. Winn 5,40 pl. 1,90 1,40 3,90 kopp 9,30 trio 301,90. Pandorra-prijs, 2000 m.: 1. Kab- bes du Bois (P. Petersen) 2.42.3, 1.21.2, 2. Monty Buitenzorg, 3. Limbus Hanover. Winn 8,30 pl. 2,— 1,20 kopp 11,10. Leerl i ngen w i nterkampf oen- schap V, 2020 m.: 1. French Mac (Mej. M Verhoeve) 2.46,9. 1.21.8, 2. Gregorius. 3. Iduna J. Winn 5,— pl. 2,1,80 2,40 kopp 15.80 trio 159,90. Anlezy-prijs. 2e afd., 2020 m.: 1. Maestro Cavaljos (J. Hendrikx) 2.47.3, 1.22.8, 2. Luciano, 3. La- rens Trots. Winn 4,80 pl. 1,20 1,30 1,50 kopp 6,30. Pretty Polly-prljs, 2440 m.: 1. Largo (L. Schoonhoven) 3.28.7, 1.25.5, 2. Mandv. 3. King Axkit Winn 5,80 pl. 2,40 3,20 2,80 kopp 39,40 trio 588,60. Paulona-prijs, 2e afd., 2000 m.: 1. Manfred (L. Schoonhoven) 2.55.6, 1.27.8, 2. Nelly Bloemlust, 3 Mieke Dear. Winn 4,10 pl. 2,50 1,60 1,70 kopp 6,70. Totalisatoromzet: ƒ418.547,—. ASSEN - „Drie jaar geleden zijn we begonnen met de ISU-kam- pioenschappen. voor junioren, daarna tweemaal de nationale kampioenschappen en dan nu het W.K.-dames. Ik zie de logische volgorde uitgroeien naar een E.K.- en W.K.-heren. In principe zijn we kandidaat voor ieder evenement". De Asser VVV-man Ton Kuis, deel uitmakend van het organisatiecomité voor het komende wereldkampioenschap, is er gelukkig mee dat de titelstrijd dit maal in de Drentse hoofdstad wordt gereden. En hij heeft goede hoop dat Assen met deze organisatie een kans zal maken om ook eens de internationale heren in actie te zien. Tenslotte heeft Assen een pre ten opzichte van de andere kunstijsbanen. „Het grote voor deel voor Assen is de tribune- bouw. Die wordt voor een gerin ge, aangepaste huur betrokken van de T.T. commissie en door leden van de trainingsclubs op gebouwd. De accommodatie is daardoor zonder veel moeite en kosten klaar voor elk groot evenement, waarop we blijven mikken. Daarnaast doen de commissies en het jurykorps al les uit liefhebberij. Hun enige beloning is een feestavond in het seizoen. Dat maakt het voor Assen mogelijk om de kosten zo heel sterk aan de lage kant te houden". Belangstelling Het organisatiecomité als drie jaar in, dezelfde samenstelling werkzaam onder leiding van Hein Wijnbergen, heeft het draaiboek alweer lange tijd ter hand genomen. De onzekere factor blijft het weer en daar mee annex de publieke belang stelling. „De voorverkoop loopt redelijk, er zijn al een 1500 kaarten de deur uit. Opvallend is dat de belangstelling duidelijk gericht is op de directe omgeving, van waar de rijdsters vandaan ko men. Zo heeft de supportersclub van Annie Borckink al een 40 kaarten gekregen", aldus Kuis. Overigens veel schade kan de kunstijsbaan in Assen niet tref fen, want ook hier is de titel strijd op fifty-fifty-basis van de bond afgenomen. „Onze begro ting is gebasseerd op totaal 3.000 mensen. Assen heeft nog nooit geen verlies opgeleverd, vandaar dat we goede hoop heb ben". KNSB-directeur Wim Comello stelt naderhand dat men er met Russische onderdak te rijden en hen in dezelfde bus te laten instappen. Daar was geen spra ke van! Ook Gerard Maarse had zijn problemen. „Ik heb ze gezegd dat er iets aan de ijsvloer ge daan moet worden, anders wij ken we uit naar Heerenveen". Overigens heeft de enige weken terug gehouden ijsspeedway (23.000 toeschouwers) geen na delige gevolgen gehad voor de Asser ijsvloer, die er in het ko mende weekeinde prima moet bij liggen. Tenslotte ziet men in Assen verder dan vandaag. Vandaar dat de Russinnen, die zaterdag jl. al in de Drentse hoofdstad neerstreken, meer da gen vergoed krijgen dan het or ganisatiecomité verplicht was. 3.000 bezoekers in Assen niet uitspringt. „Je kan de kosten wel zo laag mogelijk houden, maar het prijzenschema van de ISU ligt vast. En dan kost een ereprijs altijd nog zo'n 750 gul den. Een sprintkampioenschap met een dubbel prijzenpakket en aan medailles alleen al zo'n 1900 gulden, wordt bijna onmo gelijk exploitabel te maken. Maar ook wij zullen het een keer moeten organiseren. Als ik straks in München zeg dat we de sprintkampioenschappen, de E.K.-dames en het W.K.-junio- renkampioenschap wel willen organiseren, vallen ze me om de hals". Probleempjes Niettegenstaande de concurren tie van de horesca in Zuid La ren heeft Assen voor wat de huisvesting betreft geen proble men. De deelneemsters zijn on dergebracht in Assen, Vries en Rolde en worden met pendel diensten naar de baan gebracht Dat kan ook zijn „probleemp jes" geven, want zo weigerde de Chinese afvaardiging (twee rijd sters en drie begeleidsters) giste ren om vanuit Rolde langs het

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11