HENNY ROOS: Ex-profs komen er nooit meer bij Noteer bij de radio Vic-voorzitter ISU AMSTERDAM Op zijn revers prijkt een lintje. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vorig jaar opge speld voor zijn inspanningen voor de schaatssport. Op de schoorsteen een administratieve Oscar van de Noorse schaatsbond. In dank voor de inzet voor Noorse en Nederland se samenwerking. Aan de muur in één van de vele kamers een Finse onderscheiding, gedateerd 26 fe bruari 1965. De Finse sportmedaille met gouden kruis, ter herinnering aan de buitengewone inspanning voor het Finse sportleven. Daar naast uit hetzelfde jaar een oorkon de behorende bij het ereburgerschap van het Amerikaanse Colorado Springs. Trotse eigenaar: Henny Roos, Nederlands bestuurslid van de internationale schaatsunie. Twintig jaar nu maakt Henny Roos deel uit van de ISU, een jubileum jaar voor de man, die op de tweede dag van de WK in Oslo voor de zoveelste keer zijn verjaardag bui tenshuis vierde. Het brengt Henny Roos op 72. Toch maakt hij een veel jongere indruk. Bruist nog van ener gie. Doet zelf nog de administratie over zijn 96 huizen en acht winkels tellende bezit, en steekt vele uren in de sport die hem zo lief is, de schaatssport, waarin hij zelf zijn eer ste geld verdiende als korte-baanrij- der op Terschelling. Prijzen van vijf en tien gulden spraken toen nog tot de verbeelding. Geld en schaatsen. Is het op de korte baan een vokomen normaal verschijnsel, op de lane baan heeft het geld alleen nog maar een negatieve uitwerking gehad. „De profs hebben er niet veel goeds aan gedaan", zegt Henny Roos, „maar we zijn door het dieptepunt heen. Ik heb dat profschaatsn niet voelen aankomen. Ik was met vakan tie en zat een paar dagen in Arcen in Limburg, waar ik toen werd opge beld. Maar ik heb er geen slapeloze nachten van gehad. Ik zag wel dat het een fiasco zou worden. Ik heb in het geheim een afschrift ontvan gen van het contract. Ard Schenk is de enige die er wat wijzer van is geworden. Moet je je eens voorstel len, de jongens stonden onder de wetten van de staat Georgia. Die man was gewoon een oplichter. Nee, het stond bij voorbaat vast dat dit zou mislukken". Niets tegen Hetgeen echter niet wegneemt dat Henny Roos zonder meer tegen het rijden om geldprijzen is. „Maar het ligt bij de allrounders nu eenmaal moeilijk. Op zch heb ik er niets tegen. Theoretisch is het ook wel te doen, maar praktisch niet. Je hebt er grote sponsors voor nodig. Waar haal je anders het geld vandaan? Ik ben er zelf wel voor. We zijn ook al jaren bezig geweest voor versoe peling. We ging zelfs verder dan het IOC, maar het werkte nogal stroef met de Oostbloklanden. Die Olym- EREDIVISIE PSV Excelsior (15/2) NAC - Sparta O Wageningen MW Telstar FC Den Haag O FC Twente Ajax FC Amsterdam De Graafschap Roda JC AZ'67 Feyenoord Haarlem Go Ahead Eagles FC Utrecht EERSTE DIVISIE Veendam FC Den Bosch PEC Zwolle Heerenveen SC Amersfoort Helmond Sport SW Eindhoven Volendam Heracles FC VW FC Vlaardingen SC Cambuur Fortuna SC NEC Vitesse Willem II FC Groningen De wedstrijden aangeduid met een ko men voor op het totoformulier. pischr regels zijn nu Brundage weg is ook beter geworden. En daar zijn wij ook aan gebonden. De internatio nale ski-organisatie loopt nogal voor op hiermee. Van Nederlandse zijde zal dit jaar bij de ISU een voorstel komen om te komen tot de oprich ting van een organisatie die voor geldprijzen rijdt. Maar wel lager dan Schenk heeft gehad. Amateurs en profs in een organisatie. De moeilijk heid is alleen, dat de commissie die twee jaar terug is aangesteld om dit te onderzoeken er niets aan heeft gedaan. Ze hebben een brief ge schreven 'aan de ISU, dat het moge lijk moet zijn met een proforganisa tie te komen, maar er is geen onder zoek geweest en dus geen voorstel gedaan. Ze hebben het zo naar het bestuur teruggestuurd, zonder feiten. Het is jammer dat zij op deze manier heeft gewerkt. De ISU biedt toch kansen. We zitten nu weer twee jaar later, omdat de commissie niet werk te. De ISU wil wel, maar die krijgt straks wel weer verwijten van: jullie hebben er niets aan gedaan". Geen gratie Henny Roos gelooft echter niet dat de ex-profrijders nog weer tot de amateurs toegelaten zullen worden. Van gratie zal geen sprake zijn. „Die komen ook niet terug. De regels zijn door het congres aangenomen en het bestuur is gebonden aan de besluiten van dat congres. Ik vond het zelf ook moeilijk. We hebben geprobeerd Jos Valentijn terug te halen, maar dat lukte niet. Ik ben toen kwaad weggelopen. Jos was een speciaal geval. Hij is bela zerd. Een wedstrijd heeft hij gere den, was nog geen 21 jaar en heeft het geld teruggegeven. Toen heeft de ISU wat water in de wijn willen doen door Jos weer nationaal te laten rijden. Er zal nu een voorstel komen om Jos volledig te rehabilite ren, anders was ik er ook uitgestapt. Perucca, de Italiaan, kwam me van mijn kamer halen en vroeg: ga je accoord met dit voorstel, en toen heb ik ja gezegd. De Russen geven overi gens de grootste medewerking. De ISU heeft dit voorstel met algemene stemmen aangenomen en dat vond ik wel prettig. Het besluit om Jos terug te laten komen hoeft straks ook niet met een tweederde meerder heid, zoals gewoonliijk te worden aangenomen, maar gewoon met een meerderheid, desnoods met een stem verschiL Volledig Henny Roos zet zich meer dan volle dig in voor het nationale hardrijden, zoals hij dat ook vroeger had gedaan toen hij bemoeienis had met de Ne derlandse vereniging ter bevordering van het hardrijden op de schaats. Roos verhaalt over die periode: „De KNSB was toen maar een man, G. W. van Laar, de vader van de vice- voorzitter. Mijn broer Jan was een goede schaatser, maar er waren geen trainers. In 1929 is toen de NVBS opgericht Grote groepen gingen naar Hamar. Hamer was Hollands. Met de NVBS kwam er meer lijn in. Voorheen ging het op z'n janboerenfluitjes. Nu kon den ze trainen. In 1948 heb ik de organisatie overgenomen. Ik was voorzitter van de technische commis sie en ontwierp een trainingsplan. Daar waren mensen vóór en er wa ren er tegen. In die commissie zat ook Dolf van der Scheer. Het was een te zwaar programma, zei hij, maar hij trainde zelf nooit Na een paar jaar zei hij: als ik zo getraind had, was ik wereldkampioen gewor den. Het resultaat bleek in 1953 op de EK in Hamar, toen Nederland met Broekman, Van der Voort en Huiskes, 1, 2 en 5 werd. Dat kwam alleen door de conditie. Grote stuk ken in de Noorse pers. De Noren namen het over en toen gingen we verliezen. Zij hadden ijs en wij niet. Ik heb ook altijd propaganda ge maakt voor een kunstijsbaan, al ver klaarden ze me wel voor gek". Al te goed Die periode herinnert Henny Roos zich nog maar al te goed. Hoe hij op een vrijdagmorgen met NSF- mannen Bakkenist, en Van Zijll een gesprek had. „In '49 was ik in het bestuur van de KNSB gekomen. De NVBS bestond ook nog, maar ging later op in de KNSB, die zodanig was veranderd dat het de zaken zelf kon regelen. Het KNSB-bestuur nu wilde een half miljoen voor de kunstijsbaan in De venter, maar zelf zat ik in de com missie voor een kunstijsbaan in Am sterdam. Alleen hadden we daaraan geen ruchtbaarheid gegeven. Ik vroeg Bakkenist toen één miljoen voor twee banen. Hoe durf je, vroeg hij. We geven de gehele georgani seerde sport twee miljoen. Mag het alsjeblieft, zij ik. Iedereen in Neder land kan zijn sport beoefenen, behal ve de schaatsenrijders". De dag daarna reisde Henny Roos af naar de WK in Gothenburg, met de toezegging van acht ton. Mist maakte landen in Gothenburg onmo gelijk. Malmö werd uitwijkhaven. Met de trein vervolgens naar de WK, waarin Henk van der Grift en Rudi Liebrechts in de kop van het klasse ment stonden. Roos: „Van der Grift werd wereldkampioen. Toen we te rugkwamen, kregen we een miljoen van de NSF. Die twee ton verdiende Van der Grift voor ons, een jongen waar ik overigens veel respect voor had. Hij werd ooit voor de NVBS uitgezonden, maar slaagde niet, toen is hij op eigen houtje naar Noorwe gen gegaan. Die jongen heeft karak ter getoond. Het maakte de schaatssport in Ne derland op slag meer populair, van daar ook dat de KNSB blij was dat Henny Roos in 1955 zijn intrede in het ISU-bestuur maakte. Eerst als lid, daarna als voorzitter van de speed-skating-commissie. Roos: „Maar daar had de bond weinig voordelen van. Toen is er gezegd: het is beter als je in het bestuur komt. Nu ben ik vice-voorzitter, ge kozen met algemene stemmen. Er zit veel werk aan, maar het is mijn hobby. Al krijg je wel eens kritiek. Na die affaire met Jan Bols in Heerenveen een paar jaar terug, moest ik met politiebegeleiding naar het hotel. Ik heb afschuwelijke brie ven thuis gehad. Dat trek je je toch aan. Ik heb al veel mensen gedis kwalificeerd, maar met Hollanders heb je meestal troubles. Maar je moet je aan de reglementen houden. Die heb ik in de loop der jaren zelf mee helpen maken. Een reglement voor de shorttrack-racen heb ik ook gemaakt. Daar heb ik een maand aan gewerkt, en er is maar een woord in gewijzigd". De ISU zal straks weer bijeen kó men voor een congres in München. „Daar zal voorgesteld worden om met minder rijders op de EK en WK te starten. Een totaal van 20 man. Twaalf rijders, aangevuld met acht rijders van een B-kampioenschap. Maar dat zal er wel niet doorheen komen. De zwakke landen schakel je ermee uit. Die voelen zich gediscri mineerd. Maar er moet iets gebeu ren. Na de profsituatie is het tijd om ie zaak populairder te maken". Henny Roos zal zich er voor inzet ten. Zijn daden zijn nog niet ver welkt. „Ik heb ook niet het gevoel dat ik oud ben. Als ik op zo'n toernooi ben, dan geniet ik. Het is een gezonde ziekte, waar je veel vriendschappen aan over houdt". Ton de Wit Een hoofdscheidsrechter begeeft zich niet alleen figuurlijk op glad ijs maar ook letterlijk. Zijn altijd opgeruimd humeur heeft er echter nooit onder te lijden. De kaarten zijn geschud en het toernooi kan beginnen. Henny Roos, vaak hoofdscheidsrechter, constateert het een en ander met voldoening. Een moeilijke beslissing, zoals in Heerenveen 1971, toen Jan Bols vanwege een foutieve wissel werd uitgesloten, plaatste Henny Roos als mikpunt van kritiek in de belangstelling. Het deert hem nauwelijks.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8