„O ja* nu moet u de ringen nog_zien Een brok theater voorgoed in de historie ingelijfd Kritiek van landbouw is zwaar overtrokken Verloving was verrassing 55 ReidóaQowumt VOORSTEL B EN W: Koopavond terug in Amsterdam HEINTJE DAVIDS OVERLEDEN MINISTER VAN DER STEE: ZATERDAG 15 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 SOESTDIJK Met een paar eenvou dige welgekozen woorden maakte ko ningin Juliana gistermiddag op Pa leis Soestdijk officieel de verloving bekend van haar jongste dochter, prinses Christina: „Het is voor mijn man en mij een grote vreugde dat wij vandaag de verloving van onze doch ter Christina aankondigen met de heer Jorge Guillermo. We zijn blij dat ze dit besluit heeft genomen. We heb ben veel vertrouwen dat het een heel gelukkig huwelijk zal worden" De twee waar het allemaal om draai de, zaten gelukkig lachend en bevrijd van de spanning die ze even moest verwerken toen honderdenmalen het flitslicht van een drom fotografen op hen werd afgevuurd, zo zelfs dat de koningin opmerkte: „Vreselijk heren. Ik heb wat te zeggen". Prinses Christina stelde haar verloof de voor en zei dat zij hem nu een jaar goed kende. De eerste ontmoeting vond plaats in 1972. „Met elkaar spre ken we Engels. Hij leert mij Spaans, en ik hem Holfands. En daar zijn we dan nog wel even mee bezig". Jorge Guillermo, die erg zelfverzekerd leek, maakte zijn verontschuldigingen dat hij het Nederlands nog te slecht mach tig was en vertelde in het Engels wie en wat hij was. „Ik werk aan een school voor ?rme kinderen in New York. Ook na ons huwelijk wil ik die bezigheden graag voortzetten. Het is goed, nuttig en nodig werk". Ook prin ses Christina geeft les. Ze werkt aan een lagere-, kleuter- en peuterschool. Ze geeft daar muzieklessen. De trouwplannen staan nog niet vast Wel willen ze graag in Nederland trou wen. De plaats en de datum zijn ech ter nog niet bekend. Maar het zal wel binnen vijf maanden zijn. De kerkelijk inzegening zal waarschijnlijk in een oecumenische dienst plaatsvinden, zo verklaarden de prinses en haar ver loofde later. Jorge is katholiek en blijft dat. Ik blijf protestant Wij voe len ons allebei christen". Met iets van heimelijk plezier vertelde prinses Christina, die gekleed was in een turquoise pakje, dat zij eergiste ren met Prins Bemhard waren meege- vlogen vanuit New York én dat zij als een soort verstekelingen achter in het vliegtuig zaten. De journalisten die haar vader opwachten hadden haar noch Jorge opgemerkt Bijna ontroerend was het gebaar van de prinses naar de verslaggevers: „O ja, nu moet u nog even onze ringen zien". Gewoon een gelukkig meisje, dat misschien even bang is geweest haar verloofde voor te stellen, maar op dat moment over die angst heen Jorge Cuillermo wilde geen uitspra ken doen over zijn geboorteland Cuba. „Ik ben nooit betrokken geweest bij de Cubaanse politiek en ik ben ook geen politieke figuur". Hij heeft één broer, die ook in de Verenigde Staten woont. Zijn ouders zijn in 1960 om persoonlijke en niet om politieke rede nen uit Cuba vertrokken. „Ik was tften nog erg jong en ben gewoon meege gaan". Niet allen voor het Nederlandse volk, maar ook voor Christina's zwager Pie- ter van Vollehoven was de bekendma king van de verloving als een verras sing gekomen. Terwijl op Soestdijk de De spanning van het voorstellen is voorbij. Stralend en heel ontspannen verschenen prinses Christina en haar verloofde Jorge Guillermo na de persbijeenkomst dan ook op het bordes van Paleis Soestdijk. (Foto: Simon E. Smit) feestelijkheden nog maar nauwelijke waren begonnen, vertrok Pieter van Vollenhoven van Schiphol voor een tweedaags bezoek aan Canada. „Deze korte reis was al enige tijd geleden besproken en viel moeilijk weer af te zeggen", aldus de heer Van Vollenho ven voor zijn vertrek. Inmiddels heb ben de regering en de Staten-Generaal hun gelukwensen aan Christine en Jorge aangeboden. Maandagmiddag om half een zullen zij door Koningin Juliana en Prins Bemhard aan het kabinet worden voorgesteld. Het Ne derlandse volk kan de gelukwensen aanbieden via de felicitatieregisters die gereed liggen zowel op Paleis Soestdijk als in Den Haag op het Paleis Lange Voorhout op maandag aanstaande tussen tien en twaalf uur en 's middags van twee tot vier uur. Persoonlijkheid VAN DE EERSTE MAN in een regering mag verwacht worden dat hij behalve een politiek deskundige ook een persoonlijkheid is. Op onze minister-president Den Uyl kan wel het een en ander aangemerkt worden, maar niet dat hij persoonlijkheid mist. „Hij dringt die eigenschap te veel naar het vóórplan" denken verschil lende Kamerleden. In de Eerste Kamer is dit niet alleen gedacht, maar. voor een goed verstaander begrijpelijk, ook uitgesproken. Wat drs. De Uyl in de praktijk doet, wordt door sommige politici zelfs als theorie verdedigd. Nederland zou de voorzitter van zijn ministerraad de allure moeten geven van een uitgesproken rege ringsleider. Dus, gewettigd, doen wat bijvoorbeeld Gerbrandy m de oorlogsjaren deed, toen hij van de nood een deugd moest proberen te maken (Niet altijd met succes!). Het klinkt leuk. maar is het dat ook? HET GROTE VERSCHIL tussen Nederland en bepaalde andere landen zit hem niet in de figuur van de minister-president, maar in de structuur van onze regering. Het politiek bestel in Nederland is historisch anders gegroeid dan bijvoorbeeld in Engeland, Duits land en Amerika; daardoor is hier een partijenregering uitgesloten en bestaat er een coalitie, met daartegenover een oppositie. De beperkingen die dit voor de eerste minister met zich mee brengen, vallen Den Uyl moeilijker dan bijvoorbeeld Marijnen en De Jong, die als politici een minder geprononceerde indruk maakten. Drs. Den Uyl zou goed passen in het twee-partijen-stelsel dat sommigen wij niet in Nederland graag via een polarisatie-pro ces willen invoeren. Den Uyl begrijpt dat het nog niet zo ver is. maar af en toe vergeet hij dit; soms door ambitie, soms door temperament Dat de minister-president daarvoor op de vingers getikt wordt is goed; al was het maar om hem de verkeerde illusie te ontnemen dat hij alléén tikken op de vingers uitdelen mag. Verder moeten Kamer en burgerij zich pas ernstig zorgen gaan maken, als blijken zou dat drs. Den Uyl bewust aanstuurt op een versterking van zijn positie die niet binnen de grenzen van ons politiek bestel ligt EEN NUTTIGE BIJDRAGE daartoe zou kunnen zijn, dat de ministers een bijdrage leveren om de verkeerde indruk weg te nemen dat de minister-president het begin en sluitstuk van de Nederlandse regering is. In dit opzicht valt er wel het een en ander te verbeteren; want ook op het terrein van de politieke verkoopkunde is drs. Den Uyl bekwamer en handiger dan de meeste andere excellenties in zijn team. Betreurenswaardige commissie HET KATHOLIEK VAKVERBOND is teleurgesteld en bedroefd om niet te zeggen boos aangezien bij het onderzoek naar de organisatie van de toekomstige rechtshulp in Nederland het ministerie van Justitie de juridische adviesdiensten van de vakbe weging buiten beschouwing wil laten. Wij onderschrijven dat Justitie hiermee ten opzichte van de vakbe weging een betreurenswaardige omissie begaat. Want al generaties vóór er van „alternatieve rechtshulp" sprake was. zijn diensten als het juridisch apparaat van het NKV voor talloze niet-vermogen- den in de bres geklommen. In deze kolom hebben we al eens een commentaar gewijd aan de morele en materiële schadevergoedingen die de vakbeweging voor mensen die een beroep op haar deden, heeft weten te verkrijgen. Gevallen waarmee de betrokkenen zelf hetzij uit onbekendheid met het wegenplan van Vrouwe Justitia, hetzij uit gebrek aan geld om de rechtsgang open te maken geen raad wisten. AAN DE KWALITEIT van deze juridische diensten kan de minister van Justitie niet twijfelen. Doet hij dit wel, dan moet hij maar eens praten met het bekwame K.V.P.-Kamerlid mr. Van Schaik die zelf geruime tijd deel uitmaakte vande juridische dienst van het NKV. Beschouwt de overheid deze diensten als een soort „verenigingsser vice"? Wat dan nog? De diensten leiden ertoe dat honderdduizen den de nieuwe wetswinkels niet nodig hebben en ze opereren op een brede basis voortreffelijk. Op zijn minst zou Justitie hen in een onderzoek moeten betrekken. De minister kan er alleen maar wijzer van worden. AMSTERDAM (ANP) Burgemeester en wethouders van Amster dam hebben de gemeenteraad voorgesteld opnieuw bij wijze van proefneming vanaf 1 maart tot en met 4 september de koopavond op donderdag toe te staan. Het college komt hiermee terug op het raadsbesluit van 20 november vorig jaar om de proef met de koopavond, die vier jaar geduurd had, begin dit jaar te staken. Niet zozeer de 55.Q00 handtekeningen de Consumentenbond tegen de afschaffing vergaarde, als wel „De nieuwe en gewijzigde opvattingen onder de winkeliers" zijn voor b. en w. aanleiding voor een nieuwe proefneming, in afwachting van de nieuwe winkelslui tingswet „Het lijkt erop dat veel winkeliers zich pas zijn gaan realiseren wat de koopavond voor hen is gaan betekenen toen het verdwijnen ervan een voldongen feit werd. Men moet hierbij ons inziens ook rekening houden met de algemene economische teruggang. Ook daarom komt het wegvallen van de koopavond voor een groot aantal winkeliers barder aan dan zij zelf aanvankelijk hebben verondersteld", stelt het college in zijn heroverweging. Kamervragen over broeder Mattheus DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerleden Terlouw en Imkamp (beiden D'66) willen, dat minister Van Agt (Justitie) zich verant woordt over de foutieve vrijlating van broeder Mattheus, die vorig jaar wapens in de gevangenis te Scheveningen binnensmokkelde, welke zijn gebruikt bij de gijzeling in de gevangenis. „Er is sprake van grote onzorgvuldigheid in de vervolging", aldus beide kamerleden in gisteren aan de bewindsman schriftelijk gestelde vragen. Broeder Mattheus kwam deze week abusievelijk vrij, doordat de wettelijk voorgeschreven termijn van zijn voorarrest was over schreden. De kamerleden willen van de minister weten hoe dat heeft kunnen gebeuren en stellen hem daarvoor verantwoordelijk. Heintje Davids, de vrouw die doordraaide om niet naar de haaien te gaan. Gisteren ls het allerlaatste doek gevallen voor een van de vitaalste vrouwen die de kunst met een kleine k heeft gekend, Hen- riëttc Davids. De kleine, altijd montere cabaretière overleed een dag na haar 87ste verjaardag in het Naardense Dlakoncssen- huis waar zij al twee dagen verbleef. Hein tje Davids was een unieke verschijning in kleinkunstland. Ze was de allerlaatste ver tegenwoordigster van een voorgoed voor bije periode van het Nederlandse cabaret: de tijd van de revue's, de tijd ook van haar grote, kleine broer Louis Davids. Zó werd Heintje Davids de laatste jaren nog gekoesterd door publiek en artiesten. Zo lang mogelijk liet ze zich nog zien bij allerlei festiviteiten, een voorbeeld van vitaliteit, met vlinderbril en het altijd identieke keuri ge kapsel. Ze genoot zichtbaar als een zaal bij haar komst in applaus losbarstte. Dat applaus was haar verschrikkelijk dier baar. Het was er de oorzaak van dat haar officiële afscheid zich over een zeer lange tijd en op ontelbare podia afspeelde. Na de dood van haar man, de journalist Philip Pinkhoff, beter bekend als revue-schrijver „Rido". in 1954, wilde ze ermee ophouden. Maar het viel haar moeilijk. Haar herhaalde lijke afscheid irriteerde heel wat mensen, werd bijna legendarisch, maar het was zo begrijpelijk voor wie haar zag toen Tom „Dorus" Mandors haar in 1960 terughaalde: Een energieke vrouw die als een jonge meid haar succesnummers van weleer liet klinke- n: „Je bent niet mooi" en „Draaien, altijd maar draaien" uit de Jantjes. Ze hield het nog acht jaar op de planken voL Heintje Davids was een volksvrouw als geen ander, afkomstig uit de Rotterdamse Zand straat, te lelijk voor het toneel bevonden en door haar ouders, die zelf op kermissen speelden, aan het werk gezet in een pettenfa- briek. Ze zette zélf door, meldde zich als figurante in het Rotterdamse Tivoli en kreeg een kans toen zus Rika het duo met Louis Davids verliet Louis zag het eerst ook niet bijster in z'n zus, maar ze werden een groot succes, de paradepaardje» van een hele serie revue's als die van Meijer Hamel en Bouw meester. Louis Davids ging toch z'n eigen weg en Heintje Davids heeft zich uit zijn schaduw vandaan moeten werken en eindig de tenslotte met een eigen revue. In de oorlog mocht ze als joodse alleen voor joods publiek in de Hollandse Schouwburg spelen, maar in 1943 werd de grond haar daar te heet. Ze dook onder om nn de bevrijding als een vorstin te worden begroet in het Amsterdamse Concertgebouw. Een groot artieste is Heintje Davids nooit geweest. Wel een vrouw met een eigen ge- zicht, waarin het publiek zich kon herken nen. Die niet mooi was, maar bleef draaien omdat ze anders naar de haaien ging en op de been bleef als de laatste der Mohikanen van het vooroorlogse revue-leven. Een brok theater dat de historie nu mét haar voorgoed heeft ingelijfd. Heintje Davids zal worden opgebaard in hét bolwerk van die oude tijd, theater Carré in Amsterdam, van waaruit dinsdag a.s. om streek» 13.00 uur de uitvaart zal plaatsvin den. Ze wordt omstreeks 14.00 uur gecre meerd in Driehuis-Westerveld. BERT JANSMA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) verklaarde gisteren „blij" te zijn dat de Europese ministers het in Brussel eens zijn geworden over de prijsverhoging voor land- en tuinbouwprodukten. De kostenstijging voor de Nederlandse landbouw wordt door deze prijsver hoging volledig gedekt, zei de minister. Hij was van mening dat de kritiek van Nederlandse politi ci en van de landbouwleiders op de prijsmaatre gelen „zwaar overtrokken" is. Voor een aantal produkten, met name tuinbouw produkten leveren de prijsverhogingen een verbe tering van de concurrentiepositie op. Minister Van der Stee is niet van plan in te gaan op de wens van enige politici om voor onderdelen van de Nederlandse land- en tuinbouw aanvullen de steunmaatregelen te nemen. ..Ik ben het niet met sommige politici eens die vinden dat het resultaat van de Brusselse onder handelingen voor de Nederlandse agrariërs niet goed genoeg is." De minister verwachtte niet dat de land- en tuin bouw dit jaar zulke kostenexplosies als vorig jaar zal ondervinden. Er is nu een gezonde basis gelegd voor een verbetering van het inkomen in het komende oogstjaar, zei hij. De minister verwacht dat de produktieprijzen voor rundvlees hoger zullen worden. De EEG overweegt een versoepeling van de importstop voor rundvlees in de Europese gemeenschap. Daardoor zou voor de rest van dit jaar de import van 100.000 ton rundvlees in de EEG mogelijk zijn De COPA, de overkoepelende organisatie van de Europese landbouwers, gaat in de komende maan den het verloop van de kostenstijgingen nauwlet tend in de gaten houden. Mocht de kostenontwik keling zo zijn. dat de prijsverhoging onvoldoende blijkt, dan zullen weer tussentijds/ prijsverhogin gen worden geëist. Eritrees verzet bevrijdt 1000 gevangenen ADDIS ABEBA (Reuter) - Verzetsstrijders, ge kleed in uniformen van het Ethiopische leger, hebben donderdagavond in Eritrea ongeveer dui zend politieke gevangenen bevrijd, vrijwel zonder dat er een schot is gevallen, zo wordt van be trouwbare zijde in Addis Abeba vernomen. Ethiopische troepen hadden veroverd. Ze zeiden tegen de bewakers van de gevangenis in Asmara, dat de gevangenen voor hun veiligheid naar elders moesten worden overgebracht. Zij laadden er 730 op de auto's en verdwenen. Uit de gevangenis van Adi Quala. 70 km ten zuiden van Asmara, werden 270 gevangenen be vrijd. Een 60-tal bewakers zou zich bij het verzet hebben aangesloten. Behekste schoen Een inwoonster van Holbeek, een voorstadje van Kopenhagen kocht drie jaar geleden een paar Italiaanse schoenen. Re gelmatig werd haar nachtrust verstoord door geluiden die kwamen uit de kast waarin zij de schoenen be waarde. Een vluchtig onder zoek leverde di rect de boos doener op een rups die zich in de hak had bi» i genesteld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPIIIIIIIIIIIM Weeroverzicht Met ren noordoosten-wind wordt droge en koude lucht uit Scan dinavië aangevoerd, waardoor In de komende dagen het weer een wat winterser type te zien gaat geven. In de komende nachten zal het twee tot vijf graden vriezen in ons land en overdag komt het kwik tot om het vriespunt of iets daarbo ven. Voorlopig zijn er geen sto ringsfronten onderweg, zodat er tot begin volgende week geen neerslag Is te verwachten. In Denemarken bleef het op en kele plaatsen ook vrijdag over dag vriesen. In een groot deel van Scandinavië en Rusland vriest het 's nachts 15 tot 25 Het lijkt waarschijnlijk dat ook na zondag dit koudere weer zal voortduren, met vorst in de nacht Lurhlhavan Rol 4 Limburg «w bw Mockhobn Vooruitzichten voor maandag, zarwb l b*w opgesteld door het KNMI op c«« Bisnes *w. b»w ik vrijdag om 18.00 uur. uÜp.ima. h V to Droog weer met overwegend Naw Yorfc «tb»* licht, vor»L Ui"1* ir-miL'^iiTin:i.i'i:"i'ii

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7