ARC LAAT ZICH NOG TE GEMAKKELIJK INTIMIDEREN DOOR HARD VOETBAL" „Voetbal wordt afgrijselijk overgewaardeerd Zaalhandbalcompetitie in beslissende fase Ed Gesman ziet winstkansen voor AZC tegen ZI AN/Vitesse ZATERDAG 15 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA I V) Van onze sportredactie ALPHEN/LEIDEN Een Leidenaar Jan Bekkering (45) is trainer van het Alphense ARC, de ploeg die het momenteel zo goed doet in de vierde klasse van het zaterdag voetbal. Hij is telg uit een sportief geslacht, want broer Wim voetbalde vroeger bij UVS, een neef was een bekend zwemmer en zelf speelde hij tot zijn vijfentwintigste jaar bij VNL, waarna hij zich geheel op het trainen van anderen concentreerde. De tien vragen die we verleden week aan trainer Verkuylen van Katwijk stelden, legden we ditmaal Jan Bekkering voor —Hoelang zit hij al bij ARC en welke clubs trainde hij daarvoor? -„Ik ben begonnen als jeugdtrainer bij Roo- denburg, voor Frans van der Zeeuw, vervol gens heb ik drie jaar SJZ onder mijn hoede gehad en via het Nootdorpse RKDEO beland de ik bij ARC. Dit is mijn tweede seizoen in Alphen en ik blijf in ieder geval nog een jaar. Als trainer moet je de kans krijgen om je te bewijzen en zoiets vergt wel wat tijd. Meer dan vier jaar moet je niet bij één club blijven, want op den duur vervlak je. Of anders de selectiegroep wel. Maar voorlopig blijf ik dus nog wel aan ARC verbonden. Het bevalt me uitstekend namelijk". Dus kampioen of geen kampioen, u blijft? „Dat heeft er inderdaad niets mee te maken. Uiteraard wil elke club graag kampioen wor den maar een doelgerichte begeleiding werpt op den duur vanzelf vruchten af. Is het dit jaar niet, dan volgend seizoen wel. Voorlopig spelen drie van onze teams in de KNVB en voor een vierdeklasser is dat toch heel wat, niet?' Hoe liggen de kansen voor ARC? „We delen samen met Lyra op de eerste plaats en gezien het programma staan wij er wat gunstiger voor. We hebben net een vrij moei lijke periode achter de rug met al die streek- derbies. Nare wedstrijden zijn dat, want het prestige staat dan voorop en niet het voetbal. Maar over de kleine inzinking zijn we dacht ik wel heen, zeker gezien het goede resultaat dat we laatst behaalden in een oefenwedstrijd. We wonnen toen met 3-1 van CSVD, een eersteklasser. Dat sterkt het moreel en we beginnen dan ook vol goede moed aan de laatste acht wedstrijden. Het is een moeilijk zaak om te voorspellen wie het wordt, maar ik heb goede hoop. Laat ik het daar maar op houden". Er spelen zoveel factoren mee die bepalend kunnen zijn en die je niet in de hand hebt We Hebben een zeer reële kans". Wat is het sterkste punt van ARC? Zonder aarzelen antwoordt Bekkering: „De techniek. Persoonlijk heb ik een vreselijke hekel aan rauw-douw-voetbal". Techniek en taktiek zijn dé zaken waar het in het voetbal omgaat. Wat dat aangaat moest er nog wel het een en ander veranderen bij ARC. Inzet is uiteraard zéér belangrijk, maar niet alles. Om hogerop te komen komt er meer om de hoek kijken. Wij spelen momenteel technisch goed voetbal en vandaar wellicht ons succes". Bij ARC doet Rinus Israël mee Nërköping met Kindvall naar Alphen Van een onzer verslaggevers Alphen Op 18 maart speelt ARC een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Zweedse Nörköping, dat compleet, dus met Kindvall, zal aantreden. Bij ARC xal Rinus Israël als gastspeler funge- Wat is het zwakste punt van ARC? Eerst wil Bekkering daar niet van weten, maar na diep nadenken en „als het dan toch moet" zegt hij: „ARC laat zich nog te gemak kelijk intimideren door hard voetbal. De ploeg heeft daar geen antwoord op en raakt prompt uit ritme. Het valt niet mee om daar overheen te komen. De enige remedie is praten en dat doe ik dan ook enorm veel. Voor het overige is alles erg goed verzorgd. De inzet is goed, de techniek, taktiek en conditie ook". De training? „Die wordt erg goed bezocht, echt waar", zegt Jan Bekkering. „Ook wat dat betreft moest er nogal wat veranderen, want met zes, zeven man op de training neem ik geen genoegen. Verleden jaar werden wij achter Katwijk tweede en ook toen was de opkomst al goed te noemen. Maar nu de stijgende lijn wordt voortgezet, komen er nog meer. Ik moest splitsen, want het werd zelfs teveel. De A-se- lectie, achtien man, traint tweemaal per week en als ik het vraag komen ze zonder meer drie keer. De B-selectie, zo'n twintig man, traint eens per week. Zelden laat iemand verstek gaan. En zo hoort het ook", zegt hij nadrukkelijk. —Hoe staat het met de Jeugd? „Bijzonder goed. Neem nu het eerste: daar staat een jongen van zestien in, één van zeventien en twee van negentien. Ik houd van doorstroming en geef de jeugd altijd de eerste kans. Bij ARC hebben we twee jeugdtrainers, Timmer en Meyer, en dat zijn uitstekende krachten. Het blijkt wel uit het feit, dat de A-junioren aan kop staan, de B-junioren de tweede plaats innemen en de C-junioren even eens hoog op de ranglijst staan. Ja, ARC heeft zeer zeker een veelbelovende jeugd". Hoe staat hij ten opzichte van zaalvoetbal? „In Alphen wordt het niet gedaan en ergens ben ik er wel blij mee, want dat voorkomt problemen. Persoonlijk vind ik zaalvoetbal een boeiende zaak, erg leuk om naar te kijken. Ik geloof niet dat het een positieve invloed heeft op het veldvoetbal, maar op zich genomen mag ik het graag zien. Ik kom nog wel eens in de Groenoordhal en vooral LDWS is de moeite van het bekijken waard. Maar ik ben toch blij, dat ARC het niet speelt Ondanks alles". —Hoe is de publieke belangstelling in Alp hen? „Die is stijgende, maar dat is logisch. ARC heeft 'een tijdlang slecht gedraaid en nu einde lijk zit er weer vooruitgang in. En als de prestaties in de lift zitten, komen ook de mensen wel weer. Tegen Katwijk, verleden jaar waren er zo'n 1000 man, en als wij de race volhouden zie ik wel perspectieven in deze. Publieke belangstelling is van invloed op de spelers. We zullen de mensen nog hard genoeg nodig hebben, vooral in uitwedstrij den. Laatst gingen er tweehonderd supporters mee naar een wedstrijd. Dat zegt de spelers wel iets. Je hebt al voor de helft gewonnen". Sponsor? Wij hebben er een. De firma Raaphorst zorgt voor trainingspakken, broeken en shirtjes. Voor het overige draait de club of het team op. En dat is maar goed ook. ARC heeft een geweldige accommodatie en wat moet je ama teurs nog meer bieden?. Een avondje bowlen betalen de spelers zelf, en terecht. Tenslotte betaalt een speler van het zevende net zoveel contributie en dus heeft hij net zoveel rechten. Hij betaalt dat bowlen ook zelf en ik zou niet weten waarom het eerste dat dan gratis zou moeten krijgen. Van mij hoeft die onzin alle maal niet. Gewoon voetballen en daarmee uit". Ad van Kaam Van onze waterpolomedewerker ALPHEN Als je Ed Gesman. de spitsspeler van AZC, nodig hebt voor een vraaggesprek, blijkt dat niet zo'n eenvoudige zaak te zijn. De 23-jarige Alphenaar is namelijk werkzaam bij een aannemersbedrijf en is hierdoor van 's morgens vroeg tot 's avonds laat van huis. Ed Gesman hier zelf over: „Ik vertrek om 7.00 uur naar verschillende plaatsen in alle delen van het land, soms wel in België of Duitsland en ben dan vaak erg laat thuis en dit geeft natuurlijk wel problemen met de waterpolotrainingen bij AZC. Het gebeurt wel vaak dat ik maar 1 keer of zelfs helemaal niet in staat ben om te trainen." Ondanks deze handicap is Ed Gesman goed op dreef in het team van AZC. Hoewel hij door trainer/coach Sjors Geurtsen wegens mindere conditie geen hele wedstrijden wordt ingezet, slaagde Gesman er toch in om van de 71 tot nu toe gescoorde doelpunten van AZC er 20 te maken. Samen met Cees van de Broek ligt hij vooruitgeschoven in de spits en dit tweetal verdeelt op de midvoorplaats het spel goed. Ed Gesman: „Het samenspelen met Cees van de Broek gaat erg lekker, we wisselen elkaar steeds af op de midvoorplaats. Het is erg zwaar op de midvoorplaats, omdat je daar altijd zwaar verdedigd wordt en daarom wisselen wij steeds. Overigens vind'ik het niet zo erg als er stevig verdedigd wordt. Het moet natuurlijk niet te gek worden maar ik vind dat de scheidsrechter niet voor elke futiliteit moet fluiten. Je moet doorzetten en knokken als midvoor". Dit doorzetten is wel kenmerkend voor de gehele ploeg van AZC. Verscheidene malen hebben de debutanten in de hoofd klasse dit seizoen in competitiewedstrijden een achterstand weggewerkt. Vaak kwamen de Alphenaren in het begin van de competitie met 2 of 3 doelpunten achter te staan, maar meestal gelukte het de AZC'ers om toch nog gelijk te komen. Volgens Ed Gesman een kwestie van concentratie: In de eerste klasse kon je je fouten veroorloven. Zwakke ogenblikken werden niet altijd afgestraft, maar nu in de hoofdklasse wordt daar direkt van geprofiteerd en moet je voortdurend attent blijven". Door de goede resultaten staat AZC op de ranglijst van de hoofdklasse in de middenmoot De onderlinge verschillen zijn hier erg klein. Nummer 4, VZC-Ritmeester heeft 16 punten, de Meeuwen volgt met 15, de ZIJL/LGB 14, en AZC en Zwemlust/Den Hommel met 13 punten. Omdat winst of verlies direkt grote invloed heeft op deze stand is de wedstrijd van AZC, zaterdag tegen ZIAN/Vitesse belangrijk. ZIAN, dat incompleet is omdat Jan Evert Veer en Piet Reedijk door een auto-ongeluk in het ziekenhuis liggen. Ed Gesman over het duel: „Een overwinning is erg belangrijk voor de stand en ik dacht wel dat dit mogelijk was". De duels van dit weekeind zijn; AZC—ZIAN, De Dillen, 19.00 uur. DE ZIJL/LGB-HZPC, De Does. 19.15 uur. Polar Bears- LZ'86, De Peppel te Ede. ZPB-Katwijk. 20.55 uur. Het Keer punt te Barendrecht Van o e sportredactie NOORDWUK - „Nu goed, ik vertel het nog wel een keer", zegt de aanvankelijk wat tegen stribbelende Ruud Bröring. „Die blessuretijd ligt alweer een tijdje achter me en vandaar dat ik er weinig heil in zie om die hele boel weer op te rake len. Ik heb het al zo vaak moe ten vertellen, maar goed, dit Is zo ongeveer wat er geschied is" en in razendsnel tempo ver haalt hij het hoe en waL „Het was de bekende truc. We speelden tegen Zwart Wit en stonden op het punt de wed strijd definitief in ons voordeel te beslissen. Er werd door ons nogal fanatiek gejaagd en toen ik mij, vlak voor de dug out, wilde ontdoen van een tegen stander middels een snelle wen ding, zat ik plotseling vast in de vettige grasmat. „Knak" hoorde je en ik zeg tegen Eelman: dit is 'm; de enige echte meniscus. Enfin, ik strompel naar de zij kant en hinkte vervolgens rich ting kleedkamer. Over dat stuk- kie heb ik precies een kwartier gedaan, zodat overduidelijk was wat er verkeerd zat" „Via Eelman en de clubarts van Haarlem, dr. Karstens, belandde ik in een Haarlems ziekenhuis, waar n stukje van het bot werd weggehaald en na tien da gen mocht ik weer naar huis. Vijf weken later stond ik op het veld en mocht ik weer trainen en veertien dagen geleden heb ik weer eens meegedaan, zij het dan als invaller. Je begrijpt wel dat een en ander me is meege vallen. En door al die afgelastin gen heb ik eigenlijk maar zes" wedstrijden gemist Vandaar ook, dat ik met die zes goals die ik in het gin gemaakt heb, nog steeds te iscorer ben", be sluit hij glimlachend zijn relaas. Rudi Bröring is, hoewel hij er met zijn meniscus goed van af gekomen is, inmiddels wel zijn vaste plaatsje in het eerste team van Noordwijk kwijt. Voor hem in de plaats werd de eigenlijk al afgeschreven Cor Vreugdehil weer van stal gehaald en deze middenvelder van origine bleek zich in de spits bijzonder goed thuis te voelen. In vier wedstrij den scoorde hij evenzoveel goals en omdat ook de rest van de ploeg de laatste tijd sterk speelt zit het er in, dat Rudi Bröring voorlopig (nog) niet „aan de bak" komt Hijzelf: „Nee, trai ner Eelman zal er wel niet toe overgaan om mij zonder meer maar weer in te passen. Terecht 'niet, want het team draait als een lier en wat dat betreft dus pech voor mij en Jan Willem Bogers met wie ik de reserve bank deel. Ik sta er wel van te kijken hoor, hoe die "snor" daar even ijzersterk staat te acteren. Feitelijk is hij te traag voor een spits, maar hij compenseert dat vreselijk goed met zijn techniek en inzicht. Ik heb er echt be wondering voor hoe hij het ver siert". zegt Bröring eerlijk. Want ondanks het feit dat hij staat te trappelen om weer „aan de slag" te kunnen, gunt hij zijn Noordwijkspeler Ruud Bröring Ruud Bröring: „Voetbal als leuk tijdverdrijf blijven zien". Lichting Cruyff Met een opmerkelijk relativer ingsvermogen beschrijft hij zijn eigen positie in de spelersgroep. „Ach, ik ben nu 27, je weet wel van de lichting Cruyff', grapt hij, „en beslist nog niet van plan om te stoppen. Maar ik heb elf jaar afwisselend in en dan weer naast het eerste gestaan en het hele erge fanatieke is er wat vanaf. Ik train er voor om, als het eventueel nodig mocht zijn, zo weer in te kunnen vallen, maar als Noordwijk zo blijft draaien als het nu doet, hebben ze mij echt niet nodig. Dan ga ik zomaar in het tweede voetbal len, bij mijn oude maatjes. Met die zes goals heb ik mijn bijdra ge geleverd aan het kampioen schap, dus wat dat betreft ben ik ook tevreden. Ik wil wél, maar als het niet kan, dan niet" Kampioenschap? „Ja, wist je dat nog niet? Noord wijk wordt weer kampioen. Twee jaar geleden zei ik het al na de derde competitiewedstrijd en toen kreeg ik ook gelijk. Nee, wuift hij onmiddellijk het „be zwaar" Spijkeniss van de hand, „die komen veel te veel te kort op ons. We blijven tot het eind toe keurig achter ze en pakken ze in de allerlaatste wedstrijd gewoon in." En iets serieuzer vervolgde hij: „ik geloof zeer zeker in een hernieuwd kam pioenschap van Noordwijk, om dat wij nu eenmaal het beste voetbal spelen. Die „kleine" (Kees Karstens) is nu wel ge blesseerd, maar ik geloof niet dat dat ernstige consequenties zal hebben. Per slot van reke ning is Jan Willem Bogers een goede vervanger. Ja. Jan Willem komt er in. Ik niet, weet hij zeker. Scheidsrechter Voorlopig dus nog geen rentree van Rudi Bröring, de man die niets liever doet, dan het net laten trillen, zoals hij zelf zegt. „Niet dat ik nu al van plan ben om te stoppen hoor, maar ik weet wèl wat ik ga doen als ik er mee kap. Gewis, dat ik scheidsrechter word. Waarom dan wel?. Nou ik heb in die elf jaar zoveel ellende met die lui meegemaakt, zoveel ontzettend onbekwame arbiters zien rond lopen, dat ik me gewoon ver plicht voel om er wat aan te doen". En doorgaand op dit on derwerp: „Eigenlijk ligt het meestal niet aan de scheidsrech ters maar aan de tegels. Het wordt hoognodig tijd, dat daar iets aan verandert. Waar moet het anders heen met het voetbal, als de verruwing hand over hand toeneemt. Je hebt net het Nederlands jeugdteam zien spe len tegen die Fransen. Nou, dat leek toch nergens meer op, hard en gemeen als die gasten elkaar te lijf gingen. Notabene jongetjes van 16 tot 18 jaar. Schaarbewegingen, stompen, duwen, spugen. Dein Vraag je je toch af waar je mee bezig bent. Wat dat aangaat kwam die bles sure van mij niet eens op 2 ongunstig tijdstip. Een mc gelegenheid om je eens te bezin nen, want vanaf de kant zie eigenlijk pas goed wat er beurt. Daar schrik je soms vi Dan denk je: waar leen ik r zelf nog voor. Nee, dat keiharde daar ben ik zwaar op tegen; dat verafschuw ik en ik zal er ook nooit aan mee gaan doen. De enige oplossing lijkt me gewoon strenger optreden. Eén keer waarschuwen en dan meteen eruit Ben je er zo vanaf'. Ruud Bröring, leraar lichamelij ke opvoeding, vindt dat het voetbal heden ten dage op t afgrijselijke manier overge waardeerd wordt. „Daar komen ook al die excessen vandaan. Er wordt gewoon teveel aandacht aan geschonken. Het is toch niet meer als een leuk tijdverdrijf? Wij bij Noordwijk beschouwen het zo en vandaar dat de sfeer hier ook zo goed is. Voetballen is leuk, maar gezel ligheid is alles. En verder geen zottigheid". AD VAN KAAM Rob Meyer: „TOP binnen 5 jaar hoofd- of overgangs- klasser" Van onze korfbalmedewer ker SASSENHEIM i- Korfbal lend Leiden en omgeving werd afgelopen zaterdag 2 eerste klassers rijker. Een daarvan was het Sassen- heimse Top, dat overtuigend kampioen werd van de 2e klasse zuid-west. De ploeg van trainer/coach Hans 1 Zonneveld werd in de zaal competitie niet één maal ge klopt en een betere sollicita tie had Top niet kunnen ma ken. Rob Meyer, aanvankelijk vaste keus van de succesvol le formatie, maar vanwege een ernstige beenblessure voor 4e rest van het seizoen uitgeschakeld, wil best uit leggen, waarom Top intussen zo ver gekomen is. „In het seizoen 72—73 kwam Hans van Zonneveld bij ons. hadden in hem iemand, die veel tijd aan Top besteedde. We hebben technisch veel ge leerd van hem en we werden in dat jaar zowel op het veld als met micro overtuigend kampioen van de 3e klasse". Van Zonnevelds bijdrage is één van de redenen, waai Top in blakende gezondheid verkeert. Rob Meyer komt echter nog 1 met niet minder belangrijke andere: „Enkele jaren gele den hebben we een leden- raadvergadering gehad, waarbij het punt naar voren werd gebracht, dat de hoog ste teams prestatiekorfbal zouden gaan spelen en lagere teams het zogenaamde recreatiekorfbal Het idee van de toenmalige Topleiding vond weerklank en het resultaat is er. Meyer: „Dit plan is nu voltooid. We moeten nu gaan werken aan een nieuw 5 jarenplan". Dat plan beoogt, dat Top zo hoog mogelijk moet zien komen en daarin heeft Rob Meyer alle vertrouwen. „De belangrijkste dingen zijn dat een vereniging, die 200 tot 250 leden heeft, in de le klas se of hoger moet kunnen spe len en dat de vereniging een organisatie heeft, die goed is. Het is de bedoeling, dat we volgend jaar op de plaats rust houden. Ik heb dan ook de idee, dat als Top de goede organisatie en het ledental houdt, we binnen 5 jaar tijd zeker met micro hoofd- of overgangsklasser zijn". Misschien lijkt dit een ge waagde voorspelling, maar Meyer bevestigt dat het een serieus plan is. „We hebben een vrij jonge ploeg en als we de ouderen moeten gaan vervangen, dan kunnen we dat doen uit de sterke jeugd- ploegen. Ik ben afgelopen week met de adspiranten ploeg meegeweest. Ons Ei bernest werd met 144 ver slagen en dan zeg ik: Als Ons Eibernest het met een kleiner ledental wel kan bereiken, waarom zouden wij het dan niet kunnen. Als de wil 1 maar is". Van onze handbalmedewerker Leiden De zaalhandbalcom petitie nadert haar einde. Zon dag worden de eerste kam pioenen bekend. De teams uit het rayon Leiden zijn ook dit jaar weer sterk vertegenwoor digd bij de kampioenskandi daten, sommige prominente Leidse clubs worstelen daar entegen tegen degradatie. Bij de dames heeft Bax/Fore- holte zich, na een moeilijk be gin, volledig in veiligheid ge bracht en zelfs nog een kleine kans op een klassering in de top. Het Stompwijkse HVS heeft een goede kans de Voor- houters tot op één klas te na deren. Het bezet de tweede plaats achter Hermes, maar krijgt deze Haagse ploeg nog op bedoek in de Groenoordhal. Northa heeft ook lange tijd kampioenskansen gehad, maar die zijn nu praktisch ni hil. Niettemin een knappe prestatie van de Noordwijker- houtse debutanten om in de kopgroep te eindigen. In de eerste klas speelt Jong Ade morgen een beslissende wed strijd tegen de reserves van v.d. Voort/Quintus. Als de Oud Adesen deze wedstrijd verlie zen is de kans op de titel verkeken, want de Kwints- heulse dames hebben nog een protest lopen dat hen nog 2 punten kan opleveren. Jong Ade moet winnen. MMO is in deze klasse uitgeschakeld, maar een derde plaats behoort tot de mogelijkheden. In de tweede klasse gaat het Ripse NIO onbedreigd aan kop. Zon dag speelt het tegen hekkeslui- terster Weslandia 2, maar er kan alleen gefeest worden als concurrent Wings verliest. Ook in de derde klasse staat een team uit het rayon Leiden aan kop. Het nog jonge Voor- schotense HVV moet nog een maal tegen concurrent AHC in Den Haag, maar heeft daar aan een gelijk spel genoeg. Het mag dan geen fouten ma ken a.s. zondag tegen de MMO-reserves, maar gezien de positie op de ranglijst zit dat er niet in. In de vierde klas komt in ieder geval een „Leidse kampioen, want War- munda en Apollo zijn onbe reikbaar voor de rest. War- munda heeft de beste kansen, want die heeft de eerste ont moeting gewonnen. De Oegst- geestsen kunnen eventueel via het winnen van de tweede ont moeting een beslissingsduel nog een bedreiging vormen. Bij de heren zijn de successen minder goed. De heren van San/HVL en Apollo zijn bijna zeker gedegradeerd uit de eer ste klas. Het Noordwijkse MSV kan echter de eerste klas Leidse vertegenwoordiger. Morgen kunnen de Noordwij- kers bij winst de kampioens- vlag hijsen. Ook Northa heeft nog een kans in de tweede klas. Daarvoor is het echter wel noodzakelijk dat het Haagse CWP eenmaal strui kelt. In de derde klasse sluipt Wannunda, na een matige start, langzaam naar boven. Het heeft een goede kans, maar moet nog wel een paar inhaalwedstrijden winnend af sluiten. De eindsprint van Warmunda zal zeer sterk moe ten zijn. In ieder geval zal het aan spanning niet ontbreken a.s. zondag in de Leidse Groe noordhal. PROGRAMMA DAMES 12.50 uur Ancora—Bax/Foreholte Rotter dam. 16 10 uur DWS-HVS Schiebroek. 2 Groenoordhal. 15 00 uur MMODui noord, 13 00 uur Bax'Foreholte 2DSO Groenoordhal, 12 40 uur Kw Sport 2—S«- landis 2 Gr,K-noord. 10 00 uur MMO 2 - HW Crocnoord, 17 20 uur Herculea 3 - MSV Houtru.t, 12 40 uur San/HVL 2 - Apollo Groenoord, 11.40 uur War- 13.40 uur Apollo Kwiek Sport Groe- noord, 20.25 uur AHC 28 - MSV Stecn- wijklaan, 14.00 uur Northa Rijnstreek, 14 50 uur MMO - SOS 2. 13.30 uur Warmunda Kwiek Sport 3.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4