België denkt aan halvering van aankoop straaljagers Strop Gouda 60 min dankuwel aj f AANSLAG OP ETRO A'DAM OORKOMEN v.d.wie! df Kissinger tevreden weg uit Israël fRINSES >f)OET AFSTAND WAN MINIEME WANS OP DE ITROON Volgende week komt ïiota werkgelegenheid Smet moet van artsen worden weggenomen Makarios^deling qmis^is onaanvaardbaar telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F.J Plug Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C leune mm. Telefoontjes f 3,85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uuiAbonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76 |aar f 135.15 losse nummers 50 cent Zaterdag 15 februari 1975, 65e jaargang no. 20044 Funny Face Musical „Funny Face" met Au drey Hepburn en Astaire op Ned. II om 20.21 uur. Ned. I Doris Day om 19.30 uur en om 22.15 en om 22.15 urn- Farce Majeure. Zondag Ned. I om 19.05 uur McCloud. Om 21.55 uur Neer- lands Hoop Ned. II om 20.20 uur Strijbfts in 1 op zondag; om 21.15 uur The Lovers. VRIJ KOUD Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden en middagtemperaturen rond 3 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Morgen zon: 07.55—17.55. Schev. hoogw. 5.58 en 18.10 laagw.: 1.48 en 14.11. y (Van onze parlementaire redactie) lEN HAAG - Prinses Christina zal bij huwelijk afstand doen van haar :hten op de Nederlandse troon. Dat is ;t automatische gevolg van het feit dat voor haar huwelijk geen toestemming .1 vragen aan het parlement, "omdat it in ons geval niet zinvol zou zijn." prinses komt daardoor in dezelfde wsitie als haar zuster Irene, je kansen dat Christina ooit de Neder- Bndse troon zou bestijgen zijn overigens •1 erg klein. In de volgorde van troo- ipvolging komt zij pas na prinses Bea- i diens kinderen en prinses Mar- n diens kinderen. af te zien van het vragen van stemming omzeilt de prinses tevens problemen betreffende haar iwelijk, die ondermeer zouden kunnen itstaan doordat haar man nu nog sta rloos is (hij wil Amerikaan worden leeft daartoe een aanvraag ingediend. volgens premier Den Uyl, onwaar- :hijnlijk dat Jorge Guillermo Nederlan- ler wordt) en in verband met het verschil Ih godsdienst: de. prinses is en blijft protestant en haar verloofde is en blijft T. Gemard, prinses Christina, haar verloofde Jorge Guillermo en koningin Juliana gisteren op het bordes van Paleis Soestdijk na de aankondiging van de verloving. treedt straks voor prinses Christina de merkwaardige situatie in, dat zij staats rechtelijke als overleden wordt be schouwd. Zij zal dan niet meer behoren tot het koninklijk huis (wat iets anders Voor een verslag van de aankondiging dan het koninklijk gezin) en het kabi- van de verloving, gisteren op paleis formeel verantwoorde- Soestdijk, en de foto's daarvan, zie pagi- BRUSSEL (ANP) - In België wordt op het ogenblik overwogen slechts de helft van de 116 straaljagers aan te kopen dié over een aantal jaren de Starfighter moeten vervangen. Binnen dc Christelijke Volkspartij (CVP), de grootste regeringspartij, is daarover een felle discussie aan de gang. Kopstukken binnen deze partij hebben het plan gelanceerd om de aankoop van de helft van de 116 nieuwe gevechtsvliegtuigen voorlopig uit te stellen. Dat uitstel zou gepaard moeten gaan met een initiatief van de Belgische minister van buitenlandse Zaken, Renaat van Elslande, om het ontwapeningsgesprek in Genève nieuwe impulsen te geven en te versnellen. straaljagers worden aangekocht voor de squa drons die (verdedigende) onderseheppingstaken hebben. Met de aankoop van gevcehtstocstellen voor de squadrons die een offensieve taak hebben zou dan gewacht moeten worden. Het aankopen van slechts de helft van de vervangers voor de Starfighter zou België onge veer een miljard gulden schelen. Het bespaarde geld zou volgens een aantal politici binnen de CVP besteed kunnen worden aan ontwikke lingshulp. Defensiedeskundigen van de CVP vinden dat een halvering van de straaljageraankoop niet kan worden uitgelegd als een verzaking van de NAVO-verplichtingen. De NAVO heeft een ver dedigende taak. We handhaven de aankoop van vliegtuigen die bestemd zijn voor verdedigende taken, zo luidt hun redenering. tMSTERDAM (ANP) - De hoofdstedelijke politie heeft door de inhouding van drie Amsterdammers een aanslag op de metro ;unnen voorkomen. De mannen waren in het bezit van een ioffertje met explosieven eu een ontstekingsmechanisme. De Lmsterdammers bekenden dat zij een treinstel op het perron van en metrostation in aanbouw in de Bijlmer onklaar wilden maken, [et college van B en W in Amsterdam (met uitzondering van 'ethouder Roel van Duyn) heeft in verband met deze zaak en ;rdere verzetsakties hun er»stige bezorgdheid geuit over de Tijdmethoden die tegenwoordig door verschillende groeperingen lorden gehanteerd. "Het gaat om een van buitenaf georganiseerd erzet tegen democratisch genomen besluiten. Een verzet dat er ennelijk op gericht is het stelsel van onze democratie te ondermij- aldus de verklaring van B en W. >EN HAAG Midden volgende week komt het kabinet met de ervolgnota over de werkgelegenheid. Deze nota zal in hoofdzaak ïaatregelen inhouden ter bestrijding van de structurele werkeloos- eid. Dat heeft premier Den Uyl gisteravond op zijn wekelijkse ersconferentie gezegd. De premier was niet bereid om erg veel ver de nota los te laten. Hij wilde wel zeggen dat het accent al liggen op het opheffen van' de werkloosheid in de bouwsektor. olgens Den Uyl zullen er 25 tot 30 grote bouwprojekten van stapel ipen. Den Uyl zei voorts dat er in de nieuwe nota van de regering eel aandacht zal worden besteed aan het probleem van de rerkloosheid in de regio's. Valentijn Gisteren was het Valentijnsdag, een dag waarop vooral In Angelsaksi sche landen de mensen elkaar ano niem liefdeskaarten, -brieven ot -ver klaringen sturen. Het Engelse leger wilde zich niet onbetuigd laten en liet 106 parachutisten, die in Noord- lerland zijn ingezet, overvliegen naar Engeland om op deze dag met hun vrouwen, kinderen of vriendinnetjes samen te zijn. Op de foto links rent Mary McGill op haar man. kapitein lan McGill af. die letterlijk uit de lucht is komen vallen. Minder leuk waren verschillende kaarten, die bepaald niet var. een grote liefde getuigden. Het waren bombrieven, die onder het mom van Valentijnskaarten, door Ierse terro risten werden verzonden en waar door verschillende mensen gewond zijn geraakt. Een politieagent laat er een zien (foto rechts). VOORZITTER HUISARTSEN-VERENIGING: (Van een onzer verslaggevers) den, maar dat van de andere kant niet alle artsen over UTRECHT „Het wordt hoog tijd, dat de smet die één kam geschoren mogen worden, herhaaldelijk door generaliserende beschuldigingen op de artsen wordt geworpen, wordt weggenomen." Aldus Naar aanleiding van publicaties in ondermeer „Vrij de heer S. van Randen,voorzitter van de Landelijke Nederland" zei de heer Van Randen: „Ik ben' van Huisartsen Vereniging, gisteravond op een vergadering oordeel, dat de huisartsen-vereniging een volledig en van de LHV in Utrecht. Hij vond dat na een onderzoek integraal onderzoek moeten eisen, dat alle apotheekhou- de foutief declarerende huisartsen gestraft moeten wor- dende artsen omvat. Daardoor zal recht gedaan worden. i zullen door de be- Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gaat met de Ziekenfondsraad overleg plegen over het instellen van een commissie, die de bestaande overeenkomsten moet onderzoeken tussen de ziekenfondsen enerzijds en dc artsen, tandartsen, apothekers en specialisten anderzijds. [ADVERTENTIE J zorgt voor een zonnige kijk... is natuurlijk nuttig. Maar uw gezicht wil meer. Uw gezicht wil een bril die past. Die korrespondeert met uw ogen,., uw haar, uw kin, uw. Zo'n bril zorgt voor een zonnige kijk op 't leven. Zo'n bril vindt u bij v.d. Wiel. v.d. Wiel weel er het fijne van I ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. tolen goed De Rijkspolitie Hillegom heeft gisteren in nwerking met de Rotter- se politie vier mannen aan houden. Zij reden met een stolen truck met oplegger, die geladen met metalen ter aarde van een half miljoen lden. De vier mannen, 25, 26, i 52 jaar, zijn allen afkom- 't Rotterdam. „WIJ WENDEN ONS TOT MOSKOU" Nicosia (KPI/AP) President Makarios Cyprus heeft gisteren gezegd dat Grieks-Cy prioten een verdeling van het eiland nooit zullen aanvaarden of erkennen. „We zullen ons wenden tot Moskou, en tot alle denkbare rich tingen om de onafhankelijkheid, souvereiniteit en territoriale integriteit van ons eiland te waarborgen." Hij sprak tot een 5000 Grieks-Cy priotische scholieren die een betoging hielden uit protest tegen de proclamatie van een Turks-Cypriotische deelstaat in een Cyprische federatie. De betogers riepen leuzen als „Ga naar Mos kou" en „Makarios ga door met vechten en wij zullen ons bloed geven." Makarios kondigde dat de Grieks-Cyprioten geen voldongen feiten zul len aanvaarden. Volgens een regeringswoordvoerder in Ankara was de proclamatie van de Turks-Cyprische gemeenschap niet meer dan de legalisatie van een al bestaande toestand. De Turks-Cyprische In Athene demonstreerde een groep Griekse studenten gisteren tegen het uitroepen van een Turks-Cypriotische deelstaat op Cyprus, door zich met ket tingen vast te binden op een plein in de binnenstad. leider Denktash heeft de Grieks-Cyprioten ge vraagd akkoord te gaan met een deling van de federale staat. Aan de Grieks-Cyprische leider Clerides zou een gedetaileerd plan voor een toekomstige staat zijn overhandigd. De Britse regering heeft het uitroepen van een eigen staat door de Turks-Cyprioten veroor deeld. De Amerikaanse minister Kissinger heeft beide partijen opgeroepen aan de onderhande lingstafel terug te keren. JERUZALEM (AP) Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is „zeer tevreden" over zijn jongste onderhandelingen in Israël over een nieuwe scheidingslijn met Egypte. Ondanks de afronding van de besprekingen met Israël en Egypte blijft het vooruitzicht op een nieuwe troepenakkoord voor de Sinaïwoestijn twijfelachtig: Volgens een hoge Israëlische functionaris heeft Kissinger geen concreet Egyptisch voorstel aan Israël overgebracht. Deze functio naris zei dat de kansen op een akkoord ten hoogste 5050 zijn. Voordat Kissinger naar Akaba vloog voor besprekingen met de Jordaanse koning Hoessein sprak hij voor het laatst met premier Yitzhak Rabin en gebruikte bij de lunch met de vroegere Israëli sche premier mevrouw Golda Meir. Hoewel Kissinger niet concreets over zijn besprekingen heeft gezegd liet hij wel los dat de gesprekken die hij de afgelopen dagen heeft gevoerd hem in staat stellen om terug te komen voor concretere discussies. De Russische partijleider Breznjev heeft felle kritiek geleverd op het werk van Kissinger. „Hij wil de Arabieren kennelijk een soort slaapmiddel geven in de hoop dat zij hun gerechtvaardigde eisen vergeten." Breznjev vond het „ontoelaatbaar" nog langer te wach ten met een hervatting van de vredesbespreking in Genève. Protest tegen aanleg rijksweg 19 AMSTERDAM De Vereniging Milieudefensie heeft in een brief aan de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Ruimtelijke Ordening bezwaar aangetekend tegen het feit dat bij de behandeling van het rijkswegenplan geen aandacht is besteed aan alternatieven voor rijksweg 19, van de roton de Ypenhurg naar Schiedam. Die alternatieven zijn door be trokken gemeenten en aktie- groepen naar voren gebracht. Op 20 en 21 lebruari zal ui ue Tweede Kamer de definitieve beslissing vallen over dc aanleg van dc weg. Rijksweg 19 (bij Schiedam ligt al een deel van het dijklichaam klaar) zal dwars door het toekomstige recreatie gebied Midden-Delfland gaan lopen en ook het Westland voor een deel doorsnijden. (Van een onzer verslaggeefsters) - Dc gemeente Gouda komt voor een enorme financiële strop te staan van rond de zestig miljoen gulden, die wordt veroorzaakt door vertragig in de werkzaam heden aan de nieuwbouwwijk Bloemendaal. Aldus de fractievoorzitter van de WD in de Goudse gemeente raad. De burgemeester van Gouda heeft aan alle leden van de raadscommissie van finan ciën een zwijgplicht opgelegd. „Voor een stad als Gouda bete kent een dergelijk fiasco een extra belasting van de gemeen tebegroting van 10 miljoen gul den gedurende tien jaar. Zelfs met dc hoogst gemeentelijke be lastingtarieven in Nederland zouden we er financieel niet uit komen", aldus het raadslid, dat overigens verdere geheimhou ding heeft beloofd. Het Tweede-Kamerlid Koning (WD) heeft aangekondigd dit weekeinde schriftelijke vragen aan de regering te stellen om opheldering te vragen. Deze 'zelidenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1