Rieleksen in luxueuze Ierse cottage Roemruchte tijd van Kruisridders herleeft in het Heilige Land Wie dit jaar met de op Scandi navië gespecialiseerde reisor- ganisator Scanialux (Wetering schans 73 in Amsterdam, tele foon 020-254581) naar Noorwe gen, Zweden, Finland, IJsland, Groenland of Denemarken reist betaalt een prijs, die tus- de vijf en tien procent duurder is dan vorig jaar. blijft, deze touroperator ver be neden de prijsstijgingen voor t reizen naar noordelijke lan- i den, die voor 1975 de pan uit- swingen. In het voortreffelijke reisboek voor 1975 handhaaft Scania lux het heilig principe, dat het Noorden is voorbehouden aan rustzoekers en liefhebbers van i ongerepte natuur. De rei zen zijn dan ook daarop afge stemd. De landen en eilanden, SCANIALUX VERKOOPT RUST IN HOGE NOORDEN die in het vakantiepakket wor den aangeboden zijn qua oper- vlakte honderd maal groter dan Nederland en hebben een bevolking, die ternauwernood de helft meer is dan die van Nederland. Plek genoeg der halve. Nieuw in de Scanialux-gids zijn onder meer de 12- en 19- daagse visvakanties in Noor wegen vanaf 297 gulden, een 16-daagse rondreis met huur auto op IJsland vanaf 2093 gulden, een 15-daagse vliegreis naar een Noors pension vanaf i gulden, een vliegvakantie naar de befaamde Finse Tur- ku-archipel vanaf 649 per week, een 22-daagse middér- nachtzonreis naar Finland, Noorwegen, Lapland en de Noordkaap vanaf 1120 gulden, vakanties in een Zweedse bun galow vanaf 159 gulden en een ontdekkingsreis naar het me rengebied van Finland via een bootreis vanaf 523 gulden. De staat Israël - voor de joden eeuwenlang het Beloofde Land maar uiteindelijk het bereikte land - roept bij de christenen nog steeds herinneringen op aan het Heilige Land en de kruistochten. Dit gebied stond immers gedurende twee eeu wen in de belangstelling van de kruisridders (van 1096 tot 1291). In die tijd werden zeven kruistochten ondernomen, aanvankelijk om het land te veroveren op de "ongelovi gen", vervolgens ook om het tegen de "veroverden" te verdedigen. On danks alle inspanningen moesten de kruisridders het veroverde gebied echter in de loop der tijd prijsgeven. Als stille getuigen van deze inspan ningen staan langs de route die de ridders naar het Heilige Land na men nog de ruines van hun sterk ommuurde ridderburchten. Ze zijn te vinden langs de kusten van Grie kenland en Zuid-Turkije, in de Liba non, Syrië en Transjordanië. Aan het behoud van dit kortstondi ge, maar sterk tot de verbeelding sprekende hero'ische verleden heb ben slechts twee landen iets gedaan: Italië, tijdens zijn bezetting van het eiland Rhodos, en Israël feitelijk vanaf zijn oprichting. Alle andere landen hebben de Franken, zoals zij daar genoemd worden, "onbeklaagd en onbezongen" weer laten vertrek ken. Dankzij de inspanningen van Israël tot konservering van het verle den kan de toerist een nieuw aspekt van Israël als vakantieland geboden worden: een rondreis langs de kruis riddermonumenten. Het land be schikt daartoe over uitstekende be- roepsgidsen, die speciaal voor dit onderwerp zijn opgeleid. Aangezien deze historische bezienswaardighe den nog veel te weinig bekend zijn, volgt hieronder een vluchtige be schrijving van wat Israël op dit ter rein biedt. Oud-Jeruzalem is niet alleen een van de mooiste middeleeuwse steden ter wereld, het is binnen de wallen ook een typische kruisvaarderstad. De muren behoefden na de herovering door de Saracenen in 1187 slechts weinig herstel en de poorten zijn intact gebleven. In de Grafkerk zijn in de krypte onder het kruis de zerken te zien, waar men eens God fried van Bouillon, die zich nog een voudig "bewaker van het Heilige Graf" noemde, en zijn broer, Boude- k wijn van Boulogne - in 1100 tot eerste "Koning van Jeruzalem" uit geroepen - begraven heeft. De sinds lang opgeheven ridderorde der Tem pelieren had zijn hoofdkwartier in de El Aksa Moskee, die naar men meende precies op de plek van de "tempel" van Salomo stond. Een an dere machtige orde, de ridderschap van Sint-Jan, had zijn hospitaal in de gewelven waar thans de burgers van Jeruzalem hun fruit en groente kopen. De ridderschap bestaat nog steeds in de vorm van protestantse Johanniters en katholieke Malthe- Zeer gaaf na de thans voltooide res tauratie is de kruisvaarderskerk van St. Anna, gebouwd op de plek, waar het geboortehuis van Maria moet hebben gestaan. Aangrenzend zijn de resten van het Bad van Bethseda blootgelegd (Joh. V:2). Buiten Jeruzalem moesten koning en kruisridders het hoofd buigen voor dezelfde eenvoudige lage toegangs poort van de Geboortekerk in Beth lehem, die nu nog gebruikt wordt en die naar men zegt alleen daarom door de Islam nooit verwoest is, omdat op het oude beeldhouwwerk de Drie Koningen uit het Oosten arabische gewaden dragen. Wie dan nog een uur of wat over heeft, zou zeker van Jeruzalem uit een berg- tochtje moeten maken naar Abu Gosh, waar een kruisvaarderskerk is gebouwd op de plek, waar men, uit Jaffa komend, voor het eerst de heilige stad Jeruzalem zag liggen. Dit is tevens de plaats waar de Heilige Ark twintig jaar heeft ge- Galilea Behalve het Koninkrijk Jeruzalem was er echter ook nog het prinsdom Galilea. Tancred de Noorman ver overde dit met slechts* 24 ridders en werd er de eerste, nogal onafhanke lijke, vorst. De indrukwekkende, haast zwarte muren van Tiberias zijn gedeeltelijk uit zijn tijd, gedeel telijk nog vele eeuwen ouder. Gaat men om het blauwe meer, dat zoveel herinneringen aan Jezus bewaart, naar de aan watervallen en natuur schoon zo rijke Boven-Jordaan, dan liggen daar de grenskastelen van de markgraaf of "connétable" van het koninkrijk Jeruzalem. Deze had tot taak de weg van Damascus naar zee te bewaken in zijn Chéteau Neuf, thans Hunin, in het indrukwekkende bergtopkasteel ChSteau Nimrod of Subeibe. Hier, bij het oude Caesarea Philippi (Bonyès), keerde Jezus te rug naar Jeruzalem; hier stierf ook, hoogbejaard, de laatste constabel, de edele Humphrey van Toren. Van Galilea tot aan zee liggen de ruines van andere kastelen der drie ridderordes, die in de laatste eeuw van de kruistochten - toen Jeruzalem al verloren was - geschiedenis maak ten. De gehele Jordaan-vallei ten zuiden van Tiberias beheersend, ligt daar het thans door de staat Israël mooi gerestaureerde, gemakkelijk toegankelijke Belvoir, eens gebouwd door de eerste grootmeester der Jo- hanniter Orde, Raymond du Puy. Op een duizend meter hoge berg heeft het Tempelierskasteel van Safed eveneens een imposante ligging, maar er is heel weinig van overge bleven. Boeiend is daarentegen de nu nog wat sportieve exkursie (weg in aanleg) naar het niet zo ver van de kustplaats Nahariya in de bergen gelegen kasteel der Duitse ridders Monfort, door hen zelf veelal Star- kenberg genoemd. Een voorloper van de gothiek is de enorme eetzaal van de ridders van St.-Jan in Akko - het St.-Jean d'Acre van de kruisvaarders. St.-Jean d'Acre Alle drie ordes hadden eigen, zwaar versterkte kwartieren in de laatste hoofdplaats der kruisridders. St.- Jean d'Acre, thans Akko. Aan de haven herinneren overblijfselen van de Tempelierenbastions aan de dra matische verdediging in 1291, maar veel meer is er over van het hospi taal der ridders van St.-Jan, o.m. hun gave refter, met in de hoeken nog de oosterse "fleur de lys", die Lodewijk de Heilige aan het wapen van Frankrijk toevoegde. Juist deze gewelven hebben in Frankrijk de gothiek geinspireerd, ter vervanging van de zwaardere romaanse bouw stijl. Aanbeveling verdient een wan deling langs de arqbische gebouwen, waaronder hoe langer hoe meer van het middeleeuwse "Akko van St- Jan" bloot gelegd wordt Langs de zuidkust ten zuiden van Haifa verheffen zich de bouwvallen van het om militaire redenen mees tal niet toegankelijke Chastel Pélerin (Athlit), waar midden in alle ellende om de in Damiate gevangen geno men Lodewijk de Heilige zijn konin gin hem een dauphin van Frankrijk baarde, die zij treffend Jean Tristan noemde. Iets verder naar het zuiden, waar het romeinse aquaduct tussen de zandduinen loopt, beginnen de uitgestrekte ruines van Caesarea, een geweldige trekpleister voor toe risme naar Israel (en niet in de laatste plaats om de kruisvaarders- wallen en -poorten). Rode Zee De meest romantische kruisvaar- dersruine ligt echter ver zuidelijk, in de Rode Zee buiten Eilat, en is slechts per amfibievoertuig of, zo men wil, zwemmend te bereiken. Co- ral Island, of met de oude naam aangeduid lie de Graye, werd door koning Boudewijn gebouwd en aan Roman du Puy als heer van Oultre- jourdain (grotendeels het huidige Transjordanië) gegeven, omdat het een strategisch punt was voor het bestrijken van de pelgrimswegen naar Mekka. Als zodanig werd het hevig bevochten door enerzijds sul tan Saladijn en anderzijds Reinout van Chótillon, een latere leenman van Oultrejourd'ain. Het eindigde er mee dat de anders zo edele Saladijn Reinout eigenhandig in zijn tent het hoofd afsloeg, na de beruchte Slag bij de Hoorns van Hattin (Hittin) boven het meer van Galilea, waar in 1187 de laatste droom van een chris telijk koninkrijk in het Heilige Land ineenstortte. Iemand die het bewogen verhaal van die slag ter plaatse heeft aange hoord, zal een onuitwisbare herinne ring bewaren aan die heroïsche tijd, waarin men nog kruistochten maak te en kathedralen bouwde. Voor een feestelijke rie- leksvakantie staan dit jaar 97 luxe originele "cottages" klaar in het groene knollen land van Ierland. ken Iers kasteel ligt in de nabij heid van het vliegveld Shannon. Ook dit hotel staat te pronk in een fantastisch parklandschap. ,Hier staan een 18 holes-tellend golfterrein, tennisbanen en vis- boten gratis ter beschikking van de gast. De keuken is van inter nationale klasse, maar voor de genen, die verandering van spijs op prijs stellen ligt er op twintig minuten rijden het vermaarde Bunratty Castle, waar iedere avond gedineerd wordt in de passende omlijsting van Ierse folklore. Gouden gastvrijheid De Ierse kasteelhotels hebben alles, wat het verwende toeris- tenhart begec-rt: open haardvu ren, Irish coffee, avonden met volksmuziek, uitstekende keu ken, golf-, paarde- en vissportfa ciliteiten. Het is wel zaak, dat u voor deze hotels vroeg in het jaar boekt. In het voorjaar kunt u nog pro fiteren van extra aantrekkelijke arrangementen. Ook hierover kan het Iers Verkeersbureau u alles vertellen. Voor een week of langer spijbe len uit de klas van Meester Den Uyl heeft het groene knollen land van Ierland een steengoe de suggestie: zevenennegentig nieuwe, volgens oude werkteke ningen gebouwde Ierse platte landshuizen zijn te huur in het westen van dit gebenedijde land. Deze luxe onderkomens liggen gegroepeerd in twaalf miniatuurdorpjes, waarvan sommige aan zee of aan een rivier. U kunt kiezen uit de dorpen Broadford, Kilfinane, Ballvvaughan, Knocklong, Co- rofin, Murroe, Feakle, Carrig- holt, Puckane en Holyeross. De huizen met het traditionele Ier se dak zijn van alle moderne gemakken voorzien en bieden plaats aan gezinnen tot zes per sonen. Het Iers Nationaal Bu reau voor Toerisme, Heiligeweg 14 in Amsterdam, telefoon 020- 250306 kan u alles vertellen over deze pure rieleksmogelijk- heden. Bij dit adres kunt u ook alle inlichtingen krijgen over de fiets-mogelijkheden in Ierland. In de natte zomer van 1975 zijn honderden lichtgewicht-fietsen gestationeerd bij verhuurders in geheel Ierland, die voor het be scheiden bedrag van 75 pennies per dag een tweewieler aan u meegeven. Hoteltoppers Voor de vakantievierders, die het allemaal wat dikker op en duurder willen doen staan de Ierse kasteelhotels wijd open. In romantische, somptueuze op trekjes als Ashford Castle, Bal- lyseede Castle en Kilkea Castle hebben in het verleden reeds mensen als The Beatles, Charles de Gaulle, John Kennedy, Prin ses Gracia van Monaco en hon derden andere VIP's hun namen achteloos in het gastenboek ge schreven. Zij waren er inmid dels ook al achter, dat een nach tje tussen de koele lakens van één der Ierse "Kasteel-hotels" een belevenis is om in rode inkt over naar huis te schrijven. De ze luxe paleisjes ademen nog steeds de sfeer van lang vervlo gen eeuwen. Zij zijn gebouwd tussen de twaalfde en zestiende eeuw en dienden als pleister plaatsen voor de Ardiluans, de O'Briens, de Lacy's en de Fitz- geralds. De sfeer, waarin toen geleefd werd is nog steeds volop aanwezig: de kamers zijn in ou de stijl gemeubileerd, maar be schikken achter het eerbied waardig houtwerk wel over mo dern sanitair. In Farny-Castle kunt u zelfs een ronde kamer huren in één van de verdedi gingstorens. Een ander droomoord is Ash ford Castle, dat met zijn 79 ka mers is gelegen aan de oevers van Lough Corrib. een visrijk meer met evenveel eilanden als er dagen zijn in het jaar. Het hotel beschikt over uitgestrekte tuinen, een golfterrein met 9 holes, tennisbanen en een boten- station. De bossen rondom het dorp Cong zijn een goed jacht gebied en de zalm laat zich met een natte vinger paaien in" het Extra attractief is de nabijheid van het graafschap Connemara, een verlaten, ruig gebied, dat geknipt is voor avontuurlijke ontdekkingstochten. Drome- land, een ander goeddoorbak- VOOR ÉÉN VAKANTIE KASTEELHEER OP EEN SLOT IN DE VERLATENHEID De "cottages" in West-lerland zijn van alle moderne gemakken voorzien en zijn Brekend op gezinnen tot zes personen. enTOURage Finse meevaller In één van de mooiste ge deelten van het Finse meren gebied ligt het vakantiedorp Kultakivi, een natuurgebied van zeventig hectaren bos en water. De accommodatie be staat uit een supermarkt, res taurant, douche- en wasgele genheden, wasserettes, een spoor- en bushalte vóór de ingang, reisbureau en een kelderdiscotheek. Er is gele genheid om te vissen, te ten nissen, te waterskiën, paard te rijden en te roeien. Verble ven wordt in blokhutten mot veranda, die geschikt zijn voor maximaal 6 personen. De hutten zijn voorzien van elektrische kookplaat, koel kast, potten en pannen, bor den, bestek en beddegoed. De prijs voor acht dagen, bij een deelname van zes perso nen bedraagt 560 gulden per persoon. Hierbij is inbegre pen de vliegreis Amsterda m—Helsinki v.v. en het ver voer naar het vakantiedorp. Inlichtingen bij Scandina vian Arctic Sunway, Saxen Weimarlaan 58 in Amster dam, telefoon 020-730671. Gratis cruisen naar het noorden De Noorse rederij Fred Ol- sen, in Nederland vertegen woordigd door V.C.K., Ko ningsplein 15 in Amsterdam, telefoon 020-248303 heeft op de valreep nog een kapitale verrassing: wie tot 26 april een 13-daagse cruisevakantie vanuit Rotterdam naar Lis sabon, Madeira en de Cana- rische Eilanden boekt krijgt de komende zomer een gratis reis Amsterdam—Kristian- sand op de koop toe. De cruises naar het zuiden wor den om de veertien dagen gemaakt met de luxe "Black Prince". De laatste afvaart is eind april. Prijzen vanaf 1295 gulden. Het aanbod geldt op basis van accommodatie in een twee-persoons hut met toilet. Over de fluitketel van Europa De publicist J. H. Kruisinga, die voor zijn boek "Amster dam, stad der duizend brug gen" onlangs de ANWB-prijs kreeg heeft een boek over IJsland geschreven, dat zo wel voor de toerist als de thuisblijver verrukkelijk lees- en kijkgenot biedt. "IJs land, fluitketel van Europa" heeft hij dit boek (ƒ27 90) genoemd. Het is uitgegeven door Buijten Schipperheij- mfRepro Holland. Valken- brpgstraat 106 in Amster dam. Het is via de bockhan del te krijgen. Oostenrijk per spoor Toeristen kunnen dit jaar Oostenrijk voor het eerst verkennen met het "Austria- Ticket", dat geldig is op alle treinen van de Oostenrijkse Spoorwegen, de postauto's, autobuslijnen en kabelbanen. De prijs van een acht-daags abonnement is 126 gulden, een kaart voor 15 dagen kost 137 gulden. Tijdens de duur van de geldigheid kan men er onbeperkt mee reizen. Na dere inlichtingen bij Oosten rijks Verkeers Bureau, Sin gel 464 in Amsterdam, tele foon 020-255933. New York zwart op wit De inwoners van de New Yorkse negerwijk Harlem hebben terecht een gloeiende hekel gekregen aan de perio dieke invasies van toeristen, die op hun sight-seeing-pro- gramma "negertjes kijken" hadden gezet. Een door Har- lem-negers geleid reisbureau laat de buitenlander nu an dere facetten van de wijk zien. Het organiseert tochten langs jazzlokalen, restau rants en toeristische beziens waardigheden. Zo'n zater dagavondje kost 15 dollar, inclusief cocktail, diner, jazz- kelderbezock en begeleiding door een gids. Al» u toch in de buurt bent zeker de moei te waard. Het adres: Penny Sightseeing Company, 303 West 42nd Street New York. Zeewaardig jaar van de vrouw De Westduitse rederij Hepog Lloyd laat op zijn 14-daagse cruises door de Middellandse Zee dit jaar vrouwen voor half geld meevaren. Dit ter gelegenheid van het "Jaar van de Vrouw". De eerste tocht begint op 22 maart en de laatste op 3 mei. Vader moet er overigens wel rekening mee houden, dat het dan toch nog een gepe perd tochtje wordt Hijzelf betaalt de volle mep en dat kost hem minstens 2500 gul den. enTOURage

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19