egen j&ugustin begint volgende week met veel vraagtekens QcidócQommd 11 n het Duitse Bückeburg, een provinciestadje gelegen icussen Osnabrück en Hannover, begint volgende week het >»oces tegen de Nederlander Ronald Augustin, omgeven loor angstige voorzorgsmaatregelen die de behandeling -an de Baader-Meinhof anarchisten kenmerkt Het wordt voorproefje van het proces tegen de harde kern van Baader-Meinhofgroep, dat op 21 mei in Stuttgart in een :iaal ontworpen gerechtshof begint. De angst die de :p met zijn dood en verderf zaaiende acties heeft :roorzaakt, werkt na in een sfeer van wantrouwen die Ier treft die kritiek uit op de behandeling van de 'angen anarchisten. Vooral de verdedigers hebben ieronder te lijden. Zij twijfelen dan ook aan de mogelijk- •id van een eerlijk proces. Het proces tegen Augustin, lange tijd met de groep eenzame opsluiting en honger ig heeft ondergaan, zal aangeven in hoeverre de angst en raadgever zal zijn voor de Duitse vrouwe justitia. iNNOVER Ulrike >inhof en Andreas iader zullen' naar alle ichijnlijkheid deel iken van een leger- ongeveer hon- ituigen, die ge- te proces begint dinsdag met het voorlezen van de aanklacht die liefst 313 pagina's machine schrift lang is Weliswaar is er geen en kele aanwijzing dat le den van de „Rote Armee Fraktion" RAF de anarchistische beweging rond Baader en Mein- hof pogingen zal on dernemen om Augustin te bevrijden, maar toch heeft de justitie alle denkbare veiligheids maatregelen genomen om elke poging bij x baat te verijdelen. Op het ministerie van justi tie in Hannover is hier mee zelfs een speciale deskundige belast. Tot het door hem uitge werkte pakket maatre gelen behoort vooral de plaats waar het proces De begrafenis van Holger Meinz, die na 54 dagen hongerstaking in november overleed. gehouden wordt Hier voor heeft hij het oog laten vallen op het stad je Bückeburg, dat de modernste gevangenis van de Westduitse deel staat Nedersaksen heeft. Uiterlijk is het een vriendelijk gebouw met een groene omheining en ruime grasgazons, maar intern is het een gevangenis waaruit ont snapping menselijker wijs gesproken onmoge lijk is. Vooral tijdens het proces zal elke bevrij dingspoging doodlopen op een extra politie macht voorzien van de vereiste wapens en ge schoold in alle metho den tegen eventualitei- „Geen showproces" Tot de veiligheidsmaat regelen behoort ook de rigoureuze fouillering van de toeschouwers voordat zij de publieke tribune mogen betreden. „In principe is het een openbaar proces", zegt de justitie in Hann over, en herhaaldelijk wordt daaraan toege voegd dat het een louter democratisch strafpro ces wordt en geen show proces om een politieke tegenstander te treffen. In verband met het be perkte aantal plaatsen geldt in Bückeburg de stelregel dat wie het eerst komt, het eerst maalt. Zonder aanzien des persoons zullen daarom de deuren van de publieke tribune ge sloten worden wanneer het aantal van vijftig be langstellenden is be reikt. De vraag is echter of er zoveel belangstel lenden naar het kleine en van alle grote centra verwijderde Bückeburg zullen reizen. Naar aanleiding van de kritiek op de behandeling van de gevangenen, gaf de Duitse justitie foto's vrij van het interieur van de cellen van Ul rike Meinhof en An dreas Baader. Links onder een overzicht van de medische preparaten die zij tij dens hun hongersta king kregen toege diend. Slachtoffers van de vei ligheidsmaatregelen worden ook cameralie- den en persfotografen, die in tegenstelling tot wat gebruikelijk is in de Bondsrepubliek ditmaal voor of na de rechtzittingen of tijdens de pauzes geen opna men mogen maken. In de zaal wordt geen enkel toestel geduld en met ar gusogen zal de justitie ook speuren naar zelfs het kleinste bandappa raat Het gevolg zal zijn dat niemand een foto van Augustin te zien zal krijgen, want niet alleen zijn transport van Hann over, maar ook zijn gang naar de rechtzaal valt onder de geheimen die alleen de justitie kent Zo zal Bückeburg, on danks de vriendelijke grasgazons, vier weken lang een belegerde ves ting zijn. Dit is tenmin ste de periode die de rechtbank van Osna brück voor deze gele genheid onder leiding van rechter Gerhard Haack geplaatst no dig denkt te hebben. Vanaf dinsdag zullen er per week telkens drie zittingen worden gehou den: op dinsdag, woens dag en donderdag. Voor het betrekkelijk geringe aantal beschuldigingen tegen Augustin is dit een uitzonderlijk groot aan tal, hoewel niet helemaal uniek voor Duitse recht banken. Aanklacht Het voornaamste deel van de aanklacht is ge baseerd op het feit dat Augustin een revolver trok toen een Duitse douaneman hem op 24 juli 1973 in de trein tus sen Enschede en Osna brück naar zijn papie ren vroeg. In de formu lering van de justitie wordt dit een poging tot moord genoemd, rnaar het is niet zeker dat de drie beroeps- en twee le- kenrechters tot dezelfde slotsom zullen komen. Zien ze echter het delict even zwaar als de justi tie, dan kan Augustin tot levenslang veroor deeld worden. Maar een poging tot moord kan volgens het Duitse wet boek ook met slechts drie jaar bestraft wor den. Voor de overige de licten is een maximale straf van vijf jaar moge lijk, want hieronder val len het invoeren en het bij zich hebben van ver boden wapens, het ple gen van bedrog en het vervalsen van documen ten, zoals papieren voor de leden van de „crimi nele vereniging", zoals de justitie de Baader- Meinhof groep noemt. Op bevel van Ulrike Meinhof een bevel dat op mysterieuze wijze uit de gevangenis van Stuttgart werd gesmok keld hield de uit Am sterdam afkomstige Ro nald Augustin met de andere aanhangers van de RAF sinds 2 februari ook een dorststaking. Samen met zijn geest verwanten hield hij trouwens al sedert 13 september een honger staking. Nog voor hij de ze dubbele staking op 5 februari beëindigde, achtte de justitie hem gezond genoeg om het proces te kunnen bijwo- lijk hieraan dat Augus tin, in tegenstelling tot sommige andere gevan genen, een passieve voedselweigeraar was. Zonder protest of verzet accepteerde hij het slan getje waarmee hij via de neus van voedsel en la ter ook van vocht werd voorzien. Zuiver medisch gezien had de dorststaking vol gens de artsen de voe ding trouwens alleen maar vergemakkelijkt Want toen er grote hoe veelheden vocht toege diend werden, was het mogelijk hierin meer voedselbestanddelen te mengen. In elk geval, zo verluidt in Hannover, leek Augustin ook toen vastbesloten te zijn in leven te blijven, zodat al voor het einde van de hongerstaking zijn ge zondheidstoestand be vredigend werd ge noemd. Augustin, die de Duitse justitie als een steen op de maag ligt, geeft eer-, der blijk van apathie dan van fanatisme. Het verlof dat hij kreeg om met andere gevangenen de vrije tijd door te brengen en het aanbod schappelijke cel te ver huizen, werden door Au gustin zonder commen taar van de hand gewe zen. Ook alle pogingen De arrestatie van Andreas Baader in januari 1972. om zijn banden met de Baader-Meinhofgroep op te helderen, zijn tot nu toe allemaal doodge lopen op zijn introverte houding, waardoor hij een muur om zich lijkt te hebben opgetrokken. Alle tekenen wijzen erop dat de rechtbank in Bückeburg niet veel wij zer zal worden, en dat het alleen op bewijzen van simpele feiten aan zal komen. Mogelijk zal de vraag nooit beant woord worden of Ro nald Augustin uit over tuiging tot op de dag van vandaag de bevelen van Ulrike Meinhof blijft volgen, of dat hij angst heeft als verrader te worden gediskwalifi ceerd in een wereld die kennelijk de enige was waarin hij zijn geldings drang tot uiting kon brengen. Het aantal on beantwoorde vragen is legio. En ook Augustins drie zelf gekozen en drie toegevoegde advocaten zullen niet veel tot op heldering van de zaak kunnen bijdragen. FRANS WENNEKES Giscard d'Estaing haalt democratische bezem door Franse adelstand PARIJS (REUTER) - Zonder Hogerhuis om in te wonen en zonder hermelijnen mantel om te dragen, heeft de Franse adel zich altijd kwetsbaarder gevoeld dan de goed-ingeburgcrde Britse aristocra tie. President Valéry Giscard d'Estaing heeft nu met zijn in alle richtingen vegende bezem van de hervorming, de Franse edelen nog onzekerder gemaakt door titels geen rol meer te laten spelen in het elysée. Wij zijn tenslotte een republiek en titels hebben in Frankrijk absoluut geen juridisch belang, zei een woordvoerder. Afgezien van de 15.000 Fransen die volgens de Hoge Raad van Adel een titel voeren die de hunnen niet is, zijn er nog genoeg prinsen, hertogen, markiezen, grafen en baronnen over om zich over Giscard d'Es- taings laatste besluit op te winden. Een besluit dat alleen maar een concessie aan de demagogie ten koste van de hoffelijkheid is, zegt de Due de Harcourt, hoofd van één van de oudste hertogelijke families in Frankrijk. Het besluit verandert beslist niets aan onze gewoontes, verklaart prinses Armand-Louis de Polignac. In ambassades waar ze weten hoe het hoort, zal ons de eer gegeven worden die ons toekomt. De lange, statige president krijgt ook verwijten van verraad naar het hoofd geslingerd, omdat hij zelf hoge familieconnecties heeft, al kart hij niet wijzen op een oude stamboom. De naam d'Estaing werd aan het Giscard toegevoegd, kort nadat Valéry was geboren en de familie grond kocht in het dorp Estaing. Beweringen dat de president afstamt van Lodewijk de Vijftiende worden aangevochten. Veel minder aanvechtbaar is de titel van Giscard d'Estaings eerste paladijn, minister van binnenlandse zaken, Michel Poniatowski. Hij stamt uit een Pools Prinselijk geslacht en wordt in Frankrijk dan ook veelvuldig aangeduid als prince Poniatowski. Sinds de revolutie van 1789 zijn adellijke titels in Frankrijk toegenomen. Afgezien van hun maatschappelijke waarde, verhogen ze het aanzien van ondernemingen, die immers in hun raad van commissarissen graag een edelman opnemen. In zijn boek „Franse adel" heeft dr. Jean Dugast-Rouille, een arts die kenner is van de Franse adel geschreven dat er 15.000 Franse families zijn die beweren van adel te zijn zonder dat ze het zijn. Volgens andere deskundigen zijn er in Frankrijk niet meer dan 500 adellijke families. Dugast-Rouille is aan een tweede boek bezig dat hij „Anti-Adel" wil noemen en dat een opsomming van de onechte aristocraten zal geven. „Het wordt een bestseller, maar ik verwed er wel wat onder dat het beter zal verkopen dan het eerste", zegt hij. Volgens hem zegt het „de" tussen voor- en achternaam helemaal niets omtrent blauw bloed. Twee aristocraten kunnen er zeker van zijn dat zij niet in Dugast- Rouilles tweede boek zullen voorkomen. Dat zijn de twee enigen die door Giscard d'Estaing ontzien worden en wier titels zullen blijven prijken op de uitnodigingen van het Elysée ep de naam kaartjes bij de couverts op tafel: de comte de Paris en prince Napoleon, rechtstreekse afstammelingen van de twee Franse ko ningshuizen. Waaropi zij door de democratische bezem van Giscard zijn ge spaard weet men niet, maar vermoedelijk zijn hun geloofsbrieven te echt om genegeerd te kunnen worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13