OPVOLGING ALFRINK BLIJFT OPEN ZAAK Massale verhuizing bij de luchtmacht Zuidmolukse bende voor de rechtbank ficidóc 6omcmt Breznjevs aftreden verwacht ondanks opgewekte terugkeer Landbouw kreeg te weinig uit Brussel Stakers bezetten kathedraal KISSINGER TERUG IN ISRAEL Denemarken heeft weer regering VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Man schiet rechter dood LOUISA Een man kwam gis teren een rechtszaal in de Ame rikaanse plaats Louisa binnen richtte zijn geweer op de rechter en schoot hem dood. Met een volgend schot verwondde hij de sheriff. Het incident gebeurde op een moment dat er een rechtszitting gaande was. De schutter, een man van in de twintig, wist in de verwarring te ontkomen. Het is niet bekend waarom hij de aanslag heeft gepleegd. Den Haag De Nederlandse luchtmacht in west-Duitsland staat, in verband met de reorga nisatieplannen rond de groepen geleide wapens, voor een massale verhuizing. Dit jaar nog moeten zeker 550 Nederlandse gezinnen terug naar Nederland. Als gevolg van deze verhuizing en intern in west-Duitsland zelf komt een groot aantal wo ningen leeg te staan waarvoor Defensie voorlo pig nog huur zal blijven betalen. Dat kan aldus de officiële mededelingen verschillen van enke le maanden tot enkele jaren, afhankelijk van de contracten. Aan extra kosten betekent dit een uitgave van zeker 1,5 miljoen gulden. Ook verschillende scholen worden als gevolg van de verhuizing opgeheven. Bij de verhuizingen intern tussen de raketbases in West-Duitsland en terug naar Nederland zijn 900 beroepsmilitairen en burgers en ongeveer 800 dienstplichtigen betrokken. Vijf squadrons van de „Hawk"-geleide wapens komen naar Nederland terug, terwijl twee groepen Nike- raketten worden opgeheven. De andere squa drons „Nike" raketten worden in west-Duits land overgeplaatst (van onze correspondent) ROME De opvolging van kardinaal Alfrink als aartsbisschop van Utrecht in de zomer van dit jaar blijft een open zaak. Ondanks recente publikaties in een Italiaans weekblad over die opvolging is uiteraard nergens in of rond het Vaticaan bevestiging te verkrijgen van de bewering dat paus Paulus kardinaal Alfrink in geen geval zal vragen om langer dan de „pensioengerechtigde leeftijd" aan te blijven. Integendeel, door diverse goed ingelichte kringen in het Vaticaan wordt het verre van uitgesloten geacht dat de paus kardinaal Alfrink zal vragen om voorlopig de Nederlandse kerkprovincie te blijven leiden, totdat men eèn duidelijker beeld over diens opvol ging heeft verkregen. Volgens het Italiaanse weekblad L'Espresso zou de paus vastbe sloten zijn om Alfrink in geen geval te vragen langer aan te blijven. Goed geïnformeerde in lichtingenbronnen bij het Vati caan zetten, als gezegde, bij die bewering de grootst mogelijke vraagtekens. Om te beginnen kan een dergelijke bewering uit sluitend van de paus zelf afkom stig zijn, en het is uitgesloten dat de paus nu reeds ten opzich te van de pers dit soort defini tieve mededelingen zou doen, als nog geen der betrokkenen is ingelicht. De nogal tendentieuze bericht geving in genoemd Italiaans weekblad is gefundeerd op oude conflictstof tussen de Neder landse kerkprovincie en het Va ticaan. Op grond bijvoorbeeld van de Nijmeegse katechismus en de verwikkelingen rond het Pastoraal Concilie in Noordwij- kerhout, constateert het blad dat het Vaticaan met alle ge weld een traditionele bisschop op Alfrinks zetel wil zien. Het Italiaanse blad is kennelijk niet voldoende op de hoogte van de meest recente ontwikkelin gen tussen Nederland en Rome, en is met name ni^t op de hoog te van de klimaatsverbetering tussen de paus en de kardinaal persoonlijk. L'Espresso beweert. dat ook nu weer Rome geen boodschap zal hebben aan de voordracht van het Utrechts ka pittel betreffende Alfrinks op volging. Men zou reeds een kan didaat voorhanden hebben, maar de genoemde namen roe pen ogenblikkelijk wantrouwen op. Kardinaal Willebrands, presi dent van het secretariaat voor de eenheid van de christenen, zou kandidaat zijn, evenals de al eerder als volledig outsider genoemde monseigneur Karei Kasteel, werkzaam in Rome bij de Propaganda Fide. De heer Kasteel senior, oud-am bassadeur „uit de school van Luns", zoals het Romeinse weekblad weet te melden, zegt dat zijn zoon meer kans heeft op Alfrinks opvolging dan hij zelf. „Maar er worden langza merhand ik-weet-niet-hoeveel mensen als opvolger genoemd". „Ik vind het niet zo fijntjes om over de opvolging te praten, ter wijl de kardinaal nog volledig in Kardinaal Alfrink functie is. Wie weet nu eigenlijk precies wat de Heilige Vader voornemens is?", aldus de heer Kasteel. Koningin had geen explosieven bij zich Koningin Elisabeth van Engeland heeft gisteren in Londen een bezoek ge bracht aan een spe ciale afdeling van Scotland Yard die belast is met het opsporen van ex plosieven. Bij dffze afdeling wordt ge bruik gemaakt van speciaal getrainde honden. Een van de honden, kon het niet nalaten te on derzoeken of de be zoekster explosie ven bij zich droeg. REACTIES NA PRUSACCOORD: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De landbouw krijgt toch nog te weinig. Dat is de algemene reaktie uit de agrarische wereld, nadat gistermorgen nieuwe EEG-prijzen werden vastgesteld. De prijsverhogingen ko men neer op zo'n 9 procent, terwijl de Europese landbouworgani saties 15 procent hadden gevraagd. Volgens het bestuur van het Landbouwschap is met de nieuwe prijzen wel een begin gemaakt met het herstel van een gemeen schappelijke markt, maar slechts een zeer bescheiden begin. Vol gens KNBTB-voorzitter C. G. A. Mertens zullen de boeren in bepaalde streken erg ontevreden zijn. De nieuwe referentieprijzen voor de tuinbuw komen wèl meer overeen met de wensen. Ir. Struikenkamp, secretaris van het KNLC vreest reacties, vooral van boeren uit het zuidwesten. De heer K. Olieman, leider van het actiecomité dat vorig jaar de boerendemonstraties organiseerde, is bang voor dezelfde moeilijkheden als afgelopen zomer, als het marktmechanisme weer niet zou werken. De eerste maanden komen er geen acties, zei hij, omdat men eerst de effecten van de prijsmaatregelen wil afwachten. Aan wegblokkades denkt hij niet: er liggen andere strijdmiddelen in de kast, zoals het niet leveren van produkten. Aanslagen in Noord-Ierland BELFAST (UPI) In Noord- Ierland zijn gisteren weer een reeks bomaanslagen gepleegd die aan protestantse extremis ten worden toegeschreven. In een katholieke wijk van Bel fast liepen een vrouw en haar 7-jarige dochter verwondingen op toen zij een doos met een,, surprise" ter gelegenheid van Valentijnsdag openden. In het doosje zat geen surprise, maar een bom. In een andere kath olieke wijk van Belfast werd een café zwaar beschadigd door de ontploffing van een bom die uit een voorbijrijdende auto was gegooid. Niemand werd echter gedood of gewond. De politie gelooft dat de aanslagen het werk zijn van protestantse ex tremisten die het Ierse republi keinse leger zover proberen te krijgen dat het zijn bestand schendt. ^ÏADRID Driehonderd sta kende bouwvakkers hebben zichzelf in de kathedraal van de ^Spaanse stad Malaga gebarrica deerd. Ook in andere delen van Spanje heerste gisteren arbeids onrust. Spaanse oproerpolitie sloot de toegangen tot de kathedraal na dat studenten voedsel voor de arbeiders in de kerk hadden gebracht. De stakers eisen hoge re werkloosheidsuitkering en protesteren tegen tijdelijk ont slag. Eerder waren 5.000 bouw vakkers in Malaga, dat het hoogste werkloosheidscijfers van Spanje heeft, van hun werk Weggelopen. Bonden stellen ultimatum aan Meeus Transport BERGEN OP ZOOM (ANP) Het conflict bij Meeus Tran sportbedrijf in Bergen op Zoom is verhevigd, nu de Commissie van goede Diensten er niet in Is geslaagd een voor beide par tijen bevredigende oplossing te vinden. De bonden hebben de direktie v&n Meeus een ultimatum ge- Jteld: wanneer de eisen van de honden (waaronder het terugne men van de 25 ontslagen chauf feurs) niet voor maandag 12.00 uur zijn ingewilligd, dan zullen de .bonden tot akties overgaan. O-a. wordt gedreigd met een geding. Jaar geëist voor medeplichtigheid (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest hoorde gisteren een 22-jarige Zuidmolukker tegen zich eisen voor zijn bijdrage aan de criminele activiteiten van een groep Zuidmolukse jongeren. Zijn verdediger vroeg vrijspraak, omdat de verdachte Jimmy niet medeplichtig was geweest en voor zijn aandeel dat slechts bestond uit „het aanwezig zijn" al genoeg te verduren had gekregen door het voorarrest van bijna drie maanden. Tegen een tweede medeplichtig werd een jaar en drie maanden geëist. De overige leden van de uit tien Zuidmoluk- kers bestaande bende staan pas terecht op 6 maart, omdat de diverse verdedigers aanhouding van de strafzaak vroegen daar zij te weinig tijd voor de voorbereiding op het proces hadden gekregen. Ondanks de verdaging van de strafzaken tegen de overige verdachten bleek tijdens de zitting wel duidelijk aan welke vergrijpen de bende Molukkers zich had schuldig gemaakt Zij werden verantwoordelijk geacht voor een overval op de Rabobank in Moordrecht waarbij 31.000 gulden werd gesto len en de bankbeheerder levensgevaarlijk werd gewond. In september van het afgelopen jaar hadden zij bij wijze van wraak de 33-jarige Turkse eigenaar van een Rotterdams café met een machinepistool neergeschoten. De man overleefde de wraakactie maar is momenteel nog aan twee benen verlangd.Ook was de groep verantwoordelijk voor een mislukte overval op een bankloper in Rotterdam-Zuid. Tegen de 22-jarige Jimmy werd medeplichtigheid aan de wraakactie op de Turkse café-eigenaar verweten. Een van zijn kameraden had de vorige avond een paar klappen van enkele Turken uit het café gekregen. „Een Molukker neemt zoiets niet Wij leren als kind al, dat we verhaal moeten halen", verweerde de verdachte zich. De avond na het pak slaag waren acht leden van de groep bijeen ggekomen in een ander Rotterdams café. Zij gingen na sluitingstijd naar de Turkse uitspanning. De Turk wist aan een dreigend handgemeen te ontsnappen en vluchtte naar het boven het café gelegen restaurant De jongen die door diverse Turken was afgetuigd haalde echter een machinepistool te voorschijn en schoot op de gevluchte man. De 21-jarige verdachte Charles werd eveneens medeplichtig heid verweten. Hij gaf toe enkele ogenblikken voor de noodlottige schietpartij in het café het machinepistool te hebben gezien. De officier stelde echter met enige zekerheid dat hij de aanwezigheid van het schiettuig al eerder wist toen hij een „bobbel" onder de lange jas van zijn vriend had gezien. Tegen de verdachte Charles werd ook ten laste gelegd, dat hij een vuurwapen in huis had („als curiositeit boven de schoorsteenmantel") en geld had aangenomen afkomstig van de bankoverval in Moordrecht waarbij hij overigens niet aanwezig was geweest. Zijn verdediger vroeg vrijspraak. Bezwaren tegen woningbouw langs Hofpleinspoorlijn. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Schouten (ARP) heeft gisteren in schrifteljke vragen aan minister Gruyters van Volks huisvesting bezwaar gemaakt tegen de bouw van 15.000 woningen langs de Hofpleinspoorlijn in Berkel en Rodenrijs. De stuurgroep Verstedelijking Rijnmondgebied, waarvan de bewindsman voor zitter is, zou besloten hebben tot bestudering van de woningbouw- mogelijkheden van zeven nieuwe lokaties, waaronder genoemde. Het besluit zou in strijd zijn met de tweede nota Ruimtelijke Ordening die in hoofdzaak streeft naar behoud van het groene hart van Nederland. Gevraagd is hoe minister Gruyters denkt de gemeente Berkel en Rodenrijs tegen haar zin tot een zondanige wijziging van structuur- en bestemmingsplannen te kunnen pressen, dat de bouw van 15.000 woningen mogelijk zou worden. JERUZALEM (AP) De Amerikaanse minister percent, niet hoger. van buitenlandse zaken Kissinger is gisteren in Kort na zijn terugkeer in Jeruzalem begon Kissin- Jeruzalem teruggekeerd na zijn bezoek aan Cairo ger een overleg met de Israëlische premier Rabin, en president Sadat en aan president Hafez Assed Er zijn aanwijzingen dat de minister van Syrië van Syrië. Namens hem is door een medewerker is overeengekomen dat hij ook mag onderhandelen gezegd dat de minister de kansen op een nieuw over een interim-akkoord over het noordelijke gedeeltelijk akkoord met Egypte schatte op 50 Israëlische front Half ei ENTHOUSIASTE BRIEVEN vallen er niet te schrijven over de manier waarop het NOS-bestuur het radio-program van Hilversum- IV gestalte wil laten krijgen. De toezegging van de omroepvereni gingen om op die zender klassieke muziek tegenhanger van Hilver- sum-III te laten zijn, dragen de hypotheek van diverse voorwaar den; bovendien moet er twee uur per dag óók over die zender gepraat worden. En dat terwijl de Nederlandse omroep al tot de meest-praatzichtig.en ter wereld behoort. Luisteraars, hele of overwegende voorstanders van klassieke mu ziek, die minister Van Doom's plan tot ontkoppeling van een der midden-golfzenders begroet hebben als mogelijkheid tot een belang rijke verbetering van het totaalprogram van de radio-omroep, zien dus in het komende najaar niet meer dan een half ei extra op tafel komen. "Toch altijd beter dan een hele dop" kan men zeggen. Dat is zo; het gaat er - gelet op de voorwaardelijke toezeggingen van Hilversum - echter om of op de duur het halve ei toch niet verder leeg lopen zal. WANT HET GROTE PROBLEEM in Hilversum is niet, of de coördinerende en aanvullende NOS door oneignelijke programma's te veel zendtijd opslokt, maar of de huidige omroepwet in zijn praktijk wel een goed totaalprogram mogelijk maakt De omroepverenigingen maken in hun overigens respectabele actie tot versterking van de eigen identiteit de fout, dat ze stuk voor stuk meer bezorgd zijn voor hun eigen totaal program dan voor een Nederlands omroepbestel dat tn zijn geheel de kijkers en luisteraars voldoende service verleent Hilversum III is een service-zender die in een behoefte voorziet en waar eigen identiteit van omroepverenigingen geen rol kan en behoeft te spelen; Hilversum IV had identiek kunnen worden. De kans dat dit niet gebeurt, blijft groot Het halve ei is broos. DE BILT Het komende etmaal moet op een kouder weertype worden gerekend. Met winden tussen noord en noordoost stroomt lucht uit de Scandina vische landen via Denemarken en Noord-Duitsland naar onze omgeving. In deze lucht kan het in de nacht enkele graden vrie zen. Overdag zal het kwik tot slechts enkele graden boven het vriespunt stijgen. Wel wordt de lucht, die naar ons land stroomt geleidelijk droger. Er zullen dan ook enkele opklaringen mogen worden verwacht Al enkele dagen bevindt zich bo ven Groenland een krachtig ho- gedrukgebied. Dit heeft zich ge leidelijk via IJs\and naar de Noordzee uitgebreid. Hierdoor ontstond er een noordelijke tot nooreoostelijke stroming, die koude lucht uit Scandinavië in beweging heeft gebracht De voorste begrenzing van deze lucht lag afgelopen nacht voor onze waddenkust en is sinds dien verder zuidwaarts getrok ken. Vooruitzichten voor zondag; Overgang naar kouder weer met plaatselijk lichte vorst in de nacht Weersvooruitzichten in cijfers; Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks - 1 graad Max. temp.: omstreeks 5 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent Gevaarlijke pyromaan aangehouden. VLISSINGEN (ANP) De po litie van Vlissingen heeft gis teravond de 25-jarige J. S. uit Vlissingen aangehouden, die bekende sinds 18 december j.l. tenminste zes keer brand te hebben gesticht in verschillen de woon- en pakhuizen in de Vlissingse binnenstad. Ook liet hij twee personenauto's in vlammen opgaan. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat de man ook de brand in het Vlissingse pen sion Abri, waarbij op 1 januari j.l. twee Franse kinderen om het leven kwamen, heeft aangesto ken. Volgens de hoofdinspecteur van politie stichtte de man, die hij als een zeer gevaarlijke pyro maan omschreef, de branden uit tegen de samenleving. CESSNA NEERGESTORT Een tweemotorige Cessna met aan boord vijftien leden van een hockeyteam is in de omgeving van Stockholm neergestort. Zes inzittenden werden bij het ongeval ernstig gewond. illliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliii iiiitiiiillillliiilllililililllilliliiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiliillliiiiliiillliiiiillilllllllllllllllllillilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiliiiiiiilliiliiiiiiiliiiiiiiiiilliii (van onze correspondent Jan Schels) Brussel Sovjet-partijleider Leonid Brezn- j jev is zeer ernstig ziek en zal nog dit voor- s jaar aftreden, mogelijk reeds in maart. Van politieke onenigheid tussen de zieke partij leider en enkele leden van het machtige politburo is geen sprake. Het politburo staat als een man achter Breznjev en hoopt dat hij toch nog in staat zal zijn verder leiding aan het land te geven. Breznjev keerde gisteren vol levenslust en energie, lachend, grappen makend en siga retten rokend na een afwezigheid van zeven weken in de openbaarheid terug. Hij leidt de delegatie die besprekingen voert met premier Harold Wilson van Engeland. „Ik ben blij u te zien. U ziet er goed uit Heeft u wat rust genomen?", vroeg Wilson toen de twee staatslieden elkaar ontmoetten. Wilson en de Britse ambassadeur staken een pijp op. „Rookt iedereen in Engeland een pijp?" wilde Breznjev weten. „Het is niet verplicht," merkte Wilson op. Tijdens de ziekte van Breznjev heeft een Na enkele maanden afwezigheid waarin geruch- directorium uit het politburo de lopende ten de ronde deed dat hij ernstig ziek zou zijn zaken behandeld. Van een machtsstrijd in is de Russische partijleider Breznjev weer in hot het Kremlin is totaal geen sprake.' openbaar verschenen. Dit hebben Oostcuropese diplomaten in Brussel meegedeeld. Over de aard van de ziekte van Breznjev wordt, aldus de diplo maten, ook in Moskou druk gespeculeerd. De Oosteuropese diplomaten zeggen, dat Breznjev aan leukemie noch aan kanker lijdt, maar dat hij volgens hun inlichtingen, tweemaal een lichte hartaanval zou hebben gehad. Na de eerste hartaanval in december werd hij eerst naar het ziekenhuis voor partijbonzen in Koentsevo overgebracht en vervolgens naar een ander ziekenhuis, ook ten noorden van Moskou. Nadat hij enigszins was hersteld werd hij naar zijn villa aan de Zwarte Zee overge bracht voor verder herstel. Vandaar ging het na enkele dagen opnieuw naar Moskou, waar hij weer met zijn werkzaamheden wilde beginnen, maar opnieuw door een lichte aanval zou zijn getroffen. Daarop werd hij weer naar het ziekenhuis van Koentsevo overgebracht. Over de opvolging van Breznjev doen In Moskou en andere Oosteuropese hoofdste den veel geruchten de ronde. Binnen het politburo zou men reeds tot een akkoord zijn gekomen over de te volgen procedure als Breznjev uit eigen beweging zijn functie neerlegt IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllll KOPENHAGEN (DPA) - Ko ningin Margaretha van Dene marken heeft gistermiddag de sociaal-democratische partij voorzitter Anker Jörgensen tot premier benoemd. Hij zal uit zijn eigen partij een minder heidsregering vormen. De regeringscrisis ontstond 28 januari, toen de Liberale min derheidsregering van Poul Hart- ling door het parlement tot af treden werd gedwongen. Het ka binet van Jörgensen bestaat uit 16 ministers, van wie er 14 al eerder minister zijn geweest AKKOORD IN EUROPEES BERAAD IN DUBLIN DUBLIN De Europese minis ters van buitenlandse zaken zijn er in Dublin in geslaagd over eenstemming te bereiken over een mogelijke oplossing van het conflict rond de Euro-Arabische dialoog. Volgens welingelichte conferen tiekringen wil men de Arabie ren voorstellen te beginnen met overleg tussen deskundigen. De vraag of de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO al of niet mee doet (een Arabische cis) zou dan omzeild kunnen worden door slechts uit te gaan van de formule dat er twee delegaties zijn: een Euopese en een Arabi sche. Onderzoek naar leger vrijwilligers van onze parlementaire redaktie Den Haag Minister V redding (Defensie) heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de staatscommissie tot ondersoek van een vrijwilligersleger spoe dig sal worden ingesteld. Zeer binnenkort zal worden be kend gemaakt, hoe de staats commissie zal zijn samenge steld. In de commissie zullen parlementariërs, vertegenwoor digers van werkgevers- en van werknemersorganisaties en eni ge wetenschapsmensen worden opgenomen. Zuid-Korea De Zuidkoreanen hebben gisteren bij referen dum in grote meerderheid hun vertrouwen in president Park Tsjoeng Hie hernieuwd. Meer dan 80 procent van de stemgerechtigden heeft ge stemd. Meer dan acht miljoen spraken zich voor dc presi dent uit, minder dan drie mil joen tegen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9