lllerlei(ds) ewoners Flanorpad man tot actie over m noonkunstkoor: lomogene klank DEZE WEEK IN DE LEIDSE BIOSCOPEN Voetbal op de filmband Truffaut rekent op verrukkelijke wijze af met de film Vrijdag 14 februari 1975 leidse courant PAGINA 3 llllllflllllllllllllllllllll ^OVERHEID DOET NIETS AAN PARKEEROVERLAST (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De bewoners van de vier studentenflats aan het Flanorpad nemen het recht in eigen hand. Ze gaan een actie beginnen tegen de parkeeroverlast, die zij dagelijks ondervinden van autobezitters die hun wagen onbevoegd op het Flanorpad parkeren. Dit, nadat duidelijk is geworden dat van de kant van de overheid niet op maatregelen behoeft te worden gerekend. Sinds de verbreding v 1 de r schuilt zich achter het argu- gelegen Wassenaarseweg, ment. dat het Flanorpad eigen Parkeeroverlast op het Flanorpad. Dagelijks parkeren "er enkele tientallen automobilisten onbevoegd hun ito, tot groot ongenoegen van de bewoners, die zeggen If soms nauwelijks een gaatje meer te kunnen vinden. "I politie doet niets en daarom hebben de studenten ïar besloten zelf tot actie over te gaan (zie foto rechts). waarbij de nodige parkeerruim te verloren ging, tobben de stu denten nu al met de parkeer overlast. „Het is al meermalen gebeurd, dat de vuilniswagen ons complex voorbij ging, om dat men geen kans zag zich tussen alle geparkeerde auto's een weg te banen. Ook bij de bevoorrading van de op het ter rein gelegen studentenwinkel zijn in het verleden al eens pro- de onbevoegd geparkeerde 1 blemen gerezen, „aldus een van to's, waarna bij herhaling eerst de vertegenwoordigers in de wordt overgegaan tot een waar- terrein is, daarop zij onbevoegd is". Inderdaad is het terrein prive- eigendom van de Stichting Stu dentenhuisvesting. Volgens de studenten heeft de stichting ook al eens bij de politie op maatre gelen aangedrongen en schaart zij zich nu achter de actie van de studenten. De actie behelst het noteren van zgn. bewonersraad. Wat voor dit soort vrachtauto's geldt, geldt ook voor bv. een brandweer, zodat zo langzamer hand een onverantwoorde situa- zijn voorruit, tie is ontstaan. Bovendien kun- niet geneigd schuwing. Blijft de betrokken auto-eigenaar volharden in het kwade, dan krijgt hij nog eens een waarschuwend stencil op |ÉMMr" is men dan nog te binden, dan nen de studenten nauwelijks komen er „harde maatregelen", die volgens de bewoners zullen rpeer ruimte vinden om hun 1 llllllllllllltlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllltll gen auto te parkeren. „We heb- variëren van het klem zetten ben er alles aan gedaan om van de betrokken auto, tot het zoveel mogelijk ruimte te schep- wit kalken pen", zo stellen de bewoners. „Het terrein is opgeruimd en we hebben de wrakken laten weg slepen die in de loop der tijden ndanks te kort aan sopranen en tenoren en plus aan alten. Het Toonkunstkoor staat. Maar aan de andere kant 1 gisteravond een geslaagde is de muziek van Gluck, met ^certuitvoering van de opera zijn oorspronkelijke melodische Christoph Willi- Jijnen, weer dermate boeiend, Gluck, met mede- dat in/king van: Marianne Diele- opp (Orféo), Rina Cornelissens (iiriridice), de voor de zieke Gé oriatèi ingevallen Christine !3>vey (Amor) en het Residen- %achorkest, in een goed be te Stadsgehoor zaal. De alge- I leiding was bij Gerard Ak- uis in bekwame handen, kan zich natuurlijk afvra- hoeverre de componist acht heeft de muziek weer ienst te stellen van tekst en ng^ leling, als reactie op het bel- waarbij de muziek, of gezegd de zang, centraal ADVERTENTIE Jimekers ïens. parket Zwi Si (EN. EIKEN, ESSEN. SYLVAKET 'i3® soorten en patronen DELFT: Gebr. Prins Bouwstoffenhandel B.V. rdamseweg 150, tel. 015 - 56 9313 dit bezwaar al luiste rend gemakkelijk vergeet Ondanks een tekort aan sopra nen en tenoren en een surplus aan alten is het Akkerhis toch gelukt een fraaie homogene koorklank te bereiken. Het or kest was bekwaam en attent behoudens enkele kleine onre gelmatigheden voornamelijk in de recitatieven. Een compliment verdient de eerste fluitist met die prachtige solo uit de tweede akte. De steeds meer bekend heid krijgende Marianne Diele- man was een zeer muzikale Or féo, die misschie qua volume wat achterbleef bij de twee an dere solisten. Rina Cornelissens als Euridice had naar verhou ding veel minder te doen, maar zong verzorgd en met een mooi timbre. Ook Christine Harvey had een beperkte rol. Zij zingt opvallend gemakkelijk en is mo- Ynenteel niet ten onrechte een veel gevraagde sopraan. Al met al mag men terugzien op een goed verzorgde, succesvolle Kees Buurman. ADVERTENTIE] VERLOVINGS- TROUWRINGEN REEDS VANAF 140,- per paar PIERROT Juwelier - HORLOGER Leiden - Maarsmansteeg 21 1 de voorruit en het leeg laten lopen van een band. Het is vooral het personeel van Ti. het A.Z.L., dat ons overlast het zijn auto maar bij ons neer". Volgens de studenten zou het voor de AZL-personeelsleden een kleine moeite zijn om met het openbaar vervoer of op de (brom)fiets te komen, maar dat gebeurt niet Volgens de politie is men in de afgelopen twee jaar niet door de studenten of hun vertegenwoor digers benaderd. Inspecteur La Rivière van de Leidse verkeer spolitie ziet overigens wéinig kans de bewoners tegemoet te komen. „Wij zijn op dat terrein onbevoegd", zo stelt hij. „De enige mogelijkheid is strafrech telijk op te treden krachtens art. 461 (verboden toegang), maar wie kient uit wie daar wel en niet bevoegd is? hier waren achtergelaten. Daar- bezorgt", zo stelt men. „Veelal naast hebben we herhaalde ma- krijgt het geen vergunning om len bij de politie op maatregelën op het ziekenhuisterrein te par- aangedrongen, maar deze is niet keren, omdat het op minder dan van zins op te treden. Ze ver- 5 km afstand wonen; en dan zet llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt'lllltllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In elk geval zal de politie bij acties van de studenten niet lij delijk toezien. „Als we aangifte krijgen van gedupeerde automo bilisten zullen we zeker probe ren de schuldige te achterhalen, zo dreigt inspecteur La Revière, die overigens wel erkende dat dat niet gemakkelijk zal zijn. De studenten trekken zich van deze dreiging weinig aan. Zij voelen zich gesteund door de bewonersraad en de Stichting Studentenhuisvesting. Boven dien bevreemdt hen deze op merking van de politie: „Het is toch te gek, dat de primaire overtreders vrijuit gaan en dat tegen ons ineens wel zou wor den opgetreden!", zo luidt het commentaar. ARJEN BROEKHUIZEN i Een gezellige boel gistermorgen op bet Leidse Pieterskerk plein, waar het team van het bekende tv- programma Farce Majeure gedurende men maakte met de bekende kar en het rad van ongenoegen voor het programma van as. zaterdag- avon£*- Het Farce Ma- 'V jeur-team kwam op uitnodiging van de Leidse studenten roeivereniging Aso- pos/De Vliet ter gele genheid van de in ge bruik neming van enige nieuwe facili teiten in Leiderdorp. De opnamen zijn te zien in het program ma van de NCRV. za terdagavond, Neder land I. Bolbloemen duurder Van een onzer medewerkers Op de glndiolen-leverbaarvellingcn van Veilingen 355. Sonata 185-230; Narc Dutch Master 90 110. Fo den Harvest 115, koude gi ten Spider 230-300. Iri a: Carlton 75-100, rtuna 70-80. Col- ""dcMl^il^Ss. bolbloemen (tulpen en narcissen) iets op. De aanvoer van chrysanten loopt op a'n eind. Een greep uit de prijsnoteringen: Anjers 20-40. Trosanjers 225-300, Troschrysanten 150-210, Kroesia's 220-160. Narcissen: Carl- ton 90-120, Golden Harvest 110-140, Dutch Master 120-160, Hyacinten op bo! 25-50. minder te worden, terwijl de vraag onver- minderd blijft wat uiteraard van invloed is op de prijzen. Zoals uit onderstaande noteringen blijkt, zijn die vrij stijf, cn vooral de maal 10 is erg ln trek. Ook naar plantgoed is veel vraag. VciUngnoterlngeh: Aristocrat 7.60-7.40, Ar- tist 8.95.9.55, Ben Trovato 7.75-7.15, Car men 6.55-6.75, Flowersong 10.20-10.25, Friendship 11.55-10.65, Groene Specht Veilingen ROELOFARENDSVEEN. U-J Per stuk. Anjers: rood 33-42; Lena 30-39, tros 28. Le Reve 44, Annemaric 38. Esperance 38-43; Rozen: Ilonn 87-127, Sonlo 77 101, Motrea 42 57, Belinda 51-74, Eschcr Of. 28-34; Diversen: Seringen 115-140, Strelllzla 170-205, Ccrbcra 61-72, Forsythia 20-42. Lelleblocmig: Aladin. China Pink. West Point. May Time 185-300; Parkiet: Karei Doormun, Gemengd, Blondine. 230-320, Dubbel: Gemengd, Stockholm, Peach Blos- sem, Monte Carlo. Mr v.d. Hocff. 110-200; Overige: Copland, Apeldoorn, Golden Apeldoorn, Kees Nells, Don Quichottc, Mickey Mouse. Queen of the Night, Prince Charlcss, AtiUo, Mad. Spoor, Prins Carna val. Blcnda. Kees Nells 180-235, Lustige 160-200, Prominence 160-190. Christmas Marvel 150-190. Gladiolen (import) 25-40, Narcissen van buiten: Golden Harvest 45- 65. Jos McLeod 45-55 per bos. Kiss 8 95-8.10. My Love 9.50-6.95, Oscar 7.00-6.60. Peter Pears 7.25-6 30. Pres. de GauUe 7.80-7.10. Spotlight 10.00-10.35. Whi te Friendship 8 00-7.10. 70-80; Per bos Frersi» Golden Melody 240, Gemengd 180-185, Snow queen 210, While Swan 175, Fantasy 255-320. Ballerina 230- 235, Corona 275. Miranda 325. YeUow River Lucky Strike. Cussini, Charlets. Christmas gold, Pox, v.d. Eerden, Ralph, Pink Trop hy. Preludium. Mirjoran, Tommy, 145-165 Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. omotie de Leidse Universiteit is de J. Ester, leraar Duits v.h.' gepromoveerd tot doctor eet de letteren op een proef- fift, getiteld „Der selbstver- dliche Geistliche, Untersu- nten zu Gestaltung und ktjon des Geistlichen im Er- Werk Theodor Fontanes". pofor was prof dr. H. Stein- obleem-gezinnen [ï™ng van gezinnen bij pro- mtmsituaties is de laatste ja- geweldig in de belangstel- gekomen. De wijze waarop tociotherapeutisch instntuut III „De Triangel" te Amsterdam zulke gezinnen opvangt en ter zijde staat, mag uniek genoemd worden. K&O heeft deze unieke werkwijze onderkend en zal op 19 en 26 februari in het Acade miegebouw van de Rijksuniver siteit, Rapenburg 73 (zaal 10) een tweetal lezingen met dia- vertoning, aan het gezin in pro- bleemsituaties wijden, nauw keuriger gezegd: aan de wer kwijze van „De Triangel". Deze lezingen zijn voor iedereen toe gankelijk, ongeacht of men in schrijver van K&O is of niet. Toegangskaarten zijn bij KVoO, CaecÜiastraat 20 te Leidenl- tel. 31841) en op 19 februari 's avonds aai} de zaal verkrijg baar. Voor deze twee avonden wordt een toegangsprijs ge vraagd van f 4,50 Jazzconcert Vanavond geeft de Amerikaan se zanger Peter Grimston, bege leidt door het Joop Hendriks Kwartet, een concerty op Jazz- zolder Hot House, Rapenburg 24. Grimston werd 34 jaar gele den geboren in de V.S., maar woont tegenwoordig in Brussel. Aanvankelijk speelde hij trom pet, maar vond gaandeweg toch meer bevrediging in de beoefe ning van de zangkunst, terwijl ook het succes daarin voor hem weggelegd bleek te zijn, want in zeer korte tijd maakte hij grote furore en trad o.m. op met Joe Zawinul, Dexter Gordon, Babs Gonzales en Georgie Fame. Het begint een traditie te worden dat hij elk seizoen één keer op Hot House optreedt. De mensen die hem daar weieens gehoord hebben, zullen dit optreden ze ker niet willen missen, temeer daar de vocale jazz in Neder land wat onderontwikkeld is. Hij zal worden begeleid door het Joop Hendriks Kwartet dat bestaat uit: Joop Hendriks. 33 jaar oud en winnaar van diverse internationale solistenprijzen, op tenor- en altsax alsmede per- kussie; Wout Hendriks, 35 jaar oud. begon reeds op 7-jarige leeftijd te musiceren, u vind hem achter de Fender piano; Mary Hebuat, 32 jaar, speelde aanvankelijk piano, drums en gitaar maar heeft zich uiteinde lijk toegelegd op basgitaar. En tenslotte Eric Ineke, 28 jaar, Ne derlands drukst bezette Jazz- drummer en o.m. lid van het befaamde Rob Agerbeek Kwin tet, op drums. Tribunaaldag In het kader van het eeuwfeest van de Leidse universiteit wordt morgen om 11.00 uur in het LAK-theater aan het Levendaal 150 een Tribunaaldag gehouden. Thema: „De mens heeft de vrij heid niet gewild, want al zijn inspanningen om haar te ver krijgen zijn in wezen slechts pogingen om zich geborgenheid te verschaffen". O.m. wordt de film „Binnen handbereik" ver toond, die door enkele Leidse studenten van de filmwerkgroep EFOC is gemaakt l ADVERTENTIE] Trouwauto's Taxi's DE GROOT Beestenmarkt 3 Leiden Tel. 23300 LEIDEN „Mijn nachten met Susan, Olga, Albert, Julie. Piet en Sandra", de nieuwste film van Pirn en Wim met in de hoofdrollen Willcke van Ammelrooy en Hans van der Gragt is voor de derde week te zien in het Trinanon theater. „The man with the golden gun" met Rooger Moore voor de tweede maal als 007, draait voor de negende week in Leiden, in Studio. Lido prolongeert „Airport '75" ofwel „Luchthaven in Alarm" met een flink potentieel aan acteertalent We noemen alleen maar even Charlton Heston en Hellen Reddy. Luxor vertoont blanke vrouwen in de macht van Chinese Kung Fu piraten in „Kung Fu slavinnen". In Rex tenslotte „Oranjes jacht op het wereldgoud, waarvan hieronder een bespreking. Zo ook van La nuit Americaine" die deze week in Camera draait Als bewijsmateriaal voor een foutieve beslissing van de scheidsrechter is „Oranje's jacht op wereldgoud" waarin de dramatische ontwikkeling voor het Nederlands elftal van het toernooi om de wereldtitel 1974 in beeld wordt gebracht, een uniek document Er blijkt uit dat Gerd Müllers tweede en Duitslands derde (niet toegekende) treffer beslist niet in buitenspelpositie werd gemaakt De Engelse scheidsrechter Taylor, die de eindstrijd leidde, zal geen verweer hebben tegen de in slow motion opgenomen beelden. Overigens is de film, in feite te lang. Het moest een avondvullend produkt worden maar er had een half uur uitgeknipt kunnen worden. De emoties op de gezichten van de spelers zijn fascinerend opgenomen, evenzo die van het publiek maar van dat laatste zit er wat te veel in. Onnodige scènes ook, zoals het minutieus uitvlooien van bagage en terrein rondom het stadion. Voetbal liefhebbers komen echter voldoende aan hun trekken, vooral waar het Oranje betreft, zowel in de voorwedstrijden als de finale. Van de overige duels worden slechts flitsen getoond. Vandaar dat tot nu toe alleen Griekenland interesse heeft getoond. Helaas is het Nederlandse commentaar slecht, soms op het stupide af. RvA Francois Truffaut heeft te kennen gegeven 'n streep onder z'n carrière als filmregisseur te willen zetten, maar de verruk kelijke wijze waarop hij in „La nuit Americaine" de afrekening presenteert doet alleen maar hopen dat dit afscheid d la onze Henriëtte Davids nog vele malen herhaald mag worden. Want „La nuit Americaine" is gewoon een zalige film over het maken van een film. Charmant, vol milde zelfspot en een groot aantal grappen, die echt niet alleen door insiders van het fiimvak begrepen zullen worden. „La nuit Americaine", zo genoemd naar de methode om overdag buiten nachtopnamen te maken dank zij een speciaal filter voor de lens, is een soort dagboek over het maken van een film, die „Pamela" zal gaan heten en gaat over een Engels meisje dat verliefd wordt op haar schoonvader, zoals de wat ijdele oudere acteur (Jean Pierre Aumont) het uitdrukt of - zoals de jeune premier (wie anders dan Truffaut's eeuwige held Jean Pierre Lèaud) het graag zegt - over een jongeman, die zijn bruid aan z'n vader kwijtraakt met tragische afloop voor alle betrokkenen. Truffaut zelf speelt de veelgeplaagde regisseur, die de film binnen een bepaald tijdschema klaar moet hebben maar met de ene tegenslag na de andere te kampen heeft. Eerst blijkt een van zijn actrices in verwachting te zijn. De oudere actrice, die de moederrol vervult is aan de drank en zo vergeetachtig geworden, dat zij overal spiekbriefjes nodig heeft. Jaqueline Bisset, uit Hollywood geïmporteerd voor de rol van het bruid je. leeft op de rand van een zenuwcrisis en de jonge acteur, die haar man moet uitbeelden raakt helemaal, van de kook als zijn vriendin er met de stuntman vandoor gaat. Tenslotte sterft de oude versierder in de schoonvaderrol nog vóór de slotscène bij een auto-ongeluk. Alles wat het tijdschema in de war kan sturen gebeurt. Het laboratorium verprutst de dure massa-scène, een onwillig poesje is oorzaak dat een simpele opname liefst twaalf maal over moet, totdat de kat van de conciërge de rol overneemt. De regisseur sust met engelenge duld alle opgewonden gemoederen, de scriptgirl werkt de hele nacht door om zoekgeraakte costuums te achterhalen voor een scène, die tenslotte toch komt te vervallen en de produktic-ma- nager kampt met een jaloerse vrouw, die hem geen moment uit het oog verliest in dit in haar ogen zo decadente wereldje. Truffaut registreert dit alles en gunt ons een kijkje in „de keuken" van een filmfabriek, waar namaaksneeuw een even veel gevraagd artikel is als kaarsen met ingebouwde verlich ting. „La nuit Americaine" moet dan ook gezien worden als een soort excuus van de regisseur, dat hij dit bizarre wereldje waar 'n kleine tegenvaller een grote financiéle ramp kan betekenen de rug toe keert. Truffaut heeft het nu wel gezien. Hij hoeft niet meer zo nodig. Maar uit ieder beeld, iedere scène spreekt toch een zekere nostalgie. Dat rare filmvak is hem nog steeds erg dierbaar. Het zou ons dan ook niets verwonde ren als we hem na verloop van tijd weer terugzien in z'n fascinerende droomfabriek. Het zou doodjammer zijn als een man van zijn kwaliteiten er nu al het bijltje bij neer zou leggen. Films als „La nuit Americaine" zien we toch al veel te weinig. MILO Leidse bioscopen Luxor, Stationsweg 19. tel. 21239 „De Kung-Fu slavinnen". 18 jaar. dagelijks: 14.30, 19.00, cn 21.15 uur zondag'.: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. „La nuit Americaine". 18 Jaar. dage lijks: 10.00 en 21.30 uur. Kindermati nee: „De schat in het Zilvermccr" alle leeftijden, woensdag en zaterda- g. 14.30 uur zondag: 14 00 cn 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „Blow-up" 18 jaar vrijdag en zaterdag: 24.00 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210 „The man with teh golden gun" 14 jaar. dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondag's: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Lido: Steenatraat 39. tel. 24130. „Luchthaven In alarm" 14 jaar. da gelijks: 14.30. 19.00 cn 21.15 uur. zondag's: 14.30, 16.45, 19.00 cn 21.00 Trianon: Breeatraat 31, tel. 23875. „Mijn nachten met Susan, Olga, Al- bert, Piet en Sandra" 18 Jr. dag. 14.30, 19 00 cn 21.15 uur. zondag'!: 14.30, 10.45, 19.00 cn 21.00 uur. Re*: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „Oranjc'a Jacht naar wereld goud" a l. dag 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondag idem. Nachtv.: „The ^'aughter" 18 jaar. vrijdag en zaler- 30 u

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3