Binnen twee jaar korter in dienst Prinses Chnstina verloofd Turkse staat op Cyprus verrassing GRATIE DR. O. alstublieft Verdediging vraagt uitstel proces tegen Augustin VERLOVING DIENSTTIJD NAAR VEERTIEN MAANDEN Gevechten Loeanda: 20 doden CcidAcSouAcmt Vrijdag 14 februari 1975, 65e jaargang no. 20043 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur j. j. Hallewas Chef-redacteur J. W C. Leune ementen per wteek f 2,69 kwartaal 34,76, |aar f 135,15 losse nummers 50 cent. In verband met de verloving van prinses Christina is er van middag om half vier een recht streekse radio- en tv-uitzending vanuit Soestdijk (alle drie de Hilversumse zenders en Neder land I) Om zes uur volgt, een samenvatting op Nederland II. In het journaal van acht uur wordt ccn vraaggesprek met het verloofde paar uitgezonden. Plaatselijk regen Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk regen. Ma nge tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. Maxima om streeks 7 graden. Morgen zon: 7.5717.53 Schev. hoogw. 5.2917.38 Maan 8.53—22.53 Laagw. 1.1913.37 II lil HUW— DEN HAAG Prinses Christina is ver loofd! De jongste dochter van koningin Juliana en prins Bernhard, die dinsdag 28 jaar wordt, heeft zich verloofd met de 28-jarige Jorge Guillermo, die gebo ren is in Havana, Cuba. Beiden wonen in New York en zijn gisteren samen met prins Bernhard naar Nederland komen vliegen. Zij zullen tot 18 februari in ons land blijven Jorge Guillermo is in 1946 in Havana, Cuba, geboren. Hij volgde daar zijn schoolopleiding tot 1960 toen zijn ouders met hun gezin Cuba verlieten om zich in de Verenigde Staten te vestigen. De heer Guillermo studeerde op het Monmouth College, waar hij in 1968 zijn graad be haalde met als hoofdvak kunstgeschiede nis. Zijn vader, die in 1967 overleed, was arts. Zijn moeder vervulde in Havana de functie van directeur-generaal voor het hoger onderwijs. Zij is thans professor in de Spaanse taal en Spaans-Ameri kaanse literatuur. De heer Guillermo heeft zich sedert 1972 gewijd aan de oprichting en instandhouding van een kinderdagverblijf voor sociaal achterge- stelden in Harlcm. Hij is bezig met het schrijven van een boek op het gebied van de opera. Prinses Christina heeft na beëindiging van haar studie aan de universiteit van 'Mac Gill in Canada begin 1974 een func tie aanvaard aan een Montessori school in New York. Op deze school geeft zij muziek-onderwijs. Daarnaast heeft de prinses haar eigen zanglessen. De prinses woont ook sedert 1974 in New York, waar zij een appartement heeft (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Binnen twee jaren zal de diensttijd voor vrijwel alle dienstplich tigen met vier maanden verkort worden. Alleen bij de marechaussee en enkele kleine onderdelen blijft deze verkorting beperkt tot twee maanden. De dienst tijdverkorting wordt in fasen tot stand gebracht. Bij de landmacht is zij afhan kelijk van het slagen van de besprekin gen tussen Navo en Warschaupaktlanden over de wederzijdse troepenverminde ring. Daarom blijft de verkorting bij de landmacht voorlopig beperkt tot twee maanden voor degenen, die na 1 februari 1976 opkomen, aldus staatssecretaris van Lent van Defensie gisteren in de Tweede Kamer. Bij de marine en de luchtmacht gaan de lichtingen, die na 1 juli van dit jaar opkomen, een maand korter dienen. De tweede maand volgt gelijk met die voor de landmacht en de marechaussee na 1 februari 1976. De derde maand bij mari ne en luchtmacht wordt na 1 juli 1976 een feit, de vierde maand in januari 1977. De huidige diensttijd bij de landmacht duurt 16 of 18 maanden, bij marine en luchtmacht 18 of 21 maanden. Als het hele verkortingsschema is uitge voerd, zullen dienstplichtige korporaals en soldaten bij alle krijgsmachtonderde len 14 maanden dienen, het dienstplichtig Staatssecr. Van Lent: dlen9ttijdverkortlng kader bij de landmacht 16 maanden, bij marine en luchtmacht 17 maanden. Zodra de internationale situatie een ver dere verkorting mogelijk maakt, zal de diensttijd op 12 maanden worden ge bracht. Een aantal dienstplichtigen bij de land macht zal al voor februari 1976 van de ■verkorting profiteren. Enige honderden militairen van landmacht en luchtmacht zullen binnenkort horen dat zij eerder kunnen afzwaaien. HANNOVER De verdedigers van de Nederlander Ronald Augustun hebben uitstel gevraagd van zijn proces om hen meer tijd te geven hun verdediging voor te bereiden. Dit is in het Westduitse Hannover bekendgemaakt. Het proces tegen Augustin is vastgesteld op dinsdag. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan extremistische acties van de Rote Armee Fraktion, beter bekend als de Baader-Meinhofgroep. |De verdedigers Kurt Grönewold en Rainer Könke maakten tijdens een persconferentie bekend dat zij de justitiële autoriteiten van Osnabriick tevens hebben verzocht het proces tegen de 25-jarige Augustis niet te doen plaatshebben in de speciaal daartoe ingerich te rechtszaal van de zwaarbewaakte gevangenis van Bückenbrug, 40 km ten westen van Hannover. Zij menen dat er van bevooroorde ling sprake is door de plaats waar het proces moet worden gehouden en de zeer stringente veiligheidsmaatregelen. Verder zijn de verdedigers van mening dat de gezondheidstoestand van hun cliënt, na een vijf maanden durende hongerstaking, niet zodanig is dat van een normaal proces sprake kan zijn. VERHUIZING De Nederlandse lucht macht in West-Duitsland gaat verhuizen. Terug naar Nederland moeten zo'n 900 beroeps militairen en burgers ongeveer 800 dienst plichtigen. Broeder Valentijn De Vereniging De Nederlandse Bloe misterij heeft gis teren in de bloe menveiling van Aalsmeer alle ver tegenwoordigers van onderdelen van het korps Rijkspolitie in de bloemetjes gezet. De bloemenhulde was naar aanlei ding van Valen- tijndag, een jaar lijks terugkerende fleurige manifes tatie in het bloe misterij-bedrijfsle ven. Akteur Lex Goudsmit, voor deze gelegenheid omgedoopt tot broeder Valentijn, (volgens de legen de gaf deze mon nik als blijk van vriendschap altijd, bloemen mee uit zijn klooster) zorgde, gestoken in een passende monnikspij, voor het uitdelen van de bloemen. In gezelschap van haar vriend, de Nederlander Hen ry Wijnberg, is de actrice Elisabeth Taylor vanuit Hel sinki naar Lenin-' grad vertrokken voor opnamen van de Russisch- Amerikaanse film De Geluksvogel, onder regie van George Cukor. NICOSIA (A./TRR) De Verenigde Staten en Cyprus, kwam gisteren als een verrassing. Engeland betreuren de Turks-Cyprische verkla- De leiding van de Turks-Cyprische deelstaat zal ring over een afzonderlijke staat binAen een volgens de Turks-Cyprische ministerraad en de Cyprische federatie. Beide landen hebben ver- wetgevende vergadering, berusten bij de Turks- kiaard dat elke eventuele oplossing van het con- Cyprische leider Rauf Denktash. flict op Cyprus moet worden gevonden door In een reactie op de Turks-Cyprische verklaring middel van onderhandelingen. Gisteravond heeft zei de Turkse premier Sadi Irmak dat het uitroe de regering van Cyprus om een spoedvergadering pen van een federale republiek, de onafhankelijk- van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heid van het eiland zal garanderen en zal voorko- gevraagd nu de Turks-Cypriotische bevolkings- men dat Cyprus wordt verdeeld of geannexeerd, groep van het eiland eenzijdig de onafhankelijk- Volgens de Turks-Cyprische leiding is de scheiding heid heeft uitgeroepen. van de bevolkingsgroepen noodzakelijk omdat de De mededelingvan Turks-Cyprische leiders dat Grieken voortdurende de Turken hebben beroofd het noordelijk deel van het eiland, dat in Turkse van de rechten, die hen krachtens de grondwet handen is, nu behoort tot een federale republiek van 1960 toekomen. Schietpartij In een nachtclub in Brossard, een voorstad van Montreal, zijn vier mensen ge dood en vier gewond bij een schietpartij. LOEANDA Zeker twintig mensen zijn gedood en nog meer zijn gewond bij gevechten in Loeanda tussen het Volks front voor de Bevrijding van Angola (MPLA) en een afge scheiden groep. Er zijn geen officiële cijters oe- kendgemaakt maar volgens on- len militanten van de dissidente bevestigde berichten zijn veel groep een ziekenhuis aan dat van de doden jonge mannen die geleid wordt door de officiële kort geleden gerecruteerd ren voor de officiële strijd krachten van de MPLA en die onvoldoende opleiding hadden. Volgens niet-officiële bevestigde berichten uit de stad Loeso vie- MPLA waarbij vijf verplegers gedood werden. Portugese troe pen bewaken de bijna geheel vernielde kantoren in Loeanda van de afgescheiden MPLA- groep. Overleden Charles Lutz, de Zwitserse diplomaat die in de tweede wereldoorlog tienduizen den joden heeft geholpen te ont snappen aan de gaskamers van Auschwitz is op 80-jarige leef tijd in Bern overleden. Tanker gezonken De door de Shell gecharterde tanker „Pan- global Friendship" is voor de kust van Trinidad door nog on bekende oorzaak in brand ge vlogen en kort daarna gezon ken. Er zijn geen slachtoffers. Explosie Jeruzalem In een straat in Jeruzalem zijn de lij ken aangetroffen van twee man nen nadat zich een ontploffing had voorgedaan. Volgens een bekendmaking van de Israëli sche politie zijn de omgekome nen vermoedelijk Arabische guerrillastrijders, die een bom bij zich droegen. Geen proces Het opperste gerechtshof van de Amerikaan se staat Californië heeft donder dag een verzoek van Sirhan B. Sirhan, moordenaar van senator Robert F. Kennedy, afgewezen, opnieuw berecht te mogen wor den. Brand Door het ontploffen van een oven in de werkplaats van de gevangenis in Ensisheim bij Kolmar (Fr.) zijn gisteren vier mensen om het leven geko men. Na 23 jaar gevangenisstraf (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Koningin Juliana heeft dc tweevoudige gifmoordenaar, de Berkelse arts Dr. O., gratie verleend. Dat heeft het ministerie van Justitie in Den Haag gisteravond bevestigd. Dr. O. werd in 1952 tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens een gifmoord op zijn vrouw. In het begin van de zestiger jaren zou hij eveneens zijn celgenoot Lodder met vergif om het leven hebben gebracht Ook daarvoor werd hij tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Voor éën van beide morden heeft O. nu voorwaar delijk gratie gekregen. Dr. O. heeft overigens de moord op Lodder nooit bekend. De aan Dr. O. gestelde voorwaarde is dat hij geen artsen praktijk meer uitoefent en dat hij de begeleiding vun de reclassering blijft aanvaarden. Het is in Nederland niet gebruikelijk dat gewone misdadigers een levenslange straf uitzitten, aldus het ministerie van Justitie. Het doet er in dit geval niet toe dat Dr. O. tweemaal tot levenslang veroor deeld is. Het is immers fysiek onmogelijk, aldus een justitie- woordvoerder, om tweemaal een straf van levenslang uit te zitten. Zie verder pagina 7 Dit luxe theoglas met verzilvorde houder Is voor u. Tenmin ste, als u do kleine moeite doet eon nleuwo abonnoo to winnen voor onze krant. Altijd doen. .......als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres Lwoonplaats:1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1