Bestand voor Ulster lijkt permanent „RAI misbruikt monopolie-positie Transavia in ongelijk gesteld Strijd om Asmara in hevigheid toegenomen Bonn vreest aanval Japanse terroristen Geen groene blaaspijpes BAGDAD DRIJFT OP OLIEVELD CcldAcSouAcmt HILVERSUM 3 BEDREIGD MET STORING DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT/ PAGINA 0 Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Het derde officiële bestand sinds het begin van de vijandelijkheden in Ulster, die tot nu toe het leven gekost hebben aan 1152 mensen, onder wie 233 Britse militairen, is gisteravond om zes uur begonnen. Het is ook van kracht in Engeland, waar de IRA de laatste vijf jaar 50 mensen vermoord heeft. Overi gens is na het ingaan van het bestand nog een bezoeker van een café door binnendringende mannen doodgescho ten. In het centrum van Belfast, werd voor de aanvang van het nieuwe bestand nog een 19-jarige katholieke straatveger vanuit een auto doodgeschoten op zijn werk. Toch schijnt men in Ierland te geloven, dat het nieuwe bestand een permanent karakter zal krijgen. Die veronderstelling steunt niet alleen op het feit, dat de voorlopige IRA ditmaal geen datum voor op gesteld heeft. Veel belangrijker is, dat aan het staken van de vijandelijkheden geen speciale voorwaarden gehecht zijn. Dat is nog nooit gebeurd. Ulster en Engeland danken die welkome ontwikkeling aan de inspanningen van de Britse regering om ook na 16 januari, het einde van het kerstbestand, geheime on derhandelingen te blijven voeren met vertegenwoordigers van de voorlopige Sinn Fein, de politieke vleugel van de republikeinse verzetsorganisatie. Op de bijeenkomsten van Britse regeringsamb tenaren en de Sinn Feiners werd de toekomstige politiek van Londen nader toegelicht. Het laatste geheime gesprek vond plaats op 31 januari. Het is duidelijk, dat toen nu in naam van Londen voorstellen zijn gedaan, die door de republiekeinen aanvaard konden wor den zonder dat ze zelf eisen moesten stellen. De oorlogsraad van de voorlopige IRA heeft er twee dagen over beraad slaagd in Dublin. Daarna werd het nieu we bestand afgekondigd. Londen heeft aan de IRA beloofd, dat de bedrijvigheid van de Britse troepen in Ulster aanzienlijk beperkt zal worden. Als het rustig blijft, zullen de militairen verdwijnen in hun kazernes en kampen. Dan worden ook geleidelijk alle politieke gevangenen vrijgelaten en komt er einde Aan de muur van de Portlaois gevangenis bij Dublin hebben Ierse demonstranten een pop verbrand, die de Ierse minister van justitie moet de interneringen zonder pro- voorstellen. Deze wordt verantwoordelijk gesteld voor de hongerstaking - doom zijn in het vlees van van de vijftien gevangenen die een behandeling als „politiek gevangene" eisen. ces, die c zowel de katholieken als de protestanten. LEVENDE POPPEN Voorbijgangers van een boutiek in de New Yorkse wijk Manhattan keken gisteren hun ogen uit In de etalage, waar gewoonlijk zielloze poppen niet in staat zijn de aandacht van de kleding af te leiden, stonden twee mannequins badkleding te tonen. De aandacht was groter dan normaal. Werknemers beletten sloop bedri j fsgebouwen (Van een onzer verslaggeefsters) HEINENOORD De gemeente Heinenoord (in de Hoekse Waard) heeft gisteren besloten de afbraak van een aantal ille gaal gebouwde bedrijfsketen een maand uit te stellen. Direc te aanleiding daartoe was een protest van een aantal werkne mers van de betrokken bedrij ven die gistermorgen de toe gang tot de terreinen gebarrica deerd hadden voor de slopers. De noodgebouwen staan op een terrein dat oorspronkelijk als "landelijk gebied" was bestemd en later door de gemeente tot bedrijfsterrein werd gekozen. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland keurde dit bestemmingsplan echter af, zodat inmiddels verleende bouwvergunningen weer moes ten worden ingetrokken. Drie bedrijven zijn toch illegaal gaan bouwen en voeren aan dat zon der uitbreiding de bedrijven ten dode zijn opgeschreven. Het slo pen van de bedrijfsketen is nu een maand uitgesteld om de be drijven de kans te geven bij minister Gruyters (Ruimtelijke Ordening) toezegging te krijgen de noodgebouwen te laten staan en daarmee een stuk werkgele genheid te behouden. Geen eigen afhandeling op Schiphol HAARLEM (ANP) De N.V. Luchthaven Schiphol behoeft de chartermaatschappij Transavia geen toestemming te verlenen om de afhandeling van haar passagiers, bagage en vracht zelf te gaan verzorgen. Daar komt de uitspraak op neer die de president van de rechtbank in Haarlem, mr. L. H. Graaf Schimmelpenninck, giste ren heeft gedaan in het kort geding van Transavia tegen Schiphol. De luchthavendirectie vindt de afhandeling door Transavia ongewenst en wil daarom geen vergunning verlenen. De president kwam in zijn vonnis tot de slotsom dat de luchthavendirectie met deze weigering ge bleven is binnen de perken van de beleids vrijheid die haar met het oog op haar verantwoordelijkheid als exploitante van de luchthaven Schiphol moet worden gela ten. Zij heeft niet onrechtmatig tegen Transavia gehandeld. De directie van Transavia is echter van mening dat in de huidige situatie van de afhandeling van haar vliegtuigen alsnog een wijziging dient te worden aangebracht Zij beraadt zich op nader te nemen maat regelen. Aldus de directie gisteren. Zoals bekend hebben KLM en Martinair van de luchthaven Schiphol wel het recht gekre gen de totale afhandelingsactiviteiten in eigen handen te houden. GROOT TEKORT AAN BLOED IN SURINAME PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse bloedtransfusie dienst heeft een „ontstellend" gebrek aan bloed. De afgelopen maanden zijn veel donors naar het buitenland vertrokken. De dienst zag in korte tijd het aan tal geregistreerde donors terug lopen tot de helft. Zusters van de dienst bezoeken nu de mid delbare scholen om in gesprek ken met leraren en leerlingen nieuwe donors te werven. HAAGSE AUTO-IMPORTEUR AMSTERDAM (ANP) Door de Haagse importeur van auto- onderdelen Auto France is de vraag opgeworpen of de RAI misbruik maakt van haar mo nopoliepositie in Nederland op het gebied van het exposeren, waarmee zij weigert een lid tot de vereniging toe te laten en hem op die manier ook het exposeren op de tentoonstellin gen van de RAI onmogelijk maakt. Vorig jaar verzocht Auto Fran ce lid te mogen worden van de RAI en te worden toegelaten op de Autovak'75-tentoonstelling van januari j.L Het lidmaat schap werd geweigerd. En aan gezien alleen leden van de RAI of firma's die van de RAI een speciale vergunning krijgen, aan de exposities mogen mee doen, heeft Auto France een kort geding aangespannen om te bereiken dat hij toch kan deelnemen aan de donderdag beginnende auto-tentoonstelling in Amsterdam. In het kort geding bleek dat de weigering om Auto France als lid te accepteren voortvloeit uit het feit dat de firma niet als alleen-importeur kan worden beschouwd. Zij houdt zich ook bezig met neven-importen en komt daarmee op het terrein van andere RAI-leden, die wel uitsluitend alleen-'mporteurs zijn. Omdat in deze zaak snel heid geboden is, zal morgen om 12 uur uitspraak worden ge daan. Mocht het voor de impor teur gunstig uitvallen, dan kan met kunst en vliegwerk nog worden geprobeerd de stand op de expositie donderdag klaar te hebben. ADDIS ABEBA (AP) Eritrese re bellen en Ethiopische troepen hebben gisteravond in en rond de belegerde provincie-hoofdstad Asmara felle ge vechten geleverd. Van betrouwbare zijde werd vernomen dat in de 200.000 inwoners tellende stad gevechten met geweren, bazookas, raketten en machi negeweren gaande zijn. De opstandelingen hebben geprobeerd de luchthaven Johannes in te nemen, maar deze poging werd afgeslagen. Eerder op de dag hebben straaljagers van de Ethiopische luchtmacht bom bardementen uitgevoerd op gebieden ten noorden van Asmara, de hoofd stad van de provincie Eritrea. De op standelingen op hun beurt lokten een heden van het Ethiopische leger uit de stad en versloegen deze. De rebellen hadden laten weten dat zij het leger zouden toestaan een be schadigde elektrische generator te re pareren, maar toen eenheden van de genie zich buiten de stad waagden, liepen zij in een hinderlaag. Het Ethiopische regering volgens di plomatieke zegslieden voorzichtig geïnformeerd naar de kansen op een staakt-het vuren, omdat een derde van haar strijdkrachten in Eritrea is inge zet en elders in het land ook opstan den dreigen. lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. ONDANKS CARNAVAL: DEN HAAG - (ANP) Ofschoon het nogal ongeloofwaardig klinkt, is praktisch niemand de afgelopen nacht betrapt op het onder invloed rijden. Bijna geen enkele carnavalganger deed het beruchte blaaspijpje groen uitslaan. Ondanks de mist die zich de afgelopen nacht over grote delen van ons land verspreidde, is het in het verkeer vrij rustig verlopen. In het hele land waren er slechts enkele ernstige ongelukken. Wel ontstonden er veel kleine ongelukjes met alleen blikschade. Alle Rijkspolitie-meldkamers maakten melding van een rustige avond en nacht IIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIUIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII HIHIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIlTllllllHIIIIIIIIIIIHIIIHIlIHHIUIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHIIIIimiHHinill De Cypriotische tanker Athenian Star ligt twee mijl buitengaats voor de haven van Ports mouth (New Hampshire, VS) met een gat in de romp. De tanker, die van Rotterdam op weg was naar de VS. kreeg geen toe stemming de haven binnen te varen vanwege lekkende olie.'t BAGDAD In de directe nabijheid van de Iraak- se hoofdstad Bagdad is een reusachtig olieveld Arab,e)' zo meldI h" Bibsancse dagblad .Al An- ontdekt, dat Irak in «n keer maakt tot het on war" °f "«'eens Ghanim Abdel Jalil, president- een na grootste olieland in het Nabije Oosten commlssam van de Iraakse staatsoliemaatschap, (alleen nog in de schaduw gesteld door Saoedi- p,i S: Bagdad drijft op een oliemeer". Gewestvorming vordert traag DE UITSPRAAK IS van staatssecretaris Polak: „Gewestvorming is geen hobby van bestuursjuristen, maar een reflectie van een maatschappelijke ontwikkeling die zich heeft voltrokken en die zicb nog voltrekt. In de werkelijke stand van zaken rond de gewestvorming weerspiegelt zich in elk geval de onzekerheid in opvattingen rond de maatschappelijke ontwikkeling, want de me ningen over het „hoe?" van de gewestvorming lopen sterk uiteen en als gevolg hiervan zit er weinig schot in de vormgeving van de nieuwe bestuurslaag. Moeten er gewesten komen naast, onder of in plaats van de provincies? Gaan ze taken van de rijksoverheid overnemen, of eerder zorgen voor een coördinatie welke bij zelfstandige gemeente besturen nu niet of nauwelijks mogelijk is? Dat zijn kernvragen waarover de meningen sterk uiteen lopen. En als gevolg hiervan lijkt het proces van de gewestvorming in feite toch wel op het uitleven van hobby's. NA MINISTER DE GAAY FORTMAN's eerste schets voor 44 gewesten is de stemming „op hoog niveau" plotseling omgeslagen ten gunste van een blauwdruk met slechts 22 gewesten, welke dan ook onmiddellijk de naam „mini-provincies" gekregen hebben. In feite zouden bij zo'n opzet enkele bestaande provincies in tact kunnen blijven, anderen (de beide Hollanden, Brabant, Gelderland en Overijssel in een paar gewesten gesplitst gaan worden. De onmiddellijke reactie op dit plan was, dat dan misschien bestuur-technisch menige zaak beter te regelen valt, maar dat er geen sprake van zal zijn dat het bestuur dichter bij de burger gebracht wordt. In tegendeel: in de grote agglomeraties zou de afstand nog groter worden, tenzij in de gewesten zelf op een intensieve manier aan delegatie gedaan gaat worden. Het tekent de ervaring in Nederland met delegatie in plaatselijke besturen, dat alleen grote optimisten nog in de haalbaarheid hiervan geloven. WANT WAT BU ALLE PRATEN en studeren over gewestvorming vaak vergeten wordt: de werkelijke betrokkenheid van burgers bij het bestuur is plaatselijk slechts gering en beperkt zich vaak tot het trouw zijn aan het vaandel van de partij waarachter ze bij nationale verkiezingen lopen. Ook de garantie dat een ander kiesstelsel-berperkt aantal districten, uitbannen van kleine partijen-verbetering hierin zal brengen, ont breekt. In tegendeel: het zou wel eens nog beroerder kunnen worden. En zo gezien is het opvoeren van de gewestvorming vooralsnog een kwestie van theoretisch nut Weeroverzicht DE BILT Fronten van oceaan depressies dringen steeds ver der naar West-Europa op en de eerste bracht vanmorgen regen. Vooraf was met zuidwestelijke winden vochtiger lucht binnen gestroomd waardoor er mist kon ontstaan in de avond maar waardoor ook de minima min der laag waren dan de nachten daarvoor. Toch meldden enkele stations nog 1 graad vorst. Dit is nu wel afgelopen. De wolkenvelden, die de fronten vergezellen, be letten nachtelijke uitstraling en de met zuidelijke winden aan gevoerde lucht is zacht De tem peraturen overdag kunnen dan ook tot bijna 10 graden oplo pen. De zuidelijke stroming reikt tot over onze streken. Verder naar het oosten, over Zweden en Po len staat een noordelijke stro ming en het vriest daar ook wel enkele graden maar strenge vorst vinden we pas boven de sneeuwvelden in Finland en Rusland. Hilversum Hilversum 3 dreigt in de toekomst uft de Het vermo8en van die zender was 1 kilowatt Ook dat ether te worden geblazen door een Franse zender. De vormde voor Hilversum 3 geen belemmering, want daar nationale lichte zender gaat binnenkort van golflengte zendt men uit met een vermogen van 20 kilowatt. Zojuist veranderen. werd bekend dat de Franse zender het vermogen gaat Bij de aanvraag voor die nieuwe golflengte was bekend opvoeren tot 100 kw. Dit betekende dat Hilversum 3 op dat een zender in het Franse Marseille van diezelfde de meter met name in het zuiden van het land met frequentie gebruik maakte. ernstige storing te kampen krijgt Voorlopig akkoord c.a.o. Bijenkorf AMSTERDAM (ANP) NV Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB en de in Decom samen werkende vakorganisaties heb ben een voorlopig akkoord be reikt over de arbeidsvoorwaar den voor 1975. Alvorens het ak koord definitief wordt, moet het nog worden voorgelegd aan de beide beleidscolleges. De belangrijkste punten uit de voorlopige CAO zijn: verwerk ing van de toeslag van 45, een algemene salarisverhoging van 1,2 pet per 1 februari 1975, extra salarisverhoging voor de laagste salarisgroepen, verhoging van de vakantietoeslag met 0,3 pet tot 7,8 pet en van de minimum vakantietoeslag van 1080 tot 1275, volledige prijscompensa tie per 1 augustus 1975 en 1 februari 1976. In plaats van de door Decom voor augustus 1975 verlangde vloer 175 per procent prijs compensatie) komt er een van 160 tot 175 per procent ver hoogde vloer in de prijscompen satie van februari 1975. Brits meisje in handen van moordenaar DUDLEY - De Britse politie heeft gisteren in Dudley be kendgemaakt dat het 17-jarige meisje Lesley Whittle, dat bijna een maand geleden ontvoerd is. zich in handen bevindt van een gevaarlijke misdadiger die we gens drie moorden gezocht wordt. Lesley Whittle word op 14 ja nuari uit haar huis in Midden- Engcland ontvoerd. Haar vader had haar kort tevoren bijna 500.000 gulden nagelaten. Om de opsporing van de ontvoerder niet te bemoeilijken, verbood de politie twee weken geleden de per' nieuws over het geval te publiceren. Gisteren liet de poli tie weten dat het meisje in han den is van de „gevaarlijkste misdadiger in Engeland die op vrije voeten is". Op zijn hoofd is een prijs gesteld van 150.000 gulden. Athene eens met beraad Egeïsche Zee ANKARA (Reuter) Grieken land heeft ingestemd met be sprekingen op het niveau van ministers van buitenlandse za ken met Turkije over de omstre den olie-rechten in de Egeïsche Zee, zo heeft het Turkse minis terie van buitenlandse zaken maandagavond bekendgemaakt Griekenland wilde de kwestie aanvankelijk direct voorleggen aan het internationale gerechts hof in Den Haag, maar Turkije I voelde meer rechtstreekse recht- strewkse onderhandelingen. Lawine Twee Zwitserse skiers, een 32-jarige priester en zijn 21-jarige vriend, zijn omge komen bij een lawine aan de voet van de 4.317 meter hoge Grand Combin bij de Zwitsers- Franse grens. Jupiter Geleerden van de universiteit van Arizona hebben bekendgemaakt dat ze zuurstof hebben waargenomen op de pla neet Jupiter, in de vorm van waterdamp in de atmosfeer. (Van o e correspondent Frans Wennekes) BONN Een tot de tanden bewapende politie macht met speciaal geschoolde eenheden bewaakt het vliegveld van Stuttgart om een verdachte aanslag van Japanse terroristen te verijdelen. De toch al rigoureuze bewaking is de laatste dagen nog verscherpt sinds de Westduitse regering over zekere informaties beschikt, dat de anarchisten uit Japan eeji poging willen ondernemen om de in Stuttgart-Stammheim gevangen gehouden leden van de Baader-Meinhof-beweging te bevrijden. Kennelijk hebben de Japanners daarop er vanaf ?aan Pitwagen, bihe. vliegveld van Stuttgart, waar i uit de gevangenis te halen. Op alle daken van een aanslag door Japanse terroristen wordt gevreesd. het vliegveldcomplex werden scherpschutters en op enkele banen speciaal uitgeruste helikopters gestationeerd om bij het eerste teken vun onraad te kunnen ingrijpen. Bovendien werd de politiemacht uitgebreid met een mobiele brigade, die de laatste jaren ter verhindering vun gijzelingen en ontvoeringen werd opgericht en die voorzien is van zware wapens. Het ministerie van justitie van de Westduitse deelstaat Baden-Württombcrg in Stuttgart beschikt over een lijst, waarop de namen voorkomen van 20 Japanners en Arabieren. Deze lijst is gebaseerd op geheime tips, die de justitie via contactpersonen uit kringen rond de terroristen werden geleverd. Volgens deze gegevens bevinden er zich al 18 terroristen in de omgeving van Stuttgart

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9