Vakcentrales vallen aans recht aan Sj> Boerinnen: ons geduld is op ARBEIDERS VAN RAMP- FABRIEK: „ER ONTSNAPT WEL EENS MEER GAS PROCES TEGEN VAKBONDSLEIDERS Positie wethouder wordt doorgelicht Meer vrouwen raadslid Japanner pleegt zelfmoord i.v.m. voedselvergiftiging 99 RAPPORT HERVORMDE SYNODE Werksituatie moet plaats krijgen op agenda van pastoraat van kerken Permanent overleg Europese kerken RUSSISCHE KERKELIJKE DELEGATIE NAAR V.S. DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Den Haag (ANP) Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren een commissie geïnstalleerd, die de knelpun ten in de rechtspositie van gedeputeerden en wethouders gaat onderzoeken. Bij zijn installatie-rede zei de minister onder andere dat vooral de positie van de wethouders de laatste jaren in het geding is. 'De vraag rijst dan ook', aldus de minister, 'of de wethouderswedden nog wel in overeenstemming zijn met wat er van de wethouder wordt gevraagd'. De voorzitter van de commissie, drs A. Stuyvenberg, zei dat naast de beloning, die wethouders en gedeputeerden krijgen ook onder zocht zou worden bij welk inwonersaantal een wethouder een volledige functie heeft. Ook zal de commissie de secundaire rechtspositie van de wethouders en gedeputeerden onderzoeken. Drs Stuyvenberg plaatste wel een vraagteken achter de verzwaring van de taak van de wethouder en de gedeputeerde. Deze problema tiek speelt volgens hem ook elders in de samenleving. "Wat de zich manifesterende groei in de omvang van de beide functies betreft, zijn er aanwijzingen dat die niet structureel behoeft te zijn, maar vooral veroorzaakt wordt door het feit dat men nog niet op de nieuwe situatie is ingespeeld", aldus drs. Stuyvenberg. DEN HAAG (ANP) Het aantal vrouwelijke gemeenteraadsleden is, na de verkiezingen van vorig jaar, toegenomen. Dit heeft de vereniging van Nederlandse Gemeenten, deze week gemeld op gezag van het CBS. De officiële CBS-statistiek van de raadsverkie zingen wordt over enkele maanden gepubliceerd. De vrouwen bezetten nu circa tien procent van de zetels in de gemeenteraden. Van de 11.887 personen, aan wie bij de laatste raadsverkiezingen een raadszetel toeviel, waren 1.176 vrouwen. Ten opzichte van de verkiezingen in 1970 betekende dat een toeneming van 2 procent en een verdubbeling ten opzichte van 1966. - Het aantal vrouwelijke leden van Provinciale Staten is eveneens gestegen. In 1966 waren van de 673 Statenleden 44 vrouwen. Thans zijn er 82 vrouwen onder de 693 statenleden. Er is eveneens sprake van verjonging van gemeenteraadsleden. In 1966 was de gemiddel- de leeftijd 50,6 jaar, in 1970 50 jaar en thans 46,4 jaar. Brussel (ANP) Nederlandse boerinnen en tuindersvrouwen heb ben de Nederlandse minister van Landbouwj Van der Stee, voordat hij gistermiddag in de Europese landbouwraad in Brussel aan de prijzenbespreking begon, duidelijk gemaakt, dat hun geduld op is. Een veertigtal leden van plattelandsvrouwenverenigingen zei in een discussie met de minister, dat de toestand in de Nederlandse I landbouw bijzonder zorgelijk is en dat zij volledig achter de eisen van de COPA (Europese Landbouworganisatie) staan: gemiddeld 15 procent prijsverhoging. Er zijn boeren en tuinders in Nederland, aldus bijvoorbeeld mevrouw E. Maris-Koster uit Saamslag, die met een groot aantal arbeidsuren nauwelijks het wettelijke minimuminkomen halen. Als de vijftien procent verhoging er niet komt 'dan gaan er in Nederland gekke dingen gebeuren'. De stemming in Nederland is uiterst verbitterd. Als de COPA-eisen niet worden ingewilligd, dan zullen er nationale maatregelen nodig zijn om de Nederlandse boeren niet te laten verkommeren, aldus de delegatie. - Minister van der Stee zei, dat zijn streven erop gericht is om binnen redelijke tijd tot een redelijke inkomensverbetering voor de boeren te komen. „Ik geloof dat we, ook tijdens deze prijzenbesprekingen, meer moeten gaan denken aan de zogeheten middenbedrijven dan aan de ontwikkelingsbedrijven en we moeten ook meer doen voor de jonge boeren, die bedrijven moeten overnemen", aldus de minister. UTRECHT-MADRID (ANP/AFP) Terwijl de onrust in Spanje toeneemt (er wordt op grote schaal gestaakt) en het land ook op buitenlands gebied moeilijke tijden beleeft, is vandaag het hoogge rechtshof in Madrid onder scherpe veiligheidsmaatregelen begon nen aan het proces in hoger beroep tegen de zogenoemde "10 van Carabanchel", de tien vakbondsleiders, waaronder de priester-ar beider Garcia Salve, die al 2 1/2 jaar gevangen zitten op beschuldi ging van "illegale vereniging". Zij behoren allen tot de ondergrond se werknemersvertegenwoordigingen in de Spaanse bedrijven. In eerste aanleg werden zij in gen het proces. "Dit proces te- april 1973 veroordeeld tot ge- gen leden van arbeiderscommis- vangenisstraffen variërend van sies in fabrieken is het zoveelste 12 tot 20 jaar. Aan de behande- in een lange reeks van proces- ling in hoger beroep op 20 de- sen tegen Spaanse democraten, cember 1973 werd toen niet veel met geen ander doel dan onder aandacht besteed, doordat op de drukking van de politieke vrij- openingsdag van het proces pre- heden en het recht van vrije mier Carrero Blanco op enkele vakvereniging", aldus de P.v.- honderden meters van het ge- d.A. rechtshof bij een bomaanslag werd vermoord. Deze aanslag was het werk van de Baskischc afscheidingsbeweging. Bij de behandeling vandaag wa ren de verdachten niet aanwe zig, omdat volgens hun advoca ten bij de procesvoering niet aan de vereisten is voldaan. Zo werden de advocaten pas kort tevoren over de procesdatum in gelicht, waardoor zij geen gele genheid meer kregen getuigen op te roepen en de stukken in te zien. Het overlegorgaan van de drie Nederlandse vakcentrales, al smede het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen hebben in telegrammen aan het gerechtshof in Madrid met de grootste klem aangedrongen, de tegen de vakbondsleiders uitge sproken vonnissen ongedaan te maken. De drie Nederlandse vakcentrales stellen, dat het on aanvaardbaar is, dat vakbonds functionarissen worden veroor deeld wegens vakbondsactivitei ten die in ieder democratisch land vrijelijk worden uitgeoe fend, in overeenstemming met de normen van de internationa le arbeidsorganisatie. Het P.v.d.A-bestuur heeft even eens met klem geprotesteerd te- Mercedes en Peugeot duurder UTRECHT (ANP) Met ingang van 3 maart zullen de personen auto's van Mercedes-Benz, die op benzine rijden, met gemid deld vijf procent duurder wor den. De prijzen van de dieselty pen zullen voorlopig ongewij zigd blijven. De prijsverhoging in ons land is kleiner dan in West-Duitsland, waar met ingang van gisteren de prijzen van alle Mercedes- Benz personenauto's met gemid deld zes procent omhoog zijn gegaan. De goedkoopste Merce des (Benzine), het 200-type, zal na 3 maart in Nederland 24.360 kosten (de 200 diesel kost 25.172). Eveneens gisteren heeft de Franse autofabrikant Peugeot haar prijzen voorlopig alleen nog in eigen land verhoogd met gemiddeld vijf procent. Een 19-jarige Israëlische militair heeft bekend vorige week de handgranaataanslag te hebben gepleegd op een bar in een Israëlisch kustplaatsje, waarbij zes doden en meer dan 20 gewonden vielen. Hij had de eigenaar willen straffen die hem had beledigd. De politie moest hem bij het verlaten van het gerechtsgebouw tegen een woedende menigte beschermen. TOKIO (Reuter) De Japanse luchtvaartmaatschappij heeft in Tokio bekendgemaakt dat de 52-jarige Kenji Koewabara, di recteur van een bedrijf in An chorage dat vliegtuigen van proviand voorziet, zelfmoord heeft gepleegd in verband met de voedselvergiftiging die zich heeft voorgedaan bij passagiers van een van haar vliegtuigen. Het lijk van de Japanner werd gisteren gevonden in zijn wo ning in Anchorage. Er lag een briefje bij met de mededeling dat hij verantwoordelijk was voor de vergiftiging en dat hij „alle mogelijke maatregelen had genomen om een herhaling hier van te voorkomen". Zoals be kend moesten op 3 februari in Kopenhagen 144 passagiers van een Japanse Jumbo-jet met voedselvergiftiging in ziekenhui zen worden opgenomen. Het be smette voedsel was in Anchora ge aan boord van de Jumbo-jet gebracht Het bleek te zijn be reid door een kok die steenpuis ten op z'n handen had. Massamoord op spreeuwen in V.S. WASHINGTON OJPI) - Als het Amerikaanse leger zijn zin krijgt zullen twaalf miljoen spreeuwen op militaire bases in Tennessee en Kentucky tijdens onweer worden besproeid met een chemische stof die de be schermende laag op hun veren- pak oplost, waardoor «e bij een bepaalde temperatuur dood- vriezen. Tegen het voornemen zijn mi lieubeschermers in het geweer gekomen. Zij zeggen dat de spreeuwen in het voorjaar naar het noorden migreren, zodat er geen reden is om ze te doden. De „massamoord" had vorig* week al zullen plaatsvinden, als de milieubeschermers niet ij lings naar de rechter waren ge stapt. Hij heeft het uitroeien tijdelijk verboden, maar gezegd dat hij het verbod niet zal ver lengen. De milieubeschermers zijn nu in hoger beroep gegaan en wijzen daarbij op een wet uit 1969, die rijksinstellingen ver plicht te melden hoe belangrijke projecten op het milieu uitwer ken. De advocaat van de milieube schermers gelooft overigens niet dat het leger meer dan twintig procent van de vogels zou kun nen vernietigen, omdat vorige maatregelen hun doel ook gro tendeels voorbijgeschoten zijn. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Een lek in een pompinstallatie, waaruit zeer explosief gas ontsnapte, is vrijwel zeker de oorzaak van de enorme ontploffing die, zoals reeds in het kort gemeld gistermorgen even na zes uur de che mische fabriek van Union Carbide op de rechteroever van de Schelde in Antwerpen heeft verwoest. De trieste balans was ernstig en een schade van om en nabij de 70 miljoen gulden. Union Carbide produ ceert poly-ethyleen (een grondstof voor plastic- produkten. vanmorgen: zeker zes do- De productie zal zeker enkele den, een vermiste, 21 ge- maanden stil liggen, want de wonden, onder wie negen ontploffing die tot op vele tien- Een beeld van de ravage die gisteren werd aangericht bij de explosie in de chemische fabriek van Union Carbide te Antwerpen. tallen kilometers in de omtrek hoorbaar was. werd gevolgd door een enorme brand, die het bedrijf vrijwel geheel verwoest te. Alle brandweerkorpsen van Antwerpen waren aanwezig om het vuur te bestrijden. Op het moment van de explosie waren er maar 25 man aan het werk. Normaal zijn er overdag 350 man aanwezig. Was de ramp enkele uren later gebeurd, dan zou het dodental zeker veel ho ger hebben gelegen. Ook buiten het fabrieksterrein werd een enorme ravage aange richt De Belgische premier Tinde- mans kwam in gezelschap van enkele andere ministers naar de plaats van de ramp. Zij konden van enkele arbeiders van de fa briek vernemen, dat gasont- snappingen nogal eens voor kwamen bij Union Carbide. De directie noemde dit niet ver ontrustend, maar een ingenieur zei, dat in dat geval maar het vlammetje van een aansteker of nog minder nodig is om een explosie als die van gisteren te veroorzaken. Geen overlevenden vliegtuigongeluk ATHENE (AP) Alle 42 perao- die zich aan boord bevon den van het Westduitse leger vliegtuig dat zondag in dc ber gen van het Griekse eiland Kre ta neerstortte zijn om het leven gekomen, zo heeft een woord voerder van de Westduitse am bassade in Athene bekend ge maakt. Portugal 12 april naar stembus LISSABON (AP) De eerste vrije verkiezingen sinds 50 jaar in Portugal zuilen 12 april wor den gehouden. Met drie be kendmaking gisteravond door president Da Sosta Gomes voor de televisie is een einde geko men aan alle twijfel over de belofte van de Portugese strijd krachten dat binnen een jaar na de revolutie vrije verkiezingen zouden worden gehouden. De president riep de naar schat ting 5,5 miljoen stemgerechtig den op in grote getalen naar de stembus te komen. „Stemmen is samenwerken, niet stemmen ia het volk verraden". De kiezers zul'en een wetgevende vergadis ring kiezen dor het ontwerp voor een nieuwe grondwet moet maken. Landbouwer in modder gestikt ROTTERDAM (ANP) Een 59-jarige landbouwer, de heer M. Vis uit Poortugaal Is giste ren In Rotterdam-Hoogvliet om het leven gekomen tijdens werkzaamheden op het land. De man was bezig een landbouw trekker te Iaden op een mobiele laadschop. Dit voertuig kantel de doordat het met twee wielen bleef steken en kwam In een sloot terecht. De landbouwer geraakte onder de laadschop en belandde eveneens In de sloot, waar hij vermoedelijk In de modder de verstikkingsdood stierf. „Kerk en gemeente in de in dustriële samenleving" is de titel van het rapport, dat de hervormde delegatie in het Centraal Interkerkelijk bu reau voor het Bedrijfsleven (C.l.B.B.) voor de hervormde synode heeft samengesteld. De hervormde synode zal dit rapport behandelen tijdens haar vergadering, die volgen de week maandag, dinsdag en woensdag in het pastoraal cen trum Hydepark te Driebergen wordt gehouden. Het C.l.B.B. is een samen werkingsverband van acht protestantse kerken in Neder land. Sedert enkele jaren werkt dit nauw samen met de katholieke bedrijfsaalmoeze- niers, met wie het samen één uitvoerend bureau heeft opge richt, te weten de Dienst in een Industriële Samenleving vanwege de Kerkek (D.I.S.K.). Het is voor de eerste maal, dat het werk en het beleid van het C.l.B.B. in de generale synode der Nederlands hervormde kerk worden besproken. Zoals bekend vormt de materie, die het rapport behandelt, sinds het Landelijk Pastoraal Over leg ook onderwerp van overleg en gesprek in de Nederlandse kerkprovincie. De hervormde delegatie bin nen het C.l.B.B. schetst ten behoeve van de synode in een zestal stellingen de ontwikke ling van de oorspronkelijk overwegend agrarische samen leving naar een industriële sa menleving. Zij hoopt daarmee de noodzaak van een her nieuwd beleid aan te tonen. Voor dit hernieuwde beleid geeft zij enkele wegen aan. De industrie aldus het rap port is kostwinner en lever ancier van de materiële basis van de samenleving die op haar beurt principes, metho den en technieken van de in dustrie overneemt Een groot aantal sectoren van de samen leving is afhankelijk of staat ten dienste van de industrie. Het rapport wijst in dit ver band op het onderwijs, dat niet voldoende aandacht schenkt aan die menselijke hoedanigheden, die de indus triële samenleving en cultuur niet kunnen gebruiken. Als an der voorbeeld noemt het rap port, dat de politieke besluit vorming van gemeenteraad tot en met parlement onder zware invloed staat van bedrijfseco nomische belangen. De kerken hebben via het r.k. bedrijfsapostolaat en „Evange lie en Industrie" wel op de veranderde leefomstandighe den ingehaakt, maar op veel te bescheiden schaal, aldus het rapport. Vanuit de reformati- sche//.?, reformatorische ker ken zijn er dertien posten be mand voor het evangelische werk in het bedrijfsleven. Twee van die posten worden bemand door r.k. pastores met een volledig oekumenische op dracht Financieel staat het werk er slecht voor, zo zelfs dat liier en daar de continuï teit van het werk ernstig in gevaar is. Het gespecialiseerde werk in de industrie moet volgens het rapport dan ook veel dichter bij de taak van gemeente en kerkeraad getrokken worden. Om te beginnen zouden in in dustriële centra binnen de ker kelijke gemeenten gespreks groepen en werkgroepen kun nen worden geformeerd. Het zijn deze groepen mensen, die uiteindelijk zelf in hun werksi tuatie en vanuit de ervaringen van die werksituatie het ant woord van de kerken op de vragen van de industriële sa menleving zullen verwoorden. Het rapport verlangt ook van parttime-pastores of ambts dragers om speciale aandacht aan het industriewerk te ge ven. Zo kan de kerkelijke ge meente op de hoogte komen van het reilen en zeilen in het industriële leven en zo kan ook een gericht pastoraat in de gemeente plaatsvinden, al dus het rapport. Wij geloven aldus het rap port dat hiermee een aanzet wordt gegeven tot een nieuwe vorm van kerk- en gemeente zijn in onze industriële samen leving. Binnen de gespreks- en aktiegroepen rond het huidige industriepastoraat, waarin ook randkerkelijke en ook buiten kerkelijke gelovige christenen aktief deelnemen, leeft al sterk het besef dat deze groepen gemeentevormend zijn. Daarmee zijn deze groepen meer dan alleen een methode van werken. Het is een vorm van kerk-zijn, die ontstaat. Het is een zoeken naar nieuwe we- gen om gemeente van Christus te zijn in de industriële samen leving. Het rapport stelt hier: wij be nadrukken hiermee on» ver langen naar een struktuur van kerk-zijn, waarbinnen meerde re vormen een legitieme plaats ontvangen. Het komt aan op een mentale ruimte en kli maat, waarin de een de ander tot hand of voet kan zijn en niet van de ander eist, dat hij zich op identieke wijze opstelt en gedraagt. De taak van kerkelijke ambts dragers ten aanzien van deze groepen is een begeleidende. Alleen op deze wijze geloven wij, aldus het rapport, dat de werksituatie van mensen een plaats krijgt op de agenda van het pastoraat van de kerken. Kerk en wereld De Europese kerkenconferen- tie en de r.k. raad van Europe se bisschoppen hebben beslo ten een permanent overlegor gaan in te stellen. Dit orgaan komt in plaats van de onre gelmatige ontmoetingen tus sen vertegenwoordigers van beide raden. Het nieuwe orgaan zal zich bezighouden met de studie over theologische vraagstuk ken en de gevolgen daarvan voor de praktijk. Ook zal ge sproken worden over geza menlijke initiatieven zoals bij voorbeeld naar aanleiding van het Ierse vraagstuk. In de Eu ropese kerkenconferentie wer ken protestantse en orthodoxe kerken samen KORTE METTEN De Heilige Stoel zal binnen kort diplomatieke betrekkin gen aanknopen met Saoedi Arable en met Marokko. De besprekingen hiervoor zijn reeds lang aan de gang en praktisch afgesloten. Wanneer de verdragen zijn afgesloten zal het Vaticaan met alle isla mitische landen diplomatieke betrekkingen onderhouden. Van bijzondere betekenis wordt de relatie met Saoedi Arabië geacht. Koning Feisal beschouwt zich als de hoogste exponent van de islam, omdat het centrale heiligdom Mekka zich in zijn land bevindt. Het aantal katholieken in Groot-Brittannië is in het afge lopen jaar voor het eerst klei ner geworden. Volgens het nieuwste directorium van de bisschoppenconferentie van Engeland en Wales behoorden op 31 januari 1975 in Groot- Bnttannië 4 156.038 personen tot de katholieke kerk. Dat is 6.904 minder dan op dezelfde datum m 1974. De algemene vergadering van de jezuïeten heeft besloten tot de oprichting van een „perma nente raad", die geregeld overleg pleegt met de genera le overste van de orde, pater Pedro Arrupe. Op de algeme ne vergadering van de orde, die sinds 2 december in Rome bijeen is en naar wordt ver wacht tot eind februari zal duren, wordt binnenkort de goedkcurig verwacht van het rapport over de armoede. Het rapport „geloofsverkondiging en gerechtigheid" moet nog herzien en ingekort worden. De wens is geuit, dat er In dit rapport iets wordt gezegd over het politiek engagement van de orde. Blijkens gegevens van de We reldbond van Bijbelgenoot schappen komt de moderne vertaling van het Nieuwe Tev tament in de omgangstaal in steeds meer landen ter be schikking van lezers, die niet bijzonder met de inhoud van de bijbel vertrouwd zijn. Van de vertaling (die in Nederland „Groot Nieuws voor U" heet) zijn al vertalingen of vertaalde selecties verschenen in meer dan negentig talen, die worden gesproken in omstreeks veer tig landen. De samenwerkende bijbelgenootschappen streven er naar tegen 1985 overzetting in tweehonderd talen te heb ben bereikt Volgens de Osservatore Ro mano worden de vastenpre- ken van dit Jaar In het Vati caan gehouden door de aarts bisschop van Bari, mgr. Anas- taslo Alberto Ballestrero van de orde der ongeschoeide kar melieten. Paus Paulus zal op 22 februari in de Slnt-Pieter de Jubel jaarpelgrlmage van de Romeinse curie leiden. Volgende week zal hij deelne men aan geestelijke oefenin gen in verband met de vasten tijd. Op uitnodiging van de Ameri kaanse raad van kerken bren-' gen twintig kerkelijke leiders uit de Sovjet-Unie van 16 fe bruari tot 9 maart een bezoek aan de Verenigde Staten. een soortgelijk bezoek aan Rusland. In de Russische dele gatje /Uilen naast de Russisch Orthodoxe kerk zeven andere christeljke kerken vertegen woordigd zijn. Moskou, Pimen, het hoofd van de Russisch-Orthodoxe kerk, de delegatie zou leiden. Om onbekende redenen zal hij echter niet meereizen naar de Verenigde Staten. De metrop oliet van Leningrad en Novgo rod Nikodim, zal nu aan het hoofd van de delegatie staan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7