Leidse regio houdt deur op slot Ivoor woonwagenbewoners politie leiden Kans op titel voor DKD Zaak tegen hooibergbouwer achter gesloten deuren Jan en Lenie van der Hoorn: kilometervreters op de schaats 5. DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT Het woonwa genkamp in Leiden: vol. Het kampje aan de Ro- oversbroekdijk in Lisse: net groot genoeg voor een autos loperij van een woonwagenbe woner. Ij Van een onzer verslaggevers I Leiden/Bollenstreek Het ziet j er naar uit dat geen van de f zestien gemeenten, die aange- j sloten zijn bij de Regionale J Woonwagencentra rayon Lei den bereid zullen zijn het veel te krap in het jasje zittende j regionale woonwagenkamp aan I het Trekvaartplein in Leiden •I een uitwijkmogelijkheid te bie- I den. Hoewel het dringende ver- j zoek van het dagelijks bestnur van het regionale kamp nog niet in alle gemeenteraden is behandeld, is nu al zo goed als zeker dat geen van de betrok ken gemeenten permanente huisvesting van woonwagenbe woners op hun grondgebied zal dulden. De zestien gemeenten zeggen unaniem dat het hen aan grond ontbreekt en boven dien zouden de kosten van der gelijke kleine centra (5 10 woonwagens) ook een sta-m-de- weg zijn. De Bollenstreek houdt de deur potdicht voor de woon wagenbewoners. De heer Sommeling, nauw be trokken bij de begeleiding van het in Leiden gestationeerde re gionale woonwagenkamp, voor ziet in de toekomst ernstige moeilijkheden 'als er in de streek geen uitwijkmogelijkhe den worden gevonden. „Er wo nen momenteel veel jonge men sen in het kamp. Veel daarvan willen trouwen. Maar we kun nen ze geen standplaats bieden. We hebben het geprobeerd met paar huizen. Maar na ver loop van tijd kwamen ze toch :r terug in het kamp. De nood is erg hoog. As geen van de gemeenten deze mensen wil hebben voorzie ik moeilijkheden zoals destijds in Heerlen. Woon wagenbewoners zorgden daar in de binnenstad voor keiharde ac ties." Een aantal jaren geleden ging, overleg met de betrokken gemeenten, in Leiden het regio nale woonwagenkamp van start Nieuwe landelijke inzichten in de opvang en begeleiding van woonwagenbewoners leidden destijds tot deze stap. De tot dan verspreid wonende woon wagenbewoners zouden voor taan op een centrale plaats bij wonen, met de benodigde voorzieningen binnen handbe reik. De woonwagenbewoners trokken dan ook naar Leiden, zes uitgezonderd, die een vaste plek kregen toegewezen in Lis- se, Voorhout en Wassenaar. Het aantal standplaatsen in Lei- i, in totaal 68, blijkt nu te gering. Er staan nu al vijf wa gens te veel en de verwachting dat dit aantal dit jaar nog aanzienlijk zal stijgen. Leiden heeft geen uitbreidingsmogelijk heden meer. Dat betekent dat de aanvankelijk door het minis terie van CRM voorgestelde cen tralisatie van woonwagenbewo- s, nu weer in een andere richting gestuwd moet worden; kleine centra in de regio. De reacties in het rayon Leiden (Lisse, Sassenheim, Warmond, N'hout, Noordwijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Voor schoten, Warmond, Zoeterwou- de, Hillegom, Wassenaar, Kat wijk, Valkenburg en Voorhout) laten momenteel aan duidelijk heid niets te wensen over. Gemeentevoorlichter Brugge- man van Lisse: „We hebben in Lisse aan de Rooversbroekdijk een stukje grond beschikbaar, maar dat is net groot genoeg voor één woonwagenbewoner, een autosloper. Zouden we op dat stuk terrein ook nog een ander een plekje geven dan gaan er gegarandeerd klappen vallen. De huidige sloper zal beslist niet toestaan dat de helft van zijn terrein met een ander gedeeld moet gaan worden. En een ander lapje grond hebben we niet Lisse zit barstensvol. Wat Leiden vraagt is niet ir- rieëel, maar het gaat gewoon niet." Voorhout heeft sinds '72 een klein woonwagencentrum bij het 6portveldencomplex van Fo- reholte. Er mag 1 woonwagen bewoner staan. Meer wil Voor hout er op dit moment niet heb ben. Secretaris v.d. Aartweg: „Het zit er niet in dat wij op het verzoek van Leiden ingaan. Daar voelen we niets voor. We hebben ons steentje al voldoen de bijgedragen. We hebben meer gedaan dan de meeste Bol lenstreekgemeenten. De bewo ners hebben hier bepaald geen angst voor woonwagenbewo ners. Tenminste als ze zich ge dragen zoals de mensen die wij hier in het woonwagencentrum hebben". Ook in Katwijk een dichte deur voor de woonwagenbewoners. Gemeentevoorlichter Visser: .Katwijk kan zich een klein woonwagencentrum niet veroor loven. We zitten hier nu eenmaal met het probleem van enorm veel huizen op een klein bebou- wingsgebied. Katwijk is een van de dichtst bevolkte plaatsen van Nederland. Dan kunnen ze on mogelijk van ons verwachten dat we ook nog eens een woon wagencentrum oprichten. We hebben nauwelijks ruimte voor onze eigen mensen. Ook finan cieel zou een dergelijk projekt in Katwijk niet te verwezenlij ken zijn. Want alleen met de plaatsing van die mensen ben je er nog niet. Je moet ook nog de nodige voorzieningen gaan ver zorgen zoals gas, water, licht, woonwagenschool en noem 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Na de schoon maakbeurt was het op het gazon voor Nieuwe- roord goed pan nekoeken eten. Nieuwer oord weer schoon maar op. Dat zou tonnen kosten. Ga daar maar eens aan staan. Ook al zouden we het willen, het gaat eenvoudig niet" In Warmond bijna hetzelfde re laas. Gemeente-secretaris Zoete melk: „We worstelen momenteel met ons laatste stukje bouw grond. Elke meter zullen we voor onze eigen mensen nodig hebben. Bovendien kan je de woonwagenbewoners niet zo maar her en der gaan neerplan- ten. Die mensen hebben alleen baat bij een adequaat stuk grond waar voorzieningen zijn en waar begeleiding aanwezig is. Warmond kan dat helaas niet aanbieden. We zouden het graag doen want woonwagenbewoners zijn uiteindelijk ook mensen die recht hebben op leven en een plaats in de samenleving". Zomaar een greep uit de reac ties van gemeentebesturen. Voor de woonwagenbewoners blijft de regio Leiden in eerste instantie potdicht. Mogelijk dat daar in de nabije toekomst toch nog verandering in gaat komen want gedeputeerde staten kan de gemeenten verplichten toch een voorziening voor woonwa genbewoners op poten te zetten. Mevr. E.J.M. Boogaard, contact persoon tussen woonwagenbe woners en officiële instanties: „Het is jammer dat de gemeen ten zich zo negatief opstellen. Als er niet één zijn medewerk ing wil geven dan zullen we een hardere lijn moeten gaan vol gen. We hadden het woonwa genprobleem liever wat vriende lijker aangepakt." Herman van Amsterdam. Waterpolocompetitie in Kring Gouwe-Rijnstreek: Van onze waterpolomedewerker LEIDEN De uitslagen van de deze week gespeelde wedstrijden in de waterpolocompetitie van Kring Gouwe- Rijnstreek zijn van niet al te grote invloed geweest op de klassering van de diverse zeventallen. In de eerste klasse heren strijden DKD en Woerden volop om de koppositie; beide teams hebben 13 punten uit 9 wedstrijden. Lisse en BZC hebben met 8 punten uit 7 wedstrijden de aansluiting echter nog niet verloren. In do tweede klasse heren bewees Boskoop dat het nog de juiste vorm heeft door Katwijk 3 met 5—0 te verslaan. De punt achterstand op koploper ZPS 2 moet in een punt voorsprong kunnen worden omgezet wanneer beide ploegen elkaar deze week in Boskoop ontmoeten. In de derde klasse heren gaat Woerden 3 met vier punten voorsprong op BZC 3 aan kop, De Boezem blijft echter goed volgen, terwijl Boskoop 2 naar de vijfde plaats is opgeklommen. In de vierde klasse heren is nog alles mogelijk. AZC 6 gaat weliswaar met 4 punten voorsprong aan kop, maar de ploegen van OZV, BZ&PC en de Gouwe blijven goed volgen. Ook Alkemade begint wat beter op schot te komen en is nu van de voorlaatste plaats verdwenen door de 64 overwinning op OZV. In de hoofdklasse jongens lijkt alleen AZC nog een bedrei ging te kunnen vormen voor de Zijl/LGB, dat met een 131 overwinning de ploeg van OZV elke ilussie ontnam. De vier punten voorsprong op AZC, dat echter een wedstrijd minder heeft gespeeld, is echter nog te overbruggen. Standen Heren le klasse: DKD 1 Woerden 2 SZ&PC 1 Lisse 1 BZC 2 Zijl/LGB 5 AZC 5 LZ'86 5 Heren 3e klasse: Woeren 3 BZC 3 Boezem 1 Koudekerk 2 Gouwe 6 ZPS 3 Baanders 1 Gouwe 7 Boskoop 2 BZ&PC 6 Heren 2e klasse: ZPS 2 8 6 2 0 14 9 5 3 1 13 Boskoop 1 8 6 11 13 9 5 3 1 13 Barracuda 9 4 3 2 11 8 4 14 9 BZ&PC 5 8 4 2 2 10 7 4 0 3 8 SVO 1 8 3 3 2 9 7 3 2 2 8 Gouwe 4 9 4 2 3 10 8 2 3 3 7 BZ&PC 4 9 4 2 3 10 7 2 14 5 DONK 2 8 2 0 6 4 6 10 5 2 Gouwe 5 8 0 2 6 2 7 115 3 Katwijk 3 Heren 4e klasse: 9 0 18 1 9 8 10 17 AZC 6 7 7 0 0 14 9 6 12 13 OZV 3 8 5 0 3 10 9 5 13 11 9 BZ&PC 7 8 6 0 2 10 9 3 3 3 Gouwe 8 8 4 0 4 8 8 3 0 5 6 Alkemade 1 7 3 0 4 6 9 2 2 5 6 LWV 1 8 2 0 6 4 8 3 14 7 SVO 2 8 0 0 8 0 8 2 15 5 9 3 2 4 8 8 2 0 6 2 Van onze rechtbankverslaggever Den Haag/Ter Aar Bij de Haagse rechtbank dient de komende maand (de juiste datum is nog niet bekend) de strafzaak tegen de 33-jarige hooibergbouwer W. van E. uit Ter Aar, die vorig jaar bekend heeft de Gorkumse district- verpleegster Aaltje van der Plaat en de 17-jarige Cora Mantel uit Uithoorn om het leven te hebben gebracht. De president van de rechtbank, mr. C. Stolk heeft besloten de zaak overeenkomstig een verzoek van de advocaat van de verdachte, achter gesloten deuren te behandelen. Voor de vijfendertig kinderen tussen zes en zestien jaar uit de Leidse Vogelwijk was het giste ren smullen geblazen in het Bos van Nieuweroord. Tien moe ders uit de wijk hadden ge zorgd voor een heerlijke panne- koekenmaaltijd. Het Oudhol lands baksel ging erin als koek na ruim drie uur van hard wer ken. Het is zo langzamerhand een tra ditie aan het worden dat de jeugdige Vogelwijkers in hun crocusvakantie •het Bos van Nieuweroord schoonmaken. Gewapend met harken, schep pen en kruiwagens van de Leidse Plantsoenendienst bon den zij om half tien de strijd aan tegen het her en der in het bos achtergelaten vuil. Twee containers vol papier, afgebro ken takken en andere rommel waren de opbrengst van drie uur stevig aanpakken. Het organiserend comité, wijkco- mité „Vogelwijk" is bij monde, van mevrouw De Vink enthou siast over het resultaat „Alle kinderen, die crocusvakantie hadden, hebben meegedaan aan de schoonmaakbeurt. Het bos ligt er nu weer piekfijn bij. Het is alleen zo vreselijk jam mer dat niet alle kinderen uit de wijk vrij hadden, verschil lenden waren teleurgesteld dat ze niet mee konden helpenZij kent aan dit jaarlijks terugke rend festijn een opvoedkundige waarde toe. Begin maart naar alternatieve Elfstedentocht in Noorwegen Bonaventura weer kampioen Zuid-Holland Van onze sportredaktie Leidschendam Scholenge meenschap Bonaventura-Kijc- kenborg is met zijn jongensbas ketbalteam voor de vierde ach tereenvolgende maal kampioen van Zuid-Holland geworden. Het was bepaald geen geweldige zege die de Bona-jongens giste ren behaalden. Zonder enige op winding en zonder werkelijk krachtsvertoon werden de teams van de Chr. Mavo „de Morgenster" uit Monster, het Dalton-college en het Fioretti uit Lisse geslagen en stelde de ploeg een plaats op de nationale' finale, die op 1 maart in Arn hem wordt gehouden, zeker. Het verlies van de meisjes in de finale tegen het Hugo de Groot -college was voornamelijk te wijten aan de afwezigheid van een vijftal speelsters, die vorige jaar hoge ogen gooiden, maar nu de school hebben verlaten. Van onze sportredactie TER AAR - Vrijdag 7 maart is het weer zover. Dan zullen honderden schaatsliefhebbers weer gereed staan op Schiphol. Bestemming: het Mjsameer in Noorwegen. Daar wordt een dag later voor de tweede maal de alternatieve Elfstedentocht ge houden. Honderdnegentig lange kilometers op de schaats. Hon derdnegentig kilometer met de handjes op de rug door sneeuw en wind. Maar de echte schaat sliefhebber doet het graag. De Elfstedentocht. De jongste generatie kent hem alleen van verhalen, maar de iets ouderen weten nog bliksems goed hoe Reinier Paping in 1963 in die barre kou als eerste de finish in Leeuwarden passeerde. Maar de laatste jaren is het er niet meer bij. Het laatste echte schaatsijs dateert al weer van een jaar of vier terug. Het idee om dan maar naar het hoge noorden te trekken werd vorig jaar dan ook met gejuich ont vangen. Het oeroude gezegde van Mozes en de berg was weer eens in praktijk gebracht. Onder de pelgrims van de glad de ijzers bevonden zich ook Jan en Lenie van der Hoorn uit Ter Aar. Vorig jaar waren zij er al bij en zullen ook nu weer samen 380 kilometer onder de schaat sen wegpersen. Jan eindigde vo rig jaar even in de twintig. Le nie was de eerste aankomende vrouw (54ste) en had op num mer twee maar liefst een voor sprong van ....2 1/2 uur. Maar tijden zijn in een rit als deze natuurlijk van ondergeschikt belang. Alleen het uitrijden van een dergelijke tocht is een pres tatie op zich. Over de herhaling hebben Jan en Lenie van der Hoorn geen moment hoeven na te denken. „Die eerste keer was geweldig. Een unieke ervaring. Kijk we hebben natuurlijk wel eens van de Elfstedentocht gehoord, maar nooit meegedaan (Lenie: „Toen had ik nog niet eens schaatsen...."). Maar het is en blijft een alternatief. Kijk. over stukken weg klauteren is er na tuurlijk niet bij. Je gaat maar op de schaats en je kunt con stant doorrijden. Daarom is Noorwegen een voordeel voor de technisch betere rijders". Zoals alles wat nieuw is kende ook de Noorse Elfstedentocht zijn kinderziekten. Lenie: „Het was vorig jaar allemaal erg commercieel opgezet. Nu staan er ook wel bedrijven achter, maar de aanpak is veel serieu zer. Vorig jaar werden zomaar medailles uitgereikt Peter Knegtjens, die de zaak daar pre senteerde zei bijvoorbeeld tegen een ouder iemand iets van 'Stop maar, opa, twee ronden is meer dan zat, je krijgt zo ook wel een plak'. Kijk, dan heeft het weinig waarde natuurlijk". Die drie ronden van elk 63 kilo meter zijn afgeschaft. Men heeft nu gekozen voor één trajekt van 190 kilometer en om het alle maal nog echter te maken heeft men voor die ene dag elf dorp jes en stadjes aan het Mjsameer omgedoopt in de Elf Friese Ste den. Zo werd bijvoorbeeld Gj- vik Bolsward en Startplaats LiJ- lehammer Leeuwarden. Voor de Van der Hoorns maakt het wei nig uit waar zij rijden, als ze maar rijden. Uitdaging Aanstaande donderdagavond zult u tussen 19 en 21.30 uut op verschillende plaatsen in de stad politie-ambte- naren aantreffen, die in groepjes controle uitoefenen op de verlichting van fietsen en bromfietsen In de afgelopen jaren is namelijk in toenemende mate geconstateerd dat er bijzonder weinig aandacht wordt besteed aan de verlichting van voertuigen (ook van auto's en motoren!) Met deze advertentie willen wij u alleen maar van dienst zijn. Voor uw eigen veiligheid (en niet alleen die van u) raden wij u aan om vóór donderdag uw verlichting eens na te (laten) kijken. Oalt kost nuet veeJ. Donderdag kijken anderen het na. En dat kan wèl veel kosten. Jan „Het is een enorme uitda ging. Die marathon wedstrijden van Heineken zijn natuurlijk erg aardig, maar er gaat niets boven natuurijs. In dat marathonschaatscn is het vooral Lenie, die van zich doet spreken. Jan rijdt bij de B-groep, maar zijn vrouw hoort bij de nationale top. Na vijf wedstrijden staat zij op een ge deelde vierde plaats achter de gedoodverfde kampioene Atje Keulen-Deelstra. 'Us Atje' is ook op de lange afstand bezig een naam op te bouwen. Lenie: „Toch is zij te kloppen, maar de meesten durven niet Als je niet duidelijk wegloopt verlies je het natuurlijk op de sprint". Van sprinten moet Lenie van der Hoorn het zeker niet heb ben. Daardoor is de doorbraak naar de lange baan ook uitge bleven. De 3 kilometer ging zeer goed, maar op de korte afstan den m J Zowel Lenie als Jan de catagorie laatbloeiers wor den ondergebracht Zij ging op haar achttiende serieus aan de slag, terwijl hij wachtte tot na de militaire dienst. Jan „Toen ben ik me eigenlijk pas echt voor sport gaan interesseren. Tijdens m'n dienst was ik wel een keer 14de geworden op de lange baan, maar echt ernst was het nooit". Bij Lenie lag de zaak heel an ders. Zij wilde dolgraag, thuis zag men het nut erva zo zitten. Zij: „Ik was thi oudste van dertien kindei Jan en Lenie v.d. Hoom: doordouwers moest altijd hard werken op het boerenbedrijf van mijn vader. Ik geloof dat ik daardoor veel uithoudingsvermogen heb ge kregen. Er werd altijd gezegd, Veilinge Lcn» 32-38. L* Rrvr 38-41; Ke*f.r 23 dat je de zesde wagen hooi nog net zo snel moest kunnen laden als de eerste, anders hadden ze niets aan je". Atletiek Lenie manifesteert zich trou wens niet alleen op de schaats als een kilometervreetstcr. Ze heeft plannen om op een atle- tiekclub te gaan, omdat ze bij allerlei wedstrijden steeds een goed figuur slaat. En wat bij voorbeeld te denken van een driedaagse fietstocht over dui zend kilometer door Nederland en de 600 kilometer rit Amster- d am-Maastricht-Amsterdam. Vandaar dat beiden zich geen zorgen maken over de schaats tocht die voor de deur staat. Al zijn ze er wel van overtuigd, dat het erg zwaar zal worden. Lenie: „Dat weet je nu eenmaal. Maar het geeft wel voldoening als je het haalt. Vorig jaar heb ben verschillende mensen ge tracht mij nog over te halen om op een kortere afstand in te schrijven. Maar ik zou me niet lekker voelen, als Lk 25 kilome ter zou hebben gereden met het gevoel, dat ik nog veel meer zou hebben kunnen doen". En om een dergelijk onbevredi gend gevoel te voorkomen straks dan de Noorse Elfsteden tocht Een goed alternatief. JAN VAN DER NAT

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5