Buitenlanders krijgen in St. Elisabeth- ziekenhuis hun eigen kostje Betonfabriek Valkenburg gaat sluiten Woonbotenhaven Warmond waarschijnlijk in '78 gereed Leidschendamse raad verbaasd over succes actie sluipverkeer Voorlichting over kanker in Warmond Prijzen voor V oorschotenaart j es Burgemeester Wassenaar ontving afgevaardigden Leidse universiteit PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 11 FEBRUARI 19751 (Van een onzer verslaggevers) WARMOND - De, tweehonderdvijftig woonboten, die thans her en der ver spreid langs de Warmondse oevers lig gen, zullen over enige jaren een vaste ligplaats krijgen toegewezen. In 1978 hoopt de gemeente de woonbotenhaven, die gepland is in het noord-westelijke deel van de polder Broek en Simontjes gereed te hebben. Sinds twee jaar worden er op het ge meentehuis plannen gemaakt voor deze haven, die ongeveer tweehonderd woon boten moet gaan herbergen. Het aanloop krediet voor de woonbotenhaven is ge raamd op tweeënhalve ton. Een bedrag dat de gemeente Warmond als artikel 12 gemeente niet kan opbrengen. Verzocht is nu om steun van het Hoogheemraad schap Rijnland, Gedeputeerde Staten en het ministerie van CRM. Het Hoogheem raadschap en GS hebben hun steun ieder 25% in de aanloopkosten toegezegd. CRM heeft zijn steun (50%) nog aange houden. Het ministerie wil eerst een strengere verordening waarin de woon boten worden gedwongen naar de toege wezen haven te gaan. Dwingend „Ondanks dat GS in het streekplan Plas- sengebied willen bevorderen dat er woon- botenhavens komen, hebben zij vreemd genoeg geen verordening, die een ver scheping hiernaar toe dwingend kan op leggen", aldus burgemeester De Vreeze. Wel wordt bepaald dat GS de ligplaats voor woonboten moeten aanwijzen. Dit komt er evenwel in de praktijk op neer dat deze plaats meestal is, waar de aan vrager van de vergunning al ligt omdat er geen alternatieven zijn. Wanneer de procedure rond het verkrij gen van het aanloopkrediet rond is, zal het woonbotenhavenplan voorgedragen worden voor een bijdrage uit de rijkspot Aanvullende Werken. „Wanneer we die krijgen, zal de haven zeker in 1978 gereed kunnen zijn. Zo niet dan kan het nog wel enkele jaren langer duren", aldus de heer De Vreese. Thans is men bezig de grond voor de haven, die al voor 2/3de van de gemeente is, geheel in eigendom te ver werven. „Het is ook de bedoeling dat de gemeente de haven gaat exploiteren. An ders wordt de prijs voor de ligplaats veel te hoog." Milieuverstorend Het plan voor een woonbotenhaven is min of meer uit nood geboren. De boten, die vooral geconcentreerd liggen in de Zijpe (Van de Kaagsociëteit tot het Ven- nemeer) en in de Hoflee, worden steeds meer als milieu- en landschap-verstorend gezien. Bovendien nemen zij een groot deel van de oevers, waar uitstekende aanlegmogelijkheden zijn, in beslag. De boten die na 1978 naar de haven worden verwezen zijn die boten die voor de recreatie gebruikt worden. Thans zijn er in Warmend nog zo'n veertig boten die permanent worden bewoond. Deze zullen hun ligplaats behouden. De overige gaan naar de woonbotenhaven, die in een „re creatiepark" zal veranderen. Overigens zal het aantal permanent bewoonde bo ten in de toekomst afnemen, aangezien een booteigenaar zijn boot alleen nog maar mag verkopen aan iemand die de boot een recreatieve functie wil geven. „Het zou tot een van de taken van de aan te stellen milieu-rechercheur kunnen gaan behoren om controle op deze gang Projectgroep De grondkosten van het plan zijn ge raamd op meer dan een miljoen. Voor de concrete uitwerking is een project groep in het leven geroepen. Deze bestaat uit vertegenwoordigers van de gemeente lijke diensten van Warmond, van „Rijn land", van de Provinciale planologische dienst»* de Provinciale Waterstaat, de ANWB de Heidemaatschappij en een ste- debouwkundige. „Voor de realisatie hopen wij 75% subsi die van CRM te krijgen. Pas dan kunnen we de haven voor een redelijke prijs exploiteren". Lukt dat niet, dan zullen de woonbooteigenaren veel minder gauw ge neigd zijn naar de haven toe te komen. „Van hun kant zeer begrijpelijk", geeft burgemeester De Vreeze toe. „Zij spelen niet in minst de noodzaak om van lig plaats te veranderen. Vooral de boten die in het midden van De Kaag liggen, hel> ben een prachtige ligplaats". Weerstand Het is dan ook niet geheel zonder grond dat de gemeente nogal wat weerstand van de woonboteneigenaren verwacht wanneer het plan concretere vormen aan gaat nemen. „We zullen zo gauw mogelijk trachten de eigenaren bij de plannen over de vormgeving van de woonboten haven te betrekken". Dat dit op zich al een karwei is, spreekt voor zich wanneer men bedenkt dat vele woonbootbewoners alleen hun vakantie in de boten door brengen. Liesbeth Vogels. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP Gastarbei ders en hun familieleden die patiënt zijn in het St. Elisabeth Ziekenhuis krijgen sinds korte tijd hun eigen kostje gekookt wanneer ze dat willen. De heer De Koning, die de leiding over de keuken in het ziekenhuis heeft, merkte steeds meer wan trouwen gij de buitenlanders op over het eten. „Vooral dege nen die hier nog kort zijn, staan wantrouwend ten opzichte van de hele situatie in een zieken huis. Zij weten vaak niet wat hen lichamelijk mankeert, dat maakt hen onzeker. Dit heeft weer zijn weerslag op het eten. Dan kun je honderd keer zo'n patiënt proberen duidelijk te maken dat het vlees dat hij te eten krijgt rundvlees is. Wan neer hij denkt dat het varkens vlees is, blijft het voor hem varkensvlees." Vele maaltijden kwamen onaangeroerd terug in de keuken. Gelukkig beschikt het Elisabeth Ziekenhuis over gastarbeiders die hun landgenoten een beetje konden bijstabn. „Enkele Ma rokkanen, die hier in dienst zijn, hebben we hun eigen gerechten laten klaar maken, terwijl wij de kunst stonden af te kijken." Tevens stuurde de heer De Ko ning twee van zijn beste krach ten naar het Turkse verblijf aan de Zijldijk om geheel in de Turkse keuken te worden inge wijd. Het resultaat is verbluf fend. Chef-kok Elfering maakt nu net zo gemakkelijk Koush- Koush klaar als een Hollandse stamppot „De patiënten vinden nu iets eigens in het ziekenhuis terug en dat stelt hen op hun j gemak." Om de communicaties- i toornis tussen het keukenperso- neel en de buitenlanders nog I meer te verkleinen, maakt de leiding van de keuken vaak ge bruik van de diensten van een in Leiderdorp gevestigde tolk. „Hij kan nog beter dan wij aan de weet komen wat de wensen van de patiënt zijn". Therapi ne „Voeding is een therapie" is een veel gebruikte slagzin in de keu ken van het St. Elisabeth Zie kenhuis. Ook voor de Neder landse patiënten gaat dit op. De zieken krijgen dagelijks een me nu voorgeschoteld, waaruit ze kunnen kiezen wat ze willen Zuster Sapientia van Henegouwen „ser veert" Abduhla Ou- bahman het gerecht dat hij „besteld" heeft. eten, wanneer dat maar tijdig aan de keuken bekend wordt gemaakt. Ook voor dieetpatien- ten werkt dit systeem uitste kend. „Het is nu niet meer zo dat een patiënt zich gediscrimi neerd voelt als hij iets anders te eten krijgt als zijn buurman in het ziekenhuis". Wanneer hij wil kan hij nameijk het zelfde „bestellen", maar dan afge stemd op zijn dieet. Dat kan vergiftigend werken op een patiënt die hier dag in dag uit ligt", aldus de heer De Ko ning. Ook slavinken en verse worst zijn taboe in het Leider- dorpse ziekenhuis, „Dat vlees is veel te vet." Vandaar dat de leiding van het Elisabeth Zie kenhuis liever een paar gulden tjes meer uitgeeft voor het eten van haar patiënten. InspeL Ook met de wensen van de on geveer veertig kinderen in het ziekenhuis wordt indien moge lijk rekening gehouden. „Waar om zou je ze niet een beetje verwennen, nu ze hier zijn", vraagt de heer Weerts, hoofd civiele dienst van het ziekenhuis een soort hostess, die dagelijks alle patiënten (het zijn er vier honderd) bezoekt om te horen wat hun wensen zijn met be trekking tot het eten. „Zij of hij zou moeten fungeren als tussen persoon van keuken naar pa tiënt en omgekeerd. Uit erva ring is namelijk gebleken dat de patiënt zijn wensen niet direct aan de keuken kenbaar maakt, •zonder dat hem iets gevraagd Dat voor de leiding van het St. Elisabeth Ziekenhuis een goede voeding voorop staat, blijkt wel uit het jaarverslag. Hieruit kan worden opgemaakt dat het zie kenhuis wat uitgaven aan voe ding betreft boven het landelijk gemiddelde ligt, terwijl de uitga ven aan geneesmiddelen onder het gemiddelde liggen. Ook de kwaliteit van de ingekochte voe dingsmiddelen wordt nauwkeu- :en Het is overigens opmerkelijk dat patiënten juist op het eten in ziekenhuizen zoveel aan te merken hebben. „Van de medi sche behandeling weet men meestal niet zoveel af. Daarom begint men over het eten, dat natuurlijk nooit zo smaakvol kan zijn als thuis, waar het middellijk van het vuur kan worden genuttigd. Toch willen de heren De Koning en Weerts blijven inspelen op de wensen van de patiënten zoveel dat mogelijk is. „Ons streven eigenlijk nog eens te komen tot een menu-kaart voor de patiënt waarop hij dagelijks zijn voed sel zelf kan samenstellen. Tot nu toe wordt ons dat echter nog verhinderd door de lage norm die het COZ stelt voor voeding in ziekenhuizen. Al moet ik stel len dat steeds meer collega's het belang van voeding voor vooral zieken gaan inzien", zegt de heer De Koning tenslotte. Liesbeth Vogels Van onze correspondent Valkenburg De aan de Katwijkerweg gelegen betonfabriek HIBE (Hollandse Industrie voor Betonelementen) gaat dicht. De meeste personeelsleden - er zijn momenteel 82 mensen werkzaam - kunnen worden overgeplaatst naar andere vestigingen van dit bedrijf, dal een dochter is van de Hollandse Beton Groep (HBG). De oorzaak van de sluiting van de Valkenburgse vestiging is deels te wijten aan de slechter geworden marktsituatie, en deels aan een voortdurende onderbezetting. LTB Oegstgeest zoekt aansluiting bij Warmond Van onze correspondent Oegstgeest - Het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Land- en Tuinbouwbond heeft gisteravond tijdens een algeme ne ledenvergadering in café „de Roode Leeuw" besloten met de afdeling Warmond in overleg te treden om te komen tot een fusie tussen de beide afdelingen. Belangrijkste reden voor dit be sluit is het de laatste jaren aan zienlijk gedaalde ledental van de afdeling, dat het niet meer mogelijk maakt nog acties van betekenis te ondernemen. Be halve 15 leden telt de Oegst- geestse bond nog een 11-tal sym pathisanten. De afdeling werd in 1930 opge richt Verschuivingen op secretarie Sassenheim Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM A. G. Hogen- boom, chef van 'de afdeling al gemene zaken op de gemeente secretarie van Sassenheim, is met ingang van 19 februari be noemd tot waarnemend ge meentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand in de ze plaats. Hij volgt P. Th. Bunjes op, die met ingang van 16 februari is benoemd tot burgemeester en tevens gemeentesecretaris van Langebroek. O. A. Dijkstra, die inmiddels tot waarnemend chef van de afdeling algemene zaken is bevorderd, is met ingang van 19 februari benoemd tot ambte naar van de burgerlijke stand in Sassenheim. G. Schram zal in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd met ingang van 1 april eervol ontslag wor den verleend als directeur ge meentewerken. Geiten-dieven veroordeeld Den Haag/Rijnsburg - Een 32-ja- rige vloerenlegger en een 24-ja- rige kabellegger uit Rijnsburg zijn door de Haagse politierech ter veroordeeld tot een boete van 300 en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van twee jaar. De Rijnsburgers had den zich schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal geiten in Hazerswoude en Benthuizen. Van onze correspondent Leidschendam Zowel fractievoorzitter Bergeren van de WD, als CDA-voorzitter De Ruijter hebben gisteravond tijdens een gemeenteraadsvergadering hun verbazing uitgesproken over het snelle resultaat van de acties van bewoners tegen het sluipverkeer. De WD-fractie zat het vooral hoog dat binnen enkele dagen na de blokkade aan de Nieuwstraat verkeerslichten werden geplaatst, terwijl kruispuntbeveiliging aan de Van Rüysdaellaan en de aanleg van een voetgangersoversteekplaats op de Damlaan steeds op de lange baan zijn geschoven. De Ruijter was bang dat.de gedachte gaat ontstaan „de straat op met een actie en binnen 24 uur is het voor elkaar". Het plan om de zuidelijke rijbaan van de Noordsingel tegelijk met de andere rijbaan aan te leggen, wekte gisteravond wederom discussies op. Wethouder Van Dongen voelde er echter weinig voor een besluit te verdedigen, dat reeds door de meerderheid van de raad was goedgekeurd. Het Aktieeomité Behoud leefmilieu heeft de raad overigens meegedeeld dat in geval van realisering van de plannen de normen van geluidshinder, zoals die vorig jaar november door de minister zijn vastgesteld, fors zullen worden overschreden. Warmond - Als voorbereiding op het onderzoek naar baarmoeder kanker bij de Warmondse vrouwen tussen de 25 en 65 jaar werd gisterenavond een lezing over dit onderwerp gehouden in Het Trefpunt. Er werd duidelijk aan de hand van dia's uiteengezet hoe eenvoudig zo'n uitstrijkje gemaakt wordt en in welk een zeer vroeg stadium een eventueel aanwezige kanker-in-wording herkend kan worden. Vooral het aantoonbaar maken dat in zo'n vroeg stadium de kanker voor 100% genezen kan worden overtuigde de aanwezige dames van de noodzaak aan het onderzoek deel te nemen. Bij een regelmatige controle (eens in de 2 jaar) op deze manier, kan men er praktisch zeker van zijn geen baarmoederkanker te krijgen die niet te genezen zou zijn. Op de foto de bejaarden van Voorhout, vro lijk gemutst, te zamen met een aantal dansma riekes. Voorhoutse bejaarden vrolijk gemutst Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN Rik Keessen, Mare Bartels, Bas Janssens en Caroline Bartels hebben een prijs gewonnen in een door de RABO-bank uitgeschreven internationale jeugdprijsvraag. Van daag 2ullen zij de prijzen (respectievelijk een fototoestel, een excursie naar het Evoluon in Eindhoven en twee boeken) in ontvangst nemen in het restaurant „De Schakel" in Bergambacht. Voorhout/Lisse/Warmond De Voorhoutse bejaarden hebben giste ren een dolle carnavalsmiddag gehad in het parochiehuis. Prins prinses carnaval trokken compleet met een boerenblaaskapel de zaal door. De festiviteiten werden georganiseerd door carnavalsverenigin- g„de Bokken". Ook in Lisse was het gisteren carnaval speciaal voor de bejaarden. Zowel in het dienstencentrum aan de Eikenlaan als in de Meerkoet werd gefeest en in de Meerkoet duurde de vrolijkheid zelfs tot middernacht voort. Het feit dat Nel Slingerland werkzaam is bij de Leidse Mythilschool en leidster» van de Warmondse sherpa's resulteert al enkele jaren in een geweldig carnavalsfeest in Ut Sloepie. Gisteren was het wee) zover. De sherpa's oud-leerlingen van de Mythilschool en jongen: van Ut Sloepei konden vreemd uitgedost en in een feestelijk-roezige sfeer weer hun hart ophalen. De reacties die konden worden opgevangen boven het lawaai_uit kwamen allemaal op hetzelfde neer: geweldig, fantastisch enz. Kankeronderzoek in Sassenheim Van een onzer verslaggevers Sassenheim Nog dit jaar zal in Sassenheim een algemeen on derzoek naar baarmoederkan ker worden ingesteld. De ge meente heeft een bedrag van 1500 uitgetrokken om dit on derzoek mogelijk te maken. Warmond Het afgelopen weekend werden er in Warmond twee inbraken gepleegd. In de bouwkeet op het bouwterrein Endepoel II werd een electri- sche sloophamer gestolen tw.v. f 2.000,-. Zaterdag tussen 14.00 en 19.00 uur werd ingebroken in een woonhuis aan de Burg. Ke- telaerstraat. De buit was 300,- en enkele sieraden. WASSENAAR/LEIDEN Gis termiddag heeft de burgemees ter van Wassenaar, de heer Staab op het gemeentehuis de Paauw in Wassenaar een veer tigtal afgevaardigden van de Leidse universiteit ontvangen. Dit gebeurde in navolging van de vroegere bewoner van het kasteeltje de Paauw, Prins Fre- derik der Nederlanden, die pre cies 100 jaar geleden op 10 fe bruari 1875 ter gelegenheid van het derde lustrum van de uni versiteit een gezelschap van hoogleraren uitnodigde voor een diner op zijn residentie, waarbij ook koningin Sophie aanwezig Onder de aanwezigen bevonden zich gistermiddag de rector- magnificus Cohen, de voorzitter van het college van bestuur Ca- th, de secretaris van de universi teit Hofstee en burgemeester Vis van Leiden. Burgemeester Staab memoreer de in zijn korte toespraak het voorzitterschap van de Leidse lustrumcommissie, dat prins Frederik in die tijd bekleedde. Namens de universiteit overhan digde de heer Cath de burge meester van Wassenaar het boek van Postma over het leven van prins Frederik. Sassenheim weigert SOS-dienst subsidie Van een onzer verslaggevers Sassenheim De gemeente Sassenheim is niet van plan de subsidieaanvrage van de stich ting telefonische hulpdienst Leiden te honoreren. In hun pré-advies aan de raad stellen B W dat een dergelijke vorm van hulpverlening welis waar in een behoefte voorziet, maar men ziet desondanks de noodzaak van een telefonische hulpdienst voor Sassenheim niet zitten. Bc.-endien ligt in Valkenburg de fabriek midden tussen de woon huizen, waardoor er geen uit breidingsmogelijkheden zijn. Voor die personeelsheden die niet voor overplaatsing in aan merking komen zal in overlég met de vakverenigingen een re geling worden getroffen. Hoewel het te betreuren is dat uit Valkenburg een belangrijk stuk werkgelegenheid gaat ver dwijnen, heeft het het vertrek van de betonfabriek voor.Val kenburg een aantal interessante kanten. De fabriek ligt namelijk praktisch midden in het dorp. En het aanzien van de enorme opslagruimte van betonelemen ten past beslist niet tussen de woonhuizen. De grote vraag is nu wat er voor de Ijetonfabriek in de plaats gaat komen. Zeer toevallig komt juist vanavond in de Valkenburgse Raad de vast stelling van het Bestemmings plan „Dorp 74" aan de orde. In dat plan is het terrein van de fabriek bestemd voor industrie- Ie doeleinden. Dit is echter ge daan omdat niemand de sluiting van de fabriek heeft kunnen voorzien. De Raad heeft echter nu de kans om Valkenburg een belangrijk fraaier aanzien te ge ven. In ieder geval zal voorko men moeten worden dat op de plaats van de betonfabriek iets soortgelijks zal verschijnen. Ge zien de moeilijke situatie in Val kenburg ten aanzien van de wo ningbouw voor de natuurlijke aanwas van de bevolking zou woningbouw de meest ideale op lossing zijn. Op de een of ande re manier zal de raad vanavond de voorgenomen bestemming van de gronden van de betonfa briek moeten wijzigen. Of men zal het gebied buiten de vaststel ling moeten houden, zoals ook door B en W is voorgesteld voor een stuk grond tussen het Boon rak, de Hoofdstraat, de Oude Rijn en Hoofdstraat 13. Hier door heeft men tijd om nader de mogelijkheden te onderzoe ken, zonder zich aan iets te bin den. Ook het feit dat vele personeel sleden zullen worden overge plaatst naar andere vestigingen van het bedrijf, zal enige ruimte veroorzaken op de lijst van wo ningzoekenden in Valkenburg. ALPHEN AAN DEN RIJN Het afgelopen weekend is in een bouwkeet aan het, Lauwers voor 1000,- aan gereedschap gestolen. De buit bestond onder meer uit boormachines en koper draad.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4