Allerlei(ds) Rijnsburgersingel in last door bouwplan voor werkende jongeren Meer afstand houden voorkomt ongelulcken Rijk akkoord met nieuwbouw universiteit i DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Voor de Leidse kantonrechter Regen van snelheids overtredingen mild gestraft Van onze rechtbankverslagge ver LEIDEN Op de strafzitting van de Leidse kantonrechter regende het gistermorgen snelheidsovertredingen va riërend in hoogte tussen 82 en 90 km., waar slechts 50 km. was toegestaan. Opval lend was, dat in de meeste gevallen zowel officier van justitie als rechter bijzonder mild waren in hun eis res pectievelijk vonnis. Dit was bijvoorbeeld het geval ten aanzien van de zaak G. Verdachte had in de Hoofd straat in Saesenheim 86 km. gereden. Kort geleden was hij door de kantonrechter in Sneek al tot 180,- veroor deeld wegens te snel rijden en hij was bovendien na een reeks veroordelingen tot 80,-, twee maal 60,-, 90,- en 120,- boete al zijn rijbewijs gedurende drie maanden kwijt geweest. Een duidelijk onverbeterlijk ge val. Ook de officier vond G., die verklaarde zo'n 60.000 km per jaar te rijden, een hopeloos mens. Wat ver wacht werd geschiedde ech ter niet: geen hechtenis en geen intrekking van het rij bewijs. De rechter volstond met een boete van 250,- en een voorwaardelijke ontzeg ging van 6 maanden met twee jaar proeftijd, alleen wel met de dreiging dat bij een volgende keer het rijbe wijs voor een heel jaar zou worden ingetrokken hetgeen betekent, dat G. dan op nieuw rij-examen zal moeten doen. Een ander, al bijna even ern stig geval betrof de Katwij- ker H., die hét presteerde om op de Zeeweg in zijn woonplaats te rijden met een snelheid van 90 km. met drie gladde banden en ka potte uitlaat. We laten ver dachte even aan het woord: „Ik had net een nieuwe mo tor in die auto gezet en ik was hem aan het inrijden....- Ja, het was midden in de nacht....Ja, die auto is naar de sloop gegaan". Een leuk verhaal voor een leuke prijs: totaal aan boetes: 270,-. Bijzonder „moeilijk" had het veehandelaar K. Ook hij had 90 km. gereden, waér hij maar 50 mocht en wel op het Engelendaal. „Ik zit wel in het hoekje waar de klappen vallen", zo riep hij teleurge steld uit. „Vorige week zijn er net 10 drachtige schapen van me gestolen en nu dit weer, en dat terwijl ik toch zo'n rustige rijder ben". K. kon niet geloven, dat hij zo snel had gereden: „Volgens mij reed ik maar 60 70 km. en ze hebben me in West maas verteld, dat de Volvo de meest nauwkeurige teller heeft". Het hielp allemaal niet: K. kreeg „slechts" 100,- boete en mag een jaar lang bewijzen dat hij inderdaad zo'n rustige rijder is; „anders verdwijnt u voor 3 maanden van de weg", al dus Mr. Van Dijke. Doorgereden na rijverbod Van rechtbankverslagge- LEIDEN - „Het liefst had ik u een paar dagen de gevan genis ingestuurd, maar reke ning houdend met uw gun stige verleden, zal ik het bij 14 dagen voorwaardelijk la ten". Zo luidde het oordeel van de Leidse kantonrechter mr. Van Dijke over de Noordwijkse chauffeur F. die op 13 september van het vorig jaar een rijverbod op gelegd had gekregen omdat „hij niet in staat was zijn weg als bestuurder van een motorruituig te vervolgen". F. had zich echter van dit rijverbod niets aangetrok ken en was weer rustig ach- tèr het stuur gekropen. En zo werd hij om 3.15 uur in de ochtend weer gesnapt. „Ik wilde mijn zwangere vriendin naar huis brengen, want ze wilde niet gaan lo pen", had hij tegenover de politie verklaard. Gisteren stelde hij, dat hij zijn auto voor 7.00 uur (tot zo laat duurde het rijverbod) al weer nodig had om bloemen te vervoeren. Leuk bedacht, maar om bij mr. Van Dijke iets te bereiken moet men vroeger opstaan. De officier van justitie was wederom mild en eiste 250,- en twee weken voorwaardelijk. Mr. Van Dijke dacht er duidelijk anders over: hij maakte er 350,- of 14 dagen bij niet betaling en 14 dagen voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van een onzer verslaggevers Leiden De Adviesraad voor de Binnenstad krijgt morgenavond (20.00 uur, Morsweg 10) weer een aardig modern stedebouw kundig kluifje te verwerken. Wat is het geval? De Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren te Leiden is van plan aan de Rijnsburgersingel tegenover molen De Valk een gebouw met 51 appartementen (kamer met kookgelegenheid, w.c. en dou che) met op de begane grond een showroom/garage te reali seren. Totale hoogte ca. 18 me ter. Gezien de structuur van de Adviesraad, zal deze niet ent housiast zijn over dit stoute voornemen, net zomin als het meerendeel van de ongeveer 65 omwonenden, die het project goeddeels met „afschuwelijk", „wanstaltig" en „afgrijselijk" bij voorbaat van de tafel trach ten te vegen via een enquête formulier dat en door de Ad viesraad is verstrekt Met name de 33 alleenstaande werkende vrouwen, die het Pa viljoenshof bevolken, gaan bij het doorgaan van het plan no gal gedupeerd worden. Nu heb ben ze nog een kier zonlicht, maar als het gebouw er een maal staat, komen zij praktisch in het donker te zitten en krij gen bovendien nog inkijk ook. Een andere bijkomstige narig heid is, dat de achteruitgang van het Luxor-theater met zijn semi-exotische oosterste aan blik (moskee-achtig) voor Jan Joker komt te liggen achter het jongerengebouw. In elk geval komt bij de ganzen en molen De Valk een stukje oud-Leiden in gevaar. Een van de bewoners van de singel, mevrouw Simonis, heeft op het Gemeente-archief ont dekt, dat hier een karakteris tiek stukje Leiden met ontsie ring wordt bedreigd. De huizen aan de Rijnsburgersingel, bij de hoek met de Stationsweg, zijn van vóór 1825, verderop date ren de woningen van 1878. Ver meldenswaard is nog, dat het Luxor-theater vroeger geen theater was, maar een café dat Vondelhoove heette: „er wer den zelfs toneelstukken ge speeld", aldus mevrouw Simo nis; „o.a. in 1889 Othello, door een Haags diletthntengezel- schap. Voor 1850 was ter plaatse een blekerij gevestigd en de grond heeft altijd al (ofschoon de stad binnen de singels lag) bij Lei den behoord als een „stadsvrij- dom", met uitzondering van een korte spanne tijds, van 1819 tot 1824, toen Oegstgeest het daar voor het zeggen had. In 1912 werd van Vondelhoove een bio scoop gemaakt. Mevrouw Simo nis wil proberen, of de exoti sche achteruitgang van Luxor onder Monumentenzorg ge bracht kan worden: „Men moet beter gebruikmaken van dit stuk grond, met handhaving van de achteruitgang, bij voor beeld voorzien van een „zitje" zoals met C A. Er is ergens een mooi pand en dat moet dan per sé voor een onding (dat op een andere plek wellicht veel beter tot zijn recht zal komen) ruimte maken. Overal halen ze een pluk uit de binnenstad. Dergelijke moderne zaken ont- sferen de hele boel. Ton Pieters Van onze rechtbankverslaggever Men heeft autowegen geconstrueerd uitsluitend voor motorvoertuigen die sneller kunnen en mogen dan 40 km per uur. Hoewel de meeste autowegen voor zien zijn van ongelijkvloerse kruisingen en geschei den rijbanen vinden toch op deze wegen de meeste ongevallen plaats,' waarbij een auto tegen de voor hem rijdende auto botst. Dit soort ongevallen is te vermijden wanneer iedere automobilist zijn snelheid zo regelt, dat hij voortdurend in staat is zijn verplich tingen in het verkeer na te komen en dat hij zijn voertuig indien nodig tijdig tot stilstand kan brengen. Zo zal men een bepaalde afstand moeten houden, die groter wordt naarmate de rijsnelheid van de auto toeneemt Ook al is de bestuurder nog zo snel in het reageren, toch moet steeds rekening gehouden worden met het feit, dat de remmen van de auto pas gaan werken, als de tijd van de reactie en de aanspreektijd van de remmen zijn verstreken. De remwerking van de auto begint na de reactietijd, d.w.z. na het opmerken en realiseren van het gevaar en na het in werking stellen van het rempedaal en het aanspreken van de remmen. Voor deze handelin gen is een gemiddelde tijd vereist van een sekonde. Hieruit volgt, dat de afstand tot de voorligger groter moet zijn, dan de afstand die het eigen voertuig in één sekonde aflegt. Bij het opflitsen van de remlich ten treedt er bij de voorliggende auto al een vertra ging op, terwijl de bestuurder die er achter rijdt nog moet reageren. Volgens artikel 49 van het Reglement Verkeersborden en Verkeerstekens, waar wij als weggebruikers dage lijks mee te maken hebben, moet de bestuurder in staat zijn zijn voertuig tot stilstand te brengen binnen de afstand waarover hij de weg kan overzien en waarover deze vrij is. Uit bovenstaande gegevens kan men afleiden, dat men derhalve minstens een afstand moet houden die gelijk is aan de afstand die men in een sekonde aflegt. Dat wil dus zeggen, dat men om gevrijwaard te blijven van een boete minstens de volgende afstanden in acht zou moeten nemen: 60 km/uur 16,7 meter 70 km/uur 19,4 meter 80 km/uur 22,2 meter 90 km/uur 25 meter 100 km/uur 27,8 meter Als men zich dan hierbij realiseert, dat deze afstanden alleen gelden voor de meest geroutineerde rijders, die over een uitstekend reactievermogen beschikken, dan beseft men ook aan welke grote gevaren wij elkaar dagelijks op de weg blootstellen door onvol doende deze afstandregels in acht te nemen In dit verband is illustratief de rechtszaak tegen een autobestuurder die deze week door de Leidse kanton rechter mr. Van Dijke werd veroordeeld tot 100,- boete en 4 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid omdat hij op Rijksweg 4 in augus tus vorig jaar gedurende enige tijd met een snelheid van 100 km per uur op slechts 4 meter afstand van de auto voor hem had gereden. De kantonrechter hield bijzonder veel rekening met het feit dat de betrokken automobilist nog nooit eerder in aanra king was geweest met de justitie wegens een ver keersovertreding, want anders was deze straf onget wijfeld veel zwaarder uitgepakt. En terecht, wanneer men zich realiseert, wat hier allemaal had kunnen gebeuren. ARJEN BROEKHUIZEN Van onze universiteitsmedewerker LEIDEN - Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft zijn fiat gegeven aan de bouwplannen van de Leidse universiteit in de binnenstad en op het zg. buitenterrein. Dit betekent, dat nog dit jaar kan worden begonnen met de bouw van de derde pré-klinische toren aan de Wasse- naarseweg en het Witte Singelcomplex, waar o.m. de facul teit der Letteren onderdak zal vinden. Een en ander blijkt uit de begrotingsbrief 1975 van staatssekretaris Klein, die gisteren in de universiteitsraad aan de orde kwam. De benodigde gelden zullen eerst worden toegewezen nadat per project een goedgekeurd financieringsschema is overlegd, en na een geslaagde aanbesteding ook de overige benodigde goedkeuringen van procedurele aard blijken te zijn ver leend, aldus de brief. Ten aanzien van het Witte Singelplan kan worden opgemerkt, dat de universiteit bij de staatssecretaris heeft gevraagd om gelden, bestemd voor het op korte termijn uitwerken van een alternatief voor het bestaande plan. waar de universi teitsraad vorig jaar op aandrong. Blijkens de wijzigingsvoorstellen op de begroting zal het uitgetrokken bedrag voor de verbouw van het voormalige St. Elisabeth ziekenhuis worden verhoogd van 1 miljoen tot ruim 3 miljoen. Dit in verband met het feit. dat het ministerie niet akkoord is kunnen gaan met de vestiging van alleen de subfaculteit psychologie in dit gebouw, omdat dan, volgens Den Haag. de beschikbare ruimte onvoldoende efficient zou worden gebruikt. Daarom zal nu ook Letteren een gedeelte krijgen toegewezen.hetgeen nietalleen niet al leen heeft gewerkt op de verbouwing, maar bovendien aanzienlijke financiële gevolgen heeft. Nu kan begonnen worden met de bouw van de def-de pre-klini- sche toren en is ook een begin gemaakt met het opvoeren van deze post op de begroting (in totaal zo'n 40 miljoen): voor 1975 wil men reserveren 11,2 en voor 1976 17 miljoen gulden. Leidse universiteit is een van de goedkoopste Van onze universiteitsmedewerker LEIDEN "Vergeleken met de andere universiteiten in Nederland is de Leidse universiteit in vele opzichten een van de goedkoopste". Dit stelde prof. mr. H. H. Maas, lid van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit gister avond in de universiteitsraad bij zijn toelichting op de voorstellen van het college aangaande de gewijzigde begro ting 1975. Uit de begrotingsbrief 1975, die de staatssecretaris van onder wijs, dr. Klein de Leidse universiteit heeft doen toekomen, blijkt dat men meer geld heeft gekregen, dan men oorspron kelijk had verwacht. Het gaat hier om een bedrag van ruim 8 miljoen, waarvan 4,5 miljoen zal mogen worden gebruikt voor uitbreidingen in de personele sfeer, terwijl e.' nog eens 3,8 miljoen extra kan worden uitgegeven aan overige lasten. In verband met dit meevallertje rees met name bij drs. Donth (wetenschappelijk personeel) de vraag waaraan dit geld zou moeten worden besteed. "We zitten vast aan de meerjarenafspraken met de faculteiten, waarin is bepaald wat er allemaal uitgegeven kan worden en nu is er ineens meer geld te verteren". Hij raadde het college van bestuur aan zaken aan te pakken die anders een geringere prioriteit zouden hebben gekregen. Het studentcnlid Van Rij vroeg zich af of. nu er vorig jaar een financieel overschot is ontstaan bij afnemende middelen- hoeveelheid, er geen reden is voor de universiteit om niet al te ongemotiveerd in Den Haag aan de bel te trekken om meer geld. In elk geval betekent het extra geld, dat de minister heeft toegezegd een flinke meevaller voor de universiteit. Met name de faculteit der Letteren, die met een nogul groot personeelstekort te kampen heeft, kan nu enig soelaas worden geboden. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. I Trianon: Breostraat 31. tel. 23875: "Mijn nachten met Susan, Olgn, Al- bert, Julie, Piet en Sandra" 18 jr. dag 14.30 19 00 cn 21.15 uur. Zo. 14.30 16 30 19.00 en 21.15 uur. Kez: Haarlemmerstraat 52, tel, 25414 "Kung Fu en de supermannen" 14 jr. dag. 19 00 cn 2115 uur Kindcrma- tinee "Goofy de held van de Olym pische Spelen" a.l. wo. za. en zo. Schoolbasketbal Rembrandt5-meilaan. de Louise de Coligny en de Paulus SG bij de jongens, alsmede het Louise en het Stedelijk Gymnasium bij de meisjes zullen de jongste leeftijdsgroep vertegenwoordi gen tijdens de finales van het Leidse schoolbasketbal. Het meest opvallend was dat het Bonaventura bij de jongens geen enkel punt behaalde en ook bij de meisjes werd uitge schakeld. Men kan echter moei lijk spreken van verrassingen, omdat het de eerste confronta tie was tussen deze 12-jarigen. Toernooileider Matty Kantebee- n: „Dit toernooi is bepaald dobr scholen, waarvan leerlingen vo rig jaar op de basisschool heb ben meegedaan aan het mini- basketbal. Het Louise is daar van een duidelijk voorbeeld. Anderzijds door scholen, die veel met basketbal in aanra king komen. Rembrand 5 Mei laan bijvoorbeeld is voor het grootste deel afkomstig uit de buurt van het Jac. Urlusplant- soen, waar een aantal buiten veldjes zijn en bovendien ko men die jongens veel bij BS Leiden in de Vijf Meihal." De finales, waar ook de ouderen in actie komen, worden ge speeld op woensdag 2 april eveneens in de Vijf Meihal. Publieke tribune Tijdens de gisteren gehouden ver gadering van de raadscommis sie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden, kwam de heer Peters (PvdA) met de vraag of de publieke tribune in de raadszaal niet kan worden uitgebreid. Burgemeester Vis antwoordde hem dat er wan neer dat nodig is een geluidsin- erladra: P Boutkar Gouden medaille De heer P. Fallaux, chef van het laboratorium van de afdeling dermatologie van het Acade misch ziekenhuis heeft ter gele genheid van zijn vijftig-jarige dienstverband door rector-mag- nificus prof. Cohen een gouden medaille opgespeld gekregen. De uitreiking had plaats tijdens de dienstzitting in de Stadsge hoorzaal. stallatie in de burgerzaal kan worden opgesteld. „In het verle den is dat wel eens gebeurd. Helaas is het verschillende ke ren voorgekomen dat net op tijdstippen, wanneer er veel toehoorders werden verwacht er niemand kwam" Deson danks wilde de burgemeester de mogelijkheid om ruimte aan meer dan veertig toehoorders te bieden openhouden. „Ik hoor graag vanuit de raad, wanneer een grote opkomst is te ver wachten. Dronken na vissen De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 23-jarige Leidse slager twee weken gevangenisstraf en zes maanden intrekking van het rij bewijs geëist, wegens rijden on der invloed. De man was na afloop van een dagje vissen met zijn auto in een file terecht gekomen en had daarbij een mede-weggebruiker aangere den. Bij nader onderzoek bleek de man behalve gevist ook ge dronken te hebben. Diok Het eerste team van de Leidse rugby-club Diok heeft het afge lopen weekeinde de wedstrijd tegen de Rotterdamse studen ten met 70-6 gewonnen. Met name na de pauze kregen de Rotterdammers geen schijn van kans. Het tweede team van Diok kwam uit tegen Waterin gen en won met 25-4. Door deze uitslag werd het kampioen schap van het district West 2 behaald. Na deelname aan de promotie-competitie is het voor de ploeg mogelijk een plaats te verwerven in de hoofdklasse. De wedstrijd Diok 3 tegen de Delftse Tigers eindigde in een 32-7 winst voor Diok. Blindensociëteit Op zaterdagmiddag 15 februari wordt vanaf twee uur een s'öcie- teitsmiddag gehouden voor de leden van de drie blindenbon- den. In het zaaltje van de speel tuinvereniging Zuiderkwartier (bereikbaar met de buslijnen 13. 14, 40, 41, 42 en 46; uitstap pen halte Petruskerk) wordt een verloting gehouden, is een tentoonstelling over allerlei hulpmiddelen ingericht en be staat voorts gelegenheid tot sjoelen en kaarten. Ook niet-le- den zijn welkom. Burgerlijke stand 1 E L Prui», Nathalie G L LoLke* do tl oor V J N J van der Hulst en W dc Jong. Rogier Edwin zv GD Verboon cn K van Houten: Maria Margaretha dv N Binnendijk en M J J de Jong; A Maria dv J van Rotsen cn J L v Heidy Cornelia Mam m geb 15 leb IMS N Hokke, J C Hernk rb. 14 maart 1913 man; J van Dam geb okt IH'JS man. M Mulder geb 3 maart 1902 echtgenote van A J Link. J W 't Hart rb. 10 nov. 1912 man; J J Leemant gel. nov IS98 man. M Honabeek geb 24 leb 1908 man; N H van Leeuwen geb 31 aug 1901 man; G Mijnden geb 13 april 1907 man; J L van dir Wcerdt geb 29 dec 1974 Leidse agenda Stadhuis - Openbare vergadering raadscommissie interne organisatie en beheer, aanvang 20 uur. Show Andre Bargerraadsman: Koornbrugsteeg tel. 43171, spreekuren maandag va 11.30-14 uur en donderdagavond va 19-21 uur. N. K.V.B.-carna val L de Gier"cr|0>A Vi 'l" In grote getale zijn gisteravond de leden van de N.K.V.B. vrou wenbeweging naar de Kleine Burcht getrokken voor het jaar lijkse carnavalsfeest Na een openingswoord van presidente mevr. Van Leeuwen, waren het „the swinging dolls", een groep je onder leiding van mevr. Kulk, die een uur lang succes oogsten met liedjes en dansjes. De heer Rekelhof wist met zijn gezellige accordeonmuziek een ieder op de dansvloer te krij gen. Aan het einde van de avond voerden enkele damest nog een schets op. Degenen die belangstelling heb ben voor een lidmaatschap van de vereniging worden verzocht zich in verbinding te stellen met mevr. Van Leeuwen, Lange- Apothekersdienst: Douza-apotheek. Ltcn miaa en n e Kool Douwtraat 31. tel. 21313; Apotheek v P Wet terwaal cn M P Van Vreest en Small en burg, Loeves- tijn 6. Leiderdorp, tel. 42947. i Tol cn H A Rikken vehand; Dennis zv I Westendorp; Rub t J van Egmond. M T Adam; C 1 Leidse bioscopen n Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239: "Vi xen" 18 jr dag 14.30 19.00 en 21.15 •Uur, Zondag'» 14.00 16.45 19.00 en n 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210: "The man with the golden gun" 14 Jr. Dag. 14.30 19.00 en 21.15 uur. Zonda- g's 14.30 16.45 19.00 en 21.15 uur. van C de Ruyler; A A van Ketteren 1902. cchlg v C J Lijtrn, P C Kapaan 1890 man; Ph J Janten 1902 man, E E P Wolver. I9«t 4 wede. v W F Sierat VEILINGEN: VEEMARKT LEIDEN (10 feb) - Aan voer totaal 2312. tlachlrunderen 1382, graskalveren 1, varken. 263, schapen of lammeren 606. Prijzen (in guldens) stieren le kwal. 6,006,40,2e kwal 5,60-5.75, vuarr. n le kwal 5,50- 6,00, 2c kwal. 5.00-5.35, (koeien (resp. le, 2e en 3e kwal; 5,65-6,20, 5 0S-5 50 4,75-4.95. worstkoeten 4,50- 4,85, slnchtvarken» (resp. extra, le,2e en 3c kwal.) boven notering, 2,73- 2,75, 2,71-2,73, 2,69-2,71, slnchUcugen 1,85-2,00, /wan- varkens 2.20—2,30 iichapcn 145-205, lammeren 185 265. Overzicht: (resp. aanvoer, handel en prijzen) slachtrunderen groot, rustig, koeien duur, Jongv«?e lager, varkens minder, vlot. iets hoger, schapen en lammeren minder redelijk, stabiel. COOP VELUWSE E1ERVEILING HARNEVELD (10 feb.) - Aanvoer 850350 stuks, stemming redelijk. Prijzen: (in guldens per 100 stuks) eieren van 50 gram 8,08. 55 gram 10.23, 60 gram 11,17. 65 gram 12,11 VETTE KALVEREN HARNEVELD (10 feb) Aanvoer 240 stuks Han del redelijk. Prijzen (in guldens per kg lev. gew.) lekwal. 5,20-6,50, 2e kwal 4.90-5,10, 3e kwal. 4.7M.85. GROENTEVEILING LEIDEN (10-2) Appelen 113. Andijvie 181-194. Snij bonen 1180—1230. Kroten gekookt 70. Boerenkool 50-71, Rode kool 19, Groene Kool 28—31. Prei 88—95. Spi nazie 217—229. Stoofslag 53. Sprui ten A 67—70, Spruiten B 62—64, Spruiten G 5861. Uien drielingen 21-24, Witlof 210-220. Komkom mers C 111, Komkommers 103—105. Komkommers E 92—95, Sla zwaar 22—26, Selderij 38-39. Bazaar in Rijnsburg Rijnsburg In dc zalen van het Gereformeerd Kerkcentrum in Rijnsburg wordt morgen een bazaar gehouden, wsiarvan de opbrengst te goede komt aan het project „El Aban" (dage raad) in Argentinië. De tot standkoming van een tehuis voor dc opvang van kinderen, dat op een afstand van 60 km van Buenos Aires is geprojec teerd, is van het grootste belang, aldus de organisatie van dc ba-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3