na weer terug aan de absolute tafeltennistop Piet Holtkamp was kampioenswaardig VERKERK: WAAROM GEEN NEDERLANDSE INTERESSE VOOR OUDE KAMPIOENEN? Kraay blijft Elftal uit het veld gestuurd Lijdensweg van Schmidt Hansen „Hel op aarde" AZ'67 wil Uli Höness TRANEN BU ONTTRONING Amateurs Wimbledon illusie armer maar verder veel rijker Sportwereld CARNAVALESKE OPLOSSING BIJ BOKSEN Motorsport in Rijnhal DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANTr r\f.l\ v 11 AMSTERDAM Hans Kraay is met Ajax tot overeenstemming geko men over de verlenging van zijn contract voor een jaar. De overeen komst van Ajax met Kraay liep tot het einde van dit seizoen, dit week einde is besloten de oor spronkelijk overeengeko men periode van een jaar te verlengen tot 30 juni 1976. Hans Kraay heeft zijn contract bij Ajax verlengd. (Van onze sportredactie) DEVENTER De jeugdelftallen van WSV en Apeldoorn, welke uitkomen in de overgangs klasse van de KNZB-afdeling Gelderland benut ten hun vrije weekend om vriendschappelijk tegen elkaar te spelen. Het werd allesbehalve een vriendschappelijk partijtje voetbal. Tien minuten in de tweede helft stuurde scheidsrech ter A. Romijn uit Apeldoorn het gehele elftal van WSV uit het veld. Volgens de scheidsrechter gedroegen de jonge WSV-spelers zich uitermate onsportief. AZ'67 heeft belangstelling voor Uli Höness. (Van onze sportredactie) ALKMAAR Het is niet uitge sloten dat de Westduitse voet baller van de Bayern München Uil Höness volgend Jaar bij AZ'67 aal spelen. De Duitser is ook een van de spelers die op het wensenlijstje van oefen- meester Joop Brand van AZ'67 voorkomt. Voorzitter Arie Ligthart kon het bericht niet ontkennen. „Het is een zaak die buiten het bestuur omgaat. De gebroeders Mole naar regelen dit helemaal. Als het zover is, zal het een en ander wel doorgesproken gaan worden. Maar Klaas Molenaar, die mo menteel op vacantie in het bui tenland is, heeft dit lijstje met wensen van oefenmeester Brand meegenomen. Vandaar dat het dus best mogelijk is dat Uli Höness ook de AZ-gelederen zal komen versterken. Schuld gevoelens Muhammed Ali New York Muhammed Ali zal geen cent meer in eigen zak steken van het geld dat hij met boksen verdient. De wereldkam pioen zei gisteren in New York dat hij al zijn in komsten uit .de ring zal schenken aan de arme kleurlingen in zijn land via de belangrijkste orga nisaties van de negers. Tijdens de officiële be kendmaking van zijn ge vecht tegen Chuck Wep- ner, op 24 maart te Cleve land zei Ali: „Ik voel mij gewoon schuldig omdat ik zo veel geld verdien". Een stem heeft mij gezegd, dat ik werkelijk eens iets voor mijn volk moest doen." De Chinese heren hebben reden tot juichen. Zij maakten hun land weer tot de sterkste tafeltennisnatie van de wereld. CALCUTTA Na zes jaar afwezigheid en een op het nippertje mislukte poging zijn de Chinese tafeltennissers weer op hun oude niveau terugge keerd: aan de absolute (Van onze sportredactie) EINDHOVEN „De hel, wanneer die inderdaad bestaat, kan niet erger zijn dan hetgeen ik de laatste twee jaar heb doorgemaakt. De pijnen, die ik heb moeten doorstaan, waren werkelijk on draaglijk. Steeds opnieuw onderzoeken, injecties, en dan tenslotte een zeer zware operatie. Ze hebben uit het onderste deel van de wervelkolom een tussenschijf verwijderd. Vervolgens uit het bekken botspaantjes genomen en die werden over geplant tussen de laatste wervel en het heiligbeen. Erger dan de pijn was echter de twijfel, of ik ooit weer als een gezond mens door het leven zou kunnen gaan. Topsport bedrijven komt op deze momenten op de tweede plaats. Gezond zijn, ge woon weer kunnen lopen, dat prevaleerde bij mij". Bengt Schmidt Hansen, de nu 28-jarige Deense vleugelspeler van PSV, is nu na ruim twee jaar van doorlopend sukkelen, weer aan de beterende hand. Hij mag wat wandelen en van tijd tot tijd voorzichtig fietsen. Rustig bouwt hij verder aan zijn herstel. Twee jaar heeft Schmidt Hansen die twee keer op rij door de Eindhovense voetbalfans tot de populairste speler van PSV werd uitgeroe pen, met pijn in de rug gevoet bald. Schmidt Hansen: „Wan neer het dan wat minder gaat, merk je pas hoe hard de men sen kunnen zijn. Mensen die helemaal niet wisten wat er precies met mij aan de hand was, hoorde je zeggen: ver koop die vent maar. Die is toch op z'n retour. Hij heeft zijn beste tijd gehad". Kurt Lindner, de toenmalige trainer van PSV, wist echter wel dege lijk wat er met de Deen loos was. Met inzet van alle midde len probeerde hij hem op te Bengt Schmidt Hansen: „De hel kan niet erger zijn, dat wat ik heb door gemaakt". beuren en wanneer het maar enigszins mogelijk was, stond hij in het basisteam. Toen Kees Rijvers de taak van Lindner overnam, verhuisde Schmidt Hansen echter naar de reservebank. Na zes opeenvolgende jaren vrijwel onafgebroken in het eerste elftal te hebben .ge speeld, stond hij ernaast Sch midt Hansen: „Ik wist natuur lijk wel waarom, maar toch is het- bijzonder hard aangeko men. Ik ben van nature zeer eerzuchtig. Wanneer ik ooit weer zal kunnen spelen, geloof ik niet dat ik een stap terug kan doen en in een lagere klasse uit komen. Het wordt voor mij alles of niets". Sch midt Hansen weet ook gemak kelijk te relativeren. Enigszins nostalgisch zegt hij: „Ik ben bang, dat ik die snelheid, mijn grootste wapen, waarmee ik voorheen alle verdedigers dol- draaide, niet meer terug zal krijgen. Ik volg het spel op de tv. Op een tribune zou ik het niet kunnen uithouden. Ik denk dat ik het veld op zou hollen". Of Schmidt Hansen ooit nog de wervelende vleu gelspeler zal worden van we leer, blijft een groot vraagte ken. „Als de snelheid terug komt, heb ik er weer alle ver trouwen in". LONDEN Leeds United, de Engelse voetbalkampioen, heeft gisteren een eind gemaakt aan de bekergeschiedenis van de amateurs van Wimbledon. Leeds won slechts met 1-0 dankzij een doelpunt vier minuten na rust. De treffer was dramatisch voor verdediger David Basset van Wimbledon, die de bal na een ongevaarlijk schot van John Giles in eigen doel schoot. Leeds speelt zaterdag in de vijf de ronde tegen Derby, Wimble don, dat Leeds eerder een ge lijkspel afdwong, gaat terug naar de Southern League. Een illusie armer, maar verder veel rijker, want na de twee wed strijden tegen Leeds, het tweede duel werd bij Crystal Palace gespeeld, kan Wimbledon de schuld van 30.000 pond afbeta len, die aan het begin van dit seizoen een einde leek te maken aan het bestaan van de club. Fulham en Nottingham Forest stonden gisteravond voor de vierde keer tegenover elkaar. Fulham won na drie gelijke spe len met 2-1 dankzij twee treffers van Vic Busby. Glasgow Rangers, lijstaanvoer der in de Schotse eerste divisie, ia gisteravond uitgeschakeld in de derde ronde van het beker toernooi. Rangers verloor op ei gen veld de overgespeelde wed strijd tegen Aberdeen met 2-1, een score die pas in de verlen ging werd bereikt, na negentig minuten was de stand 1-1. De uitslagen van de wedstrijden uit de Schotse eerste divisie zijn: Airdrieonians - St Johnstone 1-1, Dundee - Motherwell 4-1. DEN HAAG - Een Nederland- se badmintonploeg zal vrijdag in Dublin een landenwedstrijd spelen tegen Ierland. De dames- ploeg bestaat uit Joke van Beu- sekom,, Marjan Luesken, Marja Ridder en Inge Rozemeijer, de herenploeg bestaat uit Rob en Piet Ridder, Clemens Wortel en Guus de Vogel. CANET PLAGE Alain Santy (Fra) heeft gisteren op de boule vard van Canet Plage de weg wedstrijd Balaruc - Canet Plage over 147 kilometer gewonnen. AKRON Betty Stöve heeft met Francoise Durr (Fra) de damesdubbelspelfinale van het internationale indoortennistoer- nooi in Akron (Ohio) gewonnen. Het duo zegevierde met 7-5 7-6 over de Amerikaanse Chris Evert en de Tsjechische Martina Navratilova. BOLOGNA Tom Okker heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het WCT-toer- nooi (groene groep) in Bologrta. De Nederlander versloeg de Australiër Bob Giltinan met 6-3 6-2. ARNHEM De Haarlemse hoogspringster Annemieke Bou- ma is uitgenodigd om deel te nemen aan internationale in door atletiek wedstrijden die op 26 februari in Praag worden gehouden. Op dezelfde datum zullen de atleten Jos Hermens en Haico Scharn in Genua aan de start verschijnen bij indoor- wedstrijden. LONDEN Het Nederlands da- meshockey-elftal, dat zal deelne men aan het toernooi om de wereldbeker dat van 28 augus tus tot 10 september in Edin burgh wordt gehouden, is inge deeld in groep a met Oostenrijk, Ierland, Trinidad en Tobago. De nummers een en twee van iede re groep gaan over naar de finale groep van twaalf ploegen. wereldtop. De vertegen woordigende ploegen van het gigantische Aziati sche land legden gisteren tijdens de wereldkam pioenschappen in Cal- cuttta beslag op de Swaythlingbeker (heren) en de Corbillonbeker (da mes). De Chinese heren versloegen in de eind strijd Joego Slavië, bij verrassing het sterkste Europese land, met 5-3, de dames wonnen met 3-2 van titelhoudster Zuid Korea. Li Sjen Sji, Loe Joean Sjeng en Hsoe Sjao Fa ondervonden van Dragutin Surbek, Milovoj Kara- kasevic en Anton Stipancic meer tegenstand dan was ver wacht De Joegoslaven, die in 1973 in eigen land niet verder kwamen dan de zesde plaats, moesten het hebben van Surbek (32), die twee keer won. Het andere punt werd gemaakt door Stipancic. China nam de we reldtitel over van Zweden. Ook in 1961, 1963, 1965 en 1971 won nen de Aziaten de Swaythling beker. Zweden eindigde nog als derde door Tsjechoslowakije te verslaan met 5-4. Het beslissen de punt werd gemaakt door Zwedens traditioneel derde, 'zwakke' man, Ulf Thorsell (18). Hij versloeg Turai. Tsjechoslo wakije, dat het moest doen zon der Europees kampioen Milan Orlowski (koorts), stond in deze wedstrijd nog met 3-0 voor. Ailesa Lee, de beste speelster van Zuid Korea, weende bitter toen China de Corbillonbeker kreeg. Het Zuidkoreaanse meis je had haar beide enkelspelen verloren en voelde zich verant woordelijk voor de nederlaag, die onttroning als 's werelds sterkste natie betekende. Eindstand Swaythlingbeker: (48 deelnemende landen) 1. China, 2. Joego Slavië; 3. Zweden. 4. Tsjecho Slowakije; 5. Hongarije; 6. Japan; 7. Rusland. 8 West Duitsland; 9 Fran krijk; 10. Zuid Korea; 20. Nederland. Corbillonbeker (36 deelnemende lan den): 1. China; 2. Zuid Korea; 3. Japan; 4. Hongarije; 5. Engeland; 6. Rusland; 7. Joego Slavic; 8. Tsje choslowakije; 9. Roemen jA Duitsland; 22. Nederland. 10. West VLAARDINGEN Het bestuur van het district Zuid-Holland van de boksbond had gedacht: kom, het is carnaval en laten wij dan ook eens iets leuks doen. Zo moest de Nederlandse zwaargewicht kam pioen Piet Holkamp op de door zijn eigen vereniging „Westland" georganiseerde voorlaatste avond van de Zuidhollandse kampioenschappen in sporthal „Lijn baan" te Vlaardingen gisteravond bewijzen dat hij kampioenswaardig - van Zuid Holland dan altijd nog - is. Die juiste begeleiding bleek ook uit hetgeen in de partij Den Hoed(Crooswijk tegen Ben Ros (Huizenaar. R'dam) gebeurde. Beiden boksten om een titel in de B-klasse, de Crooswijker om die in het zwaarwelter, Ben Ros voor het kampioenschap mid dengewicht Ros gaf een gave demonstratie van zijn techni sche, zeer grote, kwaliteiten. Welke bokser in de B-klassc is in staat een linkste opstoot ge volgd door een rechtse te ge ven? Zo combineerde Ros de ene serie aan de andere, zonder evenwel dóór te stoten. In de tweede ronde werd de hand doek voor Den Hoed geworpen. Terecht, want waarom een jon geling te laten teisteren door vele treffers, al zijn ze niet op volle kracht Beiden verwierven de titel in hun gewicht. Ben Ros kan een „grote" worden als hij minder hooghartig bokst Omdat een opgetrommelde Bel gische tegenstander verstek liet gaan - wie wil overigens wel tegen de k.o.-specialist? - had men deze oplossing gevonden: clubgenoot Jan de Koning een ronde, clubgenoot Leo v.d. Wil- lik een ronde en dan ieder nog eens een. Dus Piet Holtkamp bokste tegen de mannetjesput ters, die technisch natuurlijk niets in te brengen hadden, zelfs vier rondjes. Leuk bedacht en het publiek meende hetzelfde. Piet Holtkamp bleek kam pioenswaardig te zijn. Er kwamen nog wat titelhou ders te voorschijn, van wie de junior John v.d. IJssel (Croos- wijk, R'dam) wederom toonde een enorm talent te zijn. Met knappe, gerichte series, goed kijkend en uitbuitend, liep hij over Knoop (Bouwlust, Dordt) heen, die alleen een rechtse heeft en daar niet veel kans voor kreeg. V.d. IJssel dus kam pioen welter van de B-junioren en bij goede begeleiding, waar bij Crooswijk met ex-prof Teun Brommer als trainer niet aan zal mankeren, een pertinente aanwinst als hij wat ouder is. Verliezer Dat te gemakkelijke boksen speelde Eric Walcott (Hoogen- band, Den Haag) parten, die lange tijd uit de ring is geweest en in de A-klasse zwaarwelter Magielse (Bouwlust) ontmoette OSLO Noorwegen is Kees Verkerk nog altijd niet verge ten. De 32-jarige in Christian- sand wonende oud-schaatser moest dit weekeinde de strijd om de wereldtitel schaatsen ex tra luister bijzetten. Nog altijd is de rad pratende Verkerk een vedette. In het luxueuze Grand Hotel in Oslo, waar alle schaats ploegen zijn ondergebracht, moest Verkerk de gastheer spe len in speciale shows, die daar in de avonduren met orkest wor den gemaakt. In Volendams kos tuum trad hij op. Verkerk: „Die belangstelling voor de oude kampioenen zie je alleen hier. Waarom niet in Nederland. Daar verknallen ze de familie die het schaatsen moet zijn". Als een man het schaatsen mist, dan is dat Cornells Arie Verkerk uit Putters- hoek, sinds anderhalf jaar wonend in Noorwegen, waar hij een camping be heert Maar in de wintermaanden zwemt Kees Verkerk in zijn vrije tijd. Vandaar dat hij erg gelukkig was dal er uit Zuid- Holland, voornamelijk uit de omgeving van Den Haag, een groep jongere rijders neerstreek in Savallen, een 800 meter hoog gelegen nederzettinkje. „Ik heb een zwakke plek voor Savallen". zegt Kees Verkerk, die naast de veertien uit Den Haag nog een Nederlands drietal te trai nen kreeg, dat op kosten van een sport fonds, waarvoor vader Verkerk zich in Puttershoek en omgeving had ingespan nen, naar Noorwegen was gereisd. Voor die jeugd wil Kees Verkerk meer tijd beschikbaar stellen. Daarmee hoopt hij een positieve bijdrage te leveien aan de schaatssport in Nederland. Kees Verkerk blijkt nog altijd een be grip in Scandinavië, waar hij, zoals hij zegt, als eea soort entertainer werkt. Veel post en telefoontjes bereiken hem om behulpzaam te zijn bij het opzetten van Nederlandse bedrijven. Overigens is deze manier van leven niet datgene Waarop Kees Verkerk had ge hoopt na zijn mislukte jacht naar het grote schaatsveld. Hij bekent; „Ik had gedacht trainer te worden van een Noor se ploeg. Ik heb wel een paar aanbiedin gen gehad, maar pas in oktober, en dan is het seizoen weg. Dan kun je niets meer doen. Zes maunden zit ik nu praktisch niets te doen. Oké, ik heb nu aan ons huis gebouwd, maar wat volgend jaar. Ik wil best vier jaar werken met een ploeg, maar niet zo vlak voor de Olympische Spelen. Ik wil vanaf de grond opbouwen. Kees Verkerk wil op de trainerstoer, maar geruchten als zou hij opvolger wil len worden van Leen Pfrommer spreekt hij tegen. „Daar ben ik nog te jong voor", zegt hij. „Ik ben nog te fel. Ik had het altijd moeilijk met Leen. Zo makkelijk je en jij zeggen is geloof ik ook niet goed. Toen Leen trainer werd. sliep ik niet meer bij Ard op de kamer. Ik was voor Pfrommer de man, die Schenk de vernie ling inkletste, maar dat was niet waar. Ard had al veel eerder wereldkampioen kunnen worden, als hij maar pijn wilde lijden. Hij zeurde al bij het inrijden. Ik heb ook altijd angst voor gewichtentrai ning gehad. Misschien heeft Hans van Helden daar wel last van gekregen. Op mijn techniek rij ik nog altijd 2.10 op de 1500 meter en ik heb geen spat meer getraind. Tveter ook. Die rijdt nog 40.5 op dé sprint. De noren wilden hem terug- Ton de Wit en bleef weg van Walcotts rechtse, die trouwens nog niet de juiste maat had. De gedachte simpel te kunnen winnen, brak Walcott op. Hij werd verliezer verklaard. Dat overkwam ook Johan Tab- ben in de halve finale midden- gewicht A-klasse. Hij had zeker twee ronden op zijn naam tegen Eric Doorn (Bouwlust), hoewel Tabben wel te veel het lichaam zocht en dan te weinig doorging naar boven. Toen Tabben in de derde ronde een openbare waar schuwing kreeg wegens stoten met open handschoen werd ze- kor één jurylid daardoor zo beinvloed dat Tabben, niet te recht, verliezer werd. Rechtse Een bijzonder triest einde kreeg de finale Wareman (Kristnlijn, Den Haag) - Bourgonje (Hoog- enband) in het zwaargewicht B-klasse. Boergonje had zijn enorme rechtse hervonden maur wist niet goed raad met de ex plosieve aanvallen van Ware man, die daardoor wel zuiver heid van stoten geweld aandeed en gevaar opliep. In de derde ronde werd Wareman vol getro- feen door een enorme rechtse, waarop een afschuwelijke k.o. volgde. Lang bleef Wareman lig gen. Instructeur Wim d© Haan had,- vanwegc het meningsverschil over de loting dat vorige week al speelde, geen boksers afge vaardigd zodat de A-klasse De Rcgt, Czabania, Radings en Klaaasen moet missen in de fi nales die op 24 februari in „Amicitia" in Den Haag, wor den gebokst.c Overige uitslagen: C-k)ass«: lichtge wicht Van Egmond (lluuhmz'ii, Mul delhornis) wint door opgave In de derde ronde van vodcrgcwicht (Bouwlust); Van Egmond wel kum- piocn Asiegaf niet; A-klassc: halve finale hulfzwaer Dick Westhof (Wet- land) wint van Fasssni (Te Pas, Den Haag) die op medisch advies (wenk- brauwblcssure) na een halve minuut de strijd moest staken; A-klasse hal ve finale weiter: Peter Briedé (Crooswijk) w.o.p. Bob Groot (Huize- naar); B-kJasse finale lichtwelter No- tcboom (Bouhuizen) w o p. van Polle- i Bouhuizen) Herman van Bergcm. ARNHEM De Arnhemse Rijnhal wacht volgende week maandag een Europese motor sportprimeur. In do piste van de sporthal wordt een Indoor- trial gehouden, waarvan behal ve dc nationale trlal-top ook rijders uit België. Duitsland en Engeland zullen deelnemen. Bij dit bijzondere motorsport evenement rnaken de organisa toren gebruik van een aange past parkours dat deze week is uitgezet voor hippische sport beoefenaren. De indoor-tria-is- ten zullen daarop hun stuurbe- hendigheid moeten bewijzen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11