CHU enthousiast voor samenwerking in CDA Nog geen verbetering in economisch klimaat KISSINGERS REIS IN MIDDEN OOSTEN £e£dóc@om<a/nt Spanje gesteld voor ernstige crisis Prof.dr. S. Tromp in Rome overleden Huren pas per 1 juli omhoog. Helms (CIA) erkent leugens MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 President Nederlandse Bank: „Het zou me ge weldig meevallen als er dit Jaar een verbetering in de economie zou op treden. Een verbe tering in de eerste helft van 1976 sou nog een meevaller zijn". Deze niet al te blijmoedige voorspelling deed dr. Jelle Zijlstra, president van de Nederlandse bank, zaterdag avond in een tv- interview in Brandpunt In tegenstelling tot meer optimistische uitlatingen van politici en economen meende dr. Zijlstra, dat het dieptepunt in de recessie nog niet is bereikt Allerlei factoren, die de recessie veroorzaakten, werken volgens hem nog. Weliswaar hadden de jongste werkloosheidscijfers ongunstiger kunnen zijn en gaat de beurs dikwijls een goede graadmeter wat beter, maar de berichten uit het bedrijfsleven stemmen dr. Zijlstra nog niet optimistisch. „Vergeet niet" zo zei hij, „dat alle internationale en nationale autoriteiten en instan ties hun voorspellingen tot dusver steeds in ongun- sige zin hebben moeten bijstellen". Niettemin bezat dr. Zijlstra ook wel enig optimis me. „We weten, wat er aan de hand is en hoe we door het dal heen moeten komen". Positief ,oordeelde hij over het feit, dat Duitsland „onze grootste klant" een goede kans maakt als één der eersten de recessie te boven te komen. Dr. Zijlstra wilde het woord „matiging" niet ge bruiken op de vraag of dit het middel zou kunnen zijn om de werkgelegenheid te herstellen. „De loonkostenontwikkeling is een aantal jaren dusda nig geweest, dat de gevolgen niet konden uitblijve- n: de rendementen van de bedrijven verminderden en bereikten een punt, dat daaruit niet meer florisant geinvesteerd kon worden, terwijl ook de bereidheid tot investeren afnam. Nodig is, dat de loonstijging beperkt blijft tot de toename van de produktiviteit. Dat wil ik geen matiging noemen, maar herstel van een situatie, die normaal zou moeten zijn". De heer en mevrouw Robert Colbert uit Philadelphia tonen hier een foto van hun 2 1/2 maand oude zoon. Op zich is dat niet zo bijzonder, maar deze baby is naar de Palestijnse guerrillaleider Yasir Arafat genoemd. Een kopy van een brief die de vader van de baby aan de Palestijnse leider schreef, werd gisteren in de kranten van Beiroet en Libanon gepubliceerd met daarnaast een boodschap van Arafat voor de kleine Yasir. (Van onze parlementaire redactie) - UTRECHT Bijna unaniem heeft de CHU zaterdag op haar bijzondere algemene ledenvergadering de statuten voor het Christen Demokratisch Appel in hoofdlijnen aanvaard. Dat gebeurde met veel enthou siasme. Voorzitter baron Van Verscher sprak van een „historisch moment", toen het applaus wat tot beda ren was gekomen. De vergadering van de CHU stelde zich zeer positief op tegenover de plannen om de samenwerking met KVP en ARP snel in een christen- demokratische federatie te laten uitmonden. Karthoem (AFP) President Jaafar Nimeiry van Soedan heeft in boodschappen aan de militaire regering vdn Ethiopië en de opstandelingenleiders in Eritrea opgeroepen tot een on middellijk staakt het vuren. De Soedanese minister van bui tenlandse zaken, Gamal Mo hammed Achmed, is zaterdag voor besprekingen naar Addis Abeba vertrokken. In de Ethiopische provincie Eri trea is ook dit weekeinde hevig gevochten bij Adi Keyh, op 80 kilometer ten zuiden van Asma ra, waar een Ethiopische leger- kolonne al dagen lang tracht naar de belegerde hoofdstad door te breken. Uit Addis Abe ba is zondag een nieuw konvooi vertrokken dat contact moet zien te krijgen met de gestrande 500 man bij Adi Keyh. Volgens een Ethiopische militaire woord voerder is een aantal vrachtwa gens met voorraden erin_ ge slaagd het door de Eritrese op standelingen belegerde Asmara te bereiken. Het konvooi was uit de havenstad Massawa aan de Rode Zee vertrokken. Nagenoeg alle wegen naar de hoofdstad, die door de hevige gevechten zwaar gehavend zijn, zijn stevig in handen van de opstandelin gen. Door de blokkade van As mara, die nu al meer dan negen dagen duurt, beginnen de bevol king en de in de stad gelegerde militairen gebrek aan bradstof- fen, levensmiddelen en water te krijgen. Prof. Steenkamp (I.) in gesprek met KVP-fractie-voorzltter Andries- .sen tijdens de stemming op de algemene vergadering van de CHU in Utrecht. Geheel rechts voorzitter de Koning van de ARP. Ontploffingen In het gebouw van de Westduitse missie bij het Geneefse kantoor van de Ver enigde Naties hebben zich gis teravond twee ontploffingen voorgedaan. De schade was aanzienlijk, maar niemand werd gewond. Aardbeving - De provincie Soe- kaboemi, ongeveer 90 km ten- zuiden van Djakarta, is zondag middag door een aardbeving ge troffen. Er viel een dode en circa duizend woningen werden verwoest ISLAMABAD (AP) De Pakis taanse regering heeft gisteren 40 oppositieleiders laten arresteren na de moordaanslag in Pesja- war die zaterdag het leven kost te aan minister Hayat Moham med Khan Sherpao. Premier Ali Zoelfikar Bhoetto is gisteren uit de Verenigde Staten naar. Islamabad teruggekeerd en heeft bezoeken aan Roeme nië en West-Duitsland afgezegd nadat hij in kennis was gesteld van de aanslag op Sherpao. ROME, (ANP) De Nederlandse jczuiet, prof. dr. Sebastiaan Tromp is zaterdag, op 85-jarige leeftijd in Rome overleden, waar hij sinds 1929 werkzaam is geweest als theoloog aan de pauselijke Gregoria- na-universiteit en vanaf 1936 als consultor van het H. Officie, de latere congregatie voor de geloofsleer. Hij Was ook deskundige bij het concilie. Pater Tromp, werd vooral bekend door zijn behoudende verhande ling in 1937 over de kerk, waarin hij het mystiek lichaam van Christus gelijkstelde met de R.K. Kerk. Zijn opvattingen werden door Paus Kus XI overgenomen in zijn encycliek .Mystici Corpo- In opdracht van paus Pius XII stelde hij in 1955 in Nederland een onderzoek in naar de katholieke universiteit van Nijmegen en de seminaries. Als gevolg daarvan werd de moraal-theoloog prof. dr. W. Duynstee drie jaar naar Rome verbannen, werd de psychia ter dr. Anna Terruwe veroordeeld zonder gehoord te zijn en mocht dr. N. (Klaas) Steur van het groot-seminarie Warmond niet langer doceren. De Tweede kamerfracties van KVP, ARP en CHU zijn op dit moment niet gebonden om te streven naar één kamerfractie omdat de politieke opstelling van KVP, AR en CHU tegen over het kabinet Den Uyl te verschillend zijn. De beslissing of er al dan niet één kamerfrac tie en één kandidatenlijst voor de verkiezingen moet komen, moet te zijner tijd worden geno men, afhankelijk van de dan« geldende parlementaire politie ke situatie. Een overgrote meer derheid van de vergadering on derschreef dit voorstel van mr. Y. Schol ten. De ontwerp-statuten voor het CDA werden zaterdag vlot afge handeld. Ook in deze vergade ring kwamen enkele wijzigingen aan de orde. Eind februari zul len delegaties van KVP, ARP en CHU bezien of men het over de definitieve tekst van de statuten eens kan worden. De delegatie van de CHU kreeg van de ver gadering een machtiging om over de definitieve tekst van enkele onderdelen een beslis sing te nemen. De discussie over de grondslag van het CDA leverde uiteinde lijk weinig problemen op. De aanhang van oudminister Beer- nink en het Tweede Kamerlid van Leijenhorst, die het evange lie als grondslag te mager vin den en die grondslag veel duide lijker wil omschrijven, bleek bij zonder sterk. 'Een amendement om in de statuten niet alleen van het evangelie te spreken maar van „de bijbelse getuige nis van Gods geboden en gelof ten", werd met 329 tegen 247 stemmen verworpen. Met zeer grote meerderheid werd daarna een artikel aanvaard waarin al leen het evangelie als grondslag wordt genoemd. Oud-minister Beernink diende toen een motie in, waarmee het begrip evange lie een toelichting kreeg in de zin van het eerder verworpen amendement De motie werd aanvaard. De vergadering werd het even eens eens over het contributie- voorstel, waardoor met ingang van 1 januari van dit jaar por lid 1.50 gulden aan het CDA wordt overgedragen. Gepro beerd werd nog hiervan vrijstel ling te krijgen, maar vanuit de vergadering werd verontwaar digd gereageerd, dat niet moest worden geprobeerd via een ach terdeurtje iets af te doen aan de besluiten over de samenwerking binnen het CDA. Prof. Van Hulst, voorzitter van de Eerste Kamerfractie zei dat het totstandkomen van het CDA voor zijn fractie geen enkel pro bleem oplevert. Naar zijn me ning moeten de barrières om tot één kandidatenlijst voor de vol gende verkiezingen te komen, zo gauw mogelijk worden wegge werkt (ADVERTENTIE J JERUZALEM (AP) De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger is gisteren in Jeruzalem aangeko men ter hervatting van zijn po gingen een regeling tussen Is raël en de Arabische landen te bewerkstelligen. De verhouding tussen Israël en Egypte staat vooraan op de agenda van de besprekingen die Kissinger in Jeruzalem en in Arabische hoofdsteden zal voe ren. De zaken liggen duidelijk: Egypte verlangt een omvangrij ke terugtrekking van de Iri-aeli- sche troepen in de Sinai£-woes- tijn. Israël verlangt van Egypte de ondertekening van een over eenkomst ter beëindiging van de vijandelijkheden voor het zich in de Sinai£ wil terugtrekken. Premier Jitzak Rabin heeft zijn voorwaarden in een vraagge sprek voor de Amerikaanse tele visie opgesomd: als Egypte een niet-aanvalsverdrag ondertekent zal Israël zich uit de strategisch belangrijke Mitla- en Gidi-pas- sen in de Sinai£woestijn terug trekken en de olievelden bij Aboe Rodeis opgeven. Maar niet iedereen in Israël is het met Rabin eens. Minister van defen sie Sjimon Peres is van mening dat Egypte geen formele over eenkomst over het staken van de vijandelijkheden zal onderte kenen. Palestijnse guerrillastrijders hebben zaterdag zeven winkels en enkele gebouwen opgeblazen in de Israëlische havenstad Asj- dod, 25 km van Tel Aviv, aldus is in Beiroet bekend gemaakt Gewonden bij betogingen in Brussel BRUSSEL (UPI) - In Brussel heeft de politie zondag eer vecht geleverd van drie uur met Vlaamse betogers, die protes teerden tegen „het gebrek aan faciliteiten voor Vlamingen in de Brusselse voorstad Schaer- beek". Volgens de organisatoren de demonstratie zijn dertig A veertig van de duizend demon stranten gewond. De politie heeft geen getallen gegeven, maar wel gezegd, dat minstens een politieman door een steen die zijn helm trof is gewond. De politie maakte bij het treffen gebruik van waterkanonnen, knuppels en traangas. DEN HAAG De algemene jaarlijkse huurverhoging zal dit jaar niet op 1 april maar op 1 juli plaatsvinden. De verhoging mag ten hoogste 8 procent be dragen en in dit jaar zal in beginsel geen huur harmonisatie plaatshebben. Aldus het wets ontwerp dat door staatssecreta ris drs. M.P.A. van Dam bij de Tweede Kamer is ingediend. De verschuiving van 1 april naar 1 juli geldt alleen voor dit jaar. De huurverhoging van 8 procent is van toepassing op alle woningen, waarvoor nog huurprijsvoorschriften gelden. Voor de niet-gelibei;aliseerde woningen, waarvoor de huur verhogingen niet verplicht zijn, maar in vrij overleg tussen ver huurder en huurder tot stand komen, geldt de acht procent als maximum. WASHINGTON (Reuter) De vroegere direc teur van de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst (cia), Ri chard helms heeft erkend dat hij indertijd het congres misleid heeft met zijn ontkenning dat zijn dienst betrokken is geweest hij de politieke gebeurtenissen in Chili tijdens het bewind van president Salvador Allende. Gis teren is in Washington een ver klaring gepubliceerd die Helms, die thans ambassadeur in Iran is, op 22 januari heeft afgelegd voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Beekmans (D'66): Gezondheidszorg nationaliseren HILVERSUM (ANP>— "Er moet zo snel mogelijk een eind wor den gemaakt aan het vrije on dernemerschap van de artsen en eventueel de apothekers. Voor de gezondheidszorg is er nog maar één oplossing: natio nalisering". Dit verklaarde het tweede-kamerlid drs. J. A. P. M. Beekmans (D'66) zaterdagmid dag in het Vara-programma "In de rooie haan". Hij ging daarbij nader in op het onderwerp van de artsen die volgens het D'66- kamerlid grotere bedragen bij de ziekenfondsen declareren dan waar ze recht op hebben. Het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties heeft donderdag j.L in een ver klaring1 gezegd dat Beekmans zijn belofte niet is nagekomen om met bewijzen voor het op grote schaal frauderen van apo- thcekhoudende artsen op tafel te komen. Voor 25 april verkiezingen in Portugal LISSABON (ATP) In Portu- gal zullen voor 25 april op een datum die zal worden vastge steld door de president van de republiek, verkiezingen worden gehouden voor een grondwetge vende vergadering. Dit staat in de staatscourant van zaterdag. Verwachte hindernis WIE DE HINDERNIS WELKE de C.H.U. zaterdag voor het CDA opwierp niet verwacht heeft, is te goed voor de politiek in deze wereld. Mr. Aantjes en mr. Andriessen mogen teleurgesteld zijn, ze zouden de problemen onderschat hebben, als ze zich blij getoond hadden over een beslssmg dat de christelijk-historische unie zich nu al op één kandidatenlijst bij de volgende parlementsverkiezingen vastgelegd had. Want dat zou de drie christen-democratische fracties in de Kamer moreel genoopt hebben om zich op korte termijn te binden aan een eensgezind optreden ten aanzien van het kabinet-Den UyL De consequenties zo zi iets, vallen moeilijk te voorspellen. OPTIMISTEN KUNNEN BEWEREN, dat de christelijk-historische Kamerfractie dan haar stugge houding ten aanzien van de huidige kabinetspolitiek bijkleuren zou. j Maar even goed denkbaar is, dat K.V.P. en A.R.P. zich gedrongen zouden zien om meer op de lijn van Kruisinga te gaan zitten. Het vervroegde einde van het kabinet-Den Uyl is dan een kwestie van Met enige fantasie kan tevens gesteld worden dat de daarop volgende parlementsverkiezingen de natie voor het alternatief zullen stellen van een kabinet van christen-democraten mèt V.V.D. of een puur-linkse regering. MEER IN DE LIJN VAN DE LOGICA ligt, dat de drie confession* le partijen, nu ze het eens zijn over hun beginselprogram, intensief gaan proberen het ook eens te worden over een politiek program voor de volgende parlementaire periode. Dit komt neer op een wat langere weg, maar wel een welke tot een meer natuurlijke ontwik keling leidt Mr. Aantjes heeft september 1976 genoemd als termijn waarop de drie het eens zouden moeten zijn over de éne lijst, en dus over het éne program; een termijn welke dwingt nog wat geduld te hebben, maar tevens een natuurlijke ontwikkeling mogelijk maakt Ook voor mr. Andriessen de moeite waard om, met de hele K.V.P., zijn ongeduld nog wat te bedwingen. Weeroverzlcht DE BILT In de afgelopen Kans op een geheel droog e nacht liepen de minimumtem- 70 procent peraturen in ons land sterk ui teen. Van de waamemingssta- Amitrrdun h. b*w. tions meldde Eelde min 5 en onbêw Vlissingen plus 3 graden als ontww! laagst opgetreden temperatuur. £'ra*'T;n Deze verschillen worden dit- Luchul»v«n Hoi maal niet in eerste instantie Twm «nbcw veroorzaakt door de respectieve £JjJu!£ur« onbew! ligging in binnenland en aan de AWr.ie«n min kust de minima in Den Hel- Attune der, min 2, en vliegveld Zuid- B«riijn Limburg, 0 graden, geven dit bordetu* ook al aan maar zijn een rranTfort direct gevolg van het feit, dat c«n*v* de lucht in de hogere luchtla- |£|Jbraeli gen in hetzuiden en zuidwesten Kop*nhasw> warmer is en dat daar de koude laag aan het aardoppervlak veel dunner is. De vooruitzichten voor woensdag: Munchm Weinig verandering in tempera- Njc» tuur p,riJt Weersvooruitzichten in cijfers Rom» voor woensdag; ESm, Aantal uren zon: 1 tot 7. w«nen Min. temp.: omstreeks 0 graden, Mux. temp.: omstreeks 7 graden. i,unbo»i Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent t»i-Avw Marokko en stakingen MARDID (UPI) Groeiende politieke onrust in eigen land en een dreigende militaire confron tatie in Noord-Afrika beginnen een van de ernstigste cnscs te vormen waarvoor het 36 jaar Kosmonauten terug op aarde Moskou, 9 feb. (AP) De Russische kosmonauten Alexej Goebarev en Georgy Gretsjko zijn gisteren be houden op aarde terugge keerd na hun verblijf in de ruimte van dertig dagen. De landing had in „moeilij ke weersomstandigheden" plaats. De kosmonauten hebben tijdens hun vlucht 28 dagen doorgebracht aan boord van de Saljoet-4. De ze zet zijn baan om de aar de voort. Goebarev en Gretsjko waren gelanceerd vanaf de ruimtebasis Baiko- noer In Centraal-Azië. Waar nemers van kunstmanen van de Volkssterrenwacht Simon Stevin In Hoeven hebben hun conclusies be vestigd gekregen. Zij merk ten zaterdagavond, dat de Russische Saljoet-4/sojoez 17-combinatie was ontkop peld, reconstrueerden do- baan en concludeerden, dat een landing werd voorbe reid, die zij gisteren rond het middaguur verwachtten. De Russische kosmonau ten Alexej Goebarev en Georgy Gretsjko. oude bewind generalissimo Franco zich de laatste dagen gesteld ziet. Het blad ,Ya' schrijft: „Het gezag gaat in ver sneld tempo achteruit". Terwijl zij kampt met een golf van stakingen en politieke pro testen in het gehele land ziet de regering in Madrid zich plotse ling geconfronteerd met de nog niet verwachte aanspraken van Marokko op de Spaanse neder zettingen aan de Noordafrikaan- se kust. Verontrust over de Marokkaan se houding stuurde Spanje in het afgelopen weekeinde oor logsschepen, mariniers en voor aanvallende doeleinden uitge ruste helikopters naar de ha vens Ccuta en Melilla, waarop Marokko het oog heeft laten vallen. Op binnenlands terrein ondernamen de autoriteiten ver dere maatregelen om de protes ten de kop in te drukken. De universiteit in Volladolid, waar de politie herhaaldelijk slaags was geraakt met studenten die uiting gaven aan hun solidariteit met stakende arbeiders en die politieke vrijheid eisten, werd gesloten. In Madrid arresteerde dc politie prominente acteurs en acht vanwege hun aandeel in een politiek getinte staking waardoor de theaters in Madria. Barcelona en Sevilla gesloten moesten blijven. Zeerovers laten schip zinken BANGKOK - Thollandse zeer overs hebben een Birmecs vrachtschip leeggeroofd en het daarna tot zinken gebracht na dat zeventien bemanningsleden in het ruim waren opgesloten. Twee zeelieden waren verdron ken nadat zij overboord ge sprongen waren. De eigenaar van het schip en nog twee man nen waren ontsnapt nadat da negen zeerovers weer in hun vaartuig waren teruggekeerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7