Missiesecretarissen schrijven kardinaal over affaire Nelen Volop werk aan de toneelwinkel voor kinderen in het Hot-Theater Keuze nieuwe praeses hervormde synode KORTE METTEN Delegatie van 20 naar assemblee van Wereldraad Verlaging loon- en inkomstenbelasting Demonstra tie voor behoud van Lauwersmeer "Khovantchina opera waar muziek alles is hebben gehandeld in de geest van de hedendaagse missionai re opdracht van de kerk. De missiesecretarissen verkla ren van mening te zijn, dat pater Nelen dat juist wel heeft gedaan en wel op basis van de bisschoppelijke brief „En nieuw missionair tijdperk". Naar de mening van de missie- secretarissen worden visie en opdracht, vervat in die brief der Nederlandse bisschoppen, nu door bisschop Gijsen afge wezen, ofschoon hij de brief wel mede-ondertekend heeft De missiesecretarissen vrezen, dat hierdoor de samenwerking op missionair terrein tussen de bisdommen en binnen de Ne derlandse missieraad zeker be moeilijkt, zo niet gefrustreerd zal worden. De missiesecretarissen drin gen krachtig bij kardinaal Al-, frink aan, dat de Nederlandse bisschoppen in onderling over leg stappen ondernemen om de dreigende bemoeilijking of blokkering van de samenwerk ing tussen de bisdommen en binnen de Nederlandse Missie raad te voorkomen. Zij verzoeken daarom krach tig de aangelegenheid in de bisschoppenconferentie te brengen en uitdrukkelijk te bevestigen, dat de bisschoppe lijke brief „Een nieuw missio nair tijdperk" richtlijn is en blijft voor de diocesane mis sieraden en hun secretarissen. Tot dusver hebben de missie- secretarissen van de Bisdom men Utrecht, Haarlem, Gro ningen, Rotterdam, Den Bosch en Breda geen antwoord op hun brief gekregen. Onder de titel;, bedreiging van een nieuw missionair tijdvak" is onder verantwoor delijkheid van solidariteits- groep en Open Kerk Limburg een uitvoerige documentatie verschenen van het conflict, dat in het bisdom Roermond is ontstaan naar aanleiding van het ontslag door de bis schop van pater P. Nelen als directeur van het DIVIS (Dio cesaan Instituut voor Interna tionale Solidariteit) en als se cretaris van de DIVIS-raad. De interkerkelijke adventsac- tie „Solidaridad" heeft tot nu toe 1,25 miljoen gulden opge bracht. Daarmee is nu al meer geld binnen dan de actie het vorig jaar in haar geheel op bracht. In juni wordt de actie afgesloten en dan hoopt men 1,5 miljoen gulden bijeen te hebben. Van het geld worden ruim honderd projecten in Zuid- Amerika gefinancierd, vooral gericht op de bewustwording. Solidaridad is een actie van de katholieke kerk, de hervormde De documentatie omvat onder meer de brief, die de diocesa ne missiesecretarissen hebben geschreven aan kardinaal Al- frink als voorzitter van de ver gadering van Nederlandse bis schoppen. De missiesecretarissen stellen in deze laatste brief kardinaal Alfrink in kennis van „hun verbazing en verontrusting" over de .motieven, waarop mgr. Gijsen aan pater Nelen ontslag heeft menen te moeten verlenen". Pater Nelen zou volgens bisschop Gijsen niet kerk en de Stichting Oecume nische Hulp. Het moderamen van de her vormde synode heeft de Raad van Kerken gevraagd de brief over te nemen, die kardinaal Alfrink vorige maand heeft gestuurd aan premier Den Uyl. Hier in drong de kardi naal aan op snelle verruiming van de wet gewetensbezwaren militaire dienst en verkorting van de procedure. Binnen de oecumenische be weging zal binnenkort een nieuw ontmoetingspunt voor kerk en bedrijfsleven worden gevestigd. Het initiatief hier toe is genomen door de actie groep tegen racisme In Zuide- lijk-Afrika, „Kairos", door het Interkerkelijk Vredesberaad, de afdeling Nederland van de Pax Christibeweging, de actie Betaald Antwoord en de werkgroep Kerk en Ontwik kelingssamenwerking van de Raad van Kerken. Het nieüwe centrum zal zich voorname lijk richten op onderzoekin gen naar de wijze waarop ge meenschapsgelden, die langs kerkelijke kanalen verkregen worden, worden belegd. Aan pater S. P. v.d. Pol w.p. is eervol ontslag verleend we gens emeritaat als pastor voor de Engels-sprekenden in Rot terdam. Eveneens aan H. v.d. Heijden als pastoor van de parochie St.-Willibrord te Bergschenhoek. Pater J. A. A. M. Wierts, algemeen secretaris vn het bisdom werd tevens benoemd tot deservitor van deze parochie. Pater J.C. Kokx o.f.m., kapelaan van de parochie H. Adrianus te Lan- geraar volgt pater H. A. F. Dirks o.fm. op als rector van het bejaardentehuis De Vos- senschans te Woerden. Pater Dirks gaat met emeritaat. Kardinaal John Heenan, aartsbisschop van Westmin ster en voorzitter van de bis Ontwerp-reglement pastorale werkers wordt herschreven Op een buitengewone verga dering heeft de bisschoppen conferentie met een delegatie van de werkgroep PPS (Pro fessioneel Pastoraat en zijn Samenwerk ings verbanden) beraadslaagd over een ont werp-reglement voor nièt-ge- wijde pastorale werkers in de rk kerkprovincie van Neder land. Het gesprek ging met name over de visie op de pastorale werker, zijn opleiding en vor ming en zijn bevoegdheden. Besloten werd dat de PPS het ontwerp-reglement zal her schrijven, met verwerking van de op- en aanmerkingen van de bisschoppen. Daarna zal de bisschoppenconferentie er zich opnieuw mee bezighouden. schoppenconferentie van En geland en Wales, die vijf maanden is verpleegd wegens een hartaandoening, heeft zijn werkzaamheden weer opgeno men, zij het in beperkte mate. Binnen twee weken heeft de gouverneur van de provincie Navarra in Noord Spanje te gen negentien priesters geld boeten opgelegd van in totaal 180.000 gulden. De hoogste boete' beliep 25.000 gulden. Het gemiddelde inkomen van een Spaanse geestelijke is onge veer 250 gulden per maand. De priesters hadden naar de mening van de autoriteiten staatsvijandige preken gehou den. Kerk en wereld De Nederlandse delegatie voor de vijfde algemene ver gadering van de Wereldraad van Kerken zal uit ongeveer twintig personen bestaan. De assemblee wordt gehouden in Nairobi, de hoofdstad van Ke nia, van 23 november tot 10 december. De Nederlandse delegatie is samengesteld uit vertegen woordigers van de kerken, die bij de Nederlandse Raad van Kerken zijn aangesloten. De R.K. kerk, die in Nederland wel lid is van de Raad van Kerken, maar op de vergade De generale synode vande hervormde kerk wordt gehou den op „Hydepark" te Drie bergen op 17, 18 en 19 februa ri. Op de agenda staat de be handeling van de nota „Vrij heid van de christenen en de rechten van de mens". De synode moet beslissen of zij dit stuk geschikt acht voor nadere bezinning, mede met het oog op de assemblee van de Wereldraad van Kerken aan het einde van dit jaar. Het moderamen van de Hervorm de kerk zou het stuk willen toezenden aan de Wereldraad als bijdrage van de kerk aan de algemene vergadering. ring van de Wereldraad slechts als waarnemer aanwe zig is, is wel vertegenwoordigd op de delegatie-bijeenkomsten. Prof. dr. F. Haarsma en prof. dr. J. Groot nemen aan deze gesprekken deel. Dr. A. van den Heuvel secreta ris-generaal van de hervormde kerk heeft verklaard, dat zijns inziens de komende assemblee sterk in het teken van Afrika zal staan. Dit niet zozeer wat betreft sociaal-politieke vra gen. maar met name wat be treft het Afrikaanse kerkbeeld dat sterk in opmars is. Ook denkt dr. V. d. Heuvel dat vele Ook zullen aan de orde komen de rapporten „kriteria voor de vragen bij de openbare belij denis" en „kerk en gemeente in de industriële samenleving". Voordat deze punten aan de orde komen moet de synode een nieuwe praeses kiezen. De vorige praeses, ds. J. Jörg heeft in de november-synode van 1974 afscheid genomen. Aan het eind van de vergade ring zullen de synode-leden af scheid nemen van ds. M. Groe- nenberg, die, nu hij zeventig jaar is geworden, zijn functie van praeses van het college van visitatoren-generaal van de hervormde kerk neerlegt delegaties het onderwerp „De p bevrijding van de vrouw" op de agenda wensen. Dr. V. d. Heuvel acht het voor Amerikaanse en Europese af gevaardigden interessant om eens van hun mede-christenen in tweederde deel van de we reld te horen wat moet worden verstaan onder een nieuwe le vensstijl. Vele van de Europe- se discussies staan in het te ken van een slecht geweten. Daar zouden Afrikanen, Azia ten en Zuidamerikanen nog wel eens heel andere geluiden bij kunnen laten horen, meent hij. LEIDSE COURANT MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 Maar laat geen ouder-met-kind daardoor afgeschrikt worden. Weliswaar is de uitgangspositie van Piccolo de meer dan benar de situatie rond het HOT-thea- ter zelf, maar hij drapeert dat in een leuk stuk theater waarbij de kinderen in de zaal volop mee kunnen doen. Dat meedoen is geen goedpraten van wat Her man Frank met zijn kinderthea ter wil, maar veeleer eeri 'nood zaak daarvoor. Piccolo-Herman Frank wil best laten merken dat het HOT-theater op z'n laatste benen loopt, maar hij doet dat door te zorgen dat zijn publiek die informatie „binnen" krijgt via een degelijk stukje toneel. Vandaar dat in Frank's nieuwe programma „Piccolo en de Me- tromaan" de kinderen een zeer werkzame rol krijgen toebe deeld. Het probleem is zeer wer kelijk: De semi-metro vanuit het nieuwe Centraal Station gaat straks het bestaan van het HOT bedreigen. Geluidshinder en daardoor minder bezoek zijn en kele van de euvels die dreigend op de loer liggen. In zijn nieuw ste programma laat Herman Frank in een „onschuldig" spel letje zien waartoe dat leidt. De acteurs zijn niet meer te ver staan, en de speelruimte op de toneelvloer wordt ingenomen door een reeks denkbeeldige tramlijnen. Bij de voorstelling die ik zag wist Piccolo-Frank z'n publiek „eheel in beweging te brengen. Misschien zijn het de allerklein sten die tramlijnen begeren en i Alle leden van Kindertheater Pssst rond de qrote boosdoener in „Piccolo en de Metromaan" in het HOT. Stimulans koopkracht 1975 DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is het eind vorig jaar al aangekondigde wetsontwerp ingediend waarin uitsluitend voor 1975 een verlaging van de inkomsten- en loonbelasting wordt voorge steld. De verlaging krijgt volgens dit voorstel een verlenging van de belastingvrije sommen en de tariefschijven met 1,5 procent. Zo wordt de eerste tariefschijf, waarover 20 procent verschuldigd is, extra verlengd tot 5000. De budgettaire betekenis van de voorgestelde belastingmaatregelen is door de bewindslieden van financiën becijferd op 840 miljoen op jaarbasis. De verlaging zal leiden tot verruiming van het vrij besteedbare inkomen en kan een bijdrage leveren tot het vergroten van de binnenlandse bestedingen waardoor, zo meent de regering, de werkgelegenheid kan worden bevorderd. De tariefverlaging voor de loonbelasting zal in de drie kwartalen na 1 april geëffectueerd worden voor het gehele kalenderjaar. In het wetsontwerp staan de volgende belastingvrije sommen: tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouwen) 1.559 tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) 4.517 tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en tariefgroepen 4 (gehuwde mannen) 7.786 de arbeidsongeschiktheidsaftrek (voor personen onder de 65 jaar die voor 45 pet of meer arbeidsongeschikt zijn) 1.403 de bejaardenaftrek voor gehuwde mannen 2.182 de bejaardenaftrek voor alleenstaanden 1.528 de extra aftrek die geldt voor een alleenstaande met recht op kinderaftrek 1.713 het maximum voor de bijzondere aftrek voor onvolledige gezinnen waarin een alleenstaande (man of vrouw) buiten het huishouden werkzaa lieden verricht en kinderaftrek geniet voor een kind dat jonger is dan 16 jaar 2.493 Kinderaftrek zelfstandigen 1 kind 2 kinderen 3 of 4 kinderen '5 of 6 kinderen 7 of meer kinderen loontrekkenden en daarmee gelijkgestelden andere niet loontrekkenden 732 1.391 1.228 2.857 1.721 3.350 1.878 3.507 1.996 3.625 Belastingpercentage toe te passen op de belastbare som opvolgen de inkomensschijven totaalopvolgende schijven belasting bij totaal opvolgende 20 pet over de eerste 25 pet over r volgende 31 pet 39 pet 49 pet 58 pet 63 pet 66 pet 69 pet 71 pet over elke volgende gulden Eén van de vreemdsoortige voer tuigen in de demonstratie in Lau- wersoog. tegen de militaire plan nen voor het Lauwersmeergebied. Haagse Kunstkring wijdt expositie aan Ida Wasserman Den Haag De Haagse Kunst kring, Denneweg 64, wijdt van 19 februari t/m 1 maart een tentoonstelling aan Ida Was serman, de grote actrice die in 1972 na een halve eeuw toneelspelen, waarvan ruim 25 jaar bij de Haagse Come- die het ,wat rustiger aan moest doen'. De afdeling Letteren, Theater en Filmkunst van de HKK heeft foto's, kranteknipsels en toneelattributen bijeenge bracht met medewerking van de Haagse Comedie, het To neelmuseum, fotoatelier Le- maire, fotograaf Sok, archief en museum voor het Vlaamse culturele leven te Antwerpen, de gemeente 's-Gravenhage, de Koninklijke Schouwburg en Theater Klank en Beeld. De tentoonstelling wordt don derdagavond 20 februari geo pend door Paul Steenbergen. Busongeluk Op een overweg in Tultepec, 50 km ten noorden van Mexico city, zijn in de nacht van zaterdag op zondag een trein en een volle autobus met elkaar in botsing gekomen; er werden 29 personen gedood en 28 gewond. Lawine Twee Zwitserse skiërs, een 32-jarige priester en zijn 21-jarige vriend, zijn omge komen bij een lawine aan de voet van de 4.317 meter hoge Grand Combin bij de Zwitsers- Franse grens. Ontploffingen In het gebouw van de Westduitse missie bij het Geneefse kantoor van de Ver enigde Naties hebben zich gis teravond twee ontploffingen voorgedaan. De schade was aanzienlijk, maar niemand werd gewond. Aardbeving - De provincie Soe- kaboemi, ongeveer 90 km ten- zuiden van Djakarta, is zondag middag door een aardbeving ge troffen. Er viel een dode en circa duizend woningen werden verwoest. LAUWERSOOG (ANP) - Ongeveer 1700 Groningers en Friezen hebben zaterdagmiddag in de visafslag te Lauwersoog gedemon streerd tegen de regeringsplannen in het Lauwersmeergebied militaire oefenterreinen aan te leggen. De meeting werd besloten met het aannemen van een motie, waarin de betogers hun ongerustheid uitspreken over de aanleg van de oefenterreinen. De motie zal worden gezonden aan regering en Tweede Kamer. Op 11 en 13 februari komt de kwestie van de oefenterreinen in het Lauwersmeergebied in de Tweede Kamer aan de orde bij de behandeling van de defensienota. De bezwaren die tijdens de meeting tegen de aanleg van oefenter reinen naar voren kwamen en ook in de motie zijn neergelegd zijn: Aantasting van woon- en werkgelegenheid, ernstige schade voor de visserij, een onaanvaardbare beperking van de recreatie mogelijkheden, het onttrekken aan het agrarische bedrijfsleven van uitstekende landbouwgronden en ondermijnen van natuurgebied door militair gebruik. De oefenterreinen zouden in totaal ongeveer 2400 ha. van de ruim 9000 ha van het Lauwersmeergebied beslaan. Op alle toeren klinkt muziek "Boris Godounow" en "Eugen Onegin" uitgezon derd is de Russische opera voor de nieeste Neder landers een kwestie van het vergeetboek. De brug welke bij instrumentale muziek tussen Slavisch en germaans-romaans geslagen kon worden, ont breekt merkwaardigerwijze in het muziekdrama. Ook Moussorgsky's "Khovantchina" is er de dupe van geworden. Onder het label Harmonia Mundi is op vier platen (HMB 124) een zo goed als integrale uitvoering van "Khovantchina" door de Opera van Sofia op voorbeeldige wijze vastgesteld. Voor de goede orde: met China heeft deze opera niets van doen; "tchina" betekent "zaken die met iets te maken hebben". Zo is het onderwerp van "Khovantchina" de geschiedenis van de samenzwering welke de vorsten Khovansky tegen tsaar Peter de Grote op touw gezet hebben. Moussorgsky's zwakke stee, zelfbeperking in het libretto, heeft de componist hier helemaal parten gespeeld; zes acht verhalen liggen aan "Khovant- Modeste Moussorgsky china" ten grondslag en dit maakt de opera als drama nogal heterogeen. De muziek is dat niet; integendeel; op de keper beschouwd vinden wij haar zeker lyrisch nog mooier dan die van de "Boris"; de liefdesdood van Marfa en Andrei is vervoerend en doet in passie niets voor het slot van de Aïda of Tristan onder. De uitvoering bevestigt, dat de Opera van Sofia vooral door haar ensemblewerk van hoge kwaliteit is; het orkest is goed, het koor voortreffelijk en dirigent Athanas Margaritov houdt de solisten (onder wie voortreffelijke stemmen als Dimiter Petkov, Nikola Ghiuzelev en Alexandrina Mitche- va) helemaal "in de scène". Een gecompliceerde opera met prachtige muziek; een plaats naast Verdi en Mozart in een goede discotheek waard. G.V.L. DEN HAAG De ideeën die Herman Frank als basis ge bruikt voor zijn Piccolo-voor stellingen liggen zo dicht bij huis dat je je afvraagt waarom ze niet voor iederéén zo voor de hand liggen. Hij neemt meestal een zeer algemeen probleem bij de kop en bouwt daarom heen zijn theaterspelletje, ditmaal minder landelijk maar meer Haags van karakter in he' HOT-theater. het HOT via lampions, nep-slan- gen e.d. toch in feeststemming brengen, maar de iets meer in gevoerde in het theaterleven van Den Haag weet waar de fijne kneepjes zitten. Wie z'n kind wil laten kennisma ken met jeugdtoneel, en zelf ook geen problemen uit de weg gaat, mag een bezoek aan het Kinder-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4