Allerlei(ds) Hoger onderwijs vrijheid laten" Hoogmade liep warm voor Hofstads Jeugdorkest 99 DAMSUCCESSEN Imperium doet Wolkers tekort MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT/' PACJiNA Prof. Gaillard in diesrede: Van een onzer verslaggevers Delft/Leiden Met het leggen van een krans bij het graf van Prins Willem van Oranje in Delft is afgelopen zaterdag de eeuwfeestviering van de Leidse universi teit ingezet Later op de dag hield prof. dr. P. J. Gaillard in de Stadsgehoorzaal te Leiden een rede ter gelegenheid van de vierhonderste dies natalis van de Leidse universiteit. Prof. Gaillard is hoogleraar in de celbiologie en de histologie. Zijn rede luidde „Wat cellen vertellen". Een citaat, genomen uit het slot van zijn rede: „Ze vertellen ons, dat het principieel onmogelijk lijkt alle fasen van het soort „zoekende onder zoek" te plannen en dat het fataal kan zijn als onze instellingen van hoger onderwijs niet de fundamentele vrijheid en de middelen blij ven houden om nieuwe gebieden te ontsluiten en tot ontwikkeling te brengen, zelfs al zouden deze gedurende langere tijd alleen maar bij dragen tot verdieping van inzicht en tot onder steuning van het onderwijs". Op de foto wordt de krans gedragen door rector-magnificus' .prof. dr. A. E. Cohen (links) en mr. K. J. Cath, voorzitter van het college Leidse universiteit. bestuur i Noordsingel Leidschendam bijna geheel tweebaans Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Door het afbreken van de noodschool die door de LOM-school,De Vliethorst werd gebruikt, is de mogelijkheidontstaan ge lijktijdig met de aanleg van de noordelijke rijbaan van de Noordsingel, de zuidelij ke rijbaan, tussen Amstel- weg en „Freddie's Hoeve" aan te leggen. Burgemeester en wethouders, de grootst mogelijke meer derheid zegt het college nog eens extra, vraagt de raad hiermee in te stemmen, 'n Extra-krediet is er niet voor nodig omdat door de gunsti ge aanbesteding van het werk de kosten kunnen wor den betaald uit het krediet van bijna 2 miljoen dat in april vorig jaar beschikbaar werd gesteld. Terhoogte van Freddie's Hoe ve zal het verkeer in beide richtingen voorlopig over een lengte van ca. 45 meter via de noordelijke rijbaan worden geleid. De aanleg- kosten bedragen 179.000 gul den. Het college wijst er op dat bij een latere aanleg van de zuidelijke rijbaan de kos ten uiteraard hoger zullen zijn. Verkeers- wijzigingen Leidschendam Van onze correspondent LEIDSCHENDAM In ver band met de nieuwe ver keerslichten bij het kruis punt Nieuwstraat-Damhou- derstraat hebben B. en W. voor de omgeving een aan tal verkeersmaatregelen vastgesteld. Het éénrichtingverkeer in de Venestraat zal tussen Ach terom en Jagersstraat wor den 'omgekeerd. Bromfiet sers zijn hiervan echter uit gezonderd. In het Achterom zal in de richting van de ^Nieuwstraat eveneens een- ».richtingverkeer worden in gesteld. Op de Nieuwstraat zal bij de Oude Bleijk een voetgan gersoversteekplaats worden aangelegd. Voor beide delen van de Ambachtstraat zal vanaf De Schans' eenrich tingsverkeer worden inge steld, evenals in de Weide- straat vanaf de Nieuwstraat bij het benzinestation. Voor het gehele pakket ver keersmaatregelen dat B. en W., in overeenstemming met het aktiecomité „Stop sluip- verkeer in Leidschendam" hebben samengesteld is, be halve de verkeerslichten, de wijziging in het eenrichting verkeer in de Venestraat het belangrijkst. Vrouwengilde oogstte succes niet blijspel Nóordwijkerhout De dames van het Katholiek Vrouwen gilde te Noordwijkerhout voerden vrijdagavond een blijspel op voor leden en andere belangstellenden. Het parochiehuis was goed gevuld. In het blijspel „Nic- olientje knapt het op" speel de vooral Nel v.d. Klugt als het dienstmeisje een bijzon der sterke rol. Ook Ans v.d. Lans als Nicolientje en Ger Leenderts als de suikertante mogen, zonder de anderen te kort te doen, genoemd wor den als bijzonder goede ver tolkingen. Weinig belangstelling voor Praten met Piet" Van onze correspondent Sassenheim Hoewel vrijdag j.l. voor de N.K.V. avond, die bij „Cees Ineke", onder het motto „Praten met Piet," gehouden werd, de opkomst beneden peil was, behoeft toch niet zonder meer van een mislukte avond gesproken te worden. Het was een geanimeer de avond, waarbij met het KVP-raadslid en NKV-bestuurslid P. Homan, diverse belangrijke zaken werden doorgepraat, zoals de sporthal, het overdekte zwembad, de vernielingen in park en plantsoenen, en de kinderboerderij, maar ook minder belangrijke als hondentoiletten, het eilandje in de Charbonlaan, winkelsluiting en koopavond. De avond stond onder leiding van de vice-voorzitter van het plaatselijk N.K.V., de heer F. Wiering. Tennisclub Ter Aar zit vol Van onze correspondent TER AAR De Tennisvereni ging Ter Aar heeft afgelopen zaterdag afscheid genomen penningmeester C. de Koning en vice-voorzitter A. Muscher. Zij zijn opgevolgd door resp. mevr. H. Pluym-de Neef en de heer P. Bennemeer. De tennisvereniging telt momen teel 220 senior- en 50 juniorle den en heeft daarmee de gren zen van haar opname capaciteit bereikt. Als* leraar is aangetrok ken de heer Jos van Schooten uit Haarlem. Hij zal 3 dagen per week les gaan geven. De jeugd komt onder de hoede mevr. V.d. Pluym. De banen zijn waarschijnlijk over 1 a 2 weken klaar. Ze worden 1 april officieel geopend. Er is een commissie in het leven geroe-, pen op het eerste lustrumfeest (23, 24 en 25 mei) voor te berei den. Deze commissie staat on der leiding van oud-voorzitter W. Keulemans. Geen uitbreiding woonwagenkampen in Lisse Van onze correspondent LISSE Het college van b. en w. heeft de raad geadviseerd niet akkoord te gaan met de uit breiding van het aantal woon wagenkampen aan de Roovers- broekdijk. Het college is mening dat een uitbreiding kan leiden tot ernstige versto ring van de verhouding tussen de woonwagenbewoners. Dit advies geven b. en w. de raad naar aanleiding van het ver zoek om medewerking van het bestuur van Regionale Woon wagencentra in het rayon Lei den. Deze instantie had name lijk gevraagd of de raad van Lisse bereid zou zijn mede werking te verlenen aan de tot standkoming van enkele kleine centra in de regio en of de raad hetzelfde zou doen wanneei aantal in Lisse zou worden uit gebreid. Crosszege Sinorcnburg Dit is Wil] Smorenburg uit Nieuwveen. Hij won met veel machtsvertoon de mo torcrosswedstrijden die za terdagmiddag voor de eerste keer door MAC Rijnland op een terrein in Alphen-West werden georganiseerd. De Nieuwvener won beide man ches zowel bij de 250 cc als de 500 cc. HAZERSWOUDE Het eerste tiental van de Hazerswoudse damver eniging Samen Sterk staat al met één been in de provinciale klasse. De kampioenen van de Leidse Districts Dam Bond, die met vijf andere teams strijden om twee plaatsen in de „provinciale", kwamen ook in de tweede ontmoeting van de promotiecompetitie tot een overwinning. Vianen, dat op bezoek was in het Hazerswoud se damhuis, kreeg met 12-8 klop. Vanavond speelt Samen Sterk zijn derde promotiewedstrijd in Gouda tegen Damlust 2. Samen Sterk zal met twee jeugdvijftallen deelnemen aan het toernooi om het kampioenschap van Zuid-Holland. De jongens van de Hazerswoudse club verwierven zich het recht daartoe, omdat ze in de door de Goudse en Leidse Districts Dambonden georganiseer de competitie voor jeugdteams als beste eindigden van de vereni gingen uit het „Leidse". LEIDEN Jan Wolkers be hoort zonder enige twijfel tot de meest gelezen heden daagse schrijvers dank zij zijn makkelijk leesbare taal, die zijn werk voor bijzonder grote groepen toegankelijk heeft gemaakt. Toch is een juiste benadering en appre ciatie van het werk van Wolkers moeilijker dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Een belangrijke re den daarvoor is dat Wol kers, van huis uit een beel dend kunstenaar, schrijft als een schilder. Hij ont werpt een groot tableau, dat tot in de finesses uitgewerkt is en het is aan de lezer om de totaalindruk te onder gaan en te begrijpen (voorz over dat bij een autonoom kunstwerk mogelijk is). met het uitwendige, de opper vlakte van Wolkers' werk bezig hield. De kem van de zaak werd hierdoor zelden of nooit geraakt. Men bleef stekan in een aaneenschakeling van korte scènes, uitermate fragmenta risch van opzet en boordevol extremiteiten, maar zonder veel zeggingskracht. Een enkele keer werd er een van inventivi teit getuigende parallel getrok ken, maar de mogelijkheden om deze grondig uit te werken werden onbenut gelaten. Al met al behoort deze voorstel ling die tot en met 15 maart iedere vrijdag en zaterdag in de Vestestraat te zien is, niet tot de beste Imperium-produktios vn de afgelopen jaren. Paul Korerihof Het gevaar is echter groot dat men zich, al lezende, gaat ver kijken op de details, zeker waar die bij Wolkers dikwijls een aaneenschakeling van extremi teiten zijn. Men is zich er mees- tel nauwelijks van bewust, dat dit een literair procédé is, be wust door Wolkers toegepast om reliëf te geven aan wat hij eigenlijk zeggen wil. Imperium heeft nu onder leiding van Clara Smit de fout ge maakt dit literaire procédé te willen vertalen in dramatische vormen en men is zich er onvol doende van bewust geweest, dat men zich hierdoor slechts Van onze correspondent HOOGMADE In het Culturele Centrum De Schuur vond zaterdagmiddag een muzikale ma nifestatie plaats op een niveau, zoals men in Hoogmade waarschijnlijk nooit eerder had mee gemaakt. Het was Het ook van de Culturele Commissie een goede keus beslag te leggen op het grootste en oudste jeugdorkest uit Nederland Het Hoflands Jeugdorkest, opgericht in 1923. De afdeling van 8 tot 16 jaar, bestaande uit ruim 80 jeugdige werd op wat schoonheidsfoutjes na, redelijk goed gespeeld. Drie klassieke Franse dansen werden in kleine bezetting van klarinet, dwars fluit en viool, afwisselend statig, droevig of vrolijk van aard, op voortreffelijke wijze ten gehore gebracht. Hoogtepunt van deze middag was evenzo in kleine bezetting de vertolking van Vivaldi's Vioolconcert in a klein opus 3. De 15-jarige violiste Marijn Mijnders speelde zonder enkele zenuwen gedisciplineerd en met overgave de solisten-partij. musici, gaf onder leiding van dirigent Wim Na de pauze speelden de jeugdige musici met veel Bredenhorst een gevarieerd programma, dat voornamelijk bestond uit populaire, technisch niet al te moeilijke werken. De jonge dirigent gaf voor elk muziekwerk een korte uiteenzet ting en liet ook even de verschillende instru menten spelen. Nadat burgemeester Brouwer de Koning in zijn openingswoord zijn vreugde had uitgesproken over de grote belangstelling, ook van de zijde van de jeugd, werd het programma krachtig geopend met de mars uit Handels Schipio. Een vijftal moderne Engelse volksdansen van Ben jamin Britten met soms een Schots tintje er aan. animo de bekende en populaire Kindersymfonie van J. Haydn. Ondanks enkele kleine tekortko mingen toch een hoogstaande muzikale presta tie. Nadat een viertal jonge waldhoornblazers een werkje van G. Donizetti zeer kundig hadden geblazen, werd het klapstuk van het programma een werkelijk sublieme vertolking van het gehele orkest van Julius Röntgen. Een overbekend werk, dat evenwel mede door de subtiele vertol king toch weer als nieuw bij velen in de oren klonk. Alles bijeen een uitvoering op een dusda nig niveau, dat mede gezien de leeftijd van de spelers, terecht door het publiek met een ovatio neel applaus beloond werd. Muzikaal talent in N'wijkerhout Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - Het jaarlijks optreden van de leerlingen van de muziek scholen Schrama en Van Munsteren is een groot suc ces geworden. Twee avon den was de grote zaal van de Gebr. Brama tot de laat ste plaats bezet. Leerlingen vanuit de gehele bollen streek, inclusief Rijnsburg en Katwijk, toonden hun vorderingen aan het Noordwjkerhoutse publiek. De opening, door accordeon leerlingen van de heren Van Munsteren, was al direct een succes. Daarna volgde een optreden van leerlingen die slechts enkele weken muzie kles hebben gevolgd. Het zou te ver voeren alle optre dens van de totaal 175 leer lingen te omschrijven, maar enkele succesvolle leerlingen waren zeker Piet Warmer dam en de dames van Gent en Heemskerk op het elec- tronisch orgel. Verder liep de familie Van Gijlswijk als een rode draad door het ge hele programma. Een suc cesvol optreden van Engel v. Gijlswijk als buikspreker, de conferenciers de heer en me vrouw Van Gijlswijk en de algehele leiding werd ver zorgd door Jaap van Gijls wijk. Tot slot was er de finale met een succesvol optreden van de Sky Devils. Bijzonder ge slaagde avonden die aan toonden dat de Noordwij- kerhoutse muziekschool er elk jaar weer in slaagt een aantal goede muzikanten in de bollenstreek op te leiden. Felicitaties voor Wout Bergers Iedereen die zo'n beetje op be stuurlijk gebied in het Leidse sportwereldje wat te vertellen heeft, gaf zaterdagmiddag acte de presence op de receptie die Wout Bergers in „Nieuw Miner va" gaf ter gelegenheid van het feit dat zijn sportzaak 25 jaar bestaat. Op de foto feliciteert sportorganisator Joop Rietho ven de heer Bergers. Wetenschappelijk onderwijs De diskussieavond „VERVOR- L MING DOOR HERVOR- MING?", die oorspronkelijk zou worden gehouden op 28 januari I jl., maar wegens ziekte van de heren Kolthoff en Wiegersma i moest worden afgelast, vindt nu plaats op 'dinsdag 18 fe- f bruari 1975. Onderwerp is de wet herstrukturering weten schappelijk onderwijs. Spre kers zijn: K. KOLTHOFF. woordvoerder P. v.d. A.-fraktie in de Tweede Kamer en R. A. de MOOR, lid kommissie her strukturering van de Academi sche Raad. Plaats zaal IX Academiegebouw, Rapenburg 73, Leiden. Aanvan- g: 20.00 uur. Politieke scholing O Als laatste in de reeks van politie ke cursussen voor de vrouw, volgt er op 26 februari, 5, 13 en 19 maart 1975 een cursus „Poli tieke Scholing". Ook deze cur sus wordt gehouden in een van de zalen van de Zuiderkerk aan Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Vanessa, dr. v. K. J. Stcyn e Smits; Overleden: H Baptist geb. 1913, echtg. de Vries, P. J van der Krogt. Roomburgerweg 23 - Vergadering wijk vereniging Meerburg, aanvang 1892 man. E. D. M Penfold, 1925, echtgen. v. H. J. van de Zonde; Gehuwd: H. F. Batenburg en A. Bos, J. J. A. Solleveld en P. J. Peterzen, W J. van Mcurs en H. A. Everaart, L. de Jong en M. G. van der Meijdc, R. de Vries en Y. v de Lammenschansweg te Lei den (buslijnen 13, 14. 40. 41, 42 en 46). en wel een ochtendcur sus van 9.30-11.30 uur en een avondcursus van 20.00-22.00 Het doel van de cursus is de cursisten naar aanleiding van toegezonden vragen met elkaar en een forum, bestaande uit vertegenwoordigers(sters) van politieke partijen o.l.v. een dis cussieleider te laten discusèie- ren. Behandeld zullen worden on-' derwijs, energie en water, de fensie en werkgelegenheid. Voor het forum zijn per onder werp partijen uitgenodigd met uiteenlopende standpunten. Inl. en aanm. tel. 31335, 92963 en 52773. naar de heer C. J. Besemer op wiens terrein de caravan was geplaatst, ontdekte de diefstal zaterdagmorgen vroeg. Het kenteken is 42-56-W. Caravan gestolen Burgerlijke stand Nieuwe ruimte voor ,,Qbus" Van onze correspondent LISSE - Jongerencentrum „Qbus" krijgt binnenkort een nieuw onderkomen. B. en w. stellen de raad voor akkoord te gaan met de huur van een bol lenschuur aan het Vierkant door „Qbus". Al geruime tijd is het jongeren centrum uit het voormalige ge bouw van de centrale boekhou ding van de gemeente gegroeid. De voormalige schuur aan het Vierkant is eigendom van de heer Van der Zaal, maar wordt verhuurd aan de heer De Vroomen. Deze heeft zich be reid verklaard de ruimte onder te verhuren aan „Qbus". Leidse agenda Maandag 10 februari Universiteitsgebouw le Binenvr-.t- gracht - Openbare vergadering Uni versiteitsraad, aanvang 19.30 uur. Proethuyft-Vroirwenkerkkoorsteig, le- 20 u Burgcrraadsman: Koornbrugsteeg 7, lel. 43171, spreekuren maandag vnn 11.30-14 uur en donderdagavond van 19-21 uur. Apothekendlenst: Douza-apotheek, Douzustrant 31, tel. 21313; Apotheek Van Vreest en Smollenburg, Loovcs- Ujn 0, Leiderdorp, tel. 42947. Leidse bioscopen Luxor: Stationsweg 1», tel. 21239: "Vi xen" 18 jr. dag 14 30 19.00 en 21.15 uur Zondag's 14.00 18.43 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210: Tbe g-s 14.30 18.45 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Brcestraat 31, tel. 23875: "MJjn nachten met Susan, Olgn, Al- bert, Julio, Plot en Sandra" 18 Ir. 14.30 19.00 en 21.15 uur. Zo. dag. 14.30 19.00 en 21.1 14.30 16.30 19.00 en 21.15 u Van onze correspondent TER AAR In de nacht van vrijdag op zaterdag is er op een parkeerplaats aan de Hertog van Beijerenstraat (Papenveer) een crème-kleurige caravan (Coldstream) compleet met in ventaris ontvreemd. De eige- LEIDEN Geboren: Mnrnix Bernard, zn. v. G. A. Willemsen en A. A. D. B. van der Leeuw, Alexandra Fran- cisca Nathalie, dr. v J. H v.d. Graaf en J. P. van dc Graaf. Pieter Abra ham Comclis, zn. v P A A. Harkes en G P. Onderwater, Michael Johan nes Gabriel, zn. v. G. Mieremet cn M. L. Groeneweg, Stefan, zn. v. H. A. van der Poel cn M. C. de Groot. Stadhuis - Openbare vergadering tdscommissic algemene bcstuurüj- legcnhcdcn, aanvang 20 Groenoordhai n beheer, aanvang 20 u Hex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414: "Kung Fu en dc supermannen" 14 Jr. dag 19 00 en 21.15 uur. Kinderma- Uncc: "Goofy de held van de Olym- fische Spelen" a.L wo za. cn zo. 4.30 uur NachtvoorstcUing: "Meis jes met een extra inkomen" 18 jr. vr. en za. 23.30 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3