TAFELTENNISTEAM MISTE DE LAATSTE KANS OP PROMOTIE VULTINK WE GOEDE MENTALITEIT MAAR WEER GEEN TITEL Hockeyteam miste kansen Rosemarie Ackermann bedwong recordhoogte *"Y Te smalle basis brak Starlift ook in Sofia op Geen medaille voor Japan Voorstel om nieuwe opzet Davis Cup Medailles van Merckx ont vreemd CALCUTTA De wereld kampioenschappen in Calcut ta zijn wat het landengedeelte betreft, het toernooi van de verrassingen geworden. Titel houder Zweden, dat wel tot de halve finales doordrong, kwam bij de heren niet in de eindstrijd. Ook Tsjechoslowakije werd in de laatste fase van de strijd uitgeschakeld, waardoor Joe- go Slavië en China de finalis ten werden. Ten koste van on der anderen Japan, dat voor de eerste keer sinds 1955 (Ut recht) zonder medaille naar huis terugkeert. In het toer nooi om de Swaythlingbeker eindigde de Nipponformatie in de poule op de vierde plaats. Bij de dames (Corbillon Cup) meiken Zuid Korea en China de dienst uit. Na overwinnin gen op respectievelijk Honga rije en Japan komen die twee landen tegen elkaar uit in de finale. Derde plaats /oor Ten Tije BERLUN Ben ten Tije is als derde geëindigd bij een wieier- omnium in Oost-Berlijn. De Ne derlandse sprinter moest de- Oostduitsers Grunke en Schrei- ber laten voorgaan. Schreiber won de sprint voor Gru-nke, die echter in de afval- vedstrijd eerste werd met Ten Tije als tweede. Gru-nke reed ook de snelste ronde. Ten Tije werd op dit onderdeel tweede en Moret derde. De eindstand van het sprintersomnium is: 1. Gru-nke (O-Dl) 17 pnt, 2. Schrei ber (O-Dl) 10 pnt, 3. Ten Tije (Ned) 9 pnt, 4. Moret (Ned) 7 pnt. Tsjechoslowakije reikte ver, maar niet ver aan doen. Zijn land werd in de halve finale genoeg. Ook Milan Orlowski (op de foto uitgeschakeld, in actie tegen Zuid Korea) kon daar niets ÏROYES En opnieuw verspeelde Hans Vultink een Europese fitel. Het was onlangs in Beverwijk de Westduitser Dieter Müller die hem het kampioenschap in zijn favoriete spelsoort 47/1 jfnam, gisteren in Troyes ging de winst van de finale van het 17/2 naar de Fransman Francis Connesson. Vultink kan dit keer zichzelf evenwel niets verwijten. Hij toonde in Frankrijk een uitstekende mentaliteit. In de beslissende ontmoeting moest hij lijdzaam toezien hoe Connesson na Vultinks gemiste beginstoot een serie van meer dan 300 opbouwde. Hij struikelde over een masse bij de 324e. Voor Vultink lag er de bijna onmogelijke opgave de partij in een beurt uit te spelen, anders zou de boomlange Fransman de zaak alsnog kunnen beslissen. Diep geconcentreerd zette hij zich aan het karwei en haalde in prachtige stijl ogenschijnlijk beslissend uit Op het moment dat de spanning het zwaarst werd met nog 30 punten te gaan, verspeelde hij echter de zorgvuldig opgebouwde positie. Op 378 was het gedaan toen een lange bandstoot te weinig effect meekreeg. Connesson stelde het talrijke "eigen" publilek niet teleur en haalde de titel opgelucht binnen na een fraaie masse over twintig centimeter. Hij verbeterde daarmee het Europees record algemeen gemiddelde van de Belg Emiel Wafflard (101.24 in 1971 te Nice) en bracht het op maar liefst 120.55. Slag van over (88.88) en was het beste moyenne voor Connesson. Vultink mocht toen ineens niet meer verliezen in de eindstrijd. Galvez, de "angsttegenstander" van Vultink, week niet af van zijn verdedigende stijl om (verloren) kwaliteit te camoufleren. Toch liet hij, onder onvervalst Spaans gevloek, twee keer een verrukkelijke positie achter. Vultink profiteerde half (286 in de vierde beurt) en liet zich naar elf beurten slepen. Dat aantal brak hem gisteren tegen Connesson de nek. In mindere mate leverde Troyes ook een teleurstelling op voor Christ van der Sissen. De Brabander had wegens militaire verplichtingen geen kans gezien voldoende te oefenen. Hij begon toch met een knappe overwinning op Connesson, de uiteindelijke kampioen. Daarna zakte hij naar onderkant van de middenmoot (6e plaats) ondanks winst in de laatste partij tegen Guenther Siebert, die als Europees kampioen was binnengekomen en als achtste met een beschamend gemiddelde van 22.15 naar West- Duitsland terugkeerde. Uitslagen vijfe ronde( V. d. Smissen 41-Hose 400 (1), Siebert 30-Wezonbeek 400 (1). Vultink 400-Dufetelle 34 (3). Galvez 256-Connesson 400 (3). zesde ronde: Siebert 94-Hose (2), Wezenbeek 400-V. d. Smissen 123 (3). Dufetelle 81-Connesson 400 (4), Galvez 150-Vultink 400 (11), zevende ronde: Dufetelle 304-Galvez 400 (6), V. d. Smissen 400- Siebert 39 (5), Vultink 378-Connesson 400 (2), Wesenbeek 400-Hose 88 (5). Voor die beslissende slag had alles nog gewezen op een titel voor de Nederlander. Hij was in staat tegen Klaus Hose een grote achterstand in te lopen en hield zich zaterdag Jose Galvez van het lijf. Maar die ontmoeting zou uiteindelijk toch van negatieve invloed zijn op de wereldkampioen. Tot dat moment troonde hij boven de concurrentie uit met zijn gemiddelde van ver boven de 100. Na de partij tegen de Spanjaard was daar niets meer Eindstand: 2. Europees kampioen Francis Coi serie, 120,55 algemeen gemiddelde. 2. Hans Vultink (Ned) 12 400 95.79 3. Klaus Hose (W-Dld) 8 400 87.90 4. Jose Galvez (Spa) 8 271 32.09 5. Willy Wesenbeek (Bel) 6 400 51.07 6. Christ van der Smissen (Ned) 6 223 50.65 7. Roland Dufetelle (Fra) 2 185 35.04 8. Günther Siebert (W-Dld) 2 126 22.15 (Fra) 12 wedstrijden, 357 hoogste DEN HAAG Het Nederlandse hockeyteam heeft zaterdag in Amstelveen een oefenwedstrijd tegen de Boekaniers met 1—0 gewonnen. Patty Mundt (Hattem) maakte in de eerste helft het doelpunt na een strafcorner. Het duel werd ge speeld in het kader van de voorbereiding op het toernooi om' de wereldbeker, dat op 1 maart in Koeala Loempoer begint Bondscoach Cees Tania was matig te spreken over de prestaties van zijn pupillen: "Er zijn te weinig kansen benut", zei hij. "Het Nederlands elftal was zeker driekwart van de wedstrijd in de aanval maar het bleef bij dat ene doelpunt. Een manco is ook het onzuiver nemen van de strafcorners. Daar hebben we nog te weinig mee kunnen oefe nen". De nationale voorhoede bestond uit (van rechts naar links) Mundt - Ties Kruize - Hans Kruize - Boerma. In de tweede helft speelde Wouter Kan op de plaats van Ties Kruize, die naar het middenveld was verhuisd. De HGC-er Wouter Leefers, die geblesseerd is geweest, speelde nog niet mee. "Maar zijn herstel verloopt naar wens", aldus Tania. OOST BERLIJN De Oost- duitse atlete Rosemarie Ac- kermann-Witschas heeft giste ren tijdens internationale at letiekwedstrijden in Oost Ber lijn het indoorwereldrecord hoogspringen voor dames ge bracht op 1,94 meter. Het ou de record stond met 1,92 me ter op naam van Jordanka Blagojeva (Bul.) en Rita Kirst (O.Dl.d.). Rosemarie Acker mann is houdster van het we reldrecord in de open lucht met 1,95 meter. De Amerikaanse atleet Mike Mc Farland heeft zaterdag tij dens wedstrijden in Louisville (Kentucky het wereld-indoor- record op de 70 yards verbe terd en gebracht'op 6.7 secon den. Het oude record stond op 6.8 en was in handen van de Amerikanen Pender, High- baugh en Green. In de halve finales had McFarland het re cord reeds geëvenaard. Hoogspringer Stones, die vrij dag in Los Angeles zijn eigen wereld-indoorrecord evenaar de met een sprong van 2.27 meter, vergenoegde zich nu met 2.23. In Albuquerque sprong nieu weling Greg Joy :(18) 2.23,5 meter hoog. De Westduitse atletiekploeg won, eveneens in Dortmund de indoorwedstrijd tegen Spanje met 84 tegen 37 pun ten. De beste prestaties kwa men, buiten de wedstrijd om, öp naam van de plaatselijke vedette Annegret Richter,die twee wereld-indoorrecords evenaarde: op de 60 meter dat van Renate Stecher in 7.1 se conden en op de 200 meter dat van Rita Wilden met 23.6 se conden. Opvallend was ook de come-back van Ulrike Mey- farth, de Olympische kampioe ne hoogspringen van 1972 (1.92 meter). Ulrike, nu 18 jaar, haalde 1.88 meter, een hoogte die zij sinds München niet meer heeft gesprongen. De 22-jarige Japanse atleet Mi- neteru Sakamoto heeft giste ren de jaarlijkse marathon van Kyoto gewonnen. Hij leg de de 42 kilometer en 195 me ter af in 2 uur 17 minuten 15.4 seconden. CALCUTTA De Nederlandse herenploeg' is er tijdens het toernooi om de wereldkampioenschap pen tafeltennis in Calcutta niet in geslaagd door te dringen tot de eerste categorie, nadat het als tweede was geëindigd in zijn groep door een neder laag van 52 tegen de Verenigde Staten. In het daarop volgende beslissende promotieduel tegen de profs uit Australië kwam de Nederlandse formatie routine tekort. Met 5—1 werd er verloren. In de eindrangschikking werd Nederland twintigste om dat de ploeg haar meerdere moest erkennen in de Amerikanen: 5—3. De dames zullen ook in de tweede categorie blijven uitkomen. Ze klommen, in verhouding met de titel strijd van Serajewo acht plaatsen en staan nu 22e. Na de sprekende zege van 50 de wedstrijd tegen Australië, op Griekenland ontbrak het de Het werd echter een ruime ne- Nederlanders op het beslissende derlaag. In de eerste drie partij moment aan het nodige zelfver- en was het verschil echter mi- trouwen. De Amerikanen had- niem. In alle drie gevallen ging den drie linkshandige spelers de zege naar de Australiërs. Met opgesteld, onder wie Chui, die wat meer geluk had Oranje in van Chinese afkomst is. Chui deze ontmoetingen punten kun- versloeg Van Slobbe in drie nen scoren. Na de achterstand sets. van 30 zorgde Van Slobbe Gehoopt en verwacht werd dat voor het tegenpunt De ploeg Van der Helm voor de gelijkm.a- heeft, vooral ook gezien de af- ker zou kunnen zorgen. Peter wijkende omstandigheden waar- Pradit overrompelde hem na onder moest worden gespeeld, een gelijkopgaande strijd in de stellig aan de verwachtingen derde game met 21—3. Ook De- voldaan, ken kwam ruimte tekort tegen de snel en secuur plaatsende De dames eindigden als derde Seemiller. Van der Helm bracht in hun groep dankzij vier over- de achterstand terug tot 1—3 winningen en twee nederlagen, door winst op Chui. In de kwalificatiewedstrijden werd Zwitserland met 3—1 ver- L3atste kanS slagen. Van Canada werd onno dig met 3—2 verloren. Nora Nederland behaalde in zijn Bakker verloor zowel in het en- groep zes overwinningen en leed kelspel als in het dubbelspel een nederlaag. De laatste kans waarin Marjan van der Vliet voor Oranje op promoiiw lae m haar partner was. India dreigde op te stappen Calcutta Tijdens de eerste dag van het congres vau de ITTF Is langdurig gesproken over de weigering van de in reisvisa aan Israel. De ITTF bereidt een motie voor, die op de tweede dag van het con gres in stemming aal worden gebracht Bereikt is dat deze kwestie in de bijeenkomsten aan de orde blijft komen, ondanks de te genkanting van India en ande re Aziatische landen. India heeft gedreigd uit de federatie te stappen indien het land offi cieel zal worden berispt. Inmiddels zijn meer dan hon derdduizend bezoekers de lo ketten gepasseerd, hoewel de toegangsprijzen beslist niet laag zijn. Toch dreigen er fi nanciële moeilijkheden voor de organisatoren. Een tran sportonderneming heeft al met een staking gedreigd als de 170 auto's en de twintig bussen die zijn ingezet niet op tijd worden betaald. PARUS Een groot aantal leden van de organisatie van tennisprofs (ATP) heeft zich on langs in Philadelphia uitge sproken voor een nieuwe opzet van het teornooi om de Davis Cup. Volgens directeur Jack Kramer van ATP is het toernooi volgens het huidige systeem ten dode opgeschreven, omdat in ver band met de spreiding van de data over het gehele seizoen de in aanmerking komende spelers zich niet kunnen of willen vrij maken. De ATP ziet meer in een systeem van voorronden, ge volgd door een soort eindtoer- nooi zoals het wereldkampioen schap voetbal, waarbij dan acht landen vertegenwordigd zouden zijn. Een wedstrijd zou moeten bestaan uit twee enkelspelen en een dubbelspel, bij twee spelers per land. De gezichtsuitdrukking van Antan Stipanic (in actie voor het succesvolle Joego Slavië) typeert de hevige strijd in „het toernooi der verrassingen". BRUSSEL Dieven hebben In de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in het huls van de Belgische topwielren- ner Eddy Merckx en zijn er vandoor gegaan met alle me dailles, bekers en andere tro feeën van de wereldkampioen, aldus heeft de politie bekend gemaakt. Ook werden juwelen van de vrouw van Merckx en enkele schilderijen ontvreemd. Slechts een medaille rest Merckx nog: de gouden me daille van het wereldkam pioenschap voor amateurs. De dieven hebben deze medaille verloren toen zij het huis ver lieten. De diefstal werd door Merckx ontdekt toen hij zon dagmorgen met zijn vrouw thuis kwam. minimli SOFIA Starlift Blokkeer, vorig jaar finalist In het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, ls dit weekeinde in Sofia tijdens de halve finales met lege handen gebleven. De Nederlandse kampioenen begonnen vrijdag met een nederlaag tegen CSKA Moskou en verloren vervolgens zaterdag van Slavia Sofia en gisteren van Resovia. Het was een aflopende reeks na de goede prestatie tegen de houders van de Europese beker uit Moskou. Tegen Slavia maakte Blokkeer slechts zeventien punten (6-15, 5-15, 6-15), tegen Resovia 26 punten, als volgt verdeeld: 11-15, 9-15, 6-15. Coach Johan van der Haar werd in Sofia weer geconfronteerd met het hem uiteraard bekende gegeven dat zijn basisploeg te smal is. Vijf man zijn zonder meer geschikt voor Europees volleybal, de zesde ontbreekt om van kwalitatief sterke wissels maar niet te sproken. Van der Haar kan Blangé, Mondriaan en Schipper als aanvulling voor zijn top-vijf gebruiken, zaterdag tegen Slavia koos hij aanvanke lijk voor Mondriaan. De Bulgaren liepen via 6-0 uit tot 8-3, waarna Blangé in plaats van Mondriaan in het veld kwam. Het was geen gelukkige greep, Sofia liep - nauwelijks gehinderd - door tot 15-6. Mondriaan keerde terug in de tweede set, maar het probleem bleef, getuige de setstanden 5-15 en 6-15. Voor de laatste wedstrijd had Van der Haar zijn keuxe laten vallen op Jan Schipper, die nog niet in de basisopstelling was geweest. Blokkeer speelde vinnig, geconcentreerd en goed. De ploeg liep uit tot 10-4, maar raakte daarna in de ban van het schitterende combinatiespel van Resovia. Op 11-12 kwam Mondriaan in de ploeg in plaats van Schipper, hij haalde Warns nog terug, maar Blokkeer was zijn voorsprong kwijt en kreeg hem niet i terug ook. De verloren set was tevens het einde. Resovia zorgde ervoor dat het niet opnieuw spannend werd en met 15-9 (via 4-5, 9-6, 12-8) en 15-6 (4-0, 7-1, 14-3) moest Blokkeer zijn derde nederlaag in drie sets incasseren. Interlance Zaan'69 dat in Rome in de-halve finales van het toernooi voor bekerwinnaars uitkwam heeft ook weinig succes geboekt. Zaterdag was de Zaanse ploeg kansloos tegen het Italiaanse Ariccia dat met 3-0 (15-4, 15-10, 15-12) won. En gisteren ging ook de derde wedstriijd verloren. Levski Spartak Sofia, dat samen met Elektro techniek Riga (Rusland) overgaat naar de finale, overklaste Interlan ce Zaan '69 met de cijfers 15-6, 15-10 en 15-8. Jan Warns (links) aan het net in het duel met slavia De dsmesploeg van Van Houten VCH veroverde Inde halv. finale, --.J l(flr|.ron ninn unnr Starlift van toernooi om de Europese beker voor landskampioenen een Sofia, welke wedstri|d ook verloren ging voor Starlift Dinamo Moikou Df£us5iJche dameI woml^ hrt TCr5le Blokkeer. duel met 3.1 (15-10,11-15.15.11,15.2). Zeepbel De dag vóór de FIFA in Zurich vergaderde, werd het bericht verspreid dat Joao Havelange naar Ne derland zou komen om te praten over het Neder lands/Belgische plan (eventueel) het toernooi om de wereldtitel voetbal in 1978 te organiseren. Een dag later, zaterdag, besluit de heer Havelan ge, en met hem het be stuur van de FIFA, dat er geen sprake van is dat Argentinië de organisatie niet zal aankunnen. „Het wordt zelfs een weerga loos succes", juichte de heer Havelange in Zuri ch. Hij vond het totaal onjuist een „reserve" aan te wiizen en het Neder lands/Belgische voorstel was zelfs niet besproken. Aan alle voorwaarden zal Argentinië voldoen. In 1977 zal de gehele accom modatie gereed zijn. Wat is er dan eigenlijk alle maal gebeurd nadat KNVB en KB VB hun, wat thans duidelijk blijkt, zeepbel de lucht in lieten gaan? Wat is er waar van alle berichten dat functio narissen van de UEFA instemden met het voor stel terwijl de UEFA toch slechts een onderdeel is van de FIFA? Hebben de Nederlandse en Belgische voetbalbonden serieus ge dacht dat ten eerste Ar gentinië de organisatie te rug zou geven en ten tweede de Braziliaan Ha velange dan niet alles zou doen om in dat geval een ander Zuidamerikaans land naar voren te schui ven? We hadden de toch niet van internationale er varing gespeende hoge heren in Nederland en België wijzer geacht Goede richting Opnieuw is de Neder landse greep naar de macht in het toernooi om de open badmintontitels mislukt. In een internatio naal gezelschap van op- spelers en -speelsters, waarin de Engelse af vaardiging zich opmerke lijk sterk manifesteerde, konden alleen Joke van Beusekom en Marjan Luesken zich in het dub belspel goed presenteren. In het enkelspel, met na me de heren, is er nog steeds geen sprake van iets dat op een doorbraak lijkt, laat staan een aan sluiting bij de wereldtop. Nu de badmintonbond de gang van zaken bestuur lijk redelijk onder contro le lijkt te hebben, is het zaak ook het sportieve ge deelte te behartigen. Al lereerst een hervatting van de centrale trainin gen lijkt geboden. Dat zal een stap in de goede rich ting zijn. Verkeerde weg Bij de strijd om de we reldtitel schaatsen is aan getoond dat Nederland op de verkeerde weg is. De glans van de wereldti tel die Harm Kuipers be haalde dringt de proble men. misschien wat naar de achtergrond, maar daarmee zijn ze niet ver dwenen. Mocht Harm Kuipers volgend jaar niet meer beschikbaar zijn, dan wacht Nederland in ternationaal bijzonder moeilijke tijden. Het gat dat op de nationale titel strijd al tussen Kuipers en de rest gaapte, is tij dens dit seizoen niet ge dicht, zoals coach Pfrom- mer voorspelde, maar wellicht nog, groter ge worden. Hans van Helden is misschien de man die Nederland in de toekomst internationale glans kan brengen. De zekerheid daarover ontbreekt ech ter volledig omdat men niet weet of hij het vol gend seizoen hersteld zal zijn van zijn rugblessure. Mocht ook hij niet be schikbaar zijn, dan zal Nederland tot de achter grond afdalen. De KNSB zal zich moeten bezinnen of de huidige wijze van selecteren de juiste is nu geen duidelijk aanwijsba re toppers meer voorhan den zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17