Seconde was goud waard Vier borrels slaapmiddel Harm Kuipers Zesde plaats Caroll ook bewijs voor lager peil Kuipers: Anderen moeten zelf analyseren" Van onze speciale verslaggever OSLO Slingerend was Harm Kuipers zaterdagnacht weggeslo pen van de kamer van dr. Lap. De blonde Drent kon de slaa,» maar niet vatten. Reserve Peter van der Kant was zijn kamerge noot tegemoet gekomen en was al rond 10 uur de koffer ingedoken. Maar zelfs de anderhalve slaaptablet werkte niet bij medisch student Harm Kuipers. „Toen" bekende de wereldkampioen, „toen ben ik heel voorzichtig mijn bed uitgegaan, om Peter niet wakker te maken en ben ik naar de dokter gegaan". Zullen we het oude middel maar gebruiken, had Harm Kuipers dr. Lap voorgesteld. Lap knikte bemoedigend. En toverde een fles met jonge jenever op de tafel, een fles die eigenlijk bestemd was voor de leider van de Russische equipe. Kuipers: „Ik heb toen een stuk of vier borrels gedronken, en heb zitten praten. Ik scharrelde helemaal door de kamer, maar ben toen als een blok in slaap gevallen en om zes uur weer opgestaan". Het oude middel dat de jonge jenever bleek werkte uitstekend. Kuipers: „Ik heb 's morgens wat water gedronken en wat gelopen en er was niks meer aan de hand". De basis voor de wereldtitel legde Harm Kuipers op de 500 meter. Zijn tijd bleek goed voor een derde plaats. OSLO Naast de Japanner Kawahara (19) die met belde handan op de rug op de sprint voor een nieuwtje in de hardrijderij zorgde Kees Verkerk: „Ik hoorde dat hij ook met de handen op de rug slaapt" was ook de Amerikaan Dan Caroll een openbaring. De door de Nederlander Peter Schotting getrainde Amerikaanse student in de politieke wetenschappen behaalde een zesde plaats. Schotting: „Twee jaar geleden moest hij aan zijn -knieën worden geholpen en nu is hij weer teruggekomen. Ik had wel gedacht dat hij deze tijden kon rijden, maar dat je daarmee zover in het klassement kan komen dat had ik niet verwacht Het betekent wel dat het peil is gezakt". Caroll heeft deze zomer erg^hard getraind. Slankte elf kilo af en nam er een baantje bij als schoonmaker van toiletten om zijn sport te kunnen bekostigen, want van 35 dollars in de week kun je maar net eten. (Van onze speciale verslaggever) OSLO Bislet blijft Hollands. Al was het maar flauw, de Zilvervloot galmde toch even over de schitterende.piste. De Nederlandse driekleur kroop langs de mast omhoog. Nederland had een nieuwe wereldkampioen op de schaats in Harm Kuipers. Een luid bejubelde wereldkampioen ook, want toen Harm Kuipers met de krans om de schouders zijn ereronde maakte, barstte Bislet los en vergat daarmee dat weer geen Noor in eigen huis de hoogste schaatseer had kunnen opeisen zoals in 1965 Per Ivar Moe dat voor het laatst had gedaan. Bislet bereidde Harm Kuipers een ongelooflijk afscheid. Maar wat heeft het kampioen schap van de man die volgend jaar wellicht om studierede nen afwezig zal zijn aan een zijden draad gehangen. De Russen, vier man bij de eerste tien van wie Ivanov en Konda- kov op het ereschavot, losten hun beloften nog eens extra in. Op een seconde na struikel de Ivanov in een prachtige tien kilometer race tegen Sten- sen. Weinig toernooien zullen een dergelijk spannend einde hebben gekend als dit, waarin de Nederlanders als totaal diep wegzakten en waarin de Japanner Kawahara en de Amerikaan Dan Carroll ver rassend sterk naar voren kwa- Harm Kuipers voelde zich dan ook allerminst zeker van zijn titel toen Sten Stensen en Vla dimir Ivanov als vierde paar op de 10.000 meter van start gingen. Een rit eerder had Harm Kuipers, de leider van het klassement, een slopende race achter de rug met de op dat moment grootste belager, Joeri Kondakov. Deze stond op ruim zes seconden als twee de van de Nederlandse kam pioen en had in de opening stijd van zijn landgenoot Var- lamov (15.41.90) een aanwij zing wat de mogelijkheden wa ren. Kuipers: „maar Pfrom- mer zei tegen mij: Varlamov heeft geen sterke race gere- - den. Rij jij nu je eigen race maar. Ik ging weg op 15.48 maar steeds kwam Kondakov terug. Toch kon ik zijn aanval afslaan". Voortreffelijk Hetgeen Kuipers voortreffe lijk deed. Hij finishte in 15.49.85 tegen Kondakov 15.51.33. Het wachten was op Stensen, die na drie afstanden een nauwelijks te overbrug gen achterstand van ruim 21 seconden had, en op Ivanov die met bijna 26 seconden al in de rij van kanslozen was opgenomen. Stensen opende snel, knabbel de ook steeds wat van de tijd van Kuipers af. Ivanov volgde in zijn spoor. Stensen bleef echter op zeven seconden van Kuipers steken en werd kan sloos. Maar niet de kleine Iva- DEN HAAG Koningin Juliana heeft, mede na mens Prins Bernhard in een telegram Harm Kui pers gelukgewenst met het behalen van zijn we reldtitel schaatsenrijden in Oslo. nov die verbeten doorging, aangemoedigd door een ent housiast Bislet. De Rus reed Stensen op achterstand en kroop steeds dichter naar de wereldtitel toe. Kuipers: „Ik zei het nog tegen Leen Pfrom- mer. Let maar op Ivanov". Seconde te kort Kuipers voorspelling kwam uit, want toen Stensen halver wege afhaakte, had Bislet in Ivanov een nieuwe favoriet. Maar ook hij slaagde niet. Nog geen seconde kwam hij te kort voor de titel. Hij eindig de in 15.24.96. Harm Kuipers was zeker van de wereldtitel. De basis daarvoor had hij overigens al op de eerste dag van het toernooi gelegd. Op de sprint, waarop hij in Heren veen bij Stensen was achterge bleven, raasde de blonde Drent ditmaal naar een uitste kende uitgangspositie. Met een tijd van 40.99 plantte hij zich op een derde plaats, de con currentie daarmee flink achter zich latend. De overwinning ging naar Jan Egil Storholt met 40.30, maar deze Noor zou op de langere afstanden toch teveel prijs moeten geven. De Chinees Wei Chang Kon met zijn -40.93 ook allerminst tot de kanshebbers worden gere kend. Ook de Noren en de Russen bleven op de sprint ver achter, al bleef Joeri Konda kov met een zevende plaats redelijk voorin zitten. De 5000 meter zou echter een inzicht gaan geven hoe de si tuatie er voor de tweede dag uit kwam te zien. Sten Stensen herstelde zich van zijn slechte sprint (42.06) omdat hij het voordeel had dat de concur rentie voor hem moest rijden. Zoals Harm Kuipers die het in het vijfde paar tegen Claesson moest opnemen. Kuipers won, maar gaf met zijn 7.35.59 een aanwijzing aan Sten Stensen. Volkomen uitgeput en gedesillusioneerd hangt Vladimir Ivanov tussen zijn helpers na zijn dramatische rit op de 10.000 meter. De Rus bleef één seconde verwijderd van de titel. Wereldkampioen Harm Kuipers (rechts) bekijkt het schouwspel in de wetenschap, dat zijn titel een teit is. De Noorse stayer dook daar dan ook onder maar kwam toch te kort om Kuipers van de eerste plaats te verdringen. Stensen finishte op 7.31.72 waarmee hij wel winnaar werd van de 5000 meter voor Ivanov met 7.31.92. Voordeel Kuipers: „Ik wilde op Ivanov rijden, maar het was ineens zo koud. Het vroor zeven graden en daarom werd het ijs erg hard. Dan ben je met een kor tere slag, zoals Stensen en Ivanov die hebben, in het voordeel". Kuipers schakelde snel daarop over. Niet de andere kern- ploegleden die hopeloos de mist in gingen. Piet Kleine: „Ik heb er geen verklaring voor waarom het zo slecht ging. Ik was na Heerenveen nogal opti mistisch, maar ik ging steeds hoger zitten en kon bijna geen klap meer maken". Op de 1500 meter kon Harm Kuipers in ieder geval zijn po sitie in de rangschikking ver sterken. Kuipers deed dat, al had hij de pech in het eerste paar Storholt (tien seconden op de 5000 meter achterop ge raakt) te moeten starten. Met 2.05.88 in een stralende zon opende Kuipers op de tweede dag van het toernooi. Kleine en Derksen bleven in het twee de paar ver boven Kuipers tijd. Maar niet Sjöbrend en de Japanner Kawahara. Sjöbrend finishte op 2.05.31 en Kawaha ra, die evenals op de 500 meter bijna de gehele race met de handen op de rug reed, in 2.05.56. Nog tussen De door Peter SChotting ge trainde Dan Carroll nestelde zich daar nog tussen met 2.05.53. Kuipers handhaafde zich aan de kop van het klas sement met Kondakov op zes seconden, Carroll op ruim ze ven en Storholt op ruim acht. De andere grootheden, onder wie Stensen, Storholt, Ivanov, Varlamov en Sjöbrend zaten ver in de 20 seconden. Varlamov slaagde er in de openingsrit van de 10.000 me ter niet in zijn prestatie van Heerenveen te evenaren. Hij finishte tegen Storholt in 15.41.90, wat later goed bleek voor een derde plaats op de afstand. Verrassend op de langste afstand was het optre den van Kawahara die Piet Kleine versloeg en de vierde plaats opeiste. Het bracht hem als vijfde in het algemeen klassement De grote aanval kwam in het vierde paar met Stensen en Ivanov. Ronde na ronde kroop Stensen dichter bij. Hij trok Ivanov mee, die tenslotte alleen doorging, Sten sen achter zich latend. Stcnse- n: „Ik ben niet op een schema weggegaan. Ik ben zo hard als ik kon gestart, maar ik zat op een gegeven moment helemaal stuk. Ik zag zelfs de vingers van mijn coach niet meer en wist niet hoe ver ik nog van Kuipers af zat" en Ivanov: „Ik wilde alleen maar van Stensen winnen. Maar toen die ver achterbleef, ben ik doorge gaan. Toen hoorde ik dat ik steeds dichter bij de titel kwam en heb ik alles gegeven wat ik had". Het bleek een seconde te wei nig, maar daarmee had de Rus wel voor een geweldig sluit stuk van het toernooi gezorgd. TON DE WIT iiiuiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiniijniiiuiiuiiiiiiiiiiin DEN HAAG Minister Van Doorn van cultuur re creatie en maatschappelijk werk heeft de wereldkam pioen schaatsen Harm Kuipers per telegram gefe liciteerd met het behalen van de titel. Het telegram luidde: „Het behalen van uw wereldti tel. Een schitterende pres tatie, die alle bewondering verdient. Proficiat." IIIDUII11II1IIIIIUI1UIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII OSLOHarm Kuipers plaat ste enige kritische kantteke ningen achter de prestaties van zijn ploeggenoten: "De trainingsopbouw van Leen is goed. Er moet een wisselwerk ing zijn tussen lichaam en training. Je moet dietraining aanpassen aan zoals je je voelt. Volgens mij observeren die jongens zichzelf te weinig. Het is een vorm van zelfstan digheid. En ze missen zelfver trouwen. Ik train naar ik me voel. Leen accepteert ook wat ik zeg. Als ik bijv. zeg dat een bepaalde training me op dat moment niet goed uitkomt, dan is het goed dat ik wat anders doe, dat doen de ande re jongensniet. Kijk, ik heb altijd een dagboek bijgehou den hoe ik me voelde en hoe ik getraind heb. Deze jongens hebben geen analyse van zich zelf gemaakt. Ze durven niet eens wat minder te trainen". En Kees Verkerk: "Deze jon gens hebben veel te hard ge traind. Ze zijn gewoon moe in de poten". Misschien daarom wel dat Jan Derksen klaagde over pijn in zijn rechterbeen. "Ik heb een slecht toernooi gereden. Ik heb ook -veel last van dat been. Het heeft een tijdje vastgezeten. Een beetje ontstoken is het ook. Ik kan daarom niet in de goede schaatshouding zitten en daar om rij je anders. Ik had ge dacht een goed seizoen te ma ken. Vooral na het voorseizoen en het trainingskamp in Inzeil, maar daarna klapte het in el kaar, zonder meer is het een mislukt seizoen, terwijl de in stelling toch wel goed is. Je traint er het hele jaar voor. Alleen voor deze toernooien.- Je wilt het ijs wel opvreten". Dr. Lap concludeert: "Deze jongens, op Kuipers na. zijn teveel met schaatsen bezig. Je moet er eigenlijk wat naast hebben. Toen Jan Bols zijn zaak kreeg ging hij ook beter rijden. Een Nottet en een Ver- heyen namen altijd boeken mee, maar deze jongens zijn alleen maar met hetschaatsen bezig." Harm Kuipers verder" Leen Pfrommer kan niet in de jongens kijken als zé toch trai nen met een blessure. Leen doet er z'n best voor. Leen zit er ook mee en praat er regel matig over. Ook rust hoort bij een training maar deze jon gens kunnen niet ophouden. De enige die het een beetje gaat leren is Klaas Vriend. Maar ook Vriend eindigde on tevreden over zichzelf in de Pfrommer: "Ik hoop dat er nu geen paniekmaatregelen geno men worden. Ik ben be nieuwd". Daarmee doelend op de maatregelen die mogelijk de technische commissie in petto heeft die toch al niet zo tevreden was over de presta ties van de kernploeg na de Nederlandse en de Europese titelstrijd. Pfrommer: "In pa niek moet men nu niet meteen de kernploeg laten wegvallen en gaan decentraliseren. Ik ben wel voor bundeling van krachten. Volledige decentrali satie werkt negatief. De Rus sen zijn er ondanks de proble men van de afstanden voor de rijders keihard van afgestapt De Noren niet, maar daar zie je de onderlinge strijd van de trainers waar de jongens de dupe van worden. Ik wil wel een kerngroep houden ook al voor het internationale con tact, maar daarnaast kan ik me vier gewestelijke groepen voorstellen van zeven allroun- ders en drie sprinters met vier goede trainers die hetzelfde programa als kerngroep moe ten afwerken zoals Jos Gysel in het westen al doet maar zijn daar trainers voor en is er geld voor. Ik heb dit in ieder geval voorgesteld aan de technische commissie. Ik heb ook gevraagd of Van Helden weer in de ploeg komt na een gunstig medisch advies en ik wil Jan de Vries in de ploeg hebben. Maar volledige decen tralisatie werkt negatief. Ik be grijp trouwens zelfs niets van Kleine en Derksen. Als ik de ronde-tijden op de trainingen vergelijk met die van vroeger dan doen die daar niet voor onder. Maar op de wedstrijden komt het er niet uit Derksen en Kleine zullen in de pers ook wel genadig op hun dondert krijgen. Ze zijn veel te gespan nen maar laten we niet te snel ach en wee roepen". INZELL De Amerikaanse Sheila Young is een week voor de strijd om de wereldsprintti- tels in Gothenburg op' de kunstijsbaan van Inzeil zeer dicht bij haar wereldrecord op de 500 meter (41,8 seconden) gekomen. Met een tijd van 42,16 seconden won Sheüa Young een 500 meter. Bij de heren won de Ameri kaan Dan Immerfali de 500 meter in 39,68 seconden voor de Pool Jan Trzebunia (40,86). HEERENVEEN Op maan dag 3 maart zal op de Thialf- kunstijsbaan in Heercnvccn een supermarathonwedstrijd worden geschaatst over 250 ronden (100 km). Deze race geldt als laatste voorbereiding op de alternatieve elfsteden tocht van 8 maart in Lillehanv

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13