Vrees in Portugal voor coup van rechts Er komen meer natuurparken het kan vriezen of dooien Lima in macht van militairen Kamer bezorgd over visserij AUTO'S GROOTSTE GEVAAR VOOR VOETGANGERS Betere ogentest vóór rij-examen Ontvluchte gevangene aangehouden 2cidóc0omcwit Donderdag 6 februari 1975, 65e jaargang no. 20036 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J Plug - Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur: J W C. Leune Advertenties (excl. B.T.W f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.B5 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2,69 kwartaal f 34,76. jaar f 135,15 losse nummers 50 cent. Duiken! Deel 1 van „Politie... duiken..." op Ned. II om 21.25 uur. Om 20.35 uur 't Wiihelmina. Ned. I om 21.10 uur mini-voet bal en om 21.50 uur Zwarte Safari. Weinis verandering. Droog en zonnig weer. Matige tot vrij krachtige wind uit oost tot zuidoost. Maximumtempera turen enkele graden boven het vriespunt Morgen zon: 8.11-17.38 Maan: 5.49-14.10 Schev. Hoogw.: 0.20-12.50 laag- w.: 8.20-20.51. (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag De regering wil de komende tien jaar het aantal nationale parken met twintig uitbreiden. Er zijn thans drie van deze parken: De Hoge Veluwe, de VeJuwezoom en de Kenne- merduinen in Noord-Holland. Verder is de regering van plan een zeventiental gebieden te bestemmen tot nationaal land schapspark. Het gaat hier om streken met een grote rijkdom aan natuurlijke en landschappe lijke kwaliteiten. De bedoeling is op korte termijn vijf van deze streken als proefgebied aan te wijzen. In de opzet van de nationale landschapsparken krijgt de boer er een funktie bij, die van natuurbeheerder. Hij ontvangt hiervoor van de overheid een geldelijke uitkering. Staatssecretaris Meijer van CRM en minister Van der Stee van Landbouw hebben deze plannen uitgewerkt in drie nota's vanmiddag in Den Haag bekend gemaakt. (Zie ook pagina Jeugdwerk stil door computerfout Arnhem (ANP) Een com puterfout is er de oorzaak van dat het jeugdwerk in een Arnhemse wijk bijna geheel moest worden stilge legd. De computer had na melijk, na een inzamelings- aktie berekend, dat de or ganisatoren konden reke nen op 22.000 .gulden. Dit bedrag verscheen ook op de bankrekening van de be trokkenen. Toen men het geld wilde incasseren, om een voor het jeugdwerk dringend nood zakelijk autobus je te kun nen aanbetalen werd de fout ontdekt. Natuurlijk zoekt men thans naar een andere oplossing, maar de teleurstelling is er niet min der om. RECORD Achttien ^kiërs uit de Amerikaanse stad Seattle hebben onlangs geprobeerd gezamenlijk een salto te maken en hiermee een nieuw wereldrecord te vestigen. De poging lukt. ondanks het afvallen van twee skiërs. Het vorige record stond op naam van een team van acht man. Van onze correspondent LISSABON De toestand in Lissabon blijft gespannen. Ge vreesd wordt dat als reactie op de pogingen van de communis ten om tot een vakcentrale te komen en de gedragingen van links extremistische groeperin gen een coup van rechts het huidige militaire bewind zal af zetten. Het gemeentebestuur van Lissabon heeft vandaag alle be togingen tot volgende woensdag verboden. Het verbod is waar schijnlijk bedoeld om botsingen te voorkomen tussen linkse ex tremisten en 8000 buitenlandse matrozen die vrijdag in Lissa bon aan land gaan na aan een NAVO-oefening ter hoogte van de Portugese kust te hebben deelgenomen. De Portugese communistische partij heeft gisteren kritiek uitgeoefend op de NAVO-oefening die op het ogenblik voor de Portugese kust aan de gang is. In een verklaring noemt zij de anti-onderzeeboo toefening niet wenselijk, gezien de ge spannen toestand in Portugal. De Portugese regering heeft een conflict dat had geleid tot de bezetting van land bouwgronden in de streek van Alentejo, bijgelegd. De moeilijkheden waren ont staan door de onwil van grondeigenaren hun arbeidscontracten met landarbeiders te verlengen hangende het bekend wor den van een nieuw land- en tuinbouwwet. De landeigenaren waren gewaarschuwd dat akkers van een bepaalde omvang die niet goed zijn bebouwd, door de staat onteigend zou worden. VOORBURG (ANP) Van het aantal voetgangers, dat in het verkeer om het leven komt, vindt bijna 70 pet de dood na botsingen met personenauto's. Het aantal mannelijke voetgangersdoden is bijna tweemaal zo groot als het aantal vrouwelijke. Dit geldt niet bij de 60 tot 70-Jarigen: bij deze groep is het aantal gelijk. Van alle voetgangersdoden is 31 pet. Jonger dan 9 Jaar en 42 pet is 60 Jaar of ouder. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Wetenschappe- üjk Onderzoek Verkeersveiligheid in Voorburg, dat wordt ingesteld in opdracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. Het onderzoek handelt over de veiligheid van voetgangers. Slechts een gering deel van de voetgangersdo den valt op voetgangersoversteekplaatsen, het zijn dan voor het merendeel bejaarden. Voor voertuigsnelheden boven de 50 km per uur geldt: hoe hoger ze zijn des te slechter worden ze door voetgangers geschat. Voetgangers denken dat ze zichtbaar zijn voor rijdende automobilisten, terwijl dat vooral bij duisternis veelal niet het geval is. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uitkering ging niet door. De 55-jarige Indiër Go- bind Ram Dang is be dekt met brandwonden als gevolg van een po ging tot het in brand steken van eon Boeing 747 van de Pan Ameri can. De Indiër wilde op deze wijze zelfmoord plegen opdat zijn fami lie in aanmerking kwam voor oon uitke ring van 125.000 gul den uit een levensver zekering die hij kort voor de vlucht had ge stoten. De mislukte po ging vond plaats tij dens een vlucht van New Delhi naar Bang kok. De brand di« aangericht in rm io*m van hoi vil jluig kar* snel worde bedwo.? gen. Alleen »nd raakte grworv. Hongaar Lakat de opvolger van" Coerver? (Van onze sportredaktie) ROTTERDAM Als opvolger van Wiel Coerver, voor welke functie een makelaar op zoek is in Oost Europa wordt weer een nieuwe naam genoemd: de Hon-, gaar Caroly Lakat. Lakat momenteel trainer van Honved in Boedapest kwam 56 maal uit voor het Hongaarse elftal en was coach van het team dat in Tokio goud verover de. In Feyenoordkringen wor den de geruchten over Lakats komst hardnekkig ontkend. Goede start van lafeltennisteams CALCUTTA Dé Nederlandse lafeltennisteams zijn in het toernooi om de wereldkam pioenschappen die in Calcutta worden gehouden goed begon- In de landenwedstrijden zege vierden de heren met 50 ovet Italië, terwijl de dames met ma ximale cijfers (30) Australië versloegen. Bij Hoogovens wellicht korter werken voor 3000 man IJMUIDEN - Bij Hoogovens in IJmuiden wordt ernstig reke ning gehouden met de noodzaak tot het aanvragen van werktijd verkorting. Onofficieel wordt erover gesproken dat hierbij twee- tot drieduizend perso neelsleden betrokken zijn. Deze gang van zaken is te wij ten aan de terugloop in de auto mobielindustrie, waaraan Hoog ovens zich moet aanpassen. De werktijdverkorting geldt dan ook in het bijzonder voor de walserijen van dunne plaat en betonstaal, in IJmuiden en Ut recht (Demka). In geval van kor ter werken zal het inkomen van de betrokken werknemers wor den aangevuld tot 100 procent Noodtoestand in Peru LIMA (AP) In de Peruaanse hoofdstad Lima is, na een dag van onlusten, een uitgangsverbod ingesteld. De onlusten vloeiden voort uit een staking der politie, die in verband met de inflatie meer salaris eiste. De regering van president Juan Velasco heeft >1 opdracht gegeven dat er in de stad moet worden gepatrouilleerd en geschoten op „oproerkraaiers en plunderaars". Het uitgaansverbod geldt alleen voor de hoofdstad en de steden in de buurt. In Arequipa, de grootste stad na Lima, is het rustig gebleven. Gisteren was het land onder militair toezicht geplaatst en werd de noodtoestand ingesteld. Daaronder mogen de militairen zonder vergunning huiszoeking en arrestaties verrichten, mensen deporteren en alle samenkomsten en demonstraties verbieden en verspreiden. Er is een strenge controle ingesteld op het reizen; alcoholische dranken mogen niet worden verkocht en radio en pers hebben opdracht gekregen niets bekend te maken dat totwanorde lijkheden kon leiden. De moeilijkheden waren maandag begonnen toen 's avonds de Tanks van het leger reden naar het kazerneterrein van de politie in Lima waar zij e™s süüten en "ch b"ncaderen ■de poort ramden. Kort hierna ontstonden felle gevechten. Nadat de regering de staat detachement militairen bestormde en veroverde de kazerne van beleg had afgekondigd, volgden ook nog studentendemonstraties en plunderingen. e„ daarbij zouden zes personen zijn eewond VOORSTEL AAN MINISTER: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ogen van r ij-examenkandidaten zouden veel beter getest moeten wor den. Voor men begint aan de rij-opleiding zou een onderzoek naar het gezichtsvermogen moeten plaatsvinden, in heel het land op dezelfde wijze met een daartoe geschikt apparaat. Dit advies heeft minister Vor- rink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gekregen van de werkgroep gezichtsvermogen en verkeersveiligheid. De huidige ogentest houdt niet veel meer in dan het lezen van een nummerbord op 25 meter afstand. Volgens de werkgroep kleven hieraan veel bezwaren. De werkgroep vindt dat na een goed onderzoek een certificaat met beperkte geldigheidsduur afgegeven zou moeten worden. Zonder dit certificaat zou men niet tot het rij-examen moeten worden toegelaten. Ook is de groep voor een periodiek oogon derzoek vanaf een bepaalde leeftijd. Het jeugdwerk in de Arnhemse wijk Vredenburg is door 'n on deugende computer stilgelegd. Een gift van 22.000,- bleek op een vergissing te berusten. rD'R Z1TN1ET 6eNo€€ilNrVrjJ 1 SPAARPOT Goede raad is nu duur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer toonde zich gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Visserij bezorgd over de toekomst van de visserij, die er voor Nederland niet zo best uitziet De vissers ondervinden de nadelen van de vervuiling van de zee. Internationaal zijn afspraken gemaakt om het vissen te beperken, teneinde de visstand op peil te houden, maar de vraag is hoe die afspraken in de praktijk werken en hoe daar controle op uitgeoe fend kan worden. Om de vissers in hun moeilijkheden te helpen heeft minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) een ontwikkelings- en sanerings fonds ingesteld. Hoewel hiervoor waardering was, vroeg de WD-er Waalkens zich af, of de 30 miljoen die voor dit jaar beschikbaar zijn, niet wat aan de zuinige kant zijn. Met Berger (DS'70) vroeg hij spoed te betrachten met de behandeling van aanvragen door vissers om steun op basis van de rijksgroepsregeling zelfstandigen. Beekmans (D'66) wees op de grote gevaren die de Waddenzee bedreigen. „De vervuilers kunnen kennelijk hun gang gaan tot de vissen dood zijn". Beekmans vroeg zich af, of schepen die vanwege de overbevissing uit de vaart moeten, niet op de Antillen kunnen worden ingezet. Hij vroeg ook meer geld ten behoeve van het onderzoek om water schoon te houden. Een dubbeltje per kilo is de belo ning die de eer ste oud-papierau tomaat in het Zwitserse Geneve uitkeert wanneer men oud papier in zijn mond de poneert. Do inge worpen bundels (minstens twee kilo) worden au tomatisch gewo gen, waarna de machine het geld aan de goede ge ver als bonus re tourneert. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Autosurveillan ten van de Haagse politie heb ben gisteravond rond zeven uur na een wilde achtervolging op de hoek van de Lijnbaan en de Prinsegracht de 27-Jarige John ny N. aangehouden, die op 24 januari was ontvlucht uit het ziekenhuis van de Scheveningse gevangenis. De man was betrokken bij de overval op politie-agenten in Rijswijk verleden jaar. De agen ten werden toen gedwongen zich uit te kleden, waama de overvallers zich met de unifor men uit de voeten maakten. Te hard rijden werd N. gister avond noodlottig, met een snel heid van 100 km reed hij over de Loosduinsekade. De politie zette de achtervolging in en wist de wagen op het einde van de Lijnbaan klem te rijden. Op dat moment herkenden de agenten pas de voortvluchtige gevange- Levi De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming goedge keurd van Edward H. Levi als de nieuwe minister van justitie van de Verenigde Staten. Rijkspolitie gaat watervervuilers vanuit de lucht controleren LEEUWARDEN (ANP) Met ingang van volgende week gaat de rijkspolitie te water met een vliegtuig surveilleren boven het IJssclmecr en de Wadden zee. Daarbij zal speciaal wor den gelet op eventuele veron treiniging van het oppervlakte water met vaste afvalstoffen en olie vanaf schepen. Deze onregelmatige controles die minimaal een keer per week met een op Schiphol gestatio neerd vliegtuig van de dienst luchtvaart zullen worden uitge voerd, zijn onder meer ingesteld na het aanspoelen vorig jaar van een enorme olievlek op het strand van Schiermonnikoog. De schippers worden er in een _stencil, dat de rijkspolitie te wa- ~ter dezer dagen verspreidt, voor gewaarschuwd dat overtreders streng worden gestraft als zij buiten hun boekje gaan. U kunt het duidelijk aflozon van deze fraai gestyloerde thormomotor. gemaakt van woorbestendig kunststofmalo- riaal. U krijgt doze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnoe ...als nieuw kwartaalabonnoe van de stuur als dank voor de moeite een thermometer naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1