WHITELAW WAARSCHIJNLIJK NIEUWE LEIDER TORIES GEVANGENIS MOET STRENGER WORDEN Surinaamse oppositie: Nederland gaf niets toe £eid6e(3cHnant Buitenlanders uit Asmara geëvacueerd RUSSISCHE WAPEN- f l LEVERANTIES VOOR EGYPTE Meerderheid Kamer vindt: Politie volgt wel degelijk politieke activiteiten Ambtenaren in Spanje staken WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA V (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - KVP, ARP, CHU, DS 70, VVD en de kleine rechtse splinterpar tijen hebben de regering verweten dat het regime in de Nederlandse gevange nissen te slap is. Zij gaven gisteren bij de behandeling van de justitiebegroting in de Tweede Kamer uiting aan hun grote zorg over het gevangeniswezen. "Er is orde, tucht en meer gezag nodig in de gevangenissen", aldus de.WD-er Geurtsen, die ook wees op het hoge ziekteverzuim onder het gevangenispersoneel. De CHU-er Scholten: "Ik bepleit geen stopzetting van de vernieuwing van het gevangeniswezen, maar wel een duidelijke verlegginv van de koers, zonder de humanisering als hoofdgedachte op te geven". Gewezen werd ook op het onaanvaardbare personeelstekort en op de noodzaak van een salarisverbetering. De heer Geurtsen bepleitte minder aandacht voor sport en recreatie voor gedetineerden en meer nadruk op heropvoeding. Hij wilde ook, dat de psychologen Margaret Thatcher «°r<« I" het Engelse Lagerhuis door ^fotografen omringd, na ingeschakeld, ook om de problemen in de gezinnen de verrassende overwinning op de conservatieve partijleider Edward Heath, in de eerste van de gevangenen op te lossen. ronde op weg naar het partijleiderschap. Organisatoren kettingbrieven gegrepen UTRECHT (ANP) - De afdeling Bijzondere Wetten van de Ut rechtse politie heeft twee stu denten gearresteerd op verden king van het organiseren van een kettingbrievenactie. De stu denten, Ferdinand B. (30), stu dent wiskunde en Alphons G. (28), student biologie, lieten tienduizenden Denen meedoen aan het verzenden van ketting brieven. Als ze zouden volhou den, werd hun 20.000 Deense kronen in het vooruitzicht ge steld (10 kronen is plm. 4,25). Op het stationspostkantoor in Ut recht hadden de studenten een postbox, waar gemiddeld 100 brieven per week binnenkwa men. Voor iedere brief die door hen werd verwerkt, ontvingen de studenten 10 kronen admini stratiekosten.- Na wekenlange voorbereiding heeft de Ut rechtse politie, gealarmeerd door politie in Kopenhagen, het tweetal enkele dagen geleden aangehouden toen zij hun post bus kwamen legen. Ze hebben inmiddels bekend sinds 1970 ongeveer /-20.000 per persoon aan de actie te hebben ver diend. De politie vermoedt dat dit bedrag veel hoger ligt. De studenten worden ervan be schuldigd de wet op de kans spelen te hebben overtreden. Hun administratie was bonafi de, aldus de politie. Moord In Tucuman in Argentinië zijn gisteren een plaatselijke vak bondsleider en zijn drie lijf wachten doodgeschoten door de inzittenden van een vrachtauto die de wagen met de slachtof fers passeerde. Grigorenko De voormalige Russische gene- raal-majoor Pjotr Grigorenko die in jurii werd vrijgelaten na vijf jaar in psychiatrische zie kenhuizen te hebben doorge bracht, herstelt van zijn derde hartaanval, zo hebben vrienden gisteren in Moskou bekendge- Van onze correspondent Roger Simons LONDEN William Whitelaw (56), gewezen minister van Ulster en van arbeid, heeft gisteravond besloten zich kandidaat te stellen voor de functie van leider van de Britse conservatieve partij, die vacant is sinds het ontslag van ex-premier Edward Heath. De partijleider wordt tijdelijk waargenomen door Ro bert Carr, Heath's gewezen minister van binnen landse zaken. men moest stellen. De derde kandidaat, Hugh Frazer, een Schotse katholieke afgevaardig de, haalde slechts 16 stemmen. Elf conservatieve lagerhuisle den hebben niet gestemd. Heath is ongeveer tien jaar partij leider geweest. In die periode heeft hij drie van de vier alge mene verkiezingen verloren. Sinds zijn verkiezingsnederlaag oktober 1974 stuurde Professor pater Alvare Grion (R.), die een methode heeft gevonden om muziek te schrijven terwijl het gespeeld wordt (het doosje op de piano), poseert hier met Gianantoni Grigis (L.), de technicus die hem met de uitvoering van de machine hielp. Volgende week zal pater* Alvare zijn uitvinding aan de Unesco, voorleggen, die een wedstrijd heeft uitgeschreven. PARAMARIBO - De lei der van de parlementai re oppositie in Suriname mr J. Lachmon heeft op een persconferentie pre mier) Arron verweten 'volksbedrog' te plegen met de verklaring dat het gehele Surinaamse PostsignaaV voor buitenbussen ARNHEM (ANP) - Onge veer vijftig inwoners van Velp hebben gratis een „postsignaal" gekregen dat er voor moet zorgen dat vergeefse wandelingen naar de groene buitenbus tot het verleden behoren. De handelsonderneming Hol pas in Velp heeft een apparaatje ontwikkeld dat duidelijk zichtbaar maakt wanneer post in de groene bus is gedeponeerd. Is er post, dan schiet een fel rood metalen vaantje omhoog, waardoor op grote afstand is te zien dat de postbode iets heeft be zorgd. Wordt de post uit de bus gehaald, dan klapt men het vaantje weer naar be neden. Het „postsignaal", dat nu dus bij vijftig huizen proef draait, zal ongeveer 10 gulden per stuk gaan kosten. volk betrokken wordt bij het opstellen van de nieuwe grondwet. Ver der noemde de hindos- taanse oppositieleider de toezeggingen die Ne derland heeft gedaan tij dens het bilateraal over leg in Paramaribo 'nietszeggend'. Met name de overeenstemming met betrekking tot de associatie van Suriname met de EEG, de opleiding van Surinamers voor de buitenlandse dienst en de verdere regeling van de grens kwesties van Suriname met de twee buurlanden, konden in de ogen van mr Lachmon weinig genade vinden. Het volk kan volgens de opposi tieleider alleen inspraak heb ben bij de opstelling van de nieuwe grondwet, als de grond wetcommissie autonoom is en niet door de regering gedic teerd krijgt wat die regering wil hebben. Hij hekelde het feit dat de parlementaire oppositie niet is uitgenodigd om over de nieu we grondwet te praten. AARDBEVING IN CHINA TOKIO (AP) Het zuidelijke kustgebied van het Chinese schiereiland Liaotoeng is giste ren getroffen door een hevige aardschok. De aardbeving had een kracht van 7.6 op de schaal van Richter. Op het meest zuidelijke eiland van Japan, Kijoesjoe, werd een met de Chinese beving samen hangende lichte schok geregi streerd. Deze had een kracht van twee op de in Japan gehan teerde zevenpunten-schaal. Mr. Lachmon verklaarde dat Ne derland met de toezeggingen verleden week, met betrekking tot de associatie van Suriname bij de EEG, het lidmaatschap van de VN en de grenskwesties van Suriname, zich tot niets heeft verplicht. groot deel van de conservatieve Om afgevaardigden aan op Heath's ontslag. De ex-premier bleef echter koppig en trots en wei gerde af te treden. Uiteindelijk werd in de schoot van de partij een nieuw sys teem uitgewerkt om ieder jaar in oktober een partijleider te kiezen (of te herkiezen). Wegens de controverse omtrent de per soon van Edward Heath vond de eerste verkiezing gisteren plaats. Heath dacht, dat hij met glans herkozen zou worden. Maar hij werd smadelijk versla gen. Zijn belangrijkste tegenkandidaat was mevrouw Margaret That cher (48), die in het kabinet Heath minister van onderwijs geweest is. Mevrouw Thatcher kreeg van 265 conservatieve La gerhuisleden 130 stemmen, ter wijl Heath het met 119 stem- Proces tegen Baader Meinhof groep: 21 mei STUTTGART - Het proces tegen de zogenoemde harde kern de anarchistische Baader-Mein- hofgroep begint op 21 mei in Stuttgart. Dan zullen de 41-ja- rige Ulrike Meinhof, de 35-jari- ge Andreas Baader, de 31-jari- ge Gudrun Ensslin en de 30-ja- rige Jan Carl Raspe zich moe ten verantwoorden wegens meervoudige moord, bomaan slagen, bankovervallen en dief stallen. Het wordt een van de geruchtmakendste rechtszaken in het naoorlogse Duitsland. Ook de 33-jarige Holger Meins moest oorspronkelijk tegelijk met de andere vier verdachten terechtstaan, maar hij overleed in november in de gevangenis, nadat hij twee maanden tevo ren in hongerstaking was ge gaan. Zijn dood die door mede standers van de anarchistische groep als een 'terechtstelling' werd bestempeld, gaf aanlei ding tot nieuwe terreurdaden in de Bondsrepubliek. de eerste ronde te diende de succesrijke kan didaat evenwel 139 stemmen te krijgen. En bovendien 42 stem men voorsprong te hebben op de tweede kandidaat met het grootste aantal stemmen: De overwinning van mevrouw Thatcher was dus niet groot genoeg om van haar direct de eerste leidster van een Britse politieke partij te maken, met de mogelijkheid, dat ze nog ooit premier zou kunnen worden. Sr is een tweede ronde nodig, waarin de kandidaten met een eenvoudige meerderheid van stemmen tot partijleider of leid ster gekozen kunnen worden. Mevrouw Thatcher is dolgeluk kig met de grote steun die ze al gekregen heeft De kandida tuur van William Whitelaw, die verwacht werd na Heath's ne derlaag, zal echter haar kansen om het uiteindelijk te halen aanzienlijk doen afnemen. ROTTERDAM (ANP) - „Elk poli tiekorps in Nederland heeft een inlichtingendienst die tot taak heeft politieke activitei ten van Nederlanders of bui tenlanders te volgen. Wanneer de politie zegt dat ze niet geïn teresseerd is in politieke acti viteiten, dan is dat een leugen. Want wat zou dan de taak zijn van al die inlichtingendienst en? Aan het schaduwen van spionnen hebben die mensen echt geen dagwerk."- Dat zegt mevrouw I. Kal ma-Staal, echt genote van de Rotterdamse hoofdinspecteur B. Kal ma en dochter van de oud-hoofdcom missaris Staal van Rotterdam. Mevrouw Kal ma reageert daar mee op politiemededelingen uit zeven grote steden, dat de poli tie niet in het minst geinteres- seerd is in politieke activiteiten van mensen, tenzij het duidelijk om terroristen gaat. De Ut rechtse politie vindt het echter wel normaal informaties in te winnen over politieke activitei ten van Nederlanders en bui tenlanders. sche redenen - te moeten ver zwijgen, is ht tijd om deze zaak aan de kaak te stellen," aldus mevrouw Kal ma. „Het is gewoon gelogen. Als men de pojiti© liegt Over poli- meent dat - mogelijk om tacti- tieke activiteiten. Geen roos zonder doornen IN DE DAGELIJKSE WORSTELING van belangen en ideeën gaat nog altijd op, dat de vreugde van de één het verdriet van de ander is. Als een minister besluit het nationale wegenplan in te krimpen, juichen de natuur-beschermende actiegroepen, maar houden werk nemers die bij de wegenbouw betrokken zijn. hun hart vast; want als er geen vervangende werkgelegenheid komt, moeten zij zich straks aansluiten bij de paar honderdduizend die wel brood op de plank krijgen, maar alleen omdat er in Nederland een redelijke werkloosheidsverzekering bestaat. Ons samenlevingspatroon is zo'n ingewikkelde rozenstruik geworden, dat het bijzonder moeilijk is zich niet aan een doorn te stoten. We kennen mensen die prachtargumenten aanvoeren voor renova tie in bepaalde woonwijken, maar die gegarandeerd uit een ander vaatje tappen, als het hun eigen buurt betreft. Anderen geven politici gelijk die vinden dat de kinderbijslag moet besnoeid worden om geld vrij te maken voor andere sociale doeleinden, maar hebben uitgerekend dat tegen de tijd dat het zo ver is, zij zelf geen voor bijslag en aftrek in aanmerking komende kinderen meer hebben. IN HET KLEIN GEEFT DIT al een onafgebroken stroom van tegenstrijdigheden; op grotere schaal worden de problemem nog ingewikkelder. De regionale spreiding van welvaartsbronnen en werkgelegenheid stelt de vakbeweging herhaaldelijk voor Salo- monsbeslissingen, inzoverre ze er niet de voorkeur aan geeft op lager niveau maar tegenstrijdige Verklaringen te laten uitgeven. Ook politieke partijen ontkomen niet aan het dilemma; ze kunnen in Nederland er uit opmaken voor welke enorme vraagstukken de partijen uit grote landen zich gesteld zien door een dergelijke tegenstrijdigheid van belangen. Hier in eigen land zijn het al beslist geen kleine minderheidsgroepen meer, die de doornen van een nationale wclzijnspolitiok venijnig voelen prikken: kleine agrariërs, middenstanders met een beschei den bedrijf, werknemers die hun beste jaren in dienst stelden van ondernemingen welke in de spiraal van lonen-en-prijzen dolge draaid werden. Uit hun levensgeschiedenis is duideljk gebleken dat het daarbij niet alleen om een stuk materiële schade gaat De benauwende vraag is vooral, hoelang deze ontwikkeling doorgaat en wanneer er stevig aan de rem getrokken wordt. Te zijner tijd moet toch al was het alleen maar bij wijze van zelfbescherming blijken, dat net zo min als dictatuur, de oligarchie rechtvaardig heid bracht en dat de grondregel van de echte democratie uitslui tend een rekenkundige meerderheid kan zijn. DE WRIJVINGEN WELKE BIJ een minder oppervlakkige beschou wing ook in Nederland merkbaar zijn, worden vaak uitgelegd als groeistuipen of vooral bij controverses buiten de materiële sector als generatieconflict. Dat is, geloven wij, nog maar de vraag. Er zitten gevaarlijke kiemen in onze samenleving en als men die laat groeien, krijgen we een democratie welke aan haar eigen kwalen ten onder zal gaan. Dan wordt macht niet verdeeld, maar alleen verplaatst; een resultaat dat alleen voorkomen kan worden, wanneer meer begrip groeit voor een in de vijftiger jaren gelanceerd en toen door velen fout vertaald advies: proberen wat onverzoenlijk schijnt, toch te verzoe- Doen we dit niet, dan bewijst de dagelijkse praktijk nu al in het klein, hoe onvoorstelbaar scherp straks in het groot de tegenstellin gen kunnen worden. Weeroverzicht DE BILT Een krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich al enkele dagen uit van Polen tot in Engeland. Met de oostelij ke stroming die hiermee in stand wordt gehouden wordt koude lucht aangevoerd waarin 's nachts de temperaturen tot 1 a 3 graden onder het vriespunt komen. Overdag stijgt dc temperatuur op de meeste plaatsen weer tot enkele graden boven het vries punt In de noordelijke helft van ons land en ook in Duits land en Denemarken bevindt zich een hardnekkig wolken veld. In deze gebieden heeft de zon weinig invloed zodat het mogelijk is dat daar overdag de temperatuur niet boven nul uit komt. Het komende etmaal ver andert er maar weinig zodat op een continuering van het huidi ge weertype gerekend mag wor den. Vooruitzichten voor vrijdag. Droog weer. in het algemeen zon nig met lichte vorst in de nacht. MADRID Voor het eerst in de geschiedenis van het Franco-re gime hebben ambtenaren van ministeries in Madrid deelgcno-' men aan een staking. Honder den ambtenaren van de minis teries van buitenlandse zaken, onderwijs en wetenschoppen, economische planning, openba re werken en financiën legden enige tijd het werk neer om kracht bij te zetten aan hun cis voor speciale duurtetocslagcn. Stakingen zijn in Spanje verbo den. Ambtenaren riskeren zwa re sancties als ze er aan mee doen. Tegelijkertijd bleven gis teren in Madrid 13 van de 47 markten en een aantal kleine winkeltjes gesloten. Mevrouw Kalma die zegt I ADDIS ABEBA (UPI) - Honder- den Eritrese verzetsstrijders hebben gisteren Ethiopische re geringstroepen in Asmara bo- CAIRO (UPI/RTR) - De Sovjet Unie zal Egypte van nieuwe wapens voorzien. Tijdens het overleg dat de Russische, minister van buitenlandse zaken, Gro- miko, afgelopen drie dagen met presi dent Sadat van Egypte voerde, zegde de Sovjet bewindsman toe dat zijn land de wapenleveranties zal hervatten. Sadat had in de afgelopen maanden herhaal delijk geklaagd dat Moskou weigerde de door Egypte tijdens de oktober oor log van 1973 geleden verliezen te ver vangen. Sadat en Gromiko zijn het bij hun besprekingen niet eens geworden over het tijdstip waarop de Genecfse vredesconferentie hervat dient te wor den. Sadat zou Gromiko hebben laten weten het niet eens te zijn met het Russisch-Syrisch commu nique van maandag, waarin werd gezegd dat met een hervatting van het overleg in Genève op zijn laatst begin volgende maand dient te worden begonnen. Sadat zou willen wachten op de resulta ten van de bemiddelingsbesprekingen van Kissin ger over een Israëlische terugtrekking. Een aantal hangende kwesties over militaire en President Sadat (L.) van Egypte begroet de Russische economische zaken tussen Cairo en Moskou zullen minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, in zijn buiten- besproken worden tijdens het bezoek dat de Russi- verblijf aan de Nijl, waar zij gisteren besprekingen hebben sche vrouwinspecteur: gevoerd. stookt terwijl Amerikanen, Fransen en andere buitenlan ders via een luchtbrug uit de hoofdstad van de provincie Eri trea werden gehaald. Inwoners van de stad verklaar den dat er op vele plaatsen straatgevechten uitbraken na een betrekkelijk rustige morgen toen grote groepen guerrilla strijders erin slaagden door de linies van de regeringstroepen rond Asmara te slippen. De Amerikaanse ambassade heeft dc vluchtelingen bevolen niet met journalisten te praten over de toestand in Asmara. Ze liet weten dat het commentaar van de verslaggevers het leven van de buitenlanders die nog in As mara zijn, in gevaar kan bren gen. Om het verzet te helpen breken, heeft de militaire rege ring van Ethiopië olie mensen die zich verborgen houden uit vrees voor vervolging op be schuldiging van moord, gewu- pende roofoverval of andere vergrijpen, vrijwaring van rechtsvervolging aangeboden. Deze mensen hebben tot 8 mei de tijd gekregen zich bij dc dichtstbijzijnde autoriteiten te melden. De uit Honoloeloe af- komsUge John Hoover zei dat er vrijwel overal in Asmara mensen worden neergeschoten zonder dat daarbij enig onder scheid wordt gemaakt Zware gevechten worden ook gemeld uit een gebied op circa 24 km ten noordwesten van Asmara waardoor de weg loopt naar Keren, een berg stadje in het opstandelingcngcbied. In Ame rika gebouwde fjeveehts bom menwerpers bestoken daar dc stellingen van de verzetsstrij ders en de artillerie van de regeringstroepen beschiet het gebied voortdurend.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9