I Ontvoerde president voetbalclub Verona voor vier miljoen vrij Nog153 dagen— Rechtszalen leeg: magistratuur in Italië in staking Heroinehandel Arnhem kreeg flinke klap Kamer verwerpt moties verlaging belastingen Optimisme over toekomst Duitse kolenmijnen Studenten in actie tegen regeringsplannen Waldheim: EEG moet actievere rol spelen WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van o e correspondent Frans Wijnands) ROME Saverio Garonzi, de 63-jarige president van de voetbalvereniging Verona die een week geleden werd ontvoerd, is vrijgelaten en weer thuis. Een employé van een papierfabriek in de buurt van Bergamo zag gistermorgen rond negen uur op het fabrieksterrein een vreemde auto staan. In de wagen lag een gebonden, spartelende man. Het bleek Garonzi te zijn, die daar door zijn ontvoerders was achtergelaten. De auto waarin Garonzi lag was eerder gestolen. Het slachtoffer van deze ontvoering is er lichame lijk vrij ernstig aan toe. Omdat hij zich bij zijn De vrijgelaten Luciano Privitgra Komt bij zijn ouders met een glas water ontvoering fel verzet heeft, was hij onder meer op verhaal. in zijn gezicht gewond. Bovendien heeft Garonzi een shock opgelopen. Hij heeft tot nu toe alleen verteld dat hij gistermorgen in alle vroegte eerst per slee, en daarna per auto uit de bergen is overgebracht naar het fabrieksterrein waar hij tenslotte is gevonden. De afgelopen dagen hebben duizenden supporters van de voetbalclub Verona in samenwerking met de politie, of op eigen houtje meegezocht naar Garonzi. Voor vrijlating van de populaire verenigingsvoorzitter die in Verona een groot autobedrijf heeft, zou volgens de eerste •berichten vier miljoen gulden zijn betaald. Ook gisteren, maar al bij het eerste ochtendgloren, is op Sicilië de 10-jarige Luciano Privitera vrijgela ten. Hij werd bijna twee weken geleden ontvoerd, toen hij met zijn vader naar huis reed. De vader heeft yechtend geprobeerd zijn zoontje uit de handen van de ontvoerders te redden, maar slaag de daar niet in. Hij werd bovendien ernstig ge wond door de bandieten. Luciano is nu ter obser vatie voor enkele dagen opgenomen in dezelfde kliniek als waarin zijn vader de afgelopen dagen werd verpleegd. De jongen vertelde dat hij goed behandeld was, voldoende eten en drinken had gehad en rustig had kunnen slapen. Nadat zijn ontvoerders hem gisterenmorgen langs een vrij drukke verkeersweg hadden achtergelaten, was Luciano gaan lopen met de bedoeling om een telefoon te zoeken. De eerste bar die hij tegen kwam en waar in Italië normaal de openbare telefoons hangen, was nog gesloten. Een automobilist heeft de jongen daarop naar een wel geopende bar gereden, waar hij naar huis belde. Voor hem zou ruim 1 miljoen gulden losgeld zijn betaald. Ontsnapt Een 16-jarige student op Sardinië is aan zijn ontvoerders ontsnapt, enkele uren nadat hij was ontvoerd. De jongen was met vijftien klasgenoten op excursie naar een landbouwbedrijf toen vijf gewapende en gemaskerde bandieten de groep aanhielden, de 16-jarige Ricardo Devoto er uit pikten en meenamen. Een paar uur later wist Ricardo te ontsnappen, toen zijn ontvoerders niet voldoende opletten./letten. Zij waren in pa niek geraakt door de honderden politiemannen die onmiddellijk het gebied waren gaan doorzoeken. De jongen kon vrij snel en zonder achterhaald te worden een weg bereiken waar hij onmiddellijk een passerende auto aanhield. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De rechtszalen en ge rechtshoven in Italië blijven vandaag en ook morgen leeg. Het grootste deel van de magis tratuur is in staking gedaan, een evenement zonder prece dent in de moderne Italiaanse geschiedenis. De burgerlijke en militaire ma gistraten protesteren twee da gen lang tegen de „lange-baan- taktiek" van de overheid wat betreft de aanpassing van de salariëring van de meeste magi straten. „Wij staken niet om meer geld te krijgen alleen, we staken omdat de regering tel kens opnieuw weigert een aan genomen wet uit te voeren waarin bepaald is, dat onze sa larissen worden gelijkgetrokken met die van de overige leiding gevende ambtenaren in over heidsdienst", aldus een woord voerder van de organisatie van magistraten. President Leone van Italië heeft de juristenstaking „ontoelaat baar" geacht, maar zijn beroep op de magistratuur de aktie op te schorten is genegeerd. Ook een laatste poging van minister president Moto om de staking te voorkomen is mislukt. De top laag van de Italiaanse magistra tuur, de zogeheten „hermelijnen toga's" uiteraard een minder heidsgroepering op het totaal aantal magistraten is tegen de staking. Deze exclusieve groep steunt wel het motief van de aktie, maar is tegen de sta king als pressiemiddel. Felle kritiek hebben een groep Ro meinse rechters en Milanese ad vocaten uitgeoefend op de sta king die zij onjuist noemen. De leidinggevende ambtenaren van het staatsapparaat hebben gewaarschuwd tegen een ge vaarlijke economische spiraal, als de salarissen elkaar achter na gaan jagen. Tegenstanders van de stakingsaktie wijzen op de toch al moeilijke situatie waarin de Italiaanse rechterlij ke macht zich momenteel be vindt. De laatste tijd zijn diverse ernstige competentie-geschillen gerezen, waardoor belangrijke processen verdaagd moesten worden. De betrekkingen tussen rechterlijke macht en de politie ke klasse zijn niet bepaald zoals ze zouden moeten zijn, en op tal van plaatsen is een ernorme achterstand in de afwerking van processen. Alleen in Rome al zouden tienduizenden zaken op afwikkeling wachten. In dat klimaat achten veel rech ters en advocaten het onjuist dat vrijwel de complete magis tratuur twee dagen thuisblijft voornamelijk om economische redenen. Mager begin strijd voor behoud van Middell. Zee BARCELONA (AFP) Verte genwoordigers van 16 landen, in Barcelona bijeen om van ge dachten te wisselen over maat regelen tegen de vervuiling van de Middellandse Zee, zijn in principe akkoord gegaan met het opstellen van een raamver- drag over de bescherming van de Middellandse Zee. Men is niet gekomen tot een grondige aanpak van de hiermee verbon den technische en juridische problemen. Die zullen in de ko mende maanden door deskundi gen bestudeerd worden. Het resultaat van de conferentie in Barcelona is dus betrekkelijk mager. Toch betekent deze bij eenkomst een eerste stap in de strijd tegen de vervuiling van de Middellandse Zee. Het probleem is ernstig en dringend. De Mid dellandse Zee is een vrijwel ge sloten zee, waaromheen 150 ste den met in totaal 100 miljoen inwoners liggen. Dit laatste aan tal zal in het jaar 2000 verdub beld zijn. In dit vuile „meer", waarvan het water zich slechts om de 80 jaar volledig ver nieuwt, komen elk jaar 1.200.000 ton afvalstoffen terecht. De af val die koolwaterstofverbinden bevat, wordt geschat op 500.000 ton per jaar. Deskundigen heb ben voorspeld dat het punt waarop voor de Middellandse Zee geen terugkeer meer moge lijk is, over 20 jaar bereikt Broer van Papadopoelos ook gevangen ATHENE (DPA) Konstanti- nos Papadopoelos, een broer van de voormalige Griekse dic tator Georgios Papadopoelos, is opgesloten in de gevangenis van Piraeus, waar al zeven vooraan staande leden vooraanstaande leden van het oude bewind ge vangen zitten. Zij worden be schuldigd ,van hoogverraad in verband met de militaire staats greep van 21 april 1967. De ge wezen opperbevelhebber van de strijdkrachten en vice-president generaal Odysseus Angelis is voorlopig op vrije voeten ge steld, na twee dagen door de veiligheidspolitie te zijn onder vraagd. George Matthews, per schef van de Britse communistische par tij, houdt een elec- tronisch afluisterap- paraat in de hand dat op het partijbu reau in Londen is gevonden. Hij veron derstelde dat de ap paratuur was aange bracht door een van de Britse geheime diensten. Het appa raatje. dat er moge lijk al sinds 1948 heeft gezeten, was verborgen in het houtwerk van de ver gaderzaal. waar het dagelijks bestuur pleegt bijeen te ko- ZWEVENDE KRAAN Franse technici hebben een kraan ontworpen die een vracht van 500 ton met een snelheid van 80 kilometer per uur kan vervoeren. De kraan heeft een geraamte dat lijkt op een maanlander en dat is opgehangen aan vier druppelvormige ballonnen. Een propeller zorgt voor de voortstuwing. (van onze parlementiare redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft gisteren een motie van Wiegel (WD) verworpen, waarin voor het gehele bedrijfsleven verlaging van de vennootschapsbelasting wordt gevTaagd om de werkgelegenheid te stimuleren. Vóór Stemden WD, CHU, DS*70, SGP, GPV, Boeren en RKPN. Eveneens werd een motie van Wiegel verworpen, waarin op verdere verlaging van de loon- en inkomstenbelasting werd aangedrongen. Voor stemden WD, DS'70, RKPN en Boeren. Aangenomen werd een motie van Wiegel om voor gebouwen buiten de randstad een hoger percentage voor de fiscale in vesteringsaftrek vast te stellen dan voor gebouwen binnen de randstad. Een soortgelijke motie van de socialist Dolman had de Tweede Kamer enkele jaren ge leden aangenomen. De motie van de WD kreeg nu de steun van WD. CHU (zonder mr. W. Scholten). DS '70, D '66, PvdA, Boeren en RKNPN. Aangeno- BONN In de Duitse kolenmijnen ziet men de toekomst weer met optimisme tegemoet, nadat hier voor het eerst sinds vele jaren weer winst wordt ge maakt. Het vorige jaar werd deze vooral geken merkt door de verkoop van 12 miljoen ton ko len, waarop men tot dan toe noodgedwongen als voorraad was blijven zitten. Het vertrouwen van de Duitse mijnen blijkt voornamelijk hier uit, dat men van de 12 mijard omzet van het vorige jaar, liefst 1 mil jard mark in nieuwe in vesteringen stak. Uit sluitend voor research werd er 150 miljoen ge reserveerd en de rege ring in Bonn voegde hieraan nog 125 miljoen toe voor een ontwikke lingscentrum, waar men het vergassen van kolen bestudeert. Desondanks zullen er dit jaar nog eens vier mij nen gesloten worden, maar dit betekent geen vermindering van de produktie. Danzij de ho ge investeringen zullen de 29 overgebleven mij nen rationeler en dus aanzienlijk meer kunnen produceren. Het is de bedoeling, dat er jaar lijks 72 miljoen ton ko len gedolven zullen wor den. Dit is in overeen stemming met de plan- cijfers van de energie- politiek van de regering. De Westduitse mijnen zouden hun produktie nog aanzienlijk sterker kunnen opvoeren, maar de capabele direkteur van de „Ruhrkohle A. G.", Karlheinz Bund, wil zich aan de richtsnoeren van de regering houden. Wanneer er namelijk als gevolg van dalende olie prijzen of van de kerne nergie weer eens de klad in de mijnen zou komen, is hij op regeringssteun aangewezen en deze wil hij door eigenmachtig optreden niet verspelen. Ook in het buitenland blijven de Duitse mijnen expansief. Nadat zij on langs in Amerika een dochteronderneming hadden gevestigd, waar van overigens het eerste kolenschip binnenkort de haven van Hamburg binnen zal lopen, gaan zij (Van parlementaire red ak tie) DEN HAAG De studenten vakbonden in de meeste univer- siteits- en hogeschoolsteden be reiden een grootscheepse pro testcampagne voor tegen de re geringsplannen om het weten schappelijk onderwijs anders op te zetten. De aktie zal wor den gevoerd in de derde week van maart, nog voordat de plannen in de tweede kamer zullen worden besproken. Dit heeft het landelijk overleg van grondraden, waarin de bonden zijn georganiseerd, gisteren in Den Haag aangekondigd. Op 22 maart zal een massale protest betoging worden gehouden in Utrecht De eis van de studenten is dat de regering haar plannen, die al dateren van 1968 (het plan- Posthumus), intrekt. Gemeend wordt dat de maatregelen die minister Van Kemenade van on derwijs en diens staatssecretaris Klein willen invoeren, afbreuk doen aan de kwaliteit van het onderwijs en de toegankelijk heid van het wetenschappelijk onderwijs bemoeilijken. Het belangrijkste bezwaar van de studentenvakbonden richt zich tegen de verkorting van de studieduur tot vier jaar. Ook verzetten zij zich tegen de selek- tie na het eerste jaar, de verder gaande scheiding tussen onder wijs en wetenschappelijk onder zoek en de nascholingscursus- men werd een motie van Vellen- ga (PvdA), waarin wordt ge vraagd om een regeling die ban ken verplicht bedrijven in finan ciële moelijkheden bij de over heid aan te melden. Verworpen werd een motie van S. Keuning (DS '70) waarin wordt gepelit voor snellere procedures bij de afgifte van bouwvergunningen Tegen de zin van minister .Boersma in werd een motie van Van Gorkum (PPR) aangeno men, waarin van de regering wordt gevraagd om de arbeids bureaus opdracht te geven 63- jarige werknemers die hun ar beidsplaats vrijwillig ter be schikking stellen, te registreren. Minister Boersma ontraadde de Kamer de motie, omdat hij haar een schoolvoorbeeld van het wekken van verwachtingen vond. Wat moeten de mensen op de gewestelijke arbeidsbureaus zeggen, als iemand zich komt laten registreren. Er is niets be kend over de wijze waarop de eventuele vervroegde pensione ring moet plaatsvinden. De be trokkene moet toch weten waar aan hij toe is, bijvoorbeeld met het eigen pensioen of met de AOW, als hij vóór zijn 65-ste zijn werk beëindigt, aldus de bewindsman. Boete voor Oxirane: 4,5 miljoen ROTTERDAM (ANP) Het college van b. en w. van Rotter dam heeft besloten Oxirane che mie in het Botlekgebied een boete op te leggen van ongeveer ƒ4,5 miljoen. Het bedrijf heeft volgens b. en w. op 1 december een giftige en explosieve gas wolk veroorzaakt en geen stap pen ondernomen het gevaar voor de bevolking te beperken. Het college baseert zijn besluit op de erfpachtovereenkomst, die de mogelijkheid van het op leggen van een boete openlaat. Deze kan maximaal het tienvou dige van de erfpachtsom bedra gen. Voor Oxirane bedraagt de erfpachtsom ƒ749.433,80. In dit geval heeft het college een boete opgelegd, die het zesvoudige van deze som bedraagt. Het col lege heeft voor het eerst van deze erfpachtsvoorwaarde ge bruik gemaakt. Er is beroep mo gelijk bij de Gemeenteraad. Oxirane betwist de rechtmatig heid van de opgelegde boete. Jongen gered door eenden LANGRES (AFP) De tweejarige Thierry Chaff uit het Oostfranse Langres heeft zijn leven te danken aan een groep eenden. Zonder dat iemand het zag, viel hij in een sterk gewas- de hem mee. Tot zijn geluk kwam hij zo terecht in een groep eenden, die zo van hem schrokken dat zij luid begonnen te snateren. Dit lawaai trok de aandacht van een boer die het kind van de verdrinkingsdood kon redden. Hogere prijzen in Vaticaan VATICAANSTAD (AP) Het Vaticaan heeft de prijzen vlees, pasta, sigaretten en zine verhoogd. De maatregel is bedoeld ter dichting van aanzienlijk gat op de begro ting. De produkten worden verkocht bij een belastingvrije supermarkt annex pompstation binnen de muren van de kleine stad-staat. De prijsverhoging houdt echter procentueel gelijke tred m« stijgende groothandelsprijzen in Italië en de energiecrisis de wereld. ARNHEM (ANP) Met de arrestatie van een Arnhemmer, drie Chinezen en de 21-jarige Arnhemse koerierster Liesbeth van V. is de georganiseerde heroinehandel in de Gelderse hoofdstad een gevoelige klap toegebracht Bovendien beschikt de Arnhemse recherche nu over veel informatie, waardoor de in het Spijker kwartier geconcentreerde handel in drugs beter is te overzien. Dit is de mening van hoofdinspecteur J. Wilzing, chef van de recherche te Arnhem, die gisteren een grootscheeps onderzoek naar de heroinehandel succesvol afsloot Uit verschillende voorvallen Jeidt de politie af, dat de heroine een schaars goed is geworden in de rosse buurt van Arnhem. Men leidt dit onder meer af uit de talloze berovingen van de laatste tijd van bezoekers van de talrijke prostituees in het Spijkerkwartier. Een niet gering aantal prosituees is verslaafd aan heroine en moet om aan hun dagelijks shots te komen honderden guldens per dag op tafel leggen, die met de „norma le arbeid" niet zijn te verdienen. Illustratief voor de schaarste noemt men ook het begin deze week gesignaleerde verschijnsel, dat vim als heroine is aangebo den. Voorts is er het geval van de prostituee, die na een shot met ernstige verlammingsver schijnselen moest worden opge nomen in een ziekenhuis. Zij kreeg de stuff niet van haar vaste dealer, omdat deze niet kon leveren. De jonge vrouw zocht daarop haar toevlucht tot een andere verkoper, die kenne lijk had geknoeid. Het gebrui ken van vim of het vermengen van heroine met dit schuurmid del, is volgens de politie levens gevaarlijk. Het duidelijke beeld, dat de po litie in Arnhem nu heeft, kon onder meer ontstaan door de aanhouding eind januari van Liesbeth van V. uit Arnhem, die> in Brussel werd gearresteerd met een koffer, gevuld met 3,5 kg. heroine (waarde 1,2 mil joen). De verhoren leidden naar Arnhem en Amsterdam. Van de partij zou 500 gram in Arnhem worden afgezet en de rest in andere delen van het land. De partij was afkomstig uit Malei- Aanslag vanuit invalidenwagen; aanvalster vindt de dood LONDEN (Rtr) Vijf minuten lang heeft een 71-jarige invalide vrouw geprobeerd haar kamerbewoonster met een invalidenwagen te overrijden, maar ze stierf zelf door verbranding toen het wagentje onbestuurbaar raakte en explodeerde. De tragedie speelde zich maandag af in Dagenham, Noordoost-Lon- den. De teruggetrokken levende oude dame kreeg hevige ruzie met haar 39-jarige kamerbewoonster, Marion Marsh. Deze liep tenslotte het huis uit, maar de oude dame achtervolgde haar in een op benzine rijdende invalidenwagen. In het nabij gelegen park probeerde de vrouw vijf minuten lang via paden en perken de rennende kamerbewoonster omver te rijden, wat haar uiteindelijk gelukte. Twee voorbijgangers haalden het slachtoffer onder het voertuig vandaan en zetten het karretje overeind. De beproeving was echter nog niet afgelopen. De invalide vrouw reed weg, maar keerde plotseling terug om in volle vaart op het slachtoffer in te rijden. Voordat het zover kwam, raakte de bestuurster echter de macht' over de bediening van haar wagentje kwijt De motor vloog in brand en vervolgens explodeerde de benzinetank. Gemeentehuis overvallen ELST Het gemeentehuis in het Betuwse Eist is gisteren door drie mannen overvallen. Het drietal, vermoedelijk Zuid-Molukkers, was met twee pistolen gewapend en dwong de kassier geld af te geven. De mannen zijn er met 8000 vandoor gegaan. ...en dan slaat deze naar kuituur dorstende Nederlander eindelijk een omfloerste blik op de Akropolis waarna hij in een Atheens eethuisje bij een portie schapekaas en een glas Ouzo gaat zitten bijkomen van de emotie. Als u over 153 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Lino. 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen voor u klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. BRUSSEL (ANP) Het Europa van de Nefen zou een aktievere rol moeten spelen in het interna tionaal gebeuren. Het zou om. zijn invloed moeten aanwenden in het Midden Oosten om de beide partijen daar tot een meer verzoenende houding en tot meer begrip voor elkaar te brengen. Dat heeft de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, gisteren op een persconferentie in Brus sel meegedeeld. Waldheim vroeg begrip voor het „ongeduld" waarin de landen van de derde wereld verkeren. Die landen dringen aan op een nieuwe economische orde waar- in ze door de ontwikkelde lan den op voet van gelijkheid wor den behandeld. Dat zal slechts kunnen als beide groepen lan den zich inzetten voor een brede samenwerking in plaats van zich te laten verleiden tot een „harde confrontatie", aldus Waldheim.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7