Allerlei(ds) SPOEDIGE BESLISSING REGERING OVER WITTE SINGEL-PLAN Defensie koopt mogelijk legermuseum ATLETTEKCLUBS BOUWEN EIGEN „HOME" IN LEIDSE HOUT Leiden nog geen Kalkarweigeraar WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PACINA 3 Van een onzer verslaggevers Leiden Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschap pen zal er naar streven dat op regeringsniveau spoedig een be slissing wordt genomen over de nieuwbouwplannen van de uni versiteit aan de Witte Singel en op het terrein van de huidige Doelenkazerne. Dit verklaarde hij toen een inter departementale werkgroep die zich met de nieuwbouwplannen heeft bezig gehouden hem en zijn collega Schaefer van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning een nota aanbood, waarin wordt geconcludeerd dat de Witte Singel en het Doelenter rein de meest geschikte plaat sen zijn voor nieuwbouw. Bij deze nieuwbouw gaat het om de herhuisvesting van de Uni versiteitsbibliotheek, de Facul teiten der Letteren en Godge leerdheid, de Centrale Interfa culteit en het Instituut voor Ne derlandse Lexicologie, welke op dit ogenblik in een groot aantal huur- en eigendomspanden van de universiteit zijn verspreid, en onvoldoende zijn gehuisvest. De oprichting van de werkgroep vond in maart 1974 plaats, in hoofdzaak naar aanleiding van een aantal bezwaren van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening tegen het uit 1969 daterende massieve bouwplan voor genoemde uni versitaire onderdelen, dat uit sluitend op het terrein langs de Witte Singel zou worden gerea liseerd. In dit plan was o m. een torengebouw van ca. 125 meter opgenomen. De bezwaren wa ren in hoofdzaak gericht op de bescherming van stadsgezich ten en de ontwikkeling en leef baarheid van de binnenstad van Leiden. In de werkgroep hadden verte genwoordigers zitting van de ministeries van onderwijs en wetenschappen, van financiën, van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, van cultuur re creatie en maatschappelijk werk en van defensie. Verder waren vertegenwoordigd de Rijksuniversiteit Leiden en het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Leiden. Voorzitter was de heer J. W. F. Hoffman, directeur in stellingen en opleidingszieken huizen van het directoraat-ge neraal voor het wetenschappe lijk onderwijs. De opdracht aan de werkgroep omv9tte onder meer het onder zoek van de beleidsaspecten verbonden aan het oorspronke lijke nieuwbouwplan op het Witte Singelterrein, en het doen van een aanbeveling ter vervan ging van dit plan. In het kader van deze opdracht is o.m. een aantal alternatieve mogelijkhe den ter vervanging van of als aanvulling op een gewijzigde bebouwing langs de Witte Sin gel onderzocht, welk onderzoek heeft geresulteerd in het geza menlijke gebruik van het Witte Singel- en het Doelenterrein. Gebruikmakend van een aan de omgeving ter plaatse aangepas te bouwstructuur, ontstaat vol gens de werkgroep een geheel dat harmonieert met het stede lijke en universitaire leefkli maat. Door het gebruik van beide terreinen wordt een voor de universiteit aanvaardbare concentratie van eerder ge noemde onderdelen bereikt, ter wijl tevens voldaan wordt aan een aantal overige universitaire eisen met betrekking tot de lo catie van de toekomstige vesti ging. Daarnaast omvat het plan voldoende garantie voor uit breiding in de toekomst. Stede bouwkundig past het volgens de werkgroep in de structuur van de stad en vormt het onder meer een vloeiende overgang van de bebouwing langs de Wit te Singel naar de universitaire vestigingen langs het Rapen burg en verderop naar de bin nenstad van Leiden. Het door snijden van de bebouwing met voldoende voetgangers- en fiet spaden bevordert de toeganke lijkheid en doorschrijdbaarheid van de complexen waardoor de bereikbaarheid van de verschil lende gebouwen, ook voor niet- universitaire bezoekers, wordt vergroot. Enkel op het Witte Singelterrein zal parkeergelegenheid worden gebouwd, welke op bepaalde tijdstippen ook voor met-uni versitair gebruik zal worden opengesteld Op deze wijze wordt bijgedragen het gemoto riseerd verkeer zoveel mogelijk buiten de binnenstad te hou den. Uitvoering van dit plan zal dan ook een versterking betekenen van de noodzakelijke onderlin ge contacten tussen de verschil lende universitaire onderdelen, waarbij niet gevreesd behoeft te worden voor nadelige gevol gen hiervan voor het functione ren van de stad Leiden en het teniet doen van architectonisch- bouwkundige structuren van de binnenstad. De werkgroep merkt voorts op dat het Doelenterrein momen teel nog in gebruik is bij het ministerie van defensie voor de militaire Koksschool. Bij dit mi nisterie zou het voornemen be staan deze school te verplaat sen en de gebouwen te ontrui men. Staatssecretaris Stemer- dink heeft dit overigens on langs op vragen uit de Kamer ontkend. Over het gebruik van het doelenterrein voor universi taire bebouwing zal nog nader overleg moeten plaatsvinden tussen de ministers van onder wijs en wetenschappen, van de fensie en van financiën, waar bij ook de gemeente Leiden zal worden betrokken. Van het Doelenterrein zal ca. 1/3 ter be schikking van de gemeente Lei den blijven voor gemeentelijke projecten. Korter werken bij Leidse dekenfabriek Van Wijk Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bij de Leidse de kenfabriek Van Wijk zal waarschijnlijk binnen drie weken werktijdverkorting worden Ingevoerd. De direc tie van Zaalberg heeft het ministerie van economische zaken en sociale zaken toe stemming gevraagd het vol tallig personeel (110 man) over e«n periode van 1,5 maand 2 dagen per week vrijaf te geven. De afdeling Spinnerij van Van Wijk blijft mogelijk normaal doordraaien. In dat geval gaat er maar tachtig man korter werken. Spoed achter zoeken naar bouwplaats bibliotheek Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op zo kort moge lijke termijn zal er een plaats gevonden worden voor de nieuwbouw van openbare bibliotheek „Reu- vens". Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de raadscommissie sociale zorg, maatschappelijke aan gelegenheden, gezondheids zorg en cultuur deelde wet houder B. Oosterman mee dat in overleg met het be stuur van de bibliotheek ge zocht gaat worden naar een nieuwe vestiging voor de thans aan de Breestraat ge huisveste bibliotheek. - De heer Krol van het biblio- theekbestuur benadrukte de urgentie van een nieuw ge bouw voor de bibliotheek. Al sinds tien jaar voldoet de huidige vestiging niet meer. De heer Krol zei grote pro blemen te voorzien wanneer binnenkort de jeUgd tot achttien jaar gratis lid mag worden volgens de biblio theekwet. „Het gebouw dat nu al veel te klein is zal de te verwachten aanwas niet aankunnen." Tijdelijk zullen er in de tuin van het gebouw aan de Breestraat noodge- bouwtjes moeten worden ge plaatst .Wethouder Oosterman stelde dat niet alleen de biblio theek op nieuwe huisvesting wacht maar dat ook de So ciale Dienst en de Streekmu- ziekschool aan een nieuw ge bouw toe zijn. „En het moet allemaal uit de zelfde pot gehaald worden." Hij zegde evenwel toe dat er spoed gezet zal worden achter de plaats voor de nieuwbouw van de bibliotheek. Tevens bespraken de commis sieleden het functioneren van de Culturele Raad. In november vorig jaar heeft deze raad zijn kritiek op zijn functioneren in een rapport gespuit. Zes jaar geleden werd de raad in het leven geroepen om de gemeente in specifieke culturele zaken te adviseren. Hier is evenwel tot nu toe weinig van geko men. „We proberen nu aan de raad een uitspraak te ont lokken welke taak zij ons toedenkt", lichtte mevrouw Vos, directeur van de Cultu rele raad toe. In een van de volgende raadscommissie- vergaderingen zal de com missie een discussiestuk over de Culturele Raad te verwerken krijgen, waarin de raad kenbaar maakt hoe hij over zijn verhouding ten opzichte van gemeentelijke instanties denkt LEIDEN De voorstelling van het Stadstheater Rotter dam vrijdag a.s. in het LAK- theater gaat niet door. De hoofdrolspeelster van „Het autokerkhof', het stuk dat zou worden opgevoerd, iiniiiniuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. LEIDEN/DEN HAAG Het Legermuseum zal mogelijk worden aangekocht door het ministerie van defensie. Het museum, dai in zeer ernstige staat van verval verkeert, is eigendom van de gemeente Leiden, maar deze heeft geen geld om het op te knappen. Op het ogenblik is maar een klein gedeelte van het museum voor het publiek opengesteld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiimiiiiiniii (Van onze sportredactie) LEIDEN De drie Leidse atletiekverenigingen - AV Holland, De Bataven en AV Leiden - hebben elkaar ge vonden wat betreft het bou wen van een .atletiek-home' in de Leidse Hout. Nog dit jaar hoopt de Leidse atle- tiekgemeenschap zich te verrijken met een accommo datie, die behalve een ruime kantine ook een wedstrijd secretariaat, een vergader ruimte en een krachttrai ningscentrum omvat. Om de plannen te realiseren heb ben de drie clubs zich ver enigd in een stichting. Binnen de Leidse atletiekwe- reld leven er sedert geruime tijd plannen om de huidige, ontoereikende accommoda tie in de Leidse Hout te ver vangen. Sinds de bouw van de kantine en kleedruimten in 1940 is er weinig of niets verbeterd. Een en ander is dan ook behoorlijk in verval geraakt Om hier daadwer kelijke verandering in te brengen hebbende drie Leidse atletiekverenigingen besloten te komen tot de op richting van een stichting voor de bouw en exploitatie van een nieuw clubgebouw bij de sintelbaan in de Leidse hout. Op kosten van de gemeente zal de oude ac commodatie verbeterd wor den, terwijl daarnaast het nieuwe onderkomen gereali seerd zal worden. De kosten van het project wor den geschat tussen de 60.000 en 90.000,-. De nieuwe optrek zal vermoede lijk een stenen fundering krijgen met een houten bo venbouw. „Opdat het niet zal dissoneren met de be staande gebouwen", aldus de heer Kleine, voorzitter van De Bataven en lid van het stichtingsbestuur, (het bestuur bestaat uit de voor zitters van de drie verenigin- De kosten van de nieuwbouw hoopt de stichting voor een belangrijk deel te dekken door subsidies van de NSF en de gemeente. „Natuurlijk zullen wij zelf voor het over grote deel van de kosten moeten opdraaien, maar dat is ingecalculeerd", aldus Bert Paaüw van de AV Hol land. „Net als elke voetbal- club die een nieuw clubhuis bouwt, zullen ook wij moe ten investeren. Dat is een doodnormale zaak". Volgens het stichtingsbestuur zal de exploitatie van de kantine geen noemenswaar dige problemen met zich mee brengen. „Bij toerbeurt, dat wil zeggen voor een pe riode van één jaar zal elke vereniging de belangen van de kantine behartigen", ver woordt de heer Kleine de gevoelens van het bestuur. „Hoe elke club dat afzonder lijk regelt moet het zelf we ten. Met of zonder pachter, dat is de eigen inbreng". H.Amptmeijer Colleg, wnd. chef Bureau Huisvesting Van een onzer verslaggevers Leiden Het oud-gemeenteraad slid Herman Amptmeijer (PSP) is benoemd tot waarnémend chef van het Bureau Huisves ting van de gemeente Leiden. Binnen de Leidse politiek is Amptmeijer altijd een omstre den figuur geweest Hij was o.a. de initiatiefnemer van het Pro gressief Akkoord, waarin Pv dA, D'66, PPR en PSP de vori ge raadsperiode samenwerkten. Nieuw bestuur (Van onze correspondent) Woubrugge— Tijdens de jaar vergadering van de Platte landsvrouwen afdeling Woubrugge zijn als nieuwe bestuursleden gekozen de dames Boersmax-Klooster- man. De Lange-Kortenaar, Pit-Krediet en Plat-Goe- man. De dames Gosen-Gijsbers van Wijk en Wittebol traden af. Na de bestuursverkiezing werd door de leden van ge dachten gewisseld over sug gesties voor het komende jaarprogramma. op bezoek bij brandweer Het college van Burgemeester en Wethouders is gis termiddag op be zoek geweest bij de Leidse brand weer. Om een uur of twaalf kwamen ze met slaperige ogen (de gemeen teraadsvergade ring van de avond tevoren duurde tot half twee) in de kazerne aan. Com mandant Broes- hart hield een kor te rede. waarin hij wees op de moei lijke huisvesting van de brandweer en op de proble men rond het ma terieel. Daarna kreeg het college een rondleiding en om half twee aten de burge meester en wet houders een hapje (nassi) met de brandweermannen mee. Op de foto: commandant Broeshart legt wethouder Van Dam de werking van de meldkamer uit. LEIDEN De gemeente Leiden zal voorlopig nog niet als wei geraar van de zgn. Kalkarhef fing kunnen worden geregi streerd. Dit stelde wethouder Van Aken gisteravond tijdens de vergade ring van de gemeenteraadscom missie voor economische aange legenheden als antwoord op vragen die Kees du Gardijn Kadaster en Landmeetkundige Dienst weg uit Leiden Van een onser verslaggevers LEIDEN De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land is hoogst ongelukkig met het besluit van het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening het Kadaster en de Landmeetkundige Dienst over te plaatsen naar Rijswijk. De Kamer heeft de indruk dat uitsluitend overwegingen interne organisatorische aard bepalend zijn geweest vooi besluit tot overplaatsing er te weinig is rekening gehouden met de mening van de organisa ties van beroepen die veel ge bruik maken van de openbare diensten van Kadaster en Land meetkundige Dienst, zoals nota rissen, advocaten en makelaars. (PPR/PSP/D'66) hierover had gesteld. Volgens Van Aken geldt de thans bestaande geïm proviseerde ontheffingsregebng alleen ten aanzien van indivi- duele elcctriciteitsgebruikers en kunnen derhalve geen rechts ppersonen zoals gemeenten hie rop een beroep doen. „De kans bestaat echter, dat deze rege ling nog nader zal worden ver ruimd, zodat het wel mogelijk wordt voor de gemeente een beroep wegens gemoedsbezwa ren te doen," aldus de wethou der. „Tot dan toe hebben we ons echter aan de richtlijnen van de minister te houden." De raadscommissie ging gisteren akkoord met het voorstel een potje aan te leggen voor het aantrekken van evenementen in de Groenoordhal. Waarnemend- directeur De Jong had hierom gevraagd, om slagvaardiger te kunnen werken in de concur rentie met andere grote hallen in Nederland. Het gaat hier om een bedrag van 5000,- per evenement. Dc hoer De Jong wil via deze middelen de positie van de Groenoordhal voor aantal evenementen aantrekke lijker maken. Met name dacht hij eraan meer topsport naar de hal te trekken, cn deze dan bij voorkeur te concentreren ir kele weekends, zodat het moge lijk wordt met gecombineerde plaatsbewijzen te werken, die het hele weekend hun geldig heid behouden. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Overleden In het verre Parrich Lugabo in Tanzania is zondag de Leidse broeder van de orde van de Heilige Geest Dalphinus op 68- jarige leeftijd overleden. Broe der Dalphinus, ofwel Gerard Goldenberg, werkte al sedert 1934 op verschillende missie posten in Afrika. Door zijn toe- doen werden vele kerken, scho len, en ziekenhuizen gebouwd. Afgelopen zomer was hij nog voor een korte vakantie in Ne derland. Zijn gezondheidstoe stand liet toen al sterk te wen sen over. Het gebrek aan voed sel was in zijn streek nijpend. Broeder Dalphinus is inmiddels bij zijn missiepost begraven. Zaterdagmorgen wordt er om elf uur een speciale Heilige Mis voor zijn zielenrust opgedragen in de Leonarduskerk aan de Haagweg. Criminaliteit Crimineel Leiden is weer bezig geweest. Uit een woning aan de Schutterstraat is o.m. antiek zil ver gestolen. De daders kwa men het huis binnen door aan H n Milieuhygiëne de achterzijde een schuifraam i omhoog te wrikken. Voor ruim (_r€f)rOmO VCfTQ f 1500 aan ruiten is het afgelo- 1 pen weekeinde kapot gegooid De heer Tan Lip Bian, als inter- op het volkstuincomplex "Ons nist verbonden aan het St Eli- Buiten in Letden-Noord. Twee sabeth's Gasthuis te Arnhem, is volkstuinders zagen hun broei- vanmiddag aan de Leidse Uni- kasjes en hun tuinhuisje ver- versiteit gepromoveerd op een nield. proefschrift getiteld: "Granulo- Broeder Dalphinus cyten-transfusic als aanvullen de therapie bij patiënten met sepsis ten gevolge van ernstige bcenmerginsufficiëntie". Pro motor was prof. dr. J. J. van Rood, hoogleraar in de inwen dige geneeskunde met een bij zondere opdracht voor immu- nohaema tologie. Mevr. drs. C. M Kuiper heeft Éich teruggetrokken uit de Raad voor Milieuhygiëne. B. en w. hebben de raad voorgesteld als haar opvolger te benoemen dr. W. Winsemius, wetenschappe lijk medewerker van het Neder lands Instituut voor Praeventie- ve Geneeskunde. De heer Win semius is psycholoog en arts cn heeft onderzoek verricht naar de verkeersveiligheid. Gezondheidszorg In het kader van Studium Gene rale van de rijksuniversiteit gaat morgen een serie lezingen van start over de gezondheids zorg. De lezingen worden elke donderdagavond gehouden van 8 tot 10 uur in zaal 2 van het faculteitsgebouw psychologie. Stationsplein 10/12, behalve op 6 maart; dan in het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan te Oegstgecst. Het programma van de serie lezingen is als volg- t: 6 februari: drs. B. S. Polak, lector huisartsgeneeskunde de gemeentelijke universiteit van Amsterdam over de ge zondheidszorg in Nederland; 13 februari: dr. L. J. Mengcs, lec tor klinische psychologie over "De eerste lijngezondheids- zorg"; 20 februari, staatssecre taris J. Hendriks cn drs. H. J. Lamberts over de structuurno ta volksgezondheid; 27 februa ri: een inleiding over de alter natieve hulpverlening; 6 maart het Werktheater speelt het stuk "Toestanden"; 13 maartmevr. M. J. Smuldcrs-Aghma, van dc stichting Ziekenhuis Menselijk en Modern houdt een inleiding; 20 maart: forumdiscussie over de universitaire opleidingen tot werkers in de gezondheidszorg. Na afloop van alle inleiding is er gelegenheid tot discussie. Studium Generale is voor iede reen toegankelijk. Er zijn geen kosten aan verbonden. Voor derc inlichtingen kan men récht bij het Vormingscentrum, Rijn- en Sehiekade 40, Leiden, tel. 071-44526. Lof voor „Don Juan" van De Appel LEIDEN Na een uitstel van anderhalve maand hoeft Lei den dan eindelijk Molière'» „Don Juan" te zien gekregen in de voorstelling door de toneelgroep Dc- Appel onder regie van Erik Vos. Op ge vaar af in herhalingen te vervallen kunnen we stellen, dat De Appel ook nu weer een uitstekend afgewerkte en tot in de finesses over dachte voorstelling heeft af geleverd, die door dc acteurs met een enorme inzet tot leven werd gebracht Hetzelfde gevaar voor herha lingen bestaat echter als we stellen, dat Erik Vos ook nu weer een specifieke Erik Vos-voorstelling heeft afge leverd waarbij van het oor spronkelijke stuk van Moliè re niet meer dan een skelet is overgebleven. Hierbij doel ik niet op de geweldige cou pures die gemaakt werden, die zijn tot op zekere hoogte zelfs noodzakelijk, maar aan de achtergronden van de handeling en de drijfveren van de hoofdfiguur is een geweldige draai gegeven."Bij Molière is Don Juan vooral de libertijn die zich totaal niet stoort aan bestaande maatschappelijke conventies en die zichzelf daardoor tot een „outcast" maakt Zijn vele veroveringen zijn aldus eerder een uitvloeisel a een bepaalde levenshouding dan het gevolg van een i ken naar bevrediging. Erik Vos legde met name vóór de pauze sterk dc nadruk op de lichamelijke driften van titelrol, maar dit had wel tot gevolg dat de belangrijke scènes aan het slot met het standbeeld van de comman deur enigszins in de lucht kwamen te hangen. Zijn op lossing om deze confrontatie in het innerlijk van Don Juan te laten plaatvinden was volkomen juist maar juist in deze voorstelling was een andere visie op de slots cène misschien beter op zijn plaats geweest Bovendien kwam de tragi-komische fi guur van Elvire hierdoor ook tussen de 'wal en het schip terecht Voor de voorstelling op zich zelf overigens niets dan lof. Carol Linssen wist een in alle opzichten overtuigende titelrol neer te zetten en hij werd hierbij gesteund door een werkelijk sublieme Sga- narelle van Peter van Linden. De Elvire van Chris tine Ewert kwam zoals ge zegd in deze regie moeilijk uit de verf, maar daartegen over stond weer een koste lijk boerenpaartje van Geert de Jong en Nick Pancras. Vanavond wordt deze voor stelling in het LAK-theater herhaald. PAUL KORENHOF

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3