Dusan Tigerman: ,,Ik heb er grijze haren van gekregen" FC DEN HAAG VOORZICHTIG MET SPELEN OP ZATERDAG Come back mini-Maier in Noorse schaatsploeg Scheidende tafeltenniscoach wil zekerheid Zusjes Verlaan ook naar wereld wedstrijd Anderlecht wil Joop Brand (AZ) Handbalploegen voor interlands WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 21 Rusan Tigerman. TIEL Met een van de heftige gebaren, waarmee Dusan Tigerman zijn woorden pleegt te begelei den, wees hij naar zijn hoofd. „Ik heb er grijze haren van gekregen". Het ene simpele zinnetje is typerend voor het zevenjarige imperium van de tafeltenniscoach dat in augustus definitief wordt afgesloten. Een tijdperk, dat vooral werd geken merkt door onbegrip en (veel) krititiek. Het is de tragiek van de 41-jarige tafeltennisfanaat, die met zeer hoge verwachtingen uit Joego Slavië kwam maar vanaf het prille begin moest leren leven met een voor hem onaanvaardbare mentaliteit. Dusan Tigerman zette toch door. Ondank is 's-wereld loon. Luister naar twee reacties in de tafeltennis- top. „Eindelijk. Wat zijn opvolger betreft, niets kan minder zijn dan Tigerman". En: „Hij heeft veel goed werk verricht. Maar een nieuw gezicht is ook wel eens goed". Het komt erop neer, dat niemand het vertrek van de bondscoach betreurt. Ook Tigerman zelf niet. Niet om de vele kritiek, waarte gen de Joegoslaaf in zeven jaar een onbreekbaar pantser heeft opgebouwd. „Ik kan kritiek best begrijpen. Alleen is er nooit ie mand die er bij zegt, hoe het wel moet. De Nederlandse democra tie is best leuk, maar men moet zich ook aan de efiquette hou den. Het is'te vaak eenzijdige kritiek". Waarmee hij al dege nen, die een aanval op zijn per soontje hebben gedaan, op mil de wijze - misschien is gebrek aan hardheid wel zijn zwakke punt geweest - veroordeelt, maar onmiddellijk de verant woordelijkheid van een bonds coach aanhaalt „De bonds coach is aansprakelijk voor de prestaties. Je bent goed, als het spel goed is en je bent niets, als het slecht gaat. De trainer krijgt de schuld". Dusan Tigerman, op het moment met de nationale ploeg in Calcutta bij de wereld kampioenschappen. stelt het tij dens de achtkampen in Tiel met een vermoeide glimlach vast Hij heeft de verantwoording al tijd willen dragen, maar is het nu zat. Het vak bondscoach („Voor mij echt een gewone baan. Ik word er niet rijk van") DEN HAAG Het bestuur van tot 8 maart in Colorado Springs de Koninklijke Nederlandse wordt gehouden. De zusjes Ver- Schaatsbond heeft besloten be- laan zullen waarschijnlijk op 19 halve Dianne de Leeuw ook de februari naar de Verenigde Sta- zusjes Sophia en Annemarie ten vertrekken. Dianne de Verlaan uit te zenden naar de .Leeuw is direkt na de Europese strijd om de wereldkampioen- titelstrijd in Kopenhagen naar schappen kunstrijden, die van 4 huis gereisd. (Van onze sportredactie) ALKMAAR Joop Brand, de trainer van AZ'67, heeft een aanbieding gekregen van de Belgische ploeg Anderlecht. Vorige week vrijdag ontving Brand het aanbod en deelde dat afgelopen maandag aan de spe lers mee. Eind deze week zal de kwestie besproken worden met de spelers en over veertien da gen zal Brand een gesprek heb ben met de bestuursleden Mole naar en Van der Ben die mo menteel met vakantie zijn. AZ-voorzitter A. Ligthart: „Vo rig jaar kon Brand bondscoach worden, nu is er de aanbieding van Anderlecht. Ik reken erop dat hij bij ons blijft maar in zijn vijfjarig contract is wel een clausule opgenomen dat er mo gelijkheden zijn als Brand weg wil". UTRECHT Op taterdag 8 februa ri zal in Groningen de eerste wed strijd worden gespeeld tussen de damesplocgen van Nederland en De nemarken in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioen schap handbal dat in december in Rusland wordt gespeeld. Greet Balstra (Zeeburg;, Amue Slan gen (Mora/Swift). Reserves: Gerda v.d. Valk (v.d. Voor- t/Quintus), Margot Piets (Mora/S- De i i fe- De Nederlandse ploeg voor deze wedstrijden als volgt geformeerd: Doelverdedigsters: Jenny Rogge (DVD) en Sandra Reinders (Idem/- Hellas); Vcldspeelsters: Hannie de Kok (Ide m/Hellas), Toos Alsemgcest (v.d. Voort/Quintus), Ellen de Jong (Ide m/Hellas), Els Boesten (Mora/Swift), Mieke Pottuyt (Idem/Hellas), Gerde- mie Wilms (DVD), Marijke Barth (Ancora), Nel Martens (Mora/Swift), gen van Nederland en Oostenrijk worden gespeeld. De volgende heren zijn uitgenodigd: doelverdedigers Rob Luijendijk (Idem/Hellas) en Ron de Jonge (Hermes); vcldspclers: Henk Loeffen (Raak/Swift), Cees Keyzer (AHC'31). Paul Schuurkes (Gazellen), Kees Kooy (Hermes), John van Meeteren (ESCA), Bert Bouwer (Hermes), Paul Bosman (PSV), Arie Pottuyt en Hans Beugel (beiden Hermes), Piet Jaspers (Sit- tardia). Hans Ardesch (Hercules H) en Geertjan Oosting (EPO). De ploe gen ontmoeten elkaar zondag in Heerhugowaard. Verheijen schaatscoach W. Duitsland? MUNCIIEN Eddy Verheyen en de Westduitser Giintcr Traub komen in aanmerking voor de opvolging van Herbert Höfl, die per I juli zijn ontslag heeft aangeboden als trainer van de Westduitse schaatsbond. I De voorzitter van de bond, Werner Dergoski, heeft het afgelopen weekeinde nog geprobeerd Höfl tot andere gedachten te brengen maar dat is niet gelukt. De Westduitse Schaatsbond heeft besloten binnenkort te kiezen tussen Traub en Verheyen voor de trainers functie. Verheyen is ook een van de kandidaten voor het trainer- j schap op de nieuwe kunstijsbaan in West-Berlijn. rt Bouwer uit bestuur FC Dordrecht (Van onze sportredactie) DORDRECHT Gerard Bouwer, altijd een van de woordvoerders op bondsvergaderingen en bestuurslid van de eerste divisieclub FC Dordrecht, is tijdens een spoedbijeenkomst van zijn bestuur tot zijn eigen verbazing van zijn functie ontheven. Zijn medebestuursleden verwijten hem dat hij te solistisch te werk gaat en op eigen roem en glorie uit is. Bouwer, die ten stelligste deze verwijten ontkent, is niet van plan zich bij de situatie neer te leggen. Inmiddels hebben de bestuursle den Jaegers en Joore, die onkundig waren van de val van Bouwer, een protestbrief geschreven waarin zij de gevolgde procedure laken en zeggen eveneens te zullen opstappen. Groenewoud niet langer bij Groningen GRONINGEN Ron Groene- gisteren per brief laten weten, woud zal na dit seizoen niet dat de verbintenis niet zal wor- meer werkzaam zijn als trainer den verlengd. Het Belgische Me- van FC Groningen. Het bestuur chelen heeft reeds interesse ge- van de lijstaanvoerder ui de eer- toond voor Groenewoud. ste divisie heeft Groenewoud Het Netsji-stadion in Calcutta waar de wereldstrijd plaatsvindt en ijverig geoefend wordt door de spelers die al zijn gearriveerd. bracht voor hem met de jaren teveel risico mee. „Ik wilde een baan hebben met zekerheid. Daarom moest ik nu beslissen. Want ik kan natuurlijk niet met mijn vijftigste naar Joegoslavië gaan om daar werk te zoeken. Dan ben ik te oud". Tigerman heeft zekerheid ge kregen in de sport, waarin hij zich thuisvoelt Met de Neder landse Tafeltennisbond is hij tot overeenstemming gekomen na augustus een functie als Coordi nator te vervullen. De coach rekent er daarbij op, dat hij de schakel zal worden tussen de nieuwe trainer (waarschijnlijk een partimer) en de verenigin gen. In die positie kan hij zich uitleven, het was altijd zijn stok paardje. „Als je tafeltennis niet langer beschouwt als pingpong moet er elke dag getraind wor den. Toen ik kwam was er nau welijks accomodatie. Op dat ge bied is er veel verbeterd. Daar om kunnen we nu gaan zoeken naar een oplossing voor het moeilijkste probleem: De sa menwerking met de clubtrai ners". In het vuur van het be toog verandert de steeds door overpeinzingen onderbroken woordenreeks in een,spraakwa- terval. Tigerman, steeds be dachtzaam aan zijn grijze snor retje plukkend is bij het onder werp, waar hij het liefst over praat: de techniek. „Ik kan nog zoveel schaven aan de techniek als ik wil, het meeste gebeurt toch op de club. Ik zie het spel peil maar eens per week op de centrale training. De clubtrai ning kan ik natuurlijk wel' beïn vloeden, maar de samenwerking heb ik altijd gemist". Vanzelf snijdt de scheidende bondscoach het thema „vooruit gang" aan en wijst er dan zoals in al zijn gesprekken op dat er veel meer zou kunnen gebeuren. „Veel eerder zou met de vor ming moeten worden begon nen". Toch is Dusan Tigerman niet ontevreden over zijn resul taten. „Niemand is in wat voor functie dan ook helemaal tevre den. Want je wil steeds meer. Maar ik geloof wel dat er iets is bereikt Nederland is sterker geworden". In de breedte dan. Dat mag de verdienste van Tigerman wor den genoemd, wiens systeem training met de door velen ver foeide eindeloze reeks van oefe ningetjes in zeven jaar wel zijn vruchten heeft afgeworpen. „Toen ik kwam, rommelde men maar wat aan. Dat is er nu een stuk uit. Om het spelsysteem op te bouwen moest je de spelers wel eerst goed leren kennen. Neem Nico van Slobbe. Hij was zeven jaar geleden verdediger, nu is hij een aanvaller pur sang. Dat kost wel tijd" Wat ook nog steeds tijd kost - en in de ogen van Tigerman isk dat een ongelooflijke situatie - is het werken aan een goede begeleiding. „Dat is in Neder land nog steeds het zwakke punt. Neem nu de voorwedstrij den voor de achtkampen. Het is toch vreemd, dot daarbij maar de helft van de spelers en speel sters een coach bij zich heeft?" Het is een teleurstellende situa tie maar Tigerman heeft moeten leren leven met teleurstellingen. „Ik had verwacht, dat hier veel meer getraind zou worden. Ik heb altijd problemen gekend. Als je mensen hebt die het kun nen moet je er ook nog eens rekening meehouden, of ze wel willen. Daarmee moet je als coach geluk hebben". En dat geluk heeft Tigerman nooit ge had. Hij klaagt over twee jeugd- talenten v.d. Ham en Lingen die hij graag mee had willen nemen naar de wereldkampioenschap pen in Calcutta. Omwille van de studie moesten zij thuisblijven en vertrok Tigerman met een „belegen" groep. Met de hoop, dat zijn sluitstuk succes mag opleveren. Er is van alles voor gedaan. Voordat de Nederland se teams morgen beginnen met de landenwedstrijden is er een trainingskamp van een week achter de rug. Tigerman zei vlak voor zijn vertrek: „Ik wil nooit te ver vooruit denken. Maar in de poule moeten we proberen eerste of tweede te worden. Dan krijg je een beslis- singswedstrijd voor promotie naar de eerste categorie. Dat is het doel". Het bereiken van de eerste cate gorie is voor Tigerman altijd een mijlpaal geweest. Daarom Israël eist hoofd praeses tafeltennis. TEL AVTV De Isftaell- sche Sportfederatie heeft gisteren het aftreden geëist van de Britse voorzitter van de Internationale Ta feltennisbond ITTA nadat Indië had geweigerd de Is raëlische spelers visa te verstrekken voor de we reldkampioenschappen die op 8 februari in Calcutta beginnen. Voorzitter Roy Evans heeft volgens de aanklacht ge faald met het hanteren van dc statuten van de ITTA na de Indiase weigering. Hij zou niet langer voorzitter behoren te zijn. Israël had vijf spelers cn twee officials willen sturen maar India wenst hen niet toe te laten omdat het pro- Arabisch is, aldus de aan klacht Ofschoon vijf landen tele grammen met sympathie betuigingen naar Israël hadden gestuurd hebben zij geen gevolg gegeven aan hot verzoek van Israël dc wedstrijden te boycotten. Israël heeft Nederland ge vraagd in zijn naam te wil len protesteren op het con gres van de ITTA dat tege lijk met de wedstrijden te Calcutta wordt gehouden. beschouwt hij het Europees kampioenschap in Rotterdam, waar Nederland de hoogste klasse bereikte als een hoogte punt uit zijn carrière. Dat suc ces koestert hij, omdat er niet veel anders te koesteren valt Dusan Tigerman heeft zich er mee verzoend. „Willen we ooit nog eens een grote slag slaan, dan zal er zestig procent meer moeten worden gewerkt". Als die uitspraak een maatstaf is voor de resultaten in Calcutta, hoeft Nederland nergens op te rekenen. Had iemand dan iets anders verwacht? KEES KOOMAN DEN HAAG Het bezoek aan FC Den Haag was afgelopen zaterdag, toen de verbeterde maar nog niet voor kleurentelevisie geschikt bevon den lichtinstallatie in het Zuiderpark officieel in gebruik werd genomen, groter dan verwacht werd. Ongeveer duizend toeschouwers meer meldden zich aan de verkooploketten. Hier door rijst de vraag of voetballen op zaterdagavond lucratiever is. Commentaar van manager Eddie Hartmann: „Voetballen op zaterdag avond komt op een van onze bestuurs vergaderingen zeer zeker aan de orde. Maar voorshands geloof ik niet dat het erg veel uitmaakt De grotere publieke belangstelling van afgelopen zaterdag schrijf ik in de eerste plaats toe aan de hele entourage bij het in gebruik nemen van de lichtaccommodatie. Dat was toch iets aparts". De KNVB heeft Be thuisspelende club dit seizoen volmacht gegeven om te bepalen of op zondag of op zaterdag wordt gespeeld. Er staat nog niet vast of deze keuze mogelijkheid ook het volgende seizoen van kracht blijft „Mede met het oog hierop zal FC Eten Haag waarschijnlijk eerst met een oe fenwedstrijd de proef op de som wil len nemen", meent Hartmann. Eagles wel. Go Ahead Eagles wil in het voorjaar wel weer op zaterdagavond spelen. De eerste wedstrijd, die een dag ver vroegd zal worden, is de ontmoeting met Ajax. Go Ahead heeft bij de KNVB en Ajax een verzoek ingediend Go Ahead is al lang voorstander van zaterdagavond voetbal. Vanaf novem ber heeft de Deventcrploeg wegens de onzekere weersomstandigheden echter niet meer op zaterdagavond gespeeld. Met ingang van het nieuwe seizoen wil Go Ahead zelfs op vrijdagavond of zaterdagmiddag gaan spelen. Het Stichtingbestuur zul contact opnemen met de middenstand om te onderzoe ken of er bezwaren bestaan. De ijsmakers van het Bisletstadion brengen een flauw 'v glimlachje te voorschijn. Het wordt aanpoten en dan nog is het resultaat onzeker. OSLO Terje Andersen, bijgenaamd „Mini-Maier* omdat hij tot dezelfde club behoort als oud- Kampioen Fred Anton Maier, zal bij de Noorse ploeg voor het toernooi om het wereldkampioen schap schaatsen de plaats innemen van Kay Stenshjemmet. Het is een come-back van de 22- jarige pupil van Johs Tenmann. die twee jaar geleden bij het toernooi om het Europees kam pioenschap in Grenoble de 500 meter won. Andersen was de beste van zes Noorse rijders, die het afgelopen weekeinde in Konsberg streden om de be schikbare vierde plaats in het team. naast de „vaste" leden Sten Stensen, Jan Egil Storholt en Amund Sjoebrend. Hij eindigde op de 500 meter in 41,7 als tweede, op de 3000 me ter met 4.39,7 als elfde, op de 1500 meter in 2.11,1 als zesde en op de vijf kilometer met 7.58,9 als zevende. Asle T. Jo- hansen - vorig jaar in het Euro pees kampioenschap vijfde en achtste bij het toernooi om de wereldtitel - is in Oslo - 8 en 9 februari - reserve. Hij heeft door ziekte in het voorseizoen een trainingsachterstand opge lopen en is er niet in geslaagd zich te kwalificeren. Deelnemers De volgende rijders zullen zater dag en zondag in Oslo deelne men aan het toernooi om het wereldkampioenschap; Australië: Colin Coates en Gus Katinas (reserve: Warren Dean); België: Gilbert van Eesbeeck; Canada: Torrf Overend en Gae- tean Boucher (reserve: Cam Tipping); China: Tsjao Wei Tsjan; Engeland: Peter Lake; Frankrijk! Richard Tourne; Finland Joukko Salakka; Italië: Bruno Toniolli; (reserve: Loris Vellar); Japan: Masayoki Kawahara en Norio Hirate (reserve: Masaki Suzuki); Nederland: Harm Kuipers. Piet Kleine, Jan Derksen en Klaas Vriend (reserve: Peter van der Kant); Noorwegen: Sten Stensen. Amund Sjoebrend, Jan Egil Storholt en Terje Andersen (re serves Asle T. Johansen): Met een knipoog naar het boek kan dit ,,de woeste vlakte" worden genoemd. Het is het Bisletstadion waar het aanstaande week einde de wereldstrijd schaatsen moet worden ge houden. Als het niet snel kouder wordt zal men moe ten uitwijken naar het sta dion Valle Hovin waar kunstijs is. Polen: Jan Mictus (reserve: Andrzej Zawadski); Rusland: Vladimir Ivanov, Joeri Kondakov, Viktor Varlamov en Nicolai Koezmenko (reserve: Aleksander Vladimirov); Zwitserland: Franz Krienbühl en' Walter Birk; Zweden. Lennart Carlsson, Goe- ran Claeson en Oerjan Sandler (reserve: BO Fransson); Verenigde Staten: Dan Carroll en Mike Woods; West Duitsland Herbert Sch- .warz en Horst Frecse; Oost Duitsland Klaus Wunder- lich en Manfred Winter (reserve: Harold Oehmc). Resultaten van koersen Hilversum Rabenhauplprijg (eerste afdeling, 2000 ml: 1. Longloper (P. Zandt) km.tijd 1.24.3; 2. L'Amourvux Kid; 3, Lovelltje. Toto: winnend: 9,10, plants: 1,70 2,00 4.40.. koppel: 8.40, trio: 257,20. Rolls Royceprij* (eerste afdeling, 2000 m> 1 Nathalie Prise (J. de Leeuw) 1.28.4; 2. Madame D; 3. Mis ter B. Toto: winnend: 2,30, plaats: 1,40 1,70 1,70, koppel 4,80. Rentinusprijs (autostart, 2000 m): I. Mack Axvile (T Kooyman) 1.23.4; 2. Ludy Baker; 3. Lcny Special. Toto winnend 18,00, plaats; 3,70 2,110 11.20, koppel: 118,40, trio: 9580,20 Rahenhauptprijs (tweede afdeling, autostart. 2000 m): I Luit van Toog- wijk <A de Wrede) 1.25.0; 2 Muske- tier; 3 Milly B Toto winnend 3,30, plaats: 1.60 1,50 4.10. koppel 4,40 Roelinaprijx (autostart 2000 m): 1. Myrly Terrais* (M. van Leeuwen) 1 21.6; 2. Laren* Trots; 3. Lowina K Toto winnend 2,10, plaats: 1,70 2.10 Ü.'IO koppel 0,50, trio 51,50. Radio N prijs (2000ml I Hit Parade (mej. M. Verhoeve) 1.20.7; 2. Jacco Buitenzorg; 3. Iduna J Toto Winnend 7.50. plaata: 1,30 1,10 1.30, koppel: 7,80 Remuluspnjs (autostart. 2000 r Kandy Buiten 1 21 4. 2 Luciui Toto winnend 4.10, plaats: 1.50 1,40 2.20. koppel- 5.60. trio 175,30 Amateur* intaricamploanactiap IV (autostart 2440 mi 1. Jan Hollandia (W Goedhart) 1.24.4; 2. Grcgro M 3 Gert Jan. Toto winnend' 4.40, plaats: 1,50 2,30 2,70. koppel 21.80 Robert E. Leeprijs (2460 m): 1 Jarvis (G. Ligthart) 1 24.6; 2. Loko Bulten zorg; 3. Kora Princess. Toto winnend 3.90, plant* 1.80 2,00, 3,50, koppel 10,30, trio: 151.70 Rolls Royceprijs (tweede afdeling, 2020 m> I Marko Buitenzorg (H. Pools) 129.6; 2. Linde du bots, 3. Mister N.. Toio Winnend: 5.20, plaats: 2,40 2,00 3,50, koppel 35,50 Totalisatoromzct: 394.038, Zege Haarlem op valreep RIJSWIJK Eredivisieclub Haarlem heeft gisteravond in Rijswijk een oefenwedstrijd te gen de amateurhoofdklasser RVC gewonnen met 10. Het doelpunt werd kort voor het einde gemaakt door Jcrzy Sa- dek. Bij Haarlem speelden Jan Frans/ en Johan Derksen de hele wedstrijd en de Joegoslaaf Popadic alleen voor de rust. IJshockeyzege van Japan TILBURG Nederland heeft gisteren in Tilburg de ijshoe- key-interland tegen Japan ver loren met 6—3 (1-0, 3-2. 2-1». Het experimentele Nederlandse team toonde nog te weinig sa menhang om de homogenere Ja panse ploeg van scoren af te houden. Vooral de Nederlandse defensie, waarin de Utrechter Henk Brand faalde, had op dc snelle Japanse uitvallen geen goed antwoord. In tegenstelling tot de Japanse voorhoede liet de Nederlandse aanval te veel kan sen liggen en bleek niet in staat op normale wijze tot treffers te komen. Alle Nederlandse doel punten werden gescoord na scrimmages. Dc enige uitblinker bij Nederland was doelman Bu- lejcik.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11