INSPIRATIE ISRAEL BIJ EXCELSIOR LIJKT UITGEWERKT VEEL RUMOER IN EERSTE DIVISIE Rel in Eindhoven na doelpunt Gouden tijd voor Bayern definitief voorbij MAANDAG 3 FEBRUARI 1975 Rotterdam Excelsior maakt moeilijke tijden door. Na de voortvarende competitiestart, die re sulteerde in een comfortabele positie in de midde- noot, is bij de Rotterdammers een bedenkelijke teragrval te constateren. Synchroon hiermee ver loopt de prestatiecurve van Rinus Israel. De aan wezigheid van de gelouterde verdediger deed de ploeg van Ben Peeters aanvankelijk tot boven zijn werkelijk niveau uitstijgen, maar naarmate Israel minder gedecideerd acteert en de inspiratie kenne lijk wat lijkt uitgewerkt bij zijn ploeggenoten bevindt Excelsior zich op het hellend vlak. De voorsprong op de degradatieplaatsen slinkt ziende rogen, maar Ben Peeters wanhoopt nog niet. „Bin nenkort gaat er wat gebeuren", kondigde de be scheiden oefenmeester gisteren na de nederlaag (3—1) tegen Sparta aan. Dat zal ook nodig zijn. Want pioeg van Woudenstein nadien hoewel Excelsior na dertien in de door 10.000 toeschouwers minuten reeds een tamelijk bekeken Rotterdamse derby onfortuinlijke achterstand van ,och niet het bewijs leveren 2 had opgelopen, waarover over erg vee] kwaliteit te be- Ben Peeters zich na afloop schikken, nog bijzonder opwond, kon de Sparta mocht zich zeker niet ongelukkig prijzen met de lei ding. verzorgd door Leo van der Kroft met zijn assistenten Pustjens en Simons. Vooral Pustjens kon zich verheugen in de genegenheid van Sparta en tevens het mikpunt achten van gepeperde kritiek van Ex celsior. In de achtste minuut deed Pustjens de woede van vooral Rinus Israel op zich neerdalen door aan te geven dat een van-paal-tot-paal carambole rende bal zijns inziens achter de doellijn bij Van der Roer was gerold. Van der Kroft volgde de aanwijzing van zijn secondant zonder aarzelen: 10 voor Sparta. De woedend gebarende Rinus Israel, die naarmate het einde van zijn carrière nadert, irritanter en met meer overtredingen speelt, kon de grensrechter niet vermurwen. Van der Kroft had het vijf minuten later bij alles wat Ex celsior heette helemaal verkor ven. Hij kende een strafschop toe, nadat Heyerman zijn in middels vermaard geworden act ten koste van Israel in het zestienmetergebied perfect had gedemonstreerd. Steef Walbeek had vervolgens geen moeite raak te schieten: 2—0 voor Sparta. Deze wel zeer vroegtijdige be slissing bracht niet alleen Ri nus Israel tot een bijna per manente staat van opwinding. Hetgeen bleek uit de talloze „wegwerpgebaren" in de rich ting van Van der Kroft die echter de mildheid zelve was en er zelfs geen vermaning tegenaan gooide, waar hij bij voorbeeld VVim van Hanegem ongetwijfeld een gele kaart had voorgehouden. (Die viel laat in de tweede helft overi gens wel Gerrit den Butter ten deel, die zich voordien nauwelijks onsportief had ge dragen). Vooral gedesillusioneerd was Ben Peeters. De immer vrien delijke en bescheiden trainer gaf in niet mis te verstane bewoordingen uiting aan zijn grote ongenoegen. „Van der Kroft heeft slecht gefloten", was zijn vernietigende com mentaar voor de inderdaad niet altijd konsekwent blazen de fluitist. „Eerst keurt hij dat eerste doelpunt goed, waarbij hij het advies volgt van een grensrechter die daarna tallo ze foute waarnemingen doet. En dan geeft hij een straf schop voor Heyerman in een geval dat het kennelijk nog steeds doet bij veel mensen. Ik heb het gevoel dat de scheids rechter het op dit moment moeilijker heeft met zijn grensrechter dan met het spel. Ik zeg niet gauw wat over de leiding, maar het zou prettig zijn als we in de nabije toe komst de scheidsrechter ook eens vóór zouden hebbben." Rinus Israel, aan het begin van het seizoen de grote inspirator van Excelsior onder wiens leiding de derde Rotterdamse eredivisie-formatie succes boekte, speelde één van zijn matigste wedstrijden. Dat had zijn weerslag op de ploeg die kansloos was. Misnoegen dus bij Excelsior, dat niet meer bij machte bleek deze tegenslag ongedaan te maken. Sparta kon zich zelfs een forse slordigheid veroorlo ven en toch met 31 zegevie ren, als gevolg van treffers van Venneker enneker en Rog geveen, in die volgorde. Scoreverloop: 8. Salfischber- ger 1—0; 13. Walbeek (straf schop) 2—0; 63. Venneker 30; 86. Roggeveen 31. Scheidsrechter: v.d. Kroft; toe schouwers 10.000. SPARTA: Doesburg; Jansen, Balkestein, Visser, v.d. Veen; Walbeek, Salfischberger, Heyerman; Skipper (Michiel- sen), Venneker, Van Staveren. •EXCELSIOR: v.d. Roer; G. den Butter, Israel, Wickel, Tabbernee; A. den Butter, v.d. Berg (Kievit), Kwakkernaat; Kortlever, Roggeveen, Bas- sant. FRANK WERKMAN BERLIJN Van de topploeg Bayern München is weinig meer over. Ruim 80.000 toeschouwers zagen in het Olympiastadion van Berlijn hoe de Europese bekerhouder met 41 werd „opgerold" door Hertha BSC, dat de toppositie deelt met Kickers Offenbach en Borussia Mönchen-Gladbach. Doordat Werder Bremen en VFB Stuttgart op eigen veld ieder een winstpunt veroverden is Bayern - met een voor sprong van respectievelijk vier en vijf punten - weer in het beeld gekomen van de degradatiekandidaten. BM J UU a» ,£LITlr? ^'.7^ - v Verdediger David Nish van Derby County schiet de bal langs zijn eigen doelman Colin Boulton. Het werd hem erg lastig gemaakt door de aanvallers van Queens Park Rangers. Derby's doelman zou nog driemaal worden gepasseerd. DEN HAAG In de kop van de ranglijst van de eerste divisie is geen wij ziging gekomen. FC Gro ningen en Eindhoven ze gevierden beiden en handhaafden hun onder linge positie. Het was een zeer rumoerige dag op deze 23e ronde; vele gele kaarten werden ge toond, zelfs werd een wedstrijd gedurende een kwartier onderbroken, maar er werd geen speler van het veld gezonden. FC Den Bosch-FC Dordrecht 2-1 (2-1). 4, Breuer 0-1. Ouwens 1-1. 28. Kamper 2-1. Scheids rechter: Van Dijken. Toeschou wers: 3500. HcerenveenVeendam 2-0 (1-0) 19. Toonstra 1-0. 58. Ooft 2-0. Sit-down-staking in handbalduel (van onze sportredactie) EMMELOORD De Raalter handbalscheidsrechter J. de. Haan moest afgelopen week einde de raalhandbalwedstrijd S.C.E. (Emmcloord) - Dalfsen na negen minuten - Dalfsen stond op dat moment met 4-2 voor - staken. Reden was een „sit- down-staking' van de SCE-spe- ler H. Klasen. Scheidsrechter De Haan stuur de in de negende minuut van de wedstrijd de SCE-speler voor twee minuten naaY de lijn. H. Klasen weigerde, waarop de strak leidende scheidsrechter hem voor vijf minuten uit het veld stuurde. Nadat de SCE-spe ler ook deze straf had gewei gerd, besloot scheidsrechter De Haan voor enkele minuten de wedstrijd te staken, omdat de onwillige speler midden in de cirkel op de grond ging zitten. Scheidsrechter. Jonker. Toe schouwers: 6000. Gele kaart voor Weide (Heerenveen) we gens het ten val brengen van een tegenstander. Ebbinge (Veendam) wegens het onderuit halen van een tegenstander. Het eerste doelpunt was buitenspel en toen daarna de Heerenvener Smid een bal uit het doel sloeg en scheidsrechter Jonker liet doorspelen, rende trainer Stee houwer (Veendam) het veld op om te protesteren. De scheids rechter verwijderde de opge wonden trainer van het veld. Hij behoefde niet achter het hek, maar mocht op de spelersbank blijven zitten. De wedstrijd werd hierna zeer ruw en hard. Helmond Sport-PEC Zwolle 2-1 (0-1) 43. Leydekkcr 0-1. 60. Cool- en 1-1 70. Milovanovic 2-1. Scheidsrechter: Vervoort. Toe schouwers: 2000. Eindhoven-Amersfoort 2-1 52. Bleyenberg 1-0. 86. Van Pelt 1-1. 88. Bleyenberg 2-1. Scheidsrech ter: Gans. Toeschouwers: 4000. Gele kaarten: De Neeling (SC Amersfoort) wegens trappen van een tegenstander, Van Loon (SC Amersfoort) wegens onder uithalen van tegenstander, Schalks (Eindhoven) wegens het dreigen met de vuist naar een tegenstander. Heracles-SVV 0-0 Scheidsrech ter: Oetelmans. Toeschouwers: 1500. Gele kaart voor Van der Spek (SW) wegens het neerleg gen van een tegenstander. FC Vlaardingen-Volendam 2-4. (1-0) 42. Roodbol 0-1, 51, Karsten 1-1. 59. Braam 1-2. 70. Plat 1-3. 78. Plat 1-4. 85. Roodbol 2-4 (strafschop). Scheidsrechter: Geurens. Toeschouwers: 3500. Gele kaart voor: De Boer (Vo- lendam). FSC-FC VVV 1-1 (0-1). 16. Jova- novic 0-1. 75. Prauser 1-1. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 7000. Gele kaart voor: Pfennings (FSC) wegens trappen van tegenstander. Boe king voor Bohnen (FSC) wegens herhaaldelijk wegtrappen van de bal als spel dood was. Vitesse-SC Cambuur 3-1 (1-0). 44. Bosveld 74. Van Dijk 74. 2-0, 78. Bursae 3-0. 84. Haan 3-1 (strafschop). Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 5000. Ge le kaart Hoekstra (SC Cam buur) wegens onderuit halen van tegenstander. FC Groningen-NEC 2-1 (2-1). 25. Hoogendoorn 0-1, 37. Eimcrs 1-1, 44. Ilovekamp 2-1. Scheids rechter: Corver. Toeschouwers: 12.500. Het Olympiastadion van Berlijn was tot de laatste plaats bezet Voor rust hield Bayern de Ber- lijners redelijk bij en Rumm- enigge had een snel antwoord op de openingstreffer van Horr. Beer gebruikte een foutieve te rugspeelbal van Müller op Hertha weer een voor sprong te geven. Van dat mo ment beheerste Hertha het duel. Sidka zorgde voor 31 en -Beer voor 41. Kliemann zag zijn strafschop in de slotfase door Maier gekeerd. Ook Borussia Monchen-Glad- bach (30 tegen Frankfurt) en Kickers Offenbach (41 tegen HSVj wonnen ruim. Dit tweetal deelt, op drie punten van het toptrio, de vierde plaats met Braunschweig, Schalke en het geweldig naar voren komende FC Köln. De tegenstander van FC Am sterdam won zaterdagmiddag met 41 van Bochum na een ruststand van 40. Köln nam na acht minuten een voorsprong door Neumann en de 19.000 toe schouwers moesten daarna bij na een half uur wachten tot er weer treffers kwamen. Müller, Overath en Glowacz zorgden binnen een kwartier voor 40. In de ploeg was Wolfgang Over ath opnieuw de meest opvallen de speler. België maar moest tot tien minuten voor het einde wachten voor invaller Jim Pearson het enige doelpunt maakte. Plaatsgenoot en concurrent Liverpool moest de beide punten aan Arsenal laten. Alan Ball scoorde twee keer. Ipswich Town bleef voor in de race om de Leaguetitel door met 20 van Wolverhamp ton te winnen en Stoke City sprong omhoog naar de derde plaats via een zege van 4—0 op Manchester City. Stoke deelt de derde positie met Burnley dat een punt liet bij Birmingham. De sensatie van het weekeinde vond plaats in de tweede divisie. Manchester United verloor op RWD Molenbeek heeft ook op de 23e speeldag in de Belgische voetbalcompetitie de voor sprong van zes punten op stad genoot Anderlecht vastgehou- eigen veld met 10 van Bristol den. 1 Van de achtervolgers City. Er waren 47.000 toeschou- moesten Standard Luik, Beer- wers naar „Old Trafford" geko- schot en FC Antwerp verder men en dat betekende dat Man- afhaken en kunnen zij de kan- Chester United ditseizoen al sen op een landstitel beter ver- meer dan een miljoen toeschou- geten. wers in zijn stadion heeft ont- RWD Molenbeek heeft in de uit- vangen. De nederlaag van de wedstrijd tegen Mechelen lang „Mancunians" had nauwelijks moeten wachten om definitief gevolgen, want ook Sunderland afstand te kunnen nemen. Tot verloor (3—2 tegen Blackpoool) de rust hield de thuisclub stand, en blijft op vijf punten tweede, maar na de pauze verhoogde Molenbeek het tempo en kwam POCtllCjal het kwaliteitsverschil tot uiting in vier treffers. Ook Anderlecht Benflca, de tegenstander van kwam tot een royale zege. Debu- in de kwartfinales van het tant Olympic Montignies kwam toernooi om de Europa-Cup met de nederlaag van 4-1 in bekerwinnaars heeft op het Astrid-park nog goed weg, twintigste speeldag in de omdat de aanval van de kam- Portugese competitie de uit- pioen vele mogelijkheden onbe- 'e1en Academica nut liet Engeland De ploeg van de nieuwe trainer Pavic kwam niet verder dan een Everton heeft zaterdag zijn eer- gelijkspel van O-O. FC Porto - ste plaats in de Engelse league tweede op de ranglijst - profi- hehouden. De ploeg uit Liver- teerde van deze gedeeltelijke pool behaalde een magere over- misstap van Benfica door de winning op Tottenham (10), uitwedstrijd tegen Olhanense met 2-1 te winnen, waardoor de achterstand op de leider nog maar twee punten bedraagt Sporting Lissabon, in voorgaan de jaren beroemd als eeuwige tweede op de ranglijst, lijkt zich nu uitstekend op de derde plaats thuis te voelen. De hoofdstedelijke ploeg speelde tegen Vitoria Setubal en won met 1-0, waardoor de achter stand van één punt op porto in tact werd gelaten. Italië In de Italiaanse competitie deed zich in de eerste divisie het feit voor dat de beide kop lopers, Juventus en Lazio Roma beiden doelpuntloos gelijk spel speelden. Juventus kon op eigen veld te gen Bologna niet tot doelpunten komen (0-0). Directe belager La zio kon in de wedstrijd tegen Cesena eveneens het vijandige doel niet doorboren (0-0). Een en ander had tot gevolg dat de voorsprong van leider Juventus op Lazio drie punten bleef be dragen. Opvallend was de ruime zege die AC Milan uit tegen Sampdo- ria behaalde: 2-4. Stadgenoot In- ternazionale vond eveneens het spoor van de overwinning terug. In het San Siro-stadion werd Varese met 1-0 bedwongen. Real was zijn geld waard BIELEFELD Real Madrid, de trotse koploper in de Spaanse competitie, heeft zondag in Bie lefeld een oefenduel tegen de plaatselijke club gewonnen met 42. De Spaanse bekerhouder was voor Bielefeld een grote trekpleister, want het stadion was met 26.000 toeschouwers voor het eerst sinds lange tijd uitverkocht, uitverkcht Het publiek was zeker ook geko men voor Breitner en Netzer, de twee Duitsers van Real. Breit ner speelde slechts een helft, maar oogstte, evenals Netzer, veel bewondering. Voor Real maakten Aguilar (2), Santillana en Amancio de doelpunten. Brosda en Graul scoorden te gen. De 26.000 toeschouwers zorgden voor een record-recette van 260.000 mark 260.000). Terwijl scheidsrechter Gans met de voet op de bal op de middenstip staat verlaten de laatste spelers en de begeleider van SC Amersfoort het veld. Een unieke rel in de voetbalwereld is een feit. Gans heeft een doelpunt toegekend en SC Amersfoort kan zich er niet mee verenigen. EINDHOVEN De wedstrijd in de eerste divisie tussen Eindhoven en Amersfoort, die gisteren in Eindhoven werd gespeeld, heeft in feite geen 90 maar 102 minuten in beslag genomen. Negen minuten wa ren er in de tweede helft gespeeld toen Wim Bleijen- berg, de van Cambuur naar het Zuiden overgekomen aanvaller, een schot inzond, dat door aanvoerder Dik Theunissen van Amersfoort met de hand werd ge keerd. De bal belandde toen opnieuw bij Bleijenberg, die vervolgens zijn ploeg naar een voorsprong van 10 schoot. De Amersfoortse spelers protesteerden echter bijzon der fel tegen dit doelpunt. Men was van mening dat scheidsrechter Gans uit Voorschoten een strafschop had moeten toekennen. Deze paste echter de voordeel- regel toe en verklaarde het in tweede instantie ges coorde doelpunt van Eindhoven geldig. Hierna verlie ten de Amersfoort-spelers en bloc het veld. Het bestuur van de Amersfoortse vereniging moest alle taktische manoeuvres aanwenden om het elftal te bewegen terug in het veld te komen. Na een opont houd van twaalf minuten waren zij bereid het spel te hervatten. Direct hierna vonden nog enkele inciden- i *en P^aa^s- Geïrriteerdheid leidde tot enkele grove J overtredingen, waarbij Van Loon van Amersfoort en Schalks van Eindhoven tegen de gele kaart opliepen. In de eerste helft had De Neeling van Amersfoort eveneens met het geel kennis gemaakt. Eindhoven won tenslotte evenwel met 21. RIVELINO BRACHT ééN MILJOEN OP RIO DE JANEIRO Roberto Rivelino (29) die sinds 1965 voor Corintians uit Sao Paolo speel de, is voor bijna 1.000.000 gul den door zijn club verkocht aan Fluminense uit Rio de Janeiro. Rivelino is 75 keer uitgekomen voor het Braziliaanse elftal. Nederlaag van Smoke Eaters tegen Japan GELEEN Een versterkt Smo ke Eaters heeft op eigen ijs een kleine nederlaag, 4-5 (1-0, 0-2, 3-3) geleden tegen het nationale team van Japan. De Japanners spelen dinsdag (Tilburg) en donderdag (Uithof) interland wedstrijden tegen Nederland. Smoke Eaters was voor de krachtmeting met Japan ver sterkt met vier spelers van CPL Luik, drie van Duyvestein Win tersport en doelman Scott van Brussel. De 1600 toeschouwers zagen dat gastspeler Palmicino van Duyvestein de score opende in de eerste periode. Door Ya- mauchi, Hori en Hikigi liep Ja pan uit tot 1-3. Het scoreverloop was verder in dit evenwichtige duel: 2-3: Clarke, 2-4: Tanaka. 3-4: Posatko, 3-5: Hoshino, 45: Hildebrandt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12