PLEIDOOI KEURING CARROSERIE Rozen uit 1974 staan in naast de kornoelje van bloei 1975 CcidocSotutcunt Supporters van Verona zoeken hun ontvoerde clubvoorzitter IRAANSE HULP VOOR PAN AM anti v/a ze leren Franse ministers ontslagen wegens onbekwaamheid Zaak-Guillaume na onderzoek nog onduidelijk ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN 9 Demonstranten van de proletarische partij voor het gebouw van de nationale vergadering in Portugal. Betogers in Lissabon uit centrum gehouden LISSABON (AFP) Por- tugese militairen hebben demonstranten van de pro letarische partij MRPP verhinderd naar het cen trum van Lissabon te trek ken. De demonstranten wilden protesteren tegen de NAVO-vlootoefeningen voor de Portugese kust. Een andere linkse groepe ring. MES. hield eveneens een betoging, die ook door de militairen werd tegenge houden. In de hele stad ont stonden verkeersopstoppin gen. De Sovjet-Unie heeft Portu gal dringend gevraagd een zeehaven beschikbaar te stellen als ankerplaats voor Russische trawlers. Deze schepen zijn vaak voorzien van uitgebreide spionage- apparatuur. De Russen zouden belangstelling heb ben voor de haven Figueira de Foz, ongeveer 250 km ten noorden van Lissabon. (Vai e correspondent Frans Wijnandsl ROME Bijna 10.000 supporters van de Italiaanse voetbalclub Verona, uit de gelijknamige stad. zijn op zoek naar hun ontvoerde club-voorzitter. Saverio Garonzi is een van de laatste slachtoffers van de voortreffelijk georganiseerde en functionerende ontvoe ringsindustrie in Italië: een winstgevende branche waarachter ongetwijfeld de maffia „mede" schuil gaat. De Verona-supporters werken ten dele met de politie samen, velen hebben zich kosteloos ter beschikking gesteld voor alle denkbare opdrachten, de meesten speuren vaak in groepjes op eigen houtje. Gisteren is in de buurt van het Gardameer de eerder irv Milaan gestolen auto teruggevonden, waarmee Garonzi werd ontvoerd In de auto zaten kogelgaten en er waren bloedsporen. De ontvoerders moeten aan hun slachtoffer de handen meer dan vol hebben gehad. Al op het moment in de vroege avond, waarop Garonzi voor de deur van zijn huis en voor het oog van tientallen passanten gegrepen werd. verzette hij zich heftig. Garonzi. een rijke autohan delaar. die sinds lang een onvoorstelbaar populair voorzitter is van de voetbalclub Verona, blijft intussen onvindbaar. Over een losprijs wordt niet openlijk gesproken. Garonzi's vrouw het echtpaar heeft geen kinderen sluit zich volledig van de buitenwereld af DRIE VAN BREDA Mr. G. Langemeijer, oud-procureur-ge neraal bij de Hoge Raad, pleit in het Nederlands Juristenblad van deze week voor gratie voor de Drie van Breda. Dit zijn wij aan onze eigen Nederlandse be ginselen verplicht, aldus mr. Langemeijer. ZAANDAM (ANP) - De Nederlandse ver eniging van ondernemers in het carros- seriebedrijf (FOCWA) betreurt het, dat zij nog altijd niet is betrokken bij de besprekingen, die over enige tijd zullen moeten leiden tot de periodieke veilig heidskeuringen in ons land. De vereni ging, heeft al meermalen vergeefs bij minister Westerterp van verkeer en wa terstaat en andere instanties aangeklopt om in het voorbereidingsoverleg ook haar zegje te mogen doen. In het bijzon der zou de FOCWA dan gaan pleiten voor carrosseriekeuringen na een aanrij ding. De FOCWA stelt dat van de moderne personenauto alle componenten zijn be vestigd aan de zelfdragende carrosserie en dan nog alleen aan gemakkelijk ver vormbare kreukelzones voor en achter als de carrosserie, als gevolg van ouder dom of corrosie gebreken gaat vertonen, zal de veiligheid van de auto worden aangetast en een en ander zal door de keuringen kunnen worden geconstateerd. Daartegenover staat dat na een aanrij ding de juiste maatvoering van de auto verloren kan gaan, hetgeen de keuring niet kan signaleren. APPARATUUR sporen, omdat men eenvoudig niet over de noodzakelijke apparatuur beschikt. De FOCWA specialisten beschikken wel over deze richtbanken en alle benodigde zogenaamde richtmallen voor vrijwel alle in ons land gangbare automobielen. "Vol-, doet een auto niet meer aan de oorspron kelijke maatvoering, dan kan het voer tuig bij remmen gemakkelijk dwars op de weg komen te staan en in een slip raken", aldus de heer A. van der Pol, secretaris van FOCWA. lltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllflIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIMII NEW YORK Pan American World Airways onderhandelt met Iran over een regeling die de maatschappij uit haar financiële moeilijkheden moet helpen. PanAm bevestigde gisteravond be richten hierover in de Wall Street Journal. Volgens het blad is vrijwel overeenstemming be reikt over vervanging van een krediet van 125 miljoen dollar dat in het najaar vervalt door een Iraans krediet van 250 miljoen dollar. Iran zou ook bereid zijn de hypotheken op vliegtuigen en andere bezittingen van de maatschappij over te nemen. Bovendien zou het een meerderheidsbe lang willen nemen in de hotelketen van PanAm. PanAm zal op haar beurt nauw samenwerken met de Iraanse nationale luchtvaartmaatschappij. Zij gaat helpen bij de exploitatie van de Concordes (supersonische vliegtuigen) waarmee de Iraanse maatschappij gaat vliegen en zal zorgen voor de opleiding van piloten voor de F-14 jachtvliegtuigen die Iran van de Amerikaanse maatschappij Grum man koopt. Deurwaarders kwamen er niet in Het huis van de Groningse familie Hamhuis leek gisteren op een vesting. Het huis was in elk geval onneembaar voor de deur waarders van de provincie die beslag wilden leggen op het tv-toestel van de familie om op die manier de belastinggelden te kunnen innnen van de familie die weigert milieubelasting te betalen. Leden van het „Milieu aktiecentrum Nederland" had den de woning zo gevuld, dat er geen doorkomen aan was. De deurwaarders stonden eerder op de dag voor hetzelfde probleem bij een andere familie. „Laten de fabrieken de milieubelasting maar betalen", aldus de actie voerders. B£U É-^^oiPfr; F'JU i^iiu ECENTRUM NEDERLAND! OEDECVERRUor zt Ï^OHWhT 1AAR PROBEREN'SCHONER PRODUCEREN (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN Merkwaar dige winter: rozen uit 1974 staan in bloei naast de bloeiende kornoelje van 1975. De ribes loopt al weer uit en de bruine prunus vormt reeds blaadjes. De natuur is van slag, zeggen de mensen dan. „Ach", zegt de ecoloog prof. dr. W. H. van Dobben van de landbouwhogeschool in Wage- ningen, „ach, het is een kreet, maar dat de winter extreem zacht is, dat is natuurlijk wel juist." Wat het bijzondere is? "Dit: de maand december was relatief warmer dan de maand oktober. Vandaar. Weerkundige Hans de Jong in Gorredijk: „Sinds 1659 een jaartal uit de Britse weerhis- torie is het niet meer voor gekomen, dat oktober kouder was dan december". Het zal wel een insectenplaag wor den, de komende zomer, zeg gen de mensen Prof. Van Dobben: („Ik ben eigenlijk bioloog") zegt: „Velen zeggen en menen, dat strenge winters een grote sterfte onder de schadelijke insecten veroor zaken. Dat is onjuist. Een volksgeloof. De insecten zijn zeer goed tegen strenge vorst bestand. Slechts de insecten die hier eigenlijk niet thuis horen bijvoorbeeld de colo radokever zullen bij vorst dood gaan. „Juist bij een zachte winter lopen deze diertjes het groot ste gevaar. Er bestaat dan alle kans dat ze beschimmeld ra ken of dat ze' door bacteriën worden aangetast, althans dat er infecties optreden. Ook de grote regenval van de laatste weken vormt voor de insecten een groot gevaar: ze kunnen in de grond verdrinken". En de planten, heesters en bo men? Opmerkelijke dingen zijn te constateren. De (tover)- hazelaar en de kornoelje staan in bloei. De rozen van het vorig jaar bloeien zelfs nog. De krokus en de narcis zullen weldra massaal de siertuinen opvrolijken. Het is de temperatuurwisse ling, die verantwoordelijk is voor al deze merkwaardighe den. Zoals gezegd, was de maand december relatief war- i Januari 1975: krokussen in bloei op het Lange Voorhout in Den Haag. mer dan de maand oktober. Prof. Van Dobben zegt hier over dat de planten, heesters en bomen gaan uitlopen, zodra een koude periode wordt ge volgd door een stijging van de temperatuur. „Op dit beginsel is ook het zogenaamde „trekken" van de bloembollen gebaseerd. De bloemaanleg is in het najaar al gereed. De bollen verkeren in kiemrust ze wachten slechts op een seintje. Dat is een trucje van de natuur. Het geldt niet alleen voor bollen, maar ook voor knoppen aan struiken". Aanvankelijk dacht men, dat het seintje voor de appel- en perebomen niet sterk genoeg zou zijn geweest, maar intus sen lopen ook deze fruitbomen uit. Dat kón een gevaar inhou den. Er behoeft maar lichte vorst te komen en de ontloken bloempjes gaan dood. „Ze drogen eigenlijk uit en dan bedoel ik de bloempjes die zich niet sluiten. De bloempjes die zich wel kunnen sluiten, redden zich over het algemeen wel. Ze kunnen zelfs een temperatuur van min 20 graden verdragen. De winter jasmijn is daarvan een voor beeld en de krokus kan ook veel vorst hebben". „In de landbouw lopen de tere plantjes van de wintergranen gevaar als het gevroren heeft. Ze zijn niet gehard en dat is weer een gevolg van de milde temperatuur". Wat doen we in de siertuin als er toch nog vorst mocht inval len? „Er is een zekere bescher- mmgmogelijk", denkt prof. Van Dobben, „in kleinere tuin tjes kun je met plastic veel redden. Het is, nogmaals niet zozeer het bevriezen dat scha delijk is. maar het uitdrogen. Onder een plastickapje blijft wel wat vocht hangen". dat Al met al is het niet het zaaien en snoeien naar een vroeger tijdstip zijn verlegd. Met het snoeien van rozen kan bijvoorbeeld best tot maart worden gewacht, ook al verto nen de struiken al hele bossen jong groen. Dat moet er straks allemaal weer af. Schade voor later wordt niet veroorzaakt, want een roos gaat pas bloeien als het hout voldoende is uit gegroeid. Ook met het zaaien kan best worden gewacht, al zal het tijdstip een weekje vroeger vallen. In maart zal men ge neigd zijn zaad te zaaien, maar dat kan dan heel goed op een mislukking uitlopen. In de vogelwereld is volgens prof. Van Dobben. weinig ab normaliteit te ontdekken. „Vo gels reageren nu eenmaal op de daglengte en minder op de temperaturen Wel verwacht ik, dat. als het weer tenminste niet naar zware vorstomslaat, de blauwe-reigerbevolking rei gerbevolking zich verder zal uitbreiden. Deze vogels, waar van er al zitten te broeden, zie je veel meer, nu er een aantal milde winters achter elkaar zijn geweest. Er behoeft echter maar één strenge winter te komen en de populatie van deze sierlijke vogels loopt kans te worden gehalveerd. Dan zijn ook de groene specht en het steenuiltje de eerste slachtoffers". Iemand had al de merel horen zingen. Aanvankelijk trok prof. Van Dobben dit in twij fel. Hij dacht dat men zich wellicht had vergist in de gro te lijster, die normaal in ja nuari begint te zingen en er eind april mee ophoudt. De merel begint pas half maart te fluiten. Toch ontving prof. Van Dobben een brief van ie mand die in de stad Hagen (Westfalen) een merel had ho ren zingen. „Dat kan, omdat de temperatuur in de binnen stad altijd vrij hoog is. Spreeu wen broeden in de stad ook eerder dan hun soortgenoten in het open veld. De stadsver- lichting heeft daarbij een ver vroegende invloed". Uit de Brabantse Biesbosch hoorde de Wageningse hoogle raar dat er al wilde eenden aan het broeden zouden zijn. „Ik vraag me af of dat wel wilde eenden zijn. Ik denk eer der aan half-tamme exempla ren, die bij een zware voeding erg vroeg aan de leg gaan en daar lijkt het op. Dit fenomeen hoeft niet in verband te staan met de hoge temperaturen". Sportvissers zullen het prettig vinden te horen, dat de vis stand door het zachte winter weer wordt bevorderd. Het jonge broed krijgt alle overle vingskansen en de volwassen vissen komen niet door zuur stofgebrek om het leven. Zal nu, door deze merkwaar dig zachte winter, de herfst dit jaar eerder invallen'' Prof Van Dobben moet het ant woord schuldig blijven: „Er zijn gewoon te weinig gege vens voor handen om op die vraag te antwoorden". Een nieuwe ijstijd zal nog wel niet aanstaande zijn Goed geplande overval op spaarbank LEERDAM (ANP) - Drie man nen hebben gisteravond om streeks kwart voor zeven de bondsspaarbank in Leerdam (Z- H) overvallen. De daders zijn ontkomen met een bedrag van ongeveer 150.000. Rond zeven uur drongen drie mannen, ver moedelijk Zuidmolukkérs, het bankgebouw binnen. Zij sloegen een klant met een zwaar voor werp een gat in zijn hoofd en bedreigden drie meisjes met een vuurwapen. De overval is zeer zorgvuldig voorbereid. De banden van de Leerdamse politieauto's bleken op het moment van de overval leeg te staan. De enige politieau to die nog kon rijden, werd voor een. vals alarm naar de Zuidmo- lukse woonwijk gelokt. Guerrillastrijd in Asmara ADDIS ABBEBA (AP) - Eri. treese guerillastrijders hebben gisteravond met mortieren en raketten een aanval onderno men op militaire installaties ir\ de provinciehoofdstad Asmara. Waarnemers berichtten dat de situatie in Asmara op een regel rechte oorlog lijkt en dat de guerarillostrijders tot in het cen trum van de stad zijn doorge drongen. Er zouden veel slach toffers zijn. Een ongerijmde stelling ER ZIJN TEGENWOORDIG NOGAL AL veel mensen, binnen en buiten de kerkgenootschappen, die stellen dat dc Kerken in brandende kwesties eigendomsrecht, abortus, euthanasie maar hun mond moeten houden als zij niets duidelijks te zeggen hebben. Dikwijls blijkt achteraf, dat degene die deze stelling poneert, onder duidelijkheid alleen maar datgene verstaat, wat overeenkomt met zijn eigen visie. Het komt in feite erop neer, dat men wel zweert bij de vorming van het eigen geweten, maar in geen geval wil weten van iets wat als toetssteen daarvoor zou kunnen dienen; zeker niets als dé toetssteen, maar in de praktijk ook niet als één toetssteen. De tijd is voorbij dat kerkelijke overheden met hun uitspraken het hele leven beheersten en door overmatige gezagsuitoefening voor het persoonlijk geweten weinig of geen vrijheid overlieten. Des te merkwaardiger dat menigeen ook christenen de stem van de Kerken liever helemaal niet hoort klinken. Het lijkt er wel eens op, dat men vooral niet geconfronteerd wil worden met gedachten welke voor het eigen geweten een confrontatiepunt kunnen wor den. DE VREEMDE ONTWIKKELING in het gedachtenpatroon is wel begrijpelijk; desertie uit een politiek is voor menigeen aJ een groter kwaad dan het opgeven van de bindingen met Kerk of christen dom. Maar ook in dit geval lijkt ons „begrijpelijk" niet identiek met „verantwoord"; het levert intussen wel opvattingen op, als zouden de kerkgenootschappen zich maar moeten beperken tot de rol van studieclubs en liturgische verenigingen. Deze ongerijmde stelling strookt wel met de sinds de geboorte van het christendom en door alle eeuwen heen, zowel door linkse als rechtse dictaturen gestimuleerde opvatting, dat het Evangelie iets is dat binnenskamers moet worden beleden, tenzij het op een andere manier in de kraam van de machthebbers van pas komt De ontplooiing van het persoonlijk geweten met zijn onschatbare betekenis lijkt in onze tijd misbruikt te worden als een nieuwe verpakking voor een verkeerde, oude opvatting. Wat dc ethiek en algemeen zedelijke waarden betreft zou de politiek de rol van de kerkgenootschappen moeten overnemen, omdat er bij hen tenmin ste betere garanties op het eerbiedigen van de geestelijke rechten van de mens zouden bestaan. DE ONBETROUWBAARHEID VAN DIT SPROOKJE zouden dc critici van de Kerken zelf vrij gemakkelijk kunnen achterhalen. Sinds mensenheugenis hebben politieke partijen voor de keuze gestaan om, als ze het moeilijk kregen, te verdwijnen of de vrijheid in hun huis aan banden te leggen. Hun gezag op het gebied van menselijke waarden is meestal heel tijdelijk geweest; daarom verdwijnen ze vaak nog sneller dan mensengeneraties. De verdedi ging tegen deze ontwikkeling roept pogingen op om een discipline te ontwikkelen van het soort „buigen of er uit". Een duidelijkheid waaraan de wereld en zeker de democratie vroeg of laat ten onder zal gaan. Ook wie van de bestaansnoodzaak van de Kerk niet overtuigd is, zal moeite hebben een goed alternatief voor haar als richtingwijzer op het gebied van de menselijke waarden te vinden. PARIJS President Gisrard d'Estaing heeft gisteren dc mi nister van defensie en die van posterijen wegens onbekwaam heid ontslagen. Dit Is onder an dere het gevolg van een waar schuwing van de president die geruime tijd geleden zijn miniv tors gezegd had dat zij naar hun resultaten beoordeeld zouden worden. De minister van defen sie Jacques Soufflet was er niet in geslaagd enige autoriteit in zijn departement te verkrijen, terwijl hij zich ten aanzien van twee soldatenhetogingen op hoogst ongelukkige wijze uitge laten had. De minister van posterijen Pier re Lelong is het slachtoffer ge worden van zijn houding tijdens de lange poststaking, terwijl ook hij zich tot verbijsterende ver klaringen had laten verleiden. Hij had gezegd dat het werk van de postambtenaren 'idioot" was en dat hij niet inzag waarom zij loonsverhogingen moeten krij gen "omdat dc inflatie die toch binnen enkele weken of maan den weer teniet zou doen". De minister van defensie is ver. vangen door Yvon Bourgi die van PTT door Aymar Achille- Fould. Er is ook een generaal (Marcelle Bigeard) uls staatsse cretaris voor de strijdkrachten benoemd, klaarblijkelijk om de ongerustheid van de officieren voor liberaliserende hervormin gen in het leger wat te sussen. De staatssecretaris voor buiten landse handel is voor zijn posi tieve actie beloond met een be vordering en minister van zijn departement geworden, terwijl de minister van landbouw een staatssecretaris naast zich ge kregen heeft. Deze, even als Achillc Fould cn Bourges waren voorstanders van Jacques Cha- ban Delmas tijdens de presi dentsverkiezingen, discard heeft door de onenig heid tussen communisten en so cialisten in de linkse oppositie en ook door een verbeterde eco nomische situatie de handen vrij gekregen om zich de luxe te kunnen permitteren, zowel dc postmannen als de dienstplichti gen tegemoet te komen, /onder dat hij van zwakheid beticht De nieuwbenoemde Franse ministers: links Achille Fould, rechts Bourges. BONN (Rtr) De commissie van het Westduitse parlement die een onderzoek heeft inge steld in de spionage-affaire- Guillaumc is er niet in ge slaagd een duidelijke uitspraak te doen over de verantwoorde lijkheid voor de aanstelling van de communistische geheime agent op een hoge regering spost. De Oostduitsc agent Günther Guillaumc slaagde erin diep in dc regering in Bonn te penetre ren en kreeg tenslotte zelfs de zeer delicate functie van per soonlijk politiek assistent van de toenmalige bondskanselier. Willy Brandt. Deze trad af toen de /aak bij de arrestatie von Guillaumc vorig jaar mei aan het licht kwam. De voorzitter van de uit alle partijen in het parjement sa mengestelde commissie, Walter Wallmann, verklaarde gisteren dat de zeven leden door hun partij-opvattingen verdeeld zijn en besloten hadden twee afzon derlijke rapporten op te stellen. De drie vertegenwoordigers van dc oppositie in de commissie geven de schuld van de aanstel ling van Guillaumc aan het voormalig hoofd van de bonds- kanselarij, professor Horst Ehmke, en aan het hoofd van de binnenlandse veiligheids dienst, dr. Günther Nollau. Vol gens deze leden treft ook Brandt schuld. De vier verte genwoordigers van dc rege ringspartijen in de commissie wijten het gebeurde aan organ!- satiefoutcn

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9