Balvaardigheid is gewoon alles DKD maakt eindelijk kans op sprong naar de bondseompetitie ,DE PLUYM'; „IK GA VOORLOPIG NOG DOOR" 'Tempo begint ingespeeld te raken' Basketbal maakt opgang in Rijnsburg Trainer Van der Zeeuw van Rijnsburgse Boys: ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT Van onze sportredactie LEIDEN "Iedereen zegt nu wel, dat Willie van der Kerk hof! zijn tegenstander Wira van Hanegem heeft wegge speeld, maar niemand vraagt zich af hoe dat nu wel zo kon. Ze zeggen dan: Willem had zijn dag niet. Maar het lag helemaal niet aan Van Hane gem. Iedereen weet, dat hij geen "renner" is en als Kris- tensen dan te lui is om mee te verdedigen, dat wil zeggen, zich niet in dienst van het elftal stelt, dan is het niet vreemd, dat Van Hanegem telkens maar weer de boot in gaat". Frans van der Zeeuw, 47 jaar, Leidenaar, vertegenwoordi ger, ex-speler van UVS, leer ling van de "Kantebeen-doc trine", en inmiddels trainer met een gerenommeerde naam in Leiden en omstreken, praat graag over betaald voet- bal.Analyseert en past toe, "want, zoals hij zelf zegt, "door te kijken leer je het meest. Zeker van het betaalde voetbal, want die jongens zijn natuurlijk een stap verder dan wij amateurs". Geduren de het gesprek zal hij dan ook •>1 steeds voorbeelden aanhalen, zodat aan het eind niet alleen Feyenoord, PSV en Ajax, maar ook het Nederlands elf tal, Michels en bijna alle trai ners van het betaalde voetbal door hem zijn doorgelicht Eventueel gewogen en te licht bevonden. Maar we kwamen voor Rijns burgse Boys. "Ja, Rijnsburgse Boys", glimlacht de immer vriendelijk en rustig pratende Van derZeeuw. "Dat is na tuurlijk wel heel wat anders. Ik ben er pas begonnen en na een tijdje de kat uit de boom gekeken te hebben, begin ik nu een beetje te wennen. Zon der meer een leuke club met actieve bestuurders en een goede accommodatie. Beide zaken waren voor mij reden om op het aanbod van Rijns burgse Boys in te gaan, hoe wel ik wist, dat de ploeg de laatste jaren alleen maar "te rug" was gegaan. Maar goed, dat betekende een uitdaging en het tij leek meteen al in ons voordeel te keren. We speelden een paar leuke oe fenwedstrijden tegen onder meer UVS en Roodenburg en goed gemutst begonnen we aan de competitie. Inderdaad maakten we een goede start, maar opeens viel het team stil en pas drie weken geleden is het weer gaan draaien". „Een complex van factoren", al dus Van der Zeeuw. "We ver loren op bijzonder ongelukki ge wijze twee wedstrijden achter elkaar, terwijl de voor hoede in de daaropvolgende wedstrijd zo hopeloos faalde, dat het geloof in eigen kunnen opeens weg was. Tja, en dan raak je in een impasse, waar je moeilijk uitkomt En daar bij moest de ploeg natuurlijk ook nog wennen aan de ver anderde aanpak, terwijl ikzelf ook nog wel wat moeite heb gehad om aan Rijnsburgse Boys te wennen. De meesten van mijn jongens zitten in het bloemenwezen en in drukke tijden gaat de zaak voor. Be grijpelijk maar wel vervelend. Het kwam voor, dat ik op zaterdag, drie kwartier voor een wedstrijd, pas zes man bij elkaar had. De rest kwam, zo uit hun werk, tien minuten voor het begin aanzetten. On voorbereid, ongeconcentreerd en dikwijls nog uithijgend van hun werkzaamheden. Sommi gen bleven ook zomaar van de training weg. Dat laatste ac cepteer ik niet. Daar heb ik hetmes ingezet. Met dat eerste moet je leren leven. Dat is hier nu eenmaal zo en dat verander je niet Hoeft ook niet, als iedereen maar komt trainen en de sfeer goed is. Momenteel is die sfeer goed en de prestaties beginnen ook weer te komen. Tegen koplo per Katwijk behaalden we een verdienstelijk gelijkspel en van concurrent JAC won nen we, zodat we de laatste plaats weer verlaten hebben. "Overigens", zo voegt hij er snel aan toe, "zijn we er nog lang niet hoor. Maar een plaats in de middelmoot moet zonder meer een haalbare kaart zijn. Ik ben er van over tuigd, dat dat zal lukken ook". Frans van der Zeeuw begon zijn voetballoopbaan bij Rooden burg en was op zestienjarige leeftijd al vaste keus voor het eerste. Onenigheid deed hem besluiten naar UVS te ver trekken, alwaar hij, onder lei ding van Kantebeen en me» "maatjes" als Joop de Wolf, Joop Devilee, Cor Verhoogt en broer Cor vijf jaar als semi-prof de blauwwitte kleu ren verdedigde. Omdat hij geenzin had om een jaar te wachten toen UVS naar de rijen der amateurs terugkeer de moest hij, als ex-seml-prof, oen jaar op wachttijd staan wierp hij zich, samen met De Wolf (nu trainer van LDWS) en Devilee (nu Leiden) op de taaie trainingstof en nam het Zoeterwoudse SJZ onder zijn hoede. Vervolgens belandde hij bij DOCOS en via LFC kwam hij toch weer op zijn oude stekkie, Roodenburg, te rug. Bij die club nam hij de jeugdtraining op zich en kweet zich met volle overgave vijf jaar van zijn taak als oefenmeester, coach, begelei der en praatpaal. "Dat was een bijzonder leuke tijd", herinnert hij zich nu. "Ik moet zeggen, dat ik met enige voldoening op die perio de terugkijk, want het Roo denburg, dat bijna kampioen van Nederland werd, bestond voor negentig procent uit spe lers die ik naar de senioren had geleid. Verkuylcn, Morv tagne, Van Kooperen, De Groot, Tisseur enzovoort Frans van der Zeeuw over zijn methode: "De Kantebeen-doc trine hè. Balvaardigheid is al les. Uiteraard komen er, als je wat wilt bereiken, natuurlijk nog meer factoren bij die het spel bepalen, maar balvaar digheid en inzicht zijn voor mij toch wel de belangrijkste zaken van het voetbal. Mijn training is daar puur op afge stemd. Ik laat de jongens geen tien, twaalf rondjes achterel kaar lopen. Liever geef ik ze een bal. Dan lopen ze heus ook wel, misschien wel net zo veel, alleen hebben ze het niet door. Dan sla je twee vliegen in één klap. En conditie én balvaardigheid. Ja, discipline moet er natuurlijk zijn. Na afloop mag je een lolletje ma ken. maar op de training en in het veld wordt er gewerkt Door iedereen", zegt hij vast beraden. Kristensen zou door Van der Zeeuw dan ook zon der meer naar de kant ge haald zijn. AD VAN KAAM Wijnand Kindt, voorzitter Alphcnse korfbalvereniging: Van onze korfbalmedewerker Alphen aan den Rijn Tijdens dit weekeinde zal hot aan het Leidse korfbalfront erg rustig zijn. Het met hoofd- en overgansklasse verwende publiek behoeft echter niet van korfbal verstoken teblijven, want vanmiddag ontvangt het Alphense Tempo streekgenoot Fiks. DeAlphense club heeft na een bliksemcarrière haar plaats inmiddels gevonden. Op het veld lijkt Tempo voorbestemd te zijn voor de 2e klasse en in de zaal neemt de ploeg van trainer Co Vavier voorlopig genoegen met een iets bescheidener rol. Tempo is in de microkorfbalcompetitie derde Klasser en blijft dit jaar zitten. Voorzitter Wijnand Kindt, zelf actief bij de reserves, vertelt waarom: „Het microteam is ten opzichte van verleden jaar vrij sterk veranderd. Ondanks dat wc veel oefenwedstrijden hebben gespeeld, begint de ploeg nu pas ingespeeld te De start van de geelhcmdcn was daarom aarzelend, reden waarom Tempo nu nog aansluiting moet zoeken bij de veilige middenmoot De Alphenaars behaalden uit 8 wedstrij den 6 punten in het 2e KNKV jaar en toch wordt er in Alphen niet serieus aan degradatie gedacht. De voornaamst reden is dat er slechts één ploeg naar de regio zal verdwijnen en dat lot lijkt Maassluis beschoren met slechts 2 punten op de rekening. Bovendien is Kindt erg optimistisch: „De resultaten van de laatste wedstrijden zijn redelijk. Bovendien hebben we een vrij makkelijk programma. We hebben Bolnes al 2 keer gehad. Eén koer werd gelijkgespeeld en de andere keer werd net verloren. De meeste wedstrijden in het begin hebben we uit gespeeld". Van de vier resterende wedstrijden speelt Tempo er dan ook nog drie thuis en de enige uitwedstrijd is tegen Maassluis, AU Ready, dat drie punten minder heeft, en Vitesse komen nog naar de sporthal Rijnstreek, waarin vanmiddag het Oegstgcestoe Fiks de tegenstander van Tempo zal zijn. In de eerste ontmoeting deelden de streekgenoten beide punten (6-6). Ondanks dat er volgens Wijnand Kindt in de huidige ploeg wat minder schutters rondlopen ten opzichte van vorig Jaar, is Tempo's eerste man optimistisch wat het resultaat tegen Fiks betreft „De eerste wedstrijd hebben we gelijkgespeeld. Ik heb nu goede hoop dat we winnen". Verwijzend naar de eerder gedane uitleg en het resultaat van de jongste wedstrijd (winst op NIO in Rotterdam.) kunnen we Wijnand Kindt geen ongelijk geven. Het door Bart Lambooy getrainde en gecoachte Fiks zal ongetwijfeld meer moeite hebben om in Alphen hetzelfde resultaat tc gaan behalen als destijds in eigen omgeving. Niets is zeker, maar één ding staat bij voorbaat vast: Tempo - Fiks zal een spannend en boeiend zaakje worden. TEMPO-FIKS, ALPHEN AAN DE RIJN, Sporthal RIJN STREEK. 16.20 uur (zat.) Van onze waterpolomedewerker Leiderdorp - Bij winst opSZ en PC uit Schoon hoven, vanavond in „De Does", kan D.K.D. op een met Woerden gedeelde le plaats ko men. Beide teams hebben dan 12 punten uit 8 wedstrijden. Het heren-waterpolo-team van D.K.D. uit Leiderdorp wordt dan kanshebber op het kampioenschap in de eerste klasse Kring Gouwe-Rijnstreek. en de daaraan ver bonden promotie naar de bondseompetitie. Deze stand op de ranglijst van dit waterpoloze- vental is het resultaat van de verbeterde om standigheden waaronder deze in 1958 opgerich te vereniging nu kan trainen. Jarenlang was het ontbreken van een „overdek te" de oorzaak dat het ledental te zeer afhanke lijk was van het jaargetijde. In de winter kon slechts wat aan zaaltrainingen worden gedaan, terwijl voor een selectie van enkele leden in de wintermaanden gastvrijheid werd gevraagd en verkregen bij de Zijl/LGB. Secretaris Fred Laman, 10 jaar lid en spelend in het herenteam, vertelt dat met de opening van de overdekte „De Does" in april 1971, voor D.K.D. veel ten goede is veranderd. Als gevolg van de winter schommelde vroeger het ledental tussen 60 en 100. Nu heeft de vereniging ruim 200 contribuanten, waarvan slechts 25 ouder dan 18 jaar. Duidelijk een jeugdige vereniging met op het ogenblik 4 zeventallen die van zeer goed tot redelijk meedraaien in de polocompe titie. Naast het herenteam een damesteam, uitkomend in de 2e klasse en een meisje en jongens aspirantenteam spelend in de hoofdklasse. Nu D.K.D. per week 8.5 uur de beschikking heeft over de overdekte kan ook meer aan gerichte trainingen worden gedaan en behoeft de re creatieve zijde van de zwemsport niet te wor den verwaarloosd. Onder leiding van gediplo meerde en bekwame trainers en instructeurs worden trimavonden gegeven voor ouderen en wordt er geoefend voor de hogere zwemvaar- digheidsdiploma's. De gerichte zwem- en polotrainingen beginnen nu hun vruchten af te werpen, bij zwemwed strijden in kring Gouwe Rijnstreek b.v. en bij de landelijke K.N.Z.B. C-competitic is al duide lijk gebleken dat de tijden die de D.K.D. pupillen van trainer Kluft maken, met spron gen vooruit gaan. Ook de polotrainingen waar aan. naast de leden die reeds in de eerder genoemde zeventallen spelen, pupillen en jonge aspiranten deelnemen, maken duidelijk dat D.K.D. in de lift zit Aan de competitie die volgend jaar van start gaat, zal dan ook met een tweede herenteam. meerdere aspiranten- teams en een pupillen team zowel voor jongens als voor meisjes worden deelgenomen. Plannen zijn er genoeg. „Maar", zegt Fred La- man, „eerst de wedstrijd van zaterdag, daarna zien we wel weer verder". Van onze sportredactie RUNSBURG In de wereld van de zaalsporten waar de laatste jaren kapitale bedra gen rond gaan, zijn er nog verenigingen, die met erg wei nig tevreden zijn. Blij, dat ze tenminste iets krijgen. De Rijnsburgse basketbalvereni ging Rijnvalken is zo'n club. s Het bestuur was dolblij, toen de gemeenteraad vorig week een subsidie van 750 gulden (in plaats van de voorgestelde 500 voteerde. Basketbal is één van de Jongste sporten in Rijnsburg. Voor naamste oorzaak: het ontbre ken van een goede accommo datie voor de zaalsporten. Eind dit jaar zal er een sport halletje verrijzen, maar die zal al spoedig tc klein zijn. De basketbalclub heeft in de drie jaar dat ze nu bestaat zo'n 100 leden verzameld. Voorlopig moet er echter nog getraind en gespeeld worden in de gymzaal van de christelijke MAVO. Vooral dat spelen geeft daar nogal wat proble men, omdat de speelvloer dui delijk te klein is. Voor de thuiswedstrijden wellicht een voordeel, omdat men ook in die zaal traint, maar het na deel in de uitwedstrijden is des te groter. De meeste spe lers en speelsters hebben dan problemen met het juist schatten van de afstand. De groei van het aantal leden heeft ondermeer ten gevolge gehad, dat Rijnvalken over een uitgebreide groep rnini- basketballertjes beschikt. Mi ni-basketbal. De aangepaste vorm speciaal voor Jonge kin deren. Een prachtige uitvin ding overigens, omdat de bas ket bij "normaal" basketbal op 3.05 meter hangt en dat voor kinderen van een jaar of zeven natuurlijk onoverkome lijke problemen met zich mee brengt. De jongste jeugd is dus ook in de gelegenheid om te basket ballen. Voor Rtjnvnlken bleef er nog één probleem over. Basketbal is een jonge sport en mede daardoor ontbreekt volwassen kader monr al te vaak. Ouderen hebben een natuurlijk overwicht op de jeugd en dat missen mensen van rond de twintig. In no vember vorig jaar bleek mf- vrouw De Best bereid de voorzittershamer ter hand te Een stap in de goede richting voor Rijnvalken, dat onlangs ook een dergelijke stap nam wat betreft de training van het herenseniorenteam. Hans van Rooden, speler van eredi- visieploeg BS Leiden, bleek bereid de technische leiding up /i'-h ti- mmiTi Hnpi-lijk gaat dat binnen afzienbare tijd zijn vruchten afwerpen, want de heren vormen niet het meest succesvolle team van Rijnvalken. Die eer komt het dames juniorenteum toe, dat momenteel ongeslagen bo venaan staat en goede moge lijkheden heeft voor het beha len van de titel. Het zou een fraaie kroon rijn op het nog jonge hoofd van Rijnvulken. JAN VAN DER NAT (Van onze sportredactie) KATWIJK „Moet je Leo heb- ben? Dan moet je niet hier zijn, maar in de Varkevisser- straat Weet je dat niet eens", zegt de .verkeerd verbonden' Pluymgraaff door de telefoon. „De Varkevisserstraat? Weet je die niet eens", vraagt Leo verwonderd. En inderdaad, na zijn uitleg rijden we, vanaf vuurtoren, bij wijze van spre ke zomaar zijn slijterij bin nen. Trouwens, dat Leo Pluymgraaff een slijterij had, wisten we ook al niet. De enige zekerheid die we. had den, was dat hij nog steeds in het eerste van Quick Boys speelde. „Inderdaad, dat klopt", zegt de inmiddels 30-jarige Leo Pluymgraaff. „En ik ben" zo voegt hij daar aan toe, „Nog lang niet van plan om te stop pen. Tenminste", lacht hij, „als de trainer daar ook zo over denkt". Trainer of geen trainer, Leo Pluymgraaff zal binnenkort toch wel "moeten stoppen. Minstens voor twee weken, want afgelopen zater dag moest hij noodgedwongen' het veld ruimen met als resul taat een binnenkort te ver wachten schorsing. Pluym graaff: „Belachelijk dat ik uit het veld werd gestuurd. Ik was het niet eens met een beslissing van de scheidsrech ter en begon daarop te lachen. Hij gaf me niet eens een waarschuwing maar stuurde meer meteen uit Nee, ik had echt niets gezegd", vertelt de,, in het veld althans, toch praatgrage Leo Pluym- graaaff. ,De Pluym' is inmiddels dertig jaar, maar zijn roem in en rond Katwijk is nog steeds niet tanende. Met gemak- handhaaft hij zich nog steeds in het eerste van Quick Boys en het spreekwoord vroeg rijp, vroeg rot, gaat zeker in het geval Pluymgraaff niet op. Als zestienjarige vertrok hij uit Katwijk om zijn heil te zoeken bij ADO, bij welke club hij zich opmerkelijk snel wist waar te maken. „Hoewel ik toch nog in het eerste heb gespeeld stonden afkomst en geloofsovertuiging een echte prof-carrière in de weg en daarom keerde ik na een paar jaar maar weer terug naar Katwijk. Om op zaterdag te gaan voetballen", verduide lijkt Leo, die zijn ,oude' club overigens een paar jaar later opnieuw zou verruilen voor een ander. Hoewel hij er lie ver niet over praat is het een publiek geheim, dat Pluym graaff hooglopende ruzie kreeg met het bestuur van zijn club, een schorsing op liep, en met zijn broer én nog enkele makkers het Katwijkse strijdtoneel overhaast verliet Het verging Quick Boys in middels niet zo best en twee jaar later stond de gevreesde goalgetter, terug uit Oegst- geest, toch weer aan het hoofd van de Katwijker for matie. Leo Pluymgraaff speel de toentertijd geregeld voor het Nederlands zaterdagelftal, een vertegenwoordigend team, dat inmiddels geheel in het Nederlands amateurelftal is opgaan. „Toen had je nog een specifiek zaterdagteam, omdat een aantal jongens per sé niet op zondag wilde voet ballen. Nu hebben ze de zater dag - en zondagvoetballers sa- mengevoegd, maar ik vind wel dat er'maar weinig spe lers van zaterdagploegen in staan. Wat dat aangaat wordt er nog steeds gediscrimineerd. En dat terwijl er toch al se dert jaren geen verschil meer valt te bespeuren tussen het zaterdag- en het zondagvoet bal. Noordwijk en Huizen werden notabene de laatste twee jaar kampioen van Ne derland". Behalve het steevast volgen van de tweewekelijkse trainingen die de heer Perdijk voor schrijft, speelt Leo Pluym graaff ook nog graag een par tijtje zaalvoetbal. „Inderdaad, dat doe ik er voor de afwisse ling ook nog bij. Vroeger mocht het niet van Quick Boys, maar toen de halve se lectie het ging doen. moesten ze wel. Ik heb eerst bij Rijns burgse Boys gespeeld, maar momenteel voetbal ik voor BMW/Van der Plas. samen met andere spelers van Quick Boys. We hebben een goed kans op het kampioenschap van de tweede klasse. Ik weet niet precies hoe dat nu met die hoofdklas zit, maar ik hoop, dat wij er zo snel moge lijk inkomen. Gezien ons spel moet dat kunnen lukken", al dus Leo Pluymgraaff. Hij heeft al eerder laten weten, dat hij er nog weinig voor voelt om met voetbal te stop pen. „Ik heb", zo zegt hij grin- nekend, „voor het voetbal nog nooit iets laten staan. Mis schien vroeger bij ADO, maar daarna toch nooit meer. Het enige wat ik nu merk is dat ik het steeds moeilijker krijg in de spits. Vandaar ook dat ik me iets laat afzakken. Ik voetbal nu achter de voorhoe de aan; heb genoeg techniek om het gebrek aan snelheid te compenseren. Nee, ik heb te veel lol in het spel om er nu al mee te kappen. Het gaat nog best". Leo Pluymgraaff: Zaterdagvoetbal wordt nog steeds gediscrimineerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7