„v.d. wiel JANUARICIJFER MEEVALLER VOOR WERKGELEGENHEID Compromis grootmetaal: 1,75 pet Akkoord met Suriname nu in zicht dankuwel PERSONEEL BEZET HOTEL IN ENSCHEDE Regering bezorgd OUDERE WERKNEMERS MEER VRIJ (tf 50 jaar memisa P Giro 505075 Zaterdag 1 februari 1975, 65e jaargang no. 20032 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune Advertenties (excl B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2,69 kwartaal f 34,75. |aar f 135.15 losse r Vergif Verhaal van Roald Dahl „Vegif zondag op Ned. I om 20.55 uur. Vanavond Dick van Dyke op Ned. I om 22 50 uur. Ned. II om 20.21 uur Bingo; om 22.35 uur Wereld in oorlog. Zondag Ned. I 21.30 uur Agua' de Dios. Ned. II om 21.15 uur T^e Lovers. Om 22.05 uur Openbaar kunstbezoek. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeu- te plaatsen droog. Matige, af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen circa 8 graden. Zondag: zon: 08.20-17.29, maan 00 39 10.27. Hoogwater Schev. 07.02, 19.24 Maandag: zon: 08.18-17.30, maan 01.57-10.58. Hoogwater Schev.: 07.49. 20.16. VANDAAG Brommen met helm UTRECHT (ANP) Met ingang van vandaag zijn bromfietsbestuurders en duopassagiers verplicht een helm te dragen. Veilig Verkeer Nederland wijst er op dat niemand hiervan is vrijgesteld. Ook niet die mensen voor wie nog geen passende helm voorradig is of die in moeilijkheiden komen door klederdracht. Verwacht wordt dat een extra grote maat helmen eind maart leverbaar zullen zijn. Bromfietsers, die hierop moeten wachten, zullen hun vervoermiddel niet mogen gebruiken, aldus Veilig Verkeer. De eerste dagen zal de politie nog waarschuwend optreden. Om misverstanden te voorkomen atten deert Veilig Verkeer bestuurders van bromfietsen met meer dan twee wielen, bijvoorbeeld brombak- fietsen en invalidenagens met motor, op het feit dat zij niet verplicht zijn een helm te dragen. Aanbeveling verdient het echter wel, aldus Veilig Verkeer. Veilig Verkeer Nederland schat dat er op het ogenblik nog zo'n 100.000 bromfietsbezitters niet in het bezit zijn van een valhelm. ALLES VOOR BANGLADESJ Een Brits echtpaar, Alan Wea ver :29) en zijn 18-jarige vrouw Wendy, zitten sinds gisteren ui terst tevreden maar zonder enig bezit in hun huis. Het enige wat zij nog op de vloer hebben is hun bed en het gespijkerde tapijt. De rest is de deur uit. verkocht. Alan en Wendy hebben alles afgestaan voor Bangladesj. nadat zij een documentatie over de schrijnende toestand in dat land op de televi sie hadden gezien. De openbare verkoop werd geleid door de voor malige burgemeester van hun woonplaats. De opbrengst is be stemd voor het kopen van voedsel en medicijnen. VOOR KLM (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren verklaard dat de Nederlandse regering buitengewoon verontrust is over de Amerikaanse plannen om de landingsrechten van de KLM in de Verenigde Staten te beknotten. Het zou de bedoeling zijn om de vluchten van de KLM op de Verenigde Staten met 50 procent te verminde ren. In de vergadering van de ministerraad is hierover vrijdag langdurig vergaderd. Minister Westerterp (Verkeer en waterstaat) heeft verslag uitgebracht van de besprekingen die hij deze week met een Amerikaanse delegatie heeft gevoerd. Als aie beslissing voor de KLM ongunstig uitvalt zal de Nederlandse regering deze zaak bijzonder hoog opnemen. Zouden de Amerikaanse plannen ten nadele van de KLM doorgaan dan zou dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en ons land verslechteren, zo liet minister-president Den Uyl gisteravond weten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de groot-metaal is overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao voor 1975. Over eengekomen zijn onder meer een loonsverhoging van 1,75 pet., de gebruikelijke prijscompensatie, een spe ciale vakantie- en vrije tijdsregeling voor oudere werknemers en de invoering van een weduwnaarpen sioen. Over de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao en de openbaarheid van inkomens is nog nader beraad nodig. Over de bevoegdheden van de ondernemingsraad zal te zijner tijd de rechter een uitspraak moeten doen. Tot gistermiddag bleef een ernstige dreiging van mislukking van de onderhandelingen boven de dele gaties hangen. Grootste twistpunt was toen de eis van de vakbeweging om de loonsverhoging in centen en procenten te realiseren. De werkgevers wezen deze tot nivellering leidende eis falikant af. Omdat zij echter de laagstbetaalden wel wat extra's gunden, werd als compromis afgesproken, dat de 1,75 pet. salarisverhoging minimaal 26.— per maand zou be dragen voor 23-jarigen en ouderen en voor jongere kostwinners. Voor de prijscompensatie zal een mini mum gelden van 182.50 per procent prijsstijging voor dezelfde categorieën en voor de vakantietoeslag een minimum van ruim 1600.—. In plaats van de extra vakantie van vijf dagen voor werknemers van 60 jaar en ouder (boven de basisva- kantie van 20 dagen) krijgen de 60-jarigen thans 6 dagen extra, de 61-jarigen 7 dagen, de 62-jarigen 8 dagen, de 63-jarigen 9 dagen en de 64-jarigen 10 dagen. Bovendien is voor werknemers van 62 jaar en ouder de mogelijkheid geopend per kwartaal extra vrije uren op te nemen: 24 uur voor 62-jarigen, 48 uur voor 63-jarigen en 72 uur voor 64-jarigen Over deze uren wordt 85 pet van het normale loon betaald. Aldus kan de werknemer zich geleidelijk voorbereiden, zo wel in tijd als geld. op de pensionering. In dit kader past ook dat de werknemers vanaf hun 55e verjaar dag geen overwerk meer hoeven te verrichten. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van verlaging van de pensioengerechtig de leeftijd. De uitkomsten van dit onderzoek zullen worden ingebracht in de daarover landelijk te ver richten studies. Een interessant punt is verder de introductie van een weduwnaarspensioen: als een vrouwelijke gehuwde werknemer in de metaalindus trie overlijdt, krijgt haar man pensioen, ook al heeft deze een normaal inkomen. De onderhandelingen over de grafische cao's zijn gisteravond afgebroken zonder dat er overeenstem ming is bereikt. Belangrijke geschilpunten lagen in de hoogte van de loonsverhoging, de verwerking van prijskompensaties en toeslagen, do wijze van indexe ring alsgevolg van prijsstijging in de komende perio de de hoogte van de vloer in de prijscompensatie en de wijze waarop de openbaarheid van inkomens moet worden geregeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister presi dent Den Uyl heeft verklaard te verwachten dat de besprekin gen in Paramaribo over de onafhankelijkheid van Surina me spoedig met een overeen stemming zullen worden beslo ten. Het akkoord was tenminste in zicht, nadat met name de besprekingen over de defensie en de ontwikkelingshulp aan vankelijk moeilijkheden had den opgeleverd en tot tegenstel lingen tussen de Surinaamse en de Nederlandse delegatie had den geleid. De laatste berichten uit Para maribo gaven voor de minister president aanleiding te veron derstellen dat de moeilijkheden uit de wereld waren geholpen en dat de partijen het in de slotfase van de onderhandelin gen eens geworden waren. Drs. H. Leopold van het ministerie van buitenlandse zaken is be noemd tot leider van de ambte lijke missie die ,de totstandko ming van een Nederlandse am bassade in Paramaribo gaat voorbereiden. Suriname gaat Venezuela bau- xieterts leveren en Venezuela levert Suriname olie. Dit bleek gisteren tijdens een persconfe rentie die de Surinaamse pre mier Henck A. E. Arron belegde r.a een overleg van een week tussen Surinaamse en Venezo laanse delegaties in Paramari bo. Tankers in aanvaring Twee tankers, een Griek en een Ameri kaan, zijn vannacht bij een haven, dicht bij de Amerikaanse stad Philadelphia, met elkaar in aan varing gekomen. De Griekse tanker die lag te lossen, vloog .in brand. Daarbij kwamen zeker twee mensen om het le ven. Nog twintig an deren worden ver mist. De Amerikaan se tanker was gela den met giftig fe- nolgas, dat uit de tanks begon te lek ken. Driehonderd gezinnen uit de di recte omgeving zijn geëvacueerd. ENSCHEDE, (ANP) De bezetters van het Enschedese hotel Memphis, sinds de bezetting van gisteravond omgedoopt in ,Werk- nemershotcl Memphis', zouden vanmorgen op het stadhuis van Enschede een gesprek hebben met de huidige en toekomstige directie van het hotel, zo is gisteravond met het gemeentebestuur overeengekomen. Afhankelijk van het resultaat, zal de bezetting doorgaan, zo heeft een woordvoerder van de voedingsbond NKV laten weten. Het hotel werd gisteravond met steun van de NKV-en NW-bonden door het personeel bezet, waarbij de exploitatie in eigen beheer werd voortgezet. De reden voor de bezetting is het behoud van de werkgelegenheid en het verkrijgen van duidelijkheid over de nieuwe eigenaars van het hotel. Pp 23 januari werd het voltallige personeel, 23 personen ontslag aangezegd per 1 februari. Van de nieuwe eigenaar is alleen bekend dat het een combinatie is van een onroerend goed- en een exploitatiemaatschappij. De nieuwe directie heeft overleg met de vakbonden niet nodig gevonden, en van een wcrkgelegenheidsgarantie is geen sprake. Men heeft het zelfs niet nodig gevonden over een afvloeiingsregeling te praten. Personeel en vakbonden eisen thans volledige duidelijkheid over de nieuwe eigenaar. In verband met een opknapbeurt waren er slechts drie gasten in het 37 kamers tellende hotel. Zij zullen een extra goede bediening krijgen. Voor vannacht had ook de cabaretier Paul van Vliet geboekt die in Enschede moest optreden. Hotel en restaurant blijven normaal open. Het personeel heeft een speciaal bczettinas menu samengesteld. Kamer van Koophandel: C A kan teruggang centrum voorkomen Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Volgens de Kamer van Koophandel voor Rijnland is de Breestraat zowel voor C&A als voor Leiden de meest gunstige' vestigingsplaats voor het nieuw te bouwen filiaal van het groot winkelbedrijf. De Kamer heeft het Leidse gemeentebestuur daarom geadviseerd nieuw bouw hier mogelijk te maken en het pand van de Raad van Arbeid af te voeren van de voorlopige lijst [n een gisteren uitgebrachte nota constateert de Kamer een ver zwakkende positie van de Leidse binnenstad tegenover andere koopcentra in de omge ving. Die tendens zal naar zijn oordeel verder doorzetten als C&A zich elders vestigt dan in de Breestraat. Bij vestiging in deze straat, aldus de nota wordt in meerdere mate dan waar ook elders mogelijk is, voldaan aan de drie criteria die moeten wor den gehanteerd bij de selectie van alternatieven: de nieuwe lokatie moet binnen het kernwinkelapparaat liggen APVERTENTIEJ montuur !iast nhot leder halfjaar weer Informeert u zich uitgebreid over de nieuwe mode. Want da's belangrijk, nietwaar? Maar hoe zit 't met die bril? Die past, jazeker. Op uw gezicht. Maar past die bril in het modebeeld? Daar hebt u nou v.d. Wiel voor nodig. Want v.d. Wiel kent de modetrends. In kleding. En in brillen, v.d. Wiel let op de details van uw gezicht. En op de kenmerken van de mode. Daarom kunt u van één ding zeker zijn. Een v.d. Wiel montuur past. Op uw gezicht. En in 't modebeeld. Altijd. POLITIE-POLITIEK - In tegen stelling tot de Utrechtse politie hebben de korpsen in zeven grote steden, waaronder Den Haag. verklaard niet geinteres seerd te zijn in de politieke overtuiging van buitenlandse werknemers. In Utrecht ver klaarde dc politiewoordvoerder dot een dergelijke belangstel ling „vrij normaal" is. v.d. Wiel weet er het fijne van ...van brillen I Nieuwe Dijn 62 Lelden. hij moet zo zijn gesitueerd ten opzichte van andere grootwin kelbedrijven, dat de consumen ten worden bewogen een zo ge concentreerd mogelijk deel van de binnenstad te bezoeken, de nieuwe lokatie moet in de directe omgeving van branche genoten van C&A liggen. (Van onze parlementai re redaktie) DEN HAAG In de ministerraad is gisteren aandacht besteed aan de ontwikkeling van de werkgelegenheid, waar bij minister Boersma (sociale zaken) enige zeer voorlopige cijfers over de ontwikkeling van de werkloosheid in januari heeft medege deeld. Mi nister-president Den Uyl zei gisteravond na de vergadering van de ministerraad dat deze zeer voorlopige cijfers misschien minder on gunstig xjjii ud11 werd verwacht. De totale ge registreerde arbeidsre serve is in januari geste gen van 190.000 tot 205.000,- Gezien de sombere ver wachtingen is dit een meevaller van in ruwe cijfers zo'n 8 a 10.000 personen. In januari '74 steeg de werkloosheid ten tijde van de olie-cri sis met 15 procent. Mo gelijk is. afgezien van de seizoeninvloeden, de groei van de werkloos heid iets aan het afne men. De definitieve cij fers en het verloop van de werkgelegenheid in de Koineuin- maanden zouden dat dan moeten bevestigen. De kans is nog steeds groot dat de werkloosheid binnen en kele maanden verder met zo'n 20.000 personen zal stijgen. Minister-president Den Uyl zei dat in de rand stad en in het oosten van het land er in de maand januari sprake 'was van een sterke stij ging der werkloosheid. In het noorden daaren tegen viel de stijging re latief mee. De Zuidhollandse gede puteerde drs. H.B. En gelsman heeft gisteren tijdens de behandeling van de provinciale be groting verklaard dat de situatie in Zuid-Holland verhoudingsgewijs nog betrekkelijk gunstig is, al mag dit voor het rijk geen argument zijn om zo weinig aandacht aan de randstad te besteden als tot nu toe is gebcyrd. Vooral de Leidse regio is een probleemgebied. Enkele werken die wa ren aangemeld voor uit voering met financiële rijkssteun waaronder de aanleg van een aantal fietspaden zullen ver moedelijk niet door- Januari was veel warmer dan normaal VVDM De organisaties van militairen zijn doorgaans niet ontevreden over de voorgestel de compensatieregeling voor overwerk door militairen. De WDM betreurt dat geen extra compensatie voor de feestdagen is voorzien. DE BILT (ANP) Januari is ï|en bijzonder warme maand geweest. De gemiddelde tempera tuur bedroeg deze maand 6,2 graden tegen 1,7 graden normaal, aldus een mededeling van het KNMI in De Bilt. Een gemiddelde temperatuur zoals die in de afge lopen maand werd bereikt werd voor het laatst genoteerd in 1921. Dit gemiddelde is nu twee keer gehaald in de 270 jaar dat de temperatuur in ons land gemeten wordt Van de 31 dagen die janucui lelt waren er ditmaal dertig „aan de warme kant". Het aantal vorstda- gen bedroeg in De Bilt in januari slechts drie. Een kleiner aantal is in De Bilt nooit voorgekomen. Van het tijdvak december-januari zegt het KNMI dat dit in de laatste 270 jaar nimmer een zo hoge gemiddelde temperatuur heeft gebracht. Deze be droeg dit keer 6,8 graden, een waarde die hoger is dan de normale waarde in november, februari en zelfs in maart. (Voor de gevolgen voor de natuur zie elders in deze krant). CONFLICT PLO - Jasser Ara fat. de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, heeft geweigerd de Russen om militaire eteun te vragen, zoals was voorgesteld door de PLO, het Palestijnse bevrijdingsleger. De PLO heeft geregelde troe-' pen in Syrië, Jordanië en Egyp- ADVERTENTIEJ Verzilver het gouden jaar van memisa Voor: 5.- helpt u een (tamboesia- patiëntie van rijn verschrikkelijke rweren af. 25,- wordt bij een melaatse de riekte tot staan gebracht. 200.- helpt u polio-patientjes behandelingsmethoden. 750.- schenkt u eeninvalidewagen. Memisa helpt, help Memisa Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-klourenbalipoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant rj naam: I stu P adr t&k Wo woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: adres Woonplaats:..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1