Duitsland Ontdekkingstocht door klokhuis van Nederland WEEKENDJE BOEMELEN DOOR HET ONBEKENDE Ooster buren houden de dagen goed nat Het stoten en bonken van de huifkar is geen belemmering om de grote glazen pul vol bier te laten stromen. "Zum Wohl". Met een grijns van oor tot oor zet de koetsier, die in het dagelijks leven boer is, de pul aan de lippen en klokkend verdwijnt het brouwsel van gerst, water en hop in zijn dorstige keel. Als de huifkar na een einde loos lijkende stroom bier, die op gezette ogenblikken on derbroken wordt door een Schnaps, is gestopt, is de koetsier weer meteen een en al bedrijvigheid. Vliegens vlug wordt een houtskool vuurtje aangelegd, en al even snel krijgen we een afge schilde wilgetak in de han den gedrukt, met aan het uiteinde een fikse portie vlees. De brokken geroosterd vlees worden gecompleteerd door forse ringen ui en al met al vormen ze een welko me aanvulling op al dat bier, dat evenwel veel minder kop pig is dan het gerstenat, dat bij ons uit de tapkraan stroomt. Essen und trinken - het zijn wezenlijke onderdelen* van het "Sich wohl fühlen' van de Westduitser. De in de Bondsrepubliek vakantie houdende Nederlander kijkt daar nog altijd met wat géne tegenaan, gedachtig zijn oer- instinct dat hem. voorhoudt dat slechts een matig mens zijn vrijheid waard is. In Duitsland is men echter wat vrijmoediger in zijn opvattin gen en tijdens zo'n tocht met een huifkar door het fraai golvende Sauerland wordt dat zonneklaar duidelijk. Duitsland als vakantieland. De na-oorlogse Bondsrepu bliek is een land met een hoge welvaartsgraad en de resultaten komt men overal tegen. Het is tevens een land dat voorzien is van een af wisselend, rijk gestoffeerd landschap vol cultuurmonu menten. In het noorden vlak en afgeplat, in het zuiden bij Beieren tamelijk ruig met als uitschieters de Beierse Al pen. De meeste streken van de Bondsrepubliek zijn ge noegzaam bekend. Ook bij Nederlanders, getuige de ve le prentbriefkaarten die met name vanuit het Schwarz- wald worden gestuurd rich ting Holland. Dat geldt ook voor het Sauerland. Deson danks zijn er streken, die veel minder vakantiegangers trekken. Zo'n streek is bij voorbeeld West-Munsterland en het Bergischerland achter Keulen. Gebieden, die de reislustige Nederlander on der handbereik heeft liggen en die zich uitstekend lenen Ofschoon het Sauerland geen onbekende is voor vele Nederlanders zijn er toch nog vele gebieden, waar de buitenlandse toerist zoiets is als een natuurverschijnsel. Eén van die streken is Waldeck, waar in deze maanden ook mondjesmaat geskied kan worden. voor een weekeind-trip. Op dat idee is ook het Duitse Reis- en informatiebureau in Amsterdam gekomen, dat ze ven weekeind-routes heeft uitgestippeld met aan elke route een aantal arrange menten gekoppeld. Het was op een van deze routes, dat we de paardenmennende boer tegenkwamen, die over een schier niet te lessen dorst beschikte. Het was een vrolijke agrariër onze koetsier, die tevens een hartstochtelijk paardenlief hebber bleek te zijn. En pas sant verhuurde hij nog een optrek aan vakantiegangers, die daar raison van 5 DM kunnen overnachten. Het optrekje is echter niet vermeld in de pas versche nen brochure van het Duitse reis- en informatiebureau omdat- het nauwelijks of geen comfort bezit. Dat is anders met de adressen, die wel vermeld staan. Welis waar is het ene hotel beter dan het andere, maar dat komt ook direct tot uiting in de prijs. Om een voorbeeld te nocme- n: een boerderij-weekeinde in Usseln (Upland) kost voor twee dagen 28 DM waarbij alleen een ontbijt wordt ge serveerd. Daarnaast krijgt de gast een tocht per huifkar in en rond Usseln aangeboden, waarbij - u raadt het al - het bier schuimend de kan in- ruist. Voor twee dagen in hotel Zur Post betaalt u 48 DM. Twee dagen volpension kosten daar 75 DM. waarbij u moet onthouden dat Zur Post misschien wat "ouwe lijk" oogt, maar zorg draagt voor een uitstekend verzorg de tafel. Datzelfde is bijvoor beeld ook het geval in Ge- scher (op 20 km afstand van Winterswijk) waar een West- faals boerenbuffet een koude schotel betekent die nauwe lijks zijn weerga vindt Wan neer u in Upland zit, bestaat de mogelijkheid 's avonds een barbecue te maken in oën hoog gelegen blokhut, waarover de plaatselijke VW u alles kan vertellen. In verschillende weekend-arrangementen is een tocht per huifkar opgenomen. Uitgangspunt in het programma van korte wegwezers naar Duitsland is de vaste prijs, die de gast tevoren nauwkeurig via de speciale brochure aan de weet komt. Keulen nauwelijks Nederlan ders. De meesten kennen het wel van toen ze op weg wa ren naar zuidelijker streken, maar daar houdt het dan ook wel mee op. Toch is deze streek een charmant stukje Duitsland waar ze onder meer Sauerbraten serveren, een gemarineerd stuk vlees, gebraden in kruiden. Een weekeinde in Bensberg (vol pension) kost u per persoon 39,50 DM, waarbij u gratis toegang heeft tot diverse nt- trncties. Op deze manier heeft het Duitse reis- en informatiebu reau in Amsterdam een aan trekkelijk weekeind-pakket samengesteld. Uiteraard kunt u verder don Upland. Om een paar plaatsen op te noemen waér men op de hoogte is van deze specinle weekeind-arrangementen Rheine, Dortmund, Marien- heide, Bonn, Keulen, Mon- schmi, Koblenz, Frankfurt, Cochem a/d Moezel (paartjes in de wittebroodsweken kun nen er een speciaal honey moon-arrangement krijgen met o.a. diner bij kaarslicht), Keil enz., enz. De bedoeling van dit alles is de vakantie ganger meteen duidelijk te maken wat hij voor welke prijs kan krijgen. Op die ma nier kan hij nauwkeurig be cijferen, welk bedrag hij kwijt is voor een (lang)week- end in Duitsland. De speciale brochure van do arrange menten is verkrijgbunr bij het Duitse reis- en informa tiebureau, Spui 24 in Amster dam, telefoon 020-241293. Ongetwijfeld zal het advies zijn een fles Steinhiiger mee te nemen, want de winter avonden zijn er koud! Om het oude klokkengieter stadje Gescher nog eens te noemen (pas op: de boek weit-pannekoeken met ui en aardappelen liggen als ste nen in uw maag!) daar han teert men het devies 48 uur voor 48 DM. Daarbij zijn twee warme maaltijden inbe grepen plus een uurtje paardrijden of een duik in een verwarmd zwembad. Lo geren doet men bij zo'n ar rangement op een boerderij - de VW selecteert de boer derijen op grond van het comfort dat zij bieden. Dat het heel anders kan tij dens deze weekeind-trips wordt bewezen in Gevelings- hausen. Daar staat het gelijk namige slot, dat omgebouwd is tot hotel. Het interieur is in (nieuwe) Spaanse stijl ge houden en ook de harnassen aan de muren komen uit een eigentijdse smederij. Twee overnachtingen en twee da gen vol-pension voor twee personen gaan in het Sch- loszhotel Gevclingshausen 220 DM kosten. Bent u daar en wilt u de kinderen een plezier doen? Ga dan naar Fort Fun, een pseudo wild west kinderpark. Het is alle maal commercieel getint het Schloszhotel vormt daar op geen uitzondering maar dat uw kinderen er zich zul len vermaken staat vast Overigens zijn er veel au thentiekere Schloszhotels in West- Duitsland naar analo gie van die in Groot-Britan- nië. Inderdaad kunt u nog overnachten in grote nissen, die in de metersdikke muren zijn uitgehakt en omge bouwd tot geriefelijke hotel kamers. Maar ja - voor ex clusief vakantiehouden moet in de meeste gevallen ook exclusief worden betaald. Vaak wordt in de Schloszho tels een uitstekende service geboden; zeker is dat het ge val in Gevclingshausen. Men begint namelijk pas! Hoewel dit deel van Sauer land wel bekend is, komen in het Bergischerland achter éx De verdreven Duitse keizer Wilhelm II heeft tot aan zijn dood in Huis te Doorn gewoond. Hier begint ook de Heuvelrug-route, de oudste toeristische verkenningstocht van de ANWB. Wie in Doorn de rich ting Langbroek kiest, ■ziet haast onmiddellijk, rechts van de weg Huis te Doorn. Een goed on derhouden kasteel met roodwitte luiken. Van 1920 tot 1941 toen hij overleed woonde hier de Duitse keizer Wil helm II. Na de neder laag, aan het einde van de Eerste Wereldoorlog in 1918, vluchtte hij naar ons land. Eerst woonde hij enkele jaren in kasteel Amerongen. Ondertussen liet hij Huis te Doorn opknap pen. De ex-keizer bouw de er onder andere een poortgebouw in renais- sance-stijl aan de Lang- broekerweg bij. De ronde hoektoren her innert nog aan de tijd de 14e eeuw dat Huis te Doorn een verster king was en Floris van Jutphaas hier woonde. Daarna was het kasteel tot 1634 ridderhofstad van de Utre5htse dom proosten. Langs de weg, bij Huis te Doorn dat tegen het centrum van ge noemde plaats ligt aan geplakt staat een groen-wit, rechthoekig bordje met een zwarte pijl, die naar links wijst met de tekst: Heuvelrug route. De pijl maakt dui delijk, dat men tegen over het pittoreske kas teel linksaf moet, om de ze honderd kilometer lange toeristische auto route te kunnen volgen. Het is de oudste door bordjes gemarkeerde rondrit van ons land en niet één van de bekende ANWB-routes, die van veel jongere datum zijn. De Utrechtse Heuvelrug is rijk aan landgoede ren, grote boswachterij- en en natuurreservaten, kastelen en andere stati ge oude gebouwen. De tocht brengt de automo bilist vrijwel steeds in de onmiddellijke nabij heid van grote bossen. Met name de kastelen, maken deze honderd ki lometer tot een boeiende toeristische verkenning. Zo ligt vlak voor Baarn paleis Soestdijk langs de Heuvelrug-rit. Menig maal gaat de tocht over smalle boswegen, lanen eigenlijk, met aan weerskanten hoge beu ken en eiken. Heel vaak is er gelegenheid voor mooie boswandelingen. De automobilist wordt een kijkje gegund op de startbanen van de vlieg basis Soesterberg, de route brengt hem ook op 200 meter afstand van de Amersfoortse dieren tuin, die een bezoek ze- Duidelijke borden wijzen de rustzoeker moeiteloos de weg over de Utrechtse Heuvelrug. ker waard is en zelfs kan hij, tussen Amers foort en Utrecht een kopje koffie drinken in een afgedankt vliegtuig. Gaan we dus tegenover Huis te Doorn linksaf, dan leidt de Heuvelrug route ons al spoedig over een smalle bosweg, langs de grote boerderij Het Wildeland en, onder Leersum, kasteel Broek huizen, waar het Rijks instituut voor Natuurbe heer gevestigd is. In Leersum passeren we de oude hervormde kerk, waarvan de toren bijna vijf eeuwen oud is. Nu en dan wijkt het bos. is er aan weerskanten van de route boerenland met fotogenieke boerderijen. Soms blinken gele zand- partijen tussen de bo men en overal noden bordjes tot wandelen over een uitgestrekt net van bospaden. Over een grote weg met aan weerskanten drie rijen beuken, dan door een uitgestrekt bos, be reiken we Maarn, rijden vervolgens 'door de houtopstanden van Den Treek-Henschoten. Dit landgoed strekt zich uit over de gemeenten Maarn, Woudenberg, Zeist en Leusden en is bijna 200 hectare groot. Men vindt er een meer tje, heidevelden en zand verstuivingen. Ook de omgeving van Huize Den Treek nu een restaurant is een inge laste voettocht waard. De bordjes van de Heu-_ velrug-route, blijken uit-' stekend te volgen. We passeren de boerderij Ooievaarshorst, rijden door Leusden en de bui tenwijken van Amers foort, waar men beslist de dierentuin (op 200 meter rechts van de rou te, een bord attendeert daarop) niet over moet slaan. Even richting U- trecht, vervolgens rechtsaf: Soest en Soest- duinen. Langs de vlieg basis Soesterberg, Soest met de 14e eeuwse her vormde kerk en door uitgestrekte natuurge bieden, zoals de Soester- duinen en de 1000 hecta ren van het landgoed Pijnenburg. We zijn dan niet ver meer van paleis Soestdijk: onmiddellijk na de afslag-Baarn, aan de linkerkant. Stadhou der Willem III bouwde het paleis in 1674. Hij gebruikte dit onderko men als jachtslot. Rechts van de weg, te-" genover het paleis dus, valt een klein stand beeldje op. Een „sol daatje" in krijgshaftige houding, de bajonet op het geweer. Herinnering aan Christoffel Pull- mann, een schildwacht, die in 1787 sneuvelde, toen een groep patriot ten een aanval uitvoerde op het paleis. Naar De Lage Vuursche rijdend, door de bossen, kunnen we npg een blik werpen op het kasteel Hoge Vuursche. Lage Vuursche is een echt toeristendorp. Hier zijn verschillende eetgele- genheden, zoals een groot pannekoekenres- taurant. Het Eethuis „De Stal" alleen zaterdags en zondags geopend staat borg voor een sfeervolle entourage tij dens de maaltijd. Door Lage Vuursche steeds bos met hier en daar een stukje boeren land brengen de bord jes van de Heuvelrug route ons langs Den Dol- der en Huis ter Heide en dan dwars door Drieber- gen-Rijsenburg. Het gemeentehuis van Driebergen is het fraai gerestaureerde huis Sparrendael, in 1754 ge bouwd door mr. Jacob van Berck, burgemees ter van Utrecht. Later woonde hier Pieter Jo- docus van Oosthuyse, die een groot vriend was van generaal De Mar- mont, één van Napo leons opperbevelheb bers, die zijn mannen, om de verveling te ver drijven de piramide van Austerlitz liet bouwen. Hij staat op een zand heuvel, waar men nu door verschillende bord jes met „pyramide" naar toe wordt geleid. De pi ramide ligt niet aan de Heuvelrug-route, maar toch te dichtbij, om er achteloos aan voorbij te gaan. Al zou het alleen al zijn om de grote speeltuin, die daar is te vinden. Tussen Drieber gen en Rijsenburg staat een monument. Wel niet zo opvallend als in zijn geboorteplaats Tubber- gen, is ook hier, in het Utrechtse, een herinne ring te vinden aan de dichter, theoloog en staatsman dr. Schacp- man, die er op het in middels gesloten semi narie studeerde en er la ter als hoogleraar terug kwam. Zo komen we dan, na ongeveer 100 km. te heb ben afgelegd, over de Ut rechtse Heuvelrug, bij het beginpunt, Doorn, terug. Om Doorn te bereiken kan men van de ES ge bruik maken tot de af slag naar Barncveld. Via Barnevcld, Scherpenzeel en Woudenberg dan richting Doorn. Er kan natuurlijk ook in een an dere plaats aan de rit begonnen worden. Dit zijn de dorpen en steden waar de groenwitte, vaak aan manshoge pa len bevestigde bordjes zijn te vinden: Doorn - Leersum - Maarn - Leus den - Amersfoort - Soest - Hees - Lage Vuursche - Dnebergen/Rijsenburg. Reisgids voor gehandicapten De Nederlandse Vereniging voor Reva lidatie, Elscnhowerlaan 142 In Den Haag, telefoon 070-556600, heeft een uitgebreide Vakantiegids 1975 voor li chamelijk en xlntulgelijk gehandicap ten uitgegeven. Dc*e gids kan worden besteld door overschrijving van twee gulden op girorekening 382100 ten na me van bovengenoemde stichting. In dit overzicht van aangepaste reismo gelijkheden in binnen- en buitenland (een voortreffelijk en nuttig initiatief) vindt men allereerst de adressen van firma's en organisaties, die voor aange past vervoer kunnen zorgen. Daarnaast wordt er een uitvoerig overzicht gege ven van de bungolowbcdrijven in Ne- derland, die rekening hebben gehouden met de speciale wensen van zintuigelijk en lichamelijk gehandicapten. Dit com pleet met prijzen en beschrijving van de accommodatie. Ook do groepsvakan- ties worden in een apurt hoofdstuk behandeld. Hetzelfde geldt voor gebou wen, recreatievoorzieningen etc, die be reikbaar en bruikbaar zijn voor rol stoelgebruikers. Voor do adressen in het buitenland (bungalows, appartementen, hotels en groepsreizen) is gebruik ge maakt van de informatie, die de vereni ging kreeg via zijn leden. De gids wordt gecompleteerd door een lijht van stads- gidsen in Europa, die speciaal voor gehandicapten zijn samengesteld. i'yé'S'-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17