F eestduel in Zuiderpark met fakkels en drumshow Film van München toont derde Duitse doelpunt Korbach vecht als bezetene tegen terugval Wageningen Cadeau DE BLUNDER VAN SCHEIDSRECHTER TAYLOR ,,PSV houdt kans op kampioenschap TOTO EN LOTTO I VRIJDAG 31 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA II Het stadion van FC Den Haag. Morgenavond in het „zonnetje" (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag speelt morgenavond al (aan vang acht uur) voor de compe titie tegen Wageningen. Dit vervroegde duel staat hele maal in het teken van het officieel in gebruik nemen van de pas aangelegde lichtin stallatie door de Haagse wet houder Piet Vink (om kwart voor acht). Een kwartier eer der zal drum- en-fanfarekorps „Duindorp" met haar show al vast wat sfeer in het Zuider park scheppen. Behalve de drumband zal ook een stoet van 25 junioren van ADO, die brandende fakkels meevoert, luister bijzetten aan de sfeer volle openingsplechtigheid. De "nieuwe lichtinstallatie heeft een viermaal grotere ver lichtingssterkte dan de oude. De bestaande accommodatie bestond namelijk uit 196 schijnwerpers van duizend Watt en de nieuwe telt welis waar slechts 96 schijnwerpers van tweeduizend Watt maar door toepassing van halogeen kwiklampen kon de sterkte tot vijfhonderd lux opgevoerd worden. De vernieuwde instal latie bestaat uit groepen van 24 schijnwerpers. Door de kleine afmetingen van deze lichtbundels en hun laag ge wicht was het mogelijk de be staande masten op enkele klei ne veranderingen na te hand haven. Dat bespaarde erg veel kosten. Voor de juiste instel ling van het geheel werd ge bruik gemaakt van een com puter. Wennen Na de officiële plechtigheid zullen de spelers van'FC Den Haag om acht uur wel even aan het licht moeten wennen. Als dat probleem is overwon nen zal FC Den Haag waar schijnlijk van leer trekken. De op veel inzet stoelende ploeg van Wageningen heeft op nummer laatst in de eredi visie (Haarlem) slechts een voorsprong van twee punten, terwijl nummer voorlaatst NAC één punt meer dan Haar lem bezit. De bezoekers van (Van onze sportredactie) Den Haag Elke vijfhonderd ste toeschouwer bij FC Den Haag-Wageningen krijgt een speciale attentie. Het lichtin- stallatiebedrijf Siemens Ne derland, stelt voor deze geluk kigen een mini-set lampen in het vooruitzicht. het Zuiderpark hebben in het betaalde voetbal de meeste te gendoelpunten (42) in negen tien wedstrijden te verwerken gekregen. En dan te weten dat doelman Bert van Geffen (27) elke week opnieuw zijn klasse demonstreert. Een andere kracht van betekenis is de cen trale verdediger Arno Weller- dieck. De productiviteit van Wageningen laat nogal eens te wensen over (totaal zestien goals). Vooral spits Groenen dijk (28). ex-FC Utrecht en ex-Go Ahead Eagles, heeft het eerste seizoen bij Wageningen nog niet veel kunnen uitblin ken. FC Den Haag vervangt nie mand in de basis-opstelling, die er als volgt uitziet: doel:, Thie, achter: Ouwehand.' Mansveld, Van Vliet en Kore- vaar, midden: Kila, Perazic en Jol en voor: Ling, Van Leeu wen en Bres. Als wisselspelers fungeren: Louwerens, Landers en Swanenburg. Het jeugdelftal speelt zaterdag een uitwedstrijd tegen PEC/- Zwolle. De opstelling daarvan is: doel: Stroomberg, achter: Quelhorst, Monnee, Toet en De Caluwé, midden: Van der Wulp, Lochtenbergh en Van Spronsen en voor: De Geer, Storm en Van Hijkoop. Reser ves zijn: Schoonderwoerd, Vreeswijk en Berckenkamp. Een tweede doelman wordt la ter nog aangewezen. (Van onze sportredactie) WAGENINGEN Eredivisie- debutant Wageningen zit al enkele weken midden in de misère. Er komt geen over winning meer uit de bus en dat frustreert het blijmoedige moreel van de „Bergbewo ners". Frits Korbach, de jong ste oefenmeestcr in het be taalde voetbal, vecht als een bezetene tegen de terugval van Wageningen. „Natuurlijk mag je nooit de fout maken luchthartig over een serie (grote) nederlagen heen te stappen. Ik doe dat ook niet. Ik tracht de oorzaken op te sporen van het hopeloos falen van enkele verdedigers, die normaal gesproken niet tot de slechtsten behoren". Dat typeert Frits Korbach, dè vechter, dè knokker en dè rea list. Hij startte het seizoen am bitieus als 'ie is met een ont zettend mooi en fijn streven. Korbach propageerde het aam- vallende voetbal. Hoewel hij een tekort aan kwaliteit in de ploeg onderkende was het hem te doen om toch de show te stelen, om indruk te maken. Verrassend genoeg ging dit streven gepaard met de opwin ding van het succes. PSV, FC Twente en Sparta verkeken zich grandioos op het provin- ciedebutantje. Aanvallend Trainer Frits Korbach van Wageningen. voetbal blijven spelen zonder de onontbeerlijke rugdekking van een solide verdediging is op de duur geen houdbare zaak. Dat merkte Wageningen, opgeklommen tot subtop-hoog te in de eredivisie, ruim twee maanden geleden. In de Kuip walste Feyenoord met het gro te gemak van een kampioens kandidaat over de overrompe lende ploeg van Korbach heen. De score maakte alles duidelij- k: 8-2. Daarna volgden nog meer vernederende ervarin gen. FC Utrecht telde „thuis" Wageningen uit met 7-1 en AZ'67 dartelde op de „berg" naar een triomf van 6-2. Diepe ellende natuurlijk bij de for matie van Korbach. De indruk op eredivisieniveau mee te tel len werd weggenomen. Het heeft er alle schijn van dat het dieptepunt voor Wageningen toch voorbij is. Weliswaar kon de draad naar een triomf nog niet opgepakt worden, maar de tegenstand bij De Graaf schap en thuis tegen Ajax (bij rust 0-0!) was groot. Korbach ziet dan ook weer lichtpunten. „Na de afgang tegen AZ'67 hebben we spijkers met kop pen willen slaan. De grote ne derlagen waren te wijten aan grove persoonlijke fouten. Dat nu is met de desbetreffende spelers uitgepraat". De proble men in het defensieve en ook offensieve vlak hebben zijn voortdurende aandacht. Maar het is niet eenvoudig een op lossing te vinden. De toch naam hebbende Van Vijfey- ken is immers vanwege een dubbele beenbreuk voor de rest van het seizoen afgeschre ven en Roelofs is bezig aan een revalidatieperiode. Heel misschien komt hij binnenkort terug. Afwegende tegen de omstandigheid dat trainer Korbach toch al niet te dik in zijn spelers zit betekenen deze Opt: ïmisme Toch blijft Frits Korbach met optimisme de toekomst van Wageningen tegemoet zien. „Wij hebben twaalf punten uit negentien wedstrijden. Dat acht ik een redelijk resul taat voor onze organisatie, die nog voor heel veel verbeterin gen in aanmerkingen kan en moet komen". Ondertussen kweekt Korbach het vertrouwen bij de spelers weer aan en kan het best eens zo zijn dat Wageningen mor genavond in het Zuiderpark veel tegenspel biedt aan het op de derde periodekampioen schap azende FC Den Haag. Een overwinning op Wagenin gen is daarvoor een vereiste. Zeker na de afgelopen zondag, toen FC Den Haag in Breda voor een opwindend spektakel voor het publiek zorgde maar toch met de lichte teleurstel ling van een gelijkspel huis waarts keerde. Dat resultaat betekende één punt achter op het programmeringsschema en een volgende misstap kan FC Den Haag zich daardoor niet veroorloven, want dan is de kans op het periode-doel nagenoeg verkeken. Kilometervreter Harry Lubse: (Van onze sportredactie) EINDHOVEN „Wanneer het gebeurt, dan is het natuurlijk voor iedereen een teleurstel ling. Het moest er echter van komen. Je wordt in Nederland geen landskampioen zonder nederlaag te lijden. Ee ging meer op de vleuge^ spelen. Pleun Strik kwam vaker naar voren cn Willy van der Kuilen trok zich iets terug om de rol van spelverdeler, die hij voor dien met Willy van de Kerkhof deelde, geheel naar zich toe te kunnen trekken." gaan echter vol goede moed Hierdoor kwam de voorhoede verder. We zijn de kater, die er ongetwijfeld bij alle spelers is geweest, reeds goed te boven. Dat bleek onder meer gisteren tijdens de teambespreking, waarbij de gehele wedstrij te gen FC Twente nog eens onder de loupe werd genomen. Er zijn nog 15 wedstrijden te spc- Enschede i A+ïlVjJ. vJ Harry Lubse tijdens de wedstrijd tegen AZ'67 AMSTERDAM Nog groter dan voor het Nederlands elftal en de duizenden supporters die bij de finale van het wereldtoernooi in .München waren, was de teleurstelling voor de Engelsman Morton M. Lewis. Hij had er volledig op gegokt dat Oranje de finale zou winnen en dat de film die hij van het wereldtoer nooi had gemaakt door de populariteit, die de Neder landers hadden verworven in dat toernooi, een best seller zou worden. Tot nu toe hebben alleen Nederland en Griekenland belangstelling getoond voor zijn pro- dukt dat de naam „Heading of Glory" kreeg en in ons land wordt uitgebracht onder de titel „Oranje's jacht op wereldgoud". Producer Lewis en regisseur Michael Samuelson en hun staf van cameramen, onder wie een Nederlander, Eric van Haren Noman, hadden het gehele toernooi „geschreven" op Oranje. Dat is ook de reden waarom andere landen bitter weinig belangstelling tonen voor de film die van van daag af is te zien. Polen, Italië. Joegoslavië, Haiti, Zaire en al die andere landen komen er nauwe lijks met twee minuten in voor. En toch duurt de film anderhalf uur, beginnend met inderdaad fascinerende beelden van de finale. Johan Cruyff, die na het verloren duel totaal ontgoocheld rondloopt, de vreugde die van de gezichten van de Duitse spelers straalt, de uitzinnige supporters. Duitsland is er niet zo blij mee, zoals bleek uit de reactie van hen aie gisteren naar Amsterdam waren gekomen om de première mee te beleven. Unaniem oordeel: „Een film, uit typisch Engels oog punt. Duitsland komt er weer af als het land van de militairen en de bierdrinkers, zoals Nederland altijd wordt afgeschilderd als het kaasland en de mensen op klompen." Inderdaad komen de „zuivelmeisjes" vol in beeld. Duitsland heeft bovendien zelf een film vervaardigd, een instructiefilm die balbehandeling, schotvaardigheid, e.d. toont. UNIEK „Oranje's jacht op wereldgoud" is voor het grootste deel gevuld met de finale en met sfeer, waarbij het supporterdom een overwegende rol vervult. Uniek zijn de beelden van de vrouwen van de spelers van Oranje op het moment dat, na nog geen anderhalve minuut, scheidsrechter Taylor Nederland een strafschop toe kent. Allerwegen bekende Truus van Hanegem keert zich af, vouwt de handen en durft niet te kijken vooraleer het donderende gejuich haar meedeelt dat Nederland met 1-0 leidt. Uniek zijn de close-ups van de gezichten van onze spelers waarop zich de spanning steeds meer aftekent. Het incident van de veel pratende Cruyff die daarvoor tenslotte de gele kaart krijgt, is breed uitge sprongen. Men ziet meermalen scheidsrechter Taylor, in diverse gemoedstoestanden, in het beeld maar ook zijn blun der die tot nu toe verborgen is gebleven en nog nooit werd getoond. Ook tijdens de directe uitzending van de finale werden geen beelden in slow motion gegeven van het doelpunt dat Gerd Muller na de rust maakte en dat wegens buitenspel werd afgekeurd. In „Oran je's jacht op wereldgoud" wordt zonneklaar bewezen dat de treffer, waardoor Duitsland op 3-1 zou zijn gekomen, glashelder was. Gerd Muller stond niet buitenspel op het moment dat de pass werd gegeven. Venijnige handelingen - onbarmhartig neerleggen, een op de grond liggende speler trappen, elleboog opzette lijk tegen het gezicht - blijven evenmin verborgen. Maar de film zou aan waarde gewonnen hebben indien de tribunes en het tribunevolk godoseerder zouden zijn vastgelegd. Niettemin kunnen zij, die de weg van Oranje naar de finale en die voor Nederland dramati sche eindstrijd wederom willen beleven, hun hart ophalen, waarbij zij dan moeten voorbijzien aan de wat overdadige franje en vooral aan het commentaar, dat een onwaarschijnlijke aaneenschakeling van cli- ché's is, waarin ook Neeskens en Rep enige malen door elkaar worden gehaald cn zelfs wordt gesproken over een „lage schuiver". Het mankeert er nog aan dat het geen lage schuiver over de grond is. Bijzonder slecht, dat commentaar maar voetbalfans zullen dat nauwe lijks nodig hebben. Ze zien zelf wel wat er gebeurt. HERMAN VAN BERGEM. Vreugdevolle herinneringen aan de prestaties van het Nederlands elftal leven op in de film .Oranje's jacht op wereldgoud" Weer verlies Duyvestein (van onze sportredactie) DEN HAAG Duyvestein Win tersport heeft de eerste wed strijd voor de promotie/degra datie wedstrijd gisteravond op de HOKY tegen Grasso Eagles uit Den Bosch met 6-4 verlo- Bij de Hagenaars speelde Harry Turk toch mee. Hij gaat niet voor Nijmegen spelen. De ver wachtingen zijn dat ook de overige spelers geen overschrij ving krijgen naar een andere club. Dave Bell heeft een ge sprek gehad met voorzitter Van der Heyden van HYS. HYS heeft interesse, maar rekent niet op medewerking van de bond. Duyvestein speelde gis teravond toch nog met een Ca nadese lijn: Turk, Van Bitsen en Randell. Deze drie jongens konden echter niet imponeren. De tussenstanden waren: 1-1, 1-2 en 2-3. De Haagse doelpun ten kwamen van de stick van Turk, (tweemaal), John van Bil- sen en Wim Constant. Voor Grasso Eagles Verhallen (3), Mathot (2) en Van Gurp (2). Zaterdagavond wacht Duyves tein Wintersport de uitwedstrijd tegen GYS in Groningen. len. Feijenoord beide nog kunnen ook op een warme ont vangst rekenen. Wanneer wij zondag in Deventer tegen Go Ahead Eagles winnen, dan zijn we er ongetwijfeld weer over heen." Harry Lubse, de 23-jarige spits- speler van PSV, dat nog met slechts een punt voorsprong de leiding van de eredivisie heeft, blijft het Eindhovense team een goede kans geven op h?t kam pioenschap. „Het is ons hoofd doel dit seizoen. Wanneer we ooit kampioen kunnen worden, is het in deze competitie wel." Harry Lubse zit nu reeds zeven seizoenen bij PSV. Na een aan looptijd in een reserveteam ver overde hij tweeeneenhalf jaar geleden, onder het regime van de Duitser Kurt Lindner een plaats in de selectie. Met ingang van vorig seizoen was hij een vaste keuze in de roodwitte for- nlet zo goed tot haar recht. Het venijn was eruit, en er werden aanmerkelijk minder doelpun ten gemaakt dan in het begin van de competitie. Nu echter de oude formatie weer Is her steld zal de Eindhovense schut terij volgens Harry Lubse weer snel op scherp komen te staan. Ajax moeten Vanzelfsprekend wil Lubse pra- - de Europa Cup i bekerwinnaars, waarin PSV Benfica heeft geloot. „Ik heb het altijd als grote wens geuit, tegen iedereen die het maar horen wilde. Er ging bij ons een gejuich op, toen de radio het resultaat van de loting bekend maakte. Ik vind het alleen jam mer dat we niet eerst uit spelen. Nu is het waarschijnlijk dat die Portugezen totaal verdedigend voetbal zullen spelen in Eindho ven. De wedstrijd PSV—Benfi ca zou overigens ook als finale niet hebben misstaan." DE GOEDE ééN DUEL GESCHORST ZEIST Gerrie de Goede (Roda JC) Is door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wed strijd geschorst naar aanlei- goalgetter. In de vorige compe- i d,n* van "f*1 title schoot hij liefst 14 keer' ■trom wn FC Utrecht, afgelo- raak. Dat hij toch niet in de j .Minder spectaculair Meteen ontpopte hij zich als e kijker is gekomen als bijvoor- i beeld een Willy van der Kul- len, een Ralph Edström en de j gebroeders Van de Kerkhof, wijt hij zelf aan het minder spectaculaire voetbal dat hij speelt. „Ik ben vaak de pen zondag. De Goede kreeg tevens een boete van 200 gul den. In dezelfde wedstrijd kreeg Van Veen (FC Utrecht) een gele kaart na een overtre ding tegen Offermans. Zijn zaak zal vanavond in Zeist mondeling worden behandeld. straffen betaald voetbal Bokstitels Zuid-Holland (Van onze sportredactie) DORDRECHT - Het toernooi I om de bokskampioenschappenj van Zuid Holland wordt maan-| dag 3 februari voortgezét inI „Americain" te Dordrecht met! finales in de C-klasse en partij-j en in de B-klasse die op het juiste moment en op J D>- de juiste plaats opduikt", zegt i -"U™ I P. de Koning (Vwndam): „Sinds de wedstrijd tegen Ajax is de doelpuntenmachine wat stil gevallen", zegt Harry Lubse, die door zijn vele zwoegen van het middenveld naar het straf- schopgebid ook wel de „kilome tervreter" van de ploeg wordt genoemd. Ook dat heeft echter een reden. Harry Lubse: „Eerst speelden we met Kees Krijgh en Gerry Deykers. Vleugelver dedigers heet dat in het moder ne voetbal. Willy van de Kerk hof daarentegen zwierf over het middenveld en voedde van daaruit de voorhoede. Toen Kees Krijgh geblesseerd raakte moest trainer Cees Rijvers noodgedwongen de strategie wijzigen. Willy van de Kerkhof lardr- «trijd omgezet in een onvoorwaardelijke. C. K. Overweg (FC Twente): c«n wedstrijd geschorst, 200 gulden boe- ie. J. Colombaln (MW); één wed strijd geschorst, één voorwaardelijk (proeftijd een jaar), 150 gulden boe-' te J Quarz (Vitesse): één wedstrijd geschorst, één voorwaardelijk (proeftijd een Janr), 75 gulden boete. E. Tuinman (Heerenveen): één wed strijd geschorst, één voorwaardelijk (proeftijd een Jaar). W. Rlechclman (SC Cumbuur) één wedstrijd ge- gulden boete, oekingen kregen: Ernst (FSC), Van den Berg (Haarlem), Everse Feye- gen). Achterberg (FC 7 f.en (FC Groningen). Doesburg (Sparta) en Groeneveld (SW). CANNES - Fred Imhoff en Wie be de Groot eindigden als eer sten in de tweede race van de internationale zeilwedstrijden bij Cannes. Ze staan in het algemeen klassement op de tweede plaats. DEN IIAAG - De uitslag i lotto en toto van 26 januari: Lotto: Aantal deelnemers 1 087.180 Bruto inleg 4.159.336,- Prijzcnbedrog 2.160.173,- le prijs: geen winnaars Het be drag wordt in gelijke delen ver deeld over de 2e t/m 5e prijs van deze week en 'de jackpot voor volgende week 2e prijs 2 winnaars, die elk bruto 186 382,- ontvangen. 3e prijs: 215 winnaars, die elk bruto 2.193,- ontvangen. 4e prijs 9.302 winnaars, die elk per kolom 61,- ontvangen. 5e prijs: 15.987 winnaars, die elk per kolom 35.- ontvangen. Jackpot voor do lotto van a.s. zondae f 175.195.- Toto: Deelnemers: 297.026 Bruto inleg 834.719,- Prijzenbedrag: 466 131,- le prijs: 103 winnaars, die elk bruto 2.215,- ontvangen. 2e prijs 2 540 winnaars, die elk per kolom I 39.- ontvangen. 3e prijs: 22 096 winnaars, die elk per kolom 6.- ontvangen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11