Tweede luchthaven niet zonder ricico Abortus blijft strafbaar in W-Duitsland Geitenboer me veestapel en gezin naar Ghana QeidócQowumt WK-voetbal concurrent van toerisme Bibliotheekwezen wordt gesaneerd 7s WOENSDAG 29 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT Pir.iNi 9 ARNHEM Geitenboer Johan George Speel stapt vrijdag met zijn vrouw, twee kinderen, twee medewerkers en twintig gei ten in Rotterdam op de boot naar Accra, de hoofdstad van Ghana. De twintig (drach tige) geiten komen van zijn bedrijfje in het Gelderse plaatsje Oeken. De heer Speel exploiteert daar een biologisch geitekaasbe- drijf. Johan Spee wil met zijn geiten het tekort aan eiwitten in dat land helpen oplossen, door de bewoners te leren de talloze daar levende wilde geiten zinvol te gebruiken. De dieren vreten alles op, zodat het kweken van gewassen bijna onmogelijk wordt. Het pro ject van Spee, dat wetenschappelijk is voor bereid, moet er voor zorgen dat de geiten voer krijgen toegediend en melk gaan pro duceren. Via de mest moet het organisch bodemleven weer op gang komen, zodat eiwitproducerende gewassen kunnen wor den geteelt. Het project is mogelijk geworden dankzij onder meer het Werelddiaconaat dat de salarissen betaalt en een uitzending van „De wilde ganzen" van het IKOR. Ook andere instanties hebben financieel bijdragen, heer Speel denkt enkele jaren in Ghana te zullen blijven. Het zeven a acht jaar duren de project zal later worden overgenomen door mensen die nu het geitekaasbedrijf in Oeken voortzetten. Vakantie leverde toch nog vele miljarden omzet (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Alleen al in het jaar 1973 zijn 215 miljoen mensen over de gehele wereld op vakantie gegaan en hebben een of meer landen bezocht. Daarvoor gaven ze 70 miljard gulden uit. De mensen die hun vakantie in eigen land doorbrachten ga ven daar nog eens vele miljar den uit, kompleet een wereld handel dus en tevens een volksverhuizing. Dit blijkt eveneens uit de aktiviteiten van de Jaarbeurs, die 35 lan den tot en met 2 februari de kans geeft hun land toeristisch te verkopen. Het internationale toerisme heeft het afgelopen jaar met meer problemen dan gewoon lijk te kampen gehad. De olie crisis met als gevolg hogere prijzen voor brandstof en dus voor vliegreizen de inflatie, de schommelingen van de wis selkoersen, maar evenzeer de wereldkampioenschappen voetbal met bijbehorende aankopen van tv-toestellen hebben gezorgd voor een stag natie in de groei. Sommige landen hebben zelfs een daling van het aantal buitenlandse bezoekers moeten registreren. Daar staat tegenover, dat de touroperators, althans in Ne derland, in december met koortsachtige ijver nog moes ten proberen links en rechts wat extra hotelbedden en vliegtuigstoelen te bemachti gen voor de periode rond de jaarwisseling. De slechte zo mer, zonder zon, de inflatie waardoor men niet meer weet wat het geld volgend jaar nog waard zal zijn, een toch nog groter wordende groep Neder landers die zich een tweede vakantie kan en wil veroorlo ven, alsmede een kleine ver schuiving van de zomer- naar wintervakantie zijn eveneens oorzaken, dat vrijwel alle win tersportreizen volgeboekt raakten, dat reizen naar zon- nebestemmingen op redelijk korte afstand tot en met de Canarische eilanden helemaal uitverkocht waren. Het aantal toeristen rond de jaarwisse ling, vergeleken met vorig jaar is dan ook gemiddeld met 20 procent gestegen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Drie teveel Een fraaie Bassethond Amerika heeft 13 puppies het leven ge schonken. En dat bete tent dat als moeder haar kroost wil laten drinken, een drietal op de beurt moet wach ten, want moeder heeft maar tien tepels. Vol gens de eigenaar komt geen van de puppies evenwel iets tekort. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Rapport Centraal Plan Bureau (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het is sociaal-economisch we liswaar aantrekkelijk om een tweede natio nale luchthaven aan te leggen, maar er zijn ook risico's aan verbonden. Dat is de conclu sie van het Centraal Plan Bureau in een advies aan de regering. De risico's liggen vooral op het punt van de onzekerheid omtrent de ontwikkeling van de luchtvaart. „Vooral sinds de energiecrisis heeft deze onzekerheid een belangrijk accent gekre gen", aldus het advies. Het CPB wijst overigens de aanleg van een tweede nationale luchthaven op korte ter mijn niet af. Het was misschien beter ge weest, aldus het CPB, wanneer het project enige jaren zou zijn uitgesteld. „Daar staat echter tegenover dat er minder aanleiding voor uitstel is als men de capaciteit van Schiphol bewust beneden het technisch haalbare houdt. Volgens het planbureau mag de beslissing over de aanleg niet naar de toekomst wor den verschoven, „dan blijft er te lang een claim rusten op de plaatsen waar een lucht haven mogelijk kan worden ingericht. Deze claim zou remmend werken op de ontwikke ling van de betrokken regio's". Het bureau spreekt geen voorkeur uit voor een bepaalde vestigingsplaats. Wel concludeert het dat Dinteloord en de Markerwaard op dezelfde kosten-batenverhouding uitkomen. Leerdam ligt centraal, maar het gebied is kwetsbaar. Goeree-Overflakkee en de Maasvlakte zijn spectaculair, de aanlegkosten zullen voor deze locaties echter veel duurder zijn. Een afzonderlijke beslissing over de vijfde baan van Schiphol is ongewenst. Uitbreiding van Schiphol met de vijfde baan is slechts gerechtvaardigd als niet tot de aanleg van een tweede nationale luchthaven zou worden besloten. Novotny(70) overleden PRAAG De vroegere Tsje- ehoslowaakse stalinistische par tijleider en oudpresident Anto- nin Novotny is gisteren, op 70- jarige leeftijd, aan een hartin farct overleden. Dit heeft het persbureau CTK bekendge maakt. fclovotny was van 1957 tot 1968 president van Tsjechoslowakije. In maart 1968 werd hij gedwon gen terug te treden waarmee de weg vrij kwam voor de „Praag- Lente" van Alexander Dub- cek. Novtny was een nauwgezet Opvolger van de bevelen en wensen van Moskou. Novotny verdween na zijn val volledig uit het politieke leven en leidde een renteniersbestaan in een regeringswoning voor Vooraanstaande partijleden even buiten Praag. CTK had een verklaring van het centrale partijcomité waarin „met grote droefheid" de dood van de oud president werd aangekondigd. Antonin Novotny Staking Het 20.000 man ster ke buspersoneel van Londen en een deel van het personeel van de metro werkten vandaag niet als protest tegen de moord op een busconducteur, gepleegd door een passagier. Nasleep treinramp (AP) De openbare aanklager in de Kroatische hoofdstad Zagreb heeft gisteren twee spoorweg beambten in staat van beschul diging gesteld in verband met een treinongeluk waarbij in au gustus vorig jaar 153 personen om het leven kwamen. Senaat akkoord met wet (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De eerste Kamer heeft gisteren de door KVP en ARP zwaar aangevochten bibliotheekwet van staatssecre taris Meijer van CRM met ruime meerderheid aangenomen: 49 senatoren stemden vóór, 15 tegen. Opmerkelijk was dat vier KVP-ers tegen de koers van de Tweede Kamerfraktie en de meerderheid van hun eigen fraktie in vóór stemden. Ook de CH-senatoren stemden vóór en gaven daarmee blijk van een andere kijk op het wetsontwerp dan hun partijgenoten in de tweede Kamer. Nu de wet is aanvaard kan staatssecretaris Meijer binnenkort het bibliotheekwezen in ons land saneren. Hij zal vooral trachten een evenwichtige spreiding van bibliotheekinstellin gen tot stand te brengen. De nieuwe wet biedt hiervoor de mogelijkheden. Volgens recente cijfers beschikken 400 gemeen ten met totaal 2 miljoen inwoners nog niet over een biblio theekvoorziening. De bibliotheekwet heeft overigens een Tijdelijk karakter. Er is een kaderwet voor het gehele welzijnsgebied in voorberei ding die mettertijd afzonderlijke wetten op dit terrein zal vervangen. Vonnis uitgelekt: (Van onze correspondent Frans Wemmekes) BONN.Abortus zal in West-Duitsland strafbaar blijven. Dit is het gevolg van het oordcel van de Hoge Raad, dat abortus in strijd is met het grondwet telijke recht op leven. Volgens het Constitutionele Hof in Karlsruhe geldt dit ook voor ongeboren kinderen, mits hierbij het leven van de moeder niet in gevaar gebracht wordt. Deze uitspraak heeft in het land grote deining veroorzaakt, te meer daar het bekend worden van het vonnis het gevolg is van een ernstige indiscretie. Offi cieel zal het Constitutionele Hof pas op 25 februari uitspraak doen nadat het vonnis reeds een keer als gevolg van meningsver schillen onder de rechters uitge steld moest worden. De Westduitsc Hoge Raad moest zich met het abortusprobleem bezighouden als gevolg van een klacht van de CDU, nadat de Bondsdag op 6 juni van het vorige jaar met de stemmen van de SPD en de FDP een wet had aangenomen, waardoor het af breken van de zwangerschap binnen de eerste twaalf weken gelegaliseerd werd. Eerste commentaren in Bonn duiden erop, dat deze kwestie opnieuw de gemoederen in felle beroering zal brengen. Dr. Lise- lotte Funcke, de liberale vice- voorzitster van de Bondsdag, betreurde het vooral dat vrou wen gedwongen worden hun toevlucht te blijven nemen tot kwakzalvers. Dit bergt niet al leen grote gevaren voor de ge zondheid in zich, maar stelt bo vendien de vrouwen en de uit voerders van de abortus als va nouds strafbaar. De parlementaire onder-voorzit ster nam de gelegenheid te baat om fel uit te halen tegen de nog steeds bestaande mannenmaat schappij. Zij wees erop dat er van de acht leden van de Hoge Raad slechts een een vrouw is. Deze had zich uitgesproken voor legalisatie van de abortus. Men acht het ook bedenkelijk, dat het vonnis van de Hoge Raad kennelijk niet van politie ke beinvloeding vrij is. De zes tegenstanders van de abortus onder de rechters sympatiseren met de CDU en de twee voor standers met de coalitie-partijen SPD en FDP. Na het vonnis in Karlsruhe zal de Bondsdag zich opnieuw met het probleem bezig moeten hou den. Het parlement kan dan ge bruik maken van een wetsont werp dat een kritische minder heid van SPD had ingediend en dat legale abortus koppelt aan bepaalde indicaties. Deze betref fen eventueel gevaar voor de moeder, de mogelijkheid dat het kind met gebreken geboren wordt en verkrachting. Ook so ciale omstandigheden als een te groot of te arm gezin verschaf fen dan het recht op abortus. S. V.P. geen: Duur betaald „WIE A ZEGT, moet B laten volgen" geldt naar onze mening ook voor Nederland's bedoelingen om tegen het eind van het jaaj Suriname zijn onafhankelijkheid te geven. Dit gaat echter, zoab van maand tot maand duidelijker blijkt, de nodige problem^ geven; variërend van typische overgangsvraagstukken tot aanspra ken van de jonge-staat-in-wording op economische en financiële steun op lange termijn. Zelfs minister Pronk altijd bereid om ontwikkelingslanden oef» steun in de rug te geven sprak dezer dagen de vrees uit dat, als Nederland doet wat de zittende Surinaamse regering wenst, landen als Bangladesj en uitgedroogd Centraal-Afrika het gelag zullen moeten betalen. De regering in Paramaribo maakt de indruk uit te gaan van de gedachte dat Nederland al haar problemen moet oplossen als extra premie op het schenken van de onafhankelijkheid. Dat die onafhan kelijkheid ook extra inspanning zal vergen van Suriname zelf, wil er bij* deze regering maar moeilijk in. Geen wonder dat de Surinaamse oppositie haar wantrouwen in de huidige regering als maar groter voelt worden en de verantwoordelijkheid voor de snelle souvereiniteitsoverdracht en haar gevolg in de toekomst niet mede op haar schouders wil nemen. In tegendeel; die oppositie wil na een periode van betrekkelijke rust duidelijk maken dat de souvereiniteitsoverdracht zoals die nu voorbereid wordt, een riskant avontuur is. VOOR DE NEDERLANDSE REGERING een weinig benijdens waardige positie. Het kabinet-Den Uyl heeft verschillende redenen om de overdracht van de souvereiniteit op de gestelde termijn te voltooien. Maar het dreigt verstrikt te raken in een positie dat we straks definitief een punt zetten achter Nederland's koloniale tijdperk met een hoofdstuk, dat door een deel van de mensen die er het nauwst bij betrokken zijn, beschouwd wordt als de inleiding op een Ambon-in-het-groot. Het zijn de gefrustreerden in Suriname zelf de groepen die tegenover de huidige regering als oppositie staan die beweren, dat de volledige onafhankelijkheid door hen duur betaald wordt, omdat zuj gedwongen zijn een hoogst onzekere toekomst tegemoet te gaan. FORMEEL HEEFT NEDERLAND geen enkele verantwoordelijk heid wanneer de souvereiniteit eenmaal is overgedragen; formeel heeft de Nederlandse regering alleen te maken met de regering die op basis van algemene verkiezingen te Paramaribo in het zadel zit. Maar er zijn prettiger omstandigheden denkbaar, waarin con form de volkswil gehandeld wordt. Daarom zal de Nederlandse regeringscommissie die thans en in de nabije toekomst de beslissende dag moet voorbereiden zo veel mogelijk garanties moeten scheppen, dat de dag van Suriname's vrijheid niet tevens het begin van veel ellende wordt. Want wat straks onverhoopt voor de Verenigde Naties komen zou, heeft blijkens de ervaring elders een minimaal kans een echt opgelost probleem te worden. „Daar werd iets groots verricht" zeggen we al lang niet meer; maar „Daar werd iets droevig afgesloten „moeten we zien te voorkomen. Hongerstaking hinderpaal IRA-bestand. DUBLIN (AP/Rtr) De afkon diging van een nieuw bestand door de IRA, het verboden Ier se leger, wordt ernstig opgehou den door de weigering van de regering in Dublin om 17 ge vangen zittende IRA-leden als politieke gevangenen te erken nen. Ze zijn sinds 3 januari in hongerstaking. Drie van de hongerstakers verkeren in le vensgevaar, een van hen is gis teren in een ziekenhuis opgeno- Sinds een opstand in de gevan genis is de houding van de Zuid- ierse regering tegenover de ge vangenen verhard. Maar de IRA-leden eisen nu verandering voor er van een wapenstilstand sprake kan zijn. De bomaansla gen van deze week in Londen en Manchester kunnen dan ook gezien worden als poging om druk op de Zuidicrse regering uit te oefenen. Men verwacht niet dat de huidige terreurcam- pagne lang zal duren. Huisvesting „bijzondere groepen" krijgt de aandacht ROTTERDAM (ANP) Staat», secretaris Van Dam (Volkshuis vesting) heeft gisteren een nota „bijzondere huisvesting" aange kondigd over de woonproble men van groepen die op het ogenblik niet of niet voldoende aan hun trekken komen: onvol ledige gezinnen, werkende Jon geren, alleenstaanden, bejaar den en buitenlandse werkne- Hij deed dit bij de opening van een voorlichtingsbijeenkomst in het Bouwcentrum in Rotterdam over dit soort huisvesting. Men kan constateren, dat er een groei is naar kleinere „anderl dan standaard-eenheden". Een groot deel van het probleem zou zijn op te lossen door een her. verdeling van het woningbezit. De moeilijkheid is echter, dat er in de praktijk nog tal van discri minerende bepalingen zijn ten aanzien van verschillende groe- pen. De toewijzingsnormen die nen dan ook duidelijk te worden verruimd. PRIJS ELEKTRICITEIT STERK OMHOOG Den Haag A.N.P. De kleinverbruikers zullen voor de elektriciteit dit jaar minstens tien procent meer moeten betalen, dan het vorig Dit is volgens de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (S.E.P.) te Arnhem vooral het gevolg van de brandstoffenprijzen voor de centrales. Gemiddeld stijgen de tarieven dit jaar met bijna een derde. Het sterkst worden daardoor de grootverbruikers getroffen, waarvan de tarieven minstens dertig procent hoger worden. Pleidooi voor fel gekleurde bruggen DEN BOSCH (ANP) - De direc teur van de streek-VVV in 's Hertogenbosch de heer J. Bruens heeft het bestuur van het stadsgewest Den Bosch voorgesteld alle bruggen in het gewest een fel kleurtje te ge- „Zou het in ons grijze land geen verademing zijn als de saai ge- verde bruggen een kleur kregen. Daardoor zouden het objecten worden die zowel bij mooi als bij grijs weer kijkplezier ver schaffen", aldus de heer Bruens in een brief aan het stadsge- westbcstuur. minimiMinimin Van top tot teon in Lanvin ging deze mannequin op de Parijse show, waarin de ontwerper liet zien wat voor plannen hij heeft met de vrouw in de ko mende lente en zomer. jersey rok en tuniekjas je zijn evenals de gebreide muts in marine blauw, terwijl ook de schoe nen van Lanvin zijn. En dit mo del laat er geen twijfel over be staan: de mini- mode behoort tot het verleden. Ford vraagt meer geld voor Vietnam WASHINGTON (REUTER-AP) President Ford heeft het Con gres om 300 miljoen dollar aan vulling gevraagd voor militaire hulp aan Zuid-Vietnam en 222 miljoen dollar voor Cambodja. Hij zei dat het geld dringend nodig is met het oog op de ernst van de toestand die is ontstaan door de communistische militai re offensieven in beide landen. Hanoi hoeft dinsdag laten weten dat het conflict in Zuid-Vietnam tussen het Thieu-regiem en de voorlopige revolutionaire rege ring, op vreedzame wijze kan worden geregeld wanneer de Verenigde Staten zijn verken ningsvluchten boven Noord- Vietnam stopzet, meehelpt aan de Noordvietnamese wederop bouw en afziét van alle „militai- re betrokkenheid bij en inter ventie in Zuid-Vietnam". Vliegtarieven omhoog GENEVE De vliegtarieven op de vaste routes over de Noord- atlantische oceaan zullen met ingang van 1 april met ongeveer 10 procent worder» verhoogd op grond van een nieuwe tarief overeenkomst die gisteren in Genève werd afgesloten tussen 30 luchtvaartmaatschappijen. De internationale organisatie voor het burgerlucht verkeer (IATA) maakte bekend dat de prijsverhoging ook geldt voor de individuele vluchten waarbij zestig dagen van tevoren wordt geboekt en betaald.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9