Ontsnapte gevangene: politie weet waar ik zit, maar s.v.p. niet schieten Aan milieuwetten wordt gewerkt Luchttarieven IATA drastisch omlaag Brusselse Haute Coiffure zet schaar in mannenhaar Griepcijfer stijgt nog WOENSDAG 29 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Dinsdag Twee paar ogen kijken spiedend door het weelderig met gordijnen gedrapeerde raam van de woon wagen. De blik is gericht op de ingang van het woonwagenkamp. Door die in gang kan ieder moment de politie binnen vallen om de 30-jarige J. W. (Jonge) van Engelen te arresteren. Hij is een van Nederlands meest gezochte criminele figu ren van dit ogenblik. Vorige week vlucht te hij met een tweetal andere gestraften uit de ziekenboeg van de Scheveningse strafgevangenis. Kunnen we vuurwerk verwachten? De Jonge.van Engelen: „Als ze me netjes benaderen ga ik mee, maar ik laat me niet net als in december als een stuk vee neerknallen". De man tegenover me staat in de annalen van de Nederlandse justitie bekend als dé plofkraker, de man die brandkasten op blaast Jonge vertelt dat hij er wel iets mee te maken heeft gehad, maar beslist niet de hoofdrol heeft gespeeld. „Ik ben door de kornuiten als de hoofdman naar voren geschoven. Ik snap dat niet". Jonge be weert dan doodsbenauwd te zijn voor ex plosieven. „Ook wordt van mij gezegd dat ik met wapens strooi alsof het radijsjes zijn. Man, ik ben als de dood voor dat spul. Maar de politie beweert rustig dat ik twee of drie vuurwapens naast me in de auto heb liggen. Nou, vergeet dat maar. Je kunt rustig bij me instappen. Er overkomt je niets. Of er moet, net als in december, een legertje van 50 agenten op me afstappen. Dan sta ik nergens voor in". Dat laatste is er dan ook de reden van dat een Almelose politiefunctionaris dit week end opmerkte: „Als Hazewinkel (officier van justitie-red.) Van Engelen wil hebben dan moet hij hem zelf maar pakken. Wij in het corps hebben geen enkele behoefte aan een lading lood in onze body. Als we horen dat Jonge op het kamp is zullen we er in een wijde boog omheen rijden". „Aardige jongen" Ons gesprek heeft plaats in de luxe woon wagen van Jonge, die staat op het regio naal woonwagencentrüm aan de Almelose Dikkersweg. In een twee uur durend ge sprek vertelt de als explosieven-expert te boek staande Jonge van Engelen dat hij dat stempel niet verdient, dat hij ten on rechte tot 4 jaar werd veroordeeld in ver band met het laten springen van een fiks aantal brandkasten. „Je snapt het niet", vertelt een vriend, die tijdens het gesprek de ingang van het woonwagenkamp geen seconde uit het oog verliest. „Ik ken Jonge nu al zo lang. Het is een vriendelijke, aardige jongen die geen mens kwaad doet. Dan moeten ze hem wel met rust laten. Dat deden ze in december niet. Hij is niet alleen neergeknald als een stuk vee. Nee, ze hebben hem zelfs als een stuk vee vervoerd". Jonge maakt duidelijk dat hij beslist niet het lieverdje wil spelen. „In een ding heeft de officier gelijk", vertelt hij. „Natuurlijk heb ik iets met de plofkraker te maken gehad. Maar ik heb niet de rol gespeeld die mij nu in de schoenen wordt geschoven en waarvoor ik maar liefst vier jaar moe', opknappen. Ik heb mijn straf wel gehad. Ze moeten me nu met rust laten. Ik wil bij mijn vrouw en kinderen zijn. Niett anders". Zijn vrouw bakt op dat moment in de naast de woonwagen staande kraam pata tes voor de kampbewoners. De kinderen, twee meisjes en een jongen lopen in kleuri ge hansopjes in de riante achterkamer. Een van de meisjes serveert koffie. Pa neemt een pilsje, terwijl hij nog steeds de kampingang nauwlettend in de gaten houdt. Zwaarste straf Dat de politie hem allerminst als een „vriendelijke aardige jongen" beschouwt moge blijken uit zijn arrestatie. Jonge van Engelen werd in juli 1973 aangehouden op de Deventer veemarkt. Met vier politiewa gens („ik snapte niet waar al die drukte goed voor is, want het had ook wel met één gekund") werd Jonge die Tubberge- naar van geboorte is, ingesloten. De politie nam geen enkel risico. „Aan handen en voeten gebonden werd ik achter in een Volkswagen gegooid. Ondanks die boeien gingen er toch nog drie agenten bij hem zitten, het pistool in de aanslag. Onder escorte van de rijkspolitie werd hij naar Hengelo gebracht. Dertien dagen zat hij daar in een cel en werd vervolgens overge bracht, naar het Huis van Bewaring in Leeuwarden. Daar kreeg hij 3,5 maand eenzame opsluiting. „Al die tijd mocht ik mijn vrouw en kinderen niet zien. Dat was de zwaarste straf, want ik ben stapelgek met het hele spul". Na Leeuwarden volgden twee maanden opsluiting in Arnhem. De situatie werd ogenschijnlijk iets gunstiger voor Jonge. „Ik mocht mijn vrouw en kinderen weer zien. Maar er gaat wel iets in je om als je die achter het glas ziet zitten". Hij beweert in Arnhem behandeld te zijn als een beest. „Ik heb daar trammelant gehad met een bewaker. Natuurlijk nam ik dat niet. Ik heb teruggeslagen. Toen konden ze me in Arnhem niet langer handhaven. Ik werd overgebracht naar de gevangenis van Scheveningen, de bunker. Doorzeefd Hier stokt het gesprek even Jonge denkt terug aan die periode in de Scheveningse cel. Twee cellen heeft hij daar volledig in mekaar geramd. In die periode ontwikkel de Jonge een zelfmoordplan. „Ik zag het niet meer zitten. Ik heb de adjunct-direc teur van de gevangenis geroepen en gezegd dat ik er een eind aan wilde maken. Resul taat van het gesprek was, dat ik weer naar Arnhem ging. Daardoor hoorde ik dat mijn vrienden een volledige verklaring hadden afgelegd. Toen geloofde ik in die verkla ring. Later voor de rechtbank niet meer. In datzelfde Arnhem werd ik vorig voor jaar tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. Ik ging in hoger beroep. De rechter commissaris gelastte een nieuw onderzoek en behandeling in de psychiatrische onder- zoekkliniek (POK) te Utrecht. Maar dat nieuwe onderzoek is er tot op heden niet geweest. De beuk moest er in, vond Jonge, nadat het hof over hem beslist had. Hij nam de vlucht en was een maand of vijf spoorloos. Tot half december. Op een late avond werd het café, waar hij verbleef door een politieleger omsingeld en Jonge van Enge len na een eenzijdige schietpartij gearres teerd. Volgens Jonge kwam hij naar buiten en zou hij prompt overhoop geschoten zijn. „Ik werd gewond aan mijn achterste en aan de dij. Op handen en voeten ben ik het café weer ingekropen. Nauwelijks bin nen werd de voordeur doorzeefd met vijf kogels. Stel je voor dat een daarvan me geraakt had. Dan had ik mijn vrouw en kinderen nooit meer gezien. Vlucht Na behandeling in het prinses Irenezieken- huis werd Jonge diezelfde nacht overge bracht naar de strafgevangenis in Sche veningen. Vanwege de schotwonden werd hij opgenomen in het hospitaal van de gevangenis. Uit datzelfde hospitaal nam hij vorige week donderdag samen met een tweetal „zieke" compagnons de vlucht. Om er weer eens even uit te zijn. „Jonge hoort bij ons", vertelt zijn vriend. Het is een beste kerel. Ook voor zijn vrouw en kinde ren. Hij heeft zijn straf al gehad. Ze moeten hem nu met rust laten. Alleen het feit dat hij in de kranten wordt afgeschil derd als een levensgevaarlijke misdadiger is voor ons aanleiding geweest om nu de waarheid te vertellen. Jonge is geen revol- verheld". De politie in Overijssel denkt daar heel anders over. Zoals gemeld heeft burge meester mr. Schneiders van Almelo reeds in een telegram aan staatssecretaris Gla stra van Loon (Justitie) geklaagd over het feit, dat men deze „vluchtgevaarlijke" man niet beter heeft bewaakt. Er zijn indertijd volgens de burgemeester „honderden ma nuren" gestoken in de voorbereiding van de arrestatie. Staande in de portieropening van zijn fon kelende Mercedes en wijzend in de richting van een niet minder blinkende Ford Capri („Die is ook van mij") zegt Jonge: „de politie weet wel waar ik zit. En ze kunnen me ieder moment aanhouden. Ik heb een heel beleefd verzoek: alsjeblieft niet schie ten". Deens kabinet afgetreden KOPENHAGEN (Reuter) - De Deense liberale minderheidsre gering is gisteravond afgetreden na eenstemming over een parle mentaire motie die was inge diend door de sociaaldemocrati sche partij. Premier Hartling trok de conse quentie toen de motie, die zijn aftreden eiste, met 86 tegen 85 stemmen bij vijf onthoudingen werd aangenomen. Een tegenre- solutie van de conservatieve partij, die de liberalen een rege ring op bredere basis zou heb ben gegeven zonder af te treden, werd met 90 tegen 86 stemmen verworpen. Turkije haalt 1000 man uit Cyprus ANKARA (Reuter) Turkije is bezig met het terugtrekken van ongeveer 1.000 militairen van Cyprus, zo heeft de Turkse mi nister van defensie Ilhami San- car bekendgemaakt „Een brigade van ongeveer 1.000 man van het Turkse leger, die heeft deelgenomen aan de succesvolle vredesoperatie op Cyprus wordt volgens plan naar Turkije teruggebracht", aldus de minister. Gisterochtend vroeg is er in het overdek te Brusselse winkelcentrum „Galeries Loui se" een bom geworpen naar een cafetaria. De exploderende bom vernielde de etalages van een tiental boetieks in de galerij. Daar na ontstond brand. Er waren geen slachtof fers, maar de ravage was enorm. Snel optreden van de brandweer voorkwam uit breiding van de brand in deze dichtbevolkte wijk van Brussel. Een man die net vuilnis zakken naar buiten bracht, zag de bommen werper, heeft hem nog achtervolgd, maar kon hem niet te pakken krijgen. Het motief van de aanslag is onbekend. Bondsraden NVV Geen fusie van Voedings- en Industriebond UTRECHT Er zullen geen fu siebesprekingen worden aange knoopt tussen de Voedingsbond NW en de Industriebond NW. Onlangs hebben de leiders van de bonden hierover een öriente- rend gesprek gevoerd en men besloot de gedachten over een fusie voorlopig maar te laten varen. Een fusie tussen beide bonden, zo zei vice-voorzitter C. Schelling van de Voedingsbond NW, zou zeker betekend heb ben dat de federatieplannen tussen zijn bond en de Voe dingsbond NKV schipbreuk zullen lijden. Fiscus in VS bespioneerde Amerikanen PHILADELPHIA (Reuter) - De Amerikaanse belastingsdienst heeft tot enkele dagen geleden een afdeling gehad die zich uit sluitend bezig hield met het bij- eenbrengen van persoonlijke ge gevens over duizenden Ameri kanen. Op last van hogerhand is deze afdeling vorige weck op geheven. Deze geheime afdeling ressor teerde onder de fiscale opspo ringsdienst. Gezegd wordt dat deze afdeling geheel onafhanke lijk van de fiscale opsporings dienst, het ministerie van justi tie en de federale recherche (FBI) werkte. Wel werd contact onderhouden met de CIA. Landelijk alarmnummer voor rampen DEN HAAG Er zal een lande lijk alarmnummer komen (0011) voor rampen en ongevallen. Voor de hulpverlening zal meer en meer de brandweer worden ingeschakeld. Dat houdt in dat de brandweer uitgebreid moet worden, om te beginnen met 250 man en op langere termijn zullen dat er 2000 worden. De BB zal met 30% worden inge krompen. De hulpverlening bij rampen zal vooral in vredestijd beter kun nen worden gecoördineerd door de brandweer. In oorlogstijd kan de BB deze hulpverlening weer in handen nemen. Aldus minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) in zijn nota "Hulpverlening bij onge vallen en rampen". Minister Vorrink na uitgebreide kritiek: Van onze correspondent Jan Schilts BRUSSEL De „Haute Coiffure Masculine Europeénne" van Fi garo Bayenay in Brussel heeft de nieuwe haarmode voor man nen bekend gemaakt, die er op neer komt dat de schaar er geducht moet worden ingeset. Volgens de „Lijn "75" mag er Tien doden bij auto-ongeluk in Suriname PARAMARIBO (ANP) Bij een botsing tussen twee bestelbus jes zijn maandag even buiten de Surinaamse hoofdstad Para maribo tien mensen om het leven gekomen. De wagens bot sten met hoge snelheid door nog onbekende oorzaak fron taal op elkaar. Vijf van de slachtoffers behoor den tot één gezin. Drie kinderen van zes, negen en tien jaar, een achttienjarige jongen en hun vader. Zij overleden ter plaatse. De toestand van een elfde slachtoffer is ernstig. geen haartje meer over de boord vallen. Voor sommige mannen heeft dat weinig gevolgen; voor velen be tekent het echter dat ze spoor slags naar de kapper moeten, willen ze bij de tijd blijven. Bij de Brusselse kappers is de „Lijn 75" intussen goed ont vangen. Want ook in België kla gen de kappers steen en been over het wegblijven van de klanten. Afgewacht dient ech ter te worden hoe de nieuwe mode bij het publiek aanslaat. Over twee weken zal de „Lijn 75" door veertig kappers op evenzovele hoofden worden uit geprobeerd. Men verwacht bovendien in deze kringen dat de mode voor dit jaar mogelijk de aanzet zal zijn. naar nog korter haar voor man nen in 1976 en de jaren daarop. Of het weer zover zal komen als de naar Amerikaans voor beeld gemillimeterde hoofden, weet men nog niet De Haute Coiffure van de Brus selse Figaro Bayenay preten deert toonaangevend te zijn voor de Westeuropese haarmo de voor mannen en Parijs naar de tweede plaats te hebben ver drongen. Eerste Kamer blijft Geen gekozen formateur DEN HAAG (ANP) Met ruime meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren de gekozen ka binetsformateur als een on deugdelijk middel In onze re presentatieve parlementaire democratie van de hand gewe zen. Alleen de fracties van PvdA, PPR en D'66 stemden tegen de motie van de KVP'er Van der San- den, waarin de regering werd uitgenodigd geen voorstellen bij de Staten Generaal aanhangig te maken die grondwettelijk de gekozen kabinetsformateur mo gelijk maken. In meerderheid bleek de Kamer evenmin iets te voelen voor de afschaffing van de Eerste Ka mer, zoals de socialist De Vries in een motie had voorgesteld. PvdA, PPR, D'66 en PSP steun den dit voorstel. De motie-Tilanus (CHU) waarin dc regering werd verzocht geen voorstellen in te dienen die ten doel hebben de bepalingen om trent de methode van aanwij zing van de commissaris der Koningin en de burgemeester uit de grondwet te wijzigen, werd aangenomen. „Studentenstop gerechtvaardigd bij gebrek aan geld en werk" GRONINGEN Studentenstops zijn te rechtvaardigen wanneer er een gebrek aan financiële middelen bij de overheid be staat of als de werkgelegen heid voor academici te gering Is. Dat is de mening van 47 procent van de Groningse eind examen-kandidaten, volgens een onderzoek van Prof. dr. Hofstee, hoogleraar psycholo gie aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Aan het onderzoek deden 535 eindexamenkandida ten mee van 10 verschillende scholen. Van de ondervraagden was 41% voor loting; 40% vond het eerlij ker wanneer mensen met bete re elndexamencijfers bij loting ook een betere kans krijgen dan mensen met een minder goed resultaat en 13% was er voor dat kandidaten met een gemiddeld eindcijfer van 7,5 di- rekt tot de universiteit moeten worden toegelaten. Van de on dervraagden gaf bijna 80% te kennen, naar de universiteit te willen gaan. Prof. Hofstee wilde met het onderzoek nu ook eens de mening van dc aspirant-stu dent naar voren brengen. Premier Den Uyl gaat niet naar socialistische bijeenkomst DEN HAAG (ANpf Premier Den Uyl gaat niet naar de so cialistische bijeenkomst die op 22 februari in Wcst-Berlijn wordt gehouden. In zijn plaats gaat waarschijnlijk de minister van Buitenlandse Zaken. Van der Stoel. Premier Den Uyl wil op die datum in het land zijn in verband met de demonstratie van de vakcentrales tegen de werkloosheid. Joegoslavische professoren (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Vorrink (Milieuhygiëne) heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat aan de uitbreiding van de milieuwetgeving hard wordt gewerkt. Ze zei dit in antwoord op de vele kritiek uit de Kamer, dat het met de wetgeving zo traag verloopt. Minister Irene Vorrink antwoordde gisteren de Tweede Kamer tijdens het debat over milieuhygiëne. ontslagen BELGRADO Acht professoren van de faculteit der wijsbe geerte in Belgrado; die beticht worden van tegen de partij ge richte activiteit, zijn gisteren door het Servische parlement ontslagen. Zij zijn voor onbepaalde tijd ge schorst maar krijgen wel hun volle loon uitbetaald tot zij een nieuwe functie hebben gevon den of met pensioen gaan. Twee maanden geleden was een speciale wetswijziging aan genomen om de maatregel mo gelijk te maken. De Servische minister van onder wijs, Stevanovic, zei dat de acht hun ambt hadden misbruikt om de jeugd te brengen tot „politie ke confrontatie, opstand en het verachtelijk maken van alle waarden van de Joegoslavische gemeenschap". De minister deelde mee dat het wetsontwerp afvalstoffen ter advisering bij de Raad van Sta te ligt. Een ontwerp van wet op de bodembescherming is in voorbereiding en komt voor het einde van dit jaar klaar. De voorbereiding van de bijzonder gecompliceerde wet op de ge luidshinder verkeert in een eindfase. Het wetsontwerp zal in mei voor een advies naar de Raad van State worden gezon den. Over het wetsontwerp che mische afvalstoffen en over de reorganisatie van de waterlei dingbedrijven zullen volgende week nota's naar de Tweede Kamer worden gestuurd. Gestreefd moet worden naar een zo harmonisch mogelijke op bouw van de milieuwetgeving, zei de minister. De nieuwe wet ten zullen echter mede moeten worden afgestemd op de be staande wetten en verordenin gen, wat veel tijd vergt De minister wilde bij de behande ling van de Milieuzaken nu niet de taak verdeling van het de partement aan de orde stellen. Dit zou de wetgevende arbeid op dat ministerie nog meer ver tragen. Minister Vorrink zei het als een belangrijke taak te zien om de totstandkoming van "schone" industrie te stimuleren. De acti viteiten van het ministerie wa ren aanvankelijk toegespitst op de vermindering van de lucht vervuiling. Nu zal ook de ver werking en verwijdering van afvalstoffen meer aandacht krijgen. Van de kritische benadering die minister Vorrink tijdens de be handeling van haar begroting in de Kamer ten deel viel is niet veel overgebleven. In tweede termijn toonden de woordvoerders van ARP en CHU zich nog wel wat teleurge steld over het antwoord van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, maar in taal werden slechts twee moties ingediend, in feite een record voor een begrotingsbehande ling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiM De burgemeester van Utrecht H. J. L. Vonhoff heeft vanmorgen de beurs „Vakantie '75" officieel geopend, waarna hij aan de drie deelnemers van de beurs een prijs uitreikte voor de door hen ingezonden affiches. Dit affiche van Bazel behaalde de tweede prijs. De eerste ging naar Griekenland, de derde prijs naar Portugal. De wedstrijd stond in het kader van het monument. Ook het publiek kan aan een wedstrijd meedoen. Van de door de deelne mers ingezonden affiches is een tentoonstelling ingericht. Bij die tentoonstelling liggen lijsten waarop het publiek de namen van de monumenten dient te schrijven. „Vakantie '75" is in de Jaarbeurs te Utrecht te bezichtigen tot en met aanstaande zondag. SCHIPHOL (ANP) Om het hoofd te bieden aan de concurrentie van de chartermaatschappijen hebben de 30 luchtvaart maatschappijen van de IATA (International Air Transport Association) die lijnvluchten tussen Europa en Noord-Ameri- ka verzorgen, besloten de tarieven op deze rou te nog sterker te verla gen dan in augustus van het vorig jaar door de IATA was voorgesteld. Aan dit lage tarief zijn wel voor waarden verbonden: de reizi gers moeten hun vlucht min stens twee maanden van tevo ren bespreken en betalen en de terugreis moet tussen 22 en 45 dagen na het vertrek worden gemaakt. Er wordt gevlogen met de normale lijnvluchten. Volgens de KLM bedraagt dit speciale retourtarief van bijv. Schiphol naar New York voor het laagscizoen 942, het tus senseizoen 996 en het hoog seizoen 1280. Het normale ex cursie-tarief bedraagt resp. 1154, 1272 en 1567. De genoemde tarieven worden op I april van kracht West-Duitsland wisselt twee spionnen uit FRANKFORT (AFP) - West- Duitsland heeft het Oostduitse echtpaar Biichner, dat wegens industriële spionnage voor de Sovjet Unie was veroordeeld naar de DDR uitgewezen. Het is vrijwel zeker, dat de 40-jarige man en zijn 38-jarige vrouw zijn uitgewisseld tegen West- duitse agenten die in de DDR of Rusland waren gearresteerd. Het echtpaar was veroordeeld tot resp. 34 en 21 maanden gevangenisstraf. Dit vonnis werd in september vorig jaar geveld. UTRECHT Van elke 10.000 Nederlanders hadden er vorige week 82 griep. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het mi nisterie van Volksgezondheid. De eerste week van januari wa ren er 33 grieppatiënten per 10.000 inwoners, de tweede week 48 en de derde 72. Of de "top" bereikt is, kan uiteraard pas worden vastgesteld als de cijfers weer gaan dalen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7