Allerlei(ds) en D'66 op !,C&A-gedogers' Felle kritiek >an PPR, PSP Steun voor huurweigeraars De Eendracht ZONNE-ENERGIE VERWARMD MILIEUWONINGEN IN MERENWIJK I7( POENSDAG 29 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers ^eiden „In Leiden krijgt men helaas soms de indruk dat er, ondanks de politieke kleurverande ring van het college van b. en w. in 1974, maar weinig verandert in het binnenstadsbeleid." Met deze fel hekelende uitspraak begint een nota die de combi natie PPR/PSP/D'66 heeft uit gebracht over de problematiek van C en A. De linkse drie herhalen daarin hun standpunt dat de verplaatsing en uitbrei ding van het Leidse filiaal van dit grootwinkelbedrijf in geen Slegtenhorst lirecteur Rekeninstituut LEIDEN Ir. R. Slegtenhorst. tot dusverre hoofd van het computercentrum van Hoogo vens te IJmuiden, is benoemd tot directeur van het Centraal Rekeninstituut van de Leidse Universiteit. De overdracht van het directoraat door prof. dr. G. Zoutendijk aan ir. Slegtenhorst zal op dinsdag 1 april plaatsvin den. Ir. Slegtenhorst. die op 8 maart 1930 te Rijswijk (Z-H) werd ge boren, studeerde elektrotech niek aan de Technische Hoge school te Delft, waar hij in 1954 slaagde voor het ingenieursexa men. Nadat hij zijn militaire dienstplicht had vervuld, aan vaardde ir. Slegtenhorst in 1955 een functie bij het Physisch Laboratorium van de Rijksver- dedigingsorganisa tie/T.N. O. waar zijn werkzaamheden voornamelijk de studie, het on derzoek en de bouw van digita le automaten voor speciale doe len betroffen. Zijn onderzoek daar leidde tot enkele oc trooien. In 1962 trad ir. Slegtenhorst in dienst bij de aan de Technische Hogeschool te Delft gevestigde kernreactor van de Nederland se universiteiten en hogescho len. waar hij aanvankelijk tot taak had een afdeling fysica op te zetten. Nadat hij in 1965 was benoemd tot bedrijfsingenieur van de technische installaties, laboratoria en werkplaatsen van het instituut, werd ir. Sleg tenhorst in 1968 belast met de technische en administratieve directie. In deze periode kreeg het instituut formeel de status van interuniversitair instituut. Eind 1970 aanvaardde ir. Sleg tenhorst een aanbod van Hoog ovens de leiding van het com putercentrum van dit bedrijf te IJmuiden op zich te nemen. On der zijn bewind vond een gron dige uitbouw van het computer centrum tot een modern geor ganiseerd dienstverlenend pro- duktiebedrijf plaats en werd een nieuwe huisvesting van het centrum in gebruik genomen. Nieuwe kleuter school achter het Trefpunt Van onze correspondent WARMOND Tussen de bestu ren van de Ned. Hervormde Kerk en de Chr. Kleuterschool is overeenstemming bereikt over het ruilen van de grond voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. Het oude ge bouwtje met bijbehorende grond wordt eigendom van de kerk. Het Bureau Beumer heeft een school ontworpen met twee werklokalen en een speellokaal, welke t.z.t. zal verrijzen achter het Trefpunt geval ten koste mag gaan het monumenten-complex het Gulden Vlies en het Hof Holland (gebouw van de Raad van Arbeid). Zoals bekend is een meerderheid binnen het college van b. en w, wel bereid deze aan de Bree- straat gelegen monumenten deels voor sloop vrij te geven teneinde de bouw v we C en A. vestiging mogelijk te maken. Naar het oordeel de linkse combinatie getuigt de ze bereidheid van een beleid dat „op grond van onbewezen, vage, achterhaalde, respectieve lijk eenzijdig bedrijfseconomi sche argumenten voor de zo veelste keer een als geheel his torisch waardevol deel van de binnenstad met een aantal mo numenten wil opofferen." Pure nonsens Volgens PPR/PSP/D'66 i door wethouder Waal gehan teerde argument dat de C en A-vestiging erg essentieel is voor de winkelfunctie Breestraat „pure nonsens". Zij wijzen er in dit verband op dat de drukte op straat ook een groot deel wordt bepaald door het stadhuis. Daarnaast geven zij het college in ging om ter vergroting aantrekkingskracht v Breestraat de tuinen achter het Gulden Vlies en de Raad Arbeid voor het publiek open te stellen. Als alternatieven voor een nieuwe vestiging op deze plek, geven zij aan: Garenmarkt en het terrein het oude postkantoor aan Breestraat waar het Hoogheem raadschap Rijnland zijn op heeft gezet. Belachelijk Als het Leidse gemeentebestuur in meerderheid toch vasthoudt A toestemming te geven o de door haar gewenste plaats tot nieuwbouw over te gaan, staat in de nota, dan zal het zich „voor een aanzienlijk pu bliek gewoon belachelijk ken door als één van de eerste „grote" daden in dit monu tenjaar te besluiten tot het af voeren van het gebouw vi Raad van Arbeid van de ont- werp-lijst van monumenten. De door „gedogers" van C e plannen aangevoerde ovei ging dat het grootwinkelbedrijf zo niet in de Breestraat dan toch per se binnen het hart het huidige winkelcentrum ge vestigd moet blijven, wijzen PPR/PSP/D'66 eveneens vi hand. Volgens hen is dat alleen nodig indien men vast houdt aan het idee dat de auto het belangrijkste voertuig van de consument is. In dat geval ten „de winkels op minimale afstand van de auto-parkeer plaats liggen". .Komt het zwaartepunt we liggen bij fiets, openbaar ver voer en voetganger", aldus de nota, „dan lijkt zo'n gecompri meerd winkelgebied minder noodzakelijk, ja zelfs minder gewenst!" In die situatie, vindt men, is het beter te ko men tot een groepering va rijke kleinere en grotere kels langs lijnen van openbaar vervoer en langs de traditionele toegangswegen naar het hart van de stad. m. i, Leiden - liet Juridies Adviesburo en het lluurderskommitec Die renwljk hebben zich solidair verklaard reet die bewoners van vooroorlogse woningen van de woningbouwvereniging. De Eendracht, die weigeren de huurverhoging per I januari '75 te betalen. De twee organisaties hebben een gezamenlijke verklaring doen uitgaan waarin ze voor hun steunverlening de volgende overwegingen aanvoeren: - de achtergronden van de huur verhoging zijn pas duidelijk ui teengezet nadat een deel van de Eendracht-bewoners de verho ging had geweigerd Korfballer Wim Meyer voor dit seizoen uitgeschakeld Korfballen is er voor Wim Meyer van Fides Pac ta dit seizoen niet meer bij. De Leidse ploeg zal zijn aanvoerder missen. Zeker nu er een mikro- kampioenschap in het ver schiet ligt. Wim Meyer raakte afgelopen zaterdag in de wedstrijd tegen Ex celsior geblesseerd. Bij nader onderzoek in het ziekenhuis bleek hij zijn enkelbanden te hebben gescheurd. het bestuur van de Eendracht heeft nagelaten de bewoners zelf te laten beslissen over het al dan niet aanvaarden van de huurverhoging de bewoners zijn niet op de hoogte van de wijze waarop het advies is tot stand gekomen dat de huuradviescommissie aan de minister heeft uitgebracht met betrekking tot de verhoging. En evenmin van de preciese in houd van dat advies. - de gemeente en.het ministerie hebben in een eerder stadium al toegegeven dat de kwaliteit van de betrokken woningen in derdaad zeer te wensen over laat Overigens blijft het college van b en w. bij zijn eerder aan de Eendracht-bewoners gedaan verzoek om over de huurverho ging geen probleem te maken en deze te accepteren. De PSP heeft kort geleden dit verzoek fel gehekeld en er op aangc drongen de brief waarin dit was vervat, in te trekken. Tijdens een gisteravond gehou den vergadering van de ge meenteraadscommissie voor volkshuisvesting werd het colle ge gesteund door woordvoer ders van het CDA. de WD en de PvdA. Het gemeenteraadslid Duijvesteijn zei dat naar zijn oordeel de brief primair „een duidelijke voorlichting" inhield. De liberaal Langerak betuigde met zoveel woorden zijn „er kentelijkheid" voor het colle^ giaal schrijven en sprak al zijn vermoeden uit „dat het college het met deze zaak wel moeilijk gehad moet hebben". Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Vereniging van Academici Morgen houdt de afdeling Leiden van de Vereniging van Acade mici bij het Wetenschappelijk Onderwijs in het Juridisch Stu diecentrum „Grai'ensfeen" van de Leidse Universiteit haar jaar Uijkse algemene ledenvergade ring. Tijdens het eerste gedeelte van de bijeenkomst, die om acht uur begint, zal mr. L. O. A. Moll, lid van het Centraal Overlegorgaan Personeelszaken van het Wetenschappelijk On derwijs, een lezing houden over het onderwerp ..Wat kan de V.A.W.O. doen in het overleg op centraal niveau?". Het tweede gedeelte van de vergadering draagt een huishoudelijk ka rakter. lichtbeelden geven over „Max Reinhardt and Shakespeare's Midsummer Night's Dream". De voor alle belangstellenden toegankelijke bijeenkomst be gint om drie uur. ders Van Aken en Waal, de heer Dekker en enige heren van wie wordt verondersteld dat ze enige kijk hebben op de artis tieke kant van de zaak. Het ligt in de bedoeling door middel van tegels met pijlen in het trottoir drie routes door Leiden aan te geven; één langs de ge bouwen en monumenten die de vrijheid symboliseren. één langs de overige monumenten en één langs middeleeuwse ge bouwen. De tegels zullen op gezichtsafstand worden aange bracht. Een en ander gaat een kleine 25 mille kosten. De heer Dekker heeft er goede hoop op, dat zijn plan (een paar jaar geleden ook al eens werd geop perd door de PAK-fractie in de gemeenteraadnog dit jaar wordt gerealiseerd. Naar Gent Brand In het kader van de jaarlijkse wederzijdse bezoeken zullen van dinsdag 18 tot en met don derdag 20 februari juridische studenten de gast zijn van hun collega's aan de Rijksuniversi teit te Gent. Tijdens dit bezoek, waarvan het thema „Multinatio nals in de E.E.G." is. zullen voordrachten worden gehouden en zal voorts een assisenzaak met Nederlandse bezoekers in de jury worden opgevoerd. Op het programma staan voorts een Vlaamse avond en een be zichtiging van Gentse gebou wen en kunstschatten. Gastcollege Op uitnodiging van de vakgroe pen dramaturgie en Engels van de Leidse Universiteit zal op vrijdag 31 januari prof. D. H. Ogden. Ph. D.. van de Universi teit van Berkeley in Californië in het Academiegebouw. Ra penburg 73, een gastcollege met Noteboom-schaak- wedstrijden De 34e Noteboomwedstrijd, geor ganiseerd door het Leidsch Schaakgenootschap LSG wordt dit jaar gehouden op za terdag 15 en zondag 16 februari in de Rijnlandflat aan de Bach- straat. Gespeeld wordt in groe pen van vier. De winnaar van de zgn. invitatiegroep ontvangt de Noteboom-wisselbeker, die thans in het bezit is van de heer Chr. P. Weezei, lid van het Haagse DD. Voor de overige vierkampen zijn de speeltijden: za. 15 febr. van 14 tot 18 uur en zo. 16 van 9.30 tot 13.30 en van 14.30 tot 18.30 uur. Het speeltempo bedraagt 40 zetten in 2 uur, daarna volgt arbitra ge. Aanmelding voor 8 februari a.s. door storting van 5 gulden op gironummer 347671 tn.v. de penningmeester LSG te Leid- schendam. Opgeven: naam, adres, speelsterkte en event, deelname in voorgaande jaren. Correspondentie aan W. D. Wie bes. Langendijkdreet 108, Lei derdorp, tel. 071-93105. Voor ie der punt, dat in dit toernooi wordt gescoord, ontvangt men 5 gulden. Weg der vrijheid Het college van b. en w. heeft gistermorgen positief gerea geerd op het plan van WV-di- recteur Dekker een „weg der vrijheid" door Leiden aan te leggen. Er wordt een werk groepje geformeerd, dat het plannetje op zijn uitvoerbaar heid gaat onderzoeken. In deze werkgroep zullen waarschijn- lijk zitting nemen de wethou een vechtpartij, maandagmid dag op het Noordeinde, is een 30-jarige Leidenaar door een messteek aan zijn linkerhand verwond. Hij moest door de politie naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht Met 26 hechtingen in zijn hand, kon hij later op de dag weer naar huis. Bij de vechtpartij waren twee in Oude-Wetcring en in Voorschoten wonende Turken (40-43) en drie Leide- naars betrokken. Het mes waarmee de verwondingen wer den toegebracht, was het bezit van de 40-jarige Turk. Omtrent de oorzaak en de ware toe dracht van de vechtpartij tast de politie nog in het duister. landse genietroepen in Tunesië. Openingstijden: ma. t/m vrij. 9 00-12.30 uur, 13.15-17.00 uu. zo. 13.00-17.00 uur. Wout Bergers O Het bekende Leidse sporthuis van Wout Bergers bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid van dit zilver en jubileum houdt de heer Ber gers zaterdag 8 februari van 5 7 uur een receptie in hotel-res taurant „Nieuw Minerva", Vrouwensteeg 11. Grof ruil Bij een brand in de keuken van een huis aan de Alexander- straat is maandagnacht een schade van f2500 aangericht De oorzaak is nog niet bekend. Waarschijnlijk heeft één der be woners 's nachts geprobeerd op het fornuis iets te koken en is hij daarbij niet voorzichtig ge noeg te werk gegaan. Maandagmiddag was er brand in de kantine van Minnesota aan de RooseveltstraaL Een elektrische frituurpan vatte door de te grote verhitting vlam. De schade bleef tot een minimum beperkt Bij een bouwwerk in de Meren- wijk is begin deze week een aantal stevige balken in de fik gevlogen. De schade bedraagt f 1000. De politie vermoedt op zet en denkt aan baldadigheid waarbij met petroleum te werk is gegaan. De gedupeerde is een Stompwijks aannemersbedrijf. Mini-volleybal in Meren wijk Met ingang van 1 februari zal de volleybalvereniging Groen Ste reo Centrum uit Leiden in de Merenwijk starten met mini- volleybal. Dit is volleybal, dat is aangepast aan de mogelijkhe den van de jeugd. De spelregels en afmetingen van het veld zijn zodanig gewijzigd, dat kinderen vanaf 8 jaar al volleybal kun nen spelen. Alle jongens en meisjes van 8 t/m 14 jaar die interesse hebben kunnen zich aanmelden bij mevr. E. Kou- wenberg, Milanenhorst 50 of ie dere zaterdagmorgen bij de gymzaal aan het Valkenpad, waar om 10.00 uur training zal worden gegeven. Vechtpartij Legermuseum weer open Vanaf zondag 2 februari a s. zal hot Legermuseum weer gedeel telijk voor publiek geopend zijn. De film voor de maand februari is: „Zandvloed". de werkzaamheden der Neder- De grof vuil wagen van de ge meen telijke rein igingsdien st komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Havenpléin, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare). Donkersteeg, Kuiper- steeg. Dullebakkersteeg, Hoog- landsekerksteeg. Pelikaan - straat, Koestraat, Lege Werf- straat, Bouwelouwensteeg, Dui- zenddraadsteeg, Van der Werf- straat, Maredorpsedwarsstraat, G revenstraat, Voldersgrach t, Noord- en Zuid Rundersteeg, Janvossenstecg. Koddesteeg, Clarasteeg, Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare). Oude Vest (van Havenplein tot Mare), Lange Zandstraat. Volmolen gracht, Oostdwarsstraat, Kool- straat, Emmastraat. Baatstraat. Haarlemmerstraat (van Turf markt tot Mare), Stille Rijn, Apothekersdijk, Schapenstecg, Goegerritsteeg. Prinsessekade. Turfmarkt, Steenstraat. Bees tenmarkt, Nwe Beestenmarkt. Kort Galgewager, Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat. Kruis straat. Ie en 2e Binnenvest gracht, SL Aagtenstraat, Lam mermarkt. Markstceg. Lange Scheistraat, Nieuwe Mare. Ou de Singel van Mare tot Turf- marktbrugFokkestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare). Lange Mare. Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoorsteeg, Dol- huissteeg. Sionshof. St. Ursu- lasteeg. Caeciliastraat, Lange en Korte Lijsbctstecg. Korte en Lange Agnietenstraut. Spijker boorsteeg, Vestwal. 3e Binnen- vestgracht, Reineveststeeg, Langegracht. Vredehof. Hout markt. Noorderstraat, Hendrik straat. Leidse agenda Woensdag 29 Januari Rijnlandhuis Breestraat, openbar* vergadering provinciale streckconv missies Leiden en de Bollenstreek, Donderdag 30 januari Lcids Volkshuis Apothekersdijk 22, opvoering Trijtje Cornelia, aanvang 14.15 uur. Stadhuis Openbare vergadering raadscommissie onderwijs, recreaUe, sport en samenlevingsopbouw, aurv Stadhuis Openbare vergadering raadscommissie voor de boroeps- achriftcn, aanvang 17 uur. Prvathuya Vrouwenkerkkoorsteeg, discussie over nieuwbouw C. en A., aunvang 20 uur. Apothekersdiciut: Centraal, Bree straat 74, tel. 20552; Beker, Lljtweg 4, Oegstgeest, tel. 42047 Burger raadsman: Koornbrugsteeg 7, te). 43171, spreekuren maandag van 11.30-14 uur en donderdugavond van 1921 uur SOS Telefonische Hulpdienst: teL Leidse bioscopen 30. laoo «n 21 IS i l.ldo sternitraat 39. lel 2AI30 ..Th» man Tijden CM Studio. I 31. l»l 23S7S ..Spy»" II 9 00 en 21 IS uur Kinder- Hood" een Wall Ditney niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii'iiiii Van een onzer verslaggevers TIDEN Als er geen kink in de kabel komt zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met de bouw van tien zogenaamde milieuwoningen in de Meren wijk. Dat zijn huizen die een aantal milieu-beschermende voorzieningen hebben. [et initiatief hiertoe is genomen door de vorig jaar opgerichte Stichting Milieu-woningen. Een van de bestuursleden van de stichting, de architect Van den Berg uit Leiderdorp, gaf gister avond tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommis sie voor volkshuisvesting, een een indeling per verdieping een verwarmingssysteem met nadere toelichting op de plan- waardoor deze voor uiteenio nen die men heeft. De milieu- pend gebruik vatbaar wordt woningen, zo zette hij uiteen de mogelijkheid om het ge- zullen worden gerealiseerd in bouw aan voor- en achterzijde de premie-koopsector en om en enkele meters uit te bouwen nabij de 130.000 gaan kosten. een dakterras voor het kweken Ongeveer een kwart ton daar- van groenten/bloemen/ enzo- van wordt uitgetrokken voor de voort extra voorzieningen. Daaronder een installatie voor het vast- zijn er die specifiek te maken houden van zonne-energie (een hebben met „milieu-vriendelijk- zg. zonnecollector) die kan wor- heid" en andere die er meer op den aangewend voor verwar zijn gericht het huis een eigen ming gezicht te geven. Op een rijtje een voorziening voor opvang gezet komt de stichting tot ze- van hemelwater voor een twee ven extra's: de watersysteem mogelijkheid tot koelen, lucht- bevochtiging en filtrering optimale warmte- en geluidsin stallatie Daarbij tekende de heer Van den Berg ai tor, dkPmH van 50 m2, voor de bewoners een besparing oplevert van 6000 m3 aardgas per jaar. Op grond daarvan is uitgerekend dat de investering van 13 mille die de ze installatie vergt, in 10 jaar is terugverdiend. De architect zei dat de mensen voor wie men deze woningen wil bestemmen, zuiden van het Eigen Huis-com plex. Indien de bouw van de huizen succesvol verloopt wil de stichting zijn activiteiten el ders. waarschijnlijk buiten Lei den, voortzetten. qua inkomen tot dezelfde cate gorie behoren als die voor wie de Stichting Eigen Huis heeft gewerkt: de groep die jaarlijks tussen de 25 en 35 mille ver dient. dat de zonne-collec- De overeenkomst tussen „Milieu oppervlakte krijgt woningen en „Eigen Huis" gaat overigens verder: twee van de Daarbij hoopt men geleidelijk vier initiatief-nemers van Mi- aan het aantal milieuvriendelij- lieuwoningen onder wie voorzit- ke attributen verder op te voe- ter T. Renzen, maken deel uit ren. Gedacht wordt onder van het bestuur van Eigen Huis. Als bouwplaats voor de 10 milieuwoningen heeft men het oog laten vallen op een terrein, ongeveer 500 meter ten ding van oppervlakte water voor bijvoorbeeld reiniging van toiletten Architect Van den Berg deed gisteravond wel een beroeR op het Leidse gemeente bestuur niet al te hoge grondprijs rekening te brengen: „Als die te hoog wordt, krijgen we de plannen niet van de grond." De doelstellingen van de stich- nog aan het gebruik maken van werkt 'n navolging van wind-energie, begroeide gevel- initiatieven in onder meer Oss vlakken, huisvuilverwerking, en Eindhoven, heeft zij gefor- meer geperfectioneerde warm- muleerd als: te- en energieopslag en aanwen- 'ie* verbeteren van het woon- milieu door het aan de wonin gen en/of wijken toevoegen van factoren welke een bijdrage moeten leveren aan het verbcte ren van het milieu als geheel, de stichting een b) het bevorderen van het eigen woningbezit in het algemeen door zoveel mogelijk de winst bij de bouw van woningen uit te sluiten en daarbij het woon- milieu te verbeteren; c) het bevorderen van het bou wen van kwalitatief goede wo ningen die een grotere toe komstwaarde moeten blijven behouden. ■iiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiM

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3