Overleg met Suriname vast we maken het goed met'n bloemetje Effectenbeurs emancipeert Nixon wil terug en Kissinger wil gaan Verdiende nederlaag eerste verlies PSV Stemming geprikkeld Ontsnapte gevangene [eist revisie proces 50 jaar memisa Giro 50 5075 AMERIKANEN HALSSTARRIG CeidócSouAcmt Woensdag 29 januari 1975, 65e jaargang no. 20029 ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J Plug 4vertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 1900 uur) Abonnementen pe Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune week ƒ2.69 kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent. Joao. Joao, speelfilm van George Slui- zer op Ned. II om 20.31 uur. Ned. I om 20.35 uur All in the family; om 21.00 uur „De ge heimzinnige dood van Giangia- como Feltrinelli; om 22.00 ur Simplistisch Verbond. Af en toe regen. In het algemeen veel bewolking met af en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit west tot zuidwest. Maxima ongeveer 8 graden. Morgen zon: 8.2417.23. Maan: oi soq io Schev. hoogw: 4.54-17.09. Laagw. 0.42—13.08. iimi WASHINGTON (UPI-AP) Volgens Senator Barry Goldwater wil ex-president Richard Nixon de politiek weer in. Niet om weer zijn kandidatuur te stellen maar om woordvoerder van de republikeinse partij te worden. Er gaan voorts geruchten dat minister van buitenlandse zaken Kissinger zou willen aftreden zodra hij de zaken in het Midden- Oosten rond heeft. Zijn opvolger zou dan de ambassadeur in Londen, Elliot Richardson worden, die destijds in het kader van de Watergatezaak aftrad als minister van justitie. Volgens Nixons arts, dr. John Lungren is de gezondheidstoestand van de ex-president verbeterd en zal hij spoedig in staat zijn reizen per auto en per vliegtuig te maken. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Doelman Jan van Beveren van PSV vatte de nederlaag van 2-1 in de inhaalwedstrijd tegen FC Twente niet te tragisch op. „De spanning zit er nu weer in en één keer moest het toch gebeuren", zei de doelman die in het Diekmanstadion bewees gereed te zijn voor een rentree in het natonale elftal. „Uiteraard verlies ik niet graag, mdar als het gaat zoals in deze wedstrijd kan ik er vrede mee hebben. Een verdiende nederlaag doet nu eenmaal minder pijn". Door de nederlaag van PSV is de spanning aan de kop van de eredivisie teruggekeerd. De stand is nu: 1. P$5V 19 13 5 1 31 49-19 2. Feyenoord 19 14 2 3 30 63-19 3. Ajax 18 13 2 3 28 45-17 4. FC Twente 19 10 4 5 24 33-18 Zie verder onze sportpagina. Illllllllllllllllllllllllllll Een vergissing van de Installateur van dit stoptekon hoeft een aardig resultaat gehad. Maar in elk geval werkten do lichten (bij oen overweg in do Ame rikaanse» stad Okla homa City) en de bedoeling was dui delijk. De trein kon ongehinderd passé- Hllllllllllllllllllllllllllllllll1 resident Sadat van gypte heeft de dag sn gisteren be leed met het be oeken van wapen- ibrieken rond Pa is. Op de tweede ig van zijn officie- bezoek aan Fran- rijk bekeek hij de ódernste luchtaf- eerraketten en ra ar die laagvliegen- e supersone ge- echtstoestellen tot onderd kilometer (stand kunnen op- poren. Ook heeft belangstelling letoond voor de' ïirage en de Alp- iajet-jagers. Hij estte ook commu- licatie-apparatuur, «aarmee hij een gesprek met Cairo ■uiiiiiiiniiiiiinuitiiii :ar giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit (Van een onzer verslaggevers) Almelo Een van de vorige week uit de ziekenboeg van de- Scheveningse ontsnapte 3 gevangenen, de 30-jarige Jonge van Engelen wil zich weer ter beschikking van de Justitie stellen in dien hij een herziening van het lopende s krijgt. Jonge van Engelen zat tot vanmiddag nog vrij in zijn woonwagen op het regionaal woonwagencentrum in Almc- lar een onzer verslaggevers hem gisteren ontdekte, (voor een gesprek met hem zie pagina 7De politie was inmiddels ook van zijn verblijfplaats op hoogte gekomen, maar hield zich' afzijdig. Tot vanmorgen de Almelose hoofdinspecteur van politie, mr. A. Poot i persoonlijk gesprek probeerde hem te bewegen zich weer ter beschik king te stellen. Jonge van Engelen stel de toen de eis. dat hij eerst van de officier van justitie de toezegging van revisie van zijn zaak krijgt. „Ik heb cr nu 14 maanden arrest opzitten en ben vijf maanden op de vlucht geweest, ik vind dat het nu mooi genoeg geweest", aldus Jonge van Engelen, die eraan toevoegt dat de rechter-commis- saris hem indertijd een nieuw onder zoek en confrontatie met enkele getui gen had toegezegd. Zover is het nooit gekomen. De politie-inspecteur zei na afloop van het gesprek dat hij, na nader overleg, nog bij Jonge van Engelen terug zou komen. Indien hij niet vrijwillig mee 'zou gaan, zou de mogelijkheid erin zit ten, dat er een politiemacht op hem zou 'worden afgestuurd. „Ik vind alles best", aldus Jonge van Engelen, „als ze maar niet gaan schieten, ik ben ook ongewa pend. Jonge van Engelen begrijpt niet dat men hem als zeer gevaarlijk afschildert. „Ik ben nog nooit wegens vuurwapen bezit veroordeeld en heb nog nooit op iemand geschoten". Bomaanslag in Amerikaans ministerie Washington iafp- AP) In de nacht van dinsdag op woensdag is bom ontploft in een herentoilet van het ge bouw van het Amerikaan ministerie van buiten landse zaken in Washing ton. De ontploffing heeft geen slachtoffers geëist. Ongeveer een uur voor de explosie waren verschei dene kranten, radio- en televisiestations door on bekenden opgebeld, die zeiden lid te zijn van de Weatherman-organisatie". Zij zeiden, dat een ont ploffing zich zou voor doen in het ministerie van buitenlandse zaken. De Weatherman organisatie is een terreurgroep die tot 1970 zeer actief was. De aanslag is bedoeld als protest tegen de Ameri kaanse politiek in Indo- VEST (JAN.'jÊ NtEMT M'N SCHASrI ("DE SP'jKERS STR'NGCA TE RUS1* >tf J dat hamers en spijkers bij de hand heeft ook als u handen te kort komt. (ADVERTENTIE Omdat ons landje 4 miljoen auto's rijk is waarvan de meeste dagelijks op de weg zitten en omdat de ruimte nou eenmaal beperkt is en om dat er zo'n 100.000 ongelukken per jaar gebeuren, kunnen wij ons als weggebruikers geen vrijheden permitteren. Wij moeten ons strikt aan de regels houden. En onze ogen de kost geven. Ook als iemand de regels fout hanteert en doorrijdt na het veroorzaken van 'n ongeluk. Zet die dan op z"n nui r. Noteer 't. De politie. Wervelstorm Lola Op de Filip pijnen zijn acht mensen gedood door de wervelstrom Lola die zes zuidelijke en centrale pro vincies van het land trof. PARAMARIBO (ANP) —Het overleg tussen Ne derlandse en Surinaamse regeringsdelegaties is in Paramaribo voor de tweede maal vastgelopen. Voor onbepaalde tijd zijn de besprekingen opge schort omdat men het niet eens kon worden over de financiering van de Surinaamse defensie. Maandag werd het overleg al gestaakt toen de bewindslieden van mening bleken te verschillen over de versnelde uitvoering van het tweede vijfjarenplan. „Suriname is beter dan Nederland op de hoogte van de problemen en behoeften in eigen land en kan daarom deze behoeften ook realistischer beoordelen", merkte een duidelijke geïrriteerde Surinaamse minister Van Genderen op. Problemen zijn er ook over de ontheffing van de Surinaamse luitenant kolomel Elstak uit zijn func tie van plaatsvervangend commandant van de troepenmacht in Suriname. Elstak is tijdelijk ont heven omdat hij een groot deel van zijn tijd besteedt aan de voorbereiding van een eigen Suri naams leger. Deze ontheffing is niet naar de zin van Suriname. „De kwestie Elstak staat buiten deze besprekingen en is een onderwerp dat apart geregeld moet worden tussen de Surinaamse regering en de Nederlandse minister van defensie", zo is de me ning van de Nederlandse delegatieleider minister De Gaay Fortman. En ook hier is Suriname het niet mee eens. Vandaag zou premier Arron met het parlement praten over een definitieve datum voor de onafhankelijkheid. Hard ingrijpen Voor het eerst sinds meer dan twee jaar is er in San Francis co weer gevochten tussen politie en Vietnam-betogers. Na een bezetting van het Zuidvietna- mese consulaat greep de politie met harde hand in. Hier wordt een demon strant naar een overvalwagen ge sleept. Twee perso nen werden ge- ADVERTENTIE] Verzilver het gouden jaar van memisa ii pleister op de Voor: 3,- legt u al 10.- drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk. 25.- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht. 300.- geeft u een huisapotheek. 750.- schenkt u een invalide- Memi a helpt, help Memis iJL's iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Luchtvaartoverleg mislukt AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse effectenbeurs gaat open voor vrouwen. De Vereniging voor de Effectenhandel heeft in het bediendenrcglement de bepaling laten vervallen dat alleen mannelijke beursgemachtigden of -employés kunnen worden toe gelaten. Ook de Nederlandse nationaliteit is niet meer vereist, maar men moet wel de Nederlandse taal voldoende machtig zijn. In het bediendenreglement staht niets over kledingvoorschriften. Een woordvoerder van de Vereniging zij daarover dat „we diames niet kunnen voorschrijven om in mantelpak of iets dergelijks tc verschijnen. Ook voor heren is volgens de woordvoerder geen kledingvoorschrift van toepassing, maar „men handelt hier in het algemeen volgens traditie, waarbij op warme dagen soms in overhemd mag worden gelopen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De derde ge spreksronde van de Ameri kaans-Nederlandse luchtvaar tonderhandelingen over de be perking van het KLM-verkeer op Amerikaanse bestemmingen kan als volledig mislukt wor den beschouwd. Minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat), die maandag reeds met uiterst sombere verwachtingen aan de onderhandelingen begon, koes terde vanmorgen bij de aan vang van het laatste gesprek weinig illusies meer. Westerterp gelooft ook niet meer, dat het Nederlandse voor stel om de komende zomerdien stregeling van de KLM te beper ken nog kan bijdragen tot het bereiken van een overeenkomst. De Amerikanen hebben volgens hem tc weinig bewegingsvrij heid gekregen om van het een maal ingenomen standpunt af te wijken. Na het overleg tussen minister Van der Stoel en zijn Amerikaanse collega Kissinger had Nederland mogen verwach ten een soepeler houding aan te treffen bij de Amerikanen. Dat is geenszins het geval. De minister zegde toe na afloop van de gespreksronde de Ameri kaanse eisen tc zullen openbaar maken, „dan zal iedereen het met me eens zijn dat die geen basis zijn voor onderhandelin gen". De schade die deze eisen .aan de KLM en Nederland zou den kunnen toebrengen is vol gens minister Westerterp one venredig groot aan de hulp die daaruit mogelijkerwijze aan de Panam wordt geboden. Vandaag zou ook worden nage gaan hoe de vastgelopen bespre kingen eventueel kunnen wor den voortgezet iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii Neeskens en Cruyff niet bij revanche DEN HAAG De revanche om het wereldkampioenschap voet bal, die op 17 mei in Frankfort zal worden gehouden, zal, zo staat nu al vast, niet die aan trekkelijkheid hebben van de echte finale. Johan Cruyff en Johan Neeskens hebben name lijk van het bestuur van FC Barcelona geen toestemming gekregen deze wedstrijd mee te spelen, daar de Catalanen, mo menteel derde in de competitie, een dag later een belangrijke competitiewedstrijd moeten spelen. Minister Vorrink: met Ix-atbrief tegen discolawaai (Van onze parlementaire redactie) Den Haag. De gemeentebesturen krijgen van mi nister Vorrink van Milieuhygiëne een „disco"- of „beatbrief". De minister zal de gemeenten vragen, of maatregelen mogelijk zijn tegen al teveel muzie- klawaai uit de discobars. Rabbani wil geen vervolging P. Kartner DEN HAAG (ANP) De honorair-consul van Koe weit in ons land Mahmoed Salim Rabbani heeft er bij vijf in Nederland wonende Arabieren op aangedron gen, hun verzoek tot straf vervolging van Vader Abraham (Pierre Kartner) en van'de Tros in te trek ken. De vijf voelden zich in hun goede naam en eer aangestast door de tenden- tieuse plaat „Wat doen we met die Arabieren hier". Consul Rabbani zei, dat de reactie onder de Neder landse bevolking de meest strenge veroordeling in hield, die men zich kon denken. Bovendien bood Pierre Kartner zijn excuses aan en is de plaat niet in de handel gekomen. Kruimeldiefstal met groot gevolg De Haagse rechtbank heeft een 52-jarige assistent- verkoper uit Den Haag veroor deeld tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van voor arrest, omdat hij twee flesjes zuurstof had gestolen uit een magazijn van een technisch be drijf, waar hij werkte. De fles jes werden later leeg terugge vonden In de Leeuwardense cel, waaruit destijds Aagc M. is ontsnapt. Tegen de verkoper had de offi cier van justitie, mr. C. van Steenderen, zeven maanden geëist, omdat deze kruimeldief stal zo'n groot gevolg heeft ge had. De raadsman van de ver koper, mr. J. Groen, bracht hier tegen in dat van hulpverlening bij ontvluchting geen sprake is geweest. Omdat bovendien zijn werkgever had besloten de Ha genaar weer in dienst tc nemen, wilde de raadsman volstaan met de twee weken die ver dachte in voorarrest had door gebracht. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloomon van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van oen nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! ...als nieuw kwartaalabonroe van de naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: Mevrouw Vorrink kwam dauimce gisteravond te gemoet aan cle wens van het Tweede Kamerlid van de CHU drs. Lcijenhorst om de geluidshinder van discobars aan banden te leggen. Zodra het wetsontwerp „geluidshinder" gereed is zal de mi nister haar „beatbrief" naar de gemeenten sturen. adres: woonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1