Nieuw soort brood voor ontwikkelingslanden samengesteld Basis-document voor katechese op komst Amerikaanse bisschop wil ander beleid dienstweigeraars Marcel Callos geinspireerd Kaj otter LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" KORTE METTEN PAGINA 14 l.EIDSE COURANT WOENSDAG 29 JANUARI 197. Markten kalfkoeien 1450—2100, varekoeien 785—1875, graskalveren 525-750, nuchtere kalveren v fok of mesterij: roodbont 100—300; zwartbont 75—250, lopers 115—125, biggen 77.50-90. schapen 150—210, lamme ren 175275, drachtige zeugen 425—550 en geiten 15—85. Prijzen in guldens per kg: stieren le kw. 6.10—6.50 en 2e kw. 5.65—5.85, vaar zen le kw. 5.60-6.10 en 2e kw. 5.10—5.50, koeien le kw. 5.60-6.20, 2e kw. 5.00-5.45 en 3e kw. 4.75-4.90, worstkoeien 4.40—4.80, vette kalve ren 4.905.30 en nuchtere slachtkal- veren 1.25-2.00 Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen) slachtrunderen ruim - willig - als maandag; kalf- en melkkoeien rede lijk - willig - iets hoger; varekoeien iets meer - redelijk - iets hoger; graskalveren minder - matig - sta biel; vette kalveren minder - vlug - stabiel; nuchtere kalveren ruim - lui - iets lager; lopers en biggen iets minder - goed - iets hoger; schapen en lammeren iets meer - vlot - hoger; geiten minder - redelijk - stabiel. POELDIJK - Veiling Westland Noord, dins dag 28-1. 1975: Sla 8 15 kg. en op: 23-34.5. 11-13 kg: 16,5-24. II 12-16, andijvie 195-250, spinazie 250-320, stoofsla 45-51, boerekool 23-34, raapstelen 23-34. selderij 20-45, krul- peterselie 52-59. paprika, rood 9: 770-910. erin geslaagd per ha 720 kilo tarwemeel per maand te pro duceren. De opbrengst van cassavemeel per ha en per maand is 700 kg bij de huidige teeltsoorten. Er is nog nauwe lijks selectiewerk toegepast. Bij veredeling van cassave- soorten is een opbrengst haal baar die drie tot vier maal hoger ligt dan nu, dus 2100 tot 2800 kg droge stof per maand per hectare. Op den duur zou cassavemeel scherp kunnen concurreren als grondstof voor de voedsel bereiding. Het is echter on waarschijnlijk dat de belang rijkste tarweproducerende landen, (de VerenigdeStaten, Argentinië, Australië, China en Rusland) zullen toestaan dat hun het voedselwapen uit handen wordt genomen door de ontwikkelingslanden. De voedingswaarde van het cassave/sojabrood doet vol gens de onderzoekers van TNO niet onder voor brood vervaardigd uit tarwe. Ratten gevoed met cassave/sojabrood groeiden tweemaal sneller dan toen ze gevoed werden met tarwebrood. De toepassing van cassave als grondstof voor de broodproduktie heeft vol gens de TNO-onderzoekers een breder economisch effect. Ir. Kim: Als je cassave teelt voor de broodproduktie bete kent dit dat er een meelfa briek moet komen en vaak uitbreiding van de bakkerijca paciteit, daar niet alleen de consumptie van brood toe neemt, maar ook de vraag naar biscuits en andere ban- ketbakkersprodukten groter wordt door de relatief goedko pere grondstof. De mensen gaan meer banketbakkerspro- dukten consumeren. Voor het echter zo ver is zul len de regeringen van de ont wikkelingslanden belangrijke beslissingen moeten nemen zoals importbeperking van tar we. Of de nationale regeringen daartoe bereid zijn is een open vraag, daar tarwemeel, om marktbehoud, vaak tegen dumpprijzen aan de ontwikke lingslanden wordt verkocht. De binnenlandse meelproduk- tie van cassave kan er moeilijk tegen concurreren. Enkele experimenten uitge voerd in o.m. Colombia heb ben uitgewezen dat brood ge bakken met cassavemeel duur der was dan tarwebrood, om dat de lokale cassavemeelpro- duktie niet kon concurreren tegen hef tarwemeel. De duur dere prijs van het cassave- brood werkte dan ook niet sti mulerend op een grootse aan pak van cassaveteelt. „In de toekomst zal men echter niet onder de cassaveteelt uit kun nen. De graantekorten worden groter. De mensen moeten eten, willen zij in leven blijven, aldus ir. Kim. Van een onzer redacteuren De onheilspellende waarschuwing van de Voedsel en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO) heeft al vele male geklonken. In 1980 zal het tekort aan granen op basis van de huidige produktie onvoorstel baar groot zijn. Reeds nu krijgen minstens 400 miljoen mensen dage lijks te weinig te eten. De prijzen van granen rijzen de pan uit. De geïndus trialiseerde rijke landen zullen er met veel moeite in slagen de hongeri ge magen van hun burgers te vullen. Maar in de ontwikkelingslanden is het dreigende spook van de honger nauwelijks nog te keren. In de ko mende 25 jaren zullen, vooral in Azië, meer dan één miljard mensen van de honger omkomen door tekort aan granen. Naarstig wordt dan ook ge- De aanzet voor de experimen ten in Wageningen begon in 1965. Op verzoek van de FAO stelde het TNO Instituut in Wageningen een onderzoek in om tarwemeel bij de bereiding van brood en andere banket- bakkersprodukten geheel of gedeeltelijk te vervangen. Hierbij werd o.m. gedacht aan meel van knolgewassen, ge combineerd met eiwitrijk meel van olie-leverende zaden. Bij het TNO-onderzoek werd hoofdzakelijk gewerkt met cassave meel. Cassave is een langwerpige aardknol die ge makkelijk groeit in de tropi sche landen, waar de cultures van tarwe onmogelijk is. Aan het cassavemeel voegden de TNO-onderzoekers sojabloem toe voor verhoging van de voe dingswaarde en om baktechni- sche redenen. zocht om graan als hoofdbestanddeel van het voedsel, in het bijzonder bij brood, te vervangen Nederland werkt hierbij ijverig mee aan het vinden van een oplossing. In het In stituut voor Graan, Meel en Brood van TNO in Wageningen zijn in de afgelopen jaren al goede resultaten bereikt. Na jarenlange experimenten is men er in geslaagd uit meel van tropische landbouwgewassen brood te vervaardigen, zonder tarwe als grondstof te gebruiken. De resultaten die wij hebben bereikt kunnen helpen het voedselprobleem op te lossen, zegt ir. J. C. Kim, hoofd van de Bakkerij-afdeling van het In stituut voor Graan, Meel en Brood TNO. 'Ons research is afgerond. Ieder ontwikkelingsland kan met onze re sultaten aan het werk gaan. SUCCES VOOR TNO- ONDER ZOEKERS De toevoeging van soja bleek tevens een gunstige invloed te hebben op het volume (het brood werd luchtiger) en de smaak. Ook werd het cassave/- sojabrood minder snel oud bakken dan het brood zonder soja. Op geringe schaal wordt al jaren in Brazilië en Thailand brood van cassavemeel gebak- Ir. Kim: Wat men daar doet is cassave toevoegen aan tarwe. Wij zijn echter verder gegaan. Wij hebben de bereidingswijze onderzocht van brood dat be staat uit cassave en andere tropische gewassen. De beste resultaten werden bereikt met de combinatie cassavemeel en soja. Uit het onderzoek bleek dat men in de tropische lan den op den duur geheel zou kunnen afstappen van tarwe als grondstof en over kan schakelen op cassavemeel. Ir. Kim is er van overtuigd dat het bedrijfseconomisch veel voordeliger is op grote schaal cassave te verbouwen, die als grondstof kan dienen voor de bereiding van brood. Na hon derd jaar selectiewerk is men Ir. Kim: Cassave/sojabrood maakt ontwikkelingslanden minder afhankelijk van tarweproducenten. PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-85 Geheel ontdaan was Oehoeboeroe op zijn staart gaan zitten en stamelde: „D-d-d- dat was op het ni-ni-nippertje! Ik was hem bijna ook kwijt." „Je had je hier ook beter niet mee kunnen bemoeien," zei Paulus. „Maar als ze ons min of meer wederom te grazen neemt..." protesteerde Oehoeboe roe. „Dat doet ze niet," beweerde Paulus. „Ze zal wel wijzer wezen. Ze heeft mijn hulp even hard nodig als Salomo, nietwaar Eucalypta?" „Zo is het," fluisterde Euca- lypta bedeesd. „J kunt het staartgroeimid- del gerust gebruiken." Toen maakte Pau lus het zakje open nam er een handvol bladeren uit en wreef daarmee voorzichtig over Salomo's kale achterdeel. SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES )e Nationale Raad voor Kate- ■hese heeft goede hoop, dat in le loop van dit jaar zijn basis- locument voor katechese zal lunnen verschijnen. Het is liet alleen bestemd voor pro- 'essionele katecheten en pas- ;ores, maar ook voor andere feinteresseerden, zoals ou- lers, schoolleiders en ge- i jpreksgroepen. Na dit basis document zal dan ook nog in 1975 een document volgen, dat speciaal is gericht op kinder- katechese. Dit wordt medegedeeld in het verslag van de werkzaamhe den van de raad over de perio de 1973-1974, gepubliceerd in een speciale uitgave van het informatiebulletin van de kerkprovincie. Het verslag zegt, dat het ont werpen van een basisdocu ment heel wat meer tijd kost te, dat men oorspronkelijk had gedacht. In een dynamische kerk. in een zich voortdurend ontwikkelende katechese is het verwoorden van grond-in zichten veel moeilijker dan men soms denkt Melding wordt gemaakt van een ontwerp-statuut voor de districtskatecheet voor de kin- derkatechese, dat in december aan de Nationale Raad voor Katechese kon worden voorge legd ter nadere studie en be sluitvorming. Bij de jongerenkatechese blijkt het echter veel moeilij ker om structureel goed con tact tot stand te brengen. De structuur van het voortgezet onderwijs is veel complexer en de vakkensplitsing maakt het moeilijker „om helder te krij gen waar verantwoordelijkhe den in de katechese liggen." Het contact tussen de kateche ten groeit echter, de professio nalisering neemt toe en de ge dachte wint veld, dat kateche se in het voortgezet onderwijs niet alleen gedragen kan en mag worden door de kateche ten, maar door alle betrokke nen. De raad meent, dat het zinvol is om te onderzoeken of er voor het voortgezet onder wijs behoefte is aan een of andere structuur, maar tijd en geld hiervoor ontbreken voor alsnog. Koning Boudewijn en konin gin Fabiola van België zullen, waarschijnlijk in het voor jaar, een privé-bezoek aan Ro me brengen ter gelegenheid van het Heilig Jaar. Tijdens '6dit bezoek zullen zij door paus Paulus worden ontvangen. Hét Belgisch koninklijk paar tfas het laatst in Vaticaan stad In juni 1961 toen het door paus Joannes werd ontvan gen. Zonder opgave van redenen is de bisschop van de Lutherse Mekande-Yesuskerk van Ethiopië, dr. Emmanuel Abra ham, samen met tien andere gevangenen, uit de gevangenis ontslagen. De vrijlating is voorlopig. Dr. Abraham was onder keizer Haile Selassie mi nister van mijnbouw. In juli werd hij met honderdzestig andere vooraanstaande perso nen gevangen genomen. Hij werd beschuldigd van wanbe heer en corruptie. Een werkgroep van de Her vormde Jeugdraad heeft een "Tipkrant" uitgegeven over de problematiek van lichame lijke gehandicapten. De krant wordt ook verspreid door an dere jeugdorganisaties, waar onder de katholieke jeug draad. De krant richt zich op de gehandicapten in de socia le werkplaatsen. De bedoeling is, dat men plaatselijk werk groepen sticht om in eigen werkgroepen aan de proble matiek van deze gehandicap ten te gaan werken Portugal en het Vaticaan heb ben overeenstemming bereikt over een wijzging in hun con cordaat. De verandering heeft betrekking op de echtschei ding. Aangenomen wordt dat de verandering aan voor de kerk gehuwde paren de moge lijkheid geeft om te scheiden. Dit is nu verboden bij het concordaat, dat in 1940 is ge sloten om de betrekkingen tus sen de Portugese staat en de rooms-katholieke kerk te rege len. Wat de volwassenkatechese betreft wordt opgemerkt, dat er duidelijke ontwikkelingen gaan de zijn, die hopenlijk in de naaste toekomst meer ge stalte zullen krijgen. Ter zake van het Vormsel blijkt het zeer moeilijk om tot een eenslui dende opvatting te komen. In de laatste jaren is nu al door vier commissies een rapport uitgebracht Het verslag stelt vast, dat in allerlei gesprekken en overleg inzake katechese, katholiciteit van het onderwijs en dergelij ke, steeds duidelijker naar vo ren komt, dat vele personen en instanties vanuit een sterk en gagement willen delen in de zorg voor en de opbouw van een vernieuwde katechese. Zo groeit ook op dit terrein de vraag naar gedeelde verant woordelijkheid en dientenge volge ook naar de eigen ver antwoordelijkheid van iedere persoon en elke instantie. Dit kan en zal ook consequenties meebrengen voor structuren, aldus het verslag van de Na tionale Raad voor Katechese. De rk bisschop van Brooklyn, mgr. J. Mugavero, heeft het programma van president Ford om Vietnam-dienstwei- geraars weer deel te doen heb ben aan het maatschappelijk leven ondoeltreffend genoemd en aangedrongen om op een algehele amnestie, die allen zal bereiken, die zich weer De Oostenrijkse bisschoppen conferentie heeft tijdens haar jongste bijeenkomst besloten zich in te zetten voor de zalig verklaring van Marcel Callos, die in 1945 op drieëntwintig jarige leeftijd in het concen tratiekamp Mauthausen is ge storven. Marcel Callos werd op 6 de cember 1921 in de Franse stad Rennes geboren, als tweede van het negen kinderen tellend gezin van een kantoorbedien de. Dertien jaar oud werd hij lid van de Kajotters. Toen hij achttien was had hij al de Inmiddels was de tweede we reldoorlog begonnen. Na de nederlaag van Frankrijk ver anderde het station van Ren nes in een vluchtelingenkamp en onder leiding van Marcel Callos hielp de KAJ jonge mensen te ontkomen naar het onbezette deel van Frankrijk. Op 8 maart 1943 kwam zijn zusje Magdalena om bij een bombardement. Op de dag van haar begrafenis ontving Marcel de oproep om in Duits land in het kader van de „Ar- beitseinsatz" dwangarbeid te gaan verrichten. Hij kwam terecht in Zella- Mehlis in Thüringen in een wapenfabriek. Daar ontplooi de hij zijn op Christus geïnspi reerde levenshouding - die hij eerder al voor zichzelf had neergelegd in de richtlijn, dat iedereen in een sfeer van broe derschap moest kunnen leven - nog verder in het opvangen van zijn lotgenoten. Hij vorm de een katholieke-actiegroep, naar voorbeeld van de ber- poefde Kajotters-methode, die de argwaan van de Gestapo wekte. Op 19 april 1944 werd Marcel Gallos met vele andere jonge ren gearresteerd en gevangen gezet in Gotha, waar hij er niettemin in slaagde de gods dienstige beweging in stand te houden. Dat leidde ertoe, dat de groep in oktober 1944 naar het concentratiekamp Maut hausen in Oostenrijk werd overgebracht. Bijna een half jaar lang werd Marcel Callos daar blootgesteld aan slagen, trappen en allerhande wreed heden. Tot op het been verma gerd is hij daar op 19 maart 1945 gestorven. met hun land moeten verzoe nen. Tot nu toe, zo zei hij, heeft dit programma niet de verzoening bevorderd, maar de vervreem ding van velen, vooral van de jongeren, van de Amerikaanse samenleving. Op grond van officiële statis tieken, zo merkte hij op, kan worden geconstateerd dat slechts 163 van de bij name bekende 6300 weigeraars zijn hebben gemeld. Slechts 2627 van de 12.000 nietveroordeelde deserteurs hebben contact op genomen met het ministerie van defensie. Van de 300.000 Amerikanen, die niet eervol werden ontsla gen gedurende de Vietnamoor- log. werden slechts 100.000 uit gekozen om hun zaak voor te leggen aan een speciaal voor hun situatie ingestelde com missie. Slechts 890 deden dat. De bisschop vreest, dat als niet vóór 31 januari, (tot welke datum dienstweigeraars, des erteurs en anderen zich kun nen melden), een ander beleid gevoerd wordt, vele jongeren voor altijd van huis en familie zullen zijn gescheiden en velen hun brood zullen moeten ver dienen onder zeer moeilijke sociale en economische om standigheden, omdat ze ner gens meer bij horen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14