SUPERIEUR FC TWENTE BRACHT SPANNING TERUG Nog 160 dagen... Taktische tip werd Van Duivenbode fataal Engels voetbal Grote belangstelling voor j kampioenschap badminton Trainer Benfica genoot van spel ja '5 j WOENSDAG 29 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT ENSCHEDE Kees Rij vers bleek de eerste ne derlaag van PSV in dit seizoen opvallend snel te hebben verwerkt. Er kon zelfs nog een lachje af, toen hij stelde, dat FC Twente volkomen verdiend een einde had gemaakt aan de succes- senreeks van de Eindho- vense titelpretendent. „Het is", zei Rijvers, „een eenvoudige zaak. Twente heeft klasse ge speeld. Er is geen enkel excuus voor deze nede' laag." De man, die sinds zijn vertrek van het mede door hem tot top club gemaakte Twente nog nim mer een overwinning op zijn voormalige werkgever kon be groeten, roemde vooral de inzet van de Enschedese ploeg. En dat was terecht, want op een door regen doorweekt en op sommige plaatsen zelfs bijna onbespeelbaar Dieckman-veld, groeide de brigade van Spitz Kohn naar een vorm, die het grootste deel van de 17.500 toe schouwers in vervoering bracht Zonder Epi Drost, Kalle Ora- nen. Jaap Bos en Theo Pahl- platz, zonder vier vaste eerste elftalspelers dus leverde FC Twente zijn beste prestatie in een competitiewedstrijd tot dus verre. De cijfers 2—1 waren uiteinde lijk voor PSV zelf nog geflat teerd. Immers, terwijl Jan van Beveren in de gelegenheid werd gesteld tot de beste speler aan Eindhovense kant uit te groeien, behoefde Twentes doelman Volkmar Gross slechts zelden in actie te komen. Het doelpunt, dat de eindstand voor PSV een wat draaglijker aanzien gaf, werd nota bene vijf minuten voor het einde van het opwindende duel gescoord door Amold Mühren, die in een niet eens zo gevaarlijke situatie na een voorzet van Gerrie Deykers, niet overeind kon blijven in het moerassige doelgebied, en daar door de bal in het eigen net schoof. Superieur Hoe superieur FC Twente op deze natte dinsdagavond was, bleek eigenlijk het beste uit het feit, dat PSV gedurende 90 mi nuten niet een uitspeelde kans creërde. Dat was vooral (ie dan ken aan het door Spits Kohn bedachte tactische concept, minuut, toen Eddie Achterberg de door Johan Zuidema uit een hoekschop hoog voorgezette bal voor de voeten van Jan Jeuring kopte. De Twentse spits miste in eerste instantie, maar had geluk dat de bal in de modder smoorde en toen lyij nogmaals kon aanleggen was het wel raa kt 2—0. Jan van Beveren behoedde PSV vervolgens voor een nog grotere achterstand door een opnieuw schitterend door Overweg geno- vrije trap te stoppen, ter- PSV ook •n spetter i een door genomen i Cees van lerssel grijpt in, voordat Gerrie Deykers kan doorbreken. LONDEN West Ham United uit de eerste divisie heeft in een bekerwedstrijd tegen Swindon Town, dat twee klas sen lager speelt, met moeite de vierde ronde overleefd. In de overgespeelde wedstrijd won West Ham met 2—1. nadat Swindon bij rust nog een voor sprong van 10 had. Brooking maakte gelijk voor West Ham en vijf minuten voor tijd zorg de Pat Holland ervoor dat West Ham in de volgende ron de tegen Queen's Park Rangers kan spelen. Fulham en Nottingham Forest scoorden niet. Arsenal - Coven try City en Wimbledon - Leeds United werden afgelast. Het duel tussen de amateurs van Wimbledon en Leeds is uitge steld tot 10 februari. De vijf Schotten van Leeds United, Bil ly Bremmer, David Harvey. Joe Jordan, Peter Lorimer en Gor don McQueen kunnen daardoor maandag onbezorgd met de Schotse nationale ploeg naar capaciteiten aanspreken waarin Kick van der Vall als achterste middenvelder ervoor moest zorgen dat topscorer Wil ly van der Kuilen niet in de door andere spitsen te trekken haarden kon duiken. Het plan slaagde volledig in een duel, waarin FC Twente uiterst voorspoedig startte. Al na twee minuten mochten de Ensche- deërs op ongeveer 25 meter van het Eindhovense doel een vrije trap nemen, nadat René van de Kerkhoff een overtreding had begaan tegen Johan Zuidema. Niels Overweg joeg de bal met onvoorstelbare snelheid in de richting van Jan van Beveren, die geen schijn van kans kreeg: 1—0. Van Beveren: „Björn Nordqvist wijzigde de baan van het schot iets met zijn schouder. De doelman van PSV stond in die bewering overigens al- Twente putte zoveel moed uit dat schitterende doelpunt, dat het doorging. Terwijl de aanval lende daden van PSV vaak niet verder reikten dan de rand van het Enschedese strafschopge bied, ging van vrijwel ieder of fensieve daad van de thuisclub gevaar uit. Na tien minuten slaagde Adrie van Kraay er pas op het laatste moment in, uit blinker Niels Overweg van een tweede doelpunt af te houden, en in de twintigste minuut moest Jan van Beveren al zijn maal deed. Je snapt niet, dat een man met zo'n inzet hier na een mindere wedstrijd wel eens door het publiek is verschopt". Geïnspireerd wijl Cees van lerssel en Harry Bruggink zich als sleutelverde digers uitstekend bij hun colle ga's in het centrum aanpasten. Spitz Spits Kohn: „Dat was voor mij verrassend. Cees en. Harry Tegenover het krachtige Twentse spel Rijvers: „Tegen ons is Twente altijd extra geïn spireerd. Ergens is dat wel prettig, want anders zouden ze me al vergeten zijn. stelde PSV niet veel. Het kreeg daartoe trouwens ook niet de kans, want de Enschedeërs zorgden er bij balbezit voor de Eindhovenaren onmiddellijk voor, dat het veld zo klein mo gelijk werd met als gevolg dat de snelheid van de broers Van de Kerkhof niet kon worden uitgebuit Bovendien waagde de weer met een neusbescher- mer spelende Ralf Edström het zelden een kopduel aan te gaan met een tegenstander. Willem de Vries en Niels Over weg hij vooral bleven on danks het spekgladde veld en hun aanzienlijke lengte opval lend gemakkelijk overeind, ter- Derks, de oorarts (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Frans Derks stal gisteravond tijdens het duel FC Twente-PSV de show met een grandioze act. Toen Eddy Achterberg kort voor rust scoorde na al wegens bui tenspel te zijn afgefloten ren de de Bredase scheidsrechter driftig in de richting van de Enschedese aanvailler. Toen hij Achterberg had bereikt schoof hij de haren over diens rechteroor opzij n keek of „De Keu" soms een beschadigd trommelvlies had beiden voor de wedstrijd fit Omdat we nog maar twee veldspelers (Roel Brinks en Gabor Zele) achter de hand hadden, moesten ze echter wel spelen." Het enige gevaarlij ke moment voor het Twentse doel ontstond halverwege de eerste helft, toen PSV even bui ten het Enschedese strafschop gebied een vrije trap mocht ne men. Willy van der Kuilen knal de de bal ziedend hard over'de muur van de Enschedese verde digers, maar Volkmar Gross bracht met een katachtige reac tie redding. Tomeloos FC Twente beheerste ook na de pauze dankzij zijn tomeloze in zet. Jan van Beveren moest handelend optreden bij schoten van de als rechtsbuiten opge stelde Eddy Achterberg, Johan Zuidema en Kick van der Vall, terwijl Achterberg een keer vanaf de linksbuitenplaats steenhard voorlangs schoot. Ge zien het Enschedese overwicht was het niet meer dan normaal, wijl de doelman knap reageerde op e van Johan Zuidema n Eddie Achterberg vrije trap. Slotoffensicf Het duel bleef ondanks de bar re omstandigheden, in de doel gebieden zakten de spelers meestal tot over de enkels in de modder, uitermate boeiend en sportief. FC Twente moest wel toestaan, dat PSV een slo toffensicf Inzette, maar het wist de zaak potdicht te houden ook nadat de door een lichte blessure gekwelde Harry Brug gink het veld had moeten rui men voor Roel Brinks. Johan Zuidema besloot de wedstrijd als linksback en het was voor de Enschedeërs eigenlijk een beetje sneu, dat de fraaie overwinning door een treffer In eigen doel een beetje minder afgetekend uitviel. Na afloop van de door Frans Derks uitstekend geleide topper maalde daar echter niemand meer om. De herinnering aan een fascinerend voetbalgevecht, waarin Twente's lichtgewicht middenvelders hun directe te genstanders hadden beheerst, maakte voor het uitgelaten En schedese publiek alles goed. Spitz Kohn roemde naderhand het karakter van zijn ploeg, die ondanks alle handicaps tot op de bodem was gegaan en het gevecht tot het einde had volge houden. Kees Rijvers deed dat ook. Hij: „Dat vroege doelpunt was natuurlijk een extra stimu lans voor Twente. Ik hoop, dat dit voor mijn oude club het begin is van het herstel, want Feijenoord en Ajax moeten hier ook nog op bezoek. .Wat PSV betreft kan ik kort zijn. Het heeft geen zin iemand als schuldige aan te wj- zen. We zijn gewoon overtroefd door een tegenstander, die meer karakter had. Als je dit Twente- ziet, begrijp je niet, dat het zo'n grote achterstand in de competi tie heeft opgelopen. Het heeft bovendien getoond, dat blessu res en ziekte van enkele belang rijke spelers geen excuus voor een nederlaag behoeven te zijn. Het commentaar van Feije noord op de tegen ons verloren wedstrijd was daarom overtrok ken. Ik geloof niet, dat wij nu zullen terugvallen. Als zondag in Deventer tegen Go Ahead Eagles blijkt, dat we ons ook zo kunnen inzetten als FC Twente, hebben we hier vanavond toch iets geleerd, waarmee we het hele verdere seizoen iets kunnen doen." TON VAN DALEN 2-1. Scheidsrechter: Derks. toeschou wers 17 500 FC Twente: Gross, Van lerssel. Over weg, De Vnes, Bruggink (Brinks) Thijssen, Van dor Vall. Mühren. Jeu ring, Zuidema, Achterberg. PSV: Van Beveren. Krijgh, Van Kraay, Nordqvist, Deykers. Willy van de Kerkhof. Strik. Van der Kuy- len, René van de Kerkhof, Lub se Edström. en dan ziet deze een voudige toerist aan boord van het roomwitte zeekasteel „MS Achille Lauro" de Vesuvius opdoemen waarop hij bij de deksteward ontroerd een campari-soda bestelt. Als u over 160 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moei u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op 'n Vliegreis of cruise met Neckermann. 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, "n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen voor u klaar bij de Amro Banken mei het Amro Reizen vignet. Spanje vertrekken voor de wedstrijd tegen Spanje in het toernooi om het Europese kam pioenschap. de vele indrukwekkende ac ties van Jan Jeuring, de beste speler van het veld. Kees Rijver- s: „Formidabel wat Jeuring alle- V»-»» e»» *1 - DEN HAAG Voor de open Nederlandse badmintonkampioen schappen die op 7, 8 en 9 februari worden gehouden in Beverwijk, bestaat van internationale zijde grote belangstelling. Niet minder dan 79 heren en 30 dames hebben zich gemeld voor het enkelspel, bij een totale deelneming van 130 uit veertien landen. Eerste op de plaatsingslijst bij de heren is de Zweedse veelvuldige Europese kampioen Sture Johnsson. Hij wordt gevolgd door de Deen Fleming Delfs, wiens landgenoot Svend Pri, de winnaar van 1974, ditmaal wegens een blessure verstek moet laten gaan. Derde en vierde geplaatst zijn de Engelsman Paul Whetnall en de Zweed Thomas Kihlstroem. De organisatoren hebben zich genoodzaakt gezien van de 79 heren niet minder dan 54 direct toe te laten tot het hoofdtoernooi, aangezien het spelen van voorronden voor verreweg de grootste groep wegens bewezen kwaliteiten te „beledi gend" zou zijn. Dit geldt ook voor de Nederlandse kampioen Rob Ridder, die onlangs in Schotland de finale bereikte van een internationaal toernooi, door onder meer de Engelsman Derek Talbot te verslaan. Bij de dames is als eerste geplaatst de Engelse Margaret Beck, die vorig jaar onder moeilijke omstandigheden het „World Invitation" toernooi in Djakarta won. Margaret Beck brak enige tijd geleden een middenvoetsbeentje, maar heeft de training inmiddels hervat. Tweede op de lijst is haar landgenote Gillian Gilks-Perrin, derde de in Denemarken woonachtige Nederlandse kampioene Joke van Beusekom. die vorig jaar in de finale van „Beverwijk" in drie- games verloor van de Zweedse Eva Twedberg. Deze neemt ditmaal niet deel. omdat zij pas een baby heeft gekregen. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE - Molorad Pa- vlc, de trainer van Benfica, was uiterst kort in zijn com mentaar op hetgeen hij had gezien van toekomstig Europa Cup-tegenstander PSV. Dat kwam niet omdat de grij zende Joegoslaaf niets kwijt wilde, maar omdat hij haast had de laatste trein naar het westen te halen. „Ik heb", al dus Pavic, de aanval van PSV niet gezien. Om toch te weten wat die linie kan kom ik waarschijnlijk nog een keer naar Eindhoven. PSV heeft niet slecht gespeeld, maar de tegenstander was gewoon be ter. Twente had de wedstrijd voortdurend in handen. On danks het verschrikkelijke slechte veld was het een schit terend schouwspel". LEVERKUSEN - Willi Holdorf. die in 1964 in Tokio Olympisch kampioen op de tienkamp werd. is benoemd tot trainer van de Westduitse sprinters. Holdorf werd opvolger van Bert Sumser. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM "Spelvreugde vind ik in de betaalde voetbal lerij van alles overheersend be lang. Als dat wegvalt kun je mijns inziens niet gemotiveerd meer spelen, laat staan trainen. Bij Haarlem is dat plezier de laatste tijd weggeëbd, al wil ik met klem stellen dat ik de club zonder gevoelens van rancune verlaat. Ik kan het bestuur en de jongens alleen maar het be ste toewensen en wat Barry Hughes betreft: privé blijf ik hem een moordkerel vinden". Theo van Duivenbode (31) ziet niet om in wrok, nadat hij zelf de stoot heeft gegeven tot vroegtijdige beëindiging van zijn voetbalcarrière bij Haar lem, dat momenteel zo uitzicht loos de rode lantaarn in de eredivisie draagt. Een vaktech nisch verschil van mening met de oefenmeester van de blau wrode brigade deed hem zijns inziens ten onrechte op de re servebank belanden. Meningsverschil Van Duivenbode, buiten zijn voetbalactiviteiten vrijwel al tijd bezig in het verzekerings wezen, voelt zich nog te goed om z'n zitvlees op een plaats in de dug-out te beproeven. "Het meningsverschil met Hug hes nam echter verregaande vormen aan, dat ik vreesde nimmer meer aan de hak te zullen komen. Zelfs niet als Haarlem de komende 15 wed strijden op rij met 5-0 zou ver liezen". De rap formulerende Amster dammer joeg de Britse oefen- meester de dampen aan toen hij met een volgens hem con structief voorstel kwam om de Haarlemmers uit de impasse te halen. Van Duivenbode stond een meer behoudende speelwij ze voor. waarin niet langer plaats was voor "spielerei". „Je kunt als ploeg nog zo sympa thiek overkomen, maar wan neer je halverwege de competi tie al 40 doelpunten om de oren hebt gekregen, zijn zelfkritiek en bezinning wel noodzakelijk. Ik heb Hughes destijds voorge steld veel meer vanuit een ge sloten verdediging te gaan spé len, waarbij met snelle uitvallen geprobeerd zou mqeten worden te doelpunten. In dat concept had ik mezelf de rol van vrije verdediger toebedeeld. Het leek me in de gegeven situatie de enige kans om wat punten te gaan verzamelen, maar Hughes wilde er niet van horen". Duur. Koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de te Hilversum gehouden koer sen zijn: Maggy Henry-prijs (2000 meter): 1. Luit. v. Toogwijk (A. O. de Wrede) 2.50.7 2. Lex Six. 3. La hemi. Toto: winnend 3,90 Plaats 1,40 - 3,90 2,90 Koppel 49.20 trio 652,80 Senator Axbond-prijs (2020 me ter): 1. Lester Kandia (J. Hoejenbos) 2.54.1, 2. King Axkit, 3. Lex Hanover K. Toto: winnend 20,50 plaats 5,80 2,10 - 2,- Koppel 86, trio 1533,60 Leerlingenwinterkamploenschap III (eerste afdeling, 2020 me ter): 1. Mikro Buizenzorg (G. Kolman) 2.51.2, 2. Krone van Nora, 3. Little Star. Toto: Winnend 4,30 plaats 2,30 1,70 Koppel 7.70 Patrick Duluth-prljs (2000 me ter): 1. Lazuur (W.' Geersen) 2.46,9 2. Kiniberly Kid J, 3. Karin W. Toto. Winnend 2,90 Plaats 1,50 1,30- 1,80 Koppel 5,20 trio 52,20 Maria v Prijs (2000 meter): 1. Higgins (W. Duivenvoorden) 2.44,8, 2. Ina van Hovi, 3. Enter prise Hollandia. Toto: winnend 15,70 Plaats 1,50 - 1,10- 1,20 Koppel 23,50 Peter Stanley-prijs (2440 meter): 1. Komtesse D (G. van Eykelen- borg) 3 29,1 2. Jaques. 3 Katan Toto: winnend 6,60 plaats 2.- 1.40 1,40 Koppel 11,80 trio 115.30 Leerlingenwinterkamploenschap III (tweede afdeling, 2020 me ter): 1. Karma Kandia (mej. M. Vos) 2 50.7 2. Karei Volann, 3. OUy Bird. Toto: Winnend 6,20 Plaats 1,90 - 2.- - 2,30 Koppel 20,70. Malle B-prijs <2000 m, autostart): 1. Limbus Hanover (T Kooyman) 2 45,5 2. Judge Olivier. 3 Kab- bes du Bois. Toto: W 4 90.. PI. 1,40, 1,80, 1,40 Koppel 12,20., Trio 98,30. Lady Chlmes-prljs (2400 m): 1. Li (A. Brouwer) 3.46,7 2. Maxa- ver Way, 3. Miss Hanover. Toto: W. 13,10, PI. 3,10 2,40 Kop pel 18,10. De totale omzet van de totalisator was 360.154 gulden. Doelman Jan van Beveren zit verslagen op de grond na het eerste doelpunt van Twente. stimorol kauwgom de smaak is raak Theo's 'taktische tip' kwam hem duur te staan. De bij Haarlem op het middenveld opererende ex-ajacied en ex-feyenoorder werd verbannen naar plaats waar. hij zich te goed voor voelde: de reservebank. „Ik ben perse geen militante voet baller. maar die behandeling vond ik onredelijk. Dat heb ik Hughes ook gezegd. Hij heeft de hele zaak in de prestige- sfeer getrokken. En daar pas ik voor. Het bestuur van Haarlem heeft zich echter coulant jegens mij opgesteld. Het zal echt niet overvragen wanneer een club interesse in mij heeft. Want echt. in de ere-divisie kan ik nog zeker 3 jaar mee". Zesdaagse van Antwerpen ANTWERPEN Acht Neder- landers zullen starten In de Zesdaagse van Antwerpen, die van 7 tot 13 februari wordt gehouden in het sport paleis. Duyndam rijdt met Karstens, Priem met Kenetemann en Balk met Fens. Verder is Rene Pijnen gekoppeld aan Rik van Linden (Bel) en Cees Bal aan Udo Hempel (WD1). Vooraan staande koppels in de zesdaag se zijn verder Merckx/Serctr (Bel). Macrtchs (8el)/Bua<Jahl (WD1), Gilmore (Aus)/Steveos (Bel) en Van Lanckcr/Mou- rioux (Fra). DEN HAAG Cees Verhoef (Hellas) zal op 16 februari in het sportpaleis Ahoy in Rotter dam een aanval doen op het officieuze indoorrecord op de marathon. Dit record staat met 2 uur en 41 minuten op naam van de Amerikaan Buddy Ede len.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13