Van Gentert stond er bovenop maar grensrechter besliste Waarom speelden Eagles in eerste helft te schuchter? DOESBURG LAAIEND OVER Van Beveren (BUITENSPEL) DOELPUNT kwam tussenbeide FC Den Haag dupe van arbitrale blunders Vervoort hielp mee aan zege Feyenoord EINDHOVEN Het elektronisch scorebord bij PSV was al de 45e minuut van de tweede helft gepasseerd toen de ploeg eindelijk aan de ruim verdiende treffer tegen Sparta kwam. Harry Lub- se voorkwam in een wirwar van spelers dat PSV opnieuw in een thuiswedstrijd een punt moest afstaan. Spelers van Sparta reageerden uiterst emotioneel op het doel punt, dat in buitenspelpositie werd gemaakt, en bestormden scheidsrechter Jan Keizer. Vooral Pim Doesburg was overstuur, reden waarom hij door Keizer werd genoteerd wegens aanmerkingen op de leiding. Na het laatste fluitsig naal zat dit Doesburg nog hoog. Hij wilde zelfs een grensrechter te lijf, maar col lega-doelman Jan van Beveren voorkwam dit. De overwinning van PSV was dik verdiend en gold als belo ning voor het massaal aanval len in de tweede helft, Sparta, dat uit was op een elfde gelijk spel, stelde daar niets tegen- In de eerste helft was de strijd alleszins het aankijken waard, hoewel PSV op geen stukken na het peil van het duel met Feyenoord haalde. Sparta schiep zich toen ook nog kan sen. PSV was gehandicapt doordat Edström, met neus- masker, koppend geen enkel risico durfde nemen. Scheidsrechter Keizer haalde zich de wrevel van het volge pakte stadion op de hals want hij weigerde tot driemaal toe de bal wegens hands op de stip te leggen. Later verklaar de hij dat er geen sprake was van opzet Na de rust kreeg Sparta-ver- dediger Jansen, die Edström weinig kans gaf, de gele kaart wegens een overtreding tegen Deykers en dit voorval stimu leerde Sparta in de gedachte aanvallend geen enkel risico meer te nemen. Kees Rijvers, die een herha ling van het drama tegen MW (1—1) van veertien dagen gele den vreesde, wisselde de licht, geblesseerde Krijgh in voor de jonge Poortvliet en liet Quaars de plaats van Strik innemen. Het leek zonder resultaat maar in de laatste minuut slaagde Sparta er niet in de bal uit het strafschopgebied te werken, waarna Lubse scoor de. Scoreverloop: 90. Lubse 1—0: Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwers: 20.000. PSV: Van Beveren, Krijgh (Poortvliet), Nordqvist, Van Kraay, Deykers, W. v. d. Kerk hof, Strik (Quaars), en Van der Kuylen, R. v. d. Kerkhof, Lubse, Edström. Sparta: Doesburg, Jansen, Balkenstein, Visser, Van der Veen, Salfishberger, Walbeek, Migielsen, Heyerman, Venne- ker, Van Staveren. llllllllllll lllllllllllllllllllll Geen wonder dat de handen omhoog gingen toen PSV op de valreep had gescoord, en dan nog een dubieus doelpunt. Spartanen wijzen op de PSV-er die buitenspel stond. Vl.n.r. V. d. Veen (7), voor hem Balkenstein, de springende Willy v. d. Kerkhof, de weglopende maker van het doelpunt Harry Lubse, de proteste rende Walbeek. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Jan van Beveren, de doelman van PSV, la van mening, dat het incident aan het einde van de wedstrijd PSV—S- parta niets om het lijf had. „Het is een voorval dat elke week op de voetbalvelden voorkomt. Het was natuurlijk voor Doesburg een geweldige teleurstelling, als je een gelijkspel, dat je denkt in je zak te hebben op het allerlaatste moment nog verloren ziet gaan. Zeker als je ervan overtuigd bent dat het doelpunt in buitenspelpositie werd gescoord. Doesburg liep echter op een" dermate provocerende manier in de richting van grensrechter Piet Seuren, dat ik dacht preventief te moeten' optreden door tussenbeide te komen. Dat ik dat deed was heel toevallig. Ik liep net in de buurt om het veld af te gaan. Ook Nol Heyerman kwam er nog bij om de zaak te sussen. Ik voelde het als mijn plicht dit te doen. Ten eerste kennen Pim Doesburg en ik elkaar zeer goed en ten tweede gebeurde het in ons eigen stadion. We moesten kost wat kost voorkomen dat daar minder plezierige dingen gebeuren". Of het doelpunt van PSV inderdaad in buitenspelpositie werd gescoord, wilde Van Beveren noch ontkennen, noch bevestigen. „Ik stond er veel te ver van af om daar een oordeel over te kunnen geven", zei hij. BREDA Opwinding, spanning en sensatie. Alles klikte gister- middaag bij NAC-FC Den Haag (2-2). Een heerlijke wedstrijd om te zien en daarnaast een spektakelstuk van de eerste orde. Want wat er allemaal is gepasseerd grenst haast aan het 'ongelooflijke. Fel betwist middelpunt was - zoals meestal de laatste tijd - de scheidsrechter, Arie van. Gemert. Hij viel op door een zwakke dag en had ook nog de pech in nauwelijks meer waarneembare situaties beslis singen te moeten nemen. Het begon allemaal kort voor rust, toen FC Den Haag, via alweer Henk van Leeuwen op 0-1 stond. Vreyssen klom verras send hoog boven Ouwehand en Mansveld uit en kopte de bal keihard tegen de lat Vreemd genoeg viel de bal "dood" neer. Zomaar, zonder het te kunnen verklaren. Maar de grensrechter was pertinent en gaf aan dat de bal precies voor de doellijn neergeploft was. De goed bezette staantri- bune achter het doel van Ton Thie leek te worden afgebro ken. Maar omdat de beslissing van Van Gemert zo resoluut I was en ook de grensrechter geen aanleiding tot verwarring gaf verdween het tumult weer t» snel. Het zal dan wel zo zijn, dacht de opgewonden menigte, die het niet goed had kunnen u zien. Maar o wonder, nauwe lijks drie minuten later werd Van Gemert voor precies de- v zelfde situatie geplaatst. Een afstandsschot van Dierckx spatte weer stuk op de lat en fc alsof de duivel ermee speelde de bal boog weer naar de grond en zorgde voor hetzelf- A de dillema. Wel of geen doel- t. punt?, niemand wist het. De op een paar meter afstand van het voorval staande scheids rechter wees al naar de hoek- vlag voor het nemen van een corner (de bal was inmiddels door Mansveld achtergewerkt) itoen de grensrechter Wage naar heel het stadion op zijn hand kreeg. De man, die twin tig meter verder dan Van Ge mert van het voorval afstond, constateerde deat de bal niet voor of op, maar achter de doellijn was neergekomen. Aad Mansveld: "NAC mag de volgende thuiswedstrijd de toeschouwers op de staantri- bune achter het doel wel een vrijkaart geven. Zij schreeuw- b den NAC naar dit doelpunt. De grensrechter was er totaal u confuus van". Orde Leiden was in last. Tumul tueuze ontwikkelingen namen aanvang en vooral Kila moest met de harde hand tot de orde worden geroepen. NAC aanvoerder Aty Graau- is duwde hem hardhandig bij de linesman weg want an- i ders was de Hagenaar wel- ji licht te ver gegaan in zijn ^opwinding. Scheidsrechter Arie van Ge mert maakte later ook geen •.sterke beurt door ate ontken nen wat iedereen gezien had (zijn gebaar om een hoekschop te laten nemen) en bl de ver antwoordelijkheid aan de grensrechter af te schuiven. Hoewel hij er pertinent beter voor stond zei Van Gemert: „Mijn grensrechter beslist in Bij dit onverkwikkelijk inci dent bleef het niet. Want vlak na de rust mocht Smits een vrije trap nemen en deed Mansveld op het moment van schieten het verplicht stapje naar voren. Geen twijfel over mogelijk: buitenspel. Maar Van Gemert kreeg weer het NAC-stadion overeind door te laten doorvoetballen. Tot groot plezier van de sterk de buterende Joegoslaaf Mujkic, die ineens zo vrij als een vo geltje voor Thie stond. Een inderdaad handige beweging van hem bracht NAC de zalige wetenschap ineens met 2-1 voor te staan. Mansveld: "Hon derd procent buitenspel. Ik steek er mijn hand voor in het vuur". De niet attent genoeg vooruitstappende Rob Ouwe hand: "Hoewel ik een ietsje te ,laat was stond de Joegoslaaf al zeker één meter buitenspel". Kiem De "kiem" voor het spektakel stuk was gelegd. FC Den Haag, meestentijds in de aan val, voelde zich onrecht aange daan. Het had op een overwin ning gegokt, was met die inzet ook het veld ingekomen en dacht "safe" te zitten toen Van Leeuwen uit een voorzet van Ling (na rust door Swanen- burg vervangen vanwege een blessure) scoorde. Maar dat gevoel van veiligheid werd fi naal de grond ingeboord door Van Gemert. De goede instelling van het huidige elftal, dat toch echt een gooi wil doen naar een periodekampioenschap mani festeerde zich na deze "tegen vallers". Mansveld zelf nam het initiatief door met een vrije trap (tegen de paal) aan te te tonen dat NAC toch te veel van het goede had gekre gen. En in principe nam Aad ook het initiatief tot de gelijk maker. De Joegoslaaf Mujkic hinderde hem bij herhaling bij het nemen van een vrije trap en Aad nam toen maar het zekere voor het onzekere. Hij schoof de bal naar Van Vliet Terwijl deze een „zee van ruimte" voor zich ontwaarde deed de voorstopper een po ging op avontuur te gaan. Om dat niemand hem aanviel luk te dat bijzonder gemakkelijk en beëindigde zijn solo met een verrassend hard schot. Te hard voor de falende doelman Jan de Jong, want deze stak er geen hand naar uit. Deze op een zeer speciale ma nier tot stand gekomen 2-2 bleef ook de rest van de wed strijd beheersen. Beide ploe gen deden er alles aan om het schouwspel nog opwindender te maken. En het had maar een haar gescheeld of het was nog gelukt ook. Een diepte pass op Brouwers kon de ver uit zijn doel gekomen Thie maar half onderscheppen. Ge slagen bleef hij op het veld Simon van Vliet is dol van vreugde. Hij heeft met een afstandschot doel getroffen en scheidsrech ter Van Gemert wijst resoluut naar de mid denstip. liggen, maar Brouwers krab-, belde rap overeind. Een beslis sing leek dichtbij. Het doel van FC Den Haag was verba ten. Bij de voorzet van Brou wers duwde Korevaar ook nog Vreyssen opzij en niemand had vreemd opgekeken wan neer Van Gemert een straf schop had uitgedeeld. Een nederlaag verdiende FC Den Haag niet Het had, vol gens trainer Boskov, zijn beste uitwedstrijd van het seizoen .achter de rug. Voorzitter Her man Choufoer, ongekend fel voor zijn doen: "De doelpun ten van NAC waren geschon ken". En manager Hartmann: "Keer op keer wordt aange toond dat het samenspel tus sen scheidsrechter en grens rechter verkeerd uitpakt". HANS DE BRUYN Scoreverloop 20. Van Leeuwen 0-1, 40. Dierckx 1-1, 55. Mujkic 2-1. 64. Van Vliet 2.*2. Scheidsrechter: van Gemert. Toeschouwers: 8000. NAC: De Jong. Krijncn, Dcl- motte, Graaumans en Vermeu len, Smits, Diercks en Bron, Vreijsen, Mujkic en Brouwers. FC DEN HAAG: Thie. Kore vaar, Van Vliet, Ouwehand cn Mansveld., Jol, Perazic en Ki la., Bres, Van Leeuwen en Ling (Swanenburg). ROTTERDAM De schuchterheid van Go Ahead Eagles maakte te laat plaats voor de wetenschap dat dit Feyenoord zeker niet on overwinnelijk was. Waarom toch bevangt ploe gen als de Eagles de angst als zij de Kuip betreden? Eerst na de rust dwong Go Ahead zichzelf te erkennen dat het beslist niet minder was dan de Rotterdammers, die futloos, moei zaam, rammelend in alle linies, toch de zege behaalden. Dank zij een eigen doelpunt van Warnas en een ongelooflijke blunder van scheidsrechter Vervoort, wiens grensrechter overigens ook schuld had toen hij niet vlagde bij een evident buitenspelgeval. Zo kwam Feyenoord op 31, een uiterst pover spelend Feyenoord, zoals Wiel Coerver volmondig toe gaf. En nog klonk er iets van respect in de woorden die trainer Jan Notermans sprak: „Feyenoord is gelukkig aan de overwinning gekomen maar wel verdiend want het was beter". Waarom toch? De vergelijking met hetgeen oud-Feyenoord de avond tevoren had laten zien, drong zich on weerstaanbaar op. Af cn toe speelde „jong"- Feyenoord niet eens sneller. Statisch spel. geen enkele beweging, onverteerbaar voor het pu bliek dat daarvan dan ook duidelijk blijk gaf. Er werd om Coentje geroepen door het ontstel lend falen van Kristensen. De toeschouwers hadden om meer „oudjes" kunnen roepen want behalve Van Hanegem, Rijsbergen (voor het eerst zonder bandage) en soms Ramljak ver diende niemand een voldoende. Go Ahead be zat individueel meer opvallende spelers: Van Deinsen. Van Marwijk, Oude Wesselink die Schoenmaker tot een debutant degradeerde, de ijverige Warnas. Maar juist twee van hen lieten het afweten toen Feyenoord in de penarie zat. Dat leek er trouwens helemaal niet in te zitten toen de Rotterdammers al na twee minuten de leiding namen, ook al fortuinlijk. De Jong kon de bal niet bereiken, Kristensen wel. Zijn schot zou wellicht houdbaar zijn geweest voor Rij kens maar André van der Ley zat ertussen en via zijn lichaam plofte de bal hoog tegen het net: 10. Malaise Meteen tekende de malaise zich af bij Feye noord. De defensie blunderde keer op keer, de middenlinie had geen stuwkracht, de aanval was helemaal te verwaarlozen. Alleen Van Ha negem aanvoerder en poeslief, zelfs de bal keurig aanreikend na een fluitsignaal van de wederom zeer zwak leidende Vervoort had niveau. André van der Ley „Ik wist dinsdag al dat ik zou spelen" had de ondankbare taak de Kromme te bewaken. Van der Ley: „We hadden gerekend op Wim Jansen die verdedi gend middenvelder is. Ik ben de aanvallende en zo groeide de situatie dat ik op Van Hane gem kwam te staan". Van Hanegem was ook de man die indirect oorzaak was van de tweede treffer. Een verre pass van Ramljak zette Van Hanegem in beweging, Warnas wilde redden, kreeg de bal verkeerd op zijn schoen en pas seerde Rijkens: 20. Schroomvallig Toen de Eagles na de rust de schuchterheid hadden afgeworpen Notermans: „We vin gen Feyenoord in de tweede helft goed op cn probeerden met counters te scoren" kwam het tegenpunt ook. Een glaszuivcre pass van Van der Ley naar de opgerukte Warnas, een voorzet, en Van Marwijk kopte in, dankbaar profiterend van een levensgrote verdedigingsfout van Feyenoord: 21. Die stand had al eerder bereikt kunnen zijn toen Treytel zonder meer de bal uit zijn handen liet vallen en Van Marwijk van dicht bij naast schoot. Er zat overigens toch meer in voor Go Ahead maar de middenlinie speel de te schroomvallig, durfde niet alles of niets te riskeren. Waarom toch niet? Waarom gooien ploegen die kennelijk naar de Kuip komen met de instelling dat toch wordt verloren, niet alles op de aanval, van het begin af. Go Ahead zag te laat dat het kon. Glujic kreeg een vrijwel identieke kans als Van Marwijk maar hij schoot tegen Treytel op. Glujic, wie door Notermans gebrek aan agressie werd verweten en die werd gewis seld voor Van Loon, op hetzelfde moment dat de weer door zijn enkel gezakte Ramljak werd vervangen door Everse. Toen kwam de blunder van Vervoort De bal kwam bij de ver buitenspel staande Van Hanegem uit een vrije trap van Kristensen. Heel Go Ahead bleef staan. Grensrechter Van Dijk hief de vlag niet Vervoort reageerde zelf niet en uit het passje van Van Hanegem scoorde Kreuz: 3—1. De fut was er toen bij de Eagles wel uit HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 2. Kristensen 1—0, 27. Wamai (eigen doel) 2—0, 54 Van Marwijk 2—1, 74. Kreuz 3—1. Scheidsrechter: Vervoort Toeschouwers: 26.000. Feyenoord: Treytel; Schneider. Ramljak (Everse). RJJa- borgen, Vos; De Jong. Kreuz. Van Hanegem; Rcssel, Schoenmaker, Kristensen. Go Ahead Eagles: Rijkens; Warnas. Oude Wesaelink, Geestman, Strijdveen; Amtz, Van der Ley, Bakker; Van Deirsen, Glujic (Van Loon), Van Marwijk. .Ill i ill h'illMÉM

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9