Nijmeegse student won originele Karei Appel in Biotex- kleurenfestival Staatssecretaris tilt niet zwaar aan klachten over buitenbrievenbussen MEESTER KAREL: „EEN BEROEPS SCHILDER ZOU HET NIET BETER GEDAAN HEBBEN" Surrealistische vogel van Peter de Beer kreeg doekje voor het commerciële bloeden rrT»* zijn hand- en spandiensten aan een commerciële witmaker de kunst niet om zeep helpt antwoordde hij driftig: „Het interesseert me niet, wie mijn werk koopt. Als er maar genoeg poen op tafel komt. Ik vind het juist dapper van een zeepzieder, dat hij op die manier de kunst een handje helpt. Als je de kwaliteit van de inzendingen ziet zul je begrijpen, dat ik als kunstenaar geweldig blij ben met dit initiatief. Het is onvoorstelbaar hoeveel schilderta- lent er in ons land is. Op die manier gaat Nederland recht op een nieuwe gouden eeuw af. Winterslaap De meer dan honderd vogels, die op Biotcx-wolkcn zijn uitgevlogen zijn neergestreken in één van de zalen van het Museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam. Daar houden ze in een bovenzaal hun verkwikkende winterslaap vol tot 23 februari. Een bezoek aan deze tentoonstelling maakt overduide lijk, dat ook op het gebied van de schilderkunst een kind de was kan doen. De fraaiste inzendingen zijn namelijk vervaardigd door leerplichtige dreu- messen, die niet gehinderd door de dadendrang der volwassenheid de Meester moeiteloos naar de kroon steken. Die ontdekking is voor de ware kunstlief hebber een pak van het hart. Dat het een pak Biotex is ziet men voor deze keer graag door de vingers. LEO THURING FOTO'S MILAN KONVALINKA. MAANDAG 27 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PVCIM T telefoontjes en brieven die hij de laatste tijd krijgt, zijn het er nogal wat) hebben we op deze menier gewoon een stuk gezelligheid weggenomen. Be ter was het geweest als we waren begonnen met een proefgebied. Nu zitten we aan een kleine miljoen van die bussen en de hele rompslomp er omheen vast". Uit brieven en telefoontjes blijkt hem dat vooral de wille keur waarmee de PTT te werk gaat en de onbevredigdende en trage behandeling van ont- heffinsaanvragen, veel kwaad bloed bij het publiek zetten. Merkwaardig genoeg heeft geen van de briefschrijvers klachten over vernielingen met oud en nieuw. „Wel een bewijs", aldus Beekmans, „dat we te maken hebbe met funda mentele onvrede over een on sympathieke maatregel". Hij is na de bagatelliserende en prik kelende opmerkingen van de staatssecretaris van plan nog veel vervelender vragen te gaan stellen. Bijvoorbeeld of bekend is hoeveel dodelijke ongevallen een gevolg zijn ge weest van het feit dat mensen voor het legen van de buiten bus een verkeersweg moeten oversteken. Het Tweede-Ka merlid Hartmeijer (PvdA) heeft over deze materie ook al vragen gesteld, onder meer naar aanleiding van het feit dat in Drente enkele mensen eerst een weg moeten overste ken om bij hun brievenbus te kunnen komen. Volgens de wet is plaatsing van de groene bussen op zo'n gevaarlijke plek niet toegestaan AFWACHTEN De PTT hult zich intussen in stilzwijgen. „Onze directie wil eerst de beantwoording van de gestelde vragen door de staats secretaris afwachten, voordat zij de pers te woord staat", aldus een voorlichter van het staatsbedrif der PTT. De consumentenbond volgt het rumoer omtrent de groene bus met belangstelling en wel licht zal hij te zijner tijd een onderzoek instellen naar de ju ridische en technische kwali teiten van de buitenbus. Beekmans wordt behalve door gedupeerden ook door bedrij ven benaderd, die van hem willen weten wat nou precies de kostprijs van de bussen is. Het zijn bedrijven die denken goedkoper een betere bus te kunnen leveen. Bij alle onrust komt ook nog de slotjesaffai re. Afgezien van de kwaliteit (men zegt dat ze met een kromme spijker te openen zijn; Beekmans: „En waar blijft, de PTT dan met het briefgeheim?") kunnen in som mige delen van het land al geplaatste brievenbussen niet geruikt worden, omdat de le verancier van de slotjes niet op tijd aflevert. Het Eerste-Kamerlid Maas kant (PvdA), heeft evenals de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg est hetische bezwaren tegen de groene bus. „In Landschappe lijk en stedebouwkundig ge voelige plaatsen zoals Giet hoorn en Staphorst moet men toch wel voorzichtig zijn met het invoeren van de bus. Dat soort plaatsen heeft een zekere gevoeligheid ten opzichte van de storende eenvormigheid van zo'n ding. Vooral wanneer ze in groepen bij elkaar staan, kunnen ze sfeerbedervend werken. Overwogen zou kun nen worden in hoeverre erm financieel kan bijspringen om in die plaatsen tot andere mo gelijk duurdere oplossingen te komen", aldus de heer Maas kant. De directeur van de Rijksdienst van de Monumen tenzorg laat weten dat het niet op zijn weg ligt bezwaar tegen de groen bus te maken, maar hij is wel bereid mee te wer ken aan een bevredigende op lossing. De heer Beekmans is in elk geval van plan de zaak bij de behandeling van de begroting van verkeer en Waterstaat in februari nog weer eens aan de orde te stellen. Hij hoopt dat de mensen die zich met klach ten tot hem gewend hebben, ook staatssecretaris Van Hui ten van hun ongenoegen met de groene bus op de hoogte hebben gesteld. Veel mensen moeten kilometers afleggen om bij hun brievenbus te komen. Maar staatssecretaris Van Huiten tilt er niet zo zwaar aan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Ik ben niet van plan deze zaak serieus te nemen en bij de beantwoor ding van de vragen zal ik jou belachelijk maken". Met deze woorden heeft volgens het Tweede Kamerlid Beekmans (D'66) staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Water staat gereageerd op vragen van de heer Beekmans over de groene buitenbrievenbus sen van de PTT. Hij is trou wens niet de enige die vragen heeft gesteld. Ook het Eerste- Kamerlid Eibert Meester (Pv dA) heeft al twee keer vragen ingediend, daarmee de toene mende onvrede van het groe- ne-bussenvolk vertolkend. De heer Beekmans moet he laas beamen dat de wet inder tijd een beetje ongelukkig is aangenomen. „We hebben ons toen niet gerealiseerd dat in voering van de groene bussen voor sommige mensen zou be tekenen dat ze een paar kilo meter moeten lopen om hun post op te halen. Van een aan tal mensen (en blijkens de vele Rotterdam De picturale profeet Karei Appel was zaterdag vanuit zijn werkhol in Parijs naar de chloorhoudende havenstad Rotterdam gekomen om de prijswinnaar van het Biotex-kleurenfestival (schuimt en kan niet krassen) een fors doekje voor het commerciële bloeden te overhandigen. Dit schilderij „de gedresseerde circuskoe met dansende kat", dat Appel vorig jaar met woeste penseelvoe ring op het linnen wierp is inmiddels voor 75.000 gulden verzekerd, maar wordt door de smeuig converserende Meester zelf van hogere waarde geschat „Als die jongen nou verstandig is", deelt hij gul mee, „dan laat hij mijn doekje rustig een paar jaar thuis op zolder staan. Daarna kan hij er met gemak het drie- of viervoudige voor krijgen. Ik lig momen teel leuk in de markt en met name de Amerikanen zijn tuk op een Appel. Ik ga de volgende week toevallig weer naar de States om de contacten met de kunsthandel te verstevigen. Ik zal ze vast waar schuwen, dat er weer een alleraardigst doekje aan mijn oeuvre is toegevoegd. Ik weet natuurlijk niet, of die jongen van plan is zijn prijs ooit te verkopen. Misschien vindt hij me toevallig wel een einde-schil der. En dan blijft het doek totaan zijn dood in de goeie kamer boven de schoorsteen hangen. In dat geval heeft de Yank pech gehad." Schuimend festival Die jongen is de uitvoerig behaarde Brabander Peter de Beer, een 23-jarlge student in de Medicij nen uit Gemert, die één der 25.000 deelnemers aan het schuimend zeepfestival was. In de eerste ronde was het verplichte onderwerp „Het circus" en toen viel hij reeds in de prijzen met zijn agrarische bijdrage van een stier. „Het kan ook een koe zijn geweest", meent moeder Antoinette, die in de Bra bantse dreven een kunstgalerij drijft, „met die surrealistische kunst van Peter weet je namelijk nooit, van welk geslacht zijn beestjes zijn. In elk geval behoorde hij tot de 100 prijswinnaars, die in de tweede,'beslissende ronde een gooi mochten doen naar het schilderij van Appel. Daarvoor moest er een vogel geschilderd worden. Toen Peter hem op papier had vond ik het een knap beestje. Goed in zijn vlees en met een zeldzaam eigenwijs mensen hoofd. Maar ik had niet verwacht, dat Appel juist die vogel de beste zou vinden." Grote klasse Grommend terzijde van de Meester: „voor mij was dat geen punt. Ik pikte hem er gelijk tussenuit, omdat hij in niets lijkt op mijn eigen werk. Dat vond ik juist grote klasse. De meesten hebben geredeneerd: „als ik maar lekker veel verf gebruik dan zal Appel het wel krimmeneel vinden. Maar Na de prijsuitreiking poseerden Meester Appel en winnaar Peter f dansende kat Dat zi, daarmee de commerc e oi.noen was geen Beer broederlijk voor de hoofdprijs „Gedresseerde circuskoe met[p"nt. Zij wasten hun handen in onschuld, onschuld. net ging mij juist om de eigen visie. Ik heb de beste inzendingen in mijn atelier in Parijs zo objectief mogelijk bekeken en het resultaat was, dat die vogel van De Beer er voor mij met kop en vleugels uitsprong. Het is gewoon professioneel werk. Een beroepsschilder zou het niet beter hebben gedaan". Jeroen Bosch Winnaar de Beer, die voor zijn Doctoraal examen medicijnen zwoegt, is overigens geen uitgesproken liefhebber van het werk van Appel. Persoonlijk heeft hij meer op met de schilderijen van oude visionaire penseelvoerders als Jeroen Bosch. Hij onthult dan ook: „Als ik een geldprijs had gekregen met de opdracht erbij, dat ik er een schilderij voor moest kopen zou ik waarschijnlijk geen Appel hebben gekozen. Maar nu ik die koe en die kat eenmaal heb ben ik toch niet ontevreden. In elk' geval is het een aardige geldbelegging." Moeder Antoinette verwacht nu niet, dat de hoofd prijs eens in de wachtkamer van huisdokter De Beer tot troost der kranken zal dienen. „Het zit er namelijk dik in, dat Peter na het behalen van zijn bul toch het besluit neemt om met schilderen door te gaan", meent ze. „hij heeft in elk geval een uitgesproken talent. En zolang er nog minder goeie schilders in ons land zijn dan goeie artsen blijft het de vraag, wat hij later het beste kan gaan doen voor zijn boterham." Goed uit de verf Appel, die in geheel lederen uitmonstering ver scheen had zijn 17-jarige vriendin meegenomen, die gebalsemd in strakgespannen spijkerstof duidelijk maakte, dat de Meester ook zijn privé-leven voor treffelijk uit de verf laat komen. Op een vraag, of

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7