Portugal: land van „fascisten" en ..communisten" Pr Personeel van Meeus wenst 25 ontslagen collega's niet terug Massale jacht op neo-fascist, die 3 agenten neerschoot ReidmQowumt Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Nieuwe internationale economie nodig ANWAR SADAT: TERRORISTEN UITLEVEREN MAANDAG 27 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT pir.m s Staatssecretaris Kooij mans Amstelveen (ANP) Tijdens de komende algemene verga dering van de Verenigde Na ties zullen bruggen tussen de machtsblokken geslagen moe ten worden. Anders hebben we een kans gemist, die zich waarschijnlijk nooit meer zal voordoen, aldus staatssecreta ris Kooijmans van Buitenland se Zaken zaterdag in Amstel veen op een bijeenkomst over de ontwikkelingssamenwerk ing. Volgens de staatssecretaris zal international t^vr- nomisch stelsel nodig zijn om de collectieve veiligheid te ga randeren. Daarbij zullen ook de multi-nationale onderne mingen onder politieke contro le moeten worden gebracht „Voor ons land is het onaan vaardbaar, dat dat niet zou gebeuren", aldus de heer Kooijmans. Hij vond het een volstrekt le gale zaak dat de gemeenten zelf ook aan ontwikkelingssa menwerking doen." De wereld kan niet meer verdeeld wor den in aparte stukjes, maar we moeten handelen vanuit de ge dachte dat we wereldburgers zijn." Minister J.P. Pronk van ont wikkelingssamenwerking kon digde op deze bijeenkomst aan dat de ontwikkelingshulp aan Indonesië wordt verminderd. Het land zou net als Chili niet in alleopzichten voldoen aan de door de Nederlandse rege ring gestelde voorwaarden in zake de hulpverlening. Keizerlij ke winter sport De Iraanse kei zerlijke familie geniet momen teel van een wintersportva kantie in het Zwitserse Sankt- Moritz. In de ar- reslee v.l.n.r. Re- za Ali, Fahranaz, Farah Diba, Lei- la. Alie Reza en de Sjah. LISSABON (UPI) Douanebeambten hielden kortgeleden aan de grens een Portugees aan. De kofferruimte was volgestopt met escudos. De man werd als „fascist" bestempeld en afgevoerd naar de gevangenis. In Lissabon mocht de buitenlandse di recteur van een internationaal hotel van zijn werknemers niet meer binnenko men. Ook hij werd bestempeld als een fascist en hij kreeg te horen dat hij binnen vijf dagen uit het land moest zijn vertrokken. een openbaar gebouw trof een jonge ouw met uitgesproken linkse ideëen een kort aangebonden loketbeambte aan. „U bent zeker een van die nieuw bakken communisten" zei ze in de ont stane woordenwisseling tegen hem. De incidenten weerspiegelen een essen tieel element in het maatschappelijk en politieke leven van een land dat op zoek is naar een filosofie. Als een taxichauf feur zijn Portugese passagier vandaag de dag teveel rekent, krijgt hij fascist naar zijn hoofd geslingerd. Is hij, nog boos hierover, kortaf tegen zijn volgen de passagier, dan is hij een communist Het opdrukken van etiketten en het slingeren van scheldwoorden heeft ook plaats in de officiële politieke arena. De maoïsten noemen de communisten fascisten, de communisten noemen de socialisten fascisten, de socialisten zeg gen dat de moisten fascisten zijn en de Portugese democratische partij links van het centrum zegt van iedereen die niet met haar sympathiseert dat hij communist of fascist is. De politiek is Portugals grootste gezel schapsspelletje geworden sinds de staatsgreep van 25 april 1974 het autori taire bewind ten val bracht dat de zaken 48 jaar lang stevig in de hand gehad had. In de eerste onoverzichtelij ke dagen verschenen er op het politieke toneel 53 partijen en partijtjes. Sinds dien is hun aantal verminderd, maar nieuwe groepen en groepjes steken ie dere keer weer de kop op om vervol gens weer onder te gaan. Tekenend voor deze eb en vloed was het landelijke congres dat een partij enkele weken geleden hield. De bijeen komst werd op aanplakbiljetten in heel Lissabon aangekondigd, maar er ver schenen zo weinig belangstellenden dat het enige hamerstuk een motie was tot ontbinding van de partij. De motie werd eenstemmig aangenomen. Bemiddeling minister Boersma mislukt (Van een onze verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De 65 personeelsleden van het transportbedrijf Meeus te Bergen op Zoom heb ben zich gisteren tijdens een emotionele vergadering unaniem uitgesproken tegen terugkeer in het bedrijf van de 25 ontslagen collega's. Boersma, Boesma, die sinds vrijdag j.l. als bemiddelaar in het conflict tussen Meeus en de vakbonden optreedt en gisteravond de vergadering leidde, toonde zich na afloop bijzonder teleurgesteld. De vergadering kreeg een voortijdig einde toen een van de personeelsleden na een korte schorsing de volgende verkla ring voorlas: „Het voltallige per soneel gaat niet akkoord met het terugnemen van de 25 voor malige personeelsleden. Wij ver zoeken beide partijen de wet te respecteren in afwachting van de gerechtelijke uitspraak ov-5» de kwestie van de kantonrech ter op 4 februari. Wij verzoeken de vakbonden geen tussentijdse acties te ondernemen", aldus de verklaring. Het voltallige perso neel, velen vergezeld van hun vrouwen, stapte daarna op Een voorstel van een vertegen woordiger van het C.N.V. N. V. om een commissie in het leven te roepen die zou moeten stre ven naar herstel van het ver trouwen en het werkklimaat binnen het bedrijf, kwam daar door niet meer aan de orde. Het personeel staat op het stand punt, dat het provocerend optre den van de 25 ex-collega's tij dens de jongste staking de Kerk door brand verwoest. ZUTPHEN (ANP) In de vroe ge zondagochtend is de kerk van de jeugdgevangenis aan de rand van het centrum van Zutp- hen door een brand totaal ver woest. De brand werd volgens de directeur van de gevangenis veroorzaakt door een fout in het gasverwarmingssysteem. De brandweer van Zutphen, van di verse kanten gewaarschuwd, was met twee wagens binnen enkele minuten ter plaatse maar kon niet verhinderen dat het grotendeels uit hout opgetrok ken gebouw tot op de funda menten afbrandde. De gedetineerden hebben vol gens de directeur van de gevan genis geen moment gevaar gelo pen. De schade door de brand veroorzaakt is nog onbekend. Het gebouw zal geheel opnieuw opgetrokken moeten worden. I ADVERTENTIE) Dank je web zeg je duidelijker C met n 01 oc mei je ian Flcitro/>. Suezkanaal onofficieel open TEL AVIV (AFP) - Het Suez- kanaal is onofficieel open, maar alleen voor Egyptische schepen met Mekkagangers en Russische schepen met onbekende lading, zo heeft de Israëlische radio meegedeeld. Israëlische en buitenlandse zeel ieden hebben verklaard dat zij sedert de zesdaagse oorlog van 1967 niet zo'n bedrijvigheid in beide richtingen op het kanaal hebben geconstateerd. werksfeer danig verziekt heeft De vervoersbonden hebben de directie van Meeus nu een ulti matum gezonden om binnen drie dagen de ontslagenen terug te nemen. Zo niet dan zullen I acties volgen. De bonden zijn blijkbaar niet bereid eerst de uitspraak van de onafhankelijke 1 rechter in het conflict af te wachten. De vervoersbonden hebben ook de internationale verbonden van de gebeurtenissen in Bergen op Zoom op de hoogte gebracht „Wij verwachten ook. dat de zaak nu wel eens in het parle ment kan gaan spelen", aldus een vakbondsbestuurder. Directeur Meeus zei, wel iets gevoeld te hebben voor het CNV-voorstel om een speciale commissie te benoemen ter op lossing van het conflict „Het weglopen van de vergadering van het personeel duidt er ech ter op dat deze mensen een sterke mening hebben. Ik kan niet tegen hun wens in gaan, anders kan er straks niemand meer werken", aldus de heer Meeus. Nog meer vals geld in omloop Tilburg ianpi - Het vals geld blijft binnenstromen. Ook nu weer in Tilburg, waar bij een drogisterij en bij een slager valse bankbiljetten van 100, in omloop zijn gebracht. De bil jetten hebben dezelfde num mers als eerder in Venlo wer den uitgegeven. Volgens de Til- burgse politie zijn ze vrij goed nagemaakt, zij het wat flets van kleur en zonder watermerk. De Rijkspolitie in het district Den Bosch zoekt naar een tot nu toe onbekende woonwagen bewoner uit Maasbracht, die vrijdag in Veghel met een 100 Duitse mark-briefje bij een ben zinepomp heeft betaald. Het briefje bleek vals te zijn. De man herhaalde zaterdag in Ber- licum hetzelfde feit Andrew Levitt neemt afscheid van zijn zesjari ge zoon Daniel op de luchtha ven van New York. voordat de jongen moet te rugkeren naar zijn moeder in Israël, zoals door de rechter was bevolen. Le vitt die van zijn vrouw geschei den is, had de jongen laten overkomen om dat hij wegens de guerrilla-acti viteiten in Israël niet veilig zou zijn. PARIJS (AP-Reuter) De Egyptische president Anwar Sadat heeft gezegd dat Arabische terroristen die in het buitenland wandaden begaan en vervolgens in Arabische landen hun toevlucht zoeken, aan de betrokken buitenlandse regeringen behoren te worden overgedragen om te worden berecht. In een massaproces in Cairo is zaterdag de doodstraf geëist tegen 74 personen die beschuldigd worden van de overval van vorig jaar april op de technische militaire academie in Heliopolis, waarbij 21 doden vielen. Ook een tiental cadetten, beschuldigd van mede plichtigheid, hoorde de doodstraf tegen zich eisen. De overvallers, 92 in totaal, behoorden tot een uiterst rechtse organisatie, het islamitisch bevrijdingsfront Sjeik Moedjiboer Rachman. DACCA (Reuter) Sjeik Moedjiboer Rachman is zater dag president van Bangla Desj geworden nadat het parlement met overgrote meerderheid de grondwet had vervangen door een regeling die van Bangla Desj een eenpartij-staat maakt met een presidentieel bestuur. Sjeik Moedjiboer Rachman. die voor het laatst in zijn hoe danigheid van premier tot het parlement sprak, zei dat de grondwetswijziging is bedoeld als een „tweede revolutie die een glimlach op het gezicht van de gewone man moet brengen". „De afgelopen drie Jaar", al-, dus Moedjiboer Rachman „hebben we geëxperimenteerd met een grondwet die sommi ge mensen een onbeperkte vrijheid gaf. Hij noemde die grondwet een erfenis van het koloniale bewind, waarmee een land dat een individuele identiteit en inspiratie heeft, niet bestuurd kan worden. Volgens de nieuwe grondwet zal de president telkens voor een termijn van vijf jaar door het volk worden gekozen. De president zal zelf alle uitvoe rende macht uitoefenen. Er zal een vice-president en een mi nisterraad onder leiding van een premier worden aange steld, die allen verantwoording schuldig zijn aan de president Alle poUtieke partijen zijn ont bonden. De president krijgt de bevoegdheid één nationale partij op te richten. De grond wetswijziging is goedgekeurd door 294 parlementsleden ter wijl vijf leden van de oppositie uit protest de vergaderzaal verlieten. Dat er zaterdag een stevige storm stond, ge tuigt deze foto. Het sportvlieg tuigje. een Ces sna. stond op Schiphol gepar keerd voor een hangar, toen het plotseling door kwind van de grond werd ge tild. De twee in zittenden ston den juist op het punt hun riemen los te maken toen de wind toesloeg. De machine kwam ondersteboven op het platform te liggen. Nie mand werd ge- (Van onze correspondent Frans Wijnands) Rome Duizenden politieagenten en carabinieri, leden van de anti-terrorisme-brigade en van de criminele politie hebben dit weekeinde in Italië tevergeefs jacht gemaakt op de jonge neo-fascist Mario Tuti, die vlak voor dit weekeinde drie agenten in koelen bloede met een mitrailleur heeft neergeschoten. Twee agenten waren op slag dood; de derde werd zwaar gewond, maar de behandelende artsen zijn optimistisch over zijn herstellingskansen. In de loop van zaterdagavond werd uit een politie- helikopter de auto ontdekt waarmee Mario Tuti na zijn aanslag gevlucht was. Tuti. 29 jaar. vader van een tweejarig kind en landmeter in dienst van de gemeente en in het bezit van ruim een ton aan contanten. Tuti heeft de agenten in zijn eigen huis neerge schoten De drie agenten hadden aan de woning van Tuti aangebeld omdat ze het spoedverzoek moesten overbrengen dat Tuti zich onverwijld bij het politiebureau moest melden voor een verhoor. Nadat Tuti de drie agenten had binnengelaten, vroeg hij hen even te wachten. Hij verdween, maar keerde vrijwel onmiddellijk terug gewapend met een mitrailleur die hij op de volkomen verraste en overblufte agenten leegschoot. In de afgelopen dagen is gebleken dat Mario Tuti deel uitmaakte van het „Nationale Revolutionaire Front" een splinterorganisatie van de beruchte en verboden neo-fascistische organisatie „nieuwe or- Soarez woorden gelogenstraft ZATERDAGNAMIDDAG NOG ZEI SOAREZ voor de Nederland se televisie vol overtuiging meer bang te zijn voor een rechtse dan voor een linkse dictatuur in het Portugal van na Salazar. Wat zou hij zondagmorgen gedacht hebben, toen het optreden van extremistisch-linkse groepen in Oporto zijn conclusie had afge straft? De fout welke Soarez dreigt te maken, is het noodlot van meer volkeren geweest; ze letten zó op de afgrond aan de éne kant van de weg, dat ze in de ravijn aan de andere kant terecht komen. ALs Soarez niet oppast, wordt hij nog de Dubcek van Portugal; het baat zijn volk dan weinig, dat Portugals socialistische voorman van 1975 door links Nederland als de enige echte democraat geëerd werd. Hilversum is er nog niet OP 1 FEBRUARI ZAL MINISTER VAN DOORN het gevraagde advies van de NOS over de programmering van Hilversum-4 niet binnen hebben. Want het NOS-bestuur heeft weer een kink in de kabel gekregen; het omroeppersoneel wil zijn woordje mee spreken, terwijl j.L vrijdag in de bestuursvergadering ook bleek, dat men daar uiteenlo pende meningen heeft over het „wat" en „door wie" van Hilversum- 4. Dat het omroeppersoneel weten wil wat voor zichzelf de gevolgen zullen zijn van zendtijduitbreiding door afsplitsing van zenders is een redelijke wens; dat het ook de behoefte aan meer zendtijd en de bestemming ervan in het geding brengt, vinden wij een andere zaak. Er bestaan in Hilversum naast de besturen, program maraden, coördinatiecommissies, college van programmaleiders, commissie uitgangspunten die zich al geruime tijd hebben kunnen bezinnen over de sedert midden 1974 te verwachten zendtijduitbrei ding bij de radio. Zijn die op invitatie van het NOS-bestuur of eigener beweging niet ingeschakeld bij het denkwerk? En viel bovendien na de geslaagde actie voor meer klassieke muziek van Theo Olof c.s. niet redelijker wijs te verwachten, dat minister Van Doorn nu een bijdrage vragen zou tot een meer geprofileerd gezicht voor deze klassieke muziek (in de ruimste zin des woords) in de Nederlandse omroep? OP VELE ANDERELANDEN HEEFT Nederland wat zijn omroep systeem betreft voor. dat het met zijn pluriformiteit een mooie bijdrage levert tot onwikkeling van de democratische gedachte aan de basis. Maar een nadeel is, dat het ten gevolge van zendtijdversplintering en de neiging bij omroepverenigingen om alles onder eigen dak te houden ook dat wat met pluriformiteit niets te maken heeft) een radio- en televisiepraktijk oplevert met het schema van een slecht spoorboekje. Het optreden van piratenzenders was nodig om althans in één sector (de zeer lichte muziek) verbetering te brengen. Met zijn grote HU ver sum se ervaring zal minister Van Doom begrepen hebben, dat via de coördinatie mogelijkheden waarin de vigerende omroepwet voorziet in de andere sector-klassieke muziek niet dan uiterst moeizaam een goede oplossing te realiseren zou zijn. Vandaar zijn logische conclusie: een opening maken via Hilversum- 4. OF AAN MEER RADIO ZENDTIJD(omroepmedewerkers betwijfe len dit) wel behoefte zal zijn? Men moet lage luisterdichtheidcijfers niet aanhalen als bewijs dat er geen behoefte aan meer radio-zendtijd is. Het tegenovergestelde kan ook waar zijn; doordat de huidige radiopraktijk in Nederland niet voldoen aan behoeften welke er onder de burgerij leven. Het Residentie Orkest en de muzikale kritiek De directie van het Residentie-Orkest schudt blijkens de laatste R.O -krant „het bedroefde hoofd" over „tegenstrijdige opmcrkin gen" in muziekrecensies. Aangezien dagelijks blijkt dat politici, economen, psychologen (en wie al niet) heel verschillend aankijken tegen precies dezelfde feiten, zal de directie het hoofd wel geen ogenblik stil kunnen houden. De R.O.-krant bevat de laatste tijd menige schimpscheut op de critici die al de waarschuwing kregen op te passen omdat ze anders wel eens, net als voetbalscheidsrechters in het water terecht kunnen komen. Uit hun verband gerukte, dus ongenuanceerde oordelen en zelfs niet door de recensenten gemaakte krantekoppen worden tegen elkaar uitgespeeld. Halfinstemmend wordt het melodrama verteld van de recensent die een slechte kritiek schreef omdat zijn vrouw het eten liet aanbranden. Vlotweg worden de critici over één kam geschoten (alleen als dat in de kraam van de directie te pas komt) omdat ze en bloc tegen Sibelius zouden zijn. Deze stemmingmakerij is de directie van het R.O. onwaardig, de ongein inbegrepen. Alleen van 1940 tot 1945 gold het ideaal van het eensluidende kunstoordeel! Wat de directie nu verwacht, is onnatuurlijk en ongewenst. Méérstemmigheid en nuancering zijn in deze gecompliceerde maatschappij met uiteenlopende kunstbena dering de kenmerken van de kunstkritiek (en van alle andere meningsvorming). Alvorens het publiek aan te raden de schouders over de muziekkri tiek op te halen, zou de directie van het R.O. zich eens moeten afvragen hoe vaak zij zelf artistieke prestaties verkeerd heeft getaxeerd door niet de juiste musici te engageren (natuurlijk nadat mevrouw het eten had laten aanbraden). Het is in elk geval te hopen dat de directie het hoofd niet alleen koel maar ook stil kan houden. En de lektuur van een boek over public relations zou de heren goed doen. uren zon: 1 tot 5 min. temp. omstreeks 4 gr. max. temp: om streeks 8 gr. kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent kans op een geheel droot etmaal: 40 procent totaal an- Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp: omstreeks 4 gr. Max. temp: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent DE BILT Gisteren passeerde ons een rug van hogedruk met zonnig weer en afnemende wind waarbij de temperaturen tot ongeveer 7 graden opliepen. Vandaag was het nóg zachter, maar het w ders geworden. Een oceaanstoring ontwikkelde zich boven Engeland en de Noord zee tot een stormdepressie. Zachte lucht uit de subtropen werd met grote snelheid naar het noorden getransporteerd. 's Morgens, in de regen, was A/murtism het in het zuidwesten van het f* land al 10 graden, waar de tem- peraturen in de nacht nog tot zin-ihown c.ngevrer 3 graden K«taald wa- ren. De stormdepressie zal ons Twnu- weer ook morgen beheersen. Na de passage van de fronten komt onstabielere, koudere Athene lucht ons land met buien bin- n en stromen en er blijft veel Bordeeu» Wind Frankfort Vooruitzichten voor woensdag: oen*v« Opklaringen, maar later weer regen of buien. Weinig verande- |c£U»h««eT> ring in hethuidige temperatuur- u«»«bon niveau. Weersvooruitzichten in {^3^ Cijfers: voor dinsdag: aantal iA,«.-mbur« Markten Groentenveiling Leiden (27—1). Appelen 82-99; Peren 31—49; Aardap pelen 12; Andijvie 187—194; Kroten S kookt 70. Boerenkool 38—39, Stoofsla 51— 54. Spruiten 4347; Spruiten B 38—38; Spruiten C 29-31. Uien grod 18-23; Witlof 130-135; Sla zwaar 26- 29 Vette Kalveren Bamrveld Aanvoer 230 stuks, handel, willig. Pnjzcn in guldens per kg. levend gewicht: le kw. 5 45-5.85. 2e kw 5 20-5 40 3e kw 5 00-5 15 IADVERTENTIE De laatste week voor i februari

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5