KUIPERS WILDESTENSEN NIET OMVER RIJDEN Opmars van Oost Duitsland en Rusland niet te stuiten Openingsdatum Spelen Montreal bekend maar IOC twijfelt eraan Incident besliste Europees kampioenschap Wie van de drie' Droom van Krienbühl de mist in Deventer krijgt WK '-1 m IWÊ HEERENVEEN Luid bejubeld werd Sten Stensen de Europese kampioen 1975. Door een haag van enthousiaste toeschouwers enterde hij de Noorse kleedkamer. Moe maar tevreden. Noorwegen had een nieuwe Europese kampioen in de oude rot Sten Stensen (27), de enig overgeblevene uit een veel bejubeld tijdperk. Keihard had hij zichzelf gepijnigd in de allesbeslissende race op de 10 km. tegen Piet Kleine die eindelijk een beetje karakter toonde en achter Harm Kuipers de derde plaats voor zich opeiste. „Stensen heeft het kampioenschap aan mij te danken", gromde de Nederlandse rijder in de catacomben, nadat de Noor zijn race uitgeput had beëindigd. i Harm Kuipers tijdens zijn rit op de 1500 meter tegen de Noor Sten Stensen. Een kille konklusie omdat die achteraf toch geslaagde strijd om de Europese titel wel zeker in Nederlands voordeel beslist had kunnen worden al wilde Harm Kuipers en ook coach Leen Pfrommer daarin niet ge loven. Punt van discussie was de wissel tussen Stensen en Kui pers gistermorgen in de tweede rit van de 1500 meter. Met een halve meter voorsprong zeilde de blonde Drent uit de buiten bocht. Mocht ook als eerste kruisen maar werd daarbij ge hinderd door Stensen die in de bocht een misslag maakte. Sten sen, de aanvoerder van het klas sement van de eerste dag wilde van geen wijken weten. Knokte zij aan zij met Kuipers naar de nieuwe bocht maar moest ten slotte toch toegeven. De ook LAUSANNE Uit een communiqué dat het Inter nationaal Olympisch Comité gisteren in Lausanne openbaar heeft gemaakt, blijkt dat het bestuur van het IOC zich woensdag in Amsterdam over de affaire-Montreal gaat beraden. De voor morgen vastgestelde bijeenkomst van Lord Killanin, voorzitter van het IOC, met zijn vice-presidenten Daume, Van Kamebeek, Samaranch en Roger Rousseau, voorzitter van het organisatiecomité in Montreal, zal niet doorgaan. Dit gesprek is uitgesteld tot na de voltooiing van de werkzaamheden van de parlementaire commissie van onderzoek in Quebec. Die commissie dacht eveneens haar werkzaamheden met betrekking tot de kosten van de Zomerspelen 1976 morgen te kunnen afsluiten. Op de oorspronkelijk vastgestelde datum zal wel James Worrall, Canadees bestuurslid van het IOC, naar Europa reizen voor een bijeenkomst met de top van het IOC-bestuur. Algemeen wordt verwacht dat dit gesprek zal plaatsvinden in Amsterdam. Het ligt in de bedoeling van Lord Killanin op woensdag 2 januari een persconferentie te geven op Schiphol over h< gehouden gesprek met de heer Worrall, waarbij de situatie i Montreal centraal zal staan. Opening Het volledige verslag over de stand van de werkzaamheden zal het dagelijks bestuur van het IOC ook bespreken in zijn vergadering van 20 tot 22 februari. Willi Daume heeft onlangs incognito een bezoek gebracht aan de grootste stad van Canada. In Quebec maakte de eerste minister van Quebec het afgelopen weekeinde bekend dat de Olympische Spelen van 1976, zoals is vastgesteld, in het stadion van Montreal zullen worden geopend op 17 juli 1976. Het negatieve saldo dat de Olympische Zomerspelen van 1976 in Montreal zal opleveren, wordt minimaal op ruim tweehonderd miljoen dollar (rond een half miljard gulden) geraamd. Tijdens een hoorzitting van de parlementaire commissie van onderzoek uit de provincie Quebec is duidelijk geworden dat het verlies in het gunstigste geval 209 miljoen dollar zal bedragen. aarzelende Kuipers kreeg voor rang maar verspeelde kostbare tijd. „Ik wilde geen kampioen worden door tegen hem aan te rijden", wierp Harm Kuipers te gen. „Ik vond het unfair om naar de binnenbaan te gaan en tegen hem aan te rijden zoals Fornaess ooit heeft gedaan. Ik heb een andere mentaliteit. We zijn allemaal vrienden. Anders zou hij gediskwalificeerd wor den". Kleine leverde op die eerste dag zoals de overigen in veel regen en wind, zijn extra sprint af. Maar met zijn 43.22 kwam hij in het hoofdstuk nog niet voor. De eer was voor de Noren die de eerste drie plaatsen van het klassement voor zich opeisten. Snelste was Kay Stenshje met die in de tweede rit tegen de Rus Vladimirov een tijd van 41.47 neerzette. Storholt nestel de zich op de tweede plaats met 41.69 en verrassend derde werd Sten Stensen met 41.15. Pfrom mer: „De sprint heeft een te grote rol gespeeld". Hetgeen een juiste conclusie was. Want de Nederlandse elite raakte met uitzondering van de vierde plaats van Kuipers be hoorlijk achterop. Klaas Vriend plaatste zich als dertiende, Klei ne als veertiende en de in zijn totaliteit tegenvallende Derksen klasseerde zich voor de 22ste plaats met een erbarmelijke 44.02. Stensen: „Ik heb dit jaar veel meer aan de sprint gedaan dan in voorgaande jaren". Het resul taat was er dan ook naar. Ne derland stond op die grauwe eerste dag voor een uitzonder lijk moeilijke opgave. Pfromme- r: „Het weer was het zwakste punt. In alle voorgaande wed strijden is Kuipers altijd een halve seconde sneller geweest dan Stensen, nu was hij een halve langzamer. En dat was net die halve voor de titel". Het kampioenschap waarvoor Stensen zich op de 5 km. nog eens extra aankondigde. Goed, de Nederlanders herstelden zich enigszins maar Stensen stayer bij uitstek liet er geen twijfel over bestaan wie met de eer zou gaan strijken. Nadat Kleine en Derksen met tijden van 7.44.13 en 7.49.55 een aan wijzing hadden gegeven wat de mogelijkheden waren dook Stensen in het zesde paar net onder die tijd van Kleine: 7.44.13. Een tijd waar ook Harm Kuipers niet aan kon komen. Voor hem restte een derde plaats met 7.45.46 waarmee hij als derde op de algemene rang schikking kwam, omdat de snel le sprint van Storholt en de vijf km.-tijd van 7.50.62 goed bleken voor die tweede plaats. Verras send op de 5 km. was overigens ook het optreden van de Russen die met Varlamov en Kondakov beslag legden op de vierde en vijfde plaats. Kuipers: „De Rus sen zijn in opmars". Wat ook op de tweede dag bleek toen de omstandigheden volko men anders waren. Bijna ideaal noemde Leen Pfrommer de om standigheden waaronder de Ne derlandse topschaatsers de aan val op de ereplaatsen openden. Maar evenals op het Nederlands kampioenschap, geschitterd kon er op de sleutelafstand niet wor den. De 32-jarige Zweed Sand ler liet met 2.08.82 zien wat de mogelijkheden waren. En be grijpelijk dat de op de kortere afstanden sterkere Noren weer op de voorgrond traden. Kui pers kon in de tweede rit tegen Stensen niet voldoende terug winnen om een riant uitzicht voor de 10 km. te hebben. Kui pers strandde op 2.07.04 tegen Stensen 2.08.13. De winst ging naar Jan Egil Storholt met 2.07.01 en ook Sjöbrend bleef voorin en plaatste zich met 2.07.71 als derde achter Kuipers. Maar zijn rol was door een val op de sprint allang uitgespeeld. Evenals die van Europees kam pioen Claesson die nauwelijks kon imponeren en die na drie afstanden hulpeloos op de twaalfde plaats bungelde. Verrassend was daarentegen weer het optreden van de Russi sche rijders die op de derde afstand behoorlijk bijbleven. Hoe sterk de Russen toch ook de langste afstand kunnen rij den liet Varlamov zien. In stra- lent weer en met 8.000 enthou siaste toeschouwers op de tribu ne zorgde hij voor een spekta kel. Nadat Klaas Vriend in zijn rit tegen Storholt een tijd van 15.42.03 tegen 16.01.80 had neer gezet, zorgde de 26-jarige Russi sche student voor een stuk sen satie en kreeg het toernooi een schitterend einde. Met ronden van net boven de 36 seconden en met een halve baan voor sprong op Harm Kuipers reed hij het baanrecord van Gut- tormsen aan flarden met zijn tijd van 15.15.09. Het betekende ook een nieuw Russisch record. Ook Kleine leverde een uitste kende race af tegen Stensen die hij met gering verschil klopte, 15.25.23 tegen 15.25.89, waarmee Stensen zijn Europese titel vei lig stelde. Kuipers: „Ik ben geen uitgesproken stayer, Stensen wel". Kuipers en Pfrommer volgen nauwgezet de ritte tijdens het Europees schaatskampioenschap. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Niet alleen de op de EK als vierde geëindigde Nederlander Klaas Vriend zal moeten aantreden in de selectie-wedstrijd die komende weekeinde gehouden zal worden in het Noorse Tongsberg, waarheen de Nederland» ploeg woensdag zal vertrekken. Ook Jan Derksen zal zich met Vriend en de winnaar van de tweestrijd in Heerenveen, vandaag en morgen tussen Van Helden en Van der Kant weer waar moeten maken. Dat gebeurt in een grote vierkamp die in Tongsberg word gehouden en waarin naast Kuipers en Kleine ook de Noren zullen starten. Kuipers en Kleine vallen uiteraard buiten de selectie-procedure waarin het puntentotaal na 4 afstanden beslissend zal zijn. Wie de vierde op de WK in Oslo zal zijn SflHBUMWm (Van onze sportredactie) HEERENVEEN De droom van de Zwitser Franz Krien bühl om bij het Europese kampioenschap schaatsen toe bij de laatste zestien te eindigen, is niet in vervullin gegaan. „Der Alte Franz" had zich op de eerste dag gefo ceerd en moest zich in de nacht van zaterdag op zonda onder doktersbehandeling stellen. Op de 500 meter eindigd Krienbühl zaterdags als 28ste in 44.93 en op de 5000 mete legde hij beslag op de 20ste plaats (8.19.89). Vooral de prestatie op de 5 km was voor Franz Krienbühl te veel geweest. Zaterdagavond kreeg hij last van een oude liesblessure en meldde zich zondagochtend af bij de organise tie. Krienbühl: „Tijdens de trainingen in Davos had ik al veel last van mijn liesblessure. Door een goede behandeling, die ik van het Nederlands medisch team had gekregen, kon ik in Heerenveen toch starten. Het is echter te veel voor mij geweest. Ik hoop er in Oslo, bij het wereldkampioen schap, toch bij te zijn, alhoewel ik nu merk dat ik toch dagje ouder word". (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Het is vrijwel zeker dat het eerstvolgende wereldkampioenschap heren, dat door de ISU aan Nederland is toegewezen, in Deventer zal worden gehouden.. Dit werd zaterdagavond bekend tijdens het traditionele "banket" dat aan de I.S.U.-officials werd aangeboden. De organisatoren in Heerenveen, die kunnen ferug zien op een bijzonder geslaagd schaatskampioenschap, toonde zich aanvankelijk teleurgesteld maar konden toch begrip opbren gen voor de KNSB. Definitief is het echter nog niet Binnenkort zal het dagelijks bestuur van de KNSB over de toewijzing een beslissing nemen. HEERENVEEN - Zonder af breuk te doen aan de prestaties van de Noor Sten Stensen, Harm Kuipers en Piet Kleine heeft het kampioenschap toch een duide lijk beeld gegeven van de ar moede waarin de schaatssport momenteel verkeert. Noorwe gen, Zweden en Nederland, de "grote drie" van de internatio nale schaatswereld hebben voor al de laatste twee jaar stilge staan en iedereen weet dat stil staan achteruitgang betekend. In deze landen heeft de schaats- jeugd zich nog niet aangediend. Het Europees kampioenschap werd een reprise van het wereldkampioenschap 1974 in Inzeil, waar de Noor Sten Stensen (27) de titel greep voor Harm Kuipers. Opnieuw namen de beste rijders van Noorwegen en Nederland de ere- plaat sen in maar het "gat" tussen Stensen en Kuipers is zelfs iets groter geworden. Harm Kuipers, die aan zijn laatste sei zoen bezig is omdat hij de voorkeur geeft aan zijn artsenstudie, is officieel geen lid van de kernploeg van de KNSB. Door zijn zilveren medaille bewees Harm Kui pers opnieuw dat de prestaties van de Nederlandse ploeg achteruit zijn gegaan. De "ontwikkelingslanden", Oost-Duits- land en Rusland, kwamen het afgelopen weckend verrassend sterk uit het schaatstoernooi. Op de 5000 meter eindig de de Rus Alexander Vladimirov als vijfde (42.50) en Claus Wunderlich (Odl.) werd 8ste in 42.69. De kleine en geslepen Yuri Kondakov greep de 9de plaats ter wijl zijn landgenoot Vladimirov Ivanoy zich op deze afstand bij de beste tien plaatste. Klaas Vriend en Piet Kleine moesten tevreden zijn met de 13de en 14de plaats. Grandioos Ook op de 1500 meter kwamen de drie Russen bij de eerste negen terwijl Man fred Winter en Claus Wunderlich (beiden Odl.) voor twee grandioze Oostduitse prestaties zorgen. Het gat tussen Rusland, Oost-Duitsland en de grote drie is bij dit Europees kampioen veel kleiner geworden. De trai- ningsaanpak van de Russen en de Oost duitsers is gedisciplineerd en afgestemd op een betere techniek. Drie jaar geleden bezocht de oud-wereldkampioen Bori Stenin ons land. Hij volgde een trainings stage bij bondscoach Leen Pfrommer en bezoch de kunstijsbanen van Deventer en Heerenveen. Stenin, nu chef-trainer van de Russische schaatsbond, heeft alles wat hij in Nederland heeft geleerd in Praktijk gebracht. Boris Stenin heeft een deskun dige staf van medewerkers om zich heen verzameld en in stilte is op de wonder haan van Alma Ata gewerkt aan de "culturele revolutie" in de internationale schaatswereld. Met de ""hamer en sikkel" is de Westeuropese schaatstop nu bijna geveld. Beeld D<j 5000 meter gaf hetzelfde beeld te zien. Ook op deze afstand waren de Russen dichterbij gekomen. Varlamov, Kondakov en Ivanov legden beslag op de vierde, vijfde en zesde plaats. Klaas Vriend en Jan Derksen rustig achter zich latend. Het mooiste bewijs van de geweldige vooruitgang van de Europese schaats sport leverde de kleine Victor Varlamov op de langste afstand, de 10 km. In zijn rit tegen Harm Kuipers toonde de 27-jari- ge student in de vliegtuigbouw, zijn "flyers-capaciteiten". Met een gave tech niek gleed de nieuweling in de Russische ploeg als een zweefvliegtuig over de glad de ijspiste van Heerenveen. Het publiek, dat eigenlijk achter Harm Kuipers stond, ontdekte in hem de kleine vechter en de nieuwe held. Zijn tijd (15.15.09) betekende niet alleen een nieuw baanrecord, maar ook een nieuw Russisch record. Boven dien was zijn tijd de snelste tijd ooit in Nederland op de 10 km gereden. Nederland, Noorwegen en Zweden kon den daar niets tegenover stellen. De oude Zweedse vedetten Claesson en Sandler tellen in het gezelschap niet meer mee. De gouden, zilveren en bron zen medaille werden weliswaar nog ver deeld tussen Nederland en Noorwegen maar lang zal dit ook niet meer duren. Rusland en Oost-Duitsland staan klaar om de hegemonie te doorbreken. Wanneer Sten Stensen, Harm Kuipers en de Zweed Goran Claesson afscheid ne men van de internationale schaatssport dan zijn er geen Noorse, Nederlandse en Zweedse opvolgers. Rusland en Oost- Duitsland hebben zich in Heerenveen ge presenteerd. WIL VAN DER PLAS Piet Kleine steunt op de schouders van Leen Pfrommer na zijn rit op de tien kilometer

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16