Schermbond lijkt ten dode opgeschreven Noteer bij de radio LEDENBESTAND ONDER DUIZEND GEDAALD Wybo Lelieveld: krachtloper ZATERDAG 25 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT EREDIVISIE PSV-Sparta Excelsior - MW «- NAC-FC Den Haag Wageningen - Ajax Telstar - De Graafschap FC Tente-AZ '67 FC Amsterdam-Haarlem Roda JC-FC Utrecht Feyenoord-Go Ahaed Eagles EERSTE DIVISIE FC Dordrecht-Heerenveen Veendam-Helmond Sport PEC Zwolle-Eindhoven SC Amersfoort-Heracles SW-FC Vlaardingen Volendam-FSC VW-Vitesse SC Cambuur-FC Groningen •NEC-Willem II De wedstrijden aangeduid met een komen voor op het totofomulier. Temidden van zijn apparatuur in zijn foto- en filmstudio neemt Ton van Zetten de situatie in de schermwereld kritisch onder de loupe. DEN HAAG Hoewel het ledenbe stand van de schermbond de afgelo pen jaren in gestaag tempo daalt en volgens de laatste berichten al beden kelijk onder de duizend is gezakt, heeft het bestuur daarin nog geen aanleiding gezien om maatregelen te nemen. Een vijftal jaren geleden tel de het per traditie nogal exclusieve wereldje nog zo'n 1500 leden, maar na deze top is het bergafwaarts ge gaan. Het is weliswaar niet zo dat bondsbestuursleden bij elke ophef fing van een vereniging handenwrij vend glimlachen, maar de ten toon gespreide apathie geeft wel te den ken. Zelden of nooit kwam er vanuit de leiding van de bond een initiatief om oorzaken van misstanden op te sporen, door problemen geplaagde clubs een helpende hand te reiken of dreigende conflicten in de kiem te smoren. Deze passieve houding ontmoedigde enkele goedwillenden zodanig dat zij het bijltje erbij neergooiden. Toen bleek dat het voor het me rendeel al jaren zitting hebbende bondsbestuur van geen wijken"en nieuwe ideeën wilde weten, wendden zij zich af. Het gevolg is dat de schermbond ten dode lijkt opgeschreven. Een dalend ledenbestand houdt het risico in dat de subsidiekraan een slag dichter wordt gedraaid. Dan zal de nog actieve top, waarop het bonds bestuur louter zijn aandacht heeft gevestigd de laatste jaren, zijn interesse waarschijnlijk ook verliezen, omdat minder geld voor hun activitei ten beschikbaar komt. En dat zal dan de definitieve klap voor de schermbond beteke nen. Want door de al jaren durende verwaarlo zing van begeleiding en opbouw van jeugdig talent zullen jongere schermers ook weinig ambitie meer overhouden. De kwijnende schermbond is dan zijn visitekaartje en aanvul ling kwijt en wat dat tot gevolg zal hebben, laat zich slechts raden. Blauwe maandag Eén van de velen die zich het lot van de schermbond aantrekt is Ton van Zetten, die ooit een blauwe maandag bondsbestuurslid was, maar zich tenslotte teleurgesteld afwend de nadat pogingen een frisse wind te laten waaien schipbreuk hadden geleden. „Ik wil zeer nadrukkelijk vooropstellen dat het niet mijn bedoeling is vuil te spuien", zegt Ton van Zetten. „Er is eigenlijk in elke bond wel iets waar je daarvoor aanleiding zou kunnen vinden. Maar dat wil ik zeker niet doen. Ik wil de hele zaak positief benaderen. Het gaat name lijk om mensen die van zichzelf menen dat ze het goed doen. Maar ze zijn te oud, sommigen zitten al van ver voor de oorlog in hét bestuur. Door die lange periode zijn ze verstard. Er wordt niet gereageerd zoals nodig zou zijn bij bepaalde ontwikkelingen. Er wordt te gauw gezegd: Daar kunnen we toch niets aan doen. En dan ben je natuurlijk wel op de verkeerde weg". Publiciteit Een onderdeel van het takenpakket van het Door het teruglopende aantal leden neemt het aantal deelnemers aan toernooien ook steeds meer af. bondsbestuur dat in de ogen van Ton van Zetten uitermate slecht is verzorgd, is de publiciteit. Van Zetten, zelf werkzaam in deze sector, noemt een voorbeeld. Hij laat een affiche zien van Nederlandse schermkampioenschappen, waarop met een ballpoint is omcirkeld wat er aan mankeert Het geheel is verlucht met een afbeelding van een schermer die Van Zetten de opmerking ontlokt: „Dat schermen nou uit de Middeleeu wen stamt hoeft nog niet te betekenen dat men zulke oubollige plenten erop zet. Wij hebben zelf een lay-out gemaakt voor een nieuw, pak- kender aanplakbiljet. De heren aan wie de afbeelding werd voorgelegd, riepen slechts: die dingen zien er te duur uit, die worden gepikt Nou, en wat zou dat? Laten ze er maar een man neerzetten die om de twee minuten een nieuw affiche moét ophangen. Dan blijkt zo'n ding in trek te zijn en dat betekent dat de mensen toch met het woord schermen worden geconfronteerd". Lakse houding Publiciteit, het woord zal Ton van Zetten veelvuldig in de mond nemen. Hij kan zich nog opwinden over de lakse houding van het bondsbestuur over zijn voorstel een film te maken die hij dankzij zijn beroep voor een schappelijke prijs kan produceren. „Mij suggestie werd in welwillende overweging genomen, maar men deed er later niets mee. En dat is typerend voor de hele constellatie. Men doet niets. Twee jaar geleden werd een ton uitgetrokken voor de sabelploeg. Maar er kon niet een meisje naar het wereldkampioen schap jeugd worden gezonden met als argu mentatie dat ze niet voldoende ervaring had. Maar waar ben je dan in hemelsnaam mee Onheuse aantijgingen Vorig jaar is Ton van Zetten met zijn vereni ging Les Cadets de Cascogne uit Rotterdam uit de bond gestapt. Dat gebeurde tegelijker tijd met zijn eigen uittreding uit het bondsbe stuur. Aanvankelijk noemt Van Zetten het afschaffen van de districtsgewijze kampioen- stoernooien de directe aanleiding voor zijn stap, maar later geeft hij toe dat onheuse persoonlijke aantijgingen tegen verdienstelijke leden van de schermbond voor hem de druppel waren die de emmer deed overlopen. Dat gevoegd bij de apathische houding van het bondsbestuur was voor Van Zetten reden om te bedanken. En zijn vereniging was in de afgelopen jaren niet de enige. Vorig jaar alleen al zegden zes clubs hun lidmaatschap op. „En het bestuur roept maar: we kunnen er niets aan doen", zegt Van Zetten nogmaals. „Men onderkent de achteruitgang wel, maar doet niets. Ik dacht altijd: als het met een bepaalde club moeilijk gaat en dat wordt kenbaar ge maakt, moet het bondsbestuur in ieder geval eens poolshoogte nemen. Maar niets daarvan. Iemand heeft zelfs eens geroepen: Jullie kleine verenigingen hebben we helemaal niet nodig. Nou ja, dan vraag ik je". Tweede schermbond Bij de verenigingen die de laatste jaren zijn uitgetreden is wel eens met de gedachte ge speeld de onvrede gestalte geven in de oprich ting van een tweede schermbond. Maar de plannen zijn nooit van de grond gekomen. „Het is al drie keer geprobeerd", zegt Van Zetten, „maar het is nooit doorgezet. Er zit ook een groot gevaar in. Je raakt in een isolement, waardoor je het risico loopt de hele zaak kapot te maken in plaats van voor een oplossing te zorgen. Er is de laatste jaren wel eens iemand geweest die in het bondsbestuur zitting nam, maar na geruime tijd teleurgesteld afdroop. De gedachte dat de bond er is voor de leden en niet omgekeerd vindt geen ingang. Er zijn voldoende voorstellen en suggesties gedaan, maar er wordt niet mee gewerkt. Er is eens uitgerekend dat er in Nederland zeker zo'n vier a viereneenhalf duizend schermers zijn, waar van dus minder dan duizend georganiseerd zijn. Geeft dat een bondsbestuur dan niet eens te denken?" Constructief Ton van Zetten wil nog wel constructief mee denken, maar ooit nog eens zitting nemen in wat voor bestuurscollege dan ook zal hij niet in overweging nemen. „Daarvoor heb ik al te veel meegemaakt", zegt hij. Hij heeft wel ideeën. „Er zijn in Nederland zo'n tachtig verenigingen. Het eerste dat ik zou doen als ik het voor 't zeggen zou hebben, is het verspreiden van affiches onder de leden. Daar gaat al een propagandistische werking van uit. Vervolgens moet je gewoon wat agressiever de pers benaderen. Wat tot op heden gebeurt, mag geen naam hebben. Er wordt alleen zo nu en dan eens een agenda'tje doorgegeven. Maar als er ergens een toernooi wordt gehouden, weet niemand hoe, waar en wat. Dan schort er toch wel iets. dacht ik. Er komen geen ideeën uit Neem nou eens onze vereniging. Die viert dit jaar een jubileum. We spelen met de gedachte een Guus Hermusprijs te verbinden aan een toernooi dat we gaan organiseren. Als Guus Hermus, die ooit eens een briljante rol als Cyrano de Bergerac, poëtische Franse schelm die op de degen uiterst bedreven was, vertolkte en dat straks weer doet de prijs uitreikt betekent dat een brok publiciteit. En dat heeft de schermbond nodig. Misschien dat de bakens nog kunnen worden verzet. Hoewel, de rode lamp brandt al jaren". FRANK WERKMAN Ton van Zetten met een aantal scherm- wapens op de knie: ,,Er wordt niets gedaan". LEIDEN, - „Wybo Lelieveld Ik wil niet zeggen dat een •wedstrijd hem geen lucht kost, maar dat ie fit de eindstreep tovergaat, kun je gerust staande houden. Wybo? Die gaat negen maart de Nederlandse Cross-kampioenschappen win nen. Dat zeg ik." 'Trainer Lambert van de Berg heeft bepaald vertrouwen in zijn 17-jarige pupil, het natuurtalent uit Stompwijk dat het afgelopen atletiek- seizoen een ongehoord imponerende hoe veelheid overwinningen boekte. Niet alleen immers sleepte de Bataaf bij de jonste Nederlandse kampioenschappen twee gouden medailles weg <1500 m. en 3000 m.); op de totaal-ran glijst staat hij eerste op de 1500 m. steaple en tweede op de 3000, 1500 en 800 m. Een conduitestaat waarop iemand die al jaren traint best trots mag zijn. Wybo evenwel loopt nog maar twee jaar mee in de atletiek en die omstandigheid in aanmerking genomen, kunnen de grootse verwachtingen die trainer Van der Berg heeft van Wybo, niet ongegrond worden genoemd. „De kwestie is", aldus de leidsman van de kleine Lelieveld die goed beschouwd nauwelijks boven en onder zijn trainingspak uitkomt, „de kwestie is dat die jongen zich dit jaar nog in geen enkele wedstrijd echt gegeven heeft, nog nooit alle power er tegen aan heeft gegooid. Vrijwel alle wedstrijden heeft hij op zijn sloff gewonnen. Nog geen enkele keer is hij op een dood punt beland." Wat Van der Berg en Lelieveld overige bewonderaars zich nu afvragen is: Hoeveel push L^vat Wybos beresterke body die hij tot nu toe nog niet heeft aangewend. Hoe groot is. het verschil tussen wat hij getoond heeft te kunnen en wat hij in feite kan? Een nieuwe indicatie zal hij binnenkort geven met de resultaten die hij behaald tijdens de cross-kam-: pioenschappen in Reusel (N.-Br.) Wint hij daar inderdaad fcoals zijn trainer verwacht, dan betekent dat uiteraard nog nietdat we met een nieuwe Gaston Roelants te maker» hebben maar een vergelijking met Hermens mag dan tocl» wel worden gemaakt. Hoe schat Lelieveld zelf zijn kansen? „Een plaats bij de eerste drie", meent de blondgelokt^ hardloper die wekelijks 100 kilometer onder de spikes weg-i traint: in het bos, op de baan en in de duinen. Overigens is Wybo's talent de K.N.A.U. ook niet ontgaan.' Onder toeziend oog van Kees Kopla traint hij nu eenmaal per maand met de jeugd-middenafstand-lopers op Papendal. En niet zonder animo want hij wil zich goed voorbereiden op zijn overgang dit jaar van junioren B (16-17 jaar) naar junioren A (18-20 jaar). Ongetwijfeld zal hij onder de successen die hij vast en zeker ook in deze afdeling zal behalen even nuchter blijven als hij nu is. Nuchter en bescheiden, want gevraagd naar de grondslag van zijn overwinnigen, zegt hij: „Ik heb die voor het grootste deel te danken aan de goede opvang en de gezellige onderlinge sfeer bij de Bataven. Iedereen heeft alles Meer atletiektalent in de Leidse regio (Van onze atletiekmedewerkster) LEIDEN Wybo Ltlieveld is niet het enige atletiektalent dat er in Leiden en omgeving rondloopt Dat getuigen wel de KNAXJ-ranglijstei van het afgelopen jaar. A-junior Peter van Noort van de Bitaven staat bij het nog vrij onbekende nummer kogelslingeren op de eerste plaats met een worp van 49.16 m. Met eoi dergelijke prestatie kan hij zelfs hij 'de snioren aan de toj meedraaien. Hanneke Glas van ie Lissese club De Spartaan staat als talentvol höogspringstertje eerste bij de meisjes B. met een sprong van 1.75 m. Haar al weer wat oudere clubgenote Mieke van Doorn left beslag op 3 tweede plaatsen: de 100 m. horden in 14.1 stc.,* hoogspringen 1.80 m. en vijfkamp 4237 punten. Van de A.V. Leiden staat Mariet Boot op het voor dames nogal urieke nummer 400 m. horden bovenaan de ranglijst met 1.111 min. Haar clubgenoot Kees Riemens klasseerde zich bij let speerwerpen junioren A. als eerste met een worp van 57.22 m.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8