'Beroepsmusici vinden wat wij doen minderwaardig' HERDENKING IN OEGSTGEEST VAN ALBERT SCHWEITZER De macht en de onmacht van de taal Klarinetmuziek en kaars licht in de Dorpskerk ^TERDAG 25 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN 5 Vier jaar Leids zigeunerorkest Csardas Leiden "We zijn met de groep naar Hongerije ge weest Daar heb ben we het "Raj- ko-orkest" zien spelen. Dat zijn zi geunerjongens van zestien, zeven tien jaar, die spe- kest worden opge leid. Dat gaat met zoveel vuur, dat kan je niet na ver tellen. Daarna moesten wij optre den. Je moét je helemaal overge ven. Een Hongaar is anders dan een Nederlander en een zigeuner is weer anders dan een Hongaar. Wat wij doen blijft imiteren". Loes van Wanin gen is een van de drie initiatiefne mers, die bijna vier jaar geleden het zigeneurorkest Csardas opricht ten. Een orkest dat nu bestaat uit zeventien scholie ren en studenten en dat zo'n dertig keer per jaar op- stu denten en perso neelsverenigingen. Sinds een half jaar wordt regel matig gezamenlijk opgetreden met de volksdansgroep Achalai. Zigeunermuziek kwam honderd vijftig jaar gele den in zwang in café's. In Honga rije wordt een on derscheid ge maakt tussen volksmuziek en zi geunermuziek. Stef, violist in de groep: "Wij spelen het allebei. Met de volksdansers vooral volksmu ziek. Die is primi tiever. Iedereen kan bij wijze van spreken volksmu ziek spelen, maar niet iedereen zi geunermuziek. Die mensen heb ben een bepaalde len, met veel meer gevoel, veel in dringender ook. Ze praten met hun viool". Moeilijke positie Heeft dat te maken met het feit dat ze in hun eigen land niet getolereerd worden? "Misschien, hun positie in Hon garije is moeilijk. Als een zige- nuer in een orkest speelt en zich daardoor een zekere status heeft verworven ligt dat weer iets plezieriger. Maar je moet niet vergeten dat het een trots volk is, dat eigenlijk ook hele maal niet geïntregeerd wil wor den. Ze willert hun eigen leven leiden en hun eigen gang gaan", aldus Stef. Ondanks de neiging in Hogarije om terug te gaan naar het spe len van oorspronkelijk muziek met kleine orkestjes, heeft Csar das gekozen voor gearrangeerde muziek en een tamelijke grote bezetting. Het show-element mag niet ontbreken. Loes: "Dat show-element is aangenaam voor een publiek en ook voor ons zelf. Het is een bepaalde sfeer. Dat arrangeren gaat trou- een beetje op los spelen. Impro visatie is er niet bij, alles staat Onderwaardering Boeken met zigeunermuziek zijn hier nauwelijks te krijgen. We kopen platen en dan zijn er een paar mensen in de groep die luisteren en nog eens luisteren en dan dp muziek uitschrijven. Dat is een kwestie van ervaring. We hebben in de groep iemand van het conservatorium, die daar goed in is. Een paar ande ren hebben het van hem ge leerd, aldus Stef. Jeroen, fluitist in de groep wil wel wat vertellen over de onder waardering van zigeunermu ziek. "Beroepsmusici zien deze muziek als minderwaardig. De techniek gaat er door achteruit, vinden zij. Onzin. Je hebt er juist ontzettend veel techniek voor nodig. Als je normale mu ziek slecht speelt, speel je zigeu nermuziek ook slecht. Iedereen in de groep heeft een klassieke achtergrond. De meesten spelen ook nog in het Leids jeugdor kest". Loes en Stef hebben vioolles van een Hongaar. "Dat is ge woon helemaal op de klassieke manier met toonladdertjes en zo en aan het einde van de les even een stuk zigeunermuziek", aldus Stef. Loes zou haar gewone do cent viool niet durven vertellen dat ze zigeunermuziek speelt. "Dat zou ie verschrikkelijk vin- Repetitieruimtc Csardas is sinds oktober vorig jaar een stichting, met een be stuur, dat de zaken regelt. Ho- die de groep rekent. Het zigeune rorkest Csar das. worden afgestemd op de beurs van hun publiek. Aan bejaarden vragen we minder dan aan een personeelsvereniging", verklaart Stef. Probleem dat de groep kwelt is het ontbreken van repe- titieruimte. Momenteel repete ren de zeventien leden elke za terdagmorgen in de huiskamer van Loes en Hans van Wanin gen. Gezellig, maar wel wat te klein voor zoveel mensen. Een gezamenlijk repetitie met Acha lai is daar vanzelfsprekend ook uitgesloten. Bovendien heeft de groep uit Hongarije twee cem- balen over laten komen, die nu nog in Amsterdam wachten tot dat ze in Leiden kunnen worden ondergebracht. In het onlangs uitgebracht schriftelijke advies van de Cul turele Raad aan de Gemeente inzake het gebruik van de Witte- Poort kazerne is ook aan de zigeunermuzikanten gedacht. Het kan echter nog wel een tijdje duren voordat de nota wordt besproken (ervaring leert dat de afstand Waaggebouw, waar de Culturele Raad zetelt en stadhuis groter is dan je zou denken). Kortom Csardas is nog niet een, twee, drie uit de nood. Wie helpt?. Een telefoontje naar Loes, Vierde Binnenvestgracht II, tel. 22995 is voldoende. TON VAN BRUSSEL >egstgeest/Leiden Veertien januari is het honderd jaar gele den dat Albert Schweitzer, werd geboren en op vier september is ier jaar geleden dat deze arts, filosoof, en theoloog over leed. a dat kader worden dit jaar op in plaatsen in de wereld «rdenkingsbijeenkomsten be legd. voor Leiden en omstreken organiseert volksuniversiteit K O in nauwe samenwerking met het Albert Schweizercen- trum in Deventer vanavond zo'n herdenking in het Oegstgeestse Groene Kerkje. De avond begint om acht uur. Het accent van de herdenking in Oegstgeest ligt op de arbeid van Schweitzer in zijn kliniek in het Zuid-Afrikaanse Lambare- ne. Mevrouw Stakenburg, die destijds samen met Schweizer in Lambarene werkte, vertelt van haar leven met hem. Ook Harold Hebbles, directeur van het Deventerse centrum spreekt over zijn ervaringen in die kli niek, die hij na Schweizers dood bezocht. Het programma wordt besloten met een film over dit ziekenhuis. Voor de pauze speelt .Egbert van Goor orgelwerken, die Albert Schweitzer op zijn eigen orgel graag speelde. Zondagochtend wordt tijdens de dienst in dezelfde kerk het leven van Schweitzers als theoloog, filosoof en profeet belicht. Dan wordt ook ingegaan op het proefschrift „Het vredesdenken van Schweitzer", waar de heer Winnubst onlangs aan de uni versiteit van Groningen op pro moveerde. Zoals bekend wees Schweitzer destijds regelmatig op de bedreiging van het leven door kernwapens. Opvattingen waar hij tijdens zijn leven nau welijks een klankbord voor heeft kunnen vinden. TON VAN BRUSSEL Een scene uit „De rit over het Bodenmeer". Vlnr: Els Ingeborg Smits, Marjon Brandsma en Elja Pel- grom. Leiden - „De rit over het Bodenmeer" is bij toneelgroep Baal tot een echt theaterfeest geworden op basis van een der vervelendste teksten van het wereldrepertoire. Leonard Frank en de zijnen hebben de uitdaging van Peter Handkc aangeno men en in een eigen bewerking een reeks nieuwe betekenissen gegeven aan het stuk, dat destijds in de voorstelling van Theater (1971) alleen maar baarlijke nonsens leek". Duidelijke taal. geschreven door H. van den Borg in het Parool van 8 november jl n.a.v. de première van deze Baal-produktie. Een dergelijk oordeel over een tekst van een toch niet onbe kend toneelschrijver lijkt op zijn mmst enigszins overdreven, maar wie ooit kennis heeft gemaakt met Handkes „Publikums- beschimpfung", weet op wat voor speciale en hoogst eigenaar dige manier deze schrijver van het gesproken woord gebruik weet te maken. Zijn grootste interesse betreft de macht en onmacht van de taal. Hierbij gaat hij ervan uit dat enerzijds het dagelijks spraakgebruik vol zit met gemeenplaatsen, die hun betekenis totaal verloren hebben, maar anderzijds constateert hij ook dat de taal in bepaalde omstandigheden sterker is dan de meest harde feiten. Vandaar dat het stuk als titel „De rit over het Bodenmeer" heeft meegekregen. Hiermee verwijst Handke naar een gedicht van Gustav Schwab (17921850}, dat verhaalt van een ruiter die de grootste gevaren trotseert, maar die aan een hartverlam ming sterft als iemand hem daarna vertelt wat er allemaal met hem had kunqen gebeuren. De oorspronkelijke tekst van Handke munt niet bepaald uit door duidelijkheid en overtuigingskracht. Baal was zich hier zeer goed van bewust en daarom heeft regisseur Leonard Frank het geheel drastisch bewerkt. Het eindprodukt is don derdag a.s. in het LAK-theater te zien. P.K. Fons Jansen kwartet in Noord- wijk Cabaretier Fons Jansen komt volgende week woensdag naar Lido in Noordwijk om daar zijn nieu we programma „Kwartetten" te presenteren. Hij doet dat op uit nodiging van Joincultuur. Het programma be gint om 20.30 uur. Leiderdorp Wegens het grote succes in het vorige seizoen haalt K en O aanstaande zondag voor de tweede maal Het Belgisch Klarinet-Kwartet bestaande uit:* Marcel Hanssens. Georges de Kerpel. Albert Ro land en Jacques d'Hondt naar Leiderdorp. Het heet: „Klarinetmuziek en Kaarslicht in de Dorpskerk" en begint om drie uur. Met het tegelijkertijd in een aangrenzend gebouw vertonen van kinderfilms heeft K en O een blijkbaar zeer geslaagde formule gevonden om ouders met jonge kinderen van het oppasbezwaar af te helpen. Het Belgisch Klarinet Kwartet staat onder leiding van Marcel Hanssens, leraar aan het Koninklijke Conservatorium te Brussel en heeft in de vijftien jaar van zijn bestaan vrijwel overal ter wereld veel roem ver gaard. Het bestaat uit: één es-klarinet (een kleine, zeg maar sopraan-klarinet); twee gewone klarinetten en een basklarinet. Het repertoire bestaat voornamelijk uit spe ciaal voor dit ensemble gecomponeerde miftiek van meest eigentijdse Belgische componisten. Aangaande het programma kan ik u dit keer helaa£ niet veel wijzer maken. De namen van de componisten zijn, op één uitzondering na, mij volslagen onbekend. Die ene uitzondering is Scarlat- ik wegens het ontbreken van ook weer niet weet of het Allessandro, Francesco of Domenico is. De Scarlatti's waren ronj 1700 een beroemd geslacht van Italiaanse componisten, voor namelijk op Operagebied. Van ene Duyck wordt een klassiek divertimento gespeeld. Een divertimento is een, reeds in de acht- Uende eeuw zeer geliefde muziekvorm, ge woonlijk speels en onderhoudend, echte verstrooiingsmuzlek. Van Dcpclsenaire, een „Jeux faunesques". Een faun ts een mythologische fluitspelende figuur, wiens spel hiermede zal worden bedoeld Vervol gens een „Kleine suite" van Guinet en een Rhapsodie over twee Vlaamse volkslie deren van Cabus Tot slot een Vernissa ge van Haentjes De titel wijst op vernissen, een glanslaag aanbrengen. Meer weet ik er ook niet van te maken. Hopelijk vindt u, ondanks mijn, dit keer zeer summiere Informatie, toch reden ge noeg om een gang naar de Dorpskerk te maken. De faam van dit kwartet lijkt mij hiertoe alle aanleiding te geven. Huub Buurman Waar naar toe? ZATERDAG 25 JANUARI Oegstgeest-Groene Kerk: 20.00 uur - Albert Schweitzerher- denking. ZONDAG 26 JANUARI Leiderdorp-Dorpskerk: 20.15 uur - Concert Belgisch Klari net-kwartet. DONDERDAG 30 JANUARI Leiden-Lak Theater: 20.15 uur- „De rit over het Boden meer" door Toneelgroep Baal. Uitvoering Excelsior (Van onze correspondent) NOORDWIJK Het fanfare korps ..Excelsior** geeft op woensdag 29, donderdag 30 vrijdag 31 januari a.s. in het „RoyaJ-theater" zijn jaarlijkse uitvoering. De aanvangstijd ia 20.00 uur. Het muziekpro gramma wordt geopend met een optreden van de drum band, die onder leiding van instructeur Groen een viertal werken zal uitvoeren. Daarna is er een show van het majo- rettenpeleton, waarbij mevr. G. v. d. Bcrg-Verkade de in structie heeft. Dirigent het orkest is de heer G. H. Weyers. Tijdens het tweede gedeelte van de avond geeft de toneelgroep van „Excel sior" een uitvoering van het blijspel „Bruintjes Bier Bruist Beter". Vrienden van het Lied Oegstgeest De afdeling Oegstgeest van de Vereniging Vrienden Van het Lied geeft volgende weck dinsdag ten huize van de familie Ekkor (Lange Voort 44) een concert De sopraan Rita van Harme ien brengt, op piano begeleidt door Johanna Hefting liederen van Jan Nul, Strauss en Pou- lenc. De bariton Alexander Offenberg, die onlangs een concours in Den Bosch won, zingt liederen van Brahms, Wolf. Locwc en Tsjaikovski. Het concert begint om kwart over acht. Leden hebben gra tis toegang, niet-lcden betalen zes gulden. Rients Gratema: „Regen op het bloemkoolcor so" „Een ervaren cabaretier met een totaal eigen persoonlijk heid en vooral een opvallende dosis vakmanschap". Aldus het oordcel dat vorig jaar i deze kolommen over Rients Gratema gegeven werd n.a zijn optreden met het pro gramma „Groeten uit Ping- jum". Volgende week zaterdag treedt de Friese zanger-tekst schrijver-conferencier op nieuw met een eigen program ma in het Rijnlands Lyceum op. nu onder de titel „Regen op het bloemkoolcorso". Op twee liedjes na zijn alJe tek sten door Gratema zelf ge schreven. De muziek is van de hand van Cees Bijlstra.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5